ecomonitor.cz
verze pro tisk
22.1.2018 - Spekulanti s pozemky v Jižním centru v Brně potřebují nádraží odsunout, tak se již ozývají
(Děti Země) - Brno podepsalo Memorandum se společnostmi Karlín Development II a RANDORA (tisková zpráva aliance "Občané pro nádraží v centru")

22.1.2018 - Nová brožura radí indonéským farmářům, jak chránit farmy před divokými zvířaty, a přitom je nechat žít
PRAHA (The Kukang Rescue Program) - Konflikt mezi lidmi a divokými zvířaty je stále častějším a vážnějším problémem v mnoha oblastech světa. V důsledku úbytku přirozeného prostředí a potravních zdrojů jsou zvířata nucena hledat si náhradní prostor, a tak stále častěji pronikají do blízkosti lidských obydlí a na zemědělskou půdu, kde jsou lidmi označována za škůdce, pronásledována a zabíjena. Organizace The Kukang Rescue Program v reakci na tento problém vytvořila zcela novou, unikátní brožuru, která má indonéským farmářům ukázat, jak mohou svá pole chránit před divokými zvířaty, aniž by je museli zabíjet. Kromě toho bude brožura sloužit i jako vzdělávací materiál o ohrožených druzích zvířat žijících v jejich blízkosti.

22.1.2018 - Aplikace Záchranka a Horská služba ČR spojily své síly při záchraně raněného na horách
PRAHA (Horská služba ČR) - Aplikace Záchranka funguje téměř dva roky a za tak krátkou dobu se jí podařilo dosáhnout výrazných úspěchů; ve svých chytrých telefonech ji má více než půl milionu uživatelů, na základě volání z aplikace vyjížděla ZZS k 1500 případům, přes aplikaci volá o pomoc zhruba 40 lidí každý den, při použití aplikace se podařilo zkrátit dojezdové časy záchranářů. „I přes tyto úspěchy se snažíme aplikaci neustále vylepšovat, k druhým narozeninám jsme si tak nadělili spolupráci s horskou službou a také nové funkcionality, při vývoji novinek vycházíme ze zpětné vazby odborníků – tedy záchranářů, ale i uživatelů,“ říká Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

22.1.2018 - Divocí koně Na Plachtě
HRADEC KRÁLOVÉ (AOPK ČR) - Od soboty 20. je možné na výjimečné lokalitě v Hradci Králové pozorovat divoké koně. Po již tradičních řízených pojezdech vojenské techniky každý podzim budou koně dalším nástrojem v péči o zdejší přírodu.

22.1.2018 - Odpadářská anketa pro obce startuje!
Praha (CEMC) - Redakce časopisů Odpadové fórum a PRO města a obce připravila webovou anketu „Odpadové hospodářství z pohledu měst a obcí“, které je možné se zúčastnit do 18. února 2018.

21.1.2018 - Zelení si zvolili nové předsednictvo, podpořili Drahoše, odmítli prohlubování spolupráce s Čínou a vyzvali k omezení jednorázových plastových výrobků
ČESKÁ TŘEBOVÁ (Strana zelených) - Druhým dnem dnes pokračuje sjezd Strany zelených v České Třebové. Včera bylo zvoleno nové předsednictvo strany, když se předsedou strany stal starosta Prahy 4 Petr Štěpánek a 1. místopředsedkyní bioložka, manažerka v oblasti životního prostředí a zastupitelka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis, 2. místopředsedkyní pak byla zvolena překladatelka a PR manažerka Petra Jelínková a 3. místopředsedkyní právnička a radní v obvodě Ústí nad Labem – město Karolína Žákovská. Dalšími členy předsednictva byli zvoleni marketingový manažer Jenda Perla, radní Prahy 7 František Vosecký a projektový manažer Vít Masare. Dnes Zelení pokračovali volbou členů a členek Ústřední revizní komise a věnovali se aktuální politické situaci.

21.1.2018 - Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu
PRAHA (Národní zemědělstké muzeum) - Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Přijďte zažít atmosféru staročeské tradice do Národního zemědělského muzea v Praze.

21.1.2018 - Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek. První místopředsedkyně je Magdalena Davis
ČESKÁ TŘEBOVÁ (Strana zelených) - Novým předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek. Zvolen byl na sjezdu strany v České Třebové a vystřídá ve vedení strany Matěje Stropnického, který rezignoval po říjnových volbách. Starosta Prahy 4 získal v tajné volbě 119 z 220 hlasů a uspěl tak před dalšími kandidáty na předsedu, radním Prahy 7 Františkem Voseckým, který získal 94 hlasů, a horolezcem a učitelem Janem Šlechtou, který získal 5 hlasů. Čtvrtý kandidát, současný místopředseda strany a zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek, kandidaturu na konci svého projevu stáhl.

21.1.2018 - Svoboda zvířat podporuje úsilí norské organizace NOAH
PRAHA (Svoboda zvířat) - Svoboda zvířat souhlasí s úsilím norské organizace na ochranu zvířat NOAH zabránit plánovanému masivnímu odstřelu vlků v Norsku. Na podporu jejich úsilí, tohoto tématu a plánovaným demonstracím, které probíhají 19.-20. ledna 2018, sdílíme tiskovou zprávu organizace NOAH.

20.1.2018 - Divocí koně z Milovic se už zabydlují ve dvou lokalitách na východě Čech
HRADEC KRÁLOVÉ/JAROMĚŘ (Česká krajina) - Odrostlá mláďata divokých koní ze středočeských Milovic se ode dneška zabydlují ve dvou nových lokalitách. Rezervaci ráno opustily dva transporty. První z nich zamířil do lokality Na Plachtě u Hradce Králové, kde na ně bude dohlížet ochranářská organizace JARO Jaroměř, druhý do Ptačího parku Josefovské louky, o který se stará Česká společnost ornitologická.

20.1.2018 - Ornitologové vypustili na Josefovské louky divoké koně
JAROMĚŘ (Česká společnost ornitologická) - Na Josefovské louky dnes ornitologové dopravili divoké exmoorské koně. Pět mladých hřebečků, kteří pocházejí z pastevní rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá, bylo na zasněžené louky vypuštěno za přihlížení více než stovky fanoušků ptačího parku. Svou přítomností budou divocí koně z Exmooru pomáhat udržovat prostředí nezbytné pro luční mokřadní druhy ptáků, kteří patří mezi cílové druhy Josefovských luk. Koně svou přítomností částečně nahradí doposud používanou těžkou techniku. Ornitologové apelují na návštěvníky parku, aby koním nenosili žádné pamlsky „na přilepšenou“, které koním mohou uškodit nebo je dokonce zabít.

20.1.2018 - Divocí koně z Milovic se už zabydlují ve dvou lokalitách na východě Čech
Praha (Česká krajina) - Odrostlá mláďata divokých koní ze středočeských Milovic se ode dneška zabydlují ve dvou nových lokalitách. Rezervaci ráno opustily dva transporty. První z nich zamířil do lokality Na Plachtě u Hradce Králové, kde na ně bude dohlížet ochranářská organizace JARO Jaroměř, druhý do Ptačího parku Josefovské louky, o který se stará Česká společnost ornitologická.

19.1.2018 - Jiří Drahoš navštívil farmy členů Asociace aneb „Prezident pro venkov“ druhý díl
ČESKÝ KRUMLOV (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš dnes v praxi představil svůj vztah k venkovu na farmách členů Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), konkrétně v regionu Český Krumlov. Na jihu Čech tak proběhlo s předstihem druhé kolo volby prezidenta, respektive „Prezidenta pro venkov“, přičemž první kolo se uskutečnilo ve čtvrtek 4. ledna letošního roku ve středočeské obci Radonice.

19.1.2018 - Co je na současném systému mýtného špatně a jak by se měl změnit?
PRAHA (Strana zelených) - Kraje a města nesouhlasí s rozšířením výběru mýtného o 900 kilometrů na silnice prvních tříd. Mají k tomu dobrý důvod. V České republice zatím mýto funguje tak, že vytlačuje těžkou nákladní dopravu z dálnic a silnic první třídy, které jsou pro ni uzpůsobeny, na silnice nižších tříd, jejichž historické parametry a trasování s kamiony rozhodně nepočítaly. Silnice druhých a třetích tříd jsou obvykle vedeny centry obcí a měst, obchvaty jsou na nich výjimečné.

19.1.2018 - Na jaře se v Krkonoších objeví 5 nových lávek. Navrhli a vlastními silami je postavili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze
PRAHA (ČVUT Praha) - Na stavbě lávek pracovali studenti před budovou Fakulty architektury, kde je ve čtvrtek 18. ledna za účasti vedení fakulty, rektora ČVUT a zástupců Správy Krkonošského národního parku představili veřejnosti. Než na horách roztaje sníh, budou lávky k vidění dejvickém kampusu ČVUT.

19.1.2018 - Děti Země proti dálnici D1107 nepodaly žádné námitky
(Děti Země) - Po čtyřech letech průtahů bylo vydáno stavební povolení

19.1.2018 - Středočeský ekofestival přinese více než 45 akcí
Poděbrady (Ekocentrum Huslík) - Přes 45 filmových projekcí, přednášek, workshopů a diskusních setkání nabídne Středočeský ekofestival. Koná se od 3. února do 7. února 2018 v Poděbradech. Široké veřejnosti i školám nabídne filmové projekce a přednášky, o víkendu bude doplněn o řadu workshopů a doprovodný program pro děti, školy i veřejnost. Zařadí se tak mezi největší české regionální festivaly s ekologickou tématikou.

18.1.2018 - Lávky do Krkonoš z Fakulty architektury
PRAHA (ČVUT Praha) - V létě správa KRNAPu vytipovala celkem dvanáct lávek na území Krkonoš, které jsou ve špatném technickém stavu. Pět z nich si vybrali vedoucí ateliérů Ústavu navrhování II a nabídli je studentům jako zadání pro volitelný nebo realizační projekt. Každý ze zúčastněných ateliérů vybral z projektů svých studentů jeden, který bude vlastními silami realizovat na fakultním nádvoří. Následně se lávky rozloží a převezou do Krkonoš, kde budou letos na jaře instalovány. „Nejde jen o to naučit adepty architektury pracovat s dlátem, pilkou či vrtačkou, ale na vlastní kůži zažít odpovědnost za vlastní rozhodnutí, co v realitě znamená čára na papíře, jak to chodí na stavbě a jak je dlouhá cesta od idey k hotovému dílu, jak je plná překážek a křižovatek a jaká je radost, když se vše podaří dovést až do cíle,“ vysvětluje koordinátorka projektu doc. Hana Seho.

18.1.2018 - Ministr Richard Brabec má šanci podpořit recyklaci v novele zákona o odpadech. Využije ji tentokrát?
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí DUHA vyzvalo ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) otevřeným dopisem [1], aby v právě projednávané novele zákona o odpadech zvýšil nízký poplatek za skládkování odpadů, doplnil jej slevou pro obce s vysokou mírou recyklace a upravil nevhodně definovaný zákaz skládkování neupravených odpadů od roku 2024. Právě těmito opatřeními může nyní výšit recyklaci na úkor skládkování a spalování odpadu. Ministr by neměl s přípravou této cesty k zákazu skládkování otálet, jinak se zpozdí investice do potřebné infrastruktury a ohrozí zákonem určený termín ukončení skládkování v roce 2024.

18.1.2018 - Stále více firem koncepčně pečuje o vodu. Uherskohradišťský Aquarex proto hledá lidi a plánuje růst
Uherské Hradiště (Aquarex Waterprofit ) - Zájem českých firem řešit koncepčně vodní cyklus ve své výrobě nadále narůstá. To potvrzuje a nárůst objednávek na rok 2018 hlásí Aquarex Waterprofit, společnost z Uherského Hradiště, která se zabývá právě tím, že pro své klienty optimalizuje vodní cyklus, vyvíjí pro ně technologie a poskytuje poradenství v této oblasti. Aktuálně hledá vhodné adepty na pozice projektanta, konstruktéra či technologa úpravy vody.

17.1.2018 - Vítáme rozhodnutí vlády nepřipojit se k žalobě Polska na limity znečištění
PRAHA (KDU-ČSL) - KDU-ČSL vítá dnešní rozhodnutí Vlády ČR nepřipojit se k žalobě Polska na limity znečištění. Ty Evropská unie schválila v loňském roce. K nepřijetí tohoto návrhu dnes vyzval vládu také místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

17.1.2018 - Evropský parlament podpořil občanskou energetiku. Europoslanci chtějí zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 35 procent
ŠTRASBURK (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR, Glopolis, Centrum pro dopravu a energetiku) - Evropský parlament dnes odhlasoval [1], aby se do konce příštího desetiletí zvýšil podíl čistých obnovitelných zdrojů v Evropské unii na 35 procent. Studie ukazují, že původní návrh Evropské komise a členských států ve výši 27 % nepovede ke splnění evropských závazků v ochraně klimatu podle platné Pařížské dohody.

17.1.2018 - Rozvoj vodní dopravy je ve veřejném zájmu, nutné je postavit Plavební stupeň Děčín, rozhodla vláda
PRAHA (MD ČR) - Převažujícím veřejným zájmem je další rozvoj vodní dopravy, kvůli kterému je nutné postavit plavební stupeň Děčín. Rozhodla o tom dnes vláda s tím, že ochranu evropsky významných lokalit vyřeší kompenzační opatření.

17.1.2018 - Zoo Praha a Krajanka pomáhají chránit ohrožené druhy
PRAHA (ZOO Praha) - Zoo Praha se dlouhodobě zasluhuje o ochranu ohrožených druhů na mnoha místech světa. Nyní je bude chránit i s podporou společnosti ALIMPEX FOOD, a. s., která se rozhodla podpořit in-situ projekty pražské zoo pomocí nového produktu – dezertu pro děti Krajanka ZOO, který se na pultech obchodních řetězců objeví v lednu tohoto roku.

17.1.2018 - Ekologické organizace vítají rozhodnutí vlády nepřipojit se k žalobě Polsko vs. čisté ovzduší EU
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Frank Bold) - Vláda právě rozhodla o tom, že se Česká republika nepřipojí ke kontroverzní žalobě Polska proti novým evropským emisním limitů, které mají zlepšit ovzduší a chránit naše zdraví.

17.1.2018 - Evžen Tošenovský: Nové cíle EU pro obnovitelné zdroje energie přijdou Česko na stovky miliard
BRUSEL (ODS) - Energetická účinnost se má do roku 2030 zvýšit o pětatřicet procent a stejně tak podíl obnovitelných zdrojů má za stejné období vzrůst na pětatřicet procent. Na nové podobě energetiky se ve středu shodla většina europoslanců. Pokud by taková pravidla odsouhlasily i členské státy, pro Česko to podle místopředsedy ODS Evžena Tošenovského bude znamenat vážnou ekonomickou i ekologickou hrozbu.

16.1.2018 - „Výsměch lidem na Ostravsku,“ hodnotí poslanec Černohorský snahu ministra průmyslu pomoci Polsku dál znečišťovat ovzduší v kraji
OSTRAVA (Pirátská strana) - „Výsměch všem lidem na Ostravsku, kteří dlouhodobě dýchají vzduch znečištěný daleko nad rámec zákonných limitů! A to včetně primátora a hejtmana z řad ANO,“ tak pirátský poslanec Lukáš Černohorský označuje snahu nového ministra průmyslu Tomáše Hünera. Ten chce zítra na vládě lobbovat za to, abychom se přidali k žalobě Polska proti přísnějším limitům znečištění ovzduší. Ty Evropská unie schválila v loňském roce. Polsku přitom před nedávnem konečně skončila výjimka, která našim severním sousedům umožňovala vypouštět více škodlivin do ovzduší než podniky u nás. I nové přísnější limity EU jsou přitom pořád mírnější než například v Číně.

16.1.2018 - In Karta ČD vstupuje do virtuálního světa
PRAHA (České dráhy) - České dráhy testují unikátní technologickou novinku, která zjednoduší odbavení cestujících ve vlacích. Přicházejí se zákaznickou kartou v mobilním telefonu s rotujícím QR kódem. Zcela noví zákazníci si vytvoří Virtuální In Kartu (VIK), ti stávající si do mobilního telefonu přenesou obraz své čipové In Karty (OIK). Ověřovací provoz In Karty v mobilním telefonu zahájil národní dopravce 16. ledna.

16.1.2018 - Pozvánka: Otevření pobočky Sociální kliniky v Plzni
PLZEŇ (Český institut biosyntézy, projekt Sociální klinika) - Milé novinářky a milí novináři, rád bych Vás jménem Sociální kliniky pozval na slavnostní otevření naší nové pobočky v Plzni. Akce proběhne ve čtvrtek 25. ledna 2018 od 17. hod. na adrese ul. Palackého 275/12, Plzeň.

16.1.2018 - Divocí koně z Milovic pomohou chránit dvě unikátní rezervace ve východních Čechách
Praha (Česká krajina) - Rezervaci divokých koní ve středočeských Milovicích již za pár dní opustí první transport deseti hřebců, kteří se tam narodili v roce 2016. Jejich cílem jsou přírodovědně unikátní východočeské lokality - přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové a Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře.

15.1.2018 - Oteplování Země lze udržet na 1,5 stupni Celsia, říká uniklý koncept vědecké zprávy IPCC. Je však nutná rychlá proměna ekonomiky
PRAHA (Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku, Greenpeace ČR a Klimatická koalice) - Podle uniklé pracovní verze připravované speciální zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) [1] existuje ještě malá šance na zastavení globálního oteplování planety na hranici 1,5 stupně Celsia. Jde o úroveň, kterou doporučuje Pařížská klimatická dohoda (závažně stanovuje hranici 2 stupně Celsia) [2]. Zprávu připravuje IPCC na základě všech dostupných vědeckých poznatků právě. Panel chce posoudit, jaké jsou šance na splnění cíle Pařížské dohody, jestli k němu spějeme a jak je případně potřeba cíle jednotlivých států zlepšit.

15.1.2018 - Raz, dva, tři - hrajeme!
PRAHA (Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy) - Klub hráčů deskových her „Deska“ pořádá tento pátek, 19. ledna, od 18 hodin první hrací večírek s přespáním v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy.

15.1.2018 - Odpovědný skialpinista se rozjíždí
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Skialpinismus je v Krkonoších v posledních letech velice populárním sportem. Vyznavači jízdy volným terénem ale snadno mohou narazit na omezení platná na území Krkonošského národního parku, jako například zákaz vstupu mimo značené cesty v I. zóně. Správa KRNAP se proto v letošním roce spojila s prodejnou sportovních potřeb Hudy Vrchlabí a Horskou službou Krkonoše. Společně přicházíme s propagační aktivitou pod heslem Odpovědný skialpinista.

12.1.2018 - Šumavská mozkovka počtvrté - soutěž 2017: Hlasujte do 11. února!
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Nabízíme vám už čtvrtou sérii soutěžních článků Šumavské mozkovky. Jsou důkazem, že na Šumavě je stále co zkoumat a co poznávat.

12.1.2018 - Na zpracování územních plánů poskytne MMR 20 milionů korun
PRAHA (MMR ČR) - Obce získají od Ministerstva pro místní rozvoj dalších 20 milionů korun na zpracování územních plánů. Právě v těchto dnech byl totiž ukončen příjem žádostí o poskytnutí dotací. Celkem bylo podáno 173 žádostí v celkové hodnotě 38 milionů korun, což je téměř dvojnásobný převis částky, která byla pro tuto výzvu určena.

12.1.2018 - Mobilní aplikace IDS přináší nové služby pro cestující
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Cestování veřejnou dopravou ve východočeském regionu se přizpůsobuje současným trendům. Pardubický a Královéhradecký kraj prostřednictvím společnosti OREDO spustily mobilní aplikaci IDS pro chytré telefony s operačním systémem Android, ve které cestující naleznou všechny potřebné informace o autobusových i vlakových spojích.

12.1.2018 - Doprava získala na nové dálnice a rekonstrukce železnic už 150 miliard z evropských prostředků
PRAHA (MD ČR) - Evropská komise proplatila České republice na nové dálnice, silnice a opravy na železnici celkem 150 miliard korun z Operačního programu Doprava I. Tento program je tak kompletně uzavřen a resortu dopravy se podařilo ho úspěšně vyčerpat bez jakékoliv ztráty. Z navazujícího Operačního programu Doprava II putuje na stavby dalších 19 miliard korun.

11.1.2018 - Kraj nezajímá názor občanů a občanek o poloze nádraží v Brně
BRNO (Děti Země) - Zastupitelstvo Jihomoravského kraje by rozhodnutí o nádraží mělo posunout (tisková zpráva NESEHNUTÍ Brno).

11.1.2018 - Kraj nezajímá názor občanů a občanek o poloze nádraží v Brně
BRNO (NESEHNUTí) - V pondělí 15. ledna 2018 má zastupitelstvo Jihomoravského kraje rozhodnout, kterou variantu polohy nádraží v Brně doporučí k výstavbě. Aliance „Občané pro nádraží v centru“ považuje toto jednání za předčasné. Nejsou totiž známé názory lidí z obcí v okolí Brna, zejména těch, kteří každodenně do Brna dojíždějí. Chybí kvalitní průzkum veřejného mínění. Sama Aliance podporuje modernizaci nádraží v centru, ta je podle studie proveditelnosti technicky reálná a lidem zlepší cestování vlakem.

11.1.2018 - Kraj vychází vstříc bývalým příslušníkům PTP
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Jízdné zdarma pro bývalé příslušníky Pomocných technických praporů (PTP) zůstane v Královéhradeckém kraji zachováno i po ukončení činnosti jejich organizace. Dopravcům postačí pro uznání nároku na slevu průkazka PTP s platným kuponem pro rok 2017. Ke stejnému kroku přistoupil i Pardubický kraj.

11.1.2018 - Vláda se seznámila s dosaženými cíli Státní energetické koncepce
PRAHA (MPO ČR) - Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner včera informoval vládu o plnění nástrojů Státní energetické koncepce České republiky, konkrétně o stavu plnění nástrojů koncepce v souladu s jejím hlavním posláním, tj. zajištěním spolehlivé, bezpečné a k životnímu prostředí šetrné dodávky energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky České republiky.

11.1.2018 - Kraj s obcemi spolupracuje na likvidaci ekologických zátěží
LIBEREC (Liberecký kraj) - Jedna z dosud nejnebezpečnějších ekologických zátěží na území Libereckého kraje, sklad sudů s oleji a vyřazenými kondenzátory v Dubé - Novém Bernštejně, zmizí letos na jaře. V problematice nelegálních skladů se za poslední roky podařilo odvézt odpady z Arnoltic a Pěnčína. Rozjely se projekty sanace v Dubé a její příprava probíhá i v Jesenném. Další černé skládky a lokality kontaminovaného horninového prostředí má kraj zmapované a ve spolupráci s obcemi řeší jejich odstraňování.

10.1.2018 - Sociální demokracie chce zcela nová jednání o vládě
PRAHA (ČSSD) - Poslanci sociální demokracie v dnešním hlasování o důvěře nepodpoří menšinovou vládu Andreje Babiše. Hnutí ANO s ČSSD nikdy nejednalo o personáliích nebo programu. Sociální demokracie je nicméně připravena aktivně se podílet na řešení současné situace.

9.1.2018 - Důležité úkoly Státní energetické koncepce mají už dva roky zpoždění. Zprávu o tom projedná zítra vláda
PRAHA (Hnutí DUHA, Calla, Greenpeace ČR a Zelený kruh) - Rozhýbat využívání čistých domácích obnovitelných zdrojů, pokutovat plýtvání uhlím či zajistit posílením státního dohledu, aby ČEZ naplňoval energetickou politiku státu - všechny tyto důležité úkoly měla zajistit vláda do konce roku 2015. Splněny však nejsou dodnes. Znovu to odhaluje Zpráva o plnění nástrojů Státní energetické koncepce ČR (SEK) do roku 2017, kterou zítra projedná Babišova vláda. Podle Hnutí DUHA, Greenpeace a sdružení Calla se Ministerstvo průmyslu zaměřuje na nejdražší a nejrizikovější cesty, jako jsou nové jaderné reaktory, a opomíjí jiné úkoly SEK.

9.1.2018 - Padesát let časopisu Krkonoše – Jizerské hory
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Už celou polovinu století má za sebou časopis Krkonoše – Jizerské hory, regionální měsíčník o přírodě a lidech, který vydává po celou dobu jeho existence Správa Krkonošského národního parku. Historicky první číslo mělo svou uzávěrku 10. února roku 1968.

9.1.2018 - Tendr na autobusovou dopravu má být vyhlášen v dubnu. Jeho přípravu zajistí zkušená firma
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj vybral v tendru poskytovatele právních služeb pro přípravu tendru na zajištění veřejné autobusové dopravy. Uchazeči podali tři nabídky, z nichž nejnižší se dostala na částku 847 tisíc korun včetně DPH.

8.1.2018 - Naučte se navrhovat, prodávat nebo instalovat systémy řízeného větrání a moderního vytápění
PRAHA (Husky & Zehnder Akademie) - Nová školení pro architekty, projektanty, instalatéry a obchodníky. Společnost Zehnder vypsala na rok 2018 termíny nových odborných školení na téma větrání a vytápění. Jsou určena pro odborníky s různou úrovní znalostí této problematiky – stačí si jen vybrat. Program Akademie začíná už 29. ledna 2018!

8.1.2018 - Vláda se zavázala vyřešit krizi v lesích. Musí však prosadit konkrétní řešení
PRAHA (Hnutí DUHA) - Dnes schválené programové prohlášení vlády Andreje Babiše konkretizuje proti původnímu návrhu plán na ozdravění českých lesů. Ty velmi rychle chřadnou zejména vlivem dlouhodobě nešetrného hospodaření a změny klimatu. Nemocných je už 75% smrků a 42% listnáčů [1].

8.1.2018 - Programové prohlášení vlády
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Dne 8. ledna 2018 schválila vláda Andreje Babiše finální verzi Programového prohlášení vlády České republiky.

8.1.2018 - Poslední příležitost k nominaci svého Slídila za rok 2017 se blíží!
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Nominace na nejzvědavější úřady, firmy nebo technologie v třináctém ročníku Big Brother Awards (Cena Velkého bratra) může veřejnost posílat přes nový web BigBrotherAwards.cz. Uzávěrka nominací Big Brother Awards 2017 je již 16.1.2018.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 776 | Další

Online diskuse
22.1.2018 - Spekulanti s pozemky v Jižním centru v Brně potřebují nádraží odsunout, tak se již ozývají
(Děti Země) - Brno podepsalo Memorandum se společnostmi Karlín Development II a RANDORA (tisková zpráva aliance "Občané pro nádraží v centru")

22.1.2018 - Nová brožura radí indonéským farmářům, jak chránit farmy před divokými zvířaty, a přitom je nechat žít
PRAHA (The Kukang Rescue Program) - Konflikt mezi lidmi a divokými zvířaty je stále častějším a vážnějším problémem v mnoha oblastech světa. V důsledku úbytku přirozeného prostředí a potravních zdrojů jsou zvířata nucena hledat si náhradní prostor, a tak stále častěji pronikají do blízkosti lidských obydlí a na zemědělskou půdu, kde jsou lidmi označována za škůdce, pronásledována a zabíjena. Organizace The Kukang Rescue Program v reakci na tento problém vytvořila zcela novou, unikátní brožuru, která má indonéským farmářům ukázat, jak mohou svá pole chránit před divokými zvířaty, aniž by je museli zabíjet. Kromě toho bude brožura sloužit i jako vzdělávací materiál o ohrožených druzích zvířat žijících v jejich blízkosti.

22.1.2018 - Aplikace Záchranka a Horská služba ČR spojily své síly při záchraně raněného na horách
PRAHA (Horská služba ČR) - Aplikace Záchranka funguje téměř dva roky a za tak krátkou dobu se jí podařilo dosáhnout výrazných úspěchů; ve svých chytrých telefonech ji má více než půl milionu uživatelů, na základě volání z aplikace vyjížděla ZZS k 1500 případům, přes aplikaci volá o pomoc zhruba 40 lidí každý den, při použití aplikace se podařilo zkrátit dojezdové časy záchranářů. „I přes tyto úspěchy se snažíme aplikaci neustále vylepšovat, k druhým narozeninám jsme si tak nadělili spolupráci s horskou službou a také nové funkcionality, při vývoji novinek vycházíme ze zpětné vazby odborníků – tedy záchranářů, ale i uživatelů,“ říká Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

22.1.2018 - Divocí koně Na Plachtě
HRADEC KRÁLOVÉ (AOPK ČR) - Od soboty 20. je možné na výjimečné lokalitě v Hradci Králové pozorovat divoké koně. Po již tradičních řízených pojezdech vojenské techniky každý podzim budou koně dalším nástrojem v péči o zdejší přírodu.

22.1.2018 - Odpadářská anketa pro obce startuje!
Praha (CEMC) - Redakce časopisů Odpadové fórum a PRO města a obce připravila webovou anketu „Odpadové hospodářství z pohledu měst a obcí“, které je možné se zúčastnit do 18. února 2018.

21.1.2018 - Zelení si zvolili nové předsednictvo, podpořili Drahoše, odmítli prohlubování spolupráce s Čínou a vyzvali k omezení jednorázových plastových výrobků
ČESKÁ TŘEBOVÁ (Strana zelených) - Druhým dnem dnes pokračuje sjezd Strany zelených v České Třebové. Včera bylo zvoleno nové předsednictvo strany, když se předsedou strany stal starosta Prahy 4 Petr Štěpánek a 1. místopředsedkyní bioložka, manažerka v oblasti životního prostředí a zastupitelka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis, 2. místopředsedkyní pak byla zvolena překladatelka a PR manažerka Petra Jelínková a 3. místopředsedkyní právnička a radní v obvodě Ústí nad Labem – město Karolína Žákovská. Dalšími členy předsednictva byli zvoleni marketingový manažer Jenda Perla, radní Prahy 7 František Vosecký a projektový manažer Vít Masare. Dnes Zelení pokračovali volbou členů a členek Ústřední revizní komise a věnovali se aktuální politické situaci.

21.1.2018 - Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu
PRAHA (Národní zemědělstké muzeum) - Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Přijďte zažít atmosféru staročeské tradice do Národního zemědělského muzea v Praze.

21.1.2018 - Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek. První místopředsedkyně je Magdalena Davis
ČESKÁ TŘEBOVÁ (Strana zelených) - Novým předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek. Zvolen byl na sjezdu strany v České Třebové a vystřídá ve vedení strany Matěje Stropnického, který rezignoval po říjnových volbách. Starosta Prahy 4 získal v tajné volbě 119 z 220 hlasů a uspěl tak před dalšími kandidáty na předsedu, radním Prahy 7 Františkem Voseckým, který získal 94 hlasů, a horolezcem a učitelem Janem Šlechtou, který získal 5 hlasů. Čtvrtý kandidát, současný místopředseda strany a zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek, kandidaturu na konci svého projevu stáhl.

21.1.2018 - Svoboda zvířat podporuje úsilí norské organizace NOAH
PRAHA (Svoboda zvířat) - Svoboda zvířat souhlasí s úsilím norské organizace na ochranu zvířat NOAH zabránit plánovanému masivnímu odstřelu vlků v Norsku. Na podporu jejich úsilí, tohoto tématu a plánovaným demonstracím, které probíhají 19.-20. ledna 2018, sdílíme tiskovou zprávu organizace NOAH.

20.1.2018 - Divocí koně z Milovic se už zabydlují ve dvou lokalitách na východě Čech
HRADEC KRÁLOVÉ/JAROMĚŘ (Česká krajina) - Odrostlá mláďata divokých koní ze středočeských Milovic se ode dneška zabydlují ve dvou nových lokalitách. Rezervaci ráno opustily dva transporty. První z nich zamířil do lokality Na Plachtě u Hradce Králové, kde na ně bude dohlížet ochranářská organizace JARO Jaroměř, druhý do Ptačího parku Josefovské louky, o který se stará Česká společnost ornitologická.

20.1.2018 - Ornitologové vypustili na Josefovské louky divoké koně
JAROMĚŘ (Česká společnost ornitologická) - Na Josefovské louky dnes ornitologové dopravili divoké exmoorské koně. Pět mladých hřebečků, kteří pocházejí z pastevní rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá, bylo na zasněžené louky vypuštěno za přihlížení více než stovky fanoušků ptačího parku. Svou přítomností budou divocí koně z Exmooru pomáhat udržovat prostředí nezbytné pro luční mokřadní druhy ptáků, kteří patří mezi cílové druhy Josefovských luk. Koně svou přítomností částečně nahradí doposud používanou těžkou techniku. Ornitologové apelují na návštěvníky parku, aby koním nenosili žádné pamlsky „na přilepšenou“, které koním mohou uškodit nebo je dokonce zabít.

20.1.2018 - Divocí koně z Milovic se už zabydlují ve dvou lokalitách na východě Čech
Praha (Česká krajina) - Odrostlá mláďata divokých koní ze středočeských Milovic se ode dneška zabydlují ve dvou nových lokalitách. Rezervaci ráno opustily dva transporty. První z nich zamířil do lokality Na Plachtě u Hradce Králové, kde na ně bude dohlížet ochranářská organizace JARO Jaroměř, druhý do Ptačího parku Josefovské louky, o který se stará Česká společnost ornitologická.

19.1.2018 - Jiří Drahoš navštívil farmy členů Asociace aneb „Prezident pro venkov“ druhý díl
ČESKÝ KRUMLOV (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš dnes v praxi představil svůj vztah k venkovu na farmách členů Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), konkrétně v regionu Český Krumlov. Na jihu Čech tak proběhlo s předstihem druhé kolo volby prezidenta, respektive „Prezidenta pro venkov“, přičemž první kolo se uskutečnilo ve čtvrtek 4. ledna letošního roku ve středočeské obci Radonice.

19.1.2018 - Co je na současném systému mýtného špatně a jak by se měl změnit?
PRAHA (Strana zelených) - Kraje a města nesouhlasí s rozšířením výběru mýtného o 900 kilometrů na silnice prvních tříd. Mají k tomu dobrý důvod. V České republice zatím mýto funguje tak, že vytlačuje těžkou nákladní dopravu z dálnic a silnic první třídy, které jsou pro ni uzpůsobeny, na silnice nižších tříd, jejichž historické parametry a trasování s kamiony rozhodně nepočítaly. Silnice druhých a třetích tříd jsou obvykle vedeny centry obcí a měst, obchvaty jsou na nich výjimečné.

19.1.2018 - Na jaře se v Krkonoších objeví 5 nových lávek. Navrhli a vlastními silami je postavili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze
PRAHA (ČVUT Praha) - Na stavbě lávek pracovali studenti před budovou Fakulty architektury, kde je ve čtvrtek 18. ledna za účasti vedení fakulty, rektora ČVUT a zástupců Správy Krkonošského národního parku představili veřejnosti. Než na horách roztaje sníh, budou lávky k vidění dejvickém kampusu ČVUT.

19.1.2018 - Děti Země proti dálnici D1107 nepodaly žádné námitky
(Děti Země) - Po čtyřech letech průtahů bylo vydáno stavební povolení

19.1.2018 - Středočeský ekofestival přinese více než 45 akcí
Poděbrady (Ekocentrum Huslík) - Přes 45 filmových projekcí, přednášek, workshopů a diskusních setkání nabídne Středočeský ekofestival. Koná se od 3. února do 7. února 2018 v Poděbradech. Široké veřejnosti i školám nabídne filmové projekce a přednášky, o víkendu bude doplněn o řadu workshopů a doprovodný program pro děti, školy i veřejnost. Zařadí se tak mezi největší české regionální festivaly s ekologickou tématikou.

18.1.2018 - Lávky do Krkonoš z Fakulty architektury
PRAHA (ČVUT Praha) - V létě správa KRNAPu vytipovala celkem dvanáct lávek na území Krkonoš, které jsou ve špatném technickém stavu. Pět z nich si vybrali vedoucí ateliérů Ústavu navrhování II a nabídli je studentům jako zadání pro volitelný nebo realizační projekt. Každý ze zúčastněných ateliérů vybral z projektů svých studentů jeden, který bude vlastními silami realizovat na fakultním nádvoří. Následně se lávky rozloží a převezou do Krkonoš, kde budou letos na jaře instalovány. „Nejde jen o to naučit adepty architektury pracovat s dlátem, pilkou či vrtačkou, ale na vlastní kůži zažít odpovědnost za vlastní rozhodnutí, co v realitě znamená čára na papíře, jak to chodí na stavbě a jak je dlouhá cesta od idey k hotovému dílu, jak je plná překážek a křižovatek a jaká je radost, když se vše podaří dovést až do cíle,“ vysvětluje koordinátorka projektu doc. Hana Seho.

18.1.2018 - Ministr Richard Brabec má šanci podpořit recyklaci v novele zákona o odpadech. Využije ji tentokrát?
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí DUHA vyzvalo ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) otevřeným dopisem [1], aby v právě projednávané novele zákona o odpadech zvýšil nízký poplatek za skládkování odpadů, doplnil jej slevou pro obce s vysokou mírou recyklace a upravil nevhodně definovaný zákaz skládkování neupravených odpadů od roku 2024. Právě těmito opatřeními může nyní výšit recyklaci na úkor skládkování a spalování odpadu. Ministr by neměl s přípravou této cesty k zákazu skládkování otálet, jinak se zpozdí investice do potřebné infrastruktury a ohrozí zákonem určený termín ukončení skládkování v roce 2024.

18.1.2018 - Stále více firem koncepčně pečuje o vodu. Uherskohradišťský Aquarex proto hledá lidi a plánuje růst
Uherské Hradiště (Aquarex Waterprofit ) - Zájem českých firem řešit koncepčně vodní cyklus ve své výrobě nadále narůstá. To potvrzuje a nárůst objednávek na rok 2018 hlásí Aquarex Waterprofit, společnost z Uherského Hradiště, která se zabývá právě tím, že pro své klienty optimalizuje vodní cyklus, vyvíjí pro ně technologie a poskytuje poradenství v této oblasti. Aktuálně hledá vhodné adepty na pozice projektanta, konstruktéra či technologa úpravy vody.

17.1.2018 - Vítáme rozhodnutí vlády nepřipojit se k žalobě Polska na limity znečištění
PRAHA (KDU-ČSL) - KDU-ČSL vítá dnešní rozhodnutí Vlády ČR nepřipojit se k žalobě Polska na limity znečištění. Ty Evropská unie schválila v loňském roce. K nepřijetí tohoto návrhu dnes vyzval vládu také místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

17.1.2018 - Evropský parlament podpořil občanskou energetiku. Europoslanci chtějí zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 35 procent
ŠTRASBURK (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR, Glopolis, Centrum pro dopravu a energetiku) - Evropský parlament dnes odhlasoval [1], aby se do konce příštího desetiletí zvýšil podíl čistých obnovitelných zdrojů v Evropské unii na 35 procent. Studie ukazují, že původní návrh Evropské komise a členských států ve výši 27 % nepovede ke splnění evropských závazků v ochraně klimatu podle platné Pařížské dohody.

17.1.2018 - Rozvoj vodní dopravy je ve veřejném zájmu, nutné je postavit Plavební stupeň Děčín, rozhodla vláda
PRAHA (MD ČR) - Převažujícím veřejným zájmem je další rozvoj vodní dopravy, kvůli kterému je nutné postavit plavební stupeň Děčín. Rozhodla o tom dnes vláda s tím, že ochranu evropsky významných lokalit vyřeší kompenzační opatření.

17.1.2018 - Zoo Praha a Krajanka pomáhají chránit ohrožené druhy
PRAHA (ZOO Praha) - Zoo Praha se dlouhodobě zasluhuje o ochranu ohrožených druhů na mnoha místech světa. Nyní je bude chránit i s podporou společnosti ALIMPEX FOOD, a. s., která se rozhodla podpořit in-situ projekty pražské zoo pomocí nového produktu – dezertu pro děti Krajanka ZOO, který se na pultech obchodních řetězců objeví v lednu tohoto roku.

17.1.2018 - Ekologické organizace vítají rozhodnutí vlády nepřipojit se k žalobě Polsko vs. čisté ovzduší EU
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Frank Bold) - Vláda právě rozhodla o tom, že se Česká republika nepřipojí ke kontroverzní žalobě Polska proti novým evropským emisním limitů, které mají zlepšit ovzduší a chránit naše zdraví.

17.1.2018 - Evžen Tošenovský: Nové cíle EU pro obnovitelné zdroje energie přijdou Česko na stovky miliard
BRUSEL (ODS) - Energetická účinnost se má do roku 2030 zvýšit o pětatřicet procent a stejně tak podíl obnovitelných zdrojů má za stejné období vzrůst na pětatřicet procent. Na nové podobě energetiky se ve středu shodla většina europoslanců. Pokud by taková pravidla odsouhlasily i členské státy, pro Česko to podle místopředsedy ODS Evžena Tošenovského bude znamenat vážnou ekonomickou i ekologickou hrozbu.

16.1.2018 - „Výsměch lidem na Ostravsku,“ hodnotí poslanec Černohorský snahu ministra průmyslu pomoci Polsku dál znečišťovat ovzduší v kraji
OSTRAVA (Pirátská strana) - „Výsměch všem lidem na Ostravsku, kteří dlouhodobě dýchají vzduch znečištěný daleko nad rámec zákonných limitů! A to včetně primátora a hejtmana z řad ANO,“ tak pirátský poslanec Lukáš Černohorský označuje snahu nového ministra průmyslu Tomáše Hünera. Ten chce zítra na vládě lobbovat za to, abychom se přidali k žalobě Polska proti přísnějším limitům znečištění ovzduší. Ty Evropská unie schválila v loňském roce. Polsku přitom před nedávnem konečně skončila výjimka, která našim severním sousedům umožňovala vypouštět více škodlivin do ovzduší než podniky u nás. I nové přísnější limity EU jsou přitom pořád mírnější než například v Číně.

16.1.2018 - In Karta ČD vstupuje do virtuálního světa
PRAHA (České dráhy) - České dráhy testují unikátní technologickou novinku, která zjednoduší odbavení cestujících ve vlacích. Přicházejí se zákaznickou kartou v mobilním telefonu s rotujícím QR kódem. Zcela noví zákazníci si vytvoří Virtuální In Kartu (VIK), ti stávající si do mobilního telefonu přenesou obraz své čipové In Karty (OIK). Ověřovací provoz In Karty v mobilním telefonu zahájil národní dopravce 16. ledna.

16.1.2018 - Pozvánka: Otevření pobočky Sociální kliniky v Plzni
PLZEŇ (Český institut biosyntézy, projekt Sociální klinika) - Milé novinářky a milí novináři, rád bych Vás jménem Sociální kliniky pozval na slavnostní otevření naší nové pobočky v Plzni. Akce proběhne ve čtvrtek 25. ledna 2018 od 17. hod. na adrese ul. Palackého 275/12, Plzeň.

16.1.2018 - Divocí koně z Milovic pomohou chránit dvě unikátní rezervace ve východních Čechách
Praha (Česká krajina) - Rezervaci divokých koní ve středočeských Milovicích již za pár dní opustí první transport deseti hřebců, kteří se tam narodili v roce 2016. Jejich cílem jsou přírodovědně unikátní východočeské lokality - přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové a Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře.

15.1.2018 - Oteplování Země lze udržet na 1,5 stupni Celsia, říká uniklý koncept vědecké zprávy IPCC. Je však nutná rychlá proměna ekonomiky
PRAHA (Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku, Greenpeace ČR a Klimatická koalice) - Podle uniklé pracovní verze připravované speciální zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) [1] existuje ještě malá šance na zastavení globálního oteplování planety na hranici 1,5 stupně Celsia. Jde o úroveň, kterou doporučuje Pařížská klimatická dohoda (závažně stanovuje hranici 2 stupně Celsia) [2]. Zprávu připravuje IPCC na základě všech dostupných vědeckých poznatků právě. Panel chce posoudit, jaké jsou šance na splnění cíle Pařížské dohody, jestli k němu spějeme a jak je případně potřeba cíle jednotlivých států zlepšit.

15.1.2018 - Raz, dva, tři - hrajeme!
PRAHA (Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy) - Klub hráčů deskových her „Deska“ pořádá tento pátek, 19. ledna, od 18 hodin první hrací večírek s přespáním v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy.

15.1.2018 - Odpovědný skialpinista se rozjíždí
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Skialpinismus je v Krkonoších v posledních letech velice populárním sportem. Vyznavači jízdy volným terénem ale snadno mohou narazit na omezení platná na území Krkonošského národního parku, jako například zákaz vstupu mimo značené cesty v I. zóně. Správa KRNAP se proto v letošním roce spojila s prodejnou sportovních potřeb Hudy Vrchlabí a Horskou službou Krkonoše. Společně přicházíme s propagační aktivitou pod heslem Odpovědný skialpinista.

12.1.2018 - Šumavská mozkovka počtvrté - soutěž 2017: Hlasujte do 11. února!
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Nabízíme vám už čtvrtou sérii soutěžních článků Šumavské mozkovky. Jsou důkazem, že na Šumavě je stále co zkoumat a co poznávat.

12.1.2018 - Na zpracování územních plánů poskytne MMR 20 milionů korun
PRAHA (MMR ČR) - Obce získají od Ministerstva pro místní rozvoj dalších 20 milionů korun na zpracování územních plánů. Právě v těchto dnech byl totiž ukončen příjem žádostí o poskytnutí dotací. Celkem bylo podáno 173 žádostí v celkové hodnotě 38 milionů korun, což je téměř dvojnásobný převis částky, která byla pro tuto výzvu určena.

12.1.2018 - Mobilní aplikace IDS přináší nové služby pro cestující
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Cestování veřejnou dopravou ve východočeském regionu se přizpůsobuje současným trendům. Pardubický a Královéhradecký kraj prostřednictvím společnosti OREDO spustily mobilní aplikaci IDS pro chytré telefony s operačním systémem Android, ve které cestující naleznou všechny potřebné informace o autobusových i vlakových spojích.

12.1.2018 - Doprava získala na nové dálnice a rekonstrukce železnic už 150 miliard z evropských prostředků
PRAHA (MD ČR) - Evropská komise proplatila České republice na nové dálnice, silnice a opravy na železnici celkem 150 miliard korun z Operačního programu Doprava I. Tento program je tak kompletně uzavřen a resortu dopravy se podařilo ho úspěšně vyčerpat bez jakékoliv ztráty. Z navazujícího Operačního programu Doprava II putuje na stavby dalších 19 miliard korun.

11.1.2018 - Kraj nezajímá názor občanů a občanek o poloze nádraží v Brně
BRNO (Děti Země) - Zastupitelstvo Jihomoravského kraje by rozhodnutí o nádraží mělo posunout (tisková zpráva NESEHNUTÍ Brno).

11.1.2018 - Kraj nezajímá názor občanů a občanek o poloze nádraží v Brně
BRNO (NESEHNUTí) - V pondělí 15. ledna 2018 má zastupitelstvo Jihomoravského kraje rozhodnout, kterou variantu polohy nádraží v Brně doporučí k výstavbě. Aliance „Občané pro nádraží v centru“ považuje toto jednání za předčasné. Nejsou totiž známé názory lidí z obcí v okolí Brna, zejména těch, kteří každodenně do Brna dojíždějí. Chybí kvalitní průzkum veřejného mínění. Sama Aliance podporuje modernizaci nádraží v centru, ta je podle studie proveditelnosti technicky reálná a lidem zlepší cestování vlakem.

11.1.2018 - Kraj vychází vstříc bývalým příslušníkům PTP
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Jízdné zdarma pro bývalé příslušníky Pomocných technických praporů (PTP) zůstane v Královéhradeckém kraji zachováno i po ukončení činnosti jejich organizace. Dopravcům postačí pro uznání nároku na slevu průkazka PTP s platným kuponem pro rok 2017. Ke stejnému kroku přistoupil i Pardubický kraj.

11.1.2018 - Vláda se seznámila s dosaženými cíli Státní energetické koncepce
PRAHA (MPO ČR) - Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner včera informoval vládu o plnění nástrojů Státní energetické koncepce České republiky, konkrétně o stavu plnění nástrojů koncepce v souladu s jejím hlavním posláním, tj. zajištěním spolehlivé, bezpečné a k životnímu prostředí šetrné dodávky energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky České republiky.

11.1.2018 - Kraj s obcemi spolupracuje na likvidaci ekologických zátěží
LIBEREC (Liberecký kraj) - Jedna z dosud nejnebezpečnějších ekologických zátěží na území Libereckého kraje, sklad sudů s oleji a vyřazenými kondenzátory v Dubé - Novém Bernštejně, zmizí letos na jaře. V problematice nelegálních skladů se za poslední roky podařilo odvézt odpady z Arnoltic a Pěnčína. Rozjely se projekty sanace v Dubé a její příprava probíhá i v Jesenném. Další černé skládky a lokality kontaminovaného horninového prostředí má kraj zmapované a ve spolupráci s obcemi řeší jejich odstraňování.

10.1.2018 - Sociální demokracie chce zcela nová jednání o vládě
PRAHA (ČSSD) - Poslanci sociální demokracie v dnešním hlasování o důvěře nepodpoří menšinovou vládu Andreje Babiše. Hnutí ANO s ČSSD nikdy nejednalo o personáliích nebo programu. Sociální demokracie je nicméně připravena aktivně se podílet na řešení současné situace.

9.1.2018 - Důležité úkoly Státní energetické koncepce mají už dva roky zpoždění. Zprávu o tom projedná zítra vláda
PRAHA (Hnutí DUHA, Calla, Greenpeace ČR a Zelený kruh) - Rozhýbat využívání čistých domácích obnovitelných zdrojů, pokutovat plýtvání uhlím či zajistit posílením státního dohledu, aby ČEZ naplňoval energetickou politiku státu - všechny tyto důležité úkoly měla zajistit vláda do konce roku 2015. Splněny však nejsou dodnes. Znovu to odhaluje Zpráva o plnění nástrojů Státní energetické koncepce ČR (SEK) do roku 2017, kterou zítra projedná Babišova vláda. Podle Hnutí DUHA, Greenpeace a sdružení Calla se Ministerstvo průmyslu zaměřuje na nejdražší a nejrizikovější cesty, jako jsou nové jaderné reaktory, a opomíjí jiné úkoly SEK.

9.1.2018 - Padesát let časopisu Krkonoše – Jizerské hory
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Už celou polovinu století má za sebou časopis Krkonoše – Jizerské hory, regionální měsíčník o přírodě a lidech, který vydává po celou dobu jeho existence Správa Krkonošského národního parku. Historicky první číslo mělo svou uzávěrku 10. února roku 1968.

9.1.2018 - Tendr na autobusovou dopravu má být vyhlášen v dubnu. Jeho přípravu zajistí zkušená firma
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj vybral v tendru poskytovatele právních služeb pro přípravu tendru na zajištění veřejné autobusové dopravy. Uchazeči podali tři nabídky, z nichž nejnižší se dostala na částku 847 tisíc korun včetně DPH.

8.1.2018 - Naučte se navrhovat, prodávat nebo instalovat systémy řízeného větrání a moderního vytápění
PRAHA (Husky & Zehnder Akademie) - Nová školení pro architekty, projektanty, instalatéry a obchodníky. Společnost Zehnder vypsala na rok 2018 termíny nových odborných školení na téma větrání a vytápění. Jsou určena pro odborníky s různou úrovní znalostí této problematiky – stačí si jen vybrat. Program Akademie začíná už 29. ledna 2018!

8.1.2018 - Vláda se zavázala vyřešit krizi v lesích. Musí však prosadit konkrétní řešení
PRAHA (Hnutí DUHA) - Dnes schválené programové prohlášení vlády Andreje Babiše konkretizuje proti původnímu návrhu plán na ozdravění českých lesů. Ty velmi rychle chřadnou zejména vlivem dlouhodobě nešetrného hospodaření a změny klimatu. Nemocných je už 75% smrků a 42% listnáčů [1].

8.1.2018 - Programové prohlášení vlády
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Dne 8. ledna 2018 schválila vláda Andreje Babiše finální verzi Programového prohlášení vlády České republiky.

8.1.2018 - Poslední příležitost k nominaci svého Slídila za rok 2017 se blíží!
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Nominace na nejzvědavější úřady, firmy nebo technologie v třináctém ročníku Big Brother Awards (Cena Velkého bratra) může veřejnost posílat přes nový web BigBrotherAwards.cz. Uzávěrka nominací Big Brother Awards 2017 je již 16.1.2018.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 776 | Další