ecomonitor.cz
verze pro tisk
17.4.2018 - Odsun brněnského nádraží může přinést kolaps nákladní dopravy
BRNO (Pirátská strana) - Plánovaný odsun brněnského nádraží z centra by ohrozil nákladní dopravu a mohl v budoucnu způsobit kolaps v celém železničním uzlu, upozorňuje pirátský poslanec Ondřej Polanský, který už problém řešil s kolegy z podvýboru pro dopravu. Dnes zasedá Centrální komise Ministerstva dopravy ČR, která rozhodne o konečné variantě modernizace železničního uzlu Brno. Preferovaná varianta sloučení nákladní a osobní dopravy do jedné vícekolejné trati způsobí nejen obrovský problém s kapacitou, ale navíc vyvolá větší hlukovou zátěž a tím i budoucí tlak města na omezení nákladní dopravy, jak tvrdí analýza Sdružení železničních nákladních dopravců.

17.4.2018 - Evropský soudní dvůr: Masivní těžba dřeva v Bělověžském pralese byla nezákonná
ŠTRASBURK (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Evropský soudní dvůr dnes rozhodl, že zvýšená těžba dřeva v Bělověžském pralese byla v rozporu s právem EU. Znamená to, že těžební práce nesmějí pokračovat. Toto rozhodnutí přichází po mezinárodních nenásilných protestech proti postoji polského ministerstva životního prostředí a po roce nepřetržité ochrany Bělověžského pralesa vědci, ekologickými organizacemi a polskou občanskou společností [1].

17.4.2018 - Nevíte, co s nepotřebným harampádím? Pomůžeme vám s jarním úklidem
Praha (Pražské služby) - Koberce, nábytek, umyvadla, WC mísy, lyže nebo jízdní kola jsou klasickými příklady objemného odpadu, který nejčastěji končí mimo velkoobjemové kontejnery a sběrné dvory. Optikou magistrátu jde o černé skládky, jejichž zakládání lze trestat až padesátitisícovou pokutou.

17.4.2018 - MŽP vydalo nové číslo Věstníku
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí vydalo na svých webových stránkách další číslo Věstníku MŽP ČR. Aktuální číslo obsahuje:

16.4.2018 - Odneste starý dalekohled do zoo a pomozte zachránit kriticky ohrožené pěvce v Indonésii!
LIBEREC (ZOO Liberec) - Jedenáct českých a čtyři slovenské zoo se zapojily do kampaně EAZA Silent Forest na ochranu zpěvných ptáků v Indonésii. Pomoci můžete i vy.

16.4.2018 - Hnutí Brontosaurus zahajuje 24. ročník výtvarné a fotografické soutěže Máme rádi přírodu. Nově i na Instagramu
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Soutěže Máme rádi přírodu se může zúčastnit kdokoliv od 4 do 30 let, kdo rád kreslí, fotí a není mu lhostejný vztah člověka a přírody. Nejlepší práce poté vyhodnotí odborná porota. Vyhrát se dají hodnotné ceny vhodné pro milovníky přírody. Uzávěrka soutěže je 25. 5. 2018.

16.4.2018 - Zásah dálnice u Přerova do biotopů řeší Nejvyšší správní soud
(Děti Země) - Děti Země proti zamítavému rozsudku podaly kasační stížnost

16.4.2018 - Fotosoutěž: pošlete své nejlepší fotografie s vodní tematikou
PRAHA/KODAŇ (MŽP ČR) - Co vás napadne, když začnete přemýšlet o vodě? Dokážete to zachytit na fotografii? Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) vás vyzývá k zaslání vašich nejpůsobivějších snímků do fotografické soutěže s vodní tematikou nazvané WaterPIX. Nejlepší příspěvky obdrží finanční ocenění.

16.4.2018 - OPŽP ochrání obce před povodněmi, sesuvy a padajícími skalami
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Především obce a kraje mají šanci zvýšit bezpečnost svých obyvatel před extrémy počasí. Nové dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) přispějí na zpracování digitálních povodňových plánů, analýzy odtokových poměrů, pořízení protipovodňových varovných systémů i nápravu nebezpečných svahových nestabilit.

16.4.2018 - V Loučni se už popáté diskutovalo o rozvoji čisté mobility
LOUČEŇ (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí uspořádalo ve dnech 12. - 13. 4. 2018 pátý ročník konference čisté mobility v Loučni, která se již tradičně zaměřila na plnění Národního akčního plánu čisté mobility, finanční podporu ze strany jednotlivých resortů a představení nových trendů. Konference se zúčastnilo téměř 150 odborníků ze státní správy, oblasti automotive, energetických společností a odborných asociací.

13.4.2018 - Do Brd přišlo jaro
SPÁLENÉ POŘÍČÍ/JINCE (AOPK ČR) - I v horských Brdech začalo jaro a v lesích se objevují první kvítky.

13.4.2018 - Martin Kupka: Den pro krásnější Berounku!
BEROUN (ODS) - Martin Kupka: „Byl jsem jedním z těch, kteří stáli u zrodu akce Čistá Berounka. V sobotu 14. dubna vyrazíme na vodácké čištění řeky od Zvíkovce po Roztoky už počtrnácté. Každoročně se zde sejde několik desítek lidí, kterým není lhostejný stav prostředí, ve kterém žijeme. Berounka je jednou z nejkrásnějších středočeských řek, přesto se v ní každý rok shromáždí tuny odpadu a na půvabu jí ubírají. Vlastně i proto se celá akce zrodila. Zastávám názor, že člověk o budoucnosti země nesmí jenom mluvit, ale aktivně se podílet na tom, aby byla viditelně a dokonce hmatatelně lepší.“

13.4.2018 - Stáří vozů v ČR je reálným odrazem kupní síly obyvatel
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti hodnotí záměr Ministerstva dopravy ČR zpoplatnit starší automobily jako neúčelný, v mnoha ohledech nereflektující socioekonomické aspekty. Nebude mít zásadně pozitivní dopad na životní prostředí. Vládou navržené scénáře budou znamenat zátěž pro ekonomicky nejslabší obyvatele, pro mnohé z nich budou poplatky znamenat předčasnou ztrátu jejich vozu. Piráti místo toho chtějí zlepšit efektivitu hromadné dopravy, snížit její ekologickou zátěž a zatraktivnit ji pro cestující.

12.4.2018 - Piráti a STAN hledají společně “hlídače zemědělských dotací”
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti chtějí, aby měla opozice možnost účinněji kontrolovat vládu. Ve spolupráci s hnutím STAN proto pořádají výběrové řízení na obsazení pozice člena Dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Dozorčí rada kontroluje činnost fondu při rozdělování významné části zemědělských dotací.

12.4.2018 - Do oblasti Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka. Žije zde i desítka rysů a medvěd
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (AOPK ČR) - Po téměř dvou desetiletích se na česko-slovenském pomezí opět pohybuje vlčí smečka. Potvrdil to systematický monitoring velkých šelem, který s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek provádí Hnutí DUHA ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Beskydy. Výskyt tří vlků byl potvrzen fotopastmi i stopováním opakovaně během celé zimy. Vzácněji se jednotliví vlci objevili také v severní části Moravskoslezských Beskyd a ve Slezských Beskydech. Fotopasti také odhalily, že v Beskydech a v Javorníkách žije minimálně jedenáct dospělých rysů a pět koťat a jeden medvěd [1].

12.4.2018 - Rozšíření rezervace Rabštejn má zajímavý start
ŠUMPERK (AOPK ČR) - Nedávná větrná kalamita v podhůří Jeseníků zasáhla i lesy v přírodní rezervaci Rabštejn a jejím bezprostředním okolí.

11.4.2018 - Ministerstvo dopravy popírá Programové prohlášení vlády
PRAHA (Pirátská strana) - K Národnímu programu reforem ČR, materiálu vypracovanému Úřadem vlády ČR pro Evropskou komisi, zaslali Piráti v březnu řadu připomínek. Část materiálu byla na základě těchto výhrad upravena, v mnoha případech ale nebyly připomínky uspokojivě vyřízeny nebo na ně ministerstva nereagovala. Ministerstvo dopravy se dokonce vyjádřilo posměšně o zákonu o liniových stavbách a popřelo tím Programové prohlášení vlády.

11.4.2018 - Dětský koutek v Lidových sadech opět otvírá své brány pro veřejnost
LIBEREC (ZOO Liberec) - S příchodem jara byla zahájena nová sezóna i v oblíbeném Dětském koutku. Děti se tak mohou opět svést na ruském kole, protáhnout svá těla na mnoha prolézačkách a užít si spousty zábavy na dalších atrakcí jako jsou houpačky, klouzačky a v létě vodní fontánky a brouzdaliště.

11.4.2018 - Komentář Dany Balcarové k hlasování o pozměňovacím návrhu k zákonu o vodách
PRAHA (Pirátská strana) - Kvalita životního prostředí se přímo dotýká každého občana České republiky. Proto je účast veřejnosti v rozhodování o svém okolí pro Piráty klíčových principem. Navrhla jsem tedy pozměňovací návrh k novele zákona o vodách, který měl vrátit právo občanů účastnit se stavebních řízení o vodních dílech.

11.4.2018 - Královédvorský Safariběh ČSOB vynesl nosorožcům přes 130 tisíc korun
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Safariběh ČSOB 2018, který byl letos uspořádán na podporu návratu dvorských nosorožců do přírody, přinesl na speciálního konto Wildlife přes 130 000 Kč. Běhu se zúčastnilo 664 závodníků včetně herečky Ester Geislerové a moderátorky Moniky Leové. Jedná se o nejvyšší účast v celé čtyřiatřicetileté historii safariběhu. Na návrat nosorožců zpět do volné přírody přispívali účastníci nejen svým startovným, ale i nákupem originálních suvenýrů.

11.4.2018 - Končí další etapa oprav Masarykova nádraží, cestujícím budou sloužit nové toalety
PRAHA (České dráhy) - Od pátku 13. dubna budou moci cestující Českých drah využít nové toalety na Masarykově nádraží v Praze. Byly vybudovány v suterénu s přístupem z hlavní dvorany, ze které odjíždějí vlakové spoje.

11.4.2018 - Půlstoletí pryč a žádný posun: V řešení problému jaderného odpadu je Evropa stále na začátku
PRAHA (Hnutí DUHA) - Jaderný odpad z evropského pohledu. To je propojující linka všech příspěvků dnešní mezinárodní konference "Jaderný odpad - nechtěné dědictví jaderné energetiky". Pro Česko je o to aktuálnější, že by letos mělo padnout rozhodnutí o výběru čtyř nejvhodnějších lokalit pro úložiště z potenciálních devíti. Na konferenci, kterou pořádají Jihočeské matky, Calla a Hnutí DUHA, se zahraniční i čeští experti zaměří také na srovnání českého přístupu k výběru se zahraničními.

11.4.2018 - Zástupci ČSO se zúčastnili školení specialistů kriminální policie
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek se spolu s psovodkou projektu PannonEagle Life Klárou Hlubockou a se zástupcem Ministerstva životního prostředí Arnoštem Cetkovským zúčastnil pravidelného školení specialistů kriminální policie. Aktuálně běžící projekt na potírání ptačí kriminality v panonské oblasti, PannonEagle Life, i cenné zkušenosti z předcházejícího projektu Helicon Life zde kriminalistům představil vedoucí projektu Márton Horváth z Maďarska. Zástupci České společnosti ornitologické využili školení k seznámení policistů s problematikou ptačí kriminality a také k domluvě společných postupů. Klára Hlubocká pak policistům předvedla se svými speciálně vycvičenými psy vyhledávání otrávených návnad a otrávených ptáků v praxi.

11.4.2018 - Ministři životního prostředí EU v Bulharsku diskutovali o kvalitě ovzduší, ochraně klimatu a zlepšení implementace evropské legislativy
SOFIE (MŽP ČR) - Ministři životního prostředí evropské osmadvacítky na neformálním setkání v Sofii jednali o zkušenostech členských států v boji proti znečištění ovzduší, o zjednodušeních při naplňování evropské legislativy a o přípravě na mezinárodní klimatická jednání, která uvedou do praxe schválenou Pařížskou dohodu. Českou republiku zastupoval náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

11.4.2018 - Dokončení dálnic D11, D35 a silnic souvisejících s průmyslovou zónou Solnice-Kvasiny je priorita, shodli se ministr Ťok s prvním náměstkem Červíčkem
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Ministr dopravy v demisi Dan Ťok zavítal během vládní návštěvy Královéhradeckého kraje v doprovodu prvního náměstka hejtmana Martina Červíčka do sídla krajského Ředitelství silnic a dálnic ČR. Spolu s generálním ředitelem ŘSD Janem Kroupou zde projednali plány pro rok 2018 s jednoznačným výsledkem – prioritou v oblasti královéhradecké dopravy je urychlení dostavby dálnic D11 a D35 a dopravní infrastruktury kolem průmyslové zóny Solnice-Kvasiny.

11.4.2018 - Jan Zahradník: ODS pomohla zabránit opatřením v neprospěch venkova
PRAHA (ODS) - Jsem rád, že aktivní práce poslanců ODS zabránila přijetí sporných ustanovení do novely vodního zákona. Návrhy prosazované Ministerstvem životního prostředí prostřednictvím poslanců hnutí ANO mohly zásadně zkomplikovat život lidem v rodinných domcích nebo chalupářům, kteří nejsou napojení na kanalizaci a musejí se starat o vlastní žumpy a jímky. Hrozilo, že v důsledku neuvážených změn ve vodním zákoně by již tito občané nemohli vyvážet odpadní vody do komunálních čističek vod jako doposud, anebo by museli předem prokazovat jejich nezávadnost. Široce pojatý návrh zabalený do snahy o ekologický přístup k čištění vod by se tak obrátil především proti lidem na venkově a v menších městech.

11.4.2018 - Neváhejte: poslední volná místa na exkurzi do NPR Ranšpurk
BŘECLAV (AOPK ČR) - Koná se 28. dubna a je součástí sady exkurzí k Roku českých pralesů.

10.4.2018 - Piráti předložili kompromis k zákazu výjimek pro znečištění z uhelných elektráren
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Velké uhelné elektrárny by mohly dostat na splnění nových limitů pro znečišťování ovzduší 4 roky navíc, ale splnit by je nakonec musely [1]. Tento pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně ovzduší předložila předsedkyně poslaneckého Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) [2].

10.4.2018 - Piráti nevzdávají boj za kvalitní ovzduší
PRAHA (Pirátská strana) - Novela zákona o ochraně ovzduší je podle pirátské poslankyně Dany Balcarové, která předsedá Výboru pro životní prostředí, příležitostí, jak zvýšit kvalitu ovzduší a zlepšit ochranu zdraví obyvatel. Novela se bude projednávat na začínající dvanácté schůzi Poslanecké sněmovny PČR.

10.4.2018 - NESEHNUTÍ již pátým rokem pomáhá měnit odlehlé regiony Ukrajiny k lepšímu
MYKOLAJIV (NESEHNUTí) - NESEHNUTÍ v letošním roce podpoří dalších pět občanských iniciativ, zejména na jihu Ukrajiny. Jejich kampaně se týkají kvality pitné vody, hospodaření škol, zlepšování systému veřejné dopravy nebo nakládání s nebezpečnými odpady. Kromě vyškolení obdrží aktivní skupiny i finanční podporu.

10.4.2018 - Lidé přivítají ptačí zpěv napříč Českem
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Vítání ptačího zpěvu, tradiční jarní akce České společnosti ornitologické, letos proběhne od dubna do začátku června na více než 120 místech Česka. Milovníci ptactva a přírody tak budou mít příležitost oslavit příchod jara a návrat tažných ptáků vycházkami do přírody v doprovodu zkušených ornitologů. Lidé se mohou těšit nejen na informace o ptácích a možnostech jejich ochrany, ale na mnoha místech proběhnou například ukázky kroužkování ptáků, výstavky ptačích budek nebo soutěže pro děti. Podrobný seznam všech akcí najdou zájemci na webu České společnosti ornitologické www.birdlife.cz.

10.4.2018 - Kolem dálnic zmizelo 450 reklamních zařízení, zbývá jich necelá tisícovka
PRAHA (MD ČR) - Z dálnic a jejich blízkého okolí bylo odstraněno k dubnu 446 reklamních zařízení. Čtyři stovky odstranili provozovatelé venkovní reklamy buď na základě výzev silničního správního úřadu, nebo z vlastní vůle. Zhruba pět desítek reklamních zařízení pak odstranili pracovníci jednotlivých středisek správy a údržby dálnic. Jen kolem dálnic tak zbývá odstranit kolem 900 nelegálních billboardů.

10.4.2018 - Tiskové prohlášení k zajištění dopravní obslužnosti
LIBEREC (Liberecký kraj) - Tři sta milionů korun vloni zaplatil Liberecký kraj za veřejnou autobusovou dopravu ze svého rozpočtu. Letos to bude dokonce tři sta dvacet devět milionů korun. Jejím prostřednictvím zajišťuje občanům veřejné spoje, které ročně využívá necelých 13 milionů cestujících. Prověřování postupu některých kroků Libereckého kraje při zajištění dopravní obslužnosti ze strany Policie ČR na zajištění této veřejné služby nic nemění. Naopak lídři krajské koalice Martin Půta (SLK), Jitka Volfová (ANO 2011), Pavel Svoboda (ČSSD) a Dan Ramzer (ODS) i ředitel krajského úřadu René Havlík kvitují postup Policie ČR, protože dle jejich názoru konečně potvrdí správnost dosavadních kroků samosprávy a zamezí účelovému napadání rozhodnutí samosprávy.

10.4.2018 - Stavební povolení až za rok? Navrhujeme zásadní zrychlení
PRAHA (STAN) - Chceme zrychlit proces stavebního řízení, odstranit likvidační pokuty měst v zákoně o GDPR, dostat odborníky z praxe do škol a zabránit okrádání turistů ve směnárnách.

10.4.2018 - Zelení jsou proti zhoršení podmínek pro osobní a nákladní železniční dopravu
PRAHA/BRNO (Strana zelených) - Zástupci Strany zelených dnes na Ministerstvu dopravy předali otevřený dopis ministrovi a Centrální komisi. Vyzývají je, aby nepřistupovali na zhoršení podmínek pro ekologickou osobní a nákladní železniční dopravu.

10.4.2018 - MŽP podpoří žadatele z programu LIFE. 53 milionů korun půjde na přípravu a spolufinancování projektů
Praha (Ministerstvo životního prostředí- program LIFE) - Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo národní výzvu k podávání žádostí o spolufinancování pro tzv. tradiční projekty předkládané v rámci podprogramu Životní prostředí a podprogramu Klima programu LIFE. Žádat je možné také o finanční podporu na přípravu projektové dokumentace.

10.4.2018 - Jan Zahradník: Chceme lidem vrátit právo na soukromí. Pokuty za spalování škodlivin v domácích kotlích mohou i tak fungovat dál
PRAHA (ODS) - S návrhem změnit sporné opatření, které umožňuje úředníkům kontrolujícím spalování v kotlích vstup do obydlí bez souhlasu jeho majitele, přišla v těchto dnech Občanská demokratická strana. Její poslanec a člen výboru pro životní prostředí Jan Zahradník navrhuje, aby úředníci měli nově tuto kompetenci pouze v případě souhlasu majitele. Pokud by však majitel kotle takové žádosti nevyhověl, přestože předtím čelil podezření na opakované znečišťování ovzduší a byl na to písemně upozorněn ze strany obecního úřadu, bylo by to považováno za přestupek. Na základě toho by musel dotyčný majitel uhradit odpovídající pokutu.

10.4.2018 - Nový klíč umožní přehledné určování domácích druhů jilmů
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Po praktických a úspěšných návodech na zjednodušené určování domácích druhů dubů, bříz, olší a topolů vypracovali odborníci z VÚLHM nový klíč, tentokrát k určování domácích druhů jilmů. Praktická metodika vznikla, jako ty předchozí, na základě podnětu odborných pracovníků Lesů České republiky, s. p.

9.4.2018 - Pavel Bělobrádek: Peníze na zlevněné jízdné budou v rozpočtu pro vědu a výzkum chybět. Tento krok pocítí hlavně firmy, Česko se vrátí zpátky k montovnám
PRAHA (KDU-ČSL) - Sleva na jízdném, kterou od června plánuje jednobarevná vláda hnutí ANO bez důvěry, se Česku výrazně prodraží. Kvůli tomuto opatření se totiž mají zkrátit výdaje na vzdělání, vědu a inovace - v celku téměř o 900 milionů korun. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který byl v minulé vládě vicepremiérem pro vědu, výzkum a inovace, se tak v budoucnu sníží konkurenceschopnost českých firem.

9.4.2018 - Každý kousek se počítá! Dohromady sebrali dobrovolníci o víkendu přes 1 000 tun odpadů
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Více než 76 000 dobrovolníků při letošních jarních úklidech sesbíralo přes 1 000 tun odpadů na 1 928 místech v celé České republice. Zapojilo se tak zhruba o 10% dobrovolníků více, než na jaře loňského roku. Díky příznivému víkendovému počasí účast překonala očekávání pořadatelů akce ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody.

9.4.2018 - Další stromky pro přírodní památku Cvičák
ČESKÝ KRUMLOV (AOPK ČR) - Druhá etapa výsadeb ovocných stromků podpořená firmou Schwan Cosmetics CR proběhla v sobotu 7. dubna 2018.

9.4.2018 - Prvá slovenská konferencia o živote bez odpadu
Bratislava (Slovakia Going Zero Waste) - Piateho mája sa v Bratislave uskutoční prvá celodenná konferencia o živote bez odpadu „Slovakia Going Zero Waste“, ktorá má za cieľ nasmerovať Slovensko k zníženiu množstva vyprodukovaného odpadu a jeho lepšiemu zhodnocovaniu. Konferencia je určená pre širokú verejnosť, samosprávy aj tvorcov legislatívy o odpadoch.


9.4.2018 - Lesy ČR obnovují a zakládají větrolamy v Jihomoravském kraji
BRNO (Lesy ČR) - Státní podnik Lesy České republiky během letošního roku obnoví v Jihomoravském kraji 15,7 hektarů stávajících a založí 11 hektarů nových větrolamů. Stane se tak na dvanácti katastrálních územích Znojemska, která jsou silně ohrožená větrnou erozí. Projekt spolufinancuje Evropská unie, celkové náklady dosáhnou 12,5 milionů korun.

9.4.2018 - Cirkulární Praha: Utopie, nebo blízká budoucnost?
Praha (Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.) - Města a především megapole, jsou hybatelem světové ekonomiky – 85 % světového HDP je dnes generováno v městských oblastech. Města jsou zároveň zodpovědná za produkci 60 až 80 % světových emisi skleníkových plynů nebo 50 % globální produkci odpadů.

7.4.2018 - Dobrovolníci dnes uklízeli pastvinu divokých koní v Milovicích od odpadků a stavební suti
PRAHA (Česká krajina) - Několik pytlů odpadků a stavební suti posbírali dnes dopoledne dobrovolníci na pastvině divokých koní v Milovicích. Do odklízení nepořádku se pustili členové vojenských klubů zapojených do projektu Military Experience.

6.4.2018 - Vzácní orli královští už začínají hnízdit
BRNO (Česká společnost ornitologická) - Orlům královským, klenotům mezi českými dravci, začala hnízdní sezóna. Nejméně jeden pár už sedí na vejcích a u dalších to ornitologové brzy očekávají. Loňský rok byl pro orly velmi vydařený a 10 úspěšně vyvedených mláďat je druhým nejlepším výsledkem od roku 1998, kdy v Česku orli královští zahnízdili vůbec poprvé. Zároveň to byl ale i historicky první rok, kdy se hned dva orli královští stali oběťmi otrávených nástrah. Po travičích a jedovatých nástrahách pátrá v rámci projektu PannonEagle Life speciální jednotka České společnosti ornitologické. Ochranáři zároveň všechna hnízda orlů královských sledují, aby ptákům zajistili klid pro hnízdění a mohli zasáhnout v případě ohrožení hnízd člověkem nebo například nepřízní počasí.

6.4.2018 - Zelení uklízí Česko
PRAHA (Strana zelených) - V sobotu 7. 4. se uskuteční tradiční úklidová akce Ukliďme Česko. Zelení se jako každý rok zapojí ve velkém počtu. Desítky základních organizací pořádají vlastní úklidové akce, další se připojují k jiným lokálním úklidům. Celkově se zapojí téměř 300 členek a členů Zelených.

6.4.2018 - Svět v energetické transformaci. V Praze byla představena publikace Světového energetického výhledu
PRAHA (MPO ČR) - Již počtvrté se v Praze konala prezentace aktuálního vydání Světového energetického výhledu - World Energy Outlook 2017. I letos tuto prestižní publikaci představil výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol. Odborná veřejnost s ním diskutovala o aktuálním vývoji globální energetiky a nových trendech. Prezentaci zahájil v Obecním domě ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

6.4.2018 - Občanská sdružení podle Babiše brání výstavbě. Arnika žádá důkazy
PRAHA (Arnika) - Premiér v demisi Andrej Babiš ve svých prohlášeních obviňuje ekologické nevládní organizace z účelového blokování výstavby důležitých projektů infrastruktury. Přesto zatím neposkytl žádný konkrétní důkaz. Arnika proto premiéra vyzývá, aby zveřejnil statistiky nebo přehled případů, v nichž podle něj občanská sdružení blokují tyto stavby. Podle dostupných analýz není příčinou zpožďování výstavby činnost nevládních organizací, ale chyby úřadů.

6.4.2018 - Inovace: Pomůže solární energie těm nejohroženějším pacientům?
PRAHA (Lékaři bez hranic) - Koncentrovaný kyslík hraje zásadní roli v péči o některé naše pacienty s nejzávažnějšími diagnózami. Ale obtížně se převáží a jeho výroba je drahá. Logistik Lékařů bez hranic Per-Erik zkouší tento obtížný problém vyřešit s pomocí slunečního záření.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 783 | Další

Online diskuse
17.4.2018 - Odsun brněnského nádraží může přinést kolaps nákladní dopravy
BRNO (Pirátská strana) - Plánovaný odsun brněnského nádraží z centra by ohrozil nákladní dopravu a mohl v budoucnu způsobit kolaps v celém železničním uzlu, upozorňuje pirátský poslanec Ondřej Polanský, který už problém řešil s kolegy z podvýboru pro dopravu. Dnes zasedá Centrální komise Ministerstva dopravy ČR, která rozhodne o konečné variantě modernizace železničního uzlu Brno. Preferovaná varianta sloučení nákladní a osobní dopravy do jedné vícekolejné trati způsobí nejen obrovský problém s kapacitou, ale navíc vyvolá větší hlukovou zátěž a tím i budoucí tlak města na omezení nákladní dopravy, jak tvrdí analýza Sdružení železničních nákladních dopravců.

17.4.2018 - Evropský soudní dvůr: Masivní těžba dřeva v Bělověžském pralese byla nezákonná
ŠTRASBURK (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Evropský soudní dvůr dnes rozhodl, že zvýšená těžba dřeva v Bělověžském pralese byla v rozporu s právem EU. Znamená to, že těžební práce nesmějí pokračovat. Toto rozhodnutí přichází po mezinárodních nenásilných protestech proti postoji polského ministerstva životního prostředí a po roce nepřetržité ochrany Bělověžského pralesa vědci, ekologickými organizacemi a polskou občanskou společností [1].

17.4.2018 - Nevíte, co s nepotřebným harampádím? Pomůžeme vám s jarním úklidem
Praha (Pražské služby) - Koberce, nábytek, umyvadla, WC mísy, lyže nebo jízdní kola jsou klasickými příklady objemného odpadu, který nejčastěji končí mimo velkoobjemové kontejnery a sběrné dvory. Optikou magistrátu jde o černé skládky, jejichž zakládání lze trestat až padesátitisícovou pokutou.

17.4.2018 - MŽP vydalo nové číslo Věstníku
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí vydalo na svých webových stránkách další číslo Věstníku MŽP ČR. Aktuální číslo obsahuje:

16.4.2018 - Odneste starý dalekohled do zoo a pomozte zachránit kriticky ohrožené pěvce v Indonésii!
LIBEREC (ZOO Liberec) - Jedenáct českých a čtyři slovenské zoo se zapojily do kampaně EAZA Silent Forest na ochranu zpěvných ptáků v Indonésii. Pomoci můžete i vy.

16.4.2018 - Hnutí Brontosaurus zahajuje 24. ročník výtvarné a fotografické soutěže Máme rádi přírodu. Nově i na Instagramu
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Soutěže Máme rádi přírodu se může zúčastnit kdokoliv od 4 do 30 let, kdo rád kreslí, fotí a není mu lhostejný vztah člověka a přírody. Nejlepší práce poté vyhodnotí odborná porota. Vyhrát se dají hodnotné ceny vhodné pro milovníky přírody. Uzávěrka soutěže je 25. 5. 2018.

16.4.2018 - Zásah dálnice u Přerova do biotopů řeší Nejvyšší správní soud
(Děti Země) - Děti Země proti zamítavému rozsudku podaly kasační stížnost

16.4.2018 - Fotosoutěž: pošlete své nejlepší fotografie s vodní tematikou
PRAHA/KODAŇ (MŽP ČR) - Co vás napadne, když začnete přemýšlet o vodě? Dokážete to zachytit na fotografii? Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) vás vyzývá k zaslání vašich nejpůsobivějších snímků do fotografické soutěže s vodní tematikou nazvané WaterPIX. Nejlepší příspěvky obdrží finanční ocenění.

16.4.2018 - OPŽP ochrání obce před povodněmi, sesuvy a padajícími skalami
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Především obce a kraje mají šanci zvýšit bezpečnost svých obyvatel před extrémy počasí. Nové dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) přispějí na zpracování digitálních povodňových plánů, analýzy odtokových poměrů, pořízení protipovodňových varovných systémů i nápravu nebezpečných svahových nestabilit.

16.4.2018 - V Loučni se už popáté diskutovalo o rozvoji čisté mobility
LOUČEŇ (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí uspořádalo ve dnech 12. - 13. 4. 2018 pátý ročník konference čisté mobility v Loučni, která se již tradičně zaměřila na plnění Národního akčního plánu čisté mobility, finanční podporu ze strany jednotlivých resortů a představení nových trendů. Konference se zúčastnilo téměř 150 odborníků ze státní správy, oblasti automotive, energetických společností a odborných asociací.

13.4.2018 - Do Brd přišlo jaro
SPÁLENÉ POŘÍČÍ/JINCE (AOPK ČR) - I v horských Brdech začalo jaro a v lesích se objevují první kvítky.

13.4.2018 - Martin Kupka: Den pro krásnější Berounku!
BEROUN (ODS) - Martin Kupka: „Byl jsem jedním z těch, kteří stáli u zrodu akce Čistá Berounka. V sobotu 14. dubna vyrazíme na vodácké čištění řeky od Zvíkovce po Roztoky už počtrnácté. Každoročně se zde sejde několik desítek lidí, kterým není lhostejný stav prostředí, ve kterém žijeme. Berounka je jednou z nejkrásnějších středočeských řek, přesto se v ní každý rok shromáždí tuny odpadu a na půvabu jí ubírají. Vlastně i proto se celá akce zrodila. Zastávám názor, že člověk o budoucnosti země nesmí jenom mluvit, ale aktivně se podílet na tom, aby byla viditelně a dokonce hmatatelně lepší.“

13.4.2018 - Stáří vozů v ČR je reálným odrazem kupní síly obyvatel
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti hodnotí záměr Ministerstva dopravy ČR zpoplatnit starší automobily jako neúčelný, v mnoha ohledech nereflektující socioekonomické aspekty. Nebude mít zásadně pozitivní dopad na životní prostředí. Vládou navržené scénáře budou znamenat zátěž pro ekonomicky nejslabší obyvatele, pro mnohé z nich budou poplatky znamenat předčasnou ztrátu jejich vozu. Piráti místo toho chtějí zlepšit efektivitu hromadné dopravy, snížit její ekologickou zátěž a zatraktivnit ji pro cestující.

12.4.2018 - Piráti a STAN hledají společně “hlídače zemědělských dotací”
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti chtějí, aby měla opozice možnost účinněji kontrolovat vládu. Ve spolupráci s hnutím STAN proto pořádají výběrové řízení na obsazení pozice člena Dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Dozorčí rada kontroluje činnost fondu při rozdělování významné části zemědělských dotací.

12.4.2018 - Do oblasti Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka. Žije zde i desítka rysů a medvěd
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (AOPK ČR) - Po téměř dvou desetiletích se na česko-slovenském pomezí opět pohybuje vlčí smečka. Potvrdil to systematický monitoring velkých šelem, který s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek provádí Hnutí DUHA ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Beskydy. Výskyt tří vlků byl potvrzen fotopastmi i stopováním opakovaně během celé zimy. Vzácněji se jednotliví vlci objevili také v severní části Moravskoslezských Beskyd a ve Slezských Beskydech. Fotopasti také odhalily, že v Beskydech a v Javorníkách žije minimálně jedenáct dospělých rysů a pět koťat a jeden medvěd [1].

12.4.2018 - Rozšíření rezervace Rabštejn má zajímavý start
ŠUMPERK (AOPK ČR) - Nedávná větrná kalamita v podhůří Jeseníků zasáhla i lesy v přírodní rezervaci Rabštejn a jejím bezprostředním okolí.

11.4.2018 - Ministerstvo dopravy popírá Programové prohlášení vlády
PRAHA (Pirátská strana) - K Národnímu programu reforem ČR, materiálu vypracovanému Úřadem vlády ČR pro Evropskou komisi, zaslali Piráti v březnu řadu připomínek. Část materiálu byla na základě těchto výhrad upravena, v mnoha případech ale nebyly připomínky uspokojivě vyřízeny nebo na ně ministerstva nereagovala. Ministerstvo dopravy se dokonce vyjádřilo posměšně o zákonu o liniových stavbách a popřelo tím Programové prohlášení vlády.

11.4.2018 - Dětský koutek v Lidových sadech opět otvírá své brány pro veřejnost
LIBEREC (ZOO Liberec) - S příchodem jara byla zahájena nová sezóna i v oblíbeném Dětském koutku. Děti se tak mohou opět svést na ruském kole, protáhnout svá těla na mnoha prolézačkách a užít si spousty zábavy na dalších atrakcí jako jsou houpačky, klouzačky a v létě vodní fontánky a brouzdaliště.

11.4.2018 - Komentář Dany Balcarové k hlasování o pozměňovacím návrhu k zákonu o vodách
PRAHA (Pirátská strana) - Kvalita životního prostředí se přímo dotýká každého občana České republiky. Proto je účast veřejnosti v rozhodování o svém okolí pro Piráty klíčových principem. Navrhla jsem tedy pozměňovací návrh k novele zákona o vodách, který měl vrátit právo občanů účastnit se stavebních řízení o vodních dílech.

11.4.2018 - Královédvorský Safariběh ČSOB vynesl nosorožcům přes 130 tisíc korun
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Safariběh ČSOB 2018, který byl letos uspořádán na podporu návratu dvorských nosorožců do přírody, přinesl na speciálního konto Wildlife přes 130 000 Kč. Běhu se zúčastnilo 664 závodníků včetně herečky Ester Geislerové a moderátorky Moniky Leové. Jedná se o nejvyšší účast v celé čtyřiatřicetileté historii safariběhu. Na návrat nosorožců zpět do volné přírody přispívali účastníci nejen svým startovným, ale i nákupem originálních suvenýrů.

11.4.2018 - Končí další etapa oprav Masarykova nádraží, cestujícím budou sloužit nové toalety
PRAHA (České dráhy) - Od pátku 13. dubna budou moci cestující Českých drah využít nové toalety na Masarykově nádraží v Praze. Byly vybudovány v suterénu s přístupem z hlavní dvorany, ze které odjíždějí vlakové spoje.

11.4.2018 - Půlstoletí pryč a žádný posun: V řešení problému jaderného odpadu je Evropa stále na začátku
PRAHA (Hnutí DUHA) - Jaderný odpad z evropského pohledu. To je propojující linka všech příspěvků dnešní mezinárodní konference "Jaderný odpad - nechtěné dědictví jaderné energetiky". Pro Česko je o to aktuálnější, že by letos mělo padnout rozhodnutí o výběru čtyř nejvhodnějších lokalit pro úložiště z potenciálních devíti. Na konferenci, kterou pořádají Jihočeské matky, Calla a Hnutí DUHA, se zahraniční i čeští experti zaměří také na srovnání českého přístupu k výběru se zahraničními.

11.4.2018 - Zástupci ČSO se zúčastnili školení specialistů kriminální policie
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek se spolu s psovodkou projektu PannonEagle Life Klárou Hlubockou a se zástupcem Ministerstva životního prostředí Arnoštem Cetkovským zúčastnil pravidelného školení specialistů kriminální policie. Aktuálně běžící projekt na potírání ptačí kriminality v panonské oblasti, PannonEagle Life, i cenné zkušenosti z předcházejícího projektu Helicon Life zde kriminalistům představil vedoucí projektu Márton Horváth z Maďarska. Zástupci České společnosti ornitologické využili školení k seznámení policistů s problematikou ptačí kriminality a také k domluvě společných postupů. Klára Hlubocká pak policistům předvedla se svými speciálně vycvičenými psy vyhledávání otrávených návnad a otrávených ptáků v praxi.

11.4.2018 - Ministři životního prostředí EU v Bulharsku diskutovali o kvalitě ovzduší, ochraně klimatu a zlepšení implementace evropské legislativy
SOFIE (MŽP ČR) - Ministři životního prostředí evropské osmadvacítky na neformálním setkání v Sofii jednali o zkušenostech členských států v boji proti znečištění ovzduší, o zjednodušeních při naplňování evropské legislativy a o přípravě na mezinárodní klimatická jednání, která uvedou do praxe schválenou Pařížskou dohodu. Českou republiku zastupoval náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

11.4.2018 - Dokončení dálnic D11, D35 a silnic souvisejících s průmyslovou zónou Solnice-Kvasiny je priorita, shodli se ministr Ťok s prvním náměstkem Červíčkem
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Ministr dopravy v demisi Dan Ťok zavítal během vládní návštěvy Královéhradeckého kraje v doprovodu prvního náměstka hejtmana Martina Červíčka do sídla krajského Ředitelství silnic a dálnic ČR. Spolu s generálním ředitelem ŘSD Janem Kroupou zde projednali plány pro rok 2018 s jednoznačným výsledkem – prioritou v oblasti královéhradecké dopravy je urychlení dostavby dálnic D11 a D35 a dopravní infrastruktury kolem průmyslové zóny Solnice-Kvasiny.

11.4.2018 - Jan Zahradník: ODS pomohla zabránit opatřením v neprospěch venkova
PRAHA (ODS) - Jsem rád, že aktivní práce poslanců ODS zabránila přijetí sporných ustanovení do novely vodního zákona. Návrhy prosazované Ministerstvem životního prostředí prostřednictvím poslanců hnutí ANO mohly zásadně zkomplikovat život lidem v rodinných domcích nebo chalupářům, kteří nejsou napojení na kanalizaci a musejí se starat o vlastní žumpy a jímky. Hrozilo, že v důsledku neuvážených změn ve vodním zákoně by již tito občané nemohli vyvážet odpadní vody do komunálních čističek vod jako doposud, anebo by museli předem prokazovat jejich nezávadnost. Široce pojatý návrh zabalený do snahy o ekologický přístup k čištění vod by se tak obrátil především proti lidem na venkově a v menších městech.

11.4.2018 - Neváhejte: poslední volná místa na exkurzi do NPR Ranšpurk
BŘECLAV (AOPK ČR) - Koná se 28. dubna a je součástí sady exkurzí k Roku českých pralesů.

10.4.2018 - Piráti předložili kompromis k zákazu výjimek pro znečištění z uhelných elektráren
PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Velké uhelné elektrárny by mohly dostat na splnění nových limitů pro znečišťování ovzduší 4 roky navíc, ale splnit by je nakonec musely [1]. Tento pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně ovzduší předložila předsedkyně poslaneckého Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) [2].

10.4.2018 - Piráti nevzdávají boj za kvalitní ovzduší
PRAHA (Pirátská strana) - Novela zákona o ochraně ovzduší je podle pirátské poslankyně Dany Balcarové, která předsedá Výboru pro životní prostředí, příležitostí, jak zvýšit kvalitu ovzduší a zlepšit ochranu zdraví obyvatel. Novela se bude projednávat na začínající dvanácté schůzi Poslanecké sněmovny PČR.

10.4.2018 - NESEHNUTÍ již pátým rokem pomáhá měnit odlehlé regiony Ukrajiny k lepšímu
MYKOLAJIV (NESEHNUTí) - NESEHNUTÍ v letošním roce podpoří dalších pět občanských iniciativ, zejména na jihu Ukrajiny. Jejich kampaně se týkají kvality pitné vody, hospodaření škol, zlepšování systému veřejné dopravy nebo nakládání s nebezpečnými odpady. Kromě vyškolení obdrží aktivní skupiny i finanční podporu.

10.4.2018 - Lidé přivítají ptačí zpěv napříč Českem
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Vítání ptačího zpěvu, tradiční jarní akce České společnosti ornitologické, letos proběhne od dubna do začátku června na více než 120 místech Česka. Milovníci ptactva a přírody tak budou mít příležitost oslavit příchod jara a návrat tažných ptáků vycházkami do přírody v doprovodu zkušených ornitologů. Lidé se mohou těšit nejen na informace o ptácích a možnostech jejich ochrany, ale na mnoha místech proběhnou například ukázky kroužkování ptáků, výstavky ptačích budek nebo soutěže pro děti. Podrobný seznam všech akcí najdou zájemci na webu České společnosti ornitologické www.birdlife.cz.

10.4.2018 - Kolem dálnic zmizelo 450 reklamních zařízení, zbývá jich necelá tisícovka
PRAHA (MD ČR) - Z dálnic a jejich blízkého okolí bylo odstraněno k dubnu 446 reklamních zařízení. Čtyři stovky odstranili provozovatelé venkovní reklamy buď na základě výzev silničního správního úřadu, nebo z vlastní vůle. Zhruba pět desítek reklamních zařízení pak odstranili pracovníci jednotlivých středisek správy a údržby dálnic. Jen kolem dálnic tak zbývá odstranit kolem 900 nelegálních billboardů.

10.4.2018 - Tiskové prohlášení k zajištění dopravní obslužnosti
LIBEREC (Liberecký kraj) - Tři sta milionů korun vloni zaplatil Liberecký kraj za veřejnou autobusovou dopravu ze svého rozpočtu. Letos to bude dokonce tři sta dvacet devět milionů korun. Jejím prostřednictvím zajišťuje občanům veřejné spoje, které ročně využívá necelých 13 milionů cestujících. Prověřování postupu některých kroků Libereckého kraje při zajištění dopravní obslužnosti ze strany Policie ČR na zajištění této veřejné služby nic nemění. Naopak lídři krajské koalice Martin Půta (SLK), Jitka Volfová (ANO 2011), Pavel Svoboda (ČSSD) a Dan Ramzer (ODS) i ředitel krajského úřadu René Havlík kvitují postup Policie ČR, protože dle jejich názoru konečně potvrdí správnost dosavadních kroků samosprávy a zamezí účelovému napadání rozhodnutí samosprávy.

10.4.2018 - Stavební povolení až za rok? Navrhujeme zásadní zrychlení
PRAHA (STAN) - Chceme zrychlit proces stavebního řízení, odstranit likvidační pokuty měst v zákoně o GDPR, dostat odborníky z praxe do škol a zabránit okrádání turistů ve směnárnách.

10.4.2018 - Zelení jsou proti zhoršení podmínek pro osobní a nákladní železniční dopravu
PRAHA/BRNO (Strana zelených) - Zástupci Strany zelených dnes na Ministerstvu dopravy předali otevřený dopis ministrovi a Centrální komisi. Vyzývají je, aby nepřistupovali na zhoršení podmínek pro ekologickou osobní a nákladní železniční dopravu.

10.4.2018 - MŽP podpoří žadatele z programu LIFE. 53 milionů korun půjde na přípravu a spolufinancování projektů
Praha (Ministerstvo životního prostředí- program LIFE) - Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo národní výzvu k podávání žádostí o spolufinancování pro tzv. tradiční projekty předkládané v rámci podprogramu Životní prostředí a podprogramu Klima programu LIFE. Žádat je možné také o finanční podporu na přípravu projektové dokumentace.

10.4.2018 - Jan Zahradník: Chceme lidem vrátit právo na soukromí. Pokuty za spalování škodlivin v domácích kotlích mohou i tak fungovat dál
PRAHA (ODS) - S návrhem změnit sporné opatření, které umožňuje úředníkům kontrolujícím spalování v kotlích vstup do obydlí bez souhlasu jeho majitele, přišla v těchto dnech Občanská demokratická strana. Její poslanec a člen výboru pro životní prostředí Jan Zahradník navrhuje, aby úředníci měli nově tuto kompetenci pouze v případě souhlasu majitele. Pokud by však majitel kotle takové žádosti nevyhověl, přestože předtím čelil podezření na opakované znečišťování ovzduší a byl na to písemně upozorněn ze strany obecního úřadu, bylo by to považováno za přestupek. Na základě toho by musel dotyčný majitel uhradit odpovídající pokutu.

10.4.2018 - Nový klíč umožní přehledné určování domácích druhů jilmů
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Po praktických a úspěšných návodech na zjednodušené určování domácích druhů dubů, bříz, olší a topolů vypracovali odborníci z VÚLHM nový klíč, tentokrát k určování domácích druhů jilmů. Praktická metodika vznikla, jako ty předchozí, na základě podnětu odborných pracovníků Lesů České republiky, s. p.

9.4.2018 - Pavel Bělobrádek: Peníze na zlevněné jízdné budou v rozpočtu pro vědu a výzkum chybět. Tento krok pocítí hlavně firmy, Česko se vrátí zpátky k montovnám
PRAHA (KDU-ČSL) - Sleva na jízdném, kterou od června plánuje jednobarevná vláda hnutí ANO bez důvěry, se Česku výrazně prodraží. Kvůli tomuto opatření se totiž mají zkrátit výdaje na vzdělání, vědu a inovace - v celku téměř o 900 milionů korun. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který byl v minulé vládě vicepremiérem pro vědu, výzkum a inovace, se tak v budoucnu sníží konkurenceschopnost českých firem.

9.4.2018 - Každý kousek se počítá! Dohromady sebrali dobrovolníci o víkendu přes 1 000 tun odpadů
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Více než 76 000 dobrovolníků při letošních jarních úklidech sesbíralo přes 1 000 tun odpadů na 1 928 místech v celé České republice. Zapojilo se tak zhruba o 10% dobrovolníků více, než na jaře loňského roku. Díky příznivému víkendovému počasí účast překonala očekávání pořadatelů akce ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody.

9.4.2018 - Další stromky pro přírodní památku Cvičák
ČESKÝ KRUMLOV (AOPK ČR) - Druhá etapa výsadeb ovocných stromků podpořená firmou Schwan Cosmetics CR proběhla v sobotu 7. dubna 2018.

9.4.2018 - Prvá slovenská konferencia o živote bez odpadu
Bratislava (Slovakia Going Zero Waste) - Piateho mája sa v Bratislave uskutoční prvá celodenná konferencia o živote bez odpadu „Slovakia Going Zero Waste“, ktorá má za cieľ nasmerovať Slovensko k zníženiu množstva vyprodukovaného odpadu a jeho lepšiemu zhodnocovaniu. Konferencia je určená pre širokú verejnosť, samosprávy aj tvorcov legislatívy o odpadoch.


9.4.2018 - Lesy ČR obnovují a zakládají větrolamy v Jihomoravském kraji
BRNO (Lesy ČR) - Státní podnik Lesy České republiky během letošního roku obnoví v Jihomoravském kraji 15,7 hektarů stávajících a založí 11 hektarů nových větrolamů. Stane se tak na dvanácti katastrálních územích Znojemska, která jsou silně ohrožená větrnou erozí. Projekt spolufinancuje Evropská unie, celkové náklady dosáhnou 12,5 milionů korun.

9.4.2018 - Cirkulární Praha: Utopie, nebo blízká budoucnost?
Praha (Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.) - Města a především megapole, jsou hybatelem světové ekonomiky – 85 % světového HDP je dnes generováno v městských oblastech. Města jsou zároveň zodpovědná za produkci 60 až 80 % světových emisi skleníkových plynů nebo 50 % globální produkci odpadů.

7.4.2018 - Dobrovolníci dnes uklízeli pastvinu divokých koní v Milovicích od odpadků a stavební suti
PRAHA (Česká krajina) - Několik pytlů odpadků a stavební suti posbírali dnes dopoledne dobrovolníci na pastvině divokých koní v Milovicích. Do odklízení nepořádku se pustili členové vojenských klubů zapojených do projektu Military Experience.

6.4.2018 - Vzácní orli královští už začínají hnízdit
BRNO (Česká společnost ornitologická) - Orlům královským, klenotům mezi českými dravci, začala hnízdní sezóna. Nejméně jeden pár už sedí na vejcích a u dalších to ornitologové brzy očekávají. Loňský rok byl pro orly velmi vydařený a 10 úspěšně vyvedených mláďat je druhým nejlepším výsledkem od roku 1998, kdy v Česku orli královští zahnízdili vůbec poprvé. Zároveň to byl ale i historicky první rok, kdy se hned dva orli královští stali oběťmi otrávených nástrah. Po travičích a jedovatých nástrahách pátrá v rámci projektu PannonEagle Life speciální jednotka České společnosti ornitologické. Ochranáři zároveň všechna hnízda orlů královských sledují, aby ptákům zajistili klid pro hnízdění a mohli zasáhnout v případě ohrožení hnízd člověkem nebo například nepřízní počasí.

6.4.2018 - Zelení uklízí Česko
PRAHA (Strana zelených) - V sobotu 7. 4. se uskuteční tradiční úklidová akce Ukliďme Česko. Zelení se jako každý rok zapojí ve velkém počtu. Desítky základních organizací pořádají vlastní úklidové akce, další se připojují k jiným lokálním úklidům. Celkově se zapojí téměř 300 členek a členů Zelených.

6.4.2018 - Svět v energetické transformaci. V Praze byla představena publikace Světového energetického výhledu
PRAHA (MPO ČR) - Již počtvrté se v Praze konala prezentace aktuálního vydání Světového energetického výhledu - World Energy Outlook 2017. I letos tuto prestižní publikaci představil výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol. Odborná veřejnost s ním diskutovala o aktuálním vývoji globální energetiky a nových trendech. Prezentaci zahájil v Obecním domě ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

6.4.2018 - Občanská sdružení podle Babiše brání výstavbě. Arnika žádá důkazy
PRAHA (Arnika) - Premiér v demisi Andrej Babiš ve svých prohlášeních obviňuje ekologické nevládní organizace z účelového blokování výstavby důležitých projektů infrastruktury. Přesto zatím neposkytl žádný konkrétní důkaz. Arnika proto premiéra vyzývá, aby zveřejnil statistiky nebo přehled případů, v nichž podle něj občanská sdružení blokují tyto stavby. Podle dostupných analýz není příčinou zpožďování výstavby činnost nevládních organizací, ale chyby úřadů.

6.4.2018 - Inovace: Pomůže solární energie těm nejohroženějším pacientům?
PRAHA (Lékaři bez hranic) - Koncentrovaný kyslík hraje zásadní roli v péči o některé naše pacienty s nejzávažnějšími diagnózami. Ale obtížně se převáží a jeho výroba je drahá. Logistik Lékařů bez hranic Per-Erik zkouší tento obtížný problém vyřešit s pomocí slunečního záření.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 783 | Další