ecomonitor.cz
verze pro tisk
10.8.2020 - Netopýří noc se blíží – přijďte poznat tajemný život létajících savců
Praha (Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR) - Mezinárodní noc pro netopýry proběhne letos již po čtyřiadvacáté. Tradiční akce seznamující širokou veřejnost se životem a ochranou netopýrů se v ČR uskuteční na téměř 50 místech v období od 13. srpna do 29. září. Pro dospělé i děti je připraven bohatý program plný nevšedních zážitků, návštěvy zajímavých míst, noční vycházky do přírody a také setkání se živými netopýry zblízka.

10.8.2020 - Řekněte si o peníze na přípravu projektů proti suchu už teď, vyzývá obce MŽP
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Zcela nový dotační titul Ministerstva životního prostředí urychlí čerpání evropských peněz po roce 2021 a do obcí tak přivede kvalitní pitnou vodu v co nejkratším čase. MŽP obcím od 1. září letošního roku nabídne čtvrt miliardy korun na projektovou přípravu budoucích investičních záměrů na dodávky a úpravy pitné vody. Rezort tak umožní včas nachystat dostatek kvalitních projektů, které se již od příštího roku budou moci ucházet o podporu z evropských fondů na jejich realizaci.

10.8.2020 - Prořezávky kleče ve východních Krkonoších ochrání zdejší tundru
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Ve druhé polovině 20. století byla na hřebenech Krkonoš vysázena kleč, která nahradila porosty, vykácené v 18. a 19. století v rámci tzv. budního hospodaření. Na některých místech však byla sázena příliš hustě a postupným rozrůstáním stále více omezuje vzácné druhy rostlin, např. jestřábníky, arniku, hořce, plavuníky apod. Proto Správa KRNAP na některých lokalitách část keřů vyřezává, ale měly tyto chráněné rostliny dost prostoru pro svůj růst.

7.8.2020 - Dobrovolníci se opět budou podílet na renovaci zámku ve Veselí
VESELÍ NAD ÚHLAVOU (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Od 9. 8. do 23. 8. 2020 se ve Veselí nad Úhlavou bude opět konat krátkodobý dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Dobrovolníci se zaměří na odstranění sutin z části rekonstruovaného hradu, stavění lešení a na údržbu parku. Vedle práce bude skupinka dobrovolníků společně též trávit volný čas, poznávat okolí a setkávat se s místním obyvatelstvem. Projekt proběhne ve spolupráci organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Spolek Veselí.

7.8.2020 - Děti z dětských domovů společně se svými českými i zahraničními vrstevníky pomohou s obnovou hradu
STRÁŽ NAD OHŘÍ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Od 9. do 22. srpna, proběhne na Horním hradě (Hauenštejn) již 3. ročník mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu. Hrad se stane na dva týdny domovem dětí z dětských domovů v Unhošti a v Lichnově. Společnost jim budou dělat jejich vrstevníci z Česka i z ciziny a společně pomohou s obnovou hradu i okolního arboreta.

7.8.2020 - Bude mít letošní rok 13 měsíců?
PRAHA (Projekt Hope z.s.) - 13. měsíc, tak se jmenuje kampaň, kterou na Mezinárodní den koček 8. srpna odstartuje na svém facebooku Projekt Hope z.s. – Šimonova pomocná tlapka. Spolek, který pomáhá kočkám v nouzi, je podporován množstvím drobných dárců. I kvůli nim a jejich vytrvalé snaze pomoct změnit smutný osud koček z ulice chce nyní k poskytnutí finančního daru podnítit firmy.

6.8.2020 - Zpětný odběr výrobků Samsung zůstane pro občany bez problémů a beze změn, kolektivní systémy to slíbily MŽP i obcím
PRAHA (MŽP ČR) - Některé sběrné dvory přestaly v posledních dnech odebírat od občanů vysloužilé výrobky značky Samsung. Aktuální situace vznikla kvůli ukončení smlouvy mezi kolektivním systémem Asekol a výrobcem, společností Samsung, v jejímž důsledku Asekol od 1. srpna přestal dosloužilé elektro Samsungu ze sběrných dvorů sbírat. Společnost Samsung přešla už k 1. lednu 2020 k jinému kolektivnímu systému, společnosti REMA, která má nově Samsungu zajišťovat sběr a svoz použitých dosloužilých elektrozařízení.

6.8.2020 - Exkluzivní divadelní zážitek v MLK
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V sobotu 15. srpna 2020 od 16 hodin čeká návštěvníky festivalu Bez nití|Odvázané léto na terasách nevšední zážitek v podobě divadla hraného pro velmi malý počet diváků z důvodu maximálního propojení mezi jevištěm a hledištěm.

6.8.2020 - Evropští dobrovolníci oživí památkově chráněný zámeček v Pravicích
PRAVICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.

6.8.2020 - Evropští dobrovolníci oživí památkově chráněný zámeček v Pravicích
PRAVICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.

5.8.2020 - Stovky obcí se pustí do zateplování, využívání dešťovky i odpadů
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Připravené investice se mohou spustit. Ministerstvo životního prostředí schválilo dotaci 2,7 miliard korun šesti stovkám úspěšných žadatelů. Podpora míří především do obcí, které s její pomocí zrenovují veřejné budovy, začnou využívat srážkovou vodu, nebo zajistí efektivnější zpracování odpadu.

5.8.2020 - K dokončení rezervace divokých koní zbývá posledních 300 tisíc korun. Startuje sbírka na dárcovském portálu Donio.cz
Praha (Česká krajina) - Když letos na jaře zahájili ochránci přírody sbírku na dokončení rezervace divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice, zdály se potřebné 2 miliony korun jako nedostižná meta. Po několika měsících zbývá získat posledních 300 tisíc korun. Ochranářská organizace proto startuje poslední část kampaně na dárcovském portálu Donio.cz. Lidé, kteří chtějí přispět na záchranu divokých koní a dokončení jejich rezervace mohou přispět na https://www.donio.cz/CeskaKrajina.

3.8.2020 - Na Králickém Sněžníku obnovují dobrovolníci lesy
KRÁLÍKY (Hnutí DUHA) - Od soboty 1. srpna začali dobrovolníci Týdnů pro les a divočinu natírat mladé stromky proti okusu přemnožené zvěře a čistit potoky v pramenné oblasti řeky Moravy. Z místního rozvodí odtéká voda do tří moří - Černého, Baltského a Severního. Péče o zdravý horský les i zadržování vody v krajině jsou zvlášť důležité v době rostoucího sucha a dalších projevů klimatických změn, jež způsobují zejména na Moravě masivní hynutí smrkových monokultur.

3.8.2020 - Do Jilemnice zavítá více než desítka dobrovolníků z různých koutů ČR
Jilemnice (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Podkrkonošské město Jilemnice bude ve dnech 03. – 12. 08. poprvé hostit skupinu dobrovolníků, kteří svou prací přispějí ke zkrášlení města a jeho okolí. Na projekt pořádaný organizací INEX-Sdružení dobrovolných aktivit a místní iniciativou MNOHO SVĚTŮ v Jilemnici přijedou dobrovolníci z různých koutů celé České republiky.

3.8.2020 - Tvarožná Lhota i letos přivítá skupinu mezinárodních dobrovolníků
TVAROŽNÁ LHOTA (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve Tvarožné Lhotě se 3. 8. – 17. 8. 2020 sejde mezinárodní skupina dobrovolníků. Náplní jejich práce budou různé činnosti spojené s podporou regionálních tradic a místní komunity. Během čtrnácti dnů na dobrovolníky čeká nejen práce, ale i vzájemné poznávání kultur a výlety do přilehlého okolí. Projekt se koná ve spolupráci INEX-SDA a obce Tvarožné Lhoty.

31.7.2020 - Výzkum okáčů pokračuje i letos
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů.

31.7.2020 - Den pro vaši úsporu energie
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vstupte prosím. Energy Centre České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II., č. 87/25 otevírá své dveře široké veřejnosti. Ve středu 5. 8. 2020 od 10:00 - 17:00 bude možné využít bezplatného poradenství v oblasti úspory energií.

31.7.2020 - Věra Kovářová: Jestli se vláda vykašle na kompenzace pro kraje a obce, hrozí škrtání spojů autobusů i vlaků
PRAHA (STAN) - Poslankyně Věra Kovářová zaslala dne 22. 7. 2020 do rukou ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka písemnou interpelaci, ve které žádá sdělit konkrétní scénář Ministerstva dopravy ČR na kompenzaci ztráty tržeb dopravní obslužnosti krajů, měst a obcí způsobené Vládou ČR vyhlášeným nouzovým stavem. Pokud by nebyly výpadky tržeb krajům, městům a obcím kompenzovány, může od roku 2021 hrozit škrtání spojů veřejné dopravy – a to městské i meziměstské! Podle poslankyně Věry Kovářové nebudou mít jednotlivé samosprávy dostatek financí na další objednávku dopravní obslužnosti. Tím dojde k výraznému zhoršení kvality veřejné dopravy a negativní dopad zaznamenají zejména nejzranitelnější skupiny obyvatel – školáci, studenti, senioři a další nízkopříjmové skupiny obyvatel.

31.7.2020 - Zachraňte České Serengeti, požádaly Středočeský kraj přední vědecké a odborné instituce
PRAHA (Česká krajina) - Čas na záchranu jedné z nejcennějších přírodních lokalit v České republice se krátí, kroky k jejímu zachování pro budoucí generace je potřeba urychlit. Vedení Středočeského kraje o to požádaly přední vědecké, odborné a ochranářské organizace.

30.7.2020 - Senátorka Vítková: Zájem o finanční podporu na čistírny odpadních vod je velký
BOSKOVICE (KDU-ČSL) - Senátorka Jaromíra Vítková se zabývá problematikou nakládání s odpadními vodami a budováním či intenzifikací čistíren odpadních vod. V minulých letech uspořádala několik seminářů pro starosty obcí v tomto směru. „Využila jsem návštěvy ministra životního prostředí Richarda Brabce v regionu Moravský kras, abych domluvila seminář pro obce mého obvodu Blansko k této problematice. Zájem o finanční podporu na čistírny odpadních vod ze strany starostů měst a obcí je velký,“ řekla Vítková, podle které mají malé obce často problém s velkou mírou spoluúčasti, což je u řady obcí nereálné v rámci jejich malých rozpočtů. Aktuální a budoucí možnosti pro obce představí zástupci na semináři přímo v Boskovicích.

30.7.2020 - Štěstí přeje připraveným
PRAHA (Pionýr) - „Vstávat! Poplach!“ K tomu zapískání píšťalky, světlo svítilen. „Všichni pořádně oblékat a ven ze stanů. Berte si jen to nejdůležitější.“ Děti vytržené ze spánku jsou nejdříve rozespale neuspořádané, ale i díky předchozímu nácviku se nakonec hbitě řadí před stany. „Radku, kam se hrneš jen v trenclích?“ Vedoucí rychle kontrolují, kdo má co u sebe. „Nemáš mít náhodou na starost mapu? Kdepak je?“ První oddíl už je nastoupený, další ještě čeká na opozdilce, kteří dobíhají. Tu hlavní vedoucí zastaví stopky a zhodnotí čas. „No, mohlo to být lepší, ale i tak jsme v limitu. Takže: Pochvala! Vedli jste si dobře. A když už jste na nohách, tak pro vás máme nachystanou noční hru…“

30.7.2020 - Dotace MŽP přinesly nové zdroje pitné vody pro obce na Pelhřimovsku
PELHŘIMOV (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes předal třem starostům rozhodnutí o podpoře za celkem 5, 5 milionu korun. Díky veřejným prostředkům z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR vznikne průzkumný vrt i připojení nových zdrojů pitné vody pro občany města Pelhřimova i obcí Polesí a Kámen.

30.7.2020 - Řízení o umístění dálkového vedení z Temelína probíhá na Ministerstvu pro místní rozvoj již více než čtyři a půl roku
(Děti Země) - Nový stavební zákon vytvoří jen nové problémy

30.7.2020 - Odpadové hospodářství v České Kamenici se výrazně promění
Děčín (meneodpadu.cz) - Česká Kamenice v Ústeckém kraji kompletně proměňuje odpadové hospodářství. To tak bude výrazně efektivnější. Díky zavedeným novinkám samospráva města očekává zvýšení vytříděnosti odpadů a s tím spojené úspory. Městu k tomuto zlepšení v oblasti nakládání s odpady pomáhají i dotace z Operačního programu Životní prostředí.

29.7.2020 - Den pro vaši úsporu energie
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vstupte prosím. Energy Centre České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II., č. 87/25 otevírá své dveře široké veřejnosti. Ve středu 5. 8. 2020 od 10:00 - 17:00 zde bude možné využít bezplatného poradenství v oblasti úspory energií.

29.7.2020 - Pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM bude letos poprvé součástí veletrhu URBIS a zaměří se na cirkulární ekonomiku ve veřejných zakázkách
Praha (INCIEN) - Jubilejní pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM proběhne letos poprvé v rámci veletrhu URBIS SMART CITY na BVV v Brně, kvůli krizi navíc výjimečně v zářijovém termínu, ve dnech 2. a 3. 9. I díky svému výročí se letošní ročník bude zabývat bilancováním posledních pěti let a tím, kam se cirkulární ekonomika v regionech posunula. Stěžejním tématem se zároveň stane cirkulární ekonomika ve veřejných zakázkách. Na konferenci proběhne oficiální podpis tzv. Memoranda Green Deal, kterým se zaváží zástupci ministerstev spolu s představiteli firem, územních celků či neziskových organizací společně prozkoumat možnosti aplikace cirkulární ekonomiky do veřejných zakázek. Chybět nebudou ani příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí či možnosti diskuze s odborníky o cirkulárních tématech a networking.

29.7.2020 - Ve Vietnamu se s podporou České rozvojové agentury realizuje projekt řešící problematické nakládání s nemocničními odpady
Praha (Česká rozvojová agentura) - Koncepční nakládání s nemocničními odpady má nejen významný vliv na ochranu životního prostředí, kvalitu života a zdraví obyvatel, ale může představovat ze strategického pohledu i atraktivní ekonomickou příležitost. Ve Vietnamu je téma odpadového hospodářství velmi palčivé, neboť jen co se týče znečišťování vod odpady, patří tato země mezi 5 největších znečišťovatelů světa. Brněnská firma Mevos ve spolupráci s firmou Damaris Solutions se proto s podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury pustila do studie proveditelnosti, jejímž cílem je identifikace vhodných partnerů v oblasti environmentálně šetrného nakládání s nemocničními odpady. Tato studie bude zároveň sloužit jako podklad k získání finančních prostředků pro vlastní realizaci možných řešení odpadového hospodářství.

29.7.2020 - Cirkusáci přirovnali Pekarovou Adamovou k Hitlerovi
Praha (Svoboda zvířat) -

29.7.2020 - Ve Vietnamu se s podporou České rozvojové agentury realizuje projekt řešící problematické nakládání s nemocničními odpady
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Koncepční nakládání s nemocničními odpady má nejen významný vliv na ochranu životního prostředí, kvalitu života a zdraví obyvatel, ale může představovat ze strategického pohledu i atraktivní ekonomickou příležitost. Ve Vietnamu je téma odpadového hospodářství velmi palčivé, neboť jen co se týče znečišťování vod odpady, patří tato země mezi 5 největších znečišťovatelů světa. Brněnská firma Mevos ve spolupráci s firmou Damaris Solutions se proto s podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury pustila do studie proveditelnosti, jejímž cílem je identifikace vhodných partnerů v oblasti environmentálně šetrného nakládání s nemocničními odpady. Tato studie bude zároveň sloužit jako podklad k získání finančních prostředků pro vlastní realizaci možných řešení odpadového hospodářství.

29.7.2020 - V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již šest zubřích mláďat, nejvíce od jejího založení
Praha (Česká krajina) - Již šest zubřích mláďat se letos narodilo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Unikátní rezervace tak zaznamenala nejvyšší přírůstky zubrů od svého založení v roce 2015. Nejčerstvější, šestý přírůstek byl v rezervaci objeven dnes odpoledne.

28.7.2020 - Stovky kilometrů nových kanalizací a dostatek kvalitní pitné vody. Ministr Brabec posílá obcím 7 miliard korun na ČOV, kanalizace a vodovody
PRAHA (MŽP ČR) - Desítky tisíc domácností se budou moci brzy připojit na centrální kanalizaci, čistírnu odpadních vod nebo obecní vodovod. Ministr Richard Brabec schválil podporu ve výši 7 miliard korun třem stovkám obcí, která jim pomůže zajistit kvalitnější čištění odpadních vod, chybějící vodohospodářskou infrastrukturu nebo posílit nedostačující zdroje pitné vody.

27.7.2020 - Koupí samolepky můžete podpořit péči o Krkonošský národní park
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - "Právě jsme se vrátili z návštěvy Krkonošského národního parku a jsme nadšeni z vybavení pro návštěvníky, z naučných stezek, odpočinkových míst, opravených cest… Rádi bychom přispěli nějakým finančním darem na péči o Krkonoše…" Dopisy v podobném duchu dostává Správa KRNAP více méně pravidelně. V reakci na ně jsme se rozhodli vydat speciální samolepky s textem Podporuji Krkonošský národní park.

27.7.2020 - Ministři projednají zákon o podpoře jaderné energetiky. Kolik zaplatíme za nové Dukovany, se z něj nedozvíme
PRAHA (Hnutí DUHA a Calla) - Ministerstvo průmyslu předkládá zákon, kterým chce legalizovat podpůrná schémata používaná při vyjednávání s ČEZ o novém bloku v Dukovanech. Zejména jde o garantované výkupní ceny pro elektřinu z nových jaderných reaktorů, které se následně rozpočítají do účtů všem jejím odběratelům. Ale ani to nestačí, a tak zákon definuje bezúročnou státní půjčku na stavbu firmě ČEZ. Zákon tak má vyřešit problém, že na současném energetickém trhu již nové jaderné bloky z ekonomických důvodů prakticky nemají šanci.

27.7.2020 - Dobrovolníci budou opravovat kulturní centrum ve Vysoké
VYSOKÁ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V období od 27. 7. do 3. 8. 2020 se v obci Vysoká v okrese Mělník bude konat dobrovolnický projekt, jehož cílem je oprava historického kulturního centra. Projekt je pořádán ve spolupráci spolku Farmstudio, kulturního centra ve Vysoké, a neziskové organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

27.7.2020 - Výjimka pro dálnici D5204.1 opět krajským soudem zrušena
(Děti Země) - Ministerstvo životního prostředí rozhodovalo nezákonně v letech 2009, 2017 a 2019

27.7.2020 - Obří dostavbu Dukovan zadotují spotřebitelé, rozhodla vláda. Piráti odmítají hrozící zdražení energií i přenášení rizika na občany
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda schválila, aby dostavbu nového bloku v Dukovanech za 160 miliard Kč dotovali spotřebitelé. A to prostřednictvím příplatků na energiích. Takový postup Piráti dlouhodobě odmítají. „Vláda schválila zcela absurdní návrh, aby příliš drahou elektřinu z nového bloku platili spotřebitelé ve svých účtech za energie. Riziko celé dostavby tak přenáší zbaběle na občany. Navíc chybí i kvalifikované odhady, jak vysoké by měly takové příplatky vlastně být. Spolu se STAN jsme tak minulý týden vyzvali kabinet, ať tyto informace zveřejní. Zatím marně,“ popsal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

25.7.2020 - Senát se postavil proti omezení volebního práva kvůli koronaviru a vrátil sněmovně zákon o liniových stavbách
PRAHA (KDU-ČSL) - Velmi perné dva jednací dny mají za sebou senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí. Na 25. schůzi Senátu byli mimořádně aktivní. Nejprve iniciovali prohlášení směrem k vládě, že by lidé v karanténě kvůli koronaviru neměli být kráceni na volebním právu.

23.7.2020 - Ve východních Čechách si vody cení
PARDUBICE/HRADEC KRÁLOVÉ (MŽP ČR) - Předseda vlády Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec dnes navštívili Pardubický a Královéhradecký kraj, konkrétně dokončené nebo aktuálně realizované projekty podpořené z národních či evropských zdrojů, zaměřené na zadržování a čištění vody. Tedy další vlajkové projekty, které reagují na sucho a přispívají tak k adaptaci české společnosti na probíhající změnu klimatu.

23.7.2020 - Senátorka Seitlová: Z rozhodování o umístění dopravních, energetických a vodních staveb budou města, obce a občané vyloučeni
PRAHA (KDU-ČSL) - Novela zákona o urychlení výstavby zavádí nový typ územně-plánovacího dokumentu pro celou ČR, tzv. územní rozvojový plán. O plochách a koridorech, které budou jeho součástí, má být stanoveno v Politice územního rozvoje. Umístění vybraných ploch a staveb bude určeno dle mapových podkladů v měřítku 1: 100 000. Stanoviska k návrhu budou moci zaslat jen ministerstva, ostatní ústřední orgány a rady krajů. Ostatní mají možnost vyjádření nezávazných připomínek. O obsahu a umístění záměrů a staveb rozhodne ministerstvo pro místní rozvoj. Územní rozvojový plán, který bude pro obce a kraje a všechna územní rozhodování úřadů závazný, vydá ministerstvo opatřením obecné povahy.

23.7.2020 - Marian Jurečka: Chceme ušetřit domácnostem až 27 miliard korun fotovoltaikou na střechách domů
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci chtějí na podzim prosadit změny v zákonech, které mají posílit zastoupení obnovitelných zdrojů a čisté energetiky. V Poslanecké sněmovně se bude na podzim projednávat novela energetického zákona a také se připravuje novela zákona o podporovaných zdrojích energie.

23.7.2020 - Festival zahájí koncert skupiny Květy
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zve na čtvrtý ročník festivalu kulturních akcí pod širým nebem nazvaný Bez nití | Odvázané léto na terasách. První akcí bude v pátek 14. srpna 2020 koncert brněnské alternativní skupiny Květy.

23.7.2020 - Rozhodnutí Evropského soudního dvora může zkomplikovat provoz aplikace eRouška
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ve čtvrtek 16. července zrušil evropský soud takzvaný „štít soukromí“, který od roku 2015 ošetřoval předávání osobních údajů mezi Evropou a Spojenými státy – dle soudu však nedostatečně. Rozhodnutí, po kterém již dlouho volaly organizace zabývající se soukromím a ochranou osobních údajů, může přinést problémy nejen řadě firem, ale třeba i české aplikaci eRouška. Po její úpravě teď na základě soudního rozhodnutí v otevřeném dopise adresovaném ministru zdravotnictví volá organizace Iuridicum Remedium (IuRe).

23.7.2020 - Dobrovolníci i letos pomohou lesům ve správě Města Albrechtice. O víkendu začne třetí sezóna úspěšné spolupráce
MĚSTO ALBRECHTICE (Hnutí DUHA) - Třináct dobrovolníků a dobrovolnic Hnutí DUHA naváže na severozápadě Moravskoslezského kraje na práci svých předchůdců zejména při výsevu semen břízy a ochraně malých sazenic na holinách.

23.7.2020 - Starosta Roztok vyzývá ministra Havlíčka: Přijeďte vlakem vysvětlit nehody na dráze
ROZTOKY U PRAHY (TOP 09) - Jan Jakob zaslal ministru dopravy, řediteli ČD i řediteli Správy železnic jízdenku do Roztok. Místopředseda TOP 09 doufá, že na cestu s ČD budou mít odvahu. Cílem setkání a vzájemné diskuze je vysvětlit, zda na dráze dochází k systémovému selhání.

22.7.2020 - Každý desátý druh včel a motýlů je kvůli pesticidům či úbytku přirozených stanovišť v Evropě ohrožený vyhynutím
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ve své nové zprávě Evropský účetní dvůr kritizuje Evropskou komisi a členské státy za neschopnost zastavit pokles volně žijících opylovačů. [1] Jejich úbytek zapříčiněný zejména průmyslovým zemědělstvím zásadně ohrožuje naši schopnost produkovat potraviny.

22.7.2020 - Dejte končícím uhelným horníkům a energetikům sociální příspěvek, vyzývají vládu nevládní organizace
PRAHA (Klimatická koalice) - Zaměstnanci a zaměstnankyně odstavovaných uhelných elektráren a uhelných dolů by podle Klimatické koalice ekologických a rozvojových organizací a Zeleného kruhu (asociace českých ekologických organizací) měli v případě rychlého útlumu a konce uhlí dostat speciální výsluhové příspěvky, které žádají hornické odbory [1]. Peníze by měl stát získat zvýšením dlouhodobě nízkých poplatků v vytěženého uhlí. Nevládní organizace v Uhelné komisi prosazují, aby všechny uhelné elektrárny byly z důvodu potřebného snižování emisí skleníkových plynů odstaveny postupně do roku 2030, úplný konec uhlí i v teplárnách by měl nastat do roku 2035.

22.7.2020 - Skupina dobrovolníků bude pomáhat na ekologickém statku v Českých Kopistech
České Kopisty (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Svobodný statek na soutoku v Českých Kopistech bude ve dnech 23. 7. - 6. 8. 2020 hostit skupinu dobrovolníků, která bude pomáhat se zemědělskou prací na místním ekologickém statku. Akce se koná pod záštitou spolupráce nevládních organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Svobodný statek na soutoku o. p. s., která je součástí komunitního hnutí Camphill.

22.7.2020 - Při zateplování domu nezapomínejte na střechu
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Při zateplování domu majitelé řeší výměnu oken a zateplení fasády a zateplení střechy opomíjejí.
Je důležité si uvědomit, že střechou může unikat spousta energie a tím i mnoho peněz.


22.7.2020 - V Brně kandiduje za Zelené do Senátu bývalá ombudsmanka Anna Šabatová
BRNO (Strana zelených) - Zelení spolu s hnutím Senátor 21 a Hnutím Idealisté posílají do Senátu v obvodě Brno-město jako společnou nestranickou kandidátku bývalou veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou. „Kandiduji proto, že cítím, že se nacházíme ve zlomovém období, v období zásadních společenských změn. Chci proto nabídnout svoje celoživotní profesní i osobní zkušenosti a přispět k tomu, aby tyto změny neohrožovaly lidské svobody a důstojnost, aby byly citlivé k lidem i k přírodě. Senát je právě tím místem, kde mohu všechny svoje zkušenosti zúročit,“ uvedla ke své kandidatuře Anna Šabatová.

21.7.2020 - BASF odkrývá tržní niku v podobě přírodních chutí a vůní
Praha (BASF spol. s r.o. v České republice) - Isobionics®, biotechnologická dceřiná společnost BASF, expanduje. Na trhu s přírodními chutěmi a vůněmi představuje světovou špičku, ve vývoji nových inovačních produktů i dalším posilování jí pomůže výstavba vlastního destilačního závodu v nizozemském Geleenu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 848 | Další

Online diskuse
10.8.2020 - Netopýří noc se blíží – přijďte poznat tajemný život létajících savců
Praha (Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR) - Mezinárodní noc pro netopýry proběhne letos již po čtyřiadvacáté. Tradiční akce seznamující širokou veřejnost se životem a ochranou netopýrů se v ČR uskuteční na téměř 50 místech v období od 13. srpna do 29. září. Pro dospělé i děti je připraven bohatý program plný nevšedních zážitků, návštěvy zajímavých míst, noční vycházky do přírody a také setkání se živými netopýry zblízka.

10.8.2020 - Řekněte si o peníze na přípravu projektů proti suchu už teď, vyzývá obce MŽP
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Zcela nový dotační titul Ministerstva životního prostředí urychlí čerpání evropských peněz po roce 2021 a do obcí tak přivede kvalitní pitnou vodu v co nejkratším čase. MŽP obcím od 1. září letošního roku nabídne čtvrt miliardy korun na projektovou přípravu budoucích investičních záměrů na dodávky a úpravy pitné vody. Rezort tak umožní včas nachystat dostatek kvalitních projektů, které se již od příštího roku budou moci ucházet o podporu z evropských fondů na jejich realizaci.

10.8.2020 - Prořezávky kleče ve východních Krkonoších ochrání zdejší tundru
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Ve druhé polovině 20. století byla na hřebenech Krkonoš vysázena kleč, která nahradila porosty, vykácené v 18. a 19. století v rámci tzv. budního hospodaření. Na některých místech však byla sázena příliš hustě a postupným rozrůstáním stále více omezuje vzácné druhy rostlin, např. jestřábníky, arniku, hořce, plavuníky apod. Proto Správa KRNAP na některých lokalitách část keřů vyřezává, ale měly tyto chráněné rostliny dost prostoru pro svůj růst.

7.8.2020 - Dobrovolníci se opět budou podílet na renovaci zámku ve Veselí
VESELÍ NAD ÚHLAVOU (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Od 9. 8. do 23. 8. 2020 se ve Veselí nad Úhlavou bude opět konat krátkodobý dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Dobrovolníci se zaměří na odstranění sutin z části rekonstruovaného hradu, stavění lešení a na údržbu parku. Vedle práce bude skupinka dobrovolníků společně též trávit volný čas, poznávat okolí a setkávat se s místním obyvatelstvem. Projekt proběhne ve spolupráci organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Spolek Veselí.

7.8.2020 - Děti z dětských domovů společně se svými českými i zahraničními vrstevníky pomohou s obnovou hradu
STRÁŽ NAD OHŘÍ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Od 9. do 22. srpna, proběhne na Horním hradě (Hauenštejn) již 3. ročník mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu. Hrad se stane na dva týdny domovem dětí z dětských domovů v Unhošti a v Lichnově. Společnost jim budou dělat jejich vrstevníci z Česka i z ciziny a společně pomohou s obnovou hradu i okolního arboreta.

7.8.2020 - Bude mít letošní rok 13 měsíců?
PRAHA (Projekt Hope z.s.) - 13. měsíc, tak se jmenuje kampaň, kterou na Mezinárodní den koček 8. srpna odstartuje na svém facebooku Projekt Hope z.s. – Šimonova pomocná tlapka. Spolek, který pomáhá kočkám v nouzi, je podporován množstvím drobných dárců. I kvůli nim a jejich vytrvalé snaze pomoct změnit smutný osud koček z ulice chce nyní k poskytnutí finančního daru podnítit firmy.

6.8.2020 - Zpětný odběr výrobků Samsung zůstane pro občany bez problémů a beze změn, kolektivní systémy to slíbily MŽP i obcím
PRAHA (MŽP ČR) - Některé sběrné dvory přestaly v posledních dnech odebírat od občanů vysloužilé výrobky značky Samsung. Aktuální situace vznikla kvůli ukončení smlouvy mezi kolektivním systémem Asekol a výrobcem, společností Samsung, v jejímž důsledku Asekol od 1. srpna přestal dosloužilé elektro Samsungu ze sběrných dvorů sbírat. Společnost Samsung přešla už k 1. lednu 2020 k jinému kolektivnímu systému, společnosti REMA, která má nově Samsungu zajišťovat sběr a svoz použitých dosloužilých elektrozařízení.

6.8.2020 - Exkluzivní divadelní zážitek v MLK
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V sobotu 15. srpna 2020 od 16 hodin čeká návštěvníky festivalu Bez nití|Odvázané léto na terasách nevšední zážitek v podobě divadla hraného pro velmi malý počet diváků z důvodu maximálního propojení mezi jevištěm a hledištěm.

6.8.2020 - Evropští dobrovolníci oživí památkově chráněný zámeček v Pravicích
PRAVICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.

6.8.2020 - Evropští dobrovolníci oživí památkově chráněný zámeček v Pravicích
PRAVICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.

5.8.2020 - Stovky obcí se pustí do zateplování, využívání dešťovky i odpadů
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Připravené investice se mohou spustit. Ministerstvo životního prostředí schválilo dotaci 2,7 miliard korun šesti stovkám úspěšných žadatelů. Podpora míří především do obcí, které s její pomocí zrenovují veřejné budovy, začnou využívat srážkovou vodu, nebo zajistí efektivnější zpracování odpadu.

5.8.2020 - K dokončení rezervace divokých koní zbývá posledních 300 tisíc korun. Startuje sbírka na dárcovském portálu Donio.cz
Praha (Česká krajina) - Když letos na jaře zahájili ochránci přírody sbírku na dokončení rezervace divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice, zdály se potřebné 2 miliony korun jako nedostižná meta. Po několika měsících zbývá získat posledních 300 tisíc korun. Ochranářská organizace proto startuje poslední část kampaně na dárcovském portálu Donio.cz. Lidé, kteří chtějí přispět na záchranu divokých koní a dokončení jejich rezervace mohou přispět na https://www.donio.cz/CeskaKrajina.

3.8.2020 - Na Králickém Sněžníku obnovují dobrovolníci lesy
KRÁLÍKY (Hnutí DUHA) - Od soboty 1. srpna začali dobrovolníci Týdnů pro les a divočinu natírat mladé stromky proti okusu přemnožené zvěře a čistit potoky v pramenné oblasti řeky Moravy. Z místního rozvodí odtéká voda do tří moří - Černého, Baltského a Severního. Péče o zdravý horský les i zadržování vody v krajině jsou zvlášť důležité v době rostoucího sucha a dalších projevů klimatických změn, jež způsobují zejména na Moravě masivní hynutí smrkových monokultur.

3.8.2020 - Do Jilemnice zavítá více než desítka dobrovolníků z různých koutů ČR
Jilemnice (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Podkrkonošské město Jilemnice bude ve dnech 03. – 12. 08. poprvé hostit skupinu dobrovolníků, kteří svou prací přispějí ke zkrášlení města a jeho okolí. Na projekt pořádaný organizací INEX-Sdružení dobrovolných aktivit a místní iniciativou MNOHO SVĚTŮ v Jilemnici přijedou dobrovolníci z různých koutů celé České republiky.

3.8.2020 - Tvarožná Lhota i letos přivítá skupinu mezinárodních dobrovolníků
TVAROŽNÁ LHOTA (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve Tvarožné Lhotě se 3. 8. – 17. 8. 2020 sejde mezinárodní skupina dobrovolníků. Náplní jejich práce budou různé činnosti spojené s podporou regionálních tradic a místní komunity. Během čtrnácti dnů na dobrovolníky čeká nejen práce, ale i vzájemné poznávání kultur a výlety do přilehlého okolí. Projekt se koná ve spolupráci INEX-SDA a obce Tvarožné Lhoty.

31.7.2020 - Výzkum okáčů pokračuje i letos
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů.

31.7.2020 - Den pro vaši úsporu energie
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vstupte prosím. Energy Centre České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II., č. 87/25 otevírá své dveře široké veřejnosti. Ve středu 5. 8. 2020 od 10:00 - 17:00 bude možné využít bezplatného poradenství v oblasti úspory energií.

31.7.2020 - Věra Kovářová: Jestli se vláda vykašle na kompenzace pro kraje a obce, hrozí škrtání spojů autobusů i vlaků
PRAHA (STAN) - Poslankyně Věra Kovářová zaslala dne 22. 7. 2020 do rukou ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka písemnou interpelaci, ve které žádá sdělit konkrétní scénář Ministerstva dopravy ČR na kompenzaci ztráty tržeb dopravní obslužnosti krajů, měst a obcí způsobené Vládou ČR vyhlášeným nouzovým stavem. Pokud by nebyly výpadky tržeb krajům, městům a obcím kompenzovány, může od roku 2021 hrozit škrtání spojů veřejné dopravy – a to městské i meziměstské! Podle poslankyně Věry Kovářové nebudou mít jednotlivé samosprávy dostatek financí na další objednávku dopravní obslužnosti. Tím dojde k výraznému zhoršení kvality veřejné dopravy a negativní dopad zaznamenají zejména nejzranitelnější skupiny obyvatel – školáci, studenti, senioři a další nízkopříjmové skupiny obyvatel.

31.7.2020 - Zachraňte České Serengeti, požádaly Středočeský kraj přední vědecké a odborné instituce
PRAHA (Česká krajina) - Čas na záchranu jedné z nejcennějších přírodních lokalit v České republice se krátí, kroky k jejímu zachování pro budoucí generace je potřeba urychlit. Vedení Středočeského kraje o to požádaly přední vědecké, odborné a ochranářské organizace.

30.7.2020 - Senátorka Vítková: Zájem o finanční podporu na čistírny odpadních vod je velký
BOSKOVICE (KDU-ČSL) - Senátorka Jaromíra Vítková se zabývá problematikou nakládání s odpadními vodami a budováním či intenzifikací čistíren odpadních vod. V minulých letech uspořádala několik seminářů pro starosty obcí v tomto směru. „Využila jsem návštěvy ministra životního prostředí Richarda Brabce v regionu Moravský kras, abych domluvila seminář pro obce mého obvodu Blansko k této problematice. Zájem o finanční podporu na čistírny odpadních vod ze strany starostů měst a obcí je velký,“ řekla Vítková, podle které mají malé obce často problém s velkou mírou spoluúčasti, což je u řady obcí nereálné v rámci jejich malých rozpočtů. Aktuální a budoucí možnosti pro obce představí zástupci na semináři přímo v Boskovicích.

30.7.2020 - Štěstí přeje připraveným
PRAHA (Pionýr) - „Vstávat! Poplach!“ K tomu zapískání píšťalky, světlo svítilen. „Všichni pořádně oblékat a ven ze stanů. Berte si jen to nejdůležitější.“ Děti vytržené ze spánku jsou nejdříve rozespale neuspořádané, ale i díky předchozímu nácviku se nakonec hbitě řadí před stany. „Radku, kam se hrneš jen v trenclích?“ Vedoucí rychle kontrolují, kdo má co u sebe. „Nemáš mít náhodou na starost mapu? Kdepak je?“ První oddíl už je nastoupený, další ještě čeká na opozdilce, kteří dobíhají. Tu hlavní vedoucí zastaví stopky a zhodnotí čas. „No, mohlo to být lepší, ale i tak jsme v limitu. Takže: Pochvala! Vedli jste si dobře. A když už jste na nohách, tak pro vás máme nachystanou noční hru…“

30.7.2020 - Dotace MŽP přinesly nové zdroje pitné vody pro obce na Pelhřimovsku
PELHŘIMOV (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes předal třem starostům rozhodnutí o podpoře za celkem 5, 5 milionu korun. Díky veřejným prostředkům z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR vznikne průzkumný vrt i připojení nových zdrojů pitné vody pro občany města Pelhřimova i obcí Polesí a Kámen.

30.7.2020 - Řízení o umístění dálkového vedení z Temelína probíhá na Ministerstvu pro místní rozvoj již více než čtyři a půl roku
(Děti Země) - Nový stavební zákon vytvoří jen nové problémy

30.7.2020 - Odpadové hospodářství v České Kamenici se výrazně promění
Děčín (meneodpadu.cz) - Česká Kamenice v Ústeckém kraji kompletně proměňuje odpadové hospodářství. To tak bude výrazně efektivnější. Díky zavedeným novinkám samospráva města očekává zvýšení vytříděnosti odpadů a s tím spojené úspory. Městu k tomuto zlepšení v oblasti nakládání s odpady pomáhají i dotace z Operačního programu Životní prostředí.

29.7.2020 - Den pro vaši úsporu energie
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vstupte prosím. Energy Centre České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II., č. 87/25 otevírá své dveře široké veřejnosti. Ve středu 5. 8. 2020 od 10:00 - 17:00 zde bude možné využít bezplatného poradenství v oblasti úspory energií.

29.7.2020 - Pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM bude letos poprvé součástí veletrhu URBIS a zaměří se na cirkulární ekonomiku ve veřejných zakázkách
Praha (INCIEN) - Jubilejní pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM proběhne letos poprvé v rámci veletrhu URBIS SMART CITY na BVV v Brně, kvůli krizi navíc výjimečně v zářijovém termínu, ve dnech 2. a 3. 9. I díky svému výročí se letošní ročník bude zabývat bilancováním posledních pěti let a tím, kam se cirkulární ekonomika v regionech posunula. Stěžejním tématem se zároveň stane cirkulární ekonomika ve veřejných zakázkách. Na konferenci proběhne oficiální podpis tzv. Memoranda Green Deal, kterým se zaváží zástupci ministerstev spolu s představiteli firem, územních celků či neziskových organizací společně prozkoumat možnosti aplikace cirkulární ekonomiky do veřejných zakázek. Chybět nebudou ani příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí či možnosti diskuze s odborníky o cirkulárních tématech a networking.

29.7.2020 - Ve Vietnamu se s podporou České rozvojové agentury realizuje projekt řešící problematické nakládání s nemocničními odpady
Praha (Česká rozvojová agentura) - Koncepční nakládání s nemocničními odpady má nejen významný vliv na ochranu životního prostředí, kvalitu života a zdraví obyvatel, ale může představovat ze strategického pohledu i atraktivní ekonomickou příležitost. Ve Vietnamu je téma odpadového hospodářství velmi palčivé, neboť jen co se týče znečišťování vod odpady, patří tato země mezi 5 největších znečišťovatelů světa. Brněnská firma Mevos ve spolupráci s firmou Damaris Solutions se proto s podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury pustila do studie proveditelnosti, jejímž cílem je identifikace vhodných partnerů v oblasti environmentálně šetrného nakládání s nemocničními odpady. Tato studie bude zároveň sloužit jako podklad k získání finančních prostředků pro vlastní realizaci možných řešení odpadového hospodářství.

29.7.2020 - Cirkusáci přirovnali Pekarovou Adamovou k Hitlerovi
Praha (Svoboda zvířat) -

29.7.2020 - Ve Vietnamu se s podporou České rozvojové agentury realizuje projekt řešící problematické nakládání s nemocničními odpady
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Koncepční nakládání s nemocničními odpady má nejen významný vliv na ochranu životního prostředí, kvalitu života a zdraví obyvatel, ale může představovat ze strategického pohledu i atraktivní ekonomickou příležitost. Ve Vietnamu je téma odpadového hospodářství velmi palčivé, neboť jen co se týče znečišťování vod odpady, patří tato země mezi 5 největších znečišťovatelů světa. Brněnská firma Mevos ve spolupráci s firmou Damaris Solutions se proto s podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury pustila do studie proveditelnosti, jejímž cílem je identifikace vhodných partnerů v oblasti environmentálně šetrného nakládání s nemocničními odpady. Tato studie bude zároveň sloužit jako podklad k získání finančních prostředků pro vlastní realizaci možných řešení odpadového hospodářství.

29.7.2020 - V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již šest zubřích mláďat, nejvíce od jejího založení
Praha (Česká krajina) - Již šest zubřích mláďat se letos narodilo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Unikátní rezervace tak zaznamenala nejvyšší přírůstky zubrů od svého založení v roce 2015. Nejčerstvější, šestý přírůstek byl v rezervaci objeven dnes odpoledne.

28.7.2020 - Stovky kilometrů nových kanalizací a dostatek kvalitní pitné vody. Ministr Brabec posílá obcím 7 miliard korun na ČOV, kanalizace a vodovody
PRAHA (MŽP ČR) - Desítky tisíc domácností se budou moci brzy připojit na centrální kanalizaci, čistírnu odpadních vod nebo obecní vodovod. Ministr Richard Brabec schválil podporu ve výši 7 miliard korun třem stovkám obcí, která jim pomůže zajistit kvalitnější čištění odpadních vod, chybějící vodohospodářskou infrastrukturu nebo posílit nedostačující zdroje pitné vody.

27.7.2020 - Koupí samolepky můžete podpořit péči o Krkonošský národní park
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - "Právě jsme se vrátili z návštěvy Krkonošského národního parku a jsme nadšeni z vybavení pro návštěvníky, z naučných stezek, odpočinkových míst, opravených cest… Rádi bychom přispěli nějakým finančním darem na péči o Krkonoše…" Dopisy v podobném duchu dostává Správa KRNAP více méně pravidelně. V reakci na ně jsme se rozhodli vydat speciální samolepky s textem Podporuji Krkonošský národní park.

27.7.2020 - Ministři projednají zákon o podpoře jaderné energetiky. Kolik zaplatíme za nové Dukovany, se z něj nedozvíme
PRAHA (Hnutí DUHA a Calla) - Ministerstvo průmyslu předkládá zákon, kterým chce legalizovat podpůrná schémata používaná při vyjednávání s ČEZ o novém bloku v Dukovanech. Zejména jde o garantované výkupní ceny pro elektřinu z nových jaderných reaktorů, které se následně rozpočítají do účtů všem jejím odběratelům. Ale ani to nestačí, a tak zákon definuje bezúročnou státní půjčku na stavbu firmě ČEZ. Zákon tak má vyřešit problém, že na současném energetickém trhu již nové jaderné bloky z ekonomických důvodů prakticky nemají šanci.

27.7.2020 - Dobrovolníci budou opravovat kulturní centrum ve Vysoké
VYSOKÁ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V období od 27. 7. do 3. 8. 2020 se v obci Vysoká v okrese Mělník bude konat dobrovolnický projekt, jehož cílem je oprava historického kulturního centra. Projekt je pořádán ve spolupráci spolku Farmstudio, kulturního centra ve Vysoké, a neziskové organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

27.7.2020 - Výjimka pro dálnici D5204.1 opět krajským soudem zrušena
(Děti Země) - Ministerstvo životního prostředí rozhodovalo nezákonně v letech 2009, 2017 a 2019

27.7.2020 - Obří dostavbu Dukovan zadotují spotřebitelé, rozhodla vláda. Piráti odmítají hrozící zdražení energií i přenášení rizika na občany
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda schválila, aby dostavbu nového bloku v Dukovanech za 160 miliard Kč dotovali spotřebitelé. A to prostřednictvím příplatků na energiích. Takový postup Piráti dlouhodobě odmítají. „Vláda schválila zcela absurdní návrh, aby příliš drahou elektřinu z nového bloku platili spotřebitelé ve svých účtech za energie. Riziko celé dostavby tak přenáší zbaběle na občany. Navíc chybí i kvalifikované odhady, jak vysoké by měly takové příplatky vlastně být. Spolu se STAN jsme tak minulý týden vyzvali kabinet, ať tyto informace zveřejní. Zatím marně,“ popsal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

25.7.2020 - Senát se postavil proti omezení volebního práva kvůli koronaviru a vrátil sněmovně zákon o liniových stavbách
PRAHA (KDU-ČSL) - Velmi perné dva jednací dny mají za sebou senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí. Na 25. schůzi Senátu byli mimořádně aktivní. Nejprve iniciovali prohlášení směrem k vládě, že by lidé v karanténě kvůli koronaviru neměli být kráceni na volebním právu.

23.7.2020 - Ve východních Čechách si vody cení
PARDUBICE/HRADEC KRÁLOVÉ (MŽP ČR) - Předseda vlády Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec dnes navštívili Pardubický a Královéhradecký kraj, konkrétně dokončené nebo aktuálně realizované projekty podpořené z národních či evropských zdrojů, zaměřené na zadržování a čištění vody. Tedy další vlajkové projekty, které reagují na sucho a přispívají tak k adaptaci české společnosti na probíhající změnu klimatu.

23.7.2020 - Senátorka Seitlová: Z rozhodování o umístění dopravních, energetických a vodních staveb budou města, obce a občané vyloučeni
PRAHA (KDU-ČSL) - Novela zákona o urychlení výstavby zavádí nový typ územně-plánovacího dokumentu pro celou ČR, tzv. územní rozvojový plán. O plochách a koridorech, které budou jeho součástí, má být stanoveno v Politice územního rozvoje. Umístění vybraných ploch a staveb bude určeno dle mapových podkladů v měřítku 1: 100 000. Stanoviska k návrhu budou moci zaslat jen ministerstva, ostatní ústřední orgány a rady krajů. Ostatní mají možnost vyjádření nezávazných připomínek. O obsahu a umístění záměrů a staveb rozhodne ministerstvo pro místní rozvoj. Územní rozvojový plán, který bude pro obce a kraje a všechna územní rozhodování úřadů závazný, vydá ministerstvo opatřením obecné povahy.

23.7.2020 - Marian Jurečka: Chceme ušetřit domácnostem až 27 miliard korun fotovoltaikou na střechách domů
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci chtějí na podzim prosadit změny v zákonech, které mají posílit zastoupení obnovitelných zdrojů a čisté energetiky. V Poslanecké sněmovně se bude na podzim projednávat novela energetického zákona a také se připravuje novela zákona o podporovaných zdrojích energie.

23.7.2020 - Festival zahájí koncert skupiny Květy
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zve na čtvrtý ročník festivalu kulturních akcí pod širým nebem nazvaný Bez nití | Odvázané léto na terasách. První akcí bude v pátek 14. srpna 2020 koncert brněnské alternativní skupiny Květy.

23.7.2020 - Rozhodnutí Evropského soudního dvora může zkomplikovat provoz aplikace eRouška
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ve čtvrtek 16. července zrušil evropský soud takzvaný „štít soukromí“, který od roku 2015 ošetřoval předávání osobních údajů mezi Evropou a Spojenými státy – dle soudu však nedostatečně. Rozhodnutí, po kterém již dlouho volaly organizace zabývající se soukromím a ochranou osobních údajů, může přinést problémy nejen řadě firem, ale třeba i české aplikaci eRouška. Po její úpravě teď na základě soudního rozhodnutí v otevřeném dopise adresovaném ministru zdravotnictví volá organizace Iuridicum Remedium (IuRe).

23.7.2020 - Dobrovolníci i letos pomohou lesům ve správě Města Albrechtice. O víkendu začne třetí sezóna úspěšné spolupráce
MĚSTO ALBRECHTICE (Hnutí DUHA) - Třináct dobrovolníků a dobrovolnic Hnutí DUHA naváže na severozápadě Moravskoslezského kraje na práci svých předchůdců zejména při výsevu semen břízy a ochraně malých sazenic na holinách.

23.7.2020 - Starosta Roztok vyzývá ministra Havlíčka: Přijeďte vlakem vysvětlit nehody na dráze
ROZTOKY U PRAHY (TOP 09) - Jan Jakob zaslal ministru dopravy, řediteli ČD i řediteli Správy železnic jízdenku do Roztok. Místopředseda TOP 09 doufá, že na cestu s ČD budou mít odvahu. Cílem setkání a vzájemné diskuze je vysvětlit, zda na dráze dochází k systémovému selhání.

22.7.2020 - Každý desátý druh včel a motýlů je kvůli pesticidům či úbytku přirozených stanovišť v Evropě ohrožený vyhynutím
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ve své nové zprávě Evropský účetní dvůr kritizuje Evropskou komisi a členské státy za neschopnost zastavit pokles volně žijících opylovačů. [1] Jejich úbytek zapříčiněný zejména průmyslovým zemědělstvím zásadně ohrožuje naši schopnost produkovat potraviny.

22.7.2020 - Dejte končícím uhelným horníkům a energetikům sociální příspěvek, vyzývají vládu nevládní organizace
PRAHA (Klimatická koalice) - Zaměstnanci a zaměstnankyně odstavovaných uhelných elektráren a uhelných dolů by podle Klimatické koalice ekologických a rozvojových organizací a Zeleného kruhu (asociace českých ekologických organizací) měli v případě rychlého útlumu a konce uhlí dostat speciální výsluhové příspěvky, které žádají hornické odbory [1]. Peníze by měl stát získat zvýšením dlouhodobě nízkých poplatků v vytěženého uhlí. Nevládní organizace v Uhelné komisi prosazují, aby všechny uhelné elektrárny byly z důvodu potřebného snižování emisí skleníkových plynů odstaveny postupně do roku 2030, úplný konec uhlí i v teplárnách by měl nastat do roku 2035.

22.7.2020 - Skupina dobrovolníků bude pomáhat na ekologickém statku v Českých Kopistech
České Kopisty (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Svobodný statek na soutoku v Českých Kopistech bude ve dnech 23. 7. - 6. 8. 2020 hostit skupinu dobrovolníků, která bude pomáhat se zemědělskou prací na místním ekologickém statku. Akce se koná pod záštitou spolupráce nevládních organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Svobodný statek na soutoku o. p. s., která je součástí komunitního hnutí Camphill.

22.7.2020 - Při zateplování domu nezapomínejte na střechu
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Při zateplování domu majitelé řeší výměnu oken a zateplení fasády a zateplení střechy opomíjejí.
Je důležité si uvědomit, že střechou může unikat spousta energie a tím i mnoho peněz.


22.7.2020 - V Brně kandiduje za Zelené do Senátu bývalá ombudsmanka Anna Šabatová
BRNO (Strana zelených) - Zelení spolu s hnutím Senátor 21 a Hnutím Idealisté posílají do Senátu v obvodě Brno-město jako společnou nestranickou kandidátku bývalou veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou. „Kandiduji proto, že cítím, že se nacházíme ve zlomovém období, v období zásadních společenských změn. Chci proto nabídnout svoje celoživotní profesní i osobní zkušenosti a přispět k tomu, aby tyto změny neohrožovaly lidské svobody a důstojnost, aby byly citlivé k lidem i k přírodě. Senát je právě tím místem, kde mohu všechny svoje zkušenosti zúročit,“ uvedla ke své kandidatuře Anna Šabatová.

21.7.2020 - BASF odkrývá tržní niku v podobě přírodních chutí a vůní
Praha (BASF spol. s r.o. v České republice) - Isobionics®, biotechnologická dceřiná společnost BASF, expanduje. Na trhu s přírodními chutěmi a vůněmi představuje světovou špičku, ve vývoji nových inovačních produktů i dalším posilování jí pomůže výstavba vlastního destilačního závodu v nizozemském Geleenu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 848 | Další