ecomonitor.cz
verze pro tisk
19.9.2018 - Krajský úřad podruhé odmítl obnovit stavební řízení pro D8
(Děti Země) - Máme podezření na úmyslný trestný čin, říkají Děti Země

18.9.2018 - Ředitelství silnic a dálnic podepsalo s Dětmi Země dohodu v rámci modernizace dálnice D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice
(Děti Země) - Společná tisková zpráva ŘSD ČR a Dětí Země.

17.9.2018 - Den čisté mobility 20. 9. 2018
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Informace, zkušební jízdy, nové výzvy, hry a soutěže. To je Den čisté mobility, který již třetím rokem v Českých Budějovicích 20. září organizuje poradenské středisko Energy Centre České Budějovice.

17.9.2018 - Nejmladší účastník Celosvětového úklidového dne byl z České republiky
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Celá planeta byla uplynulou sobotu 15. září zasažena úklidovou vlnou, při které se 13 milionů lidí ze 144 zemí připojilo k největší mírové občanské akci v dějinách. Světový úklid začal na Fidži a po 24 hodinách skončil na americké Samoi.

17.9.2018 - Ministerstvo zemědělství výrazně omezí používání glyfosátu, od ledna zakáže jeho plošnou aplikaci
PRAHA (MZe ČR) - Od 1. ledna 2019 nebudou moci zemědělci používat přípravky s obsahem glyfosátu pro tzv. desikaci, tedy urychlení dozrávání některých plodin či zvýšení podílu sušiny porostu před sklizní, omezí se rovněž plošné používání glyfosátu. Změnu pravidel použití podepsal minulý týden ministr zemědělství Miroslav Toman.

14.9.2018 - Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívila předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová
Praha (Česká krajina) - Špičky české vědy se dnes po celý den seznamovaly s výsledky ochranářského a výzkumného projektu spojeného s návratem velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Rezervaci divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů navštívila předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová a další členové vedení této prestižní vědecké instituce.

13.9.2018 - Nejen uklízením živ jest člověk...
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Již tuto sobotu - 15. září proběhne velký celosvětový úklid, při kterém dobrovolníci ve 155-ti zemích uklidí nepořádek z přírody, pláží, lesů, řek i obcí a měst… V České republice se bude uklízet na více jak 450-ti místech a kromě samotného uklízení chystají organizátoři i řadu doprovodných programů a soutěží.

13.9.2018 - Sledujte Celosvětový úklidový den on-line!
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - V sobotu 15. září celou naší planetu zasáhne zelená vlna úklidů. Bude se jednat o největší dobrovolnickou akci v dějinách lidstva, kterou budete mít možnost on-line sledovat díky 24 hodinovému živé vysílání.

13.9.2018 - Děti z mateřské školy sklidily úrodu v Safari Parku Dvůr Králové
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Sympatickou spolupráci navázal v loňském roce Safari Park Dvůr Králové s místní mateřskou školou v ulici Roháčova. V rámci environmentálního vzdělávání převzaly děti do své péče malou zahrádku přímo v areálu safari parku s několika záhony afrických plodin. Ve středu sklidily úrodu, kterou ošetřovatelé nakrmí šestici šimpanzů.

13.9.2018 - Veletrhy Ecomondo a Key Energy
(IEG - Italian Exhibition Group) - Italsko - česká obchodní komora Vás zve na 22. ročník mezinárodních veletrhů Ecomondo/Key Energy 2018,který se uskuteční v 6.-9. listopadu 2018 v Rimini, Itálie.

Veletrhy Ecomondo a Key Energy jsou mezinárodními veletrhy zaměřeny na zelenou ekonomiku a opětovné využití materiálů a surovin a solární energii.


12.9.2018 - Blokování stavby dálnic? Život křečka a člověka má stejnou hodnotu, tvrdí ekolog
(Děti Země) - Rozhovor DVTV s předsedou Dětí Země o činnosti, o dálnicích, o ekoteroristech v ČR apod. (12.09.2018, 15 minut).

12.9.2018 - Zdraví člověka, nebo ochrana přírody? V Rozstřelu odpovídal šéf Dětí Země
(Děti Země) - Rozhovor TV IDNES s předsedou Dětí Země o činnosti, o dálnicích, o ekoteroristech v ČR apod. (12.09.2018, 14 minut).

12.9.2018 - Dobrovolníci zjistí pro projekt ZÁLOHUJME, kolik PET lahví se povaluje v přírodě
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Karlovarské minerální vody (KMV) zahajují spolupráci s celostátní úklidovou akcí „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ a s pomocí do ní zapojených dobrovolníků v sobotu 15. září při Celosvětovém úklidovém dni zmapují, jaký podíl mezi volně pohozenými odpadky (tzv. littering) tvoří použité PET lahve. Výsledky napoví, jaké množství cenného materiálu nezodpovědní spotřebitelé odhodí bez možnosti jej recyklovat a dále využít, a pomohou pracovní skupině ZÁLOHUJME při výpočtech ekonomické efektivity možného zavedení depozitního systému na PET lahve v ČR.

12.9.2018 - Výzva účastníků Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových k odstranění zbývajících ekologických škod po okupační Sovětské armádě
Bobrovec - Západní Tatry (Společnost pro trvale udržitelný život) - Tisková zpráva Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ/ČR ) a Spoločnosti pre trvalo udržateľný život (STUŽ/SR) ze dne 11. 9. 2018
Okupanti tu zanechali tikající bombu

Naše společnosti (STUŽ Česká republika a STUŽ Slovenská republika) zorganizovaly ve dnech 7. až 9. září 2018 v obci Bobrovec v Západních Tatrách již své 24. setkání u příležitosti Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových.
Hlavním letošním tématem tohoto setkání bylo sté výročí vzniku společného státu a spolu-práce obou zemí při ochraně přírody a krajiny. Při této příležitosti si účastníci také připomně-li 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa a následnou přes dvě deseti-letí trvající sovětskou okupaci. Ta přinesla nejen ztráty na životech, hospodářskou újmu a úpadek kulturní a mravní, ale i enormní poškození životního prostředí. A jelikož jsou tyto ško-dy a rizika z nich vycházející stále aktuální, vyzývají účastníci 24. Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových vlády České a Slovenské republiky k odstranění zbývajících ekologických škod po okupační Sovětské armádě.
Text výzvy „Výzva účastníků Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových k odstranění zbývají-cích ekologických škod po okupační Sovětské armádě“ je přílohou této tiskové zprávy.

Kontakt pro média:
Pavel Šremer – tel.: +420 732966595; e-mail: sremer@seznam.cz
Mikuláš Huba – tel.: +421 904007782; e-mail: mikulas.huba2@gmail.com


12.9.2018 - VÝZVA PRO VŠECHNY, KDO CHTĚJÍ „NAKOPNOUT“ PROMĚNU VEŘEJNÉHO PROSTORU (NEJEN) VE SVÉM MĚSTĚ
Praha (Nadace Proměny Karla Komárka) - Aktivním lidem, kteří se u nás zasazují o kultivaci veřejného prostoru, se nabízí nová příležitost, jak mohou své představy posunout blíž skutečnosti. Nadace Proměny Karla Komárka adresuje výzvu Proměň své město občanským iniciativám z celé České republiky a s ní i možnost získat grant do výše 100 tisíc korun a odbornou podporu. Nemusí jít přitom jen o fyzickou proměnu či oživení nějakého místa. Výzva cílí také na zlepšování procesů spojených s tvorbou veřejných prostranství, popularizaci souvisejících témat nebo osvětu. Zástupci iniciativ mohou své žádosti podávat do konce října.

12.9.2018 - Ministr zemědělství: Boj s kůrovcem bude stát miliardy, je třeba přistoupit ke zcela mimořádným opatřením
PRAHA (MZe ČR) - Pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na celostátní i regionální úrovni, přijmout zcela mimořádná opatření a vyčlenit na boj s kalamitou finanční prostředky v řádu miliard korun. Uvedl to na dnešním zasedání vlády ministr zemědělství Miroslav Toman.

11.9.2018 - Začíná období uzávěr na cestách
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Před letní sezonou avízované opravy cest probíhaly dosud bez nutnosti dané úseky uzavírat. Správa KRNAP tak spolu s dodavateli vstřícně vyšla vrcholu turistické sezony v Krkonoších. Nyní však nadchází doba, kdy dodavatelé začnou intenzivní práce i na těch nejfrekventovanějších úsecích.

11.9.2018 - Výzkum ve východních Čechách se zaměřil na vodní režim v lesích
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Lesy mají mnoho životodárných schopností. Kromě toho, že jsou bohatou zásobárnou kyslíku, udržují vláhu. Působí jako štít proti větru a snižují teplotní extrémy. Rovnoměrnější rozdělení srážek spolu s vysokou schopností infiltrace a absorpce humusového půdního horizontu a mechového patra snižuje extrémní odtoky z lesních povodí a tím zabraňuje vzniku povodní. Lesy umí přeměnit srážkovou vodu na zásobu vody podzemní.

10.9.2018 - Správa KRNAP přešla na NEN
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku začala při zadávání veřejných zakázek využívat elektronický nástroj NEN. Tato povinnost byla stanovena na základě usnesení Vlády ze dne 2. června 2018 č. 467 o uložení povinnosti využívat NEN při zadávání veřejných zakázek.

6.9.2018 - Padne 12 000 let starý prales v Německu kvůli uhlí? Hnutí DUHA vyjadřuje podporu občanským protestům
PRAHA (Hnutí DUHA) - Dnes padl pod motorovými pilami první strom z posledního zbytku mimořádně cenného německého pralesa Hambacher Forst poblíž Kolína nad Rýnem. Na zítra se chystají veliké občanské protestní akce [1]. Firma RWE chce totiž vytěžit hnědé uhlí nacházející se 550 metrů pod povrchem lesní půdy.

6.9.2018 - Už zítra začnou noví dobrovolníci poznávat zblízka život velkých šelem. V Ralsku se uskuteční první z letošních školení vlčích a rysích hlídek
STRÁŽ POD RALSKEM (Hnutí DUHA) - Zítra začne první z úvodních seminářů pro vzdělávání nových dobrovolníků Vlčích a Rysích hlídek. Uskuteční se ve Stráži pod Ralskem, v místech trvalého výskytu vlčí smečky - i neobvyklé nory. Hnutí DUHA ve spolupráci s regionálními odbornými partnery tak odstartuje už 19. sezónu hlídek. Na nové zájemce čeká celkem devět takových akcí po celé ČR od Šumavy až po Beskydy, soustředěných do míst výskytu velkých šelem. Loni se hlídek zúčastnilo skoro tři sta dobrovolníků a zájem o ně narůstá.

6.9.2018 - Prada terčem organizací na ochranu zvířat z celého světa kvůli používání kožešin
Praha (Svoboda zvířat) - Napříč planetou probíhají týdny módy, Aliance za módu bez kožešin vyzývá Pradu, aby se zřekla kožešin.

6.9.2018 - Děti Země stáhly rozklad proti povolení dálnice D1106-1
(Děti Země) - K zahájení výstavby 2. října už chybí jen rozhodnutí ministra Ťoka.

6.9.2018 - Období jelení říje začíná, výběh s jeleny v NC Kvilda proto bude dočasně uzavřen
KVILDA (Správa NP Šumava) - V průběhu jelení říje bude veřejnosti uzavřený výběh s jeleny v Návštěvnickém centru Kvilda. Návštěvníci mezi jeleny nebudou moci z bezpečnostních důvodů vstoupit od 10. září do 15. října.

6.9.2018 - Kraje hodlají spolupracovat na propagaci pískovcových skalních měst
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Radní Královéhradeckého kraje schválili prodloužení Memoranda o spolupráci na propagaci pískovcových skalních měst v České republice. V projektu je kromě Královéhradeckého kraje zapojen také Liberecký, Středočeský a Ústecký kraj. Na těchto aktivitách chtějí kraje spolupracovat minimálně do roku 2022.

5.9.2018 - Nechá vláda zkrachovat potravinové banky?
PRAHA (CEMC) - Od ledna letošního roku platí novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích ukládající povinnost řetězcům neprodané potraviny vhodné ke spotřebě nabídnout potravinovým bankám. Byť objem darovaných potravin od řetězců vzrost o 30 %, co zůstává nedořešeno, je financování provozu potravinových bank balancujících na hraně uzavření provozu.


5.9.2018 - Plasty – zkáza nebo výzva pro budoucnost?
(CEMC) - Od poloviny minulého století se naše společnost stala závislá na plastech. Náhrada přírodních materiálů způsobila revoluci a umožnila nám dosáhnout dříve nepředstavitelných možností. Plasty nám sice usnadňují každodenní život, ale jejich přínosy doprovází i negativní vlivy na životní prostředí a lidské zdraví. Celosvětová spotřeba plastů a plastových obalů se stává neúnosnou a neudržitelnou. Téma plastů zazní na konferenci Předcházení vzniku odpadů (dále PVO) ve dne 21. 9. 2018 v Praze.


5.9.2018 - FSC ČR vyhlašuje šestý ročník fotografické soutěže „Není les jako les“!
BRNO (FSC ČR) - Organizace FSC ČR dnes zahájila šestý ročník fotografické soutěže pro veřejnost „Není les jako les“, která patří k největším soutěžím s environmentální tématikou v České republice. Cílem fotosoutěže je informovat veřejnost o důležitosti přírodě blízkého lesního hospodaření a možnostech odpovědné spotřeby výrobků ze dřeva. Fotografie lze zasílat do 18. listopadu ve třech tematických kategoriích: lidé v lese, dřevo v ruce, les a strom. Vítězné fotografie vybere odborná porota a výherci obdrží výhry v celkové ceně přes 80 000 Kč.

5.9.2018 - Kurzu filozofie a psychologie Východu a Západu
PRAHA (Nová Akropolis) - Nová Akropolis pořádá ve čtvrtek 6. září 2018 od 20 hodin úvodní přednášku ke Kurzu filozofie a psychologie Východu a Západu ve svém sídle v Praze, Varšavská 19.5.9.2018 - Miroslav Patrik: Ropuchy lidem spíše pomáhají
(Děti Země) - Reakce předsedy Dětí Země ze dne 5.9.2018 o zdrojích finančních příjmů Dětí Země, který "zkoumal" článek "Zpovykané Děti Země" (Reflex, 23.09.2018).

5.9.2018 - Dobrá zpráva z Austrálie – zrušena licence přepravní společnosti odpovědné za ohromné strádání zvířat
Praha (Společnost pro zvířata) - Dobrá zpráva z Austrálie – zrušena licence společnosti odpovědné za ohromné strádání zvířat při lodní přepravě
Australské ministerstvo zemědělství oznámilo v úterý 22. 8. 2018 rozhodnutí zrušit licenci agro-obchodní společnosti Emanuel Exports, která ve velkém vyvážela zvířata, hospodářská, z Austrálie.
Je to výborná zpráva v záchraně zvířat z hororů dálkové přepravy z Austrálie do celého světa. Firma Emanuel Exports je nechvalně proslulá jako jeden z největších světových exportérů zvířat, na jehož palubách se odehrávalo obrovské zvířecí utrpení.


5.9.2018 - Další úseky krajských silnic na Frýdlantsku se dočkají nových alejí. Kraj se nově zaměří i na další oblasti
LIBEREC (Liberecký kraj) - Liberecký kraj připravil další projekty na rekonstrukce alejí podél krajských silnic na Frýdlantsku. Celkem zde bude vysazeno až 1.444 kusů nových stromů. Připraveno je také dalších 8 projektů na Novoborsku. Snahou Libereckého kraje je znovu získat dotaci z Operačního programu životní prostředí. Přípravu projektů zajišťovala Agentura regionálního rozvoje.

5.9.2018 - Výzva k žádosti o podporu Záchranné stanice v Jaroměři
JAROMĚŘ (ZO ČSOP Jaro Jaroměř) - Vážení příznivci, podporovatelé a přátelé Záchranné stanice Jaroměř, bohužel vás musíme informovat, že naše záchranná stanice i s jejími zvířecími pacienty je ve vážném ohrožení, kdy možná k 1. 1. 2019 budeme muset ukončit naši činnost z důvodu dlouhodobého nedostatku financí.

5.9.2018 - Zelení: Mariánské náměstí bude bez aut
PRAHA (Strana zelených Praha) - Strana zelených chce zrušit parkoviště pro zastupitele na pražském Mariánském náměstí. Opatření souvisí s kultivováním veřejného prostoru v Praze, které zelení dlouhodobě prosazují. Jedná se zároveň o jednu z priorit pro nové volební období vedení metropole.

5.9.2018 - Zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě se ruší. Kraj přesto nabádá k opatrnosti
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Na území Královéhradeckého kraje ode dneška neplatí zákaz rozdělávání a manipulace s ohněm ve volné přírodě. Zákaz platil od 25. července 2018, kdy hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán vyhlásil období mimořádných klimatických podmínek. Kraj i přesto nadále vybízí všechny obyvatele a turisty k ostražitosti.

4.9.2018 - Den otevřených dveří památek zpestří blues na terasách
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V sobotu 8. září 2018 zveme všechny příznivce loutek a loutkového divadla na výjimečnou prohlídku Muzea loutkářských kultur v rámci tradičního Dne otevřených dveří památek. Na ni naváže koncert bluesových skupin Cirkus blues a John Hayllor na terasách Mydlářovského domu.

4.9.2018 - Dobrovolníci upozornili na konání Celosvětového úklidového dne
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - V úterý 4. září se v pražském Podolí sešlo několik desítek dobrovolníků, aby společně uklidili nábřeží Vltavy, část z nich čistila řeku z paddleboardů. Chtějí tak upozornit na konání Celosvětového úklidového dne, který proběhne příští víkend, v sobotu 15. září ve více než 150 zemích po celém světě. Dnešní akce v Podolí se zúčastnili i zástupci OSN, Povodí Vltavy a Ministerstva životního prostředí.

4.9.2018 - Náhled do světa hypnoterapie
PRAHA (Český spolek hypnoterapeutů) - Hypnóza je jednou z metod psychoterapie. Je stále více vyhledávaná k léčbě nebo k odstranění, utlumení různých psychických, somatických a psychosomatických problémů. Existuje i relaxační a relaxačně motivační hypnóza. V následujících řádcích se dozvíte o hypnoterapii víc.

4.9.2018 - Přednáška Filozof Masaryk
PRAHA (Nová Akropolis) - Ke 100. výročí republiky vás zveme na přednášku „Filozof Masaryk“, která se uskuteční v úterý 4. září 2018 od 19 hodin v sídle Nové Akropolis na adrese Varšavská 19, Praha 2.

4.9.2018 - Liberecký kraj navrhuje protipovodňová opatření pro povodí Lužické Nisy
LIBEREC (Liberecký kraj) - Kraj připravuje projekt za necelé 4 miliony korun, který má zvýšit bezpečnostní opatření v povodí Lužické Nisy. Cílem studie je zajistit preventivní kroky a snížit negativní dopady povodní pro katastrální území obcí Bílý Kostel nad Nisou, Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Kryštofovo Údolí, Mníšek a Oldřichov v Hájích. Liberecký kraj získal na projekt dotaci z Operačního programu životní prostředí. Finančně se na něm spolupodílejí i dotčené obce.

3.9.2018 - Krajská konference EVVO pro firmy a veřejnou správu
PRAHA (Ekocentrum Koniklec) - Pohled na nejúspěšnější města ukazuje, že vysoká kvalita života, životního prostředí a prosperita jsou spojené nádoby. Musí se budovat společně a promyšleně. Krajská konference EVVO 2018 – environmentální vzdělávání, výchova a osvěta ve veřejném sektoru a podnikatelské sféře propojuje lidi z veřejné sféry, firem a neziskových organizací s cílem podpořit spolupráci a inspirovat řešeními, která v praxi povedou ke zlepšování životního prostředí, zvyšování kvality života a celkové prosperity v Praze. Hlavním tématem konference je „Vliv environmentální odpovědnosti na prosperitu firem a městských částí“. Dalším souvisícím tématem je „Participace na řešení aktuálních pražských environmentálních problémů“. Organizátorem konference je Magistrát hlavního města Prahy, realizátorem Ekocentrum Koniklec. Záštitu nad konferencí převzala radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí RNDr. Jana Plamínková. Odborným garantem konference je Mgr. Jaroslav Pašmik, MBA, vedoucí Centra managementu udržitelnosti VŠE v Praze.


3.9.2018 - Ve státních lesích vzniknou demonstrační plochy pro nepasečné hospodaření
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Dendrometrická, ekonomická i ekologická data získají lesníci během několika desítek následujících let na pětadvaceti plochách vyčleněných pro nepasečné hospodaření. Prokazatelně tak ověří prospěšnost tohoto způsobu péče o les. Deklaraci o spolupráci na založení a využívání demonstračních ploch v srpnu uzavřely Lesy ČR s Pro Silvou Bohemicou, pobočným spolkem České lesnické společnosti.

3.9.2018 - Čistší vzduch a příprava na změnu klimatu. Absurdní by byla podpora uhelných elektráren. Zítra projedná vláda akční plán pro "uhelné kraje"
PRAHA (Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku, Greenpeace ČR) - Směsice dobrých řešení pro zlepšení kvality ovzduší či přípravu na změny klimatu a nebezpečných nápadů na výstavbu spaloven či absurdní dotování uhelných elektráren, tak vypadá podle Hnutí DUHA, Greenpeace a Centra pro dopravu a energetiku druhý Akční plán Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje (Restart) [1]. Zítra jej projedná vláda. Jedním z velkých nedostatků Akčního plánu je i nedostatečné zapojení veřejnosti do jeho přípravy.

3.9.2018 - Železniční spojení na letiště bude kratší a rychlejší
PRAHA (Hl. město Praha) - Město připravilo a projednalo aktualizaci Zásad územního rozvoje (ZÚR) související s modernizací železniční trasy Praha – Kladno s připojením na letiště. Aktualizace umožňuje v úseku mezi stanicemi Dejvice – Veleslavín tunelovou variantu. Rada hl. m. Prahy aktualizaci schválila na návrh radní pro územní rozvoj Petry Kolínské minulý týden. Pražské Zastupitelstvo se jí bude zabývat na svém čtvrtečním zasedání.

3.9.2018 - Češi zachraňují. Zubři a divocí koně účinkují v seriálu České televize a Zoo Liberec
PRAHA (Česká krajina) - Premiéra prvního dílu dokumentárního cyklu s názvem Češi zachraňují, ve kterém účinkují také zubři a divocí koně z rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice, se uskuteční ve čtvrtek 6. září ve 21.30 hod. na ČT2. Na vzniku seriálu téměř čtyři roky spolupracovaly také Zoo Liberec, coby koproducent, spolu s nadačním fondem CCBC.

31.8.2018 - Od zítřka za čtyři roky skončí legální provoz starých kotlů v domácnostech. Někde mohou skončit už za rok, pokud to nařídí obec
PRAHA (Hnutí DUHA) - Datum 1. září 2022 by si měli mít v kalendáři pořádně vyznačit všichni provozovatelé starších kotlů na pevná paliva. Tímto dnem uplyne lhůta, do níž zákon o ochraně ovzduší nařizuje vyměnit kotle první a druhé emisní třídy, které znečišťují ovzduší podstatně hůř než pokročilejší typy. Nejhorší dopady na zdraví sousedů i širokého okolí mají kotle na hnědé uhlí. Uživatelům, kteří by po tomto datu kotel provozovali načerno, hrozí pokuta 50 000 korun [1].

31.8.2018 - Chceme zdravé lesy, pane Babiši! Lidé píší premiérovi, aby v nové zalesňovací vyhlášce nedopustil opětovné hromadné vysazování smrků
PRAHA (Hnutí DUHA) - Přes padesát lidí se obrátilo na premiéra během pár hodin od spuštění výzvy Chceme zdravé lesy, pane Babiši [1]. Část lidí mu poslala i snímky nevhodně vysazených sazenic smrků. Výzva je součástí kampaně Zachraňme lesy, kterou již podpořilo od jara 16 800 lidí. Lidé žádají, aby přímo předseda vlády zajistil, že Ministerstvo zemědělství v právě projednávané vyhlášce konečně posílí povinnou výsadbu listnáčů a jedle a sníží podíl smrkových porostů nevhodně vysázených v nižších a středních polohách, které vedou ke kalamitám.

31.8.2018 - Skupina České dráhy vydělala za pololetí 262 milionů korun
PRAHA (České dráhy) - Skupině České dráhy se v prvním pololetí roku 2018 dařilo a podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) skončila své hospodaření se ziskem 262 milionů korun. Úspěšná byla také při obhajobě mezinárodního ratingu od agentury Moody‘s, která na jaře potvrdila rating v investičním pásmu na stupni Baa2 se stabilním výhledem.

30.8.2018 - Národní přírodní rezervace Soos nabídne návštěvníkům nové zázemí
FRANTIŠKOVY LÁZNĚ (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes slavnostně zahájil výstavbu návštěvnického centra v národní přírodní rezervaci Soos u Františkových Lázní. Součástí nově budovaného návštěvnického centra budou vstupní prostory s pokladnami, venkovní altán určený jako přírodní učebna pro školní programy, dvě badatelny pro studenty vysokých škol a konferenční místnost pro širokou veřejnost a studenty ze škol. Areál nabídne také nové venkovní toalety pro návštěvníky.

30.8.2018 - Kritika Metropolitního plánu je zdrcující. Arnika žádá odvolání ředitele IPR Boháče a propuštění architekta Kouckého
PRAHA (Arnika) - Připomínky městských částí Prahy, jejích obyvatel, občanských spolků, ekologů, památkářů, architektů a urbanistů k návrhu Metropolitního plánu jsou tak závažné[i] a je jich tolik, že plán bude zřejmě nutné od základu zcela přepracovat. Tvorba plánu přitom stála možná až stovky milionů korun. Pokud by ho zrušil soud, mělo by to katastrofální důsledky. Bez územního plánu se výstavba v Praze zablokuje. „Vyzýváme radní, aby odvolali ředitele Institutu plánování a rozvoje Prahy Ondřeje Boháče a hlavního architekta plánu Romana Kouckého. Město by mělo zároveň požadovat náhradu vzniklých škod,“ říká právnička Vendula Zahumenská z občanského spolku Arnika.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 794 | Další

Online diskuse
19.9.2018 - Krajský úřad podruhé odmítl obnovit stavební řízení pro D8
(Děti Země) - Máme podezření na úmyslný trestný čin, říkají Děti Země

18.9.2018 - Ředitelství silnic a dálnic podepsalo s Dětmi Země dohodu v rámci modernizace dálnice D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice
(Děti Země) - Společná tisková zpráva ŘSD ČR a Dětí Země.

17.9.2018 - Den čisté mobility 20. 9. 2018
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Informace, zkušební jízdy, nové výzvy, hry a soutěže. To je Den čisté mobility, který již třetím rokem v Českých Budějovicích 20. září organizuje poradenské středisko Energy Centre České Budějovice.

17.9.2018 - Nejmladší účastník Celosvětového úklidového dne byl z České republiky
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Celá planeta byla uplynulou sobotu 15. září zasažena úklidovou vlnou, při které se 13 milionů lidí ze 144 zemí připojilo k největší mírové občanské akci v dějinách. Světový úklid začal na Fidži a po 24 hodinách skončil na americké Samoi.

17.9.2018 - Ministerstvo zemědělství výrazně omezí používání glyfosátu, od ledna zakáže jeho plošnou aplikaci
PRAHA (MZe ČR) - Od 1. ledna 2019 nebudou moci zemědělci používat přípravky s obsahem glyfosátu pro tzv. desikaci, tedy urychlení dozrávání některých plodin či zvýšení podílu sušiny porostu před sklizní, omezí se rovněž plošné používání glyfosátu. Změnu pravidel použití podepsal minulý týden ministr zemědělství Miroslav Toman.

14.9.2018 - Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívila předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová
Praha (Česká krajina) - Špičky české vědy se dnes po celý den seznamovaly s výsledky ochranářského a výzkumného projektu spojeného s návratem velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Rezervaci divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů navštívila předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová a další členové vedení této prestižní vědecké instituce.

13.9.2018 - Nejen uklízením živ jest člověk...
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Již tuto sobotu - 15. září proběhne velký celosvětový úklid, při kterém dobrovolníci ve 155-ti zemích uklidí nepořádek z přírody, pláží, lesů, řek i obcí a měst… V České republice se bude uklízet na více jak 450-ti místech a kromě samotného uklízení chystají organizátoři i řadu doprovodných programů a soutěží.

13.9.2018 - Sledujte Celosvětový úklidový den on-line!
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - V sobotu 15. září celou naší planetu zasáhne zelená vlna úklidů. Bude se jednat o největší dobrovolnickou akci v dějinách lidstva, kterou budete mít možnost on-line sledovat díky 24 hodinovému živé vysílání.

13.9.2018 - Děti z mateřské školy sklidily úrodu v Safari Parku Dvůr Králové
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Sympatickou spolupráci navázal v loňském roce Safari Park Dvůr Králové s místní mateřskou školou v ulici Roháčova. V rámci environmentálního vzdělávání převzaly děti do své péče malou zahrádku přímo v areálu safari parku s několika záhony afrických plodin. Ve středu sklidily úrodu, kterou ošetřovatelé nakrmí šestici šimpanzů.

13.9.2018 - Veletrhy Ecomondo a Key Energy
(IEG - Italian Exhibition Group) - Italsko - česká obchodní komora Vás zve na 22. ročník mezinárodních veletrhů Ecomondo/Key Energy 2018,který se uskuteční v 6.-9. listopadu 2018 v Rimini, Itálie.

Veletrhy Ecomondo a Key Energy jsou mezinárodními veletrhy zaměřeny na zelenou ekonomiku a opětovné využití materiálů a surovin a solární energii.


12.9.2018 - Blokování stavby dálnic? Život křečka a člověka má stejnou hodnotu, tvrdí ekolog
(Děti Země) - Rozhovor DVTV s předsedou Dětí Země o činnosti, o dálnicích, o ekoteroristech v ČR apod. (12.09.2018, 15 minut).

12.9.2018 - Zdraví člověka, nebo ochrana přírody? V Rozstřelu odpovídal šéf Dětí Země
(Děti Země) - Rozhovor TV IDNES s předsedou Dětí Země o činnosti, o dálnicích, o ekoteroristech v ČR apod. (12.09.2018, 14 minut).

12.9.2018 - Dobrovolníci zjistí pro projekt ZÁLOHUJME, kolik PET lahví se povaluje v přírodě
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Karlovarské minerální vody (KMV) zahajují spolupráci s celostátní úklidovou akcí „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ a s pomocí do ní zapojených dobrovolníků v sobotu 15. září při Celosvětovém úklidovém dni zmapují, jaký podíl mezi volně pohozenými odpadky (tzv. littering) tvoří použité PET lahve. Výsledky napoví, jaké množství cenného materiálu nezodpovědní spotřebitelé odhodí bez možnosti jej recyklovat a dále využít, a pomohou pracovní skupině ZÁLOHUJME při výpočtech ekonomické efektivity možného zavedení depozitního systému na PET lahve v ČR.

12.9.2018 - Výzva účastníků Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových k odstranění zbývajících ekologických škod po okupační Sovětské armádě
Bobrovec - Západní Tatry (Společnost pro trvale udržitelný život) - Tisková zpráva Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ/ČR ) a Spoločnosti pre trvalo udržateľný život (STUŽ/SR) ze dne 11. 9. 2018
Okupanti tu zanechali tikající bombu

Naše společnosti (STUŽ Česká republika a STUŽ Slovenská republika) zorganizovaly ve dnech 7. až 9. září 2018 v obci Bobrovec v Západních Tatrách již své 24. setkání u příležitosti Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových.
Hlavním letošním tématem tohoto setkání bylo sté výročí vzniku společného státu a spolu-práce obou zemí při ochraně přírody a krajiny. Při této příležitosti si účastníci také připomně-li 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa a následnou přes dvě deseti-letí trvající sovětskou okupaci. Ta přinesla nejen ztráty na životech, hospodářskou újmu a úpadek kulturní a mravní, ale i enormní poškození životního prostředí. A jelikož jsou tyto ško-dy a rizika z nich vycházející stále aktuální, vyzývají účastníci 24. Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových vlády České a Slovenské republiky k odstranění zbývajících ekologických škod po okupační Sovětské armádě.
Text výzvy „Výzva účastníků Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových k odstranění zbývají-cích ekologických škod po okupační Sovětské armádě“ je přílohou této tiskové zprávy.

Kontakt pro média:
Pavel Šremer – tel.: +420 732966595; e-mail: sremer@seznam.cz
Mikuláš Huba – tel.: +421 904007782; e-mail: mikulas.huba2@gmail.com


12.9.2018 - VÝZVA PRO VŠECHNY, KDO CHTĚJÍ „NAKOPNOUT“ PROMĚNU VEŘEJNÉHO PROSTORU (NEJEN) VE SVÉM MĚSTĚ
Praha (Nadace Proměny Karla Komárka) - Aktivním lidem, kteří se u nás zasazují o kultivaci veřejného prostoru, se nabízí nová příležitost, jak mohou své představy posunout blíž skutečnosti. Nadace Proměny Karla Komárka adresuje výzvu Proměň své město občanským iniciativám z celé České republiky a s ní i možnost získat grant do výše 100 tisíc korun a odbornou podporu. Nemusí jít přitom jen o fyzickou proměnu či oživení nějakého místa. Výzva cílí také na zlepšování procesů spojených s tvorbou veřejných prostranství, popularizaci souvisejících témat nebo osvětu. Zástupci iniciativ mohou své žádosti podávat do konce října.

12.9.2018 - Ministr zemědělství: Boj s kůrovcem bude stát miliardy, je třeba přistoupit ke zcela mimořádným opatřením
PRAHA (MZe ČR) - Pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na celostátní i regionální úrovni, přijmout zcela mimořádná opatření a vyčlenit na boj s kalamitou finanční prostředky v řádu miliard korun. Uvedl to na dnešním zasedání vlády ministr zemědělství Miroslav Toman.

11.9.2018 - Začíná období uzávěr na cestách
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Před letní sezonou avízované opravy cest probíhaly dosud bez nutnosti dané úseky uzavírat. Správa KRNAP tak spolu s dodavateli vstřícně vyšla vrcholu turistické sezony v Krkonoších. Nyní však nadchází doba, kdy dodavatelé začnou intenzivní práce i na těch nejfrekventovanějších úsecích.

11.9.2018 - Výzkum ve východních Čechách se zaměřil na vodní režim v lesích
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Lesy mají mnoho životodárných schopností. Kromě toho, že jsou bohatou zásobárnou kyslíku, udržují vláhu. Působí jako štít proti větru a snižují teplotní extrémy. Rovnoměrnější rozdělení srážek spolu s vysokou schopností infiltrace a absorpce humusového půdního horizontu a mechového patra snižuje extrémní odtoky z lesních povodí a tím zabraňuje vzniku povodní. Lesy umí přeměnit srážkovou vodu na zásobu vody podzemní.

10.9.2018 - Správa KRNAP přešla na NEN
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku začala při zadávání veřejných zakázek využívat elektronický nástroj NEN. Tato povinnost byla stanovena na základě usnesení Vlády ze dne 2. června 2018 č. 467 o uložení povinnosti využívat NEN při zadávání veřejných zakázek.

6.9.2018 - Padne 12 000 let starý prales v Německu kvůli uhlí? Hnutí DUHA vyjadřuje podporu občanským protestům
PRAHA (Hnutí DUHA) - Dnes padl pod motorovými pilami první strom z posledního zbytku mimořádně cenného německého pralesa Hambacher Forst poblíž Kolína nad Rýnem. Na zítra se chystají veliké občanské protestní akce [1]. Firma RWE chce totiž vytěžit hnědé uhlí nacházející se 550 metrů pod povrchem lesní půdy.

6.9.2018 - Už zítra začnou noví dobrovolníci poznávat zblízka život velkých šelem. V Ralsku se uskuteční první z letošních školení vlčích a rysích hlídek
STRÁŽ POD RALSKEM (Hnutí DUHA) - Zítra začne první z úvodních seminářů pro vzdělávání nových dobrovolníků Vlčích a Rysích hlídek. Uskuteční se ve Stráži pod Ralskem, v místech trvalého výskytu vlčí smečky - i neobvyklé nory. Hnutí DUHA ve spolupráci s regionálními odbornými partnery tak odstartuje už 19. sezónu hlídek. Na nové zájemce čeká celkem devět takových akcí po celé ČR od Šumavy až po Beskydy, soustředěných do míst výskytu velkých šelem. Loni se hlídek zúčastnilo skoro tři sta dobrovolníků a zájem o ně narůstá.

6.9.2018 - Prada terčem organizací na ochranu zvířat z celého světa kvůli používání kožešin
Praha (Svoboda zvířat) - Napříč planetou probíhají týdny módy, Aliance za módu bez kožešin vyzývá Pradu, aby se zřekla kožešin.

6.9.2018 - Děti Země stáhly rozklad proti povolení dálnice D1106-1
(Děti Země) - K zahájení výstavby 2. října už chybí jen rozhodnutí ministra Ťoka.

6.9.2018 - Období jelení říje začíná, výběh s jeleny v NC Kvilda proto bude dočasně uzavřen
KVILDA (Správa NP Šumava) - V průběhu jelení říje bude veřejnosti uzavřený výběh s jeleny v Návštěvnickém centru Kvilda. Návštěvníci mezi jeleny nebudou moci z bezpečnostních důvodů vstoupit od 10. září do 15. října.

6.9.2018 - Kraje hodlají spolupracovat na propagaci pískovcových skalních měst
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Radní Královéhradeckého kraje schválili prodloužení Memoranda o spolupráci na propagaci pískovcových skalních měst v České republice. V projektu je kromě Královéhradeckého kraje zapojen také Liberecký, Středočeský a Ústecký kraj. Na těchto aktivitách chtějí kraje spolupracovat minimálně do roku 2022.

5.9.2018 - Nechá vláda zkrachovat potravinové banky?
PRAHA (CEMC) - Od ledna letošního roku platí novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích ukládající povinnost řetězcům neprodané potraviny vhodné ke spotřebě nabídnout potravinovým bankám. Byť objem darovaných potravin od řetězců vzrost o 30 %, co zůstává nedořešeno, je financování provozu potravinových bank balancujících na hraně uzavření provozu.


5.9.2018 - Plasty – zkáza nebo výzva pro budoucnost?
(CEMC) - Od poloviny minulého století se naše společnost stala závislá na plastech. Náhrada přírodních materiálů způsobila revoluci a umožnila nám dosáhnout dříve nepředstavitelných možností. Plasty nám sice usnadňují každodenní život, ale jejich přínosy doprovází i negativní vlivy na životní prostředí a lidské zdraví. Celosvětová spotřeba plastů a plastových obalů se stává neúnosnou a neudržitelnou. Téma plastů zazní na konferenci Předcházení vzniku odpadů (dále PVO) ve dne 21. 9. 2018 v Praze.


5.9.2018 - FSC ČR vyhlašuje šestý ročník fotografické soutěže „Není les jako les“!
BRNO (FSC ČR) - Organizace FSC ČR dnes zahájila šestý ročník fotografické soutěže pro veřejnost „Není les jako les“, která patří k největším soutěžím s environmentální tématikou v České republice. Cílem fotosoutěže je informovat veřejnost o důležitosti přírodě blízkého lesního hospodaření a možnostech odpovědné spotřeby výrobků ze dřeva. Fotografie lze zasílat do 18. listopadu ve třech tematických kategoriích: lidé v lese, dřevo v ruce, les a strom. Vítězné fotografie vybere odborná porota a výherci obdrží výhry v celkové ceně přes 80 000 Kč.

5.9.2018 - Kurzu filozofie a psychologie Východu a Západu
PRAHA (Nová Akropolis) - Nová Akropolis pořádá ve čtvrtek 6. září 2018 od 20 hodin úvodní přednášku ke Kurzu filozofie a psychologie Východu a Západu ve svém sídle v Praze, Varšavská 19.5.9.2018 - Miroslav Patrik: Ropuchy lidem spíše pomáhají
(Děti Země) - Reakce předsedy Dětí Země ze dne 5.9.2018 o zdrojích finančních příjmů Dětí Země, který "zkoumal" článek "Zpovykané Děti Země" (Reflex, 23.09.2018).

5.9.2018 - Dobrá zpráva z Austrálie – zrušena licence přepravní společnosti odpovědné za ohromné strádání zvířat
Praha (Společnost pro zvířata) - Dobrá zpráva z Austrálie – zrušena licence společnosti odpovědné za ohromné strádání zvířat při lodní přepravě
Australské ministerstvo zemědělství oznámilo v úterý 22. 8. 2018 rozhodnutí zrušit licenci agro-obchodní společnosti Emanuel Exports, která ve velkém vyvážela zvířata, hospodářská, z Austrálie.
Je to výborná zpráva v záchraně zvířat z hororů dálkové přepravy z Austrálie do celého světa. Firma Emanuel Exports je nechvalně proslulá jako jeden z největších světových exportérů zvířat, na jehož palubách se odehrávalo obrovské zvířecí utrpení.


5.9.2018 - Další úseky krajských silnic na Frýdlantsku se dočkají nových alejí. Kraj se nově zaměří i na další oblasti
LIBEREC (Liberecký kraj) - Liberecký kraj připravil další projekty na rekonstrukce alejí podél krajských silnic na Frýdlantsku. Celkem zde bude vysazeno až 1.444 kusů nových stromů. Připraveno je také dalších 8 projektů na Novoborsku. Snahou Libereckého kraje je znovu získat dotaci z Operačního programu životní prostředí. Přípravu projektů zajišťovala Agentura regionálního rozvoje.

5.9.2018 - Výzva k žádosti o podporu Záchranné stanice v Jaroměři
JAROMĚŘ (ZO ČSOP Jaro Jaroměř) - Vážení příznivci, podporovatelé a přátelé Záchranné stanice Jaroměř, bohužel vás musíme informovat, že naše záchranná stanice i s jejími zvířecími pacienty je ve vážném ohrožení, kdy možná k 1. 1. 2019 budeme muset ukončit naši činnost z důvodu dlouhodobého nedostatku financí.

5.9.2018 - Zelení: Mariánské náměstí bude bez aut
PRAHA (Strana zelených Praha) - Strana zelených chce zrušit parkoviště pro zastupitele na pražském Mariánském náměstí. Opatření souvisí s kultivováním veřejného prostoru v Praze, které zelení dlouhodobě prosazují. Jedná se zároveň o jednu z priorit pro nové volební období vedení metropole.

5.9.2018 - Zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě se ruší. Kraj přesto nabádá k opatrnosti
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Na území Královéhradeckého kraje ode dneška neplatí zákaz rozdělávání a manipulace s ohněm ve volné přírodě. Zákaz platil od 25. července 2018, kdy hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán vyhlásil období mimořádných klimatických podmínek. Kraj i přesto nadále vybízí všechny obyvatele a turisty k ostražitosti.

4.9.2018 - Den otevřených dveří památek zpestří blues na terasách
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V sobotu 8. září 2018 zveme všechny příznivce loutek a loutkového divadla na výjimečnou prohlídku Muzea loutkářských kultur v rámci tradičního Dne otevřených dveří památek. Na ni naváže koncert bluesových skupin Cirkus blues a John Hayllor na terasách Mydlářovského domu.

4.9.2018 - Dobrovolníci upozornili na konání Celosvětového úklidového dne
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - V úterý 4. září se v pražském Podolí sešlo několik desítek dobrovolníků, aby společně uklidili nábřeží Vltavy, část z nich čistila řeku z paddleboardů. Chtějí tak upozornit na konání Celosvětového úklidového dne, který proběhne příští víkend, v sobotu 15. září ve více než 150 zemích po celém světě. Dnešní akce v Podolí se zúčastnili i zástupci OSN, Povodí Vltavy a Ministerstva životního prostředí.

4.9.2018 - Náhled do světa hypnoterapie
PRAHA (Český spolek hypnoterapeutů) - Hypnóza je jednou z metod psychoterapie. Je stále více vyhledávaná k léčbě nebo k odstranění, utlumení různých psychických, somatických a psychosomatických problémů. Existuje i relaxační a relaxačně motivační hypnóza. V následujících řádcích se dozvíte o hypnoterapii víc.

4.9.2018 - Přednáška Filozof Masaryk
PRAHA (Nová Akropolis) - Ke 100. výročí republiky vás zveme na přednášku „Filozof Masaryk“, která se uskuteční v úterý 4. září 2018 od 19 hodin v sídle Nové Akropolis na adrese Varšavská 19, Praha 2.

4.9.2018 - Liberecký kraj navrhuje protipovodňová opatření pro povodí Lužické Nisy
LIBEREC (Liberecký kraj) - Kraj připravuje projekt za necelé 4 miliony korun, který má zvýšit bezpečnostní opatření v povodí Lužické Nisy. Cílem studie je zajistit preventivní kroky a snížit negativní dopady povodní pro katastrální území obcí Bílý Kostel nad Nisou, Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Kryštofovo Údolí, Mníšek a Oldřichov v Hájích. Liberecký kraj získal na projekt dotaci z Operačního programu životní prostředí. Finančně se na něm spolupodílejí i dotčené obce.

3.9.2018 - Krajská konference EVVO pro firmy a veřejnou správu
PRAHA (Ekocentrum Koniklec) - Pohled na nejúspěšnější města ukazuje, že vysoká kvalita života, životního prostředí a prosperita jsou spojené nádoby. Musí se budovat společně a promyšleně. Krajská konference EVVO 2018 – environmentální vzdělávání, výchova a osvěta ve veřejném sektoru a podnikatelské sféře propojuje lidi z veřejné sféry, firem a neziskových organizací s cílem podpořit spolupráci a inspirovat řešeními, která v praxi povedou ke zlepšování životního prostředí, zvyšování kvality života a celkové prosperity v Praze. Hlavním tématem konference je „Vliv environmentální odpovědnosti na prosperitu firem a městských částí“. Dalším souvisícím tématem je „Participace na řešení aktuálních pražských environmentálních problémů“. Organizátorem konference je Magistrát hlavního města Prahy, realizátorem Ekocentrum Koniklec. Záštitu nad konferencí převzala radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí RNDr. Jana Plamínková. Odborným garantem konference je Mgr. Jaroslav Pašmik, MBA, vedoucí Centra managementu udržitelnosti VŠE v Praze.


3.9.2018 - Ve státních lesích vzniknou demonstrační plochy pro nepasečné hospodaření
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Dendrometrická, ekonomická i ekologická data získají lesníci během několika desítek následujících let na pětadvaceti plochách vyčleněných pro nepasečné hospodaření. Prokazatelně tak ověří prospěšnost tohoto způsobu péče o les. Deklaraci o spolupráci na založení a využívání demonstračních ploch v srpnu uzavřely Lesy ČR s Pro Silvou Bohemicou, pobočným spolkem České lesnické společnosti.

3.9.2018 - Čistší vzduch a příprava na změnu klimatu. Absurdní by byla podpora uhelných elektráren. Zítra projedná vláda akční plán pro "uhelné kraje"
PRAHA (Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku, Greenpeace ČR) - Směsice dobrých řešení pro zlepšení kvality ovzduší či přípravu na změny klimatu a nebezpečných nápadů na výstavbu spaloven či absurdní dotování uhelných elektráren, tak vypadá podle Hnutí DUHA, Greenpeace a Centra pro dopravu a energetiku druhý Akční plán Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje (Restart) [1]. Zítra jej projedná vláda. Jedním z velkých nedostatků Akčního plánu je i nedostatečné zapojení veřejnosti do jeho přípravy.

3.9.2018 - Železniční spojení na letiště bude kratší a rychlejší
PRAHA (Hl. město Praha) - Město připravilo a projednalo aktualizaci Zásad územního rozvoje (ZÚR) související s modernizací železniční trasy Praha – Kladno s připojením na letiště. Aktualizace umožňuje v úseku mezi stanicemi Dejvice – Veleslavín tunelovou variantu. Rada hl. m. Prahy aktualizaci schválila na návrh radní pro územní rozvoj Petry Kolínské minulý týden. Pražské Zastupitelstvo se jí bude zabývat na svém čtvrtečním zasedání.

3.9.2018 - Češi zachraňují. Zubři a divocí koně účinkují v seriálu České televize a Zoo Liberec
PRAHA (Česká krajina) - Premiéra prvního dílu dokumentárního cyklu s názvem Češi zachraňují, ve kterém účinkují také zubři a divocí koně z rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice, se uskuteční ve čtvrtek 6. září ve 21.30 hod. na ČT2. Na vzniku seriálu téměř čtyři roky spolupracovaly také Zoo Liberec, coby koproducent, spolu s nadačním fondem CCBC.

31.8.2018 - Od zítřka za čtyři roky skončí legální provoz starých kotlů v domácnostech. Někde mohou skončit už za rok, pokud to nařídí obec
PRAHA (Hnutí DUHA) - Datum 1. září 2022 by si měli mít v kalendáři pořádně vyznačit všichni provozovatelé starších kotlů na pevná paliva. Tímto dnem uplyne lhůta, do níž zákon o ochraně ovzduší nařizuje vyměnit kotle první a druhé emisní třídy, které znečišťují ovzduší podstatně hůř než pokročilejší typy. Nejhorší dopady na zdraví sousedů i širokého okolí mají kotle na hnědé uhlí. Uživatelům, kteří by po tomto datu kotel provozovali načerno, hrozí pokuta 50 000 korun [1].

31.8.2018 - Chceme zdravé lesy, pane Babiši! Lidé píší premiérovi, aby v nové zalesňovací vyhlášce nedopustil opětovné hromadné vysazování smrků
PRAHA (Hnutí DUHA) - Přes padesát lidí se obrátilo na premiéra během pár hodin od spuštění výzvy Chceme zdravé lesy, pane Babiši [1]. Část lidí mu poslala i snímky nevhodně vysazených sazenic smrků. Výzva je součástí kampaně Zachraňme lesy, kterou již podpořilo od jara 16 800 lidí. Lidé žádají, aby přímo předseda vlády zajistil, že Ministerstvo zemědělství v právě projednávané vyhlášce konečně posílí povinnou výsadbu listnáčů a jedle a sníží podíl smrkových porostů nevhodně vysázených v nižších a středních polohách, které vedou ke kalamitám.

31.8.2018 - Skupina České dráhy vydělala za pololetí 262 milionů korun
PRAHA (České dráhy) - Skupině České dráhy se v prvním pololetí roku 2018 dařilo a podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) skončila své hospodaření se ziskem 262 milionů korun. Úspěšná byla také při obhajobě mezinárodního ratingu od agentury Moody‘s, která na jaře potvrdila rating v investičním pásmu na stupni Baa2 se stabilním výhledem.

30.8.2018 - Národní přírodní rezervace Soos nabídne návštěvníkům nové zázemí
FRANTIŠKOVY LÁZNĚ (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes slavnostně zahájil výstavbu návštěvnického centra v národní přírodní rezervaci Soos u Františkových Lázní. Součástí nově budovaného návštěvnického centra budou vstupní prostory s pokladnami, venkovní altán určený jako přírodní učebna pro školní programy, dvě badatelny pro studenty vysokých škol a konferenční místnost pro širokou veřejnost a studenty ze škol. Areál nabídne také nové venkovní toalety pro návštěvníky.

30.8.2018 - Kritika Metropolitního plánu je zdrcující. Arnika žádá odvolání ředitele IPR Boháče a propuštění architekta Kouckého
PRAHA (Arnika) - Připomínky městských částí Prahy, jejích obyvatel, občanských spolků, ekologů, památkářů, architektů a urbanistů k návrhu Metropolitního plánu jsou tak závažné[i] a je jich tolik, že plán bude zřejmě nutné od základu zcela přepracovat. Tvorba plánu přitom stála možná až stovky milionů korun. Pokud by ho zrušil soud, mělo by to katastrofální důsledky. Bez územního plánu se výstavba v Praze zablokuje. „Vyzýváme radní, aby odvolali ředitele Institutu plánování a rozvoje Prahy Ondřeje Boháče a hlavního architekta plánu Romana Kouckého. Město by mělo zároveň požadovat náhradu vzniklých škod,“ říká právnička Vendula Zahumenská z občanského spolku Arnika.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 794 | Další