ecomonitor.cz
verze pro tisk
18.4.2019 - Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2018 získalo devět oceněných
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Při v pořadí devátém předávání Cen ředitele Správy KRNAP[1] se laureáty stalo devět význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi historik František Jirásko, strážce KRNAP Alfréd Pucher, přírodovědec Petr Miles (in memoriam), sběratel a historik Antonín Tichý, dokumentátorka Irena Bělochová, člen Horské služby Krkonoše Přemysl Kovářík, hospodář Martin Maček (in memoriam, historicky první cena v hlasování veřejnosti), historik Jan Luštinec a publicistka Eliška Pilařová.

18.4.2019 - Ukliďme lesík v okolí Rabakovské ulice
Praha 10 (Nová Akropolis Praha) - Nová Akropolis Praha ve spolupráci s MČ Praha 10 vás zvou na ekologickou akci "Ukliďme svět, ukliďme Česko". V sobotu 27. dubna 2019 od 13 hodin budeme uklízet lesík v okolí Rabakovské ulice na Praze 10.

17.4.2019 - "Zažíváme velké vymírání druhů. Měli bychom jednat tak, jak jsme jednali při požáru Notre Dame," řekla Greta Thunberg v Evropském parlamentu. Čeští studenti plánují další stávku za klima na 3. května
PRAHA (Fridays for Future) - "Zažíváme velké vymírání druhů. Půda je čím dál méně úrodná, ovzduší je toxické, oceány jsou čím dál kyselejší. Měli bychom jednat tak, jak jsme jednali při požáru Notre-Dame," řekla ve svém projevu v Evropském parlamentu Greta Thunberg, šestnáctiletá švédská aktivistka. Vyzvala také občany EU, aby šli volit v květnových volbách do Evropského parlamentu: "Naslouchejte nám. My volit nemůžeme. Volte pro naši budoucnost a pro budoucnost vašich dětí a vnoučat. V těchto volbách budete rozhodovat o tom, v jakých podmínkách bude lidstvo žít."

17.4.2019 - Lidé, ekologické organizace i průmysl chtějí vyšší daň na uhlí, které ničí zdraví. Zítra končí připomínkování návrhu daňového balíčku
PRAHA (Hnutí DUHA) - K návrhu ministryně financí Aleny Schillerové na změny různých daňových zákonů [1] podalo v mezirezortním připomínkovém řízení hromadnou připomínku 1024 lidí, díky kampani Hnutí DUHA www.nedusmese.cz. Lidé chtějí zvýšit daň na uhlí spalované v lokálních topeništích. Vyšší daň by motivovala k přechodu na čisté vytápění a její výnosy by spolu s kotlíkovými dotacemi a půjčkami zajistily pomoc domácnostem, které na moderní topení nemají [2]. Ke zvýšení daně už dřív vyzval Svaz průmyslu a dopravy ČR [3] a předtím i ekologické organizace [4].

17.4.2019 - Nová půjčovna elektrokol a koloběžek v Dubí-Cínovci otvírá 19. dubna
Dubí u Teplic (Hotel Pomezí) - Elektrokola a koloběžky, očekávaný hit letošní cyklistické sezóny, si mohou zájemci od pátku nově zapůjčit v Hotelu Pomezí, přímo na trase Krušnohorské magistrály. Připravena jsou pro ně špičková elektrokola českého výrobce Crussis, na kterých trénuje i Jaromír Jágr. V pátek a v sobotu navíc dostanou cyklisté ke každému zapůjčenému elektrokolu Tatranku na cestu zdarma, aby si jízdu ještě víc užili.

16.4.2019 - Klimaticko-energetické plány evropských zemí potřebují vylepšit. Příkladné země směřují k nulovým skleníkovým emisím, plán ČR je ostudně slabý. Nová analýza srovnává cíle 24 evropských zemí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Klimaticko-energetické plány předložené členskými státy Evropské unie zatím v součtu nevedou k plnění závazků Pařížské dohody. Tak zní závěr vyplývající ze srovnávací studie 24 klimaticko-energetických národních plánů, kterou provedla organizace Climate Action Network Europe [1].

16.4.2019 - Klíčový význam vody představí výstava Voda a civilizace na pražské Kampě
PRAHA (MŽP ČR) - Pražská Kampa v květnu převypráví příběh vody. Klíčový význam životodárné tekutiny, její minulost, přítomnost a budoucnost na zemi, ukáže expozice na dvaceti oboustranných panelech z různých koutů planety od řady autorů. Unikátní snímky od Austrálie, přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku představí venkovní expozice s názvem Voda a civilizace, která začne 2. května. Hlavními partnery výstavy jsou Ministerstvo životního prostředí a Hlavní město Praha. Organizátorem a producentem je společnost Medialogue.

16.4.2019 - Prospekty o CHKO jsou nejlepším turistickým propagačním materiálem roku
LYSÁ NAD LABEM (AOPK ČR) - Naše propagační materiály získaly 1. a 2. cenu v soutěži Turistpropag 2019 pořádanou Asociací turistických informačních center České republiky.

16.4.2019 - Skládka Berouna v CHKO Český kras
Praha (Zvonečník, z.s.) - Dne 13.4.2019 uspořádal Zvonečník návštěvu sporné skládky Berouna v CHKO Český kras. Vedle zpracovaných tří variant EIA lze uvažovat ještě o dalších možnostech. Překvapující je úroveň rozporů dosavadních poznatků o obsahu nebezpečných látek ve skládce a možnostech jejich prosakování v krasovém prostředí.

16.4.2019 - Řešení kůrovcové kalamity je dlouhodobý a složitý úkol, rezignovat však nemůžeme
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i.) - Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být pečlivé vyhledávání, včasné zpracování a účinná asanace aktivních kůrovcových stromů s cílem co nejvíce oddálit rozpad smrkových porostů. Je třeba za každou cenu zastavit rozvoj a šíření podkorního hmyzu do dalších oblastí a vyšších poloh s často cennými původními populacemi smrku. Bez politické vůle, která umožní potřebné legislativní změny a vhodně upraví dotační politiku, bude nesmírně složité současnou situaci zvládnout.

16.4.2019 - Zdechovský řešil nedostatek peněz v broumovské diakonii
BROUMOV (KDU-ČSL) - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) navštívil tento týden na základě žádosti vedení Diakonii Broumov. Hlavním důvodem návštěvy byla prosba o pomoc s řešením obtížné situace této charitativní instituce, která kvůli zvyšování minimální mzdy musí přemýšlet nad tím, jak se vyhnout nutnosti omezit svou činnost.

15.4.2019 - Ministerstvo životního prostředí spouští soutěž Zacíleno na udržitelný rozvoj!
PRAHA (MŽP ČR) -

15.4.2019 - České dráhy spustí největší výletní portál v zemi
PRAHA (České dráhy) - České dráhy v polovině měsíce spustily největší výletní portál a mobilní aplikaci svého druhu Vlakem na výlet. Hned od první chvíle nabídne více než 600 tipů na výlety pro nejrůznější cílové skupiny ve všech regionech České republiky. Výletníci získají nejen tip na samotné cílové místo výpravy, ale také množství praktických informací.

15.4.2019 - Není žádná planeta B
PRAHA (Luděk Niedermayer, poslanec EP) - Naše planeta se stále zahřívá a podle špičkových vědců máme jen krátký čas na start efektivního zvrácení tohoto nebezpečného procesu - tedy snížení emisí skleníkových plynů. Čím později se změnou chování začneme, tím bude vyšší riziko, že to nezvládneme. A samozřejmě tím vyšší budou škody, které se dotknou i našich životů.

15.4.2019 - Hnutí STAN si zvolilo nové vedení
PRAHA (STAN) - Hnutí Starostů a nezávislých si na svém X. republikovém sněmu zvolilo nové vedení v čele s předsedou, kterým se stal dosavadní I. místopředseda a úspěšný starosta Kolína - Vít Rakušan. Ten představil svou vizi směřování hnutí a politických priorit pro následující období.

15.4.2019 - Petr Fiala: Resorty průmyslu a dopravy mají po pěti letech vlády levice obrovské problémy. Chceme vědět, jak chtějí budoucí ministři řešit ty největší
PRAHA (ODS) - Podle ODS patří resorty dopravy a průmyslu k těm, na kterých se vláda megalomanského marketingu a žádných činů podepsala nejvíc. Proto občanské demokraty zajímá, jak chtějí pánové Kremlík s Havlíčkem ty nejzásadnější problémy řešit. ODS zajímá například oživení výstavby dopravní infrastruktury nebo avizované snížení ceny mobilních dat.

13.4.2019 - Vlakem z Liberce do Prahy za hodinu. Cokoli jiného nemá smysl
LIBEREC (Liberecký kraj) - Česká a evropská železnice pro 21. století – Jeden společný trh bylo téma setkání odborníků a zájemců o oblast tohoto druhu přepravy. Programem dvoudenního setkání, které se konalo 11. a 12. dubna, byla železniční doprava a legislativa, její financování, technické normy nebo příprava, výstavba a provozování vysokorychlostních tratí. Setkání se zúčastnil také hejtman Martin Půta, který znovu upozornil na nutnost moderního a rychlejšího vlakového spojení mezi hlavním a krajským městem.

12.4.2019 - Ministerstvo životního prostředí zrušilo další chybné rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky. Kácení a jedy v rezervaci Suchý vrch se zatím nekonají
JESENÍK (Hnutí DUHA) - Ekologické organizace Společnost přátel Jeseníků a Hnutí DUHA Olomouc uspěly se svým odvoláním proti rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky a zabránily tak dalšímu zbytečnému kácení a škodlivému a používání jedů v cenné rezervaci Suchý vrch.

12.4.2019 - V sobotu startuje druhý denní pár spojů do Krakova
PRAHA (České dráhy) - Od soboty 13. dubna startuje druhý denní pár vlaků z České republiky do Krakova. Rozšiřuje se tak nabídka spojení do turisticky velmi atraktivního města zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. České dráhy nabízejí v kooperaci se svým polským partnerem už 10 párů spojů mezi Českou republikou a Polskem. O letních prázdninách přibude i noční vlak Wydmy z Bohumína do polských baltských letovisek.

12.4.2019 - Probouzíme krkonošské louky
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Vzácné druhy krkonošské květeny se pomalu probouzejí po zimním odpočinku. Usnadnit jim život pomáhají děti z krkonošských škol, které v těchto dnech hrabou na některých botanických lokalitách starou trávu.

12.4.2019 - SŽDC a francouzská SNCF budou spolupracovat na přípravě výstavby vysokorychlostních tratí
PRAHA (SŽDC) - Slavnostním podpisem dnes byla uzavřena smlouva o spolupráci mezi Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a Société nationale des chemins de fer français (SNCF) na přípravě výstavby vysokorychlostních tratí v ČR. Předmětem spolupráce je vytvořit Manuál SŽDC pro projektování vysokorychlostních tratí ve stupni Dokumentace pro vydání rozhodnutí o umístění stavby (DÚR).

11.4.2019 - Masivní těžba dřeva ničí nejpřísněji chráněnou rezervaci v Máchově kraji se souhlasem Ministerstva životního prostředí. V Národní přírodní rezervaci Břehyně je minimálně třicet hektarů holosečí
DOKSY (Hnutí DUHA) - Masivní těžba na pozemcích Vojenských lesů poničila Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku, území s nejpřísněji chráněnou přírodou. Za loňský rok zde bylo vytěženo více než devět tisíc krychlových metrů dřeva [1], převážně v podmáčených smrčinách v okolí Břehyňského rybníka, kde vychovávají mláďata vzácní jeřábi popelaví nebo vlci. Těžba pokračovala i v roce 2019 v minimálně stejném rozsahu jako v předchozím roce. Hnutí DUHA zdokumentovalo v okolí rybníka minimálně patnáct vytěžených ploch s holosečemi o celkové velikosti zhruba třicet hektarů a také těžkou těžební techniku [2]. Skutečný rozsah těžby však může být vyšší. Mapa ukazující rozsah holosečí je v příloze, fotografie ničivé těžby jsou zde: https://photos.app.goo.gl/m1mdBLfCczTSQd1f8

11.4.2019 - Ministr zemědělství Miroslav Toman: Chov šelem se výrazně zpřísní
PRAHA (MZe ČR) - V zájmových chovech již nebude možné rozmnožovat vybrané šelmy a lidoopy, zakázané budou také tzv. mazlící koutky nebo venčení velkých šelem na veřejnosti. Pro veřejné vystoupení např. v cirkusech, televizi nebo filmu bude nutná speciální licence, kterou bude za přísných podmínek udělovat Státní veterinární správa. Přináší to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou Ministerstvo zemědělství (MZe) odeslalo na Úřad vlády.

11.4.2019 - V Národním parku Podyjí se narodilo první hříbě divokých koní
ZNOJMO (Česká krajina) - Stádo divokých koní spásající vřesoviště v Národním parku Podyjí se ve středu rozrostlo o první mládě. V podvečer se jedné z klisen narodilo hříbě. Ostatní klisny ve skupině jsou rovněž březí a další hříbata by měla přijít na svět v následujících dnech, podobně je to i u druhého stáda nedaleko Mašovic. Koně nyní potřebují klid, aby si mláďata zvykla na svoji pastvinu.

10.4.2019 - Státní lesy nemají kvalitní certifikát hospodaření, ten poskytuje certifikace FSC, ukazuje nová odborná studie
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hospodaření podle standardu certifikačního systému FSC (Forest Stewardship Council) by pomohlo ozdravit naše lesy a připravit je na probíhající změny klimatu, ochránit lesní půdu, vodní zdroje i lesní zvířata, houby, rostliny a další v lese žijící organismy. Oproti tomu standard druhého u nás používaného certifikačního systému PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes), kterým je certifikována většina českých lesů, udržitelné hospodaření ve skutečnosti negarantuje. Oba certifikační systémy přitom spotřebitelům tvrdí, že šetrné, resp. trvale udržitelné lesní hospodaření garantují.

10.4.2019 - Petr Fiala: Komentář k odvolání ministryně Novákové
PRAHA (ODS) - Petr Fiala: „Selhání Marty Novákové by vydala na samostatný článek. Některá jsou spíše úsměvná, například když ministryně tvrdila, že za extrémně drahá mobilní data si mohou lidé sami. Po jiných chybách měla sama rezignovat, například když se zachovala lokajsky vůči čínskému velvyslanci a nechala vykázat zástupce Tchaj-wanu.

10.4.2019 - Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný navštívil Zlínský a Jihomoravský kraj
BRNO/ZLÍN (KDU-ČSL) - Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný navštívil v pátek 5. dubna Zlínský a Jihomoravský kraj. Jednalo se o první výjezd do regionů po sjezdu, který se uskutečnil minulý víkend v Brně. V Ostrožské Nové Vsi společně senátorkou Annou Hubáčkovou (senátní obvod 79 - Hodonínsko) přijal pozvání na seminář insolvenčních správců. Oba zde vystoupili s příspěvkem k nedávno úspěšně schválené novele insolvenčního zákona. Na jeho přijetí naprostou většinou poslanců se předseda Marek Výborný výrazně podílel a senátorka Anna Hubáčková byla následně zpravodajkou zákona na půdě Senátu. S insolvenčními správci i přítomnými místopředsedy krajských soudů následně oba debatovali hlavně o aplikaci novely v praxi, roli insolvenčních správců a případných dalších potřebných legislativních úprav. „Je nutné se nyní zaměřit na řešení problematiky exekucí. Spolu s oddlužením tvoří spojité nádoby,“ zdůraznil na závěr předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení v PS Marek Výborný.

10.4.2019 - Dotační program na kůrovce už odškodnil první majitele lesa
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj začíná vyplácet odškodnění pro majitele lesů postižených kůrovcovou kalamitou. První čtyři žadatelé získají dohromady 82 tisíc korun určených na stavbu oplocení nové výsadby. V dotačním programu Podpora hospodaření v lesích – asanace kůrovcového dříví hodlá kraj rozdělit celkem 10 milionů korun.

9.4.2019 - Do obcí míří peníze na pitnou vodu, elektromobily i šetrné veřejné osvětlení
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Ministr životního prostředí schválil investice pro zlepšení kvality života obyvatel v obcích obcí v souhrnné výši 366 milionů korun prostřednictvím 174 projektů z Národního programu Životní prostředí. Nejvyšší částku, téměř 100 milionů korun, si mezi sebou rozdělí přes 70 obcí ležících na území národních parků. Významná finanční pomoc putuje také na rekonstrukci veřejného osvětlení nebo pořízení ekologických vozů.

9.4.2019 - Právní bitva o plzeňskou spalovnu pokračuje i po kolaudaci
(Děti Země) - Děti Země čekají na výsledky soudních sporů o územní a stavební rozhodnutí

8.4.2019 - Kniha o sídlišti Ďáblice získala za první dva týdny již 160 předobjednávek
Praha (Spolek přátel sídliště Ďáblice) - Kniha Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi je od 18. března v předprodeji na webu Startovač. Po prvních čtyřech dnech bylo dosaženo cílové částky. Po dvou týdnech kniha získala 140 podporovatelů a předobjednávky na 160 knih.

8.4.2019 - Petice za koncepční ochranu zeleně brzy získá 2000 podpisů
Praha (Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov) - Petice občanů ze čtvrtí Střížkov, Prosek, Letňany a Vysočany získává širokou podporu mezi nově nastěhovanými i starousedlíky. Brzy dosáhne 2000 podpisů.

8.4.2019 - Rada KRNAP projednala návrh nové zonace KRNAP
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - K návrhu nové zonace KRNAP se sešlo 125 připomínek. Na dnešním jednání Rady KRNAP představila Správa národního parku způsob jejich vypořádání - 53 připomínek akceptovala, 32 akceptovat nemohla, u 19 vysvětlila způsob, jakým je připomínka již v návrhu zonace řešena a 21 předložených připomínek nijak nesouviselo s návrhem nové zonace.

8.4.2019 - Nová kampaň Pomáhám přírodě!
JAROMĚŘ (ZO ČSOP Jaro Jaroměř) - Ve spolupráci s dvanácti veřejně známými osobnostmi a profesionálními fotografkami Janou Pechlátovou a Markétou Novak rozjíždíme nový ochranářský projekt na webu http://pomaham-prirode.cz/. Naším cílem je upozornit, že pomoci přírodě může opravdu každý i to, že pomáhat přírodě je dnes čím dál potřebnější.

8.4.2019 - Společnost DHL podpořila dopravu a instalaci útulen v Krkonoších
PRAHA (DHL Supply Chain) - DHL Supply Chain Česká republika věnovala Krkonošskému národnímu parku částku 156 495 Kč. Sbírka proběhla během tradiční jarní konference DHL Supply Chain. Celkem bylo vybráno od zaměstnanců české pobočky 56 495 Kč, vedení firmy následně částku zvýšilo na konečných 156 495 Kč. Symbolický šek si převzal z rukou generálního ředitele Filipa Budíka a finančního ředitele Ivo Grubera Michal Skalka, vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy Krkonošského národního parku. Předání se uskutečnilo na slavnostním večeru pořádaném v rámci konference.

8.4.2019 - Stát může zajistit teplé domovy a přitom se nenechat dál okrádat těžaři uhlí. Lék na růst cen fosilního tepla: úspory a čisté zdroje
PRAHA (Hnutí DUHA) - Řešením růstu cen tepla je podpora úspor energie, změny paliva a modernizace centrálního zásobování teplem, ne udržování pro stát a občany krajně nevýhodného moratoria na zvyšování poplatků z vytěžených nerostů. Zrušení moratoria je logický a správný postup vzhledem k obřím ziskům těžařů a masivnímu odlivu dividend do daňových rájů [1].

8.4.2019 - Udržme si čisté Česko…
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Přes 65 000 dobrovolníků během uplynulého víkendu sesbíralo 1 120 tun odpadů na 2 273 místech v celé České republice. Přes 500 úklidů se konalo v „předtermínech“, na zbytek jara je naplánováno dalších 600, dohromady je to více akcí, než vloni za celý rok. Pořadatelé ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody evidují 16 500 uklizených pneumatik, na které si letos „posvítili“. Teď už jen abychom si udrželi Česko v čistotě…

8.4.2019 - Kraj pozastavil přípravy nových silnic pro mělnickou spalovnu
(Děti Země) - Společná tisková zpráva Arniky, Ekozahrady Pod Věží a Dětí Země

8.4.2019 - V květnu startuje devátý ročník soutěže Do práce na kole. Zapojit se můžete i vy
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - V průběhu května se uskuteční devátý ročník celostátní výzvy Do práce na kole. Soutěž má za cíl motivovat co nejvíce lidí k využití bezmotorového dopravního prostředku pro přepravu do a z práce. Využít můžete například jízdní kolo, in-line brusle, koloběžku či chůzi nebo běh.

8.4.2019 - Veronika Vrecionová: Rozhodování vlády o biopalivech nebude o faktech, ale o obchodních zájmech premiéra
PRAHA (ODS) - Biopaliva první generace mají negativní vliv na životní prostředí, aniž by snižovala emise CO2, proto skupina poslanců navrhla novelu, která povinné přimíchávání těchto biopaliv do pohonných hmot ruší. Ministerstvo dopravy nejdříve návrh podpořilo, ale ministr Ťok, motivovaný strachem o ministerské křeslo, rozhodnutí změnil. To kritizuje místopředsedkyně sněmovního zemědělského výboru za ODS Veronika Vrecionová.

8.4.2019 - Jedinečný projekt ochranářů z Vlašimi pomůže motýlům a broukům kolem Vltavy
Středočeský kraj (ČSOP Vlašim) - Prudké svahy nad Vltavou jsou jedním z posledních míst, kde žije kriticky ohrožený motýl okáč bělopásný. Na jeho záchranu zahájili ochránci z Českého svazu ochránců přírody Vlašim nový projekt Motýli vltavských strání. Na prudkých svazích ltavského kaňonu vyřezávají keře a odstraňují menší stromy, aby prosvětlili porost, některé stromy kroužkují. Vzniklá mozaika mýtinek, lesů a skal je ideálním stanovištěm nejen pro řadu ohrožených motýlů, ale i pro roháče nebo tesaříky.

8.4.2019 - I douglasku může napadnout kůrovec
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Douglaska tisolistá – v Česku a v lesích střední a západní Evropy se jedná o nejčastěji pěstovanou cizokrajnou jehličnatou dřevinu, produkující i v našich podmínkách kvalitní užitkové dříví s velkým produkčním potenciálem. Ale ani douglasce se nevyhýbají škůdci a choroby, stejně jako našim domácím dřevinám. Nejčastěji je v této souvislosti zmiňován lýkožrout lesklý, patřící mezi významné škůdce lesních dřevin.

8.4.2019 - Kontroly, pokuty, krizová rezerva: Poslanci EP hlasovali o reformě zemědělské politiky (Checks, fines, crisis reserve: MEPs vote on EU farm policy reform )
BRUSEL (Evropský parlament) - The Agriculture Committee approved the last batch of proposals to improve EU farm policy so that it better meets farmers’ and consumers’ expectations.

5.4.2019 - Setkání příznivců Slavkovského lesa i letos
MARIÁNSKÉ LÁZNĚ (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les) - V pátek 12. dubna od 16:00 pořádá Správa CHKO Slavkovský les tradiční výroční setkání s přednáškami o naší přírodě a krajině „Setkání příznivců Slavkovského lesa“. Přijďte si na Správu CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních (Hlavní 504) poslechnout novinky a zajímavosti z mapování, průzkumů a objevů v přírodě našeho regionu za uplynulý rok. Po dvou přednáškových blocích bude následovat volná zábava s drobným občerstvením. Program je určen pro širokou laickou veřejnost. Nebojte se proto setkání se známými profesionálními i laickými přírodovědci z našeho kraje a pochlubte se také svými pozorováními a zážitky z přírody…

5.4.2019 - Náhrada uhlí za dřevo a udržitelné hospodaření
PRAHA (Zvonečník, z.s.) - Dřevo je ekologické palivo, které je dostupné i v dosud neplynofikovaných oblastech a pro jeho větší využití v domácnostech je klíčová jeho dostupnost a cena na trhu. Významným faktorem jsou v tomto ohledu kůrovcové kalamity a možnost využití rovnou ve velkých energetických zdrojích. Zvonečník požaduje strategii náhrady uhlí za dřevo a podporu vlastníkům lesů za podmínek využití vhodných druhů dřevin a ochrany mladých rostlin před zvěří.

5.4.2019 - Náhradu jednorázových plastů zkoumá studie pro pražskou Náplavku
PRAHA (MŽP ČR) - Tržiště na pražském Rašínově nábřeží se postupnými kroky přibližuje konceptu bezplastového trhu. Jak při nahrazování jednorázového plastu postupovat radí případová studie.

4.4.2019 - Úklidové akce v Jihomoravském kraji o tomto víkendu
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - "O víkendu 6.-7. dubna se podle posledních dat bude v České republice konat 2229 úklidů a očekáváme, že tak budete mít možnost při pěkném počasí venku potkat až 80 000 dobrovolníků, kteří společně budou uklízet naši přírodu od nepořádku, který tam nepatří", uvedl za organizátory Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

4.4.2019 - Pro novináře - kontakty na organizátory úklidových akcí
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Pro Vaše případné reportáže o akci Ukliďme svět, ukliďme Česko zasíláme údaje o počtech akcí v jednotlivých krajích a okresech. K dispozici jsou i kontakty na jejich organizátory...

4.4.2019 - Boj s kůrovcem dosavadními způsoby je zbytečný a škodlivý, vzkatují vědci z mezinárodní konference vládě a lesníkům. Rajonizace lesů z pera ministra Miroslava Tomana se jejich doporučeními neřídí a kalamitu neřeší
PRAHA (Hnutí DUHA) - Závěry vědců prezentované na dnešní konferenci a ve zveřejněné studii jsou v rozporu s "bojem s kůrovcem", který prosazuje Ministerstvo zemědělství, a to i v nové rajonizaci. Rajonizace neřeší kůrovcovou kalamitu, protože dál požaduje v nejvíce napadených oblastech zbytečné zásahy, které vedou k velkým holosečím a výraznému používání jedovaté chemie. Ministerstvo zemědělství se přitom na vzniku odborné studie finančně podílelo.

4.4.2019 - Nekontrolovaná výstavba vodních nádrží může způsobit více škody než užitku
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti odmítají novelu vodního zákona, která má umožnit výstavbu vodních nádrží o velikosti až 2 hektary bez posouzení orgánů ochrany přírody. Ačkoliv návrh uvádí, že se týká “malých vodních děl”, jde o stavby o rozsahu až tří fotbalových hřišť.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 809 | Další

Online diskuse
18.4.2019 - Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2018 získalo devět oceněných
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Při v pořadí devátém předávání Cen ředitele Správy KRNAP[1] se laureáty stalo devět význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi historik František Jirásko, strážce KRNAP Alfréd Pucher, přírodovědec Petr Miles (in memoriam), sběratel a historik Antonín Tichý, dokumentátorka Irena Bělochová, člen Horské služby Krkonoše Přemysl Kovářík, hospodář Martin Maček (in memoriam, historicky první cena v hlasování veřejnosti), historik Jan Luštinec a publicistka Eliška Pilařová.

18.4.2019 - Ukliďme lesík v okolí Rabakovské ulice
Praha 10 (Nová Akropolis Praha) - Nová Akropolis Praha ve spolupráci s MČ Praha 10 vás zvou na ekologickou akci "Ukliďme svět, ukliďme Česko". V sobotu 27. dubna 2019 od 13 hodin budeme uklízet lesík v okolí Rabakovské ulice na Praze 10.

17.4.2019 - "Zažíváme velké vymírání druhů. Měli bychom jednat tak, jak jsme jednali při požáru Notre Dame," řekla Greta Thunberg v Evropském parlamentu. Čeští studenti plánují další stávku za klima na 3. května
PRAHA (Fridays for Future) - "Zažíváme velké vymírání druhů. Půda je čím dál méně úrodná, ovzduší je toxické, oceány jsou čím dál kyselejší. Měli bychom jednat tak, jak jsme jednali při požáru Notre-Dame," řekla ve svém projevu v Evropském parlamentu Greta Thunberg, šestnáctiletá švédská aktivistka. Vyzvala také občany EU, aby šli volit v květnových volbách do Evropského parlamentu: "Naslouchejte nám. My volit nemůžeme. Volte pro naši budoucnost a pro budoucnost vašich dětí a vnoučat. V těchto volbách budete rozhodovat o tom, v jakých podmínkách bude lidstvo žít."

17.4.2019 - Lidé, ekologické organizace i průmysl chtějí vyšší daň na uhlí, které ničí zdraví. Zítra končí připomínkování návrhu daňového balíčku
PRAHA (Hnutí DUHA) - K návrhu ministryně financí Aleny Schillerové na změny různých daňových zákonů [1] podalo v mezirezortním připomínkovém řízení hromadnou připomínku 1024 lidí, díky kampani Hnutí DUHA www.nedusmese.cz. Lidé chtějí zvýšit daň na uhlí spalované v lokálních topeništích. Vyšší daň by motivovala k přechodu na čisté vytápění a její výnosy by spolu s kotlíkovými dotacemi a půjčkami zajistily pomoc domácnostem, které na moderní topení nemají [2]. Ke zvýšení daně už dřív vyzval Svaz průmyslu a dopravy ČR [3] a předtím i ekologické organizace [4].

17.4.2019 - Nová půjčovna elektrokol a koloběžek v Dubí-Cínovci otvírá 19. dubna
Dubí u Teplic (Hotel Pomezí) - Elektrokola a koloběžky, očekávaný hit letošní cyklistické sezóny, si mohou zájemci od pátku nově zapůjčit v Hotelu Pomezí, přímo na trase Krušnohorské magistrály. Připravena jsou pro ně špičková elektrokola českého výrobce Crussis, na kterých trénuje i Jaromír Jágr. V pátek a v sobotu navíc dostanou cyklisté ke každému zapůjčenému elektrokolu Tatranku na cestu zdarma, aby si jízdu ještě víc užili.

16.4.2019 - Klimaticko-energetické plány evropských zemí potřebují vylepšit. Příkladné země směřují k nulovým skleníkovým emisím, plán ČR je ostudně slabý. Nová analýza srovnává cíle 24 evropských zemí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Klimaticko-energetické plány předložené členskými státy Evropské unie zatím v součtu nevedou k plnění závazků Pařížské dohody. Tak zní závěr vyplývající ze srovnávací studie 24 klimaticko-energetických národních plánů, kterou provedla organizace Climate Action Network Europe [1].

16.4.2019 - Klíčový význam vody představí výstava Voda a civilizace na pražské Kampě
PRAHA (MŽP ČR) - Pražská Kampa v květnu převypráví příběh vody. Klíčový význam životodárné tekutiny, její minulost, přítomnost a budoucnost na zemi, ukáže expozice na dvaceti oboustranných panelech z různých koutů planety od řady autorů. Unikátní snímky od Austrálie, přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku představí venkovní expozice s názvem Voda a civilizace, která začne 2. května. Hlavními partnery výstavy jsou Ministerstvo životního prostředí a Hlavní město Praha. Organizátorem a producentem je společnost Medialogue.

16.4.2019 - Prospekty o CHKO jsou nejlepším turistickým propagačním materiálem roku
LYSÁ NAD LABEM (AOPK ČR) - Naše propagační materiály získaly 1. a 2. cenu v soutěži Turistpropag 2019 pořádanou Asociací turistických informačních center České republiky.

16.4.2019 - Skládka Berouna v CHKO Český kras
Praha (Zvonečník, z.s.) - Dne 13.4.2019 uspořádal Zvonečník návštěvu sporné skládky Berouna v CHKO Český kras. Vedle zpracovaných tří variant EIA lze uvažovat ještě o dalších možnostech. Překvapující je úroveň rozporů dosavadních poznatků o obsahu nebezpečných látek ve skládce a možnostech jejich prosakování v krasovém prostředí.

16.4.2019 - Řešení kůrovcové kalamity je dlouhodobý a složitý úkol, rezignovat však nemůžeme
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i.) - Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být pečlivé vyhledávání, včasné zpracování a účinná asanace aktivních kůrovcových stromů s cílem co nejvíce oddálit rozpad smrkových porostů. Je třeba za každou cenu zastavit rozvoj a šíření podkorního hmyzu do dalších oblastí a vyšších poloh s často cennými původními populacemi smrku. Bez politické vůle, která umožní potřebné legislativní změny a vhodně upraví dotační politiku, bude nesmírně složité současnou situaci zvládnout.

16.4.2019 - Zdechovský řešil nedostatek peněz v broumovské diakonii
BROUMOV (KDU-ČSL) - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) navštívil tento týden na základě žádosti vedení Diakonii Broumov. Hlavním důvodem návštěvy byla prosba o pomoc s řešením obtížné situace této charitativní instituce, která kvůli zvyšování minimální mzdy musí přemýšlet nad tím, jak se vyhnout nutnosti omezit svou činnost.

15.4.2019 - Ministerstvo životního prostředí spouští soutěž Zacíleno na udržitelný rozvoj!
PRAHA (MŽP ČR) -

15.4.2019 - České dráhy spustí největší výletní portál v zemi
PRAHA (České dráhy) - České dráhy v polovině měsíce spustily největší výletní portál a mobilní aplikaci svého druhu Vlakem na výlet. Hned od první chvíle nabídne více než 600 tipů na výlety pro nejrůznější cílové skupiny ve všech regionech České republiky. Výletníci získají nejen tip na samotné cílové místo výpravy, ale také množství praktických informací.

15.4.2019 - Není žádná planeta B
PRAHA (Luděk Niedermayer, poslanec EP) - Naše planeta se stále zahřívá a podle špičkových vědců máme jen krátký čas na start efektivního zvrácení tohoto nebezpečného procesu - tedy snížení emisí skleníkových plynů. Čím později se změnou chování začneme, tím bude vyšší riziko, že to nezvládneme. A samozřejmě tím vyšší budou škody, které se dotknou i našich životů.

15.4.2019 - Hnutí STAN si zvolilo nové vedení
PRAHA (STAN) - Hnutí Starostů a nezávislých si na svém X. republikovém sněmu zvolilo nové vedení v čele s předsedou, kterým se stal dosavadní I. místopředseda a úspěšný starosta Kolína - Vít Rakušan. Ten představil svou vizi směřování hnutí a politických priorit pro následující období.

15.4.2019 - Petr Fiala: Resorty průmyslu a dopravy mají po pěti letech vlády levice obrovské problémy. Chceme vědět, jak chtějí budoucí ministři řešit ty největší
PRAHA (ODS) - Podle ODS patří resorty dopravy a průmyslu k těm, na kterých se vláda megalomanského marketingu a žádných činů podepsala nejvíc. Proto občanské demokraty zajímá, jak chtějí pánové Kremlík s Havlíčkem ty nejzásadnější problémy řešit. ODS zajímá například oživení výstavby dopravní infrastruktury nebo avizované snížení ceny mobilních dat.

13.4.2019 - Vlakem z Liberce do Prahy za hodinu. Cokoli jiného nemá smysl
LIBEREC (Liberecký kraj) - Česká a evropská železnice pro 21. století – Jeden společný trh bylo téma setkání odborníků a zájemců o oblast tohoto druhu přepravy. Programem dvoudenního setkání, které se konalo 11. a 12. dubna, byla železniční doprava a legislativa, její financování, technické normy nebo příprava, výstavba a provozování vysokorychlostních tratí. Setkání se zúčastnil také hejtman Martin Půta, který znovu upozornil na nutnost moderního a rychlejšího vlakového spojení mezi hlavním a krajským městem.

12.4.2019 - Ministerstvo životního prostředí zrušilo další chybné rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky. Kácení a jedy v rezervaci Suchý vrch se zatím nekonají
JESENÍK (Hnutí DUHA) - Ekologické organizace Společnost přátel Jeseníků a Hnutí DUHA Olomouc uspěly se svým odvoláním proti rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky a zabránily tak dalšímu zbytečnému kácení a škodlivému a používání jedů v cenné rezervaci Suchý vrch.

12.4.2019 - V sobotu startuje druhý denní pár spojů do Krakova
PRAHA (České dráhy) - Od soboty 13. dubna startuje druhý denní pár vlaků z České republiky do Krakova. Rozšiřuje se tak nabídka spojení do turisticky velmi atraktivního města zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. České dráhy nabízejí v kooperaci se svým polským partnerem už 10 párů spojů mezi Českou republikou a Polskem. O letních prázdninách přibude i noční vlak Wydmy z Bohumína do polských baltských letovisek.

12.4.2019 - Probouzíme krkonošské louky
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Vzácné druhy krkonošské květeny se pomalu probouzejí po zimním odpočinku. Usnadnit jim život pomáhají děti z krkonošských škol, které v těchto dnech hrabou na některých botanických lokalitách starou trávu.

12.4.2019 - SŽDC a francouzská SNCF budou spolupracovat na přípravě výstavby vysokorychlostních tratí
PRAHA (SŽDC) - Slavnostním podpisem dnes byla uzavřena smlouva o spolupráci mezi Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a Société nationale des chemins de fer français (SNCF) na přípravě výstavby vysokorychlostních tratí v ČR. Předmětem spolupráce je vytvořit Manuál SŽDC pro projektování vysokorychlostních tratí ve stupni Dokumentace pro vydání rozhodnutí o umístění stavby (DÚR).

11.4.2019 - Masivní těžba dřeva ničí nejpřísněji chráněnou rezervaci v Máchově kraji se souhlasem Ministerstva životního prostředí. V Národní přírodní rezervaci Břehyně je minimálně třicet hektarů holosečí
DOKSY (Hnutí DUHA) - Masivní těžba na pozemcích Vojenských lesů poničila Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku, území s nejpřísněji chráněnou přírodou. Za loňský rok zde bylo vytěženo více než devět tisíc krychlových metrů dřeva [1], převážně v podmáčených smrčinách v okolí Břehyňského rybníka, kde vychovávají mláďata vzácní jeřábi popelaví nebo vlci. Těžba pokračovala i v roce 2019 v minimálně stejném rozsahu jako v předchozím roce. Hnutí DUHA zdokumentovalo v okolí rybníka minimálně patnáct vytěžených ploch s holosečemi o celkové velikosti zhruba třicet hektarů a také těžkou těžební techniku [2]. Skutečný rozsah těžby však může být vyšší. Mapa ukazující rozsah holosečí je v příloze, fotografie ničivé těžby jsou zde: https://photos.app.goo.gl/m1mdBLfCczTSQd1f8

11.4.2019 - Ministr zemědělství Miroslav Toman: Chov šelem se výrazně zpřísní
PRAHA (MZe ČR) - V zájmových chovech již nebude možné rozmnožovat vybrané šelmy a lidoopy, zakázané budou také tzv. mazlící koutky nebo venčení velkých šelem na veřejnosti. Pro veřejné vystoupení např. v cirkusech, televizi nebo filmu bude nutná speciální licence, kterou bude za přísných podmínek udělovat Státní veterinární správa. Přináší to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou Ministerstvo zemědělství (MZe) odeslalo na Úřad vlády.

11.4.2019 - V Národním parku Podyjí se narodilo první hříbě divokých koní
ZNOJMO (Česká krajina) - Stádo divokých koní spásající vřesoviště v Národním parku Podyjí se ve středu rozrostlo o první mládě. V podvečer se jedné z klisen narodilo hříbě. Ostatní klisny ve skupině jsou rovněž březí a další hříbata by měla přijít na svět v následujících dnech, podobně je to i u druhého stáda nedaleko Mašovic. Koně nyní potřebují klid, aby si mláďata zvykla na svoji pastvinu.

10.4.2019 - Státní lesy nemají kvalitní certifikát hospodaření, ten poskytuje certifikace FSC, ukazuje nová odborná studie
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hospodaření podle standardu certifikačního systému FSC (Forest Stewardship Council) by pomohlo ozdravit naše lesy a připravit je na probíhající změny klimatu, ochránit lesní půdu, vodní zdroje i lesní zvířata, houby, rostliny a další v lese žijící organismy. Oproti tomu standard druhého u nás používaného certifikačního systému PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes), kterým je certifikována většina českých lesů, udržitelné hospodaření ve skutečnosti negarantuje. Oba certifikační systémy přitom spotřebitelům tvrdí, že šetrné, resp. trvale udržitelné lesní hospodaření garantují.

10.4.2019 - Petr Fiala: Komentář k odvolání ministryně Novákové
PRAHA (ODS) - Petr Fiala: „Selhání Marty Novákové by vydala na samostatný článek. Některá jsou spíše úsměvná, například když ministryně tvrdila, že za extrémně drahá mobilní data si mohou lidé sami. Po jiných chybách měla sama rezignovat, například když se zachovala lokajsky vůči čínskému velvyslanci a nechala vykázat zástupce Tchaj-wanu.

10.4.2019 - Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný navštívil Zlínský a Jihomoravský kraj
BRNO/ZLÍN (KDU-ČSL) - Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný navštívil v pátek 5. dubna Zlínský a Jihomoravský kraj. Jednalo se o první výjezd do regionů po sjezdu, který se uskutečnil minulý víkend v Brně. V Ostrožské Nové Vsi společně senátorkou Annou Hubáčkovou (senátní obvod 79 - Hodonínsko) přijal pozvání na seminář insolvenčních správců. Oba zde vystoupili s příspěvkem k nedávno úspěšně schválené novele insolvenčního zákona. Na jeho přijetí naprostou většinou poslanců se předseda Marek Výborný výrazně podílel a senátorka Anna Hubáčková byla následně zpravodajkou zákona na půdě Senátu. S insolvenčními správci i přítomnými místopředsedy krajských soudů následně oba debatovali hlavně o aplikaci novely v praxi, roli insolvenčních správců a případných dalších potřebných legislativních úprav. „Je nutné se nyní zaměřit na řešení problematiky exekucí. Spolu s oddlužením tvoří spojité nádoby,“ zdůraznil na závěr předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení v PS Marek Výborný.

10.4.2019 - Dotační program na kůrovce už odškodnil první majitele lesa
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj začíná vyplácet odškodnění pro majitele lesů postižených kůrovcovou kalamitou. První čtyři žadatelé získají dohromady 82 tisíc korun určených na stavbu oplocení nové výsadby. V dotačním programu Podpora hospodaření v lesích – asanace kůrovcového dříví hodlá kraj rozdělit celkem 10 milionů korun.

9.4.2019 - Do obcí míří peníze na pitnou vodu, elektromobily i šetrné veřejné osvětlení
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Ministr životního prostředí schválil investice pro zlepšení kvality života obyvatel v obcích obcí v souhrnné výši 366 milionů korun prostřednictvím 174 projektů z Národního programu Životní prostředí. Nejvyšší částku, téměř 100 milionů korun, si mezi sebou rozdělí přes 70 obcí ležících na území národních parků. Významná finanční pomoc putuje také na rekonstrukci veřejného osvětlení nebo pořízení ekologických vozů.

9.4.2019 - Právní bitva o plzeňskou spalovnu pokračuje i po kolaudaci
(Děti Země) - Děti Země čekají na výsledky soudních sporů o územní a stavební rozhodnutí

8.4.2019 - Kniha o sídlišti Ďáblice získala za první dva týdny již 160 předobjednávek
Praha (Spolek přátel sídliště Ďáblice) - Kniha Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi je od 18. března v předprodeji na webu Startovač. Po prvních čtyřech dnech bylo dosaženo cílové částky. Po dvou týdnech kniha získala 140 podporovatelů a předobjednávky na 160 knih.

8.4.2019 - Petice za koncepční ochranu zeleně brzy získá 2000 podpisů
Praha (Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov) - Petice občanů ze čtvrtí Střížkov, Prosek, Letňany a Vysočany získává širokou podporu mezi nově nastěhovanými i starousedlíky. Brzy dosáhne 2000 podpisů.

8.4.2019 - Rada KRNAP projednala návrh nové zonace KRNAP
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - K návrhu nové zonace KRNAP se sešlo 125 připomínek. Na dnešním jednání Rady KRNAP představila Správa národního parku způsob jejich vypořádání - 53 připomínek akceptovala, 32 akceptovat nemohla, u 19 vysvětlila způsob, jakým je připomínka již v návrhu zonace řešena a 21 předložených připomínek nijak nesouviselo s návrhem nové zonace.

8.4.2019 - Nová kampaň Pomáhám přírodě!
JAROMĚŘ (ZO ČSOP Jaro Jaroměř) - Ve spolupráci s dvanácti veřejně známými osobnostmi a profesionálními fotografkami Janou Pechlátovou a Markétou Novak rozjíždíme nový ochranářský projekt na webu http://pomaham-prirode.cz/. Naším cílem je upozornit, že pomoci přírodě může opravdu každý i to, že pomáhat přírodě je dnes čím dál potřebnější.

8.4.2019 - Společnost DHL podpořila dopravu a instalaci útulen v Krkonoších
PRAHA (DHL Supply Chain) - DHL Supply Chain Česká republika věnovala Krkonošskému národnímu parku částku 156 495 Kč. Sbírka proběhla během tradiční jarní konference DHL Supply Chain. Celkem bylo vybráno od zaměstnanců české pobočky 56 495 Kč, vedení firmy následně částku zvýšilo na konečných 156 495 Kč. Symbolický šek si převzal z rukou generálního ředitele Filipa Budíka a finančního ředitele Ivo Grubera Michal Skalka, vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy Krkonošského národního parku. Předání se uskutečnilo na slavnostním večeru pořádaném v rámci konference.

8.4.2019 - Stát může zajistit teplé domovy a přitom se nenechat dál okrádat těžaři uhlí. Lék na růst cen fosilního tepla: úspory a čisté zdroje
PRAHA (Hnutí DUHA) - Řešením růstu cen tepla je podpora úspor energie, změny paliva a modernizace centrálního zásobování teplem, ne udržování pro stát a občany krajně nevýhodného moratoria na zvyšování poplatků z vytěžených nerostů. Zrušení moratoria je logický a správný postup vzhledem k obřím ziskům těžařů a masivnímu odlivu dividend do daňových rájů [1].

8.4.2019 - Udržme si čisté Česko…
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Přes 65 000 dobrovolníků během uplynulého víkendu sesbíralo 1 120 tun odpadů na 2 273 místech v celé České republice. Přes 500 úklidů se konalo v „předtermínech“, na zbytek jara je naplánováno dalších 600, dohromady je to více akcí, než vloni za celý rok. Pořadatelé ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody evidují 16 500 uklizených pneumatik, na které si letos „posvítili“. Teď už jen abychom si udrželi Česko v čistotě…

8.4.2019 - Kraj pozastavil přípravy nových silnic pro mělnickou spalovnu
(Děti Země) - Společná tisková zpráva Arniky, Ekozahrady Pod Věží a Dětí Země

8.4.2019 - V květnu startuje devátý ročník soutěže Do práce na kole. Zapojit se můžete i vy
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - V průběhu května se uskuteční devátý ročník celostátní výzvy Do práce na kole. Soutěž má za cíl motivovat co nejvíce lidí k využití bezmotorového dopravního prostředku pro přepravu do a z práce. Využít můžete například jízdní kolo, in-line brusle, koloběžku či chůzi nebo běh.

8.4.2019 - Veronika Vrecionová: Rozhodování vlády o biopalivech nebude o faktech, ale o obchodních zájmech premiéra
PRAHA (ODS) - Biopaliva první generace mají negativní vliv na životní prostředí, aniž by snižovala emise CO2, proto skupina poslanců navrhla novelu, která povinné přimíchávání těchto biopaliv do pohonných hmot ruší. Ministerstvo dopravy nejdříve návrh podpořilo, ale ministr Ťok, motivovaný strachem o ministerské křeslo, rozhodnutí změnil. To kritizuje místopředsedkyně sněmovního zemědělského výboru za ODS Veronika Vrecionová.

8.4.2019 - Jedinečný projekt ochranářů z Vlašimi pomůže motýlům a broukům kolem Vltavy
Středočeský kraj (ČSOP Vlašim) - Prudké svahy nad Vltavou jsou jedním z posledních míst, kde žije kriticky ohrožený motýl okáč bělopásný. Na jeho záchranu zahájili ochránci z Českého svazu ochránců přírody Vlašim nový projekt Motýli vltavských strání. Na prudkých svazích ltavského kaňonu vyřezávají keře a odstraňují menší stromy, aby prosvětlili porost, některé stromy kroužkují. Vzniklá mozaika mýtinek, lesů a skal je ideálním stanovištěm nejen pro řadu ohrožených motýlů, ale i pro roháče nebo tesaříky.

8.4.2019 - I douglasku může napadnout kůrovec
Strnady (VÚLHM, v.v.i.) - Douglaska tisolistá – v Česku a v lesích střední a západní Evropy se jedná o nejčastěji pěstovanou cizokrajnou jehličnatou dřevinu, produkující i v našich podmínkách kvalitní užitkové dříví s velkým produkčním potenciálem. Ale ani douglasce se nevyhýbají škůdci a choroby, stejně jako našim domácím dřevinám. Nejčastěji je v této souvislosti zmiňován lýkožrout lesklý, patřící mezi významné škůdce lesních dřevin.

8.4.2019 - Kontroly, pokuty, krizová rezerva: Poslanci EP hlasovali o reformě zemědělské politiky (Checks, fines, crisis reserve: MEPs vote on EU farm policy reform )
BRUSEL (Evropský parlament) - The Agriculture Committee approved the last batch of proposals to improve EU farm policy so that it better meets farmers’ and consumers’ expectations.

5.4.2019 - Setkání příznivců Slavkovského lesa i letos
MARIÁNSKÉ LÁZNĚ (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les) - V pátek 12. dubna od 16:00 pořádá Správa CHKO Slavkovský les tradiční výroční setkání s přednáškami o naší přírodě a krajině „Setkání příznivců Slavkovského lesa“. Přijďte si na Správu CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních (Hlavní 504) poslechnout novinky a zajímavosti z mapování, průzkumů a objevů v přírodě našeho regionu za uplynulý rok. Po dvou přednáškových blocích bude následovat volná zábava s drobným občerstvením. Program je určen pro širokou laickou veřejnost. Nebojte se proto setkání se známými profesionálními i laickými přírodovědci z našeho kraje a pochlubte se také svými pozorováními a zážitky z přírody…

5.4.2019 - Náhrada uhlí za dřevo a udržitelné hospodaření
PRAHA (Zvonečník, z.s.) - Dřevo je ekologické palivo, které je dostupné i v dosud neplynofikovaných oblastech a pro jeho větší využití v domácnostech je klíčová jeho dostupnost a cena na trhu. Významným faktorem jsou v tomto ohledu kůrovcové kalamity a možnost využití rovnou ve velkých energetických zdrojích. Zvonečník požaduje strategii náhrady uhlí za dřevo a podporu vlastníkům lesů za podmínek využití vhodných druhů dřevin a ochrany mladých rostlin před zvěří.

5.4.2019 - Náhradu jednorázových plastů zkoumá studie pro pražskou Náplavku
PRAHA (MŽP ČR) - Tržiště na pražském Rašínově nábřeží se postupnými kroky přibližuje konceptu bezplastového trhu. Jak při nahrazování jednorázového plastu postupovat radí případová studie.

4.4.2019 - Úklidové akce v Jihomoravském kraji o tomto víkendu
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - "O víkendu 6.-7. dubna se podle posledních dat bude v České republice konat 2229 úklidů a očekáváme, že tak budete mít možnost při pěkném počasí venku potkat až 80 000 dobrovolníků, kteří společně budou uklízet naši přírodu od nepořádku, který tam nepatří", uvedl za organizátory Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

4.4.2019 - Pro novináře - kontakty na organizátory úklidových akcí
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Pro Vaše případné reportáže o akci Ukliďme svět, ukliďme Česko zasíláme údaje o počtech akcí v jednotlivých krajích a okresech. K dispozici jsou i kontakty na jejich organizátory...

4.4.2019 - Boj s kůrovcem dosavadními způsoby je zbytečný a škodlivý, vzkatují vědci z mezinárodní konference vládě a lesníkům. Rajonizace lesů z pera ministra Miroslava Tomana se jejich doporučeními neřídí a kalamitu neřeší
PRAHA (Hnutí DUHA) - Závěry vědců prezentované na dnešní konferenci a ve zveřejněné studii jsou v rozporu s "bojem s kůrovcem", který prosazuje Ministerstvo zemědělství, a to i v nové rajonizaci. Rajonizace neřeší kůrovcovou kalamitu, protože dál požaduje v nejvíce napadených oblastech zbytečné zásahy, které vedou k velkým holosečím a výraznému používání jedovaté chemie. Ministerstvo zemědělství se přitom na vzniku odborné studie finančně podílelo.

4.4.2019 - Nekontrolovaná výstavba vodních nádrží může způsobit více škody než užitku
PRAHA (Pirátská strana) - Piráti odmítají novelu vodního zákona, která má umožnit výstavbu vodních nádrží o velikosti až 2 hektary bez posouzení orgánů ochrany přírody. Ačkoliv návrh uvádí, že se týká “malých vodních děl”, jde o stavby o rozsahu až tří fotbalových hřišť.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 809 | Další