ecomonitor.cz
verze pro tisk
18.9.2019 - #sazimebudoucnost: Vláda dnes vysadila lípy v Horním Jiřetíně
HORNÍ JIŘETÍN (MŽP ČR) - Během vládního výjezdu do Ústeckého kraje dnes ve městě Horní Jiřetín společně zasadil předseda vlády Andrej Babiš, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr životního prostředí Richard Brabec a starosta této obce Vladimír Buřt tři lípy srdčité. Výsadbou národního symbolu zahájili společnou snahu vlády, rezortu životního prostředí, Nadace Partnerství i obcí a měst ČR se maximálně připojit k akci #sazimebudoucnost a přispět k naplnění ambice do 5 let mimo les vysázet a následnou péčí se postarat o nových 10 milionů stromů. Symbolicky se tak stalo v Horním Jiřetíně, který znovuožívá po vládním rozhodnutí o neprolomení limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku.

18.9.2019 - Bude mít Brno udržitelnou mobilitu? Pod tlakem veřejnosti radnice stáhla z projednávání plán dopravních projektů na rok 2020
BRNO (NESEHNUTÍ) - Rada města Brna dnes na svém jednání stáhla schvalování dopravních opatření na rok 2020. Podle odborné i široké veřejnosti není radnice dostatečně progresivní. Více než dvě stovky lidí během posledního týdne apelovalo na Radu ve prospěch doplnění opatření, která reflektují cíle snižování emisí, zlepšování kvality životního prostředí a bezpečnosti pohybu po městě.

18.9.2019 - Před 20 lety zachránila občanská blokáda unikátní Trojmezenský prales v NP Šumava před vykácením. Již 12 let tam naučná stezka ukazuje, jak se les po působení kůrovce úspěšně samovolně obnovuje
PRAHA (Hnutí DUHA) - Téměř přesně před 20 lety dne 21. září 1999 byla po dvou měsících ukončena nenásilná občanská blokáda, při níž více než dvě stovky dobrovolníků a ochránců přírody z celé republiky úspěšně bránily vykácení unikátního Trojmezenského pralesa v jižní části národního parku Šumava [1]. Se svolením tehdejšího ministra životního prostředí Miloše Kužvarta za ČSSD dala ke kácení stromů souhlas tehdejší Správa NP Šumava pod vedením Ivana Žlábka. Drtivá většina pralesovitých porostů nedaleko hory Plechý však tehdy byla díky občanské blokádě kácení ušetřena. Již po pěti letech od blokády bylo zřejmé, že se les i po působení kůrovce postupně samovolně obnovuje. Trojmezenský prales tak je dnes výstavní skříní divoké přírody NP Šumava a dokazuje, že cíl národního parku ponechat významnou část svého území pouze samovolným procesům a přirozené obnově je plně životaschopný.

18.9.2019 - Týden pro klima: Akční dny plné událostí upozorňujících na změnu klimatu
PRAHA/BRNO (Klimatická koalice a Fridays for Future) - Mezi 20. 9. a 27. 9. bude po celém Česku probíhat Týden pro klima, který nabídne pestrou paletu příležitostí pro seznámení široké veřejnosti s tématem změny klimatu. V rámci Týdne pro klima budou na mnoha místech od Chebu až po Ostravu probíhat nejrůznější akce a události, které vnesou nejdůležitější téma dnešní doby do veřejného prostoru, médií a domácností.

18.9.2019 - Slovenský skauting podporuje Stávku za klima (Slovenský skauting podporuje Klimatický štrajk)
BRATISLAVA (Slovenský skauting) - Náčelníctvo Slovenského skautingu sa rozhodlo podporiť myšlienky Klimatického štrajku a Slovenský skauting sa pripája k spoločnému vyhláseniu mimovládnych organizácií ku klimatickému štrajku.

18.9.2019 - Sirius dorazil z Brém do Česka
VELIM (Leo Express) - Nový vlak Leo Express Sirius dorazil z Brém do Česka a míří na schvalovací proces do Velimi. Leo Express očekává rychlý průběh schvalování a nasazení nových jednotek v příštím roce.

17.9.2019 - Rada KRNAP a Správa KRNAP se dohodly na návrhu vyhrazení cest a tras v klidových územích
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Rada KRNAP na svém zasedání 10. září schválila všemi přítomným hlasy návrh vyhrazení cest a tras v budoucích osmi klidových územích, které předložila Správa KRNAP. Celkem bude v klidových územích vyhrazeno 111,3 km cest. Oproti současným 113,5 km tedy nebude vyhrazeno celkem 2,2 km zimních cest a tras.

17.9.2019 - Ovlivňují bezzásahové zóny na Šumavě počasí v Čechách?
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Stále častěji se objevují zprávy o tom, že hřebeny Šumavy, na kterých odumřela většina dospělých smrků kvůli kůrovci a vichřicím, způsobují sucho v českém vnitrozemí. Nejrůznější vědecká měření však nic takového nenaznačují a ani meteorologové nepotvrzují, že by odumřelé horní stromové patro nějak významně ovlivňovalo počasí v České republice.

17.9.2019 - Úsporné stavby mají zelenou, o dotace je enormní zájem
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Nejeden stavebník se bude muset od příštího roku zamyslet nad energetickou náročností svého budoucího domu. Od ledna příštího roku vstupují v platnost přísnější normy pro spotřebu energií v nových domech, vyžadující kvalitnější stavební materiály, úsporné technologie a využití obnovitelných zdrojů energie. S jejich financováním pomáhají dotace z programu Nová zelená úsporám, zájem o ně v posledním roce enormně narůstá.

17.9.2019 - Veronika Tomková nově zvolená do krajského výboru pro dopravu
HRADEC KRÁLOVÉ (TOP 09 Královéhradecký kraj) - Novou členku Výboru pro dopravu Zastupitelstva Královéhradeckého kraje zvolili Veroniku Tomkovou (TOP 09) na svém zářijovém zasedání krajští zastupitelé.

16.9.2019 - Elektrárna Počerady může letos a příští rok vypustit o 30 % více škodlivých oxidů dusíku. ČEZ by ji měl odstavit, ne prodávat Tykačovi
POČERADY (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!) - Krajský úřad Ústeckého kraje schválil u dvou z pěti bloků uhelné elektrárny ČEZ Počerady zvýšení tzv. emisního stropu (množství znečištění, které může vypustit v jednotlivých letech) pro zdraví škodlivé oxidy dusíku (NOx) pro roky 2019 a první pololetí 2020 o celých 30 % [1]. Může tak celkem vypustit až o 750 tun více škodlivých plynů, které se v ovzduší mění na mikroskopický prach velmi nebezpečný pro lidské zdraví či na jedovatý přízemní ozon.

16.9.2019 - Děti Země k umístění dálnice u Přerova zaslaly čtvrté námitky
(Děti Země) - Závazné stanovisko k ochraně krajinného rázu již bylo předloženo. Děti Země v pondělí 16. září 2019 zaslaly na stavební úřad v Olomouci čtvrté námitky k územnímu řízení o změně územního rozhodnutí z roku 2006 pro dálnici D0136 Říkovice – Přerov.

16.9.2019 - Staňte se dobrovolníky na Jablečné slavnosti v Hostětíně
Hostětín (ZO ČSOP Veronica) - Sto pomocných párů rukou potřebují každoročně organizátoři Jablečné slavnosti v Hostětíně. Akce je unikátní nejen svým atraktivním jablečným programem, ale také tím, že se na ní podílí řada dobrovolníků. Letos mezi nimi můžete být i vy, a to v neděli 29. září 2019.

16.9.2019 - Jablečný mošt a moučníky provoní Hostětín. Jablečná slavnost již po osmnácté.
Hostětín (ZO ČSOP Veronica) - Vůně jablečných moučníků, chuť čerstvého jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, hry pro děti a především pohoda a dobrá nálada - to vás čeká v Hostětíně v neděli 29. září 2019.

Jablka všemi smysly - čichem, chutí, zrakem i hmatem - a ve všech podobách - sušená, tekutá, pečená i právě utržená ze stromu, čekají na vaši návštěvu.


15.9.2019 - Den čisté mobility na českobudějovické náplavce a zájezd na Den mobility ve Welsu
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Ačkoliv ve čtvrtek 19. září českobudějovickou náplavku u Dlouhého mostu zaplní jedno- i dvoustopá vozidla, není důvod k obavám z hluku a emisí. Půjde totiž o ekologické dopravní prostředky, které zde v rámci Dne čisté mobility bude možné si od 9 do 18 hodin prohlédnout a vyzkoušet.

14.9.2019 - Antimonopolní úřad zrušil tendr na autobusovou dopravu. Kraj podá rozklad
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji v letech 2020–2030 na základě námitky jednoho z účastníků. Kraj podá proti tomuto rozhodnutí rozklad.

13.9.2019 - Den železnice v Lužné u Rakovníka bude ve znamení oslav 20. výročí ČD Muzea
LUŽNÁ U RAKOVNÍKA (České dráhy) - Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí o víkendu 20. – 21. září Dnem železnice, jehož dějištěm se stane ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka. To zároveň oslaví výročí 20 let od svého vzniku. Na velkolepé akci se představí desítky kusů historické i moderní železniční techniky. Počítá se také s tradiční noční show, letos dokonce ve dvojím provedení.

13.9.2019 - Poslanecká sněmovna schválila polovičatou novelu lesního zákona
PRAHA (Česká pirátská strana) - Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila novelu lesního zákona. Původní bezzubou vládní novelu doplnilo několik pozměňovacích návrhů. Podle poslance Pirátů Radka Holomčíka však novela v této podobě nijak nepřispěje k řešení kůrovcové katastrofy, ani nijak výrazně neusnadní samotnou obnovu poničených porostů. Prošlo však několik pozměňovacích návrhů, které Piráti podali společně s TOP09: výrazné omezení možnost zcizit státní lesy, změny usnadňující přestavbu lesů a zvýšení biodiverzity a také klíčová změna mysliveckého zákona, lživě označovaná jako přílepek.

13.9.2019 - Krutáková: Stejné podmínky pro všechny lesní hospodáře
PRAHA (STAN) - Poslanecká sněmovna dnes přijala změny v lesním zákoně, reagující na kůrovcovou kalamitu, které budeme moci rychleji a efektivněji čelit. Mezi nimi i návrh STAN na narovnání podmínek mezi lesními hospodáři.

13.9.2019 - Poslanci dnes udělali významný krok k uzdravení našich lesů. Další příčiny lesní kalamity musí dořešit Senát
PRAHA (Hnutí DUHA) - Poslanecká sněmovna dnes podpořila část pozměňovacích návrhů k novele zákona o lesích, které by mohly vést k pěstování pestrých a odolnějších lesů. Další důležité návrhy ale zůstaly nevyslyšeny.

13.9.2019 - Návštěvnost Národního parku Šumava stále roste
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Návštěvnost v letošní letní sezóně na území Národního parku Šumava byla opět vyšší, než v roce 2018. Od začátku června do konce srpna 2019 navštívilo sledované lokality více než 675 tisíc turistů. Loni za stejné období navštívilo sledovaná místa zhruba 600 tisíc lidí.

13.9.2019 - Česko #sazibudoucnost. Co člověk - to strom do 5 let
PRAHA/BRNO (MŽP ČR a Nadace Partnerství) - Dnešním dnem startuje celonárodní iniciativa Sázíme budoucnost. Cílem projektu je do pěti let vysázet 10 milionů stromů mimo les. Za každého občana Česka jeden. Počítadlo na stránkách www.sazimebudoucnost.cz tak ode dneška začíná sčítat stromy vysazované po celé České republice. Každý, kdo letos vysadí nebo plánuje vysadit strom ve volné krajině nebo ve městě má možnost ho zaregistrovat do interaktivního portálu pod taktovkou Nadace Partnerství a Ministerstva životního prostředí. K nim se navíc nyní přidává další strategický hráč, kterým jsou obce a města. S ministrem Richardem Brabcem za Ministerstvo životního prostředí a ředitelem Miroslavem Kundratou za Nadaci Partnerství dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl podepsal memorandum o spolupráci, které pomůže společný cíl naplnit. S plánováním výsadby, sháněním dobrovolníků a pozemků i darováním financí výsadby a péči o stromy pomůže ode dneška nový portál www.sazimebudoucnost.cz, na kterém se rovněž objeví i metodika pro smysluplné sázení. A kde ode dneška každý, kdo chce a může, začne "sázet budoucnost".

13.9.2019 - Dobrovolníci z celého světa již po několikáté přijedou do Českých Kopist pomáhat s péčí o bio zeleninu
České Kopisty (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Do Českých Kopist u Terezína ve dnech 15. 9. – 28. 9. 2019 zavítají dobrovolníci z celého světa na mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Dobrovolníci z Japonska, Srbska nebo Německa zde podpoří svou činností aktivity Svobodného statku na soutoku, organizace zaštiťující zemědělský provoz camphillského společenství. Mimo péče o bio zeleninu se budou také pořádat všemožné workshopy týkající se života na farmě, aby mohli dobrovolníci hlouběji proniknout do tématiky stále více populárnějšího udržitelného zemědělství a s tím spojené komunity žijící na statku. Projekt už poněkolikáté bude probíhat pod záštitou organizace INEX-Sdružení dobrovolných aktivit.

13.9.2019 - Zajímá vás řeka Nisa? Přijďte na setkání s vodním skautem
LIBEREC (Liberecký kraj) - Další mezinárodní setkání věnované řece Nise, které v rámci přeshraničního projektu „Nisa – řeka, která nás spojuje" pořádá Liberecký kraj, se uskuteční ve středu 18. 9. 2019 od 10:00 hodin ve spolkovém domě v německé Hartavě (Untere Dorfstraße 8, 02763 Žitava).

12.9.2019 - Festival „Čtení ve vlaku“ opět ve vlacích Českých drah v okolí Prahy
PRAHA (České dráhy) - Příměstské vlaky v okolí Prahy se už pošesté stanou dějištěm literárního festivalu „Čtení ve vlaku“. Od pondělí 16. do čtvrtka 19. září se cestující setkají s řadou zajímavých českých autorů a autorek, kteří během jízdy představí ukázky ze svých děl. Autorská čtení jsou připravena zhruba ve třicítce regionálních spojů Českých drah směrem do Berouna, Benešova, Nymburka, Kolína nebo Kralup nad Vltavou.

12.9.2019 - Kniha Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi vyjde 1. října
Praha (Spolek přátel sídliště Ďáblice) - Kniha Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi je věnována jednomu z nejhodnotnějších a nejkrásnějších sídlišť v České republice. Vychází 1. 10. 2019.

12.9.2019 - Ministr zemědělství: Dobré životní podmínky hospodářských zvířat jsou pro nás důležité, letos dáme na jejich zlepšení 1,6 miliardy korun
PRAHA (MZe ČR) - Na zlepšení životních podmínek v chovech hospodářských zvířat poskytne Ministerstvo zemědělství (MZe) z evropských a národních zdrojů v letošním roce více než 1,6 miliardy korun. Peníze jsou určené například na lepší ošetřování končetin dojnic, chlazení stájí v letním období nebo zvětšení plochy pro selata.

12.9.2019 - Ministerstvo zemědělství se s myslivci dohodlo na novele zákona o myslivosti
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) se s Českomoravskou mysliveckou jednotou (ČMMJ) shodují na potřebě urychlené přípravy novely zákona o myslivosti. Dohodli se na tom dnes ministr zemědělství Miroslav Toman a předseda ČMMJ Jiří Janota. MZe novelu předloží do připomínkového řízení do konce tohoto roku.

11.9.2019 - Skautská pomoc Krkonoším byla opravdu znát
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Dospívající skauti a skautky z celého Česka v minulých třech měsících pomáhali v Krkonoších s odkorňováním kůrovcem napadených stromů, které musely padnout, ale jejich dřevo v lese zůstalo. Skauti vyslyšeli výzvu vedení organizace Junák - český skaut k pomoci Krkonošskému národnímu parku, který se vinou vysokého stavu populace lýkožrouta smrkového nachází ve vážné situaci. Celkem pomohli odkornit přes 200 m3 nebezpečných stromů.

11.9.2019 - Dětem ze znečištěných oblastí pomohou od prachu ozdravné pobyty. MŽP přispěje 40 miliony
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Školy, školky a jiné dětské kolektivy z oblastí s nejvíce znečištěným ovzduším se mohou opět ucházet o finanční příspěvky na ozdravné pobyty dětí. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlašuje novou dotační výzvu, která spojuje péči o zdraví dětí a ekologickou výchovu. V Národním programu Životní prostředí je připraveno celkem 40 milionů korun.

11.9.2019 - Projekt na záchranu mongolských lesů má za sebou další misi českých expertů
Praha (Česká rozvojová agentura) - V posledních letech čelí Mongolsko kvůli změnám klimatu v oblasti lesnictví značným výzvám, které mají dopady jak na sociální, tak i ekonomický život obyvatel. Mongolské lesnictví postrádá vzdělané a zkušené odborníky, kteří by mohli přispět k udržitelnému stavu tamních lesů. Během letošního léta se proto v rámci projektu České rozvojové agentury uskutečnila další mise českých lesnických expertů. Jejím cílem bylo naučit mongolské učitele lesnictví a jejich studenty sběru terénních dat.

11.9.2019 - Výzkum a záchrana genofondu tisu červeného v Lužických horách
Strnady (VÚLHM, v. v. i.) - V chráněné krajinné oblasti (CHKO) Lužické hory je problematice ochrany tisu červeného (Taxus baccata L.) věnována systematická pozornost již od roku 1999. Hlavním cílem v současné době realizovaných projektů je především repatriace (zpětný návrat na území s historickým výskytem) tisu na vhodné lokality. Postupně tak již bylo vysazeno přes 2000 sazenic na téměř 50 místech CHKO.

11.9.2019 - Petr Bendl: Lesní zákon podpořím, problém ale vyřeší jedině novela mysliveckého zákona, nebojme se ho otevřít
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​Občanští demokraté podpoří novelu lesního zákona. Podle poslance Petra Bendla otevírá cestu k řešení kůrovcové kalamity. Snazší obnově lesů by ale podle něj pomohla především novela mysliveckého zákona, kterou by měla předložit vláda.

11.9.2019 - Reakce lesnického spolku Pro Silva Bohemica na hlavní argumenty Českomoravské myslivecké jednoty proti přijetí pozměňovacích návrhů k zákonu o myslivosti
PRAHA (Pro Silva Bohemica) - Českomoravská myslivecká jednota ve své argumentaci uvádí, že změny nejsou potřebné, přičemž bagatelizuje míru poškození lesů, uvádí, že cílem novely je vybít zvěř na celém území, hovoří o genocidě zvěře, straší omezením či vyvlastnění práv vlastníků pozemků a upozorňuje na hrozící poškození myslivosti.

10.9.2019 - Vláda omezuje opozici. Blokuje její návrhy ve sněmovně
PRAHA (STAN) - V Poslanecké sněmovně leží více než 360 návrhů zákonů, jejichž projednávání vládní strany odkládají na neurčito, zatímco zavádí další a další povinnosti pro české občany.

10.9.2019 - Muzeum Českých drah v Olomouci v sobotu otevře své brány
OLOMOUC (České dráhy) - V sobotu 14. září se mohou všichni milovníci železniční historie opět vydat do olomouckého ČD Muzea v Hodolanech. Jeho železniční expozice nabízí jedinečný pohled do minulosti kolejových vozidel, která jsou v provozu už pouze při nostalgických jízdách nebo zvláštních příležitostech. Muzeum bude přístupné veřejnosti od 10 do 16:30 hod.

10.9.2019 - Poslanci a poslankyně dnes symbolicky převzali výzvu Zachraňme lesy s 60 000 podpisy
PRAHA (Hnutí DUHA) - Na Malostranském náměstí v Praze dnes ráno během happeningu upozorňujícím na urgentní potřebu řešit příčiny krize našich lesů převzali z rukou mytického Enta - chodícího stromu - poslanci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Eva Fialová s Janem Schillerem (oba ANO) a Radek Holomčík (Piráti) výzvu Zachraňme lesy [1] s více jak 60 000 podpisy občanů, kteří požadují změny v lesním zákoně vedoucí k zajištění zdravých a věkově i druhově pestrých lesů.

10.9.2019 - Právě je Tma přede mnou
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku připravila ve Vrchlabí v klášterní zahradě na začátek podzimu (až do 13. září) neobvyklý zážitkový program, který lze „zhlédnout“ pouze pomocí hmatu, sluchu a čichu. Výstava Tma přede mnou je určena nejen pro zrakově postižené, ale i ty, kteří si chtějí vyzkoušet tento pocit a prožít si okolí poněkud pečlivěji a vnímavěji.

10.9.2019 - Nový vlak Leo Express Sirius dorazí zítra do Evropy
PRAHA (Leo Express) - Nový vlak Leo Express Sirius, jehož jméno vzešlo z návrhů samotných cestujících, dorazí 11. září do Evropy. Na cestě lodí do přístavu Brémy urazil celkem 20 000 kilometrů a nyní zamíří na schvalovací proces do Velimi. Dopravce očekává rychlý průběh schvalování a nasazení nových jednotek v příštím roce. Leo Express, který vlak vyvinul ve spolupráci s jejich největším světovým výrobcem, je autorem a vlastníkem konceptu i designu jednotek Sirius.

10.9.2019 - Lesní zvěř má pykat za chyby ekoaktivistů a lesních hospodářů
PRAHA (ČMMJ) - Ekoaktivisté a lesní hospodáři po letech bojů našli společnou řeč a společného nepřítele. Je jím lesní zvěř. Přílepkem k lesnímu zákonu se snaží vyvlastnit majitelům pozemků a myslivcům právo rozhodovat ve svých honitbách o zvěři s cílem zvěř na celém území vybít.

9.9.2019 - Nový web Pirátů informuje o odpadech a oběhovém hospodářství, v říjnu k tématu proběhne odborný seminář
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti spouští nový web k problematice oběhového hospodářství www.obehovehospodarstvi.eu, jehož autorem je pirátský poslanec František Elfmark, který se problematikou odpadového hospodářství dlouhodobě zabývá ve Sněmovně. Účelem webu je zvýšení informovanosti směrem k veřejnosti a posílení komunikace s občany. Vedle spuštění webu připravují Piráti odborný seminář, který proběhne 1. října v Poslanecké sněmovně a bude se primárně věnovat připravované legislativě o obalech a odpadech.

9.9.2019 - MŽP plošně povolilo uhelným elektrárnám vypouštět o 40 % více rtuti. Nevládní organizace požadují zastavení individuálních výjimek
PRAHA (Greenpeace ČR) - Ministerstvo životního prostředí vydalo kontroverzní změnu vyhlášky, která uhelným elektrárnám umožňuje odečíst si 40 % z naměřených hodnot toxické rtuti jako „nejistotu měření“, a snáze tak “splnit” limity na ochranu zdraví lidí [1]. Nevládní organizace Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA považují rozhodnutí za skandální, návrh změny vyhlášky od začátku kritizují [2]. Ministerstvo životního prostředí má podle nich chránit zdraví lidí a čistotu prostředí, ne zájmy znečišťovatelů. Po vydání této novelizace vyhlášky považují nevládní organizace za naprosto nepřípustné a hlavně zbytečné, aby úřady vydávaly další individuální výjimky z limitů pro emise rtuti jednotlivým uhelným elektrárnám.

9.9.2019 - Obchodní centrum AMESIDE v Plzni musí mít proces EIA
(Děti Země) - Vlivy stavby na životní prostředí se budou důkladně hodnotit. Krajský úřad Plzeňského kraje zveřejnil dne 27. srpna 2019 závěry zjišťovacího řízení k plánované výstavbě obřího obchodního centra AMESIDE v Plzni, kterými uznal požadavek Dětí Země, Krajské hygienické stanice i jednoho občana města na podrobné vyhodnocení jeho vlivů na životní prostředí procesem EIA.

9.9.2019 - Za klima na Josefovských loukách!
HRADEC KRÁLOVÉ/JAROMĚŘ (Strana zelených Královéhradecký kraj) - Pojďte s námi v sobotu 21. září 2019 od 9:00 na brigádu do ptačího parku Josefovské louky! Trochu se protáhneme a pomůžeme unikátnímu kousku přírody v našem kraji, navíc díky celosvětové akci Týden pro klima upozorníme na jeho přínos pro adaptaci na změny klimatu a účast mezi 12 finalisty v soutěži ADAPTERRA AWARDS, ve které pro Josefovské louky můžete hlasovat až do 25. 9.
(https://www.adapterraawards.cz/Hlasovani/Aktualni/Zadrzovani-vody-na-Josefovskych-loukach)


9.9.2019 - Úředníci mají od stolu rozhodovat o množství zvěře v lesích, myslivci se bouří
PRAHA (ČMMJ) - V průběhu projednávání novely lesního zákona předložila skupina poslanců až do třetího čtení pozměňovací návrh zákona o myslivosti, který nechvalně známou formou tzv. přílepku mění princip fungování myslivosti, který v Česku existuje téměř dvacet let, vytváří stamilionové náklady pro stát a nepřijatelně omezuje práva vlastníků pozemků a osob vykonávajících na nich myslivost. O chovech zvěře nemají rozhodovat vlastníci pozemků a myslivci, ale státní úředníci tzv. od stolu. Poslanecká sněmovna o něm bez jakékoli veřejné diskuze bude rozhodovat ve středu 11. září 2019.

9.9.2019 - Vláda schválila částečnou náhradu za letošní mrazy
PRAHA (MZe ČR) - Na zmírnění škod způsobených dubnovými a květnovými mrazy dostanou ovocnáři 50 milionů korun. Dnes o tom rozhodla vláda. Peníze budou vyčleněny z rozpočtu Ministerstva zemědělství (MZe).

9.9.2019 - 7 z 10 lidí by dětem doporučilo skauting, zjistil průzkum Ipsosu. Najít místo ve skautském oddíle ale může být složité
PRAHA (Junák - český skaut) - Se začátkem školního roku hledají rodiče možnosti, jak by jejich děti mohly trávit smysluplně volný čas. Aktuální výzkum agentury Ipsos přináší vysvětlení, proč mnohé skautské oddíly na poptávku rodičům odpovídají ‘plno’. Více než dvě třetiny společnosti totiž vidí skauting v pozitivním světle. Ve skautu podle respondentů člověk zažije spoustu zážitků, mezi hlavní hodnoty skautingu pak patří ochrana přírody, pomoc druhým a spolupráce.
7 z 10 lidí by dětem doporučilo skauting, zjistil průzkum Ipsosu. Najít místo ve skautském oddíle ale může být složité.


9.9.2019 - Muzeum Českého ráje v Turnově otevřelo expozici horolezectví
TURNOV (Muzeum Českého ráje v Turnově) - Skalní město připomíná svým uspořádáním nová stálá expozice turnovského Muzea Českého ráje. Nese název Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa a mapuje historii tohoto sportu se zdejším regionem pevně spjatého. Slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 7. září ve 14 hodin v atriu muzea za účasti vedení Libereckého kraje, zástupců Města Bad Schandau, partnera projektu, Města Turnov a dalších významných hostů.

6.9.2019 - Dvanáct mýtů o Šumavě
PRAHA (Biologické centrum AV ČR) - Biologické centrum AV ČR se připojuje k otevřenému dopisu platformy Vědci pro Šumavu, adresovanému hejtmance Jihočeského kraje Ivaně Stráské. Tato vědecká platforma odborníků, kteří se dlouhodobě zabývají výzkumem šumavské přírody, se rozhodla pojmenovat a vyvrátit nejčastější nepravdy a mýty o bezzásahové Šumavě, které v posledních týdnech kolují veřejným a mediálním prostorem.

6.9.2019 - Botanická rarita v Přírodní památce Hofberg
VYSOKÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Nečekaný nález učinili koncem srpna botanici na území Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Při průběžné kontrole stavu Přírodní památky Hofberg u Vysoké Lípy zaznamenali exemplář mordovky nachové pravé (Phelipanche purpurea subsp. purpurea). Pro širší oblast Českého Švýcarska se jedná o zcela nový druh. Přítomnost rostliny prozradila její v době nálezu již uschlá nadzemní část.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 822 | Další

Online diskuse
18.9.2019 - #sazimebudoucnost: Vláda dnes vysadila lípy v Horním Jiřetíně
HORNÍ JIŘETÍN (MŽP ČR) - Během vládního výjezdu do Ústeckého kraje dnes ve městě Horní Jiřetín společně zasadil předseda vlády Andrej Babiš, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr životního prostředí Richard Brabec a starosta této obce Vladimír Buřt tři lípy srdčité. Výsadbou národního symbolu zahájili společnou snahu vlády, rezortu životního prostředí, Nadace Partnerství i obcí a měst ČR se maximálně připojit k akci #sazimebudoucnost a přispět k naplnění ambice do 5 let mimo les vysázet a následnou péčí se postarat o nových 10 milionů stromů. Symbolicky se tak stalo v Horním Jiřetíně, který znovuožívá po vládním rozhodnutí o neprolomení limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku.

18.9.2019 - Bude mít Brno udržitelnou mobilitu? Pod tlakem veřejnosti radnice stáhla z projednávání plán dopravních projektů na rok 2020
BRNO (NESEHNUTÍ) - Rada města Brna dnes na svém jednání stáhla schvalování dopravních opatření na rok 2020. Podle odborné i široké veřejnosti není radnice dostatečně progresivní. Více než dvě stovky lidí během posledního týdne apelovalo na Radu ve prospěch doplnění opatření, která reflektují cíle snižování emisí, zlepšování kvality životního prostředí a bezpečnosti pohybu po městě.

18.9.2019 - Před 20 lety zachránila občanská blokáda unikátní Trojmezenský prales v NP Šumava před vykácením. Již 12 let tam naučná stezka ukazuje, jak se les po působení kůrovce úspěšně samovolně obnovuje
PRAHA (Hnutí DUHA) - Téměř přesně před 20 lety dne 21. září 1999 byla po dvou měsících ukončena nenásilná občanská blokáda, při níž více než dvě stovky dobrovolníků a ochránců přírody z celé republiky úspěšně bránily vykácení unikátního Trojmezenského pralesa v jižní části národního parku Šumava [1]. Se svolením tehdejšího ministra životního prostředí Miloše Kužvarta za ČSSD dala ke kácení stromů souhlas tehdejší Správa NP Šumava pod vedením Ivana Žlábka. Drtivá většina pralesovitých porostů nedaleko hory Plechý však tehdy byla díky občanské blokádě kácení ušetřena. Již po pěti letech od blokády bylo zřejmé, že se les i po působení kůrovce postupně samovolně obnovuje. Trojmezenský prales tak je dnes výstavní skříní divoké přírody NP Šumava a dokazuje, že cíl národního parku ponechat významnou část svého území pouze samovolným procesům a přirozené obnově je plně životaschopný.

18.9.2019 - Týden pro klima: Akční dny plné událostí upozorňujících na změnu klimatu
PRAHA/BRNO (Klimatická koalice a Fridays for Future) - Mezi 20. 9. a 27. 9. bude po celém Česku probíhat Týden pro klima, který nabídne pestrou paletu příležitostí pro seznámení široké veřejnosti s tématem změny klimatu. V rámci Týdne pro klima budou na mnoha místech od Chebu až po Ostravu probíhat nejrůznější akce a události, které vnesou nejdůležitější téma dnešní doby do veřejného prostoru, médií a domácností.

18.9.2019 - Slovenský skauting podporuje Stávku za klima (Slovenský skauting podporuje Klimatický štrajk)
BRATISLAVA (Slovenský skauting) - Náčelníctvo Slovenského skautingu sa rozhodlo podporiť myšlienky Klimatického štrajku a Slovenský skauting sa pripája k spoločnému vyhláseniu mimovládnych organizácií ku klimatickému štrajku.

18.9.2019 - Sirius dorazil z Brém do Česka
VELIM (Leo Express) - Nový vlak Leo Express Sirius dorazil z Brém do Česka a míří na schvalovací proces do Velimi. Leo Express očekává rychlý průběh schvalování a nasazení nových jednotek v příštím roce.

17.9.2019 - Rada KRNAP a Správa KRNAP se dohodly na návrhu vyhrazení cest a tras v klidových územích
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Rada KRNAP na svém zasedání 10. září schválila všemi přítomným hlasy návrh vyhrazení cest a tras v budoucích osmi klidových územích, které předložila Správa KRNAP. Celkem bude v klidových územích vyhrazeno 111,3 km cest. Oproti současným 113,5 km tedy nebude vyhrazeno celkem 2,2 km zimních cest a tras.

17.9.2019 - Ovlivňují bezzásahové zóny na Šumavě počasí v Čechách?
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Stále častěji se objevují zprávy o tom, že hřebeny Šumavy, na kterých odumřela většina dospělých smrků kvůli kůrovci a vichřicím, způsobují sucho v českém vnitrozemí. Nejrůznější vědecká měření však nic takového nenaznačují a ani meteorologové nepotvrzují, že by odumřelé horní stromové patro nějak významně ovlivňovalo počasí v České republice.

17.9.2019 - Úsporné stavby mají zelenou, o dotace je enormní zájem
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Nejeden stavebník se bude muset od příštího roku zamyslet nad energetickou náročností svého budoucího domu. Od ledna příštího roku vstupují v platnost přísnější normy pro spotřebu energií v nových domech, vyžadující kvalitnější stavební materiály, úsporné technologie a využití obnovitelných zdrojů energie. S jejich financováním pomáhají dotace z programu Nová zelená úsporám, zájem o ně v posledním roce enormně narůstá.

17.9.2019 - Veronika Tomková nově zvolená do krajského výboru pro dopravu
HRADEC KRÁLOVÉ (TOP 09 Královéhradecký kraj) - Novou členku Výboru pro dopravu Zastupitelstva Královéhradeckého kraje zvolili Veroniku Tomkovou (TOP 09) na svém zářijovém zasedání krajští zastupitelé.

16.9.2019 - Elektrárna Počerady může letos a příští rok vypustit o 30 % více škodlivých oxidů dusíku. ČEZ by ji měl odstavit, ne prodávat Tykačovi
POČERADY (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!) - Krajský úřad Ústeckého kraje schválil u dvou z pěti bloků uhelné elektrárny ČEZ Počerady zvýšení tzv. emisního stropu (množství znečištění, které může vypustit v jednotlivých letech) pro zdraví škodlivé oxidy dusíku (NOx) pro roky 2019 a první pololetí 2020 o celých 30 % [1]. Může tak celkem vypustit až o 750 tun více škodlivých plynů, které se v ovzduší mění na mikroskopický prach velmi nebezpečný pro lidské zdraví či na jedovatý přízemní ozon.

16.9.2019 - Děti Země k umístění dálnice u Přerova zaslaly čtvrté námitky
(Děti Země) - Závazné stanovisko k ochraně krajinného rázu již bylo předloženo. Děti Země v pondělí 16. září 2019 zaslaly na stavební úřad v Olomouci čtvrté námitky k územnímu řízení o změně územního rozhodnutí z roku 2006 pro dálnici D0136 Říkovice – Přerov.

16.9.2019 - Staňte se dobrovolníky na Jablečné slavnosti v Hostětíně
Hostětín (ZO ČSOP Veronica) - Sto pomocných párů rukou potřebují každoročně organizátoři Jablečné slavnosti v Hostětíně. Akce je unikátní nejen svým atraktivním jablečným programem, ale také tím, že se na ní podílí řada dobrovolníků. Letos mezi nimi můžete být i vy, a to v neděli 29. září 2019.

16.9.2019 - Jablečný mošt a moučníky provoní Hostětín. Jablečná slavnost již po osmnácté.
Hostětín (ZO ČSOP Veronica) - Vůně jablečných moučníků, chuť čerstvého jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, hry pro děti a především pohoda a dobrá nálada - to vás čeká v Hostětíně v neděli 29. září 2019.

Jablka všemi smysly - čichem, chutí, zrakem i hmatem - a ve všech podobách - sušená, tekutá, pečená i právě utržená ze stromu, čekají na vaši návštěvu.


15.9.2019 - Den čisté mobility na českobudějovické náplavce a zájezd na Den mobility ve Welsu
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Ačkoliv ve čtvrtek 19. září českobudějovickou náplavku u Dlouhého mostu zaplní jedno- i dvoustopá vozidla, není důvod k obavám z hluku a emisí. Půjde totiž o ekologické dopravní prostředky, které zde v rámci Dne čisté mobility bude možné si od 9 do 18 hodin prohlédnout a vyzkoušet.

14.9.2019 - Antimonopolní úřad zrušil tendr na autobusovou dopravu. Kraj podá rozklad
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji v letech 2020–2030 na základě námitky jednoho z účastníků. Kraj podá proti tomuto rozhodnutí rozklad.

13.9.2019 - Den železnice v Lužné u Rakovníka bude ve znamení oslav 20. výročí ČD Muzea
LUŽNÁ U RAKOVNÍKA (České dráhy) - Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí o víkendu 20. – 21. září Dnem železnice, jehož dějištěm se stane ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka. To zároveň oslaví výročí 20 let od svého vzniku. Na velkolepé akci se představí desítky kusů historické i moderní železniční techniky. Počítá se také s tradiční noční show, letos dokonce ve dvojím provedení.

13.9.2019 - Poslanecká sněmovna schválila polovičatou novelu lesního zákona
PRAHA (Česká pirátská strana) - Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila novelu lesního zákona. Původní bezzubou vládní novelu doplnilo několik pozměňovacích návrhů. Podle poslance Pirátů Radka Holomčíka však novela v této podobě nijak nepřispěje k řešení kůrovcové katastrofy, ani nijak výrazně neusnadní samotnou obnovu poničených porostů. Prošlo však několik pozměňovacích návrhů, které Piráti podali společně s TOP09: výrazné omezení možnost zcizit státní lesy, změny usnadňující přestavbu lesů a zvýšení biodiverzity a také klíčová změna mysliveckého zákona, lživě označovaná jako přílepek.

13.9.2019 - Krutáková: Stejné podmínky pro všechny lesní hospodáře
PRAHA (STAN) - Poslanecká sněmovna dnes přijala změny v lesním zákoně, reagující na kůrovcovou kalamitu, které budeme moci rychleji a efektivněji čelit. Mezi nimi i návrh STAN na narovnání podmínek mezi lesními hospodáři.

13.9.2019 - Poslanci dnes udělali významný krok k uzdravení našich lesů. Další příčiny lesní kalamity musí dořešit Senát
PRAHA (Hnutí DUHA) - Poslanecká sněmovna dnes podpořila část pozměňovacích návrhů k novele zákona o lesích, které by mohly vést k pěstování pestrých a odolnějších lesů. Další důležité návrhy ale zůstaly nevyslyšeny.

13.9.2019 - Návštěvnost Národního parku Šumava stále roste
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Návštěvnost v letošní letní sezóně na území Národního parku Šumava byla opět vyšší, než v roce 2018. Od začátku června do konce srpna 2019 navštívilo sledované lokality více než 675 tisíc turistů. Loni za stejné období navštívilo sledovaná místa zhruba 600 tisíc lidí.

13.9.2019 - Česko #sazibudoucnost. Co člověk - to strom do 5 let
PRAHA/BRNO (MŽP ČR a Nadace Partnerství) - Dnešním dnem startuje celonárodní iniciativa Sázíme budoucnost. Cílem projektu je do pěti let vysázet 10 milionů stromů mimo les. Za každého občana Česka jeden. Počítadlo na stránkách www.sazimebudoucnost.cz tak ode dneška začíná sčítat stromy vysazované po celé České republice. Každý, kdo letos vysadí nebo plánuje vysadit strom ve volné krajině nebo ve městě má možnost ho zaregistrovat do interaktivního portálu pod taktovkou Nadace Partnerství a Ministerstva životního prostředí. K nim se navíc nyní přidává další strategický hráč, kterým jsou obce a města. S ministrem Richardem Brabcem za Ministerstvo životního prostředí a ředitelem Miroslavem Kundratou za Nadaci Partnerství dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl podepsal memorandum o spolupráci, které pomůže společný cíl naplnit. S plánováním výsadby, sháněním dobrovolníků a pozemků i darováním financí výsadby a péči o stromy pomůže ode dneška nový portál www.sazimebudoucnost.cz, na kterém se rovněž objeví i metodika pro smysluplné sázení. A kde ode dneška každý, kdo chce a může, začne "sázet budoucnost".

13.9.2019 - Dobrovolníci z celého světa již po několikáté přijedou do Českých Kopist pomáhat s péčí o bio zeleninu
České Kopisty (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Do Českých Kopist u Terezína ve dnech 15. 9. – 28. 9. 2019 zavítají dobrovolníci z celého světa na mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Dobrovolníci z Japonska, Srbska nebo Německa zde podpoří svou činností aktivity Svobodného statku na soutoku, organizace zaštiťující zemědělský provoz camphillského společenství. Mimo péče o bio zeleninu se budou také pořádat všemožné workshopy týkající se života na farmě, aby mohli dobrovolníci hlouběji proniknout do tématiky stále více populárnějšího udržitelného zemědělství a s tím spojené komunity žijící na statku. Projekt už poněkolikáté bude probíhat pod záštitou organizace INEX-Sdružení dobrovolných aktivit.

13.9.2019 - Zajímá vás řeka Nisa? Přijďte na setkání s vodním skautem
LIBEREC (Liberecký kraj) - Další mezinárodní setkání věnované řece Nise, které v rámci přeshraničního projektu „Nisa – řeka, která nás spojuje" pořádá Liberecký kraj, se uskuteční ve středu 18. 9. 2019 od 10:00 hodin ve spolkovém domě v německé Hartavě (Untere Dorfstraße 8, 02763 Žitava).

12.9.2019 - Festival „Čtení ve vlaku“ opět ve vlacích Českých drah v okolí Prahy
PRAHA (České dráhy) - Příměstské vlaky v okolí Prahy se už pošesté stanou dějištěm literárního festivalu „Čtení ve vlaku“. Od pondělí 16. do čtvrtka 19. září se cestující setkají s řadou zajímavých českých autorů a autorek, kteří během jízdy představí ukázky ze svých děl. Autorská čtení jsou připravena zhruba ve třicítce regionálních spojů Českých drah směrem do Berouna, Benešova, Nymburka, Kolína nebo Kralup nad Vltavou.

12.9.2019 - Kniha Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi vyjde 1. října
Praha (Spolek přátel sídliště Ďáblice) - Kniha Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi je věnována jednomu z nejhodnotnějších a nejkrásnějších sídlišť v České republice. Vychází 1. 10. 2019.

12.9.2019 - Ministr zemědělství: Dobré životní podmínky hospodářských zvířat jsou pro nás důležité, letos dáme na jejich zlepšení 1,6 miliardy korun
PRAHA (MZe ČR) - Na zlepšení životních podmínek v chovech hospodářských zvířat poskytne Ministerstvo zemědělství (MZe) z evropských a národních zdrojů v letošním roce více než 1,6 miliardy korun. Peníze jsou určené například na lepší ošetřování končetin dojnic, chlazení stájí v letním období nebo zvětšení plochy pro selata.

12.9.2019 - Ministerstvo zemědělství se s myslivci dohodlo na novele zákona o myslivosti
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) se s Českomoravskou mysliveckou jednotou (ČMMJ) shodují na potřebě urychlené přípravy novely zákona o myslivosti. Dohodli se na tom dnes ministr zemědělství Miroslav Toman a předseda ČMMJ Jiří Janota. MZe novelu předloží do připomínkového řízení do konce tohoto roku.

11.9.2019 - Skautská pomoc Krkonoším byla opravdu znát
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Dospívající skauti a skautky z celého Česka v minulých třech měsících pomáhali v Krkonoších s odkorňováním kůrovcem napadených stromů, které musely padnout, ale jejich dřevo v lese zůstalo. Skauti vyslyšeli výzvu vedení organizace Junák - český skaut k pomoci Krkonošskému národnímu parku, který se vinou vysokého stavu populace lýkožrouta smrkového nachází ve vážné situaci. Celkem pomohli odkornit přes 200 m3 nebezpečných stromů.

11.9.2019 - Dětem ze znečištěných oblastí pomohou od prachu ozdravné pobyty. MŽP přispěje 40 miliony
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Školy, školky a jiné dětské kolektivy z oblastí s nejvíce znečištěným ovzduším se mohou opět ucházet o finanční příspěvky na ozdravné pobyty dětí. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlašuje novou dotační výzvu, která spojuje péči o zdraví dětí a ekologickou výchovu. V Národním programu Životní prostředí je připraveno celkem 40 milionů korun.

11.9.2019 - Projekt na záchranu mongolských lesů má za sebou další misi českých expertů
Praha (Česká rozvojová agentura) - V posledních letech čelí Mongolsko kvůli změnám klimatu v oblasti lesnictví značným výzvám, které mají dopady jak na sociální, tak i ekonomický život obyvatel. Mongolské lesnictví postrádá vzdělané a zkušené odborníky, kteří by mohli přispět k udržitelnému stavu tamních lesů. Během letošního léta se proto v rámci projektu České rozvojové agentury uskutečnila další mise českých lesnických expertů. Jejím cílem bylo naučit mongolské učitele lesnictví a jejich studenty sběru terénních dat.

11.9.2019 - Výzkum a záchrana genofondu tisu červeného v Lužických horách
Strnady (VÚLHM, v. v. i.) - V chráněné krajinné oblasti (CHKO) Lužické hory je problematice ochrany tisu červeného (Taxus baccata L.) věnována systematická pozornost již od roku 1999. Hlavním cílem v současné době realizovaných projektů je především repatriace (zpětný návrat na území s historickým výskytem) tisu na vhodné lokality. Postupně tak již bylo vysazeno přes 2000 sazenic na téměř 50 místech CHKO.

11.9.2019 - Petr Bendl: Lesní zákon podpořím, problém ale vyřeší jedině novela mysliveckého zákona, nebojme se ho otevřít
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​Občanští demokraté podpoří novelu lesního zákona. Podle poslance Petra Bendla otevírá cestu k řešení kůrovcové kalamity. Snazší obnově lesů by ale podle něj pomohla především novela mysliveckého zákona, kterou by měla předložit vláda.

11.9.2019 - Reakce lesnického spolku Pro Silva Bohemica na hlavní argumenty Českomoravské myslivecké jednoty proti přijetí pozměňovacích návrhů k zákonu o myslivosti
PRAHA (Pro Silva Bohemica) - Českomoravská myslivecká jednota ve své argumentaci uvádí, že změny nejsou potřebné, přičemž bagatelizuje míru poškození lesů, uvádí, že cílem novely je vybít zvěř na celém území, hovoří o genocidě zvěře, straší omezením či vyvlastnění práv vlastníků pozemků a upozorňuje na hrozící poškození myslivosti.

10.9.2019 - Vláda omezuje opozici. Blokuje její návrhy ve sněmovně
PRAHA (STAN) - V Poslanecké sněmovně leží více než 360 návrhů zákonů, jejichž projednávání vládní strany odkládají na neurčito, zatímco zavádí další a další povinnosti pro české občany.

10.9.2019 - Muzeum Českých drah v Olomouci v sobotu otevře své brány
OLOMOUC (České dráhy) - V sobotu 14. září se mohou všichni milovníci železniční historie opět vydat do olomouckého ČD Muzea v Hodolanech. Jeho železniční expozice nabízí jedinečný pohled do minulosti kolejových vozidel, která jsou v provozu už pouze při nostalgických jízdách nebo zvláštních příležitostech. Muzeum bude přístupné veřejnosti od 10 do 16:30 hod.

10.9.2019 - Poslanci a poslankyně dnes symbolicky převzali výzvu Zachraňme lesy s 60 000 podpisy
PRAHA (Hnutí DUHA) - Na Malostranském náměstí v Praze dnes ráno během happeningu upozorňujícím na urgentní potřebu řešit příčiny krize našich lesů převzali z rukou mytického Enta - chodícího stromu - poslanci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Eva Fialová s Janem Schillerem (oba ANO) a Radek Holomčík (Piráti) výzvu Zachraňme lesy [1] s více jak 60 000 podpisy občanů, kteří požadují změny v lesním zákoně vedoucí k zajištění zdravých a věkově i druhově pestrých lesů.

10.9.2019 - Právě je Tma přede mnou
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku připravila ve Vrchlabí v klášterní zahradě na začátek podzimu (až do 13. září) neobvyklý zážitkový program, který lze „zhlédnout“ pouze pomocí hmatu, sluchu a čichu. Výstava Tma přede mnou je určena nejen pro zrakově postižené, ale i ty, kteří si chtějí vyzkoušet tento pocit a prožít si okolí poněkud pečlivěji a vnímavěji.

10.9.2019 - Nový vlak Leo Express Sirius dorazí zítra do Evropy
PRAHA (Leo Express) - Nový vlak Leo Express Sirius, jehož jméno vzešlo z návrhů samotných cestujících, dorazí 11. září do Evropy. Na cestě lodí do přístavu Brémy urazil celkem 20 000 kilometrů a nyní zamíří na schvalovací proces do Velimi. Dopravce očekává rychlý průběh schvalování a nasazení nových jednotek v příštím roce. Leo Express, který vlak vyvinul ve spolupráci s jejich největším světovým výrobcem, je autorem a vlastníkem konceptu i designu jednotek Sirius.

10.9.2019 - Lesní zvěř má pykat za chyby ekoaktivistů a lesních hospodářů
PRAHA (ČMMJ) - Ekoaktivisté a lesní hospodáři po letech bojů našli společnou řeč a společného nepřítele. Je jím lesní zvěř. Přílepkem k lesnímu zákonu se snaží vyvlastnit majitelům pozemků a myslivcům právo rozhodovat ve svých honitbách o zvěři s cílem zvěř na celém území vybít.

9.9.2019 - Nový web Pirátů informuje o odpadech a oběhovém hospodářství, v říjnu k tématu proběhne odborný seminář
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti spouští nový web k problematice oběhového hospodářství www.obehovehospodarstvi.eu, jehož autorem je pirátský poslanec František Elfmark, který se problematikou odpadového hospodářství dlouhodobě zabývá ve Sněmovně. Účelem webu je zvýšení informovanosti směrem k veřejnosti a posílení komunikace s občany. Vedle spuštění webu připravují Piráti odborný seminář, který proběhne 1. října v Poslanecké sněmovně a bude se primárně věnovat připravované legislativě o obalech a odpadech.

9.9.2019 - MŽP plošně povolilo uhelným elektrárnám vypouštět o 40 % více rtuti. Nevládní organizace požadují zastavení individuálních výjimek
PRAHA (Greenpeace ČR) - Ministerstvo životního prostředí vydalo kontroverzní změnu vyhlášky, která uhelným elektrárnám umožňuje odečíst si 40 % z naměřených hodnot toxické rtuti jako „nejistotu měření“, a snáze tak “splnit” limity na ochranu zdraví lidí [1]. Nevládní organizace Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA považují rozhodnutí za skandální, návrh změny vyhlášky od začátku kritizují [2]. Ministerstvo životního prostředí má podle nich chránit zdraví lidí a čistotu prostředí, ne zájmy znečišťovatelů. Po vydání této novelizace vyhlášky považují nevládní organizace za naprosto nepřípustné a hlavně zbytečné, aby úřady vydávaly další individuální výjimky z limitů pro emise rtuti jednotlivým uhelným elektrárnám.

9.9.2019 - Obchodní centrum AMESIDE v Plzni musí mít proces EIA
(Děti Země) - Vlivy stavby na životní prostředí se budou důkladně hodnotit. Krajský úřad Plzeňského kraje zveřejnil dne 27. srpna 2019 závěry zjišťovacího řízení k plánované výstavbě obřího obchodního centra AMESIDE v Plzni, kterými uznal požadavek Dětí Země, Krajské hygienické stanice i jednoho občana města na podrobné vyhodnocení jeho vlivů na životní prostředí procesem EIA.

9.9.2019 - Za klima na Josefovských loukách!
HRADEC KRÁLOVÉ/JAROMĚŘ (Strana zelených Královéhradecký kraj) - Pojďte s námi v sobotu 21. září 2019 od 9:00 na brigádu do ptačího parku Josefovské louky! Trochu se protáhneme a pomůžeme unikátnímu kousku přírody v našem kraji, navíc díky celosvětové akci Týden pro klima upozorníme na jeho přínos pro adaptaci na změny klimatu a účast mezi 12 finalisty v soutěži ADAPTERRA AWARDS, ve které pro Josefovské louky můžete hlasovat až do 25. 9.
(https://www.adapterraawards.cz/Hlasovani/Aktualni/Zadrzovani-vody-na-Josefovskych-loukach)


9.9.2019 - Úředníci mají od stolu rozhodovat o množství zvěře v lesích, myslivci se bouří
PRAHA (ČMMJ) - V průběhu projednávání novely lesního zákona předložila skupina poslanců až do třetího čtení pozměňovací návrh zákona o myslivosti, který nechvalně známou formou tzv. přílepku mění princip fungování myslivosti, který v Česku existuje téměř dvacet let, vytváří stamilionové náklady pro stát a nepřijatelně omezuje práva vlastníků pozemků a osob vykonávajících na nich myslivost. O chovech zvěře nemají rozhodovat vlastníci pozemků a myslivci, ale státní úředníci tzv. od stolu. Poslanecká sněmovna o něm bez jakékoli veřejné diskuze bude rozhodovat ve středu 11. září 2019.

9.9.2019 - Vláda schválila částečnou náhradu za letošní mrazy
PRAHA (MZe ČR) - Na zmírnění škod způsobených dubnovými a květnovými mrazy dostanou ovocnáři 50 milionů korun. Dnes o tom rozhodla vláda. Peníze budou vyčleněny z rozpočtu Ministerstva zemědělství (MZe).

9.9.2019 - 7 z 10 lidí by dětem doporučilo skauting, zjistil průzkum Ipsosu. Najít místo ve skautském oddíle ale může být složité
PRAHA (Junák - český skaut) - Se začátkem školního roku hledají rodiče možnosti, jak by jejich děti mohly trávit smysluplně volný čas. Aktuální výzkum agentury Ipsos přináší vysvětlení, proč mnohé skautské oddíly na poptávku rodičům odpovídají ‘plno’. Více než dvě třetiny společnosti totiž vidí skauting v pozitivním světle. Ve skautu podle respondentů člověk zažije spoustu zážitků, mezi hlavní hodnoty skautingu pak patří ochrana přírody, pomoc druhým a spolupráce.
7 z 10 lidí by dětem doporučilo skauting, zjistil průzkum Ipsosu. Najít místo ve skautském oddíle ale může být složité.


9.9.2019 - Muzeum Českého ráje v Turnově otevřelo expozici horolezectví
TURNOV (Muzeum Českého ráje v Turnově) - Skalní město připomíná svým uspořádáním nová stálá expozice turnovského Muzea Českého ráje. Nese název Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa a mapuje historii tohoto sportu se zdejším regionem pevně spjatého. Slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 7. září ve 14 hodin v atriu muzea za účasti vedení Libereckého kraje, zástupců Města Bad Schandau, partnera projektu, Města Turnov a dalších významných hostů.

6.9.2019 - Dvanáct mýtů o Šumavě
PRAHA (Biologické centrum AV ČR) - Biologické centrum AV ČR se připojuje k otevřenému dopisu platformy Vědci pro Šumavu, adresovanému hejtmance Jihočeského kraje Ivaně Stráské. Tato vědecká platforma odborníků, kteří se dlouhodobě zabývají výzkumem šumavské přírody, se rozhodla pojmenovat a vyvrátit nejčastější nepravdy a mýty o bezzásahové Šumavě, které v posledních týdnech kolují veřejným a mediálním prostorem.

6.9.2019 - Botanická rarita v Přírodní památce Hofberg
VYSOKÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Nečekaný nález učinili koncem srpna botanici na území Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Při průběžné kontrole stavu Přírodní památky Hofberg u Vysoké Lípy zaznamenali exemplář mordovky nachové pravé (Phelipanche purpurea subsp. purpurea). Pro širší oblast Českého Švýcarska se jedná o zcela nový druh. Přítomnost rostliny prozradila její v době nálezu již uschlá nadzemní část.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 822 | Další