titulní strana > co píší jiní
Inspekce: Horní Bojanovice porušily vodní zákon, pokuta je 100.000
10. února 2020 00:08

HORNÍ BOJANOVICE (ČTK) - Horní Bojanovice na Břeclavsku podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) vypouštěly bez povolení z dešťové kanalizace nečištěné odpadní vody do potoku Pradlenka. Inspektorům obec také nedoložila doklady o odvozu odpadních vod z jímky z budovy obecního úřadu. Za porušení vodního zákona jí tak ČIŽP uložila pokutu 100.000 korun, uvedla v pátek v tiskové zprávě zástupkyně tiskové mluvčí inspekce Alžběta Šírková. Starosta obce Ladislav Kachyňa řekl, že vše už je napraveno.
(Celý text)

Zemřel filozof a ekolog Erazim Kohák, bylo mu 86 let
9. února 2020 17:42

PRAHA (Ekolist) - V sobotu zemřel významný filozof Erazim Kohák, bylo mu 86 let. Informaci o jeho úmrtí dnes potvrdil mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal a vyjádřil velkou lítost nad úmrtím velké osobnosti. Kohák vyučoval na univerzitách v Česku i zahraničí a získal řadu ocenění. V roce 2013 prezident Miloš Zeman Kohákovi propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
(Celý text)

Kdo byl Erazim Kohák
9. února 2020 17:23

PRAHA (Ekolist) - Narodil se v Praze jen několik měsíců poté, co v Německu převzal moc Adolf Hitler. Sotva začal chodit do školy, byl jeho otec – odbojář zatčen. Na konci války postihl stejný osud i jeho matku. Všichni sice přežili, nakonec ale byli na jaře roku 1948 donuceni společně uprchnout před nastupující komunistickou totalitou do Spojených států amerických.
(Celý text)

Místo pokácení ho podepřeli. Nemocný a nahnutý platan přežil, protože je krásný
9. února 2020 12:28

PRAHA (Ekolist) - U platanu vedle pražské Akademie výtvarných umění se loni v prosinci objevila obří železobetonová konstrukce. Mohutný, krásný, trochu vykotlaný a nakloněný strom je podepřený masivní a ne úplně krásnou konstrukcí. Proč to?
(Celý text)

Pavián v národním parku v JAR vylezl na strom s lvíčetem v náručí
9. února 2020 00:21

(ČTK) - Samec paviána se v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice postaral o nezvyklou podívanou, když ukořistil lvíče, vyšplhal s ním do koruny stromů a začal mu pečovat o srst, jak to paviáni dělají u vlastních mláďat. Situaci zachytil Kurt Schultz, který v parku zajišťuje safari. Nic podobného prý za 20 let své praxe neviděl, napsala k tomu v úterý agentura AP.
(Celý text)

Indie provozuje lázně pro slony držené v zajetí
9. února 2020 00:14

DILLÍ (ČTK) - V indickém státě Tamilnád zřídili ozdravný tábor po slony chované v zajetí. Několik týdnů v roce se ocitají na prostorném zalesněném pozemku a dostává se jim veškeré péče včetně koupelí dvakrát denně a potravy v podobě směsi semínek, ovoce, zeleniny a vitamínů. Jak píše server BBC, Indie tato ozdravná sloní zařízení otevřela kvůli kritice za týrání slonů v zajetí. Ochránci zvířat ale moc spokojení nejsou ani s ozdravovnami.
(Celý text)

Antarktida zaznamenala nejteplejší den v historii měření
8. února 2020 00:54

(ČTK) - Argentinská část Antarktidy zaznamenala nejteplejší den v historii měření - teplota na nejsevernějším výběžku kontinentu dosáhla rekordního 18,3 stupně Celsia. S odvoláním na argentinskou Národní meteorologickou službu o tom včera informovala AFP.
(Celý text)

Oprava Dolanského potoka zlepší průtok i podmínky pro živočichy
8. února 2020 00:20

OLOMOUC (ČTK) - Přes pět milionů korun bude stát úprava koryta Dolanského potoka v Dolanech na Olomoucku, která zlepší průtok vody i podmínky pro život vodních živočichů. Stavební ruch v korytě potoka začal loni v listopadu a utichne v květnu. Včera to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Práce navazují na první etapu úpravy koryta Dolanského potoka, která byla provedena předloni na jaře.
(Celý text)

Světlušky pomalu zhasínají
7. února 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Světlušky, jak nazýváme přibližně 2000 zástupců této čeledě se schopností bioluminiscence, momentálně čelí riziku vyhynutí. Na vině je jak rozsáhlá ztráta jejich přirozených habitatů, nadužívání pesticidů a také umělé osvětlení. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Botswana vydraží licence na lov slonů, poprvé od zrušení zákazu
7. února 2020 00:40

GABORONE (ČTK) - V Botswaně se uskuteční první aukce licencí na lov slonů od zrušení zákazu tohoto lovu před šesti lety. Vydražit chce nyní vláda povolení umožňující odstřel 70 slonů, informoval dnes zpravodajský server BBC. Lovecká sezóna v Botswaně začne v dubnu a licence, které mají umožnit zabití dalších 200 slonů, budou vydraženy později. Africká Botswana, kde podle odhadů žije asi 130.000 slonů, má největší sloní populaci na světě. Koncem 90. let tam přitom podle agentury Reuters žilo podle odhadů asi 80.000 chobotnatců.
(Celý text)

Fotopasti hnutí Duha v Lužických horách zachytily 4 vlky
7. února 2020 00:31

LIBEREC (ČTK) - V Lužických horách se v současné době pohybují přinejmenším čtyři vlci. Zachytily je tam fotopasti ekologické organizace Hnutí Duha, podle které se vlkům v oblasti zalíbilo. Na přelomu roku 2018 a 2019 dobrovolníci zapojení do monitoringu velkých šelem v tamních horách zaznamenali tři vlky. Jednoho z nich, konkrétně dospělou vlčici, pak ale loni v únoru srazilo auto nedaleko České Kamenice. Hnutí Duha to včera sdělilo v tiskové zprávě.
(Celý text)

Úřad Olomouckého kraje přerušil řízení o výjimce pro elektrárnu
7. února 2020 00:27

PARDUBICE (ČTK) - Krajský úřad Olomouckého kraje přerušil řízení o výjimce z limitů ochrany ovzduší pro elektrárnu Chvaletice na Pardubicku. Provozovateli dal lhůtu 90 dnů od doručení na doplnění podkladů podle požadavků ministerstva životního prostředí. Vyplývá to z usnesení krajského úřadu, které poskytla Laura Otýpková z právnické organizace Frank Bold Society.
(Celý text)

Koronavirus se mohl z netopýrů přenést na člověka přes luskouny
7. února 2020 00:25

PEKING (ČTK) - Klíčovou roli v přenosu nového typu koronaviru na člověka mohli sehrát luskouni. Uvedli to dnes čínští vědci, kteří označili luskouny za pravděpodobný chybějící článek v řetězci mezi člověkem a netopýrem, jehož považují za přirozený rezervoár nákazy. Nový koronavirus si již vyžádal přes 600 mrtvých a více než 30.000 nakažených.
(Celý text)

Soud v Praze musí znovu řešit spor o zápach z lakovny v Nymburce
7. února 2020 00:20

BRNO (ČTK) - Nejvyšší soud nařídil Krajskému soudu v Praze, aby se znovu zabýval provozem Automotive Painting Partners v Nymburce (dříve AZOS). Město se řadu let snaží omezit zápach a emise z lakovny, se žalobou neuspělo. Podle Nejvyššího soudu ale justice předčasně rozhodla o tom, že provoz je úředně schválený. Kvůli dříve provedeným stavebním úpravám bylo nutné nové kolaudační rozhodnutí, plyne z rozhodnutí na úřední desce.
(Celý text)

O příspěvek na šetrné bydlení požádalo o 40 procent domácností víc
7. února 2020 00:15

(ČTK) - Loni požádalo o příspěvek z dotačního programu ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám na šetrné bydlení o 40 procent domácností více než v roce 2018. Na úřad se obrátilo téměř 13.000 majitelů domů, kteří požádali o zhruba tři miliardy korun. Ministerstvo a Státní fond životního prostředí o tom informovaly ve včerejší tiskové zprávě. Za šest let ministerstvo z programu schválilo podporu 45.000 žadatelů, podpořilo je částkou přes deset miliard korun.
(Celý text)

Pivovar Kout v insolvenci má zaplatit ČIŽP pokutu za odběr vod
7. února 2020 00:13

KOUT NA ŠUMAVĚ (ČTK) - Pivovar Kout na Šumavě a. s., který je od loňského srpna v insolvenci, dostal od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu téměř 230.000 korun za nadlimitní odběr podzemních vod. Firma nevyrábí a je na prodej. Společnost porušila vodní zákon, řekla včera mluvčí inspekce Alžběta Šírková. Kontaktní číslo na pivovar je mimo provoz, insolvenční správce Jakub Backa nebral telefon.
(Celý text)

Prodej aut na elektřinu se v lednu víc než zdvojnásobil
7. února 2020 00:11

(ČTK) - Prodej nových aut na elektrický pohon se v lednu meziročně zvýšil o 117 procent na 1268 vozů. Elektrická auta měla na trhu téměř sedmiprocentní podíl. Počet prodaných elektromobilů vzrostl meziročně téměř sedmkrát na 384 aut a počet prodaných hybridů se zvýšil o 72 procent na 884 vozů. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
(Celý text)

Teplárny Brno sníží emise oxidu uhličitého o 200.000 tun
7. února 2020 00:08

BRNO (ČTK) - Teplárny Brno plánují, že do dvou let sníží množství oxidu uhličitého, který vypouštějí do ovzduší, na polovinu ve srovnání s rokem 2000, nyní jsou nižší o 40 procent. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.
(Celý text)

Turecká rekordní výsadba stromů se úplně nedaří. Má totiž také rekordní úmrtnost
6. února 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Vysadit miliardy stromů, pokořit rekord v ozeleňování. Nezní to špatně. Ale když podobným záměrům chybí kvalitní plánování, dobře to nekončí. Jde to vidět i na příkladu z Turecka, o kterém píše Guardian.
(Celý text)

Havlíček: Česko zatím nechystá zákazy aut se spalovacími motory
6. února 2020 00:35

BERLÍN (ČTK) - Česká vláda zatím podle ministra dopravy Karla Havlíčka nechystá zákazy aut se spalovacími motory. Považuje to za předčasné. Je to ale trend, který je třeba sledovat. Havlíček to včera řekl českým novinářům v Berlíně, kde jednal i se svým protějškem Andreasem Scheuerem.
(Celý text)

Havlíček: Česko zatím nechystá zákazy aut se spalovacími motory
6. února 2020 00:35

BERLÍN (ČTK) - Česká vláda zatím podle ministra dopravy Karla Havlíčka nechystá zákazy aut se spalovacími motory. Považuje to za předčasné. Je to ale trend, který je třeba sledovat. Havlíček to včera řekl českým novinářům v Berlíně, kde jednal i se svým protějškem Andreasem Scheuerem.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 882 | 883 | 884 | 885 | 886 | .. | 2133 | Další
Další články:
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16
23. dubna 2024 06:10
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59

Online diskuse
Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 13:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Padesátka CHKO Slavkovský les v novém čísle časopisu Ochrana přírody
24. dubna 2024 10:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Padesáti letům CHKO Slavkovský les se věnuje hned několik článků. Číslo otvírá úvodník Vzpomínky ze Slavkovského lesa od Tomáše Pačese, ve kterém se vyznává z lásky k tomuto tajemnému kraji.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 07:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Zajímají vás praktická řešení adaptace města na změnu klimatu? Přijďte na konferenci Urbanscapes Praha 21. - 22. května 2024
24. dubna 2024 05:40

() - Podoba a funkčnost městské krajiny a veřejných prostranství budou hrát klíčovou roli v adaptaci našich měst na přicházející změnu klimatu. Česká asociace pro krajinářskou architekturu za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, ve spolupráci s Ústavem krajinářské architektury FA ČVUT a společně s dalšími partnery proto připravila dvoudenní mezioborovou konferenci s mezinárodní účastí Urbanscapes Praha. Seznámíte se s nejnovějšími přístupy k řešení praktických problémů a výzev spojených s adaptací městské krajiny na klimatické extrémy. Dozvíte se více o naplňování strategie města na změnu klimatu a inspiraci pro vaši práci přinese řada ukázek konkrétních projektů vzniklých v Česku i zahraničí. Vybrány byly ty, na nichž pracují mezioborové týmy. Dobrou zprávou je, že bylo z čeho vybírat.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama