titulní strana > co píší jiní
Cena za fotovoltaiku a vítr
11. října 2019 01:00
() - Běžně slyšíme, jak jsou fotovoltaika a větrníky (dále „f&v”) levné, levnější než fosilní paliva i jaderná energie. A to i od renomovaných agentur jako je Reuters nebo Bloomberg. Když se podíváme do slušných analýz, například od Lazardu, vidíme pro f&v krásná čísla.

Fotovoltaika střechy domů: 160-267 USD & solární parky: 36-46 USD
Větrníky: 29-92 USD
Atomové elektrárny: 112-189 USD
Uhelné elektrárny: 60-143 USD & plynové elektrárny: 41-206 USD
(report je veřejně dostupný, s omezeným použitím, viz strana 2)

Případ uzavřen, prostě nám stačí nasadit co nejvíce f&v a je to. Znečištění prostředí a klimatická změna vyřešené, vše je krásné, můžeme kráčet ke světlým zítřkům... Poněkud nepříjemné je, že k nim budeme kráčet, pouze když dostatečně svítí slunce a fouká vítr. Tyto všude uváděné ceny totiž neobsahují zálohu – ať už jiný zdroj jako elektrárnu na zemní plyn/uhlí nebo způsob dočasného uložení energie, typicky baterie nebo přečerpávací hydro (dále obecně „záloha“). Lazard nám nabízí i analýzu k záloze přes baterie, rozpětí v USD/MWh je obrovské dle pozice a role v síti, pro lithium iontové baterie je to 108-1152 USD (detaily viz strana 11).

Jinými slovy – samotné f&v mohou být třeba zadarmo, ale přemostění i pouhých několika hodin noci je dražší než skoro libovolný „klasický“ zdroj.

Žijeme v komplexním světě s mnoha souvislostmi a pár grafů zdaleka nepostihuje složitost problému. Nicméně zkusme uvidět alespoň základní obrys. Zde je letošní (2019) lednová statistika německých zdrojů elektřiny (zdaleka není nejhorší, počasí bylo příznivé).

Výše linkovaný web jsou real time i historická data k Energiewende (resp. německé energetické soustavě), doporučuji pohled na téměř jakýkoli zimní měsíc. Je zřejmé, že jsou chvíle, kdy kombinace f&v dodává skoro vše, co je potřeba (a občas dodává i více) a také jsou chvíle, respektive celé dny, kdy kombinace f&v dodává mizivý zlomek.

Zde máme vysvětlení optimistických statistik typu „Německo vyváží hodně energie“ a „f&v produkují velmi levnou elektřinu“. První je pravda, často má přebytek. A často má také nedostatek a naopak dováží. Druhé je obdobně pravda, když f&v fungují, je cena nízká, někdy i záporná. Když nefungují, je cena nekonečno.

Časový úsek „nefungují“ nemá žádné omezení. Může to být jen přes tichou noc, ale také dny, týden, dva týdny... K tomuto lze napsat mnohé, souvislosti jsou spletité, ale pokud záměr byl omezit produkci CO2,, tak celkový výsledek německé Energiewende za 20 let je následující (více například zde):

Pokud vám přijde, že výsledek jsou zhruba stejné emise CO2 jako před tím, tak je to správné pozorování.

Energiewende stojí zhruba 100 miliard Euro na 10 let, dle toho, co počítáte, můžete dojít i k pětinásobku. Tedy řekněme konzervativně, utraceno 200 miliard Euro. Jestli to dál bude lepší – těžko. Nefosilní záloha v německé síti téměř neexistuje (resp., záloha se jmenuje mj. Francie a Česká Republika). Kritickou nutností pro Energiewende je SuedLink, tedy propojení severu (kde jsou větrné elektrárny) a jihu. Situace je tato (do této chvíle [srpen 2019] z 700 km HVDC vedení není nic). Energiewende spoléhá hlavně na expanzi větrníků – a už teď je problém, co se starými větrníky. Nové se staví méně. Čím dál více sílí uvědomění, jak větrníky škodí přírodě. Sada environmentálních problémů fotovoltaiky není zásadně lepší (toxický odpad, obrovská plocha, nároky na materiály atd). Všechny linky v tomto odstavci jsou z Deutsche Welle, tak oficiální medium jak to je možné. V tomto článku je fascinující hlasování, viz níže. Jde o mainstreamové německé médium.

Situace v Kalifornii (s obdobným důrazem na f&v) jakož i jinde je obdobná.

Toto vše nemá být obhajoba fosilních paliv. Naopak, už jen 4.2 milionů mrtvých každý rok kvůli znečištění vzduchu spalinami fosilních paliv je dostatečný důvod, proč od nich ustoupit. Nemluvě o masivním environmentálním dopadu při těžbě a toxickém popílku plném olova, kadmia, rtuti, arzénu – které se navíc nikdy nerozpadnou.

Co se týče „obnovitelných“ zdrojů, fotovoltaické panely a větrníky jdou po 20-30 letech na skládku. Část je toxický odpad (včetně kadmia a olova), část je fiber glass kompozit, část je beton, který teoreticky můžeme rozemlít a použít jako agregát do dalšího betonu. Není mi zřejmé, proč je toto bráno jako „obnovitelné“. Obdobně mi není zřejmé, jakým přínosem pro přírodu má být nespolehlivý zdroj vyžadující dílem zálohu, dílem neporovnatelně větší plochu, dílem mnohonásobně vyšší materiální vstupy.

Takže co dál? Do jeskyně? Sice potenciálně potkáme mnohá zajímavá stvoření, jako je slepý střevlík A. hitleri, ale faktem je, že toto málokdo chce. V naší bohaté Evropě si ještě můžeme dovolit experimentovat s f&v. Zato lidští obyvatelé „třetího světa” chtějí, a oprávněně, alespoň část komfortu západního života. K tomu je potřeba energie. Postaví si pole větrníků nebo solar park? Těžko, jsou si vědomi, že by si k tomu museli postavit taky záložní uhelnou/plynovou elektrárnu, takže si postaví jenom ji. A nebo se zamyslí nad hezkým údolím v některém ze svých národních parků... a udělají v něm přehradu s hydroelektrárnou. Přehradu tam, kde před tím žili Tapanuli orangutani, Irrawadi delfíni v Mekongu, černí nosorožci v Selous, jaguáři v Belo Monte... A všichni další, kteří žijí tam, kde bude další mamutí hydroelektrárna, protože se bohužel část lidstva rozhodla zavrhnout ten nejvíce přírodě přátelský zdroj co máme – atom.

Pro kontext a porovnání, například obrovská Asuanská přehrada v Egyptě má instalovaný výkon 2 100 MW a roční produkce je zhruba 10 000 GWh. Náš Temelín má 2 000 MW a za rok vyprodukuje zhruba 16 000 GWh. To, kvůli čemu vymřou Tapanuli orangutani , má mít instalovaný výkon 510 MW. To je polovina jednoho Temelínského reaktoru. I obrovské Belo Monte reálně za rok vyprodukuje něco přes dvojnásobek Temelína. Dopad jednoho je zaplavení 500 km2 pralesa a masivní poškození ekosystému celého amazonského Xingu povodí. Dopad druhého je stabilní a levná energie s minimálním environmentálním footprintem plus naštvaná část Rakouských aktivistů.

Už jen těch 200 miliard Euro v Německu mohlo obrovským dílem přispět k ochraně a rozšíření současných pralesů, výsadbě nových lesů (pokud možno nikoli pouze monokultur bez biodiverzity) a také reálné energetické odpovědi – rozvoji nové generace atomových reaktorů.

Z pohledu CO2, je reálné porovnání zde – červená klikatice je, kolik CO2 na jednotku elektrické energie vypouští Německo. Zelená žížala, plazící se dole, patří Francii (a tedy jaderné energetice).

Červená klikatice je výsledek 20 let, 200 miliard Euro, obrovské politické i sociální podpory f&v v jednom z nejbohatších států na světě. Opravdu je toto funkční cesta?

Je zde i další rozměr – toto jsou celkové energetické zdroje jaké lidstvo využívá, tedy včetně transportu a topení/chlazení:

Pokud hledáte f&v tak je to ta tmavě zelená nitka úplně nahoře.

Zoufalství? Beznaděj? Uhlí a ropa je nakonec fajn?

Nikoli, atom. Včetně atomovými elektrárnami produkovaného tepla a syntézy vodíku/metanu.

Zdroj milionkrát vyšší energetické hustoty než současná paliva:

Zdroj, pro který máme již v tuto chvíli vytěženo paliva dostačujího na tisíce let současné civilizace (v breeder reaktorech plně využité thorium nacházející se v haldách po těžbě rare earths kovů). Navíc, v mořské vodě je uranu dost na celou dobu budoucí existence planety Země & energetickou spotřebu lidské globální civilizace.

Zdroj, u něhož jsme se zatím rozhodli využít mizivý zlomek, zhruba 3,5 % po 3 letech – upozorňuji na popis svislé osy, celý další „zbytek“ je nevyužitý uran U238. Též článek zde.

Toto samo o sobě je fascinující záležitost – v principu ekonomická volba (plus několik design rozhodnutí jaké mít reaktory, palivo a v jaké podobě). Uran je prostě natolik levný, že se reprocessing nevyplatí (ani zásadně jiný design palivových souborů). „Vyhořelé palivo“ je cenná surovina a bylo by šílenstvím se ho snažit někde zahrabat. Ad jak získat z U238 štěpitelný materiál – zde.

Červená sekce na obrázku (viz výše) je plutonium (případně další transurany) – což je skvělé palivo. A je to taky to jediné (vedle U235), co je tam dlouho radioaktivní. Jakmile vzniklé transurany využijeme, budou samotné štěpné produkty po zhruba 300 letech radioaktivní tak jako běžné pozadí.

To 300 je skutečně tři sta. Ne tisíc. Prostě tři sta. Navíc aktivita exponenciálně klesá.

Ad dopad radioaktivity - pokud se bojíte radiace, tak nejezte banány, nevyskytujte se v blízkosti jiných lidi a už vůbec nelétejte letadlem. Všechen život na Zemi se vyvinul v radiačním pozadí a je mu přizpůsoben, stejně jako dalším agresivním vlivům v životním prostředí - například kyslíku. Téma je to složité a dlouhé, v principu dopad ionizujícího záření (radiace) je podobný jako oxidativní stres. Pokud se mu někdo chce vyhnout, tak to jde těžko, mj. by se musel přestat hýbat (a jíst běžnou stravu). Zemřít můžete na oboje a oboje si žádá respekt.

Mezi nadcházejícími a klasickými reaktory je rozdíl asi jako mezi mainframe sálovým počítačem vyplňujícím celou místnost a moderním notebookem. Nebo automobily z počátku 20. století a těmi současnými. Variant je více, shrnující přehled je zde.

Dále konkrétně o MSR, Molten Salt Reaktorech (reaktory s roztavenými solemi). I uvnitř nich je mnoho různých možností, fast/thermal spektrum, složení soli, chloridy/fluoridy, breeder/burner, uranový/thoriový cyklus...

Začínáme novou nukleární renezanci - aneb The U.S. Department of Energy (DOE) is all in on new nuclear energy. Za dva poslední roky: Nuclear Energy Leadership Act (NELA) & Nuclear Energy Innovation and Modernization Act (NEIMA). Další podpora pro pokročilé reaktory – zde.

Nejen USA - Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), United Nations, International Energy Agency (IEA), včetně varování před zavíráním reaktorů na západě, Union of Concerned Scientists (UCS), World Energy Council (WEC). Včetně analýz z nejlepších univerzit jako je MIT (dále zde a detaily zde). Za velké postavy filantropie například Bill Gates zde a zde.

A Čína? Toto je oficiální video (s anglickými titulky) k čínskému Molten Salt Reaktor programu T-SMR. Vřele doporučuji, zachycuje i environmentální nutnost nové generace jaderných reaktorů s důrazem na Molten Salt Reaktory.

Není vše jenom na papíře? Předně – 1965 až 1969 byl v provozu Molten Salt Reaktor v americkém ORNL. Realný provoz, reálná data, všestranný úspěch. Důvod, proč bylo nakonec politické rozhodnutí ve vývoji nepokračovat spočívá dílem v tom, že se v něm výrazně hůře produkuje plutonium pro jaderné zbraně a dílem, že přece existující reaktory stačí a není potřeba nic lepšího, že.. Nakonec o data projevila zájem Čína a všechna dostala – tak začal výše zmíněný T-SMR program.

V tuto chvíli existuje již několik společností od startupů po větší korporace s MSR programem. Dále o jedné konkrétní, protože je nejdále - ThorCon. Původně americká společnost, ve výsledku v Indonézii. Podpora a schválení od vlády a regulátora? Ano. Podpora od velkého privátního kapitálu? Ano. Existující technologie a reálný škálovatelný plán nasazení? Ano. Vše viz zde. Přehledný článek je tady a tady a prezentace z konference ThEC2018 je zde.

V čem že je ten principiální rozdíl?

Palivo i primární okruh je roztavená sůl pod normálním atmosférickým tlakem. To je nezměrně důležité, přes 100 atmosfér v klasické jaderné elektrárně je hlavní důvod proč je známe jako obrovskou drahou stavbu. Dále, ThorCon MSR je malý modulární, s materiály ověřenými již v zmíněném ORNL. Reaktor má extrémní pasivní bezpečnost. Neexistuje sekvence kroků, jimiž by bylo možné dojít k nukleární havárii s nekontrolovanou řetězovou reakcí (a nebo parní explozi). Když prostě naráz ztratíme veškeré chlazení, veškerou energii, reaktor se samovolně vypne. Jde o čistě fyzikální proces bez lidského zásahu. I kdyby operátor velmi chtěl, tak takovouto havárii způsobit nemůže. Další pojistka je freeze plug – jednoduše řečeno je reaktor nádoba s roztavenou solí. Na dně té nádoby je díra a trubka do dalšího prostoru. Tato trubka je aktivně chlazena (energií produkovanou samotným reaktorem) a je v ní tedy ztuhlá sůl. Jakmile dojde ke ztrátě energie/odvodu tepla, zátka se samovolně roztaví a sůl z reaktoru vyteče do zásobníku, který ještě lépe odvádí teplo a je ještě dále od kritické konfigurace. Pokud se sůl v reaktoru přehřeje, reaktivita klesne, klesne výkon, ochladí se – opět je vše čistě pasivní děj. I když do tohoto reaktoru narazí velké letadlo, k výbuchu nedojde. Fyzikálně a chemicky nemá co vybuchnout a konfigurace je bezpečně podkritická.

Kolik že to stojí? Určite to je hrozně drahé!

Není. Protože toto. Zkráceně - jednorázová výroba velkého celku je drahá, sériová výroba modulárních části je levná. Linkovaný reálný příklad je obrovský tanker VLCC třídy vs. US Navy LPD loď. Tedy – klíčová je sériová výroba v loděnicích.

Více informací o celém designu, bezpečnosti, výrobě, ekonomice a nákladech a palivu je pod odkazy. A ano, elektřina je levnější než z uhlí i zemního plynu. Samozřejmě je levnější i než z f&v + storage.

Vše zcela reálné, se současnými materiály, technologií, regulací.

A jak dále? Například LFTR (tedy hlavně uzavření palivového cyklu – breeder & jako odpad pouze štěpné produkty), přehled zde. Výsledek – rámcový pohled na veškerou energetickou potřebu lidstva:

Z pohledu jednoho člověka – toto je palivo pro energetickou spotřebu za celý život, při US stylu života:

 

 

 

Jiří Kovalovský

Další články:
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16
23. dubna 2024 06:10
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59

Online diskuse
Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Padesátka CHKO Slavkovský les v novém čísle časopisu Ochrana přírody
24. dubna 2024 10:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Padesáti letům CHKO Slavkovský les se věnuje hned několik článků. Číslo otvírá úvodník Vzpomínky ze Slavkovského lesa od Tomáše Pačese, ve kterém se vyznává z lásky k tomuto tajemnému kraji.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 07:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama