titulní strana > co píší jiní
Čelakovského sady v časoprostorové trhlině systémového kontinua
13. července 2020 05:50
() - Ptáte se nás: proč nevypadají všechny parky jako Čelakovského sady? Protože proklouzly trhlinou v časoprostorovém kontinuu systému. Povím vám jeho příběh, ale budete se muset začíst. Nalijte si čtvrtku něčeho dobrého a pohodlně se usaďte, ovšem na konec si nachystejte panáka.

28. říjen 2018 a století republiky byl přeci jen silný tabák mravní zodpovědnosti a v kritických chvílích systém sáhne i do řad těch, které vytěsnil. Vzpomněl si i na zahradníky. Ještě jich několik existuje a sto z nich si vzalo za úkol předvést, co umí. IPR Praha vytvořil jedinečnou skulinu a zahradníci dali nohu do dveří. Století republiky a Národní muzeum je silnější motivace, než si kdo v dnešní době připouští. V posledních říjnových týdnech 2018, kdy uvnitř dělalo 600 lidí a venku 150, vnímal tíhu století i nejsprostší z východoslovenských dlaždičů (respekt). V prosinci 2017 jsme přitom měli studii, prošli si památkovým záměrem a v dubnu šli do prováděčky, od června se dělalo a v říjnu byla skutečně většina hotova, do konce listopadu se plochy uzavřely. Řešené území se třikrát rozšiřovalo, investice nafukovala a všichni dělali co uměli, aby obtíže překonávali. Nejméně tucet krajinářských technologií bylo v Praze použito prakticky prvně a také první celistvý park v duchu modrozelené infrastruktury byl na světě. Investice, to by nám šlo.

Ale co bylo dál? Když fangle slávy zvadnou, přijde následná péče. Ta už nám tak dobře nejde. Park vypadal v zimě smutně a na prahu jara jsme s přispěním IPR svolali média přímo do parku. Tehdejší místostarosta Prahy 1 Petr Hejma před novináři slíbil, že Praha 1 se o park postará a údržbu mu zajistí. Ve spolupráci s Vladanem Brožem a Petrem Kučerou, tehdy radními Prahy 1, jsme spustili dokončovací péči v režimu kontrolních dnů expertní skupiny. K čemu to? Krajinářské dílo je k předání nikoliv dnem vysazení poslední rostliny, ale dnem jejího ujmutí. Dokončovací péči tudíž musí vykonávat zhotovitel díla. Všichni zodpovědní nakonec soudně vzali tyto skutečnosti na zřetel a do loňského konce června se podařilo dílo dokončit. Zdánlivě jednoduché, logické a hospodárné kroky dají nejvíc práce. To mi věřte.

Peklo nastalo s vypsáním výběrového řízení na dodavatele standardní péče, které přes doporučení IPR a expertní skupiny bylo opět díky neústupnému názoru právníků napsáno na nejnižší cenu. Bezprostředně tedy hrozilo, že se o park budou starat ti, které si spíš spojíte s vývozem odpadků než s péčí o významný park. Za všechno jeden příklad. Praze se celá Evropa už léta směje za „pražský řez“. Dělat z kvetoucích keřů nekvetoucí krychle nedává jinde smysl. U nás ano. Protože je to nejlevnější. Řez průklestem, tj. odborně, aby keře kvetly, stojí dle ceníku 167 Kč za kus. Popeláři nabídli 17 Kč/m2. Zadání tedy bylo zmatečné a výběrko se po měsících vyjednávání podařilo zastavit. Další měsíce pak trvalo, než se podařilo dát dohromady nové a vypsat kvalifikační předpoklady tak, aby se o zahradu mohli starat zahradníci s odpovídající kvalifikací. Byly to desítky hodin práce a hledání profesních specifikací, abychom to dokázali. Pomohly nám například vzdělávací programy Svazu zakládání a údržby zeleně, profesní organizace, která zaštítila již realizaci a desítky jejích členů se do ní zapojily. Podobně kurzy SZKT. Příležitost tak dostali ti, kteří na sobě pracují. V SZUZ je stovka firem, tedy dostatečné konkurenční prostředí. Podařilo se a v péči o Čelakovského sady pokračují zahradníci. Ukázalo se, že skutečně lze zvýhodnit firmy, které dbají na celoživotní vzdělávání svých zahradníků. Takových jsou v Praze a okolí ještě desítky a dosud je tyto náklady na kvalifikaci naopak znevýhodňovaly. Zahradníci byli tak téměř vytlačeni z veřejných zakázek s výjimkou těch opravdu malých a specifických. Univerzálními vítězi se stali dodavatelé „všeho“, pracovně počišťovači.

Slabých osm měsíců práce a máme zahradníky opět na scéně? Jaký omyl. Změna na radnici Prahy 1 znamenala odchod radního Vladana Brože i Petra Kučery a křehká spolupráce byla v háji. Nový radní Richard Bureš sice přislíbil spolupráci na osobním setkání, ale „jeho“ OŽP ji v dubnu odmítlo v písemném stanovisku. Práce expertní skupiny byla odmítnuta jako nadstandardní. Z důvodu investování „mnohonásobně vyšších finančních prostředků“ a vysoutěžení odbornou zahradnickou firmou shledávají dohled nad touto jako neobhajitelný. Vážně? Kontrolní nástroj vždy a na každém díle už jen svou existencí výrazně optimalizuje poměr výkon/cena. Dozor v řádu procent z proinvestované částky přináší efekt desítek procent.

Proč je tak důležitý dohled expertní skupiny nad vysoutěženou veřejnou zakázkou? Připomeňme si některé výsledky práce této skupiny. Od zhotovení jsme neztratili jediný nově vysazený strom podle projektu. Pětašedesát stromů je již nyní v mnoha případech schopno nahradit korunový objem 35 kácených, většinou zcela degradovaných stromů bez vitality. Z rizikově přesazených tisů uprostřed léta nám odešlo 8,3 %. Ze zachovaných dřevin nám padla jediná mahalebka na skrytý defekt v kořenovém prostoru, tj. 0,8 % dřevin. Stavba zničila tři stromy a vymohli jsme po dodavateli důstojnou náhradní výsadbu. To vůbec není automatické. V okamžiku předání po dokončovací péči, tj. po půl roku po vysazení a po třech měsících vegetace, mělo bylinné patro 85 % pokryvu. Kdybychom měli čas na přípravu, dokázali bychom rostliny připravit ještě lépe. Vytahujeme se? Podívejte se na jakékoliv jiné realizace veřejných parků v Praze v první sezóně po zhotovení. Čelakovského sady jsou v extrémní zátěži a utrpěly jen v první sezóně škody vandalismem za více než půl milionu korun. Najdete je? Musíte na ně reagovat okamžitě. Sám jsem byl vloni na místě 64 x. Zaplaceny jsme dostali jen kontrolní dny, ostatní práce na ochraně jejího majetku Praha 1 neuznala, dokonce nás v dopise navádí, abychom požadovali peníze po dodavateli. Tento střet zájmů jsme jako autoři odmítli.

Kontrolní dny v Čelakovského sadech neřešily nikdy jen „park“ a nejenom na krajinné části je stále co dělat (například koše byly nahrazeny za nové odolnější a je v přípravě již druhá úprava dopravního značení, oplocení botanického kabinetu, hospodaření s dešťovou vodou, o řešení dalšího rozvoje s ohledem na rozšíření tramvajové tratě ani nemluvě). V těchto místech je živo. Ve dne v noci. Koordinovat potřebují obě policie, uklízeči, street workeři , Národní muzeum, TSK a všechny zúčastněné instituce včetně například rozhraní Prahy 1 a Prahy 2, kde došlo k velmi nešťastnému rozdělení světů, kdy hrozí diametrálně rozdílné řešení celého konceptu bez návaznosti a respektu k historickým vazbám. Zkušenost ukázala, že taková koordinační setkání jednoznačně prospívají prevenci kriminality a vandalismu, tedy i snižování nákladů na následnou péči. Okolí Národního města vůbec není „standardní prostor“ a nikdy nebude. Dokonce bych řekl, že i před rokem 2018 byl velice nestandardní. To už ale nikdo nepamatuje. Strach se snadno zapomene.

Čelakovského sady v létě 2018.
Čelakovského sady v létě 2018.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Požádali jsme postupně o pomoc Petra Hlaváčka, Ondřeje Boháče a Tomáše Veselého. Opakovaně jsme také požádali o pomoc Petra Hejmu, dnes starostu Prahy 1, který kdysi slíbil, že se o park postará. Marně. Na sjednanou schůzku 11. června na MHMP bohužel nepřišel. Doufáme, že se to podaří jindy.

Tři výše zmínění se rozhodli, že dohled nad projektem Čelakovského sadů je věcí celoměstského významu a není možné první park v duchu modrozelené infrastruktury nechat jen tak padnout. Ukazuje nám cestu k adaptaci vůči změnám klimatu a musíme se na něm učit. Může v mnohém ukazovat naši budoucnost. Použité technologie je nutné sledovat, rozvíjet a péči optimalizovat. Nelze smést ze stolu celý park jako „drahý na péči“, naopak. Tohle banální stigmatizování ve stylu „za ty peníze bych to uměl taky“ musíme odargumentovat. Už dnes vidíme, jak park po prvním roce velmi intenzivní péče vyžaduje mnohem méně lidské práce v pletí, profese se využívá naopak v péči o rostliny. Podobně vidíme nakolik se mění (pozitivně) chování lidí k němu. Pořád jsme mezi dvěma rameny magistrály. Ano, prší a jsme bez turistů. To ale nebude trvat věčně. Musíme se ptát, co nám přináší, jak se v něm návštěvníkům líbí, zdali je bezpečný, vitální a schopen rozvíjet se. Nejlevnější je hospodařit.

Takže na závěr znovu: Proč nevypadají všechny parky jako Čelakovského sady? Protože by to byla nuda. Nicméně chtít zdravé a vitální stromy můžeme, kvetoucí podhledné keře a zapojené podrosty také nejsou nijak nedosažitelné. Jen je musí společnost někde vidět a opravdu chtít. Ptát se svých politiků proč zahrady udržují popeláři, proč vyhrávají megasmlouvy megafirem a proč každý park nemá svého strážníka a zahradníka. V okolí Národního muzea chceme jako zahradníci ukázat cestu, jak by to mohlo vypadat, kdyby společnost jako celek skutečně chtěla. Její občané, její politici i její Odbory životního prostředí. Odpověď na otázku je tedy na každém z Vás.

Psáno pro Čelakovského sady a okolí Národního muzea.

Ondřej Fous

Další články:
18. dubna 2024 05:45
17. dubna 2024 06:01
16. dubna 2024 06:01
16. dubna 2024 06:01
15. dubna 2024 06:01

Online diskuse
Z debaty s hejtmankou o zamýšleném NP Křivoklátsko odešla většina zástupců obcí
18. dubna 2024 19:09

(ČTK) - Ze středeční debaty se středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) v Broumech o zamýšleném Národním parku (NP) Křivoklátsko odešla předčasně většina zástupců obcí. Šlo o 25 ze 30 přítomných. Nechtěli jednat s vedením kraje pouze o dotacích, protože o samotném záměru mají pochybnosti a podklady podle nich nebyly zpracovány odpovídajícím způsobem, na což hejtmanku upozornili. ČTK to řekla předsedkyně Svazku obcí Křivokátska a starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová. Podle vedení kraje vyjádření zástupců samospráv dehonestuje setkání, které bylo apolitické, bez ambice na jakoukoliv medializaci, bylo zorganizováno Středočeským krajem s cílem pomoci obcím v souvislosti s připravovaným vyhlášením národního parku a mělo čistě pracovní charakter, uvádí vyjádření kraje zveřejněné na webu.
(Celý text)

Soud potrestal tři muže za týrání zvířat na jatkách v Hraběticích
18. dubna 2024 18:55

ZNOJMO (ČTK) - Okresní soud ve Znojmě potrestal trojici mužů za týrání zvířat na jatkách v Hraběticích na Znojemsku, jeden trest je nepodmíněný, jeden podmíněný a jeden peněžitý. Jakub Krnáč, kterého přivedla eskorta, dostal pravomocně tříletý nepodmíněný trest vězení. Jde však o souhrnný trest, muž je již ve vězení za nesouvisející věc. V případě zbylých obžalovaných rozhodnutí není pravomocné. Na zacházení se zvířaty na jatkách upozornil před dvěma lety zveřejněnými záběry spolek Zvířata nejíme. Zaměstnanci jatek na nich při vykládce z nákladních aut do prasat či krav kopali, dávali jim elektrošoky a radili si, jak seleti šlápnout na hlavu.
(Celý text)

Nutrie ve Zlíně ničí břehy, lidé nerespektují zákaz krmení
18. dubna 2024 18:54

ZLÍN (ČTK) - Město Zlín se potýká s přemnoženými hlodavci, zejména nutriemi, které ničí břehy. Snahu magistrátu o snížení populace především nutrií a potkanů dlouhodobě narušují lidé, kteří nerespektují zákaz krmení, sdělil ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer.
(Celý text)

Antimonopolní úřad zahájil sektorové šetření odpadového hospodářství, potrvá dva roky
18. dubna 2024 13:55

(ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil takzvané sektorové šetření týkající se odpadového hospodářství. Bude se zabývat tím, jak na tomto trhu funguje hospodářská soutěž. Následující dva roky budou úředníci shromažďovat informace od všech, kdo na tomto trhu působí, pak je vyhodnotí. Analyzovat chce desetileté období od roku 2013 do roku 2023, konkrétně svoz, třídění, spalování a skládkování odpadů se zaměřením výhradně na komunální odpad a odpady z obalů.
(Celý text)

38 bilionů dolarů škod ročně. Studie ukazuje, že chránit klima je mnohem levnější než to nedělat
18. dubna 2024 13:51

PRAHA (Ekolist) - I kdyby se emise CO2 počínaje dneškem drasticky snížily, světová ekonomika je už na cestě ke snížení příjmů o 19 % do roku 2050 v důsledku změny klimatu, uvádí nová studie zveřejněná v časopise Nature. O výzkumu informuje Postupimský institut pro výzkum vlivu klimatu.
(Celý text)

Kanadský rypouš urazil za týden 200 kilometrů, aby byl zpátky u lidí
18. dubna 2024 11:49

(ČTK) - Mladý rypouš, který si během posledního roku v kanadském městě Victoria vysloužil status celebrity poté, co ho obyvatelé opakovaně našli na dost nezvyklých místech včetně záhonů, městských parků či rušných ulic, se zřejmě nehodlá vzdát svých fanoušků. A to navzdory snahám ochránců přírody, kteří minulý týden více než 200kilového samečka naložili do dodávky a odvezli po klikatící se silnici dál do západní Kanady, kde ho nechali na odlehlé pláži daleko od lidí.
(Celý text)

Ukrajinský Energoatom bude vyrábět malé modulární reaktory
18. dubna 2024 11:05

PRAHA (Ekolist) - Ukrajinská státní energetická společnost Energoatom zahajuje na Ukrajině výstavbu výrobního závodu na výrobu malých modulárních reaktorů (SRM) s využitím technologie americké společnosti Holtec. Informuje o tom Energoatom.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválí patrně v mírnější podobě
18. dubna 2024 11:04

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválí patrně v mírnější podobě, než jak ji v novele navrhla vláda. Vyplývá to ze stanovisek k pozměňovacím návrhům, která včera přijal výbor pro životní prostředí. Poslanci do předlohy pravděpodobně doplní zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. O podobě předlohy budou poslanci hlasovat v květnu.
(Celý text)

Chodov začne spolupracovat se zemědělskou univerzitou. Vzniknout tu má Envicentrum
18. dubna 2024 10:02

CHODOV (ČTK) - Město Chodov začne úzce spolupracovat s Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU). ČZU pomůže s nastartováním technického lycea, které chce v nejbližších letech otevřít Chodov, město se ale také zapojí do výzkumných činností, které ČZU připravuje v Karlovarském kraji při přechodu z uhelného průmyslu na jiné obory. Přímo v Chodově pak vznikne environmentální centrum. Memorandum o spolupráci podepsali v Chodově rektor ČZU Petr Sklenička a starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní).
(Celý text)

Jaderné výzvy a ignorování zkušenosti z Černobylu
18. dubna 2024 05:17

PRAHA (Ekolist) - Katastrofa Černobylské jaderné elektrárny v roce 1986 byla nejvážnější jaderná havárie a událost globálního významu. A byla vážnou lekcí pro lidstvo, která vedla k přehodnocení technologického optimismu a poznání hranic technologického rozvoje. Havárie nastolila otázky ohledně rizik jaderné energie, její bezpečnosti a odpovědnosti za ni. Kvůli havárii v Černobylu se ukázalo, že civilní jaderná zařízení představují zvýšené nebezpečí, které nelze snížit na nulu, a nikdo se nemůže cítit zcela bezpečně. Riziko spojené s civilními jadernými zařízeními není „eschatalogickým ekofatalismem“ a civilní jaderná zařízení jsou součástí rizikové společnosti, jak ji definoval Ulrich Beck ve své knize „Riziková společnost: Na cestě k nové modernitě“.
(Celý text)

Jemná práce pinzetou. Ochránci přírody vypustili šest set housenek motýla okáče v Českém středohoří
18. dubna 2024 05:11

PRAHA (Ekolist) - Šest set housenek motýla okáče skalního našlo nový domov na kopcích Oblík a Vraníky v lounské části Českého středohoří. Housenky na ně doputovaly v krabičkách až z Královéhradecka, kde probíhá jejich specializovaný odchov Českým svazem ochránců přírody JARO Jaroměř. Okáč skalní dnes patří mezi kriticky ohrožené druhy a k jeho záchraně byl připraven regionální akční plán. Jeho součástí je i vypouštění housenek na vhodná místa.
(Celý text)

Letošním tématem ankety Strom roku je péče o vzrostlé stromy
18. dubna 2024 04:39

PRAHA (Ekolist) - Anketa Strom roku upozorňuje na výjimečné dřeviny napříč celou republikou už dvacet tři let. Letošní ročník se má zaměřit na význam a důležitost péče o vzrostlé stromy. Jaké dřeviny si zaslouží titul „Strom hrdina“ nebo jak zvýšit šanci, že se právě „váš“ strom dostane mezi deset vybraných finalistů, prozradily Miroslava Klimešová a Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství, která anketu pořádá.
(Celý text)

MŽP: Vstup Česka do EU byl důležitým milníkem v ochraně životního prostředí
18. dubna 2024 01:18

(ČTK) - Ochrana životního prostředí se v posledních dekádách proměnila, změna začala v 90. letech po období bezohledného využívání přírodních zdrojů před rokem 1989. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem, uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Česká republika se například zavázala zásadně zlepšit čištění odpadních vod, především zajistit čistění i v menších obcích do 2000 obyvatel.
(Celý text)

Závlahy jsou v ČR jen na čtyřech procentech zemědělské půdy, postupně přibývají nové
18. dubna 2024 00:34

(ČTK) - Závlahy jsou v Česku vybudovány jen přibližně na čtyřech procentech zemědělské půdy, v posledních letech je však pěstitelé kvůli častějšímu suchu postupně instalují na dalších polích. ČTK informaci získala z údajů ministerstva zemědělství (MZe). Do modernizace a rozšiřování závlah investují například zelináři, aby v období změny klimatu a častějšího sucha zajistili plodinám dostatek vláhy. Část investic pomáhají pokrýt dotace, které však podle zelinářů nejsou vzhledem k poptávce dostatečné. Zároveň kvůli dražším energiím i vyšším poplatkům za vodu rostou náklady na zavlažování. ČTK to řekla tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Zuzana Přibylová.
(Celý text)

Ve Frýdlantu letos vysázejí na 200 stromů i díky penězům z Polska
18. dubna 2024 00:11

FRÝDLANT (ČTK) - Ve Frýdlantu na Liberecku vysázejí letos na 200 nových stromů i díky penězům z Polska. Podél chodníčků na sídlišti mezi Husovou a Sídlištní ulicí nechalo město vysázet 77 okrasných ovocných stromků. V plánu je také výsadba ovocné aleje se 141 stromy od Novoměstské ulice k Bažantnici, na kterou získala radnice dotaci z Fondu malých projektů Turów. Nové lípy a platany nahradí i stromy, které kvůli špatnému stavu museli pokácet na rozhledně, řekla ČTK mluvčí radnice Martina Petrášková.
(Celý text)

Radnice v Praze si rozdělí od města 23,87 milionu korun na boj se změnou klimatu
17. dubna 2024 23:04

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát letos rozdělí mezi městské části na dotacích na projekty týkající se boje se změnou klimatu 23,87 milionu korun, což je meziročně více. Peníze budou moci využít například na výsadby stromů, úpravy zeleně nebo projekty zadržování vody v krajině. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Přidělení dotací musí ještě schválit městští zastupitelé.
(Celý text)

Arnika: Investice do stavby spaloven ZEVO jsou v ČR jedny z nejvyšších na světě
17. dubna 2024 16:53

PRAHA (ČTK) - Investice do výstavby spaloven využívající odpady k výrobě energie (ZEVO) jsou v České republice jedny z nejvyšších na světě. Částka do jedné instalované tuny spalovaného odpadu za rok činí 1000 eur (asi 25 000 korun). To je nejvyšší podíl mezi vyspělými západními zeměmi, kde se průměr pohybuje mezi 600 až 1000 eury (15 000 až 25 000 korun). V rozvojových zemích tato investice pak málokdy přesáhne 400 až 500 eur (10 000 až 12 000 korun) a nejlevnější jsou investice do ZEVO v Číně, kde činí průměrně 250 dolarů (asi 6000 korun). Vyplývá to z analýzy ekologického spolku Arnika, jejíž závěry představila při dnešním on-line webináři.
(Celý text)

Slovenská vláda navrhla nová opatření ohledně odstřelu problémových medvědů
17. dubna 2024 16:48

BRATISLAVA (ČTK) - Slovenská vláda schválila návrh nových opatření, kterými chce zjednodušit udělování výjimek na odstřel problémových medvědů. Původně kabinet premiéra Roberta Fica navrhoval zavedení možnosti plošných odstřelů medvědů při jejich výskytu u obydlí, a to formou ústavního zákona. Na jeho schválení ve sněmovně by ale vládní koalice neměla dostatek hlasů.
(Celý text)

Aktivisté před prodejnou IKEA v Praze vyjádřili nesouhlas s kácením starých lesů
17. dubna 2024 16:37

PRAHA (ČTK) - Před prodejnou švédské nábytkářské firmy IKEA v pražském Zličíně se dnes dopoledne sešla desítka aktivistů z ekologické organizace Greenpeace, kteří upozorňovali kolemjdoucí a zákazníky na to, že dřevo několika produktů firmy patrně pochází z vzácných starých lesů v rumunských Karpatech. Na místě sestavili dětskou postel a židli, které do řetězce dodávají rumunští výrobci Plimob a Masifpanel spojení s kontroverzní těžbou dřeva. Aktivisté rozdávali informační letáky a fotografie z kácení v rumunských Karpatech, přinesli si rovněž transparenty.
(Celý text)

Jižní Morava vysychá, přípravy staveb zavlažovacích zařízení jdou ale pomalu
17. dubna 2024 10:27

(ČTK) - Jižní Morava vysychá a podle předpokladů klimatologů vysychat bude, ovšem nové zavlažovací systémy se zatím nestaví a příprava jde podle předsedy Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Václava Hlaváčka velmi pomalu, řekl ČTK. Podle něj je potřeba odvážné politické rozhodnutí, které stavbu závlah jednoznačně podpoří, protože než začnou fungovat, uplyne od rozhodnutí nejméně 15 let, míní.
(Celý text)

Jižní Morava vysychá, přípravy staveb zavlažovacích zařízení jdou ale pomalu
17. dubna 2024 10:27

(ČTK) - Jižní Morava vysychá a podle předpokladů klimatologů vysychat bude, ovšem nové zavlažovací systémy se zatím nestaví a příprava jde podle předsedy Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Václava Hlaváčka velmi pomalu, řekl ČTK. Podle něj je potřeba odvážné politické rozhodnutí, které stavbu závlah jednoznačně podpoří, protože než začnou fungovat, uplyne od rozhodnutí nejméně 15 let, míní.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2129 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama