ecomonitor.cz
verze pro tisk
17.12.2018 - Pořízení eko-vozidel bude pro obce opět výhodnější, MŽP nabízí dalších 100 milionů
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Města a obce mají novou šanci výhodně pořídit auta na alternativní pohony. Již potřetí nabízí Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR dotace na vozidla s nízkými nebo nulovými emisemi. Spolu s eko-vozidly podpoří resort nově i dobíjecí stanice a zároveň rozšíří okruh příjemců. Připraveno má celkem 100 milionů korun.

17.12.2018 - Klimatická konference přinesla zklamání, i díky postoji Česka
PRAHA (Strana zelených) - Dva týdny jednání klimatické konference v polských Katovicích nepřinesly pozitivní výsledek pro planetu. „Jednání mělo naplnit Pařížskou dohodu konkrétními politickými závazky jednotlivých zemí, které by umožnily udržet oteplování země o 2, nebo ještě lépe o 1.5 stupně. To se ale nenaplnilo,“ uvedl předseda Zelených Petr Štěpánek. „Je to velké zklamání. Ukázalo se, že máme velkou propast mezi tím, na co upozorňují vědci, a konkrétními kroky jednotlivých vlád,“ dodal.

16.12.2018 - Klimatická konference COP24 v Katovicích: Pravidla jsou připravena, nejasnosti ohledně dalšího snižování emisí zůstávají
KATOWICE (Hnutí DUHA) - V polských Katovicích skončil po dvou týdnech jednání summit OSN o změně klimatu. Výsledkem je návrh relativně účinných, byť neúplných pravidel pro naplňování Pařížské dohody, ale velmi nejasný příslib rychlejšího tempa snižování emisí skleníkových plynů.

15.12.2018 - Safari Park Dvůr Králové: Lemuří bratři mají nová jména od Nadace ČEZ
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Dvojčata lemurů kata, která se narodila v červnu tohoto roku, dostala v sobotu nová jména. Zástupci Nadace ČEZ, hlavního partnera dvorského safari parku, lemuří bratry pojmenovali Toník a Honzík.

14.12.2018 - Dcera Josefa Vágnera představila v Safari Parku Dvůr Králové nové vydání knihy Sen safari
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Letos by Josef Vágner, nejslavnější ředitel dvorského safari parku, proslulý svými africkými expedicemi, oslavil 90 let. Na počest jeho památky vydala nyní Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových reedici jeho knižní prvotiny Sen safari. V pátek 14. prosince byla kniha v safari parku slavnostně pokřtěna.

14.12.2018 - Tetřívkovi zvoní hrana
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonoše a sousedící Jizerské hory jsou jednou z posledních dvou oblastí v naší zemi s relativně početnou populací tetřívka. Přesto počet samců podle posledního sčítání v roce 2017 klesl už na pouhých 74 kohoutků v Krkonoších a 30 v Jizerských horách. Právě na populacích v Krkonoších, Jizerských a Krušných horách závisí přežití druhu v celé ČR! Pokud nic neuděláme, druh v Krkonoších vyhyne kolem roku 2040.

13.12.2018 - Aktuálně vychází již páté vydání rozebrané lesnické knihy Jana Metzla a Milana Košuliče st. „100 otázek a odpovědí k obhospodařování lesa přírodě blízkým způsobem“
BRNO (FSC ČR) - Na 100 otázek, jak pěstovat přírodě blízký les v době aktuálních klimatických změn, odpovídá nové aktualizované vydání populární knihy autorů Jana Metzla a Milana Košuliče st. Čtenářům nejen z lesnické veřejnosti nabízí možnosti, jak opustit les věkových tříd, upřednostňovat přirozenou obnovu pod porostem, omezit pěstební zásahy na drobné korigující intervence s cílem produkce kvalitního dřeva, usilovat o zvýšení biodiverzity a především nečinit nic, co za nás může vykonat příroda sama. Dotisk vydala česká kancelář mezinárodní organizace FSC (Forest Stewardship Council).

13.12.2018 - Praha získává na stupních vítězů za špínu v ovzduší z dopravy za rok 2016 zlato, stříbro i bronz!
PRAHA (Pražské matky) - Ministerstvo životního prostředí představilo v pondělí 10. 12. 2018 emisní analýzu zpracovanou Českým hydrometeorologickým ústavem pro nové Plány zlepšování kvality ovzduší (PZKO), které mají nahradit dosavadní PZKO, soudně zrušené pro nedostatečnou konkrétnost. Podle této analýzy zaujímá aglomerace Praha za rok 2016 ve srovnání s ostatními zónami a aglomeracemi ČR v množství emisí jednotlivých znečišťujících látek vztažených na plochu hodnoceného území:

13.12.2018 - Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo v ostrém provozu online předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR. V první fázi cílí především na informovanost široké veřejnosti. Druhou spustí MŽP v průběhu léta 2019, tato fáze bude odpovídat požadavkům úprav vodního zákona, který je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Systém tak bude sloužit i jako podklad pro rozhodování tzv. komise pro sucho. Ta bude fungovat během vyhlášeného stavu nedostatku vody na území kraje (příp. i obce s rozšířenou působností) tak, jak to definuje připravovaná novela vodního zákona.

13.12.2018 - Vydra a bobr do pasti, vlci jsou uměle vypouštěni?
PRAHA (AOPK ČR) - Tvrzení Českomoravské myslivecké jednoty o vlcích, vydře a bobrovi jsou přinejmenším zavádějící.

13.12.2018 - Emisní limity pro uhelné elektrárny srazí jejich znečištění na čtvrtinu. Zhatit to mohou výjimky
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - O 56-82 % prachu, o 51-79 % oxidů dusíku a o 66-91 % oxidu siřičitého méně budou na vypouštět do ovzduší uhelné elektrárny, pokud splní nové evropské emisní limity. Zveřejnila to nová studie Evropské agentury pro životní prostředí [1]. Hlavní zodpovědnost za to, aby české uhelné elektrárny neunikly pomocí výjimek, nese ministr životního prostředí Richard Brabec. I proto, že na jaře nepodpořil poslanecký návrh k novele zákona o ochraně ovzduší, která udělování těchto výjimek vylučovala.

13.12.2018 - Vzdělávací karetní hra Adaptolis
(Ekocentrum Koniklec, o.p.s.) - V návaznosti na úspěšnou simulační hru Adapťáci vydalo v letošním roce Ekocentrum Koniklec, o.p.s., další vzdělávací hru – Adaptopolis.

Na rozdíl od Adapťáků se tato nová karetní strategie nepojí přímo se školní výukou, jedná se o samostatnou hru. Může si ji zahrát kdokoli ve věku od 10 let v počtu 2-4 hráčů. Cílovou skupinou jsou starší žáci, mládež, herní kluby, DDM a celé rodiny.


13.12.2018 - Alexandra Udženija: Magistrátní koalice odmítla urychlení výstavby okruhů. Popřela tím vlastní předvolební sliby
PRAHA (ODS Praha) - ODS nabídla vedení města pomocnou ruku s řešením dostavby obou okruhů. Navrhli jsme v usnesení konkrétní kroky, které by dokončení obou okruhů významně urychlilo. Koaliční zastupitelé je ale odmítli zařadit na program.

12.12.2018 - Za pět minut dvanáct pro čistou energetiku
PRAHA (Hnutí DUHA, Spolek pro obnovu venkova, Obec Kněžice a Komora OZE ) - Výroba energie z obnovitelných zdrojů v ČR už několik let stagnuje a představuje pouze 15 % spotřebované energie. Zásadní změnu a rozvoj čisté energetiky má přinést novela zákona, kterou předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Zavádění navržených pravidel podpory do praxe by ale mohlo přinést zdržení či komplikace v rozvoji OZE.

12.12.2018 - Do Safari Parku Dvůr Králové přibyli během dvou dnů hned dva nosorožci
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - V úterý ve večerních hodinách dorazila do safari parku nová samice nosorožce bílého jižního Jabulina z francouzské Zoo Montpellier. Jen o dva dny dříve se ve Dvoře Králové narodilo mládě nosorožce černého. S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců 19 jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady.

12.12.2018 - Klíčové dopravní stavby ukládá nové vedení Prahy k ledu. Jde o nemístný hazard, reaguje pražská ČSSD
PRAHA (ČSSD) - Sociální demokraté ostře zkritizovali nové vedení hlavního města za výroky náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě). Ten v rozhovoru s ČTK zpochybnil potřebnost klíčových silničních radiál a otevřeně přiznal záměr odložit výstavbu Radlické radiály. „Jde o nemístný hazard s budoucností hlavního města,“ kritizuje jej za to předseda pražské ČSSD Petr Pavlík.

12.12.2018 - Nové vedení si neví rady s okruhy, nabízíme pomocnou ruku
PRAHA (ODS Praha) - ODS chce na čtvrtečním jednání zastupitelstva prosadit dvě usnesení, která urychlí přípravu dostavby vnitřního a vnějšího okruhu. Podle předsedkyně magistrátních zastupitelů za ODS Alexandry Udženija si nové vedení s okruhy neví rady, a tak mu chce ODS podat pomocnou ruku. Podle místopředsedy zastupitelského klubu Zdeňka Zajíčka si nemůže Praha další zpoždění ve výstavbě okruhů dovolit.

12.12.2018 - Kvalita ovzduší se zhoršuje, negativních dopadů na zdraví přibývá
PRAHA (Pirátská strana) - Vláda dnes projednala materiál Informace o kvalitě ovzduší a spojených zdravotních rizicích v roce 2017. Z jeho závěrů vyplývá, že kvalita ovzduší se u nás nelepší, naopak se stále mírně zhoršuje. Zatímco v roce 2016 bylo nadlimitnímu působení znečištěného ovzduší vystaveno 56 % obyvatel, v roce 2017 to bylo už 62,4 % obyvatel. Velkým problémem zůstává vedle prachových částic i karcinogenní benzo[a]pyren, kterému je vystaveno přes 60 % populace. Stoupají také koncentrace přízemního ozonu v letním období. Zatímco Německo a další evropské země plánují rozsáhlé změny směrem k čistější energii, Česko do roku 2030 žádné převratné reformy nechystá.

12.12.2018 - ČZU se stala součástí evropských velkých výzkumných infrastruktur
Praha (Česká zemědělská univerzita v Praze) - Výzkumná síť METROFOOD nabídne odborníky i špičkové přístrojové vybavení pro analýzu potravin či testování výrobních procesů.

11.12.2018 - Klimatická konference v Katovicích: Ministr Brabec doufá, že se podaří najít v Katovicích celosvětovou dohodu na "kuchařce pro Paříž"
KATOWICE (MŽP ČR) - V polských Katovicích právě probíhá mezinárodní klimatická konference. Jejím cílem je najít shodu mezi státy na konkrétních pravidlech, která povedou k realizaci cílů dohodnutých na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015. Na ní se státy OSN zavázaly udržet globální oteplování pod 2 stupni Celsia oproti období před průmyslovou revolucí a usilovat o to, aby globální oteplování nepřekročilo hranici 1,5 stupně Celsia. Na konferenci v Katovicích se má nyní dohodnout, jak přesně budou státy vykazovat své emisní závazky, jak bude financováno úsilí rozvojových zemích nebo také jak se bude dodržování závazků kontrolovat. "Jinými slovy, je potřeba najít shodu na kuchařce k Pařížské dohodě," vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

11.12.2018 - Vánoční zoo ve Dvoře Králové začne v sobotu 15. prosince
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Vánoce v Safari Parku Dvůr Králové začínají tuto sobotu. Desítky svítících dekorací ve tvaru zvířat, mohutný vánoční baobab, ozdobené stromečky a africká zvířata. To vše návštěvníky čeká při návštěvě Vánoční zoo od 15. prosince do 6. ledna 2019.

11.12.2018 - Je nutné učinit kroky k udržení oteplení do 1,5 °C, říká Pirátka Balcarová
KATOWICE (Pirátská strana) - V polských Katovicích probíhá druhý týden klimatické konference COP24. Zástupci 200 států z celého světa se sešli, aby se dohodli na podmínkách omezování skleníkových plynů pomocí tzv. Pařížské příručky přijaté v rámci Pařížské dohody v roce 2015. Konference se účastní pirátská poslankyně Dana Balcarová, předsedkyně Výboru životního prostředí.

11.12.2018 - Podlehlo Ministerstvo zemědělství nátlaku cirkusů?
Plzeň (Svoboda zvířat) - Společná tisková zpráva spolků Svoboda zvířat, Hlas zvířat, HOME 4 PETS a Platforma pro udržitelný rozvoj, Praha 11. 12. 2018


V úterý 11. prosince média přinesla zprávu, že Ministerstvo zemědělství (MZe) do připravované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání nezapracuje zákaz drezury a vystupování zvířat v cirkusech. Přitom již 19. října vydalo samo MZe tiskové prohlášení, že v rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech, a že po vypořádání připomínek k novele zákona bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu.


11.12.2018 - FSC začalo na podzim s úspěšnými výukovými programy v přírodě blízkých lesích
BRNO (FSC ČR) - Ukázat dopady změny klimatu na české lesy, přiblížit šetrné a přírodě blízké lesní hospodaření či důležitost lesních ekosystémů se podařilo na podzim v Jihomoravském kraji české pobočce mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC). Letošních prvních deseti programů se od října zúčastnilo přes 150 žáků na základních školách a obsazené jsou i další naplánované výuky. Program je však otevřen dalším zájemcům a organizace FSC ČR realizuje po domluvě i semináře pro pedagogy.

11.12.2018 - Důsledná prevence a spolupráce lesníků s hasiči může pomoci ve zdolávání lesních požárů
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Nedbalost lidí, kteří v lese navzdory zákazu kouří nebo rozdělávají oheň, je častou příčinou požárů. Oheň se může také snadno rozšířit i při pálení klestu. S přibývajícím suchem a vysokými teplotami v létě je riziko požárů stále vyšší.

10.12.2018 - Jen do roku 2030 mohou nově postavené obnovitelné zdroje zajistit víc elektřiny, než stavba jaderného bloku
PRAHA (Hnutí DUHA) - Česká republika má ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů velké rezervy, dosud jen málo využívá svého potenciálu. Do roku 2030 bychom z OZE mohli vyrábět víc jak dvojnásobek elektřiny oproti dnešku. Vyplývá to z údajů firem podnikajících v tomto odvětví sdružených v Komoře OZE. Potenciál výroby dnes představilo Hnutí DUHA v novém informačním listu Co zvládnou obnovitelné zdroje v ČR: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2018/12/hd_-_infolist_obnovitelna_budoucnost_ceskych_zemi.pdf

10.12.2018 - Na Frýdlantsku je kvůli polomům zakázaný vstup do lesa
FRÝDLANT V ČECHÁCH (Lesy ČR) - Silný vítr poškodil koncem listopadu lesy ve Frýdlantském výběžku v Libereckém kraji. Kvůli polomům je do porostů v oblasti Albrechtic u Frýdlantu, Dětřichova, Kristiánova a Heřmanic do 7. března vstup zakázán.

10.12.2018 - Pitná voda, dočasné přístřešky a hygienické balíčky putují do těžko přístupných oblastí. Sbírka pro lidi postižené zemětřesením v Indonésii pokračuje
PRAHA/JAKARTA (Diakonie ČCE) -

7.12.2018 - Kácení smrků na Suchém vrchu má přísná pravidla a mělo by zpomalit postup kůrovce
JESENÍK (AOPK ČR) - AOPK ČR zásahy v části jesenické rezervace v nepůvodních smrkových monokulturách povolila a zároveň pro ně stanovila přísná pravidla.

6.12.2018 - Rysovi v CHKO Brdy je zhruba 18 měsíců. Přišel ze Šumavy
JINCE (Správa NP Šumava a AOPK ČR) - Rys, kterého v Brdech zaznamenala fotopast [1], přišel do této chráněné krajinné oblasti ze Šumavy. Potvrdilo to porovnání snímků z fotopastí. Každé zvíře má totiž jedinečnou kresbu, která při podrobném zkoumání umožňuje jeho přesnou identifikaci.

6.12.2018 - Světová zdravotnická organizace: Plnění klimatických cílů zachrání milion lidských životů ročně a ušetří biliony dolarů. ČR je zatím zdaleka neplní
PRAHA/KATOWICE (Hnutí DUHA) - Dosažení cílů Pařížské klimatické dohody - tedy postupné ukončení spalování fosilních paliv - může zachránit okolo milionu lidských životů ročně, a to jen díky redukci znečištění ovzduší., Zveřejnila to speciální zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) pro globální klimatický summit, který probíhá od 3. do 14. prosince v polských Katowicích [1].

6.12.2018 - Otevřený dopis ministrovi zemědělství: proč ochránci zvířat nejsou členy expertní skupiny?
Plzeň (Svoboda zvířat) - Dne 19. října vydalo Ministerstvo zemědělství (MZe) tiskové prohlášení, že v rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech, a že po vypořádání připomínek k novele zákona bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu vystupování zvířat v cirkusech.

6.12.2018 - Ministr Toman a europoslanec Poc rozehráli hru o podobě budoucí evropské zemědělské politiky
BRUSEL (ČSSD) - Podoba nové evropské zemědělské politiky není jen otázkou povinného či dobrovolného zastropování, jež je nejčastěji skloňovaným slovem v českých diskusích. P. Pocovi a M. Tomanovi se podařilo podat všechny klíčové návrhy, které Evropský parlament bude muset vzít v potaz.

5.12.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu 2019 v Královéhradeckém kraji
HRADEC KRÁLOVÉ (České dráhy) - V neděli 9. prosince 2018 začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. V Královéhradeckém kraji bude rozsah regionální dopravy navýšen oproti počátku roku 2018 o 1,6 %. K nejvýznamnějším změnám bude patřit obnovení přímých víkendových vlaků Hradec Králové – Trutnov – Svoboda nad Úpou, zavedení dalšího spěšného vlaku Trutnov – Hradec Králové v pracovní dny, doplnění rychlíkového spojení Prahy a Hradce Králové o víkendu a posílení rekreační dopravy v oblasti Adršpašských skal a Podzvičinska.

5.12.2018 - Pasecký Památník zapadlých vlastenců se brzy otevře veřejnosti
PASEKY NAD JIZEROU (Správa KRNAP) - Po dvaceti měsících oprav opět 15. prosince otevřeme pobočku vrchlabského Krkonošského muzea Správy KRNAP - Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Za tu dobu se muzeum dočkalo generální rekonstrukce celé budovy i expozice. Projekt stavební a expoziční obnovy byl finančně podpořen z prostředků EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřeného na podporu muzeí (zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví). Slavnostní otevření Památníku se uskuteční 15. prosince 2018 od 14 hodin u příležitosti 60. výročí jeho založení.

5.12.2018 - Jízdní řád vlaků ČD se v Jihočeském kraji nemění
ČESKÉ BUDĚJOVICE (České dráhy) - V neděli 9. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2018. Cestující se však nemusejí obávat žádných změn. Rozsah dopravy zůstane zachován. Regionální osobní dopravu objednává Jihočeský kraj prostřednictvím organizátora dopravy JIKORD. Dálkovou dopravu, tedy rychlíkové spoje, České dráhy realizují na základě objednávky Ministerstva dopravy ČR. České dráhy v Jihočeském kraji denně vypraví 346 vlaků, z toho 264 v pracovní dny a o víkendech 178.

5.12.2018 - Přes 130 000 dobrovolníků se letos zapojilo do úklidu Česka
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - V letošním roce se do úklidových akcí zapojilo rekordních 134 854 dobrovolníků, kteří během 3 295 akcí uklidili 2 113 tun odpadů, sdělili u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.

5.12.2018 - Změna přinese více přímých autobusů i nový večerní spoj
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Nové přímé spojení z Hradce Králové do Dobrušky a z Náchoda do Dvora Králové nad Labem přinese změna autobusových jízdních řádů, která nastane v neděli 9. 12. Nový večerní spoj odveze zaměstnance z Rychnova nad Kněžnou do Týniště nad Orlicí. Aktuální změna ale pomůže i turistům ve východních Krkonoších.

5.12.2018 - Best fo Kompost 2018
Praha (Ekodomov) - Česko zná své nejlepší komposty a jejich autory! V sobotu 1. 12. 2018 byly v pražském studiu Alta v rámci KompostFestu vyhlášeny výsledky 13. ročníku národní soutěže Miss kompost 2018, kterou pořádá spolek Ekodomov, hlavními partnery se letos staly - Ministerstvo životního prostředí, Pražské služby, firma Fiskars a časopis Zahrádkář.

5.12.2018 - Ministerstvo zemědělství podpoří v příštím roce údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků v krajině
PRAHA (MZe ČR) - Ke zvýšení turistické atraktivnosti, oživení a zachování charakteristického rázu vesnic je určen dotační program Ministerstva zemědělství (MZe) na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků, který na rok 2019 nechal připravit ministr zemědělství Miroslav Toman. Mezi žadatele MZe v příštím roce rozdělí 30 milionů korun.

5.12.2018 - Kovářová: Snížení sazby DPH na jízdné umožní přidat peníze řidičům a zvýšit počet spojů
PRAHA (STAN) - Poslankyně Věra Kovářová dnes z opozičních řad dokázala za podpory ostatních stran, vyjma ANO a ČSSD, prosadit návrh na snížení sazby DPH ve veřejné dopravě z 15 % na 10 %. Tato změna také docílí lepší pozice ve srovnání s Evropou, v rámci které je současná sazba DPH na jízdné jedna z nejvyšších.

5.12.2018 - Kraj deklaroval další finanční spoluúčast ve výši 8,6 milionu na inženýrskou a projektovou přípravu na opatření, která budou řešit negativní dopady těžby v dole Turów
LIBEREC (Liberecký kraj) - Dopady plánovaného rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów řeší Liberecký kraj dlouhodobě. Bude se finančně podílet na projektové a inženýrské přípravě navržených opatření, která by měla vyřešit negativní vliv těžby na českém území. Na spolufinancování vyčlenil ze svého rozpočtu 8,6 milionu korun. Kraj se také intenzivně snaží zmírnit negativní dopady sucha a zadržet vodu v krajině.

4.12.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2019 v Libereckém kraji
LIBEREC (České dráhy) - V neděli 9. prosince 2018 začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. Rozsah vlakové dopravy, kterou Liberecký kraj objedná v novém jízdním řádu u Českých drah, se oproti současnému grafikonu zvýší přibližně o 0,9 %. K posílení dopravy dochází na trati Liberec – Česká Lípa – Benešov nad Ploučnicí a na trati Harrachov – Szklarska Poreba Górna. Nový jízdní řád bude platit do 14. prosince 2019.

4.12.2018 - Evropské fondy už nepodpoří kotle na uhlí, budou vyškrtnuty z kotlíkových dotací. Teď je potřeba pomoci i chudým rodinám zbavit se uhlí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Nákup kotlů, v nichž se dá kromě dřeva pálit i uhlí (tzv. kombinované kotle), již nebude podporován z kotlíkových dotací. Změnu, kterou již několik let prosazují ekologické organizace i například Svaz průmyslu a dopravy ČR, právě schválil Monitorovací výbor Operačního programu životní prostředí, jenž dohlíží na čerpání peněz z fondů EU. Návrh nakonec předložilo Ministerstvo životního prostředí, které se potřebné změně v minulých letech bránilo.

4.12.2018 - INEX-SDA oslaví Mezinárodní den dobrovolníků
PRAHA (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - 6. prosince se opět sejdou dobrovolníci a příznivci organizace INEX - SDA, aby společně oslavili Mezinárodní den dobrovolníků - svátek připomínající důležitost dobrovolnické práce pro společnost, celosvětově slavený 5. prosince. Akce se uskuteční v Studentském klubu Celetná.

4.12.2018 - Ministerstvo zemědělství omezí velikost ploch monokultur. Na erozně ohrožených půdách bude růst maximálně 30 hektarů jedné plodiny
PRAHA (MZe ČR) - Plocha jedné zemědělské plodiny nebude moci zaujímat více než 30 hektarů, pokud bude tato plodina růst na půdě ohrožené erozí. Pomůže to zlepšit stav krajiny a především její schopnost zadržovat vodu. Návrh Ministerstva zemědělství schválila vláda.

4.12.2018 - Štěpán Brož: Joyful Medieval Days / výstava malby
PRAHA (Xaoxax, z.s.) - Výstava maleb Štěpána Brože v Knihkupectví a galerii ilustrace. Pro výstavu v Xao připravil sérii maleb, která navazuje na téma jeho předchozí práce – Dark Medieval Times. Tentokrát jsou obrazy méně temné, objevují se v nich zelení goblini (šibalští skřeti) a pocity radosti. Odráží Štěpánův smysl pro humor a sympatie k lidovému a žánrovému umění.

4.12.2018 - Nadace Via hledá dobrá sousedství. Nominujte na Cenu Via Bona ty, kteří mění své okolí k lepšímu
Praha (Nadace Via) - Nadace Via otevřela nominace do 22. ročníku Ceny Via Bona. Tímto oceněním chce každoročně vyzdvihnout inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým.

3.12.2018 - Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR veze ze Světového poháru zlatou a stříbrnou medaili
PRAHA (Asociace kuchařů a cukrářů ČR ) - Na jedné z nejprestižnějších kulinářských soutěží světa VILLEROY & BOCH CULINARY WORLD CUP 2018 famózně uspěl Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Zlatá a stříbrná medaile je největší úspěch týmu za jeho existenci. Celkově se tým umístil na osmém místě na světě (ze 30 národních týmů). Uspěli i další účastníci Světového poháru z České republiky. Celkové prvenství si veze z Lucemburska Vojtěch Petržela za carving (vyřezávání do zeleniny). Regionální InterGast Culinary Team se umístil na skvělém čtvrtém místě ze třicetišesti týmů

3.12.2018 - Dnešní představení Atlasu energie: Obnovitelné zdroje jsou klíčem pro evropskou energetickou transformaci
PRAHA (Hnutí DUHA a Heinrich Böll Stiftung) - Nový Atlas energie [1], navazující na předchozí úspěšný Atlas uhlí a Atlas masa, dnes v Praze společně představily pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung a Hnutí DUHA. Překlad atraktivní ediční řady publikací shrnujících evropskou situaci s nově zařazeným textem o zemích Visegradu ukazuje ve svých dvaceti kapitolách na konkrétních číslech a příkladech, jak se evropská energetika v posledních dvaceti letech výrazně mění. Snižuje se podíl fosilní energie, výrazně přibývá obnovitelných zdrojů, energetika se decentralizuje a mění se vlastnická struktura.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 800 | Další

Online diskuse
17.12.2018 - Pořízení eko-vozidel bude pro obce opět výhodnější, MŽP nabízí dalších 100 milionů
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Města a obce mají novou šanci výhodně pořídit auta na alternativní pohony. Již potřetí nabízí Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR dotace na vozidla s nízkými nebo nulovými emisemi. Spolu s eko-vozidly podpoří resort nově i dobíjecí stanice a zároveň rozšíří okruh příjemců. Připraveno má celkem 100 milionů korun.

17.12.2018 - Klimatická konference přinesla zklamání, i díky postoji Česka
PRAHA (Strana zelených) - Dva týdny jednání klimatické konference v polských Katovicích nepřinesly pozitivní výsledek pro planetu. „Jednání mělo naplnit Pařížskou dohodu konkrétními politickými závazky jednotlivých zemí, které by umožnily udržet oteplování země o 2, nebo ještě lépe o 1.5 stupně. To se ale nenaplnilo,“ uvedl předseda Zelených Petr Štěpánek. „Je to velké zklamání. Ukázalo se, že máme velkou propast mezi tím, na co upozorňují vědci, a konkrétními kroky jednotlivých vlád,“ dodal.

16.12.2018 - Klimatická konference COP24 v Katovicích: Pravidla jsou připravena, nejasnosti ohledně dalšího snižování emisí zůstávají
KATOWICE (Hnutí DUHA) - V polských Katovicích skončil po dvou týdnech jednání summit OSN o změně klimatu. Výsledkem je návrh relativně účinných, byť neúplných pravidel pro naplňování Pařížské dohody, ale velmi nejasný příslib rychlejšího tempa snižování emisí skleníkových plynů.

15.12.2018 - Safari Park Dvůr Králové: Lemuří bratři mají nová jména od Nadace ČEZ
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Dvojčata lemurů kata, která se narodila v červnu tohoto roku, dostala v sobotu nová jména. Zástupci Nadace ČEZ, hlavního partnera dvorského safari parku, lemuří bratry pojmenovali Toník a Honzík.

14.12.2018 - Dcera Josefa Vágnera představila v Safari Parku Dvůr Králové nové vydání knihy Sen safari
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Letos by Josef Vágner, nejslavnější ředitel dvorského safari parku, proslulý svými africkými expedicemi, oslavil 90 let. Na počest jeho památky vydala nyní Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových reedici jeho knižní prvotiny Sen safari. V pátek 14. prosince byla kniha v safari parku slavnostně pokřtěna.

14.12.2018 - Tetřívkovi zvoní hrana
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonoše a sousedící Jizerské hory jsou jednou z posledních dvou oblastí v naší zemi s relativně početnou populací tetřívka. Přesto počet samců podle posledního sčítání v roce 2017 klesl už na pouhých 74 kohoutků v Krkonoších a 30 v Jizerských horách. Právě na populacích v Krkonoších, Jizerských a Krušných horách závisí přežití druhu v celé ČR! Pokud nic neuděláme, druh v Krkonoších vyhyne kolem roku 2040.

13.12.2018 - Aktuálně vychází již páté vydání rozebrané lesnické knihy Jana Metzla a Milana Košuliče st. „100 otázek a odpovědí k obhospodařování lesa přírodě blízkým způsobem“
BRNO (FSC ČR) - Na 100 otázek, jak pěstovat přírodě blízký les v době aktuálních klimatických změn, odpovídá nové aktualizované vydání populární knihy autorů Jana Metzla a Milana Košuliče st. Čtenářům nejen z lesnické veřejnosti nabízí možnosti, jak opustit les věkových tříd, upřednostňovat přirozenou obnovu pod porostem, omezit pěstební zásahy na drobné korigující intervence s cílem produkce kvalitního dřeva, usilovat o zvýšení biodiverzity a především nečinit nic, co za nás může vykonat příroda sama. Dotisk vydala česká kancelář mezinárodní organizace FSC (Forest Stewardship Council).

13.12.2018 - Praha získává na stupních vítězů za špínu v ovzduší z dopravy za rok 2016 zlato, stříbro i bronz!
PRAHA (Pražské matky) - Ministerstvo životního prostředí představilo v pondělí 10. 12. 2018 emisní analýzu zpracovanou Českým hydrometeorologickým ústavem pro nové Plány zlepšování kvality ovzduší (PZKO), které mají nahradit dosavadní PZKO, soudně zrušené pro nedostatečnou konkrétnost. Podle této analýzy zaujímá aglomerace Praha za rok 2016 ve srovnání s ostatními zónami a aglomeracemi ČR v množství emisí jednotlivých znečišťujících látek vztažených na plochu hodnoceného území:

13.12.2018 - Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo v ostrém provozu online předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR. V první fázi cílí především na informovanost široké veřejnosti. Druhou spustí MŽP v průběhu léta 2019, tato fáze bude odpovídat požadavkům úprav vodního zákona, který je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Systém tak bude sloužit i jako podklad pro rozhodování tzv. komise pro sucho. Ta bude fungovat během vyhlášeného stavu nedostatku vody na území kraje (příp. i obce s rozšířenou působností) tak, jak to definuje připravovaná novela vodního zákona.

13.12.2018 - Vydra a bobr do pasti, vlci jsou uměle vypouštěni?
PRAHA (AOPK ČR) - Tvrzení Českomoravské myslivecké jednoty o vlcích, vydře a bobrovi jsou přinejmenším zavádějící.

13.12.2018 - Emisní limity pro uhelné elektrárny srazí jejich znečištění na čtvrtinu. Zhatit to mohou výjimky
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - O 56-82 % prachu, o 51-79 % oxidů dusíku a o 66-91 % oxidu siřičitého méně budou na vypouštět do ovzduší uhelné elektrárny, pokud splní nové evropské emisní limity. Zveřejnila to nová studie Evropské agentury pro životní prostředí [1]. Hlavní zodpovědnost za to, aby české uhelné elektrárny neunikly pomocí výjimek, nese ministr životního prostředí Richard Brabec. I proto, že na jaře nepodpořil poslanecký návrh k novele zákona o ochraně ovzduší, která udělování těchto výjimek vylučovala.

13.12.2018 - Vzdělávací karetní hra Adaptolis
(Ekocentrum Koniklec, o.p.s.) - V návaznosti na úspěšnou simulační hru Adapťáci vydalo v letošním roce Ekocentrum Koniklec, o.p.s., další vzdělávací hru – Adaptopolis.

Na rozdíl od Adapťáků se tato nová karetní strategie nepojí přímo se školní výukou, jedná se o samostatnou hru. Může si ji zahrát kdokoli ve věku od 10 let v počtu 2-4 hráčů. Cílovou skupinou jsou starší žáci, mládež, herní kluby, DDM a celé rodiny.


13.12.2018 - Alexandra Udženija: Magistrátní koalice odmítla urychlení výstavby okruhů. Popřela tím vlastní předvolební sliby
PRAHA (ODS Praha) - ODS nabídla vedení města pomocnou ruku s řešením dostavby obou okruhů. Navrhli jsme v usnesení konkrétní kroky, které by dokončení obou okruhů významně urychlilo. Koaliční zastupitelé je ale odmítli zařadit na program.

12.12.2018 - Za pět minut dvanáct pro čistou energetiku
PRAHA (Hnutí DUHA, Spolek pro obnovu venkova, Obec Kněžice a Komora OZE ) - Výroba energie z obnovitelných zdrojů v ČR už několik let stagnuje a představuje pouze 15 % spotřebované energie. Zásadní změnu a rozvoj čisté energetiky má přinést novela zákona, kterou předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Zavádění navržených pravidel podpory do praxe by ale mohlo přinést zdržení či komplikace v rozvoji OZE.

12.12.2018 - Do Safari Parku Dvůr Králové přibyli během dvou dnů hned dva nosorožci
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - V úterý ve večerních hodinách dorazila do safari parku nová samice nosorožce bílého jižního Jabulina z francouzské Zoo Montpellier. Jen o dva dny dříve se ve Dvoře Králové narodilo mládě nosorožce černého. S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců 19 jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady.

12.12.2018 - Klíčové dopravní stavby ukládá nové vedení Prahy k ledu. Jde o nemístný hazard, reaguje pražská ČSSD
PRAHA (ČSSD) - Sociální demokraté ostře zkritizovali nové vedení hlavního města za výroky náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě). Ten v rozhovoru s ČTK zpochybnil potřebnost klíčových silničních radiál a otevřeně přiznal záměr odložit výstavbu Radlické radiály. „Jde o nemístný hazard s budoucností hlavního města,“ kritizuje jej za to předseda pražské ČSSD Petr Pavlík.

12.12.2018 - Nové vedení si neví rady s okruhy, nabízíme pomocnou ruku
PRAHA (ODS Praha) - ODS chce na čtvrtečním jednání zastupitelstva prosadit dvě usnesení, která urychlí přípravu dostavby vnitřního a vnějšího okruhu. Podle předsedkyně magistrátních zastupitelů za ODS Alexandry Udženija si nové vedení s okruhy neví rady, a tak mu chce ODS podat pomocnou ruku. Podle místopředsedy zastupitelského klubu Zdeňka Zajíčka si nemůže Praha další zpoždění ve výstavbě okruhů dovolit.

12.12.2018 - Kvalita ovzduší se zhoršuje, negativních dopadů na zdraví přibývá
PRAHA (Pirátská strana) - Vláda dnes projednala materiál Informace o kvalitě ovzduší a spojených zdravotních rizicích v roce 2017. Z jeho závěrů vyplývá, že kvalita ovzduší se u nás nelepší, naopak se stále mírně zhoršuje. Zatímco v roce 2016 bylo nadlimitnímu působení znečištěného ovzduší vystaveno 56 % obyvatel, v roce 2017 to bylo už 62,4 % obyvatel. Velkým problémem zůstává vedle prachových částic i karcinogenní benzo[a]pyren, kterému je vystaveno přes 60 % populace. Stoupají také koncentrace přízemního ozonu v letním období. Zatímco Německo a další evropské země plánují rozsáhlé změny směrem k čistější energii, Česko do roku 2030 žádné převratné reformy nechystá.

12.12.2018 - ČZU se stala součástí evropských velkých výzkumných infrastruktur
Praha (Česká zemědělská univerzita v Praze) - Výzkumná síť METROFOOD nabídne odborníky i špičkové přístrojové vybavení pro analýzu potravin či testování výrobních procesů.

11.12.2018 - Klimatická konference v Katovicích: Ministr Brabec doufá, že se podaří najít v Katovicích celosvětovou dohodu na "kuchařce pro Paříž"
KATOWICE (MŽP ČR) - V polských Katovicích právě probíhá mezinárodní klimatická konference. Jejím cílem je najít shodu mezi státy na konkrétních pravidlech, která povedou k realizaci cílů dohodnutých na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015. Na ní se státy OSN zavázaly udržet globální oteplování pod 2 stupni Celsia oproti období před průmyslovou revolucí a usilovat o to, aby globální oteplování nepřekročilo hranici 1,5 stupně Celsia. Na konferenci v Katovicích se má nyní dohodnout, jak přesně budou státy vykazovat své emisní závazky, jak bude financováno úsilí rozvojových zemích nebo také jak se bude dodržování závazků kontrolovat. "Jinými slovy, je potřeba najít shodu na kuchařce k Pařížské dohodě," vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

11.12.2018 - Vánoční zoo ve Dvoře Králové začne v sobotu 15. prosince
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Vánoce v Safari Parku Dvůr Králové začínají tuto sobotu. Desítky svítících dekorací ve tvaru zvířat, mohutný vánoční baobab, ozdobené stromečky a africká zvířata. To vše návštěvníky čeká při návštěvě Vánoční zoo od 15. prosince do 6. ledna 2019.

11.12.2018 - Je nutné učinit kroky k udržení oteplení do 1,5 °C, říká Pirátka Balcarová
KATOWICE (Pirátská strana) - V polských Katovicích probíhá druhý týden klimatické konference COP24. Zástupci 200 států z celého světa se sešli, aby se dohodli na podmínkách omezování skleníkových plynů pomocí tzv. Pařížské příručky přijaté v rámci Pařížské dohody v roce 2015. Konference se účastní pirátská poslankyně Dana Balcarová, předsedkyně Výboru životního prostředí.

11.12.2018 - Podlehlo Ministerstvo zemědělství nátlaku cirkusů?
Plzeň (Svoboda zvířat) - Společná tisková zpráva spolků Svoboda zvířat, Hlas zvířat, HOME 4 PETS a Platforma pro udržitelný rozvoj, Praha 11. 12. 2018


V úterý 11. prosince média přinesla zprávu, že Ministerstvo zemědělství (MZe) do připravované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání nezapracuje zákaz drezury a vystupování zvířat v cirkusech. Přitom již 19. října vydalo samo MZe tiskové prohlášení, že v rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech, a že po vypořádání připomínek k novele zákona bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu.


11.12.2018 - FSC začalo na podzim s úspěšnými výukovými programy v přírodě blízkých lesích
BRNO (FSC ČR) - Ukázat dopady změny klimatu na české lesy, přiblížit šetrné a přírodě blízké lesní hospodaření či důležitost lesních ekosystémů se podařilo na podzim v Jihomoravském kraji české pobočce mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC). Letošních prvních deseti programů se od října zúčastnilo přes 150 žáků na základních školách a obsazené jsou i další naplánované výuky. Program je však otevřen dalším zájemcům a organizace FSC ČR realizuje po domluvě i semináře pro pedagogy.

11.12.2018 - Důsledná prevence a spolupráce lesníků s hasiči může pomoci ve zdolávání lesních požárů
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Nedbalost lidí, kteří v lese navzdory zákazu kouří nebo rozdělávají oheň, je častou příčinou požárů. Oheň se může také snadno rozšířit i při pálení klestu. S přibývajícím suchem a vysokými teplotami v létě je riziko požárů stále vyšší.

10.12.2018 - Jen do roku 2030 mohou nově postavené obnovitelné zdroje zajistit víc elektřiny, než stavba jaderného bloku
PRAHA (Hnutí DUHA) - Česká republika má ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů velké rezervy, dosud jen málo využívá svého potenciálu. Do roku 2030 bychom z OZE mohli vyrábět víc jak dvojnásobek elektřiny oproti dnešku. Vyplývá to z údajů firem podnikajících v tomto odvětví sdružených v Komoře OZE. Potenciál výroby dnes představilo Hnutí DUHA v novém informačním listu Co zvládnou obnovitelné zdroje v ČR: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2018/12/hd_-_infolist_obnovitelna_budoucnost_ceskych_zemi.pdf

10.12.2018 - Na Frýdlantsku je kvůli polomům zakázaný vstup do lesa
FRÝDLANT V ČECHÁCH (Lesy ČR) - Silný vítr poškodil koncem listopadu lesy ve Frýdlantském výběžku v Libereckém kraji. Kvůli polomům je do porostů v oblasti Albrechtic u Frýdlantu, Dětřichova, Kristiánova a Heřmanic do 7. března vstup zakázán.

10.12.2018 - Pitná voda, dočasné přístřešky a hygienické balíčky putují do těžko přístupných oblastí. Sbírka pro lidi postižené zemětřesením v Indonésii pokračuje
PRAHA/JAKARTA (Diakonie ČCE) -

7.12.2018 - Kácení smrků na Suchém vrchu má přísná pravidla a mělo by zpomalit postup kůrovce
JESENÍK (AOPK ČR) - AOPK ČR zásahy v části jesenické rezervace v nepůvodních smrkových monokulturách povolila a zároveň pro ně stanovila přísná pravidla.

6.12.2018 - Rysovi v CHKO Brdy je zhruba 18 měsíců. Přišel ze Šumavy
JINCE (Správa NP Šumava a AOPK ČR) - Rys, kterého v Brdech zaznamenala fotopast [1], přišel do této chráněné krajinné oblasti ze Šumavy. Potvrdilo to porovnání snímků z fotopastí. Každé zvíře má totiž jedinečnou kresbu, která při podrobném zkoumání umožňuje jeho přesnou identifikaci.

6.12.2018 - Světová zdravotnická organizace: Plnění klimatických cílů zachrání milion lidských životů ročně a ušetří biliony dolarů. ČR je zatím zdaleka neplní
PRAHA/KATOWICE (Hnutí DUHA) - Dosažení cílů Pařížské klimatické dohody - tedy postupné ukončení spalování fosilních paliv - může zachránit okolo milionu lidských životů ročně, a to jen díky redukci znečištění ovzduší., Zveřejnila to speciální zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) pro globální klimatický summit, který probíhá od 3. do 14. prosince v polských Katowicích [1].

6.12.2018 - Otevřený dopis ministrovi zemědělství: proč ochránci zvířat nejsou členy expertní skupiny?
Plzeň (Svoboda zvířat) - Dne 19. října vydalo Ministerstvo zemědělství (MZe) tiskové prohlášení, že v rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech, a že po vypořádání připomínek k novele zákona bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu vystupování zvířat v cirkusech.

6.12.2018 - Ministr Toman a europoslanec Poc rozehráli hru o podobě budoucí evropské zemědělské politiky
BRUSEL (ČSSD) - Podoba nové evropské zemědělské politiky není jen otázkou povinného či dobrovolného zastropování, jež je nejčastěji skloňovaným slovem v českých diskusích. P. Pocovi a M. Tomanovi se podařilo podat všechny klíčové návrhy, které Evropský parlament bude muset vzít v potaz.

5.12.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu 2019 v Královéhradeckém kraji
HRADEC KRÁLOVÉ (České dráhy) - V neděli 9. prosince 2018 začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. V Královéhradeckém kraji bude rozsah regionální dopravy navýšen oproti počátku roku 2018 o 1,6 %. K nejvýznamnějším změnám bude patřit obnovení přímých víkendových vlaků Hradec Králové – Trutnov – Svoboda nad Úpou, zavedení dalšího spěšného vlaku Trutnov – Hradec Králové v pracovní dny, doplnění rychlíkového spojení Prahy a Hradce Králové o víkendu a posílení rekreační dopravy v oblasti Adršpašských skal a Podzvičinska.

5.12.2018 - Pasecký Památník zapadlých vlastenců se brzy otevře veřejnosti
PASEKY NAD JIZEROU (Správa KRNAP) - Po dvaceti měsících oprav opět 15. prosince otevřeme pobočku vrchlabského Krkonošského muzea Správy KRNAP - Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Za tu dobu se muzeum dočkalo generální rekonstrukce celé budovy i expozice. Projekt stavební a expoziční obnovy byl finančně podpořen z prostředků EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřeného na podporu muzeí (zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví). Slavnostní otevření Památníku se uskuteční 15. prosince 2018 od 14 hodin u příležitosti 60. výročí jeho založení.

5.12.2018 - Jízdní řád vlaků ČD se v Jihočeském kraji nemění
ČESKÉ BUDĚJOVICE (České dráhy) - V neděli 9. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2018. Cestující se však nemusejí obávat žádných změn. Rozsah dopravy zůstane zachován. Regionální osobní dopravu objednává Jihočeský kraj prostřednictvím organizátora dopravy JIKORD. Dálkovou dopravu, tedy rychlíkové spoje, České dráhy realizují na základě objednávky Ministerstva dopravy ČR. České dráhy v Jihočeském kraji denně vypraví 346 vlaků, z toho 264 v pracovní dny a o víkendech 178.

5.12.2018 - Přes 130 000 dobrovolníků se letos zapojilo do úklidu Česka
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - V letošním roce se do úklidových akcí zapojilo rekordních 134 854 dobrovolníků, kteří během 3 295 akcí uklidili 2 113 tun odpadů, sdělili u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.

5.12.2018 - Změna přinese více přímých autobusů i nový večerní spoj
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Nové přímé spojení z Hradce Králové do Dobrušky a z Náchoda do Dvora Králové nad Labem přinese změna autobusových jízdních řádů, která nastane v neděli 9. 12. Nový večerní spoj odveze zaměstnance z Rychnova nad Kněžnou do Týniště nad Orlicí. Aktuální změna ale pomůže i turistům ve východních Krkonoších.

5.12.2018 - Best fo Kompost 2018
Praha (Ekodomov) - Česko zná své nejlepší komposty a jejich autory! V sobotu 1. 12. 2018 byly v pražském studiu Alta v rámci KompostFestu vyhlášeny výsledky 13. ročníku národní soutěže Miss kompost 2018, kterou pořádá spolek Ekodomov, hlavními partnery se letos staly - Ministerstvo životního prostředí, Pražské služby, firma Fiskars a časopis Zahrádkář.

5.12.2018 - Ministerstvo zemědělství podpoří v příštím roce údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků v krajině
PRAHA (MZe ČR) - Ke zvýšení turistické atraktivnosti, oživení a zachování charakteristického rázu vesnic je určen dotační program Ministerstva zemědělství (MZe) na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků, který na rok 2019 nechal připravit ministr zemědělství Miroslav Toman. Mezi žadatele MZe v příštím roce rozdělí 30 milionů korun.

5.12.2018 - Kovářová: Snížení sazby DPH na jízdné umožní přidat peníze řidičům a zvýšit počet spojů
PRAHA (STAN) - Poslankyně Věra Kovářová dnes z opozičních řad dokázala za podpory ostatních stran, vyjma ANO a ČSSD, prosadit návrh na snížení sazby DPH ve veřejné dopravě z 15 % na 10 %. Tato změna také docílí lepší pozice ve srovnání s Evropou, v rámci které je současná sazba DPH na jízdné jedna z nejvyšších.

5.12.2018 - Kraj deklaroval další finanční spoluúčast ve výši 8,6 milionu na inženýrskou a projektovou přípravu na opatření, která budou řešit negativní dopady těžby v dole Turów
LIBEREC (Liberecký kraj) - Dopady plánovaného rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów řeší Liberecký kraj dlouhodobě. Bude se finančně podílet na projektové a inženýrské přípravě navržených opatření, která by měla vyřešit negativní vliv těžby na českém území. Na spolufinancování vyčlenil ze svého rozpočtu 8,6 milionu korun. Kraj se také intenzivně snaží zmírnit negativní dopady sucha a zadržet vodu v krajině.

4.12.2018 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2019 v Libereckém kraji
LIBEREC (České dráhy) - V neděli 9. prosince 2018 začne platit nový jízdní řád pro rok 2019. Rozsah vlakové dopravy, kterou Liberecký kraj objedná v novém jízdním řádu u Českých drah, se oproti současnému grafikonu zvýší přibližně o 0,9 %. K posílení dopravy dochází na trati Liberec – Česká Lípa – Benešov nad Ploučnicí a na trati Harrachov – Szklarska Poreba Górna. Nový jízdní řád bude platit do 14. prosince 2019.

4.12.2018 - Evropské fondy už nepodpoří kotle na uhlí, budou vyškrtnuty z kotlíkových dotací. Teď je potřeba pomoci i chudým rodinám zbavit se uhlí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Nákup kotlů, v nichž se dá kromě dřeva pálit i uhlí (tzv. kombinované kotle), již nebude podporován z kotlíkových dotací. Změnu, kterou již několik let prosazují ekologické organizace i například Svaz průmyslu a dopravy ČR, právě schválil Monitorovací výbor Operačního programu životní prostředí, jenž dohlíží na čerpání peněz z fondů EU. Návrh nakonec předložilo Ministerstvo životního prostředí, které se potřebné změně v minulých letech bránilo.

4.12.2018 - INEX-SDA oslaví Mezinárodní den dobrovolníků
PRAHA (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - 6. prosince se opět sejdou dobrovolníci a příznivci organizace INEX - SDA, aby společně oslavili Mezinárodní den dobrovolníků - svátek připomínající důležitost dobrovolnické práce pro společnost, celosvětově slavený 5. prosince. Akce se uskuteční v Studentském klubu Celetná.

4.12.2018 - Ministerstvo zemědělství omezí velikost ploch monokultur. Na erozně ohrožených půdách bude růst maximálně 30 hektarů jedné plodiny
PRAHA (MZe ČR) - Plocha jedné zemědělské plodiny nebude moci zaujímat více než 30 hektarů, pokud bude tato plodina růst na půdě ohrožené erozí. Pomůže to zlepšit stav krajiny a především její schopnost zadržovat vodu. Návrh Ministerstva zemědělství schválila vláda.

4.12.2018 - Štěpán Brož: Joyful Medieval Days / výstava malby
PRAHA (Xaoxax, z.s.) - Výstava maleb Štěpána Brože v Knihkupectví a galerii ilustrace. Pro výstavu v Xao připravil sérii maleb, která navazuje na téma jeho předchozí práce – Dark Medieval Times. Tentokrát jsou obrazy méně temné, objevují se v nich zelení goblini (šibalští skřeti) a pocity radosti. Odráží Štěpánův smysl pro humor a sympatie k lidovému a žánrovému umění.

4.12.2018 - Nadace Via hledá dobrá sousedství. Nominujte na Cenu Via Bona ty, kteří mění své okolí k lepšímu
Praha (Nadace Via) - Nadace Via otevřela nominace do 22. ročníku Ceny Via Bona. Tímto oceněním chce každoročně vyzdvihnout inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým.

3.12.2018 - Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR veze ze Světového poháru zlatou a stříbrnou medaili
PRAHA (Asociace kuchařů a cukrářů ČR ) - Na jedné z nejprestižnějších kulinářských soutěží světa VILLEROY & BOCH CULINARY WORLD CUP 2018 famózně uspěl Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Zlatá a stříbrná medaile je největší úspěch týmu za jeho existenci. Celkově se tým umístil na osmém místě na světě (ze 30 národních týmů). Uspěli i další účastníci Světového poháru z České republiky. Celkové prvenství si veze z Lucemburska Vojtěch Petržela za carving (vyřezávání do zeleniny). Regionální InterGast Culinary Team se umístil na skvělém čtvrtém místě ze třicetišesti týmů

3.12.2018 - Dnešní představení Atlasu energie: Obnovitelné zdroje jsou klíčem pro evropskou energetickou transformaci
PRAHA (Hnutí DUHA a Heinrich Böll Stiftung) - Nový Atlas energie [1], navazující na předchozí úspěšný Atlas uhlí a Atlas masa, dnes v Praze společně představily pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung a Hnutí DUHA. Překlad atraktivní ediční řady publikací shrnujících evropskou situaci s nově zařazeným textem o zemích Visegradu ukazuje ve svých dvaceti kapitolách na konkrétních číslech a příkladech, jak se evropská energetika v posledních dvaceti letech výrazně mění. Snižuje se podíl fosilní energie, výrazně přibývá obnovitelných zdrojů, energetika se decentralizuje a mění se vlastnická struktura.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 800 | Další