titulní strana > co píší jiní
Ministerstvo financí: Diamo má dost peněz na likvidaci škod v chemičce Ostramo
20. června 2017 07:00

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo financí (MF) nesouhlasí s navýšením peněz na likvidaci ekologických škod v laguně chemičky Ostramo v Ostravě. Státní podnik Diamo má na dokončení projektu dostatek peněz, uvedlo ministerstvo. Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda. Diamo chce podle MF až miliardu korun navíc.
(Celý text)

Řada obcí na Mladoboleslavsku by se mohla dočkat kanalizace
20. června 2017 06:00

M. BOLESLAV (ČTK) - Řada obcí na Mladoboleslavsku by se v příštích letech mohla dočkat nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) má plán na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady se odhadují zhruba na 700 milionů korun. O tom, jestli se kanalizace bude stavět, rozhodne dotace, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaKu Tomáš Žitný.
(Celý text)

Šumavský park postaví v Kašperských Horách lesní dílnu
20. června 2017 05:30

KAŠPERSKÉ HORY (ČTK) - Nový objekt lesní dílny se zázemím pro zážitkové programy na téma přírodního a kulturního dědictví Šumavy vznikne do tří let u informačního centra Správy Národního parku Šumava v Kašperských Horách na Klatovsku. Uvnitř budou učebny a dílna s bezbariérovým přístupem, kde si budou moci děti i dospělí vyzkoušet některé tradiční šumavské dovednosti a řemesla. Stavba objektu je jedním z osmi projektů, na nichž spolupracují správy Národního parku Šumava a Národního parku Bavorský les. Projekty za 160 milionů korun získaly až pětaosmdesátiprocentní dotaci EU z programu přeshraniční spolupráce, řekl včera ČTK ředitel šumavského parku Pavel Hubený.
(Celý text)

Země EU potvrdily, že hodlají dál naplňovat klimatickou dohodu
20. června 2017 05:00

LUCEMBURK (ČTK) - Členské země Evropské unie včera potvrdily, že budou dál naplňovat klimatickou dohodu z Paříže. Od globální dohody se počátkem měsíce rozhodla odstoupit administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministři životního prostředí zemí unie ze včerejšího jednání v Lucembursku vzkázali, že pařížská dohoda odpovídá svému účelu a nelze o ní znovu jednat.
(Celý text)

CASA opět veze koně do Mongolska, piloti let berou jako cvičení
20. června 2017 04:00

PRAHA (ČTK) - Let přes dva kontinenty v délce 6000 kilometrů mají před sebou čtveřice klisen koně Převalského a piloti armádního letounu CASA, kterým přeprava vzácných koní slouží ke cvičení dlouhých letů a přistání na nezpevněném povrchu. Z letiště v pražských Kbelích odlétli včera po poledni, čeká je dvacetihodinová cesta s mezipřistáními v Kazani a Novosibirsku. Jde už o sedmý transport zvířat určených pro návrat do volné přírody v Mongolsku, na kterém pražská zoologická zahrada spolupracuje s armádním letectvem.
(Celý text)

Lidé v Česku jsou s životním prostředím nejspokojenější za 15 let
20. června 2017 03:00

PRAHA (ČTK) - Lidé v České republice jsou nejspokojenější se životním prostředím za posledních 15 let. Jeho stav v místě svého bydliště hodnotí kladně osm z deseti Čechů, pro celé Česko se takto vyjádřily téměř tři čtvrtiny. Zároveň proti loňsku ubylo lidí, kteří se o životní prostředí zajímají. Stále jich je ale víc než polovina. Vyplývá to z květnového průzkumu, jehož výsledky včera ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
(Celý text)

Robota z Hranické propasti by mohl pomoci vytáhnout robot policie
20. června 2017 02:30

HRANICE (ČTK) - Robota, který se zasloužil o zaznamenání světového rekordu při měření hloubky Hranické propasti, ale je od loňského září uvězněn v jejích útrobách, by mohl pomoci osvobodit robot policejní. Potápěči se na tom už domlouvají se speciálním policejním odborem, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti z Hranického krasu Michal Guba. Dálkově řízený robot zůstal v propasti od loňského výzkumu česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do hloubky 404 metrů.
(Celý text)

AFP oslovila odborníka v souvislosti s požárem v Portugalsku
20. června 2017 02:00

LISABON (ČTK) - Oteplování zvyšuje riziko požárů, sdělil v neděli v reakci na lesní požáry v Portugalsku agentuře AFP Thomas Curt z francouzského výzkumného ústavu pro životní prostředí. AFP mu položila několik otázek.
(Celý text)

Dilema vědců: Je správné informovat veřejnost o výskytu vzácných druhů, když to vede k jejich zániku?
20. června 2017 01:45

PRAHA (Ekolist) - Postup vědecké práce terénních biologů má velmi přísná pravidla, která zajišťují maximální využitelnost získaných informací a současně mají chránit předmětu výzkumu. Jasné regule, které se vyvíjely poslední čtyři století, pak platí i pro publikování získaných výsledků. Jenže jak nyní dokládá studie uveřejněná v žurnálu Science, veřejnosti známá data o výskytu ohrožených druhů jen dále stupňují rizika jejich vyhynutí.
(Celý text)

Biologická rozmanitost přispívá k lepšímu dýchání
20. června 2017 01:21

PRAHA (Ekolist) - Studie Forest Service na téměř 50 000 dětech na Novém Zélandu zjistila, že u těch, kteří žijí v zelenějších čtvrtích, je menší pravděpodobnost vzniku astmatu. Ne všechna zeleň však působí dobře. Děti žijící v oblastech s nepůvodními rostlinnými druhy nebo s nízkou rozmanitostí rostlin byly ve skutečnosti ve větším riziku vývoje chronického onemocnění plic. Studie je první, která naznačuje, že rozmanitost rostlin může chránit před určitým nepříznivým zdravotním následkem a je zveřejněna v časopise Nature Plant. Informuje o tom například EurekAlert.
(Celý text)

V Litoměřicích vznikne centrum výzkumu geotermální energie
19. června 2017 08:15

LITOMĚŘICE (ČTK) - V Litoměřicích bude centrum zaměřené na výzkum geotermální energie. Ve středu jeho účastníci zahájili realizaci projektu výzkumné infrastruktury nazvané RINGEN. Centrum má stát v areálu bývalých Jiříkových kasáren na podzim.
(Celý text)

Třebíč spustí nový systém svozu odpadu ze židovské čtvrti
19. června 2017 07:00

TŘEBÍČ (ČTK) - Třebíčská radnice spustí začátkem letních prázdnin zkušebně nový systém svozu netříděného komunálního odpadu v židovské čtvrti. Klasické popelnice, které často v úzkých uličkách zůstávají před domy na ulici celý týden, nahradí uzavíratelné plastové pytle. Lidé je budou mít v domech a vynesou je na ulici ráno v den svozu, který město zajistí dvakrát týdně.
(Celý text)

MŽP rozdělí na boj obcí a podniků se suchem a smogem 1,5 mld. Kč
19. června 2017 06:00

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo dva nové dotační programy zaměřené na boj se suchem a smogem. Na hospodaření se srážkovou vodou a protipovodňovou ochranu je určena miliarda korun, o které mohou tentokrát žádat obce, města, příspěvkové organizace nebo správci toků. Půlmiliardová dotace na snížení emisí skleníkových plynů bude směřovat průmyslovým podnikům. ČTK o tom v pátek informovala mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
(Celý text)

Praha zastavila možné rozšíření skládky v Ďáblicích
19. června 2017 05:00

PRAHA (ČTK) - Skládka v pražských Ďáblicích se nebude rozšiřovat. Pražští zastupitelé na čtvrtečním jednání zastavili pořizování změny územního plánu, která by to umožnila. Rozšiřování skládky by bylo v rozporu s odpadovým hospodářstvím hlavního města. V Ďáblicích je povoleno skládkovat do konce letošního roku, pak musí provozovatel zažádat o povolení. Od roku 2024 nebude zákon skládkování povolovat.
(Celý text)

Ze zookoutku vyrostla v Hodoníně zahrada, která slaví 40 let
19. června 2017 04:00

HODONÍN (ČTK) - Kde se původně měla popásat domácí zvířata, dnes cení zuby lvi a tygři. Hodonínská zoologická zahrada, která slaví 40 let existence, urazila od původních plánů na dětský zookoutek dlouhou cestu k mezinárodně uznávané instituci chovající přes 800 zvířat, včetně exotických a vzácných druhů. Vedení navíc plánuje další rozvoj.
(Celý text)

Unikátní modrooké lamě z Brna mohou návštěvníci vybrat jméno
19. června 2017 02:30

BRNO (ČTK) - Unikátní dvoubarevné lamě s modrýma očima, která se na začátku června narodila v brněnském Lamacentru Hády, mohou zájemci vybrat jméno. Vede Vincent. ČTK to řekla chovatelka Lamacentra Lucie Růžičková.
(Celý text)

Jezírka v přerovské ornitologické stanici čeká rozsáhlá očista
19. června 2017 02:00

PŘEROV (ČTK) - Dvě jezírka v areálu přerovské ornitologické stanice čeká ještě letos rozsáhlá očista. Město zde plánuje vytěžit letité nánosy bahna a také proklestit stromy v areálu stanice. Náklady budou téměř 700.000 korun, informovala ČTK mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Jezírka jsou zanesená především kvůli povodním, které oblast postihly v roce 1997 a 2010. Nánosy způsobily v minulosti i úhyn ryb.
(Celý text)

Tchajwan žije neobvyklou výstavou: studenti vyrobili zmrzliny ze znečištěné vody
19. června 2017 01:25

PRAHA (Ekolist) - Tři studenti umělecké fakulty Národní tchajwanské univerzity se rozhodli netradiční formou prezentovat veřejnosti, jak si v čistotě vody stojí jejich země. Nenáročné zpracování přineslo nevšední výsledek. Snímky z jejich výstavy nyní sdílí lidé z celého světa, a v Tchaj-pej se tak znovu otevírá prostor pro diskuzi o životním prostředí. Informuje o tom server QZ.
(Celý text)

Příběh balené vody: vždycky to byl nápad za všechny prachy
19. června 2017 01:06

PRAHA (Ekolist) - Nápad s prodejem balené skutečně vody není z nejnovějších. Uběhlo totiž přinejmenším tisíc let, než se kasta prvních pouličních prodejců, kteří prodávali osvěžující tekutinu v prasečích měších pocestným, překlasifikovala na prodejce vody dávkované, přiměřeně balené. Nebyla to většinou voda ledajaká. Pocházela z nejrůznějších studnic a pramenů, spojených se světci a svatými zjeveními. V roce 1621 byly ve Velké Británii například populární skleněné flakónky s vodou ze Svaté studny v Mavern Hills z francouzských Lurd, a u pověstmi opředených pramenů českých tomu nebylo jinak. Už tehdy také mimochodem platilo, že kvalita této první balené vody nebyla na výši a zdaleka ne pokaždé pocházela z etiketou dedikovaného zdroje. Ale mít někde pro jistotu doma v lahvičce vodu, která je svým složením jiná, lepší, zdravější a kouzelnější, bylo přinejmenším lákavé. A z obchodního hlediska byl prodej takové vody zlatý důl. Vlastně je dodnes.
(Celý text)

Čeští vědci se podíleli na první studii výskytu nepůvodních druhů
19. června 2017 00:30

PRAHA (ČTK) - Čeští vědci se podíleli na první globální analýze míst, kde se vyskytují rostliny a zvířata, která zdomácněla mimo oblast svého původního rozšíření. Studii, která vznikla pod vedením univerzity v britském Durhamu, tento týden publikoval prestižní časopis Nature Ecology and Evolution. Spoluautory analýzy jsou Petr Pyšek a Jan Pergl z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. ČTK o tom informovala mluvčí akademie Miroslava Kaňková.
(Celý text)

Čeští vědci se podíleli na první studii výskytu nepůvodních druhů
19. června 2017 00:30

PRAHA (ČTK) - Čeští vědci se podíleli na první globální analýze míst, kde se vyskytují rostliny a zvířata, která zdomácněla mimo oblast svého původního rozšíření. Studii, která vznikla pod vedením univerzity v britském Durhamu, tento týden publikoval prestižní časopis Nature Ecology and Evolution. Spoluautory analýzy jsou Petr Pyšek a Jan Pergl z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. ČTK o tom informovala mluvčí akademie Miroslava Kaňková.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1275 | 1276 | 1277 | 1278 | 1279 | .. | 2132 | Další
Další články:
23. dubna 2024 06:10
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59
18. dubna 2024 05:45
17. dubna 2024 06:01

Online diskuse
V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 02:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 01:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

Za postříkání Braniborské brány barvou padly podmíněné tresty
23. dubna 2024 23:20

BERLÍN (ČTK) - Za postříkání Braniborské brány barvou dnes třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110.000 eur (2,8 milionu Kč).
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi
23. dubna 2024 19:03

(ČTK) - Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.
(Celý text)

MŽP: Sedm projektů pro transformaci uhelných regionů čerpá evropské dotace
23. dubna 2024 19:02

PRAHA (ČTK) - Sedm projektů čerpá finanční podporu z evropských peněz v programu Spravedlivá transformace (OPTS), který se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je v něm 39,4 miliardy korun, z toho 31,7 miliardy jde na aktuální výzvy. Odstraňování negativních dopadů odklonu od uhlí se týká v Česku Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kupříkladu v Karviné vznikne ze staré konírny nové komunitní centrum a v Ústeckém kraji budou moderní řemeslné dílny pro vysokoškoláky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) o tom dnes informoval novináře.
(Celý text)

Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou
23. dubna 2024 15:13

() - Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
(Celý text)

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených
23. dubna 2024 13:42

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

Olomoucká přírodověda dostavěla v botanické zahradě novou budovu
23. dubna 2024 10:33

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká přírodovědecká fakulta získá nové zázemí, v botanické zahradě dostavěla budovu s přednáškovým sálem a zimní zahradou. Víceúčelový objekt, jehož stavba vyšla na 31 milionů korun, bude sloužit akademické obci i veřejnosti. Slavnostní otevření včetně doprovodného programu proběhne ve středu 24. dubna, informovala ČTK mluvčí fakulty Šárka Chovancová. Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou začala před třemi roky.
(Celý text)

První spolupráce svého druhu. FlixBus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů
23. dubna 2024 10:08

() - FlixBus nepropojuje pouze velké metropole. Naopak – polovinu destinací, které v Česku obsluhuje, tvoří obce a města do 20 tisíc obyvatel. I regionální centra totiž můžou být centrem rozmanitosti a života pro široké okolí. Podobně to vnímá environmentální společnost Refugium. Místo dopravní sítě ale buduje síť malých přírodních útočišť, takzvaných refugií, kde se může dařit ohroženým druhům zvířat a rostlin, které by jinde nepřežily. Jedno z těchto vzácných útočišť leží u obce Jakubov nedaleko Karlových Varů. FlixBus do obnovy této přírodní lokality investuje milion korun a stal se tak jejím patronem.
(Celý text)

Buky a smrky nakládají s vodou jinak. Ovlivňuje to i zásoby podzemních vod
23. dubna 2024 01:01

(ČTK) - Po kůrovcové kalamitě se mnohdy místo smrků vysázely buky, které jsou více odolné a do české přírody přirozeně patří. Zároveň se umí lépe přizpůsobit klimatické změně než právě smrky, jelikož umí dobře nakládat s vodou v létě. To, jak buky nebo smrky nakládají s vodou a jaký vliv to má na zásoby podzemních vod, řeší tým expertů z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.
(Celý text)

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody
23. dubna 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
(Celý text)

Nástup dubnového sucha přerušily deště a chladnější počasí minulého týdne
23. dubna 2024 00:41

(ČTK) - Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

Indické bažiny před miliony let obýval jeden z největších kdy objevených hadů
22. dubna 2024 18:40

(ČTK) - Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. A stejně jako tito dnešní hadi nebyl jedovatý, ale své oběti dusil svým mocným sevřením. Napsala to agentura Reuters, podle které by se mohlo jednat o největšího kdy objeveného hada.
(Celý text)

Botanik: Cizokrajné rostliny mohou mít problém zvládat nynější noční mrazy
22. dubna 2024 18:37

(ČTK) - Rostliny, které původně do české krajiny patří, jsou na jarní mrazy zvyklé a z dlouhodobého hlediska jim neublíží. Problematické jsou mrazy pro dovezené kontinentální rostliny jako například nyní hojně pěstované okrasné česneky, řekl v rozhovoru s ČTK František Krahulec z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
(Celý text)

Evropský účetní dvůr je ohledně nulových emisí z automobilů v EU opatrný
22. dubna 2024 18:29

LUCEMBURK (ČTK) - Cíl nulových emisí z automobilů je chvályhodný, je ale třeba zajistit aby Evropská unie za tento plán nezaplatila příliš vysokou cenu, jak z hlediska průmyslové nezávislosti Unie, tak pro její občany. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD), který se zabývá kontrolou finančních prostředků Evropské unie.
(Celý text)

Evropský účetní dvůr je ohledně nulových emisí z automobilů v EU opatrný
22. dubna 2024 18:29

LUCEMBURK (ČTK) - Cíl nulových emisí z automobilů je chvályhodný, je ale třeba zajistit aby Evropská unie za tento plán nezaplatila příliš vysokou cenu, jak z hlediska průmyslové nezávislosti Unie, tak pro její občany. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD), který se zabývá kontrolou finančních prostředků Evropské unie.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2132 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama