titulní strana > co píší jiní
Vlny horka. Vcelku zřídkavý projev změny klimatu. Zabíjí ale ve velkém
21. září 2018 07:12

PRAHA (Ekolist) - Co je jeden z projevů změny klimatu, který trápí obyvatele evropský měst? Vlny veder. Podle vědců je to jeden z nejrizikovějších projevů změny klimatu co do počtu obětí. V roce 2003 si vlna horka v západní Evropě vyžádala 70 tisíc obětí. Vlna horka v roce 2010 je dávána do souvislosti 55 tisíci obětmi v Rusku a východní Evropě.
(Celý text)

Odkud plynou miliardy na ničení přírody? Z daňových rájů
21. září 2018 01:00

PRAHA (Ekolist) - Pořídit si loď vhodnou k lovu velryb nebo těžkou techniku na vyklučení pralesů není jen tak. Do začátku budete potřebovat nějaký kapitál. Kde k němu přijít? Ať už jste velrybář nebo brazilský farmář, anonymní podpora formou investice k vám s velkou pravděpodobností doputuje z jednoho z daňových rájů. Píše o tom žurnál Nature.
(Celý text)

Ovocné poklady může ochutnat veřejnost
21. září 2018 00:50

PRAHA (Ekolist) - Na výstavě plodů starých odrůd ovocných stromů, která byla dnes zahájena v Domě ochránců přírody v Praze a potrvá do neděle, je veřejnosti představena unikátní kolekce plodů více jak 100 odrůd jabloní, hrušní i ořešáků. Mezi nimi jsou pro Česko ty nejtypičtější odrůdy, jako je hruška Koporečka či Panenské české jablko, ale i skutečné vzácnosti jako Tatarova hruška – kříženec hrušně a jeřábu vyšlechtěný v Praze. Řadu odrůd mohou návštěvníci ochutnat. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
(Celý text)

Nadúroda ovoce ve Valašským Kloboukách ničí nádoby na bioodpad
21. září 2018 00:35

VAL. KLOBOUKY (ČTK) - Letošní velmi dobrá úroda ovoce přináší Valašským Kloboukám na Zlínsku problémy s bioodpadem. Kvůli nadměrnému přetížení se tam několik nádob na bioodpad poškodilo, sdělila včera v tiskové zprávě mluvčí tamní radnice Lenka Zvonková.
(Celý text)

Obyvatelé Horních Počapel dnes rozhodují, zda chtějí spalovnu
21. září 2018 00:30

HORNÍ POČAPLY (ČTK) - Obyvatelé Horních Počapel u Mělníka dnes v referendu rozhodují o tom, zda chtějí na území obce spalovnu odpadu. Měla by do ní mířit většina odpadu ze Středočeského kraje, případně i z dalších regionů, například Ústeckého kraje. Jde o investici společnosti ČEZ, má začít fungovat v roce 2024.
(Celý text)

Požár haly v areálu skládky Celio v Litvínově je téměř dohašen
21. září 2018 00:27

LITVÍNOV (ČTK) - Požár haly v areálu skládky Celio v Litvínově je téměř dohašen. Na místě v současnosti zůstává jedna jednotka hasičů, řekl ráno mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Příčinami a důsledky požáru haly, kterou oheň zasáhl ve středu a způsobil škodu asi 100 milionů korun, se dnes od 10:00 zabývá také Bezpečnostní rada Ústeckého kraje, řekla mluvčí kraje.
(Celý text)

Polská dvojice upozorňuje malbou na zeď na kácení pralesů
21. září 2018 00:25

(ČTK) - Polská umělecká dvojice Dwa Zeta od včerejška maluje na zeď v pražské Prokopově ulici velký obraz s ptáky rajkami. Upozorňuje tak na kácení tropických pralesů v indonéské oblasti Západní Papua, kde tito ptáci žijí. Na akci upozornila v včerejší tiskové zprávě ekologická organizace Greenpeace ČR, která streetart v Praze zprostředkovala. Malba by měla být hotová dnes.
(Celý text)

Advokát soudu EU: I halál maso může nést označení biovýrobek
21. září 2018 00:20

LUCEMBURK (ČTK) - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení produkt ekologického zemědělství. Takový verdikt doporučil včera generální advokát Soudního dvora EU Nils Wahl této soudní instanci. Na ni se obrátili ochránci zvířat, kteří požadovali zákaz označení bioprodukt pro maso ze zvířat zabitých bez předchozího omráčení. Doporučeními generálního advokáta se evropský soud v Lucemburku obvykle řídí.
(Celý text)

Hnutí Duha: Dotace na nová kamna jsou správné, chybí další řešení
21. září 2018 00:17

(ČTK) - Podle ekologické organizace Hnutí Duha je rozšíření podpory z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu starých kamen krokem správným směrem. K odstranění zplodin z uhelných kamen a kotlů ale i tak chybí několik systémových řešení, uvedlo hnutí v tiskové zprávě. Rozšíření NZÚ oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v úterý na veletrhu For Arch.
(Celý text)

Brněnským stromem roku je douglaska rostoucí na Kraví hoře
21. září 2018 00:15

BRNO (ČTK) - Brňané si v anketě zvolili strom roku, stala se jím douglaska tisolistá, která roste v zahrádkářské kolonii na Kraví hoře. V tiskové zprávě to včera uvedla koordinátorka ankety Markéta Honzová z Ekologického institutu Veronica, který anketu pořádá. Loni vyhrál topol bílý rostoucí na Vinohradech.
(Celý text)

USA se staly největším dodavatelem sojových bobů do EU
21. září 2018 00:12

(ČTK) - Spojené státy nahradily Brazílii jako hlavního dodavatele sojových bobů do Evropské unie. Výrazné zvýšení evropského dovozu americké sóji bylo jedním z bodů červencové dohody, jejímž cílem bylo odvrátit obchodní válku. Vyplývá to ze statistik EU, z nichž čerpala agentura Reuters.
(Celý text)

Ve Zdobnici bude návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor
21. září 2018 00:10

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - V obci Zdobnice na Rychnovsku by mělo vzniknout návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor. Sídlit by mělo v objektu bývalé obecní školy, jeho provozovatelem bude obec. Součástí střediska bude visutá lávka z Domu přírody na protější svah o délce 350 metrů a výšce 35 metrů nad řekou Zdobnice. Veřejnosti by se mohlo středisko otevřít v roce 2021. Na projektu se vedle obce a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR bude podílet i Královéhradecký kraj. Novinářům to ve středu řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).
(Celý text)

Co ukázal výzkum adaptace na změny klimatu v Santiago de Chile? Bohaté bude ohrožovat voda, chudé bude trápit vedro
20. září 2018 01:33

PRAHA (Ekolist) - Kerstin Krellenbergová z německého Helmholtzova centra pro environmentální výzkum má rozhodně dobrodružnou práci. Pro svého zaměstnavatele několik let vede výzkum, jak by se mohla a měla velká města adaptovat na změny klimatu. Nezkoumá ale žádné konkrétní město v Německu nebo v Evropě. Předmětem jejího zájmu je chilská megapole Santiago de Chile. Střet německé preciznosti a latinskoamerické maňány byl pro výzkumnici jednou z velkých výzev.
(Celý text)

Dieselová auta sice znečišťují ovzduší, ale prodávají se jako nikdy předtím
20. září 2018 01:00

PRAHA (Ekolist) - Po evropských silnicích dnes jezdí o polovinu více aut na motorovou naftu, než před propuknutím skandálu s falšováním emisních testů. Upozorňuje na to deník Guardian.
(Celý text)

Český vědec sestrojil hmyzího robota, který umí mávat křídly
20. září 2018 00:38

(ČTK) - Český vědec Matěj Karásek působící na Technické univerzitě v nizozemském Delftu je hlavním konstruktérem létajícího robota, který umí napodobit mávání křídel hmyzu. Vynález, jehož výjimečné letové schopnosti otvírají nové perspektivy pro vývoj dronů, se dostal až na obálku zářijového čísla vědeckého magazínu Science.
(Celý text)

Praha spustila novou linku Ústřední čistírny odpadních vod
20. září 2018 00:32

PRAHA (ČTK) - Na pražském Císařském ostrově začala fungovat nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Zkušební provoz včera zahájila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Linka, jejíž stavba je součástí velkého projektu modernizace ÚČOV, se stavěla téměř tři roky a připravovala od roku 2004. Vyšla na 6,1 miliardy korun, které město muselo uhradit samo, protože se nepodařilo získat peníze z EU. Ve zkušebním provozu bude linka do konce roku 2019.
(Celý text)

V Litvínově stále hoří hala skládky Celio, stav posoudí statik
20. září 2018 00:29

LITVÍNOV (ČTK) - V areálu skládky Celio v Litvínově na Mostecku od středečních 13:00 hoří hala. Na místě i dnes zasahuje asi 110 hasičů, budovu ochlazují zvenku. Stav budovy dnes dopoledne posoudí statik. Rozhodne, zda hasiči budou moci vstoupit dovnitř a začít odstraňovat prohořelý a promáčený odpad, který byl v hale s linkou na drcení odpadu uskladněn. Řekl to mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.
(Celý text)

Prodej hybridů stoupl do srpna o 1000 na 2829 aut
20. září 2018 00:28

(ČTK) - V Česku se letos od ledna do srpna prodalo 2829 hybridních vozů, což je zhruba o 1000 více než ve stejném období loni. Prodej elektromobilů se pak zdvojnásobil na 379 vozů. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců aut na webu.
(Celý text)

Při vyklízení lesa u německého uhelného dolu zahynul novinář
20. září 2018 00:26

(ČTK) - Při zásahu policie proti ekologickým aktivistům, kteří se snaží zabránit vykácení Hambašského lesa na západě Německa, včera zahynul novinář. Muž se zřítil z visutého mostu zavěšeného v korunách stromů. Těžkým zraněním později podlehl, informovala agentura DPA. Úřady v reakci na tragické úmrtí vyklízení lokality až do odvolání zastavily.
(Celý text)

Zooložka: Výskyt medvěda je běžný, na zimu se stáhne do lesů
20. září 2018 00:16

ZLÍN (ČTK) - Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí považují odborníci za běžný. Zooložka Dana Bartošová z regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm včera řekla, že medvěda, který byl nedávno viděn na Vsetínsku a na Zlínsku, láká letošní bohatá úroda ovoce. Medvědi se potřebují před zimou vykrmit, proto sestupují do ovocných sadů. Podle expertů nejsou třeba speciální opatření, nechystají je ani myslivci.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 884 | Další
Další články:
20. září 2018 15:00
20. září 2018 14:12
20. září 2018 01:30
19. září 2018 14:24
19. září 2018 14:09

Online diskuse
Vlny horka. Vcelku zřídkavý projev změny klimatu. Zabíjí ale ve velkém
21. září 2018 07:12

PRAHA (Ekolist) - Co je jeden z projevů změny klimatu, který trápí obyvatele evropský měst? Vlny veder. Podle vědců je to jeden z nejrizikovějších projevů změny klimatu co do počtu obětí. V roce 2003 si vlna horka v západní Evropě vyžádala 70 tisíc obětí. Vlna horka v roce 2010 je dávána do souvislosti 55 tisíci obětmi v Rusku a východní Evropě.
(Celý text)

Odkud plynou miliardy na ničení přírody? Z daňových rájů
21. září 2018 01:00

PRAHA (Ekolist) - Pořídit si loď vhodnou k lovu velryb nebo těžkou techniku na vyklučení pralesů není jen tak. Do začátku budete potřebovat nějaký kapitál. Kde k němu přijít? Ať už jste velrybář nebo brazilský farmář, anonymní podpora formou investice k vám s velkou pravděpodobností doputuje z jednoho z daňových rájů. Píše o tom žurnál Nature.
(Celý text)

Ovocné poklady může ochutnat veřejnost
21. září 2018 00:50

PRAHA (Ekolist) - Na výstavě plodů starých odrůd ovocných stromů, která byla dnes zahájena v Domě ochránců přírody v Praze a potrvá do neděle, je veřejnosti představena unikátní kolekce plodů více jak 100 odrůd jabloní, hrušní i ořešáků. Mezi nimi jsou pro Česko ty nejtypičtější odrůdy, jako je hruška Koporečka či Panenské české jablko, ale i skutečné vzácnosti jako Tatarova hruška – kříženec hrušně a jeřábu vyšlechtěný v Praze. Řadu odrůd mohou návštěvníci ochutnat. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
(Celý text)

Nadúroda ovoce ve Valašským Kloboukách ničí nádoby na bioodpad
21. září 2018 00:35

VAL. KLOBOUKY (ČTK) - Letošní velmi dobrá úroda ovoce přináší Valašským Kloboukám na Zlínsku problémy s bioodpadem. Kvůli nadměrnému přetížení se tam několik nádob na bioodpad poškodilo, sdělila včera v tiskové zprávě mluvčí tamní radnice Lenka Zvonková.
(Celý text)

Obyvatelé Horních Počapel dnes rozhodují, zda chtějí spalovnu
21. září 2018 00:30

HORNÍ POČAPLY (ČTK) - Obyvatelé Horních Počapel u Mělníka dnes v referendu rozhodují o tom, zda chtějí na území obce spalovnu odpadu. Měla by do ní mířit většina odpadu ze Středočeského kraje, případně i z dalších regionů, například Ústeckého kraje. Jde o investici společnosti ČEZ, má začít fungovat v roce 2024.
(Celý text)

Požár haly v areálu skládky Celio v Litvínově je téměř dohašen
21. září 2018 00:27

LITVÍNOV (ČTK) - Požár haly v areálu skládky Celio v Litvínově je téměř dohašen. Na místě v současnosti zůstává jedna jednotka hasičů, řekl ráno mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Příčinami a důsledky požáru haly, kterou oheň zasáhl ve středu a způsobil škodu asi 100 milionů korun, se dnes od 10:00 zabývá také Bezpečnostní rada Ústeckého kraje, řekla mluvčí kraje.
(Celý text)

Polská dvojice upozorňuje malbou na zeď na kácení pralesů
21. září 2018 00:25

(ČTK) - Polská umělecká dvojice Dwa Zeta od včerejška maluje na zeď v pražské Prokopově ulici velký obraz s ptáky rajkami. Upozorňuje tak na kácení tropických pralesů v indonéské oblasti Západní Papua, kde tito ptáci žijí. Na akci upozornila v včerejší tiskové zprávě ekologická organizace Greenpeace ČR, která streetart v Praze zprostředkovala. Malba by měla být hotová dnes.
(Celý text)

Advokát soudu EU: I halál maso může nést označení biovýrobek
21. září 2018 00:20

LUCEMBURK (ČTK) - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení produkt ekologického zemědělství. Takový verdikt doporučil včera generální advokát Soudního dvora EU Nils Wahl této soudní instanci. Na ni se obrátili ochránci zvířat, kteří požadovali zákaz označení bioprodukt pro maso ze zvířat zabitých bez předchozího omráčení. Doporučeními generálního advokáta se evropský soud v Lucemburku obvykle řídí.
(Celý text)

Hnutí Duha: Dotace na nová kamna jsou správné, chybí další řešení
21. září 2018 00:17

(ČTK) - Podle ekologické organizace Hnutí Duha je rozšíření podpory z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu starých kamen krokem správným směrem. K odstranění zplodin z uhelných kamen a kotlů ale i tak chybí několik systémových řešení, uvedlo hnutí v tiskové zprávě. Rozšíření NZÚ oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v úterý na veletrhu For Arch.
(Celý text)

Brněnským stromem roku je douglaska rostoucí na Kraví hoře
21. září 2018 00:15

BRNO (ČTK) - Brňané si v anketě zvolili strom roku, stala se jím douglaska tisolistá, která roste v zahrádkářské kolonii na Kraví hoře. V tiskové zprávě to včera uvedla koordinátorka ankety Markéta Honzová z Ekologického institutu Veronica, který anketu pořádá. Loni vyhrál topol bílý rostoucí na Vinohradech.
(Celý text)

USA se staly největším dodavatelem sojových bobů do EU
21. září 2018 00:12

(ČTK) - Spojené státy nahradily Brazílii jako hlavního dodavatele sojových bobů do Evropské unie. Výrazné zvýšení evropského dovozu americké sóji bylo jedním z bodů červencové dohody, jejímž cílem bylo odvrátit obchodní válku. Vyplývá to ze statistik EU, z nichž čerpala agentura Reuters.
(Celý text)

Ve Zdobnici bude návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor
21. září 2018 00:10

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - V obci Zdobnice na Rychnovsku by mělo vzniknout návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor. Sídlit by mělo v objektu bývalé obecní školy, jeho provozovatelem bude obec. Součástí střediska bude visutá lávka z Domu přírody na protější svah o délce 350 metrů a výšce 35 metrů nad řekou Zdobnice. Veřejnosti by se mohlo středisko otevřít v roce 2021. Na projektu se vedle obce a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR bude podílet i Královéhradecký kraj. Novinářům to ve středu řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).
(Celý text)

Co ukázal výzkum adaptace na změny klimatu v Santiago de Chile? Bohaté bude ohrožovat voda, chudé bude trápit vedro
20. září 2018 01:33

PRAHA (Ekolist) - Kerstin Krellenbergová z německého Helmholtzova centra pro environmentální výzkum má rozhodně dobrodružnou práci. Pro svého zaměstnavatele několik let vede výzkum, jak by se mohla a měla velká města adaptovat na změny klimatu. Nezkoumá ale žádné konkrétní město v Německu nebo v Evropě. Předmětem jejího zájmu je chilská megapole Santiago de Chile. Střet německé preciznosti a latinskoamerické maňány byl pro výzkumnici jednou z velkých výzev.
(Celý text)

Dieselová auta sice znečišťují ovzduší, ale prodávají se jako nikdy předtím
20. září 2018 01:00

PRAHA (Ekolist) - Po evropských silnicích dnes jezdí o polovinu více aut na motorovou naftu, než před propuknutím skandálu s falšováním emisních testů. Upozorňuje na to deník Guardian.
(Celý text)

Český vědec sestrojil hmyzího robota, který umí mávat křídly
20. září 2018 00:38

(ČTK) - Český vědec Matěj Karásek působící na Technické univerzitě v nizozemském Delftu je hlavním konstruktérem létajícího robota, který umí napodobit mávání křídel hmyzu. Vynález, jehož výjimečné letové schopnosti otvírají nové perspektivy pro vývoj dronů, se dostal až na obálku zářijového čísla vědeckého magazínu Science.
(Celý text)

Praha spustila novou linku Ústřední čistírny odpadních vod
20. září 2018 00:32

PRAHA (ČTK) - Na pražském Císařském ostrově začala fungovat nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Zkušební provoz včera zahájila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Linka, jejíž stavba je součástí velkého projektu modernizace ÚČOV, se stavěla téměř tři roky a připravovala od roku 2004. Vyšla na 6,1 miliardy korun, které město muselo uhradit samo, protože se nepodařilo získat peníze z EU. Ve zkušebním provozu bude linka do konce roku 2019.
(Celý text)

V Litvínově stále hoří hala skládky Celio, stav posoudí statik
20. září 2018 00:29

LITVÍNOV (ČTK) - V areálu skládky Celio v Litvínově na Mostecku od středečních 13:00 hoří hala. Na místě i dnes zasahuje asi 110 hasičů, budovu ochlazují zvenku. Stav budovy dnes dopoledne posoudí statik. Rozhodne, zda hasiči budou moci vstoupit dovnitř a začít odstraňovat prohořelý a promáčený odpad, který byl v hale s linkou na drcení odpadu uskladněn. Řekl to mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.
(Celý text)

Prodej hybridů stoupl do srpna o 1000 na 2829 aut
20. září 2018 00:28

(ČTK) - V Česku se letos od ledna do srpna prodalo 2829 hybridních vozů, což je zhruba o 1000 více než ve stejném období loni. Prodej elektromobilů se pak zdvojnásobil na 379 vozů. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců aut na webu.
(Celý text)

Při vyklízení lesa u německého uhelného dolu zahynul novinář
20. září 2018 00:26

(ČTK) - Při zásahu policie proti ekologickým aktivistům, kteří se snaží zabránit vykácení Hambašského lesa na západě Německa, včera zahynul novinář. Muž se zřítil z visutého mostu zavěšeného v korunách stromů. Těžkým zraněním později podlehl, informovala agentura DPA. Úřady v reakci na tragické úmrtí vyklízení lokality až do odvolání zastavily.
(Celý text)

Zooložka: Výskyt medvěda je běžný, na zimu se stáhne do lesů
20. září 2018 00:16

ZLÍN (ČTK) - Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí považují odborníci za běžný. Zooložka Dana Bartošová z regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm včera řekla, že medvěda, který byl nedávno viděn na Vsetínsku a na Zlínsku, láká letošní bohatá úroda ovoce. Medvědi se potřebují před zimou vykrmit, proto sestupují do ovocných sadů. Podle expertů nejsou třeba speciální opatření, nechystají je ani myslivci.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 884 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama