ecomonitor.cz
verze pro tisk
12.7.2019 - Dobrovolníci se po roce opět vracejí pomáhat do horských lesů na Králický Sněžník
KRÁLÍKY (Hnutí DUHA) - Od zítřka bude pomáhat při obnově cenného horského lesa v našem třetím nejvyšším a zároveň nejmenším pohoří dvanáct dobrovolníků. V rámci tradičních Týdnů pro divočinu Hnutí DUHA budou natírat mladé stromky proti okusu přemnožené zvěře a čistit potoky v pramenné oblasti řeky Moravy, jež pramení přímo pod vrcholem Sněžníku.

12.7.2019 - Po řetězech od pondělka jenom na Sněžku. Dolů jinudy!
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Od pondělí 15. července zavádí Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego již tradiční opatření, reagující na vysokou letní návštěvnost vrcholu naší nejvyšší hory Sněžky – po tzv. „řetězové“ nebo „Cik-cak“ cestě od Slezského domu se zavádí až do 31. srpna jednosměrný provoz.

11.7.2019 - Nezapomeňte, že do polského Krkonošského národního parku se platí vstupné
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Připomínáme návštěvníkům Krkonošského národního parku, že na polské straně hor platí povinnost platit vstupné do národního parku. Povinnost platby vstupného se netýká pohraniční turistické trasy Česko-polského přátelství, a to ani v úsecích, které procházejí územím Polské republiky.

11.7.2019 - Spouštíme projekt 1000 a 1 cesta pro krajinu
PRAHA (STAN) - Hnutí STAN představilo projekt 1000 a 1 cesta pro krajinu, který má za cíl zefektivnit boj se suchem na obecní úrovni. Jedná se o jednoduchý nástroj obnovy historických polních cest rozdělujících široké polní lány a zmírňujících půdní erozi.

11.7.2019 - Plavební stupeň Srnojedy má od krajského úřadu výjimku
(Děti Země) - Výjimka je bizarní, neboť stavba má nulový užitek, tvrdí Děti Země

11.7.2019 - Na silnicích prvních tříd má zůstat nulové mýtné
PRAHA (TOP 09) - Bývalý ministr dopravy Daniel Ťok v minulosti přislíbil, že na silnicích prvních tříd nebude zavedeno mýto. Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík se nechystá tuto dohodu dodržet a chce zavést mýto na některých silnicích první třídy. Politici TOP 09 trvají na dodržení dohody, protože v opačném případě dojde k výraznému nárůstu dopravy na některých nezpoplatněných hlavních tazích a s tím budou spojeny další komplikace.

10.7.2019 - Zahraniční dobrovolníci opět okusí komunitní život Camphillů
ČESKÉ KOPISTY (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve dnech 14. 7. - 27. 7. 2019 se v Českých Kopistech uskuteční mezinárodní workcamp pro dobrovolníky. Ve spolupráci s neziskovou organizací INEX-SDA budou mít dobrovolníci možnost podílet se na chodu camphillského společenství, zejména prací na farmě, kterou spolek provozuje.

10.7.2019 - Muzejní terasy ožijí šansonovým kabaretem Sylvie Krobové
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi pořádá v pátek 19. července 2019 v rámci letního festivalu kulturních akcí na terasách od 20:00 koncert písničkářky Sylvie Krobové.

10.7.2019 - Odborníci předložili animaci sesuvu, který zasypal dálnici D8
(Děti Země) - Sesuv způsobil nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a vysoké dešťové srážky

9.7.2019 - "Uhelné" regiony mají šanci získat unikátní systémovou podporu EU. Dostanou se mezi šest podpořených i české kraje?
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku) - Šest z 41 regionů Evropské unie, které jsou dlouhodobě postiženy následky těžby a spalování uhlí, získá unikátní podporu v nově otevřeném programu technické pomoci v rámci Evropské platformy pro uhelné regiony [1]. Cílem je zbavit regiony závislosti na uhlí a rozhýbat jejich ekonomický rozvoj. Nepůjde o jednorázovou finanční injekci. Experti a expertky z EU budou pro vybrané regiony hledat možnosti rozvoje navzdory odklonu od uhlí.

9.7.2019 - O umístění odsunutého nádraží rozhodne soud v Brně
(Děti Země) - Soudní spor o poloze nádraží se z Ostravy přesouvá do Brna9.7.2019 - Peníze z těžby musí zůstat v obcích a krajích, kde těžba probíhá
PRAHA (TOP 09) - Poslanecká sněmovna tento týden projedná novelu horního zákona. Poslanci TOP 09 při projednávání tohoto zákona předloží pozměňovací návrh, který upraví systém rozdělování peněz z těžby ve prospěch krajů a obcí, kde těžba probíhá.

8.7.2019 - Udělali jsme další krok ke zvládání sucha. Vláda schválila návrh novely vodního zákona
PRAHA (MŽP ČR) - Díky ní bude moci stát lépe zvládat kritické stavy sucha. Schválený návrh novely vodního zákona (č. 254/2001 Sb.) z dílny ministerstva životního prostředí a zemědělství umožní úřadům větší regulaci odběrů vody v případě sucha. Systém operativního řízení během sucha nastavuje obdobně, jak je tomu již nyní během povodňových situací. Sucho spolu s povodněmi jsou důsledkem probíhající klimatické změny, na níž je třeba se adaptovat a z pozice státu operativně reagovat.

8.7.2019 - Proti Dětem Země byl učiněn nezákonný zásah, říká soud
(Děti Země) - Krajský úřad Královéhradeckého kraje prohrál soudní spor

8.7.2019 - Vládou schválený investorský model pro jaderné bloky je nevhodný
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes rozhodla o investorském modelu pro výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Výstavba má být podložena smlouvou mezi dceřinou společností, státní společností ČEZ a vládou o společném postupu. Piráti tento model nepovažují za nejvhodnější a volají nejen po transparentním procesu výběrového řízení, ale i po jasném investorském modelu. Je třeba, aby takto rozsáhlá investice byla pod maximální veřejnou kontrolou.

8.7.2019 - Vláda dnes schválila novelu vodního zákona pro boj se suchem
PRAHA (MZe ČR) - Každý z krajů vypracuje podrobný postup pro případ déletrvajícího sucha na svém území a vznikne i plán pro celou Českou republiku. Zavádí to novela vodního zákona, kterou vypracovalo Ministerstvo zemědělství (MZe) spolu s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a dnes ji schválila vláda.

8.7.2019 - Ministr Toman: Daří se nám výrazně snižovat používání pesticidů v zemědělství, meziročně celkově o 9 procent, u glyfosátu o 25 procent
PRAHA (MZe ČR) - Celková spotřeba přípravků na ochranu rostlin aplikovaných na zemědělskou půdu klesla v roce 2018 v porovnání s předchozím rokem o 9 procent. Spotřeba účinné látky glyfosát dokonce o 25 procent. Vyplývá to z Výroční zprávy o plnění Národního akčního plánu (NAP) k bezpečnému používání pesticidů v České republice, o které dnes Ministerstvo zemědělství (MZe) informovalo vládu.

8.7.2019 - Liberecký kraj připravuje plán dopravní obslužnosti na následující roky, do konce července se k němu mohou vyjádřit i obce
LIBEREC (Liberecký kraj) - Zástupci obcí se v průběhu července mohou vyjadřovat k připravovanému dopravnímu plánu Libereckého kraje, který je zveřejněn na webových stránkách www.iidol.cz, koordinátora dopravy Libereckého kraje KORID LK.

8.7.2019 - Vratné stravování: jezte, pijte bez zbytečného plastu
PRAHA (MŽP ČR) - Kelímky se točí na 316 místech v ČR, misky vrací 16 restaurací a dalších 14 miluje rekrabičky. Opakovaně použitelné obaly nejsou v Česku žádnou novinkou. Vratné kelímky se v Česku začaly objevovat na hudebních festivalech či sportovních akcích už před sedmi lety. Jednorázové plasty ale nesouvisí jen s jednorázovými událostmi. Vyhnout se každodenní spotřebě plastů nám proto umožňuje několik projektů.

8.7.2019 - Hejtman Martin Půta navštívil polské velvyslanectví v Praze
PRAHA (Liberecký kraj) - Rozvoj česko-polské přeshraniční spolupráce był ve středu 3. července hlavním tématem setkání mezi Chargé d'affaires Antoniegem Wręgim a hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou. Oba si v Praze na polském velvyslanectví vyměnili poznatky o nejdůležitějších česko-polských otázkách. Řešili spolu zejména situaci ohledně plánovaného rozšiřování hnědouhelného dolu Turów. Dalším tématem diskuze byla i dlouhodobá spolupráce mezi Dolnoslezským vojvodstvím a Libereckým krajem v oblasti infrastruktury, turistiky či sportu.

7.7.2019 - Ochránci klimatu po osmačtyřiceti hodinách ukončují blokádu Chvaletic. "Nepřestaneme, dokud uhlí neskončí," slibují
CHVALETICE (Limity jsme my!) - Po necelých osmačtyřiceti hodinách dnes odpoledne ochránci klimatu ukončili nenásilnou blokádu hlavního vjezdu do hnědouhelné elektrárny Chvaletice na Pardubicku. Akce, kterou lidé z celé republiky i zahraničí protestovali proti laxnímu přístupu českého státu k ochraně klimatu a prodlužování provozu starých uhelných elektráren, se obešla bez zásahu policie.

7.7.2019 - Promítání na chvaletickou elektrárnu upozornilo na její vliv na změny klimatu
CHVALETICE (Limity jsme my!) - V noci ze soboty na neděli proběhla v okolí areálu elektrárny Chvaletice umělecká intervence, v rámci níž byly na chladící věže promítány nápisy jako „KONEC UHLÍ TEĎ“ „POD ELEKTRÁRNOU JE NEJVĚTŠÍ TMA“, či „#NOFILTER“. Akce se odehrála ve spojitosti s nedalekým Klimakempem uspořádaným kolektivem Limity jsme my a protestujícím proti těžbě a spalování uhlí, ale zároveň připomněla i rok plánovaných globálních protestů proti změnám klimatu, které se budou odehrávat pod heslem „BY 2020 WE RISE UP“ (česky „V roce 2020 povstaneme“).

6.7.2019 - Blokáda elektrárny Chvaletice pokračuje i dnes. “Stát jde na ruku uhlobaronům, místo aby chránil klima,” říkají její mluvčí
CHVALETICE (Limity jsme my!) - Blokáda elektrárny Chvaletice, kterou včera po poledni zablokovalo několik stovek demonstratů za důslednější ochranu klimatu, pokračuje i v sobotu. Protestující strávili noc ve spacácích přímo na příjezdové cestě před hlavní branou elektrárny. Protestují tak proti prodlužování životnosti starých uhelných elektráren a za bezodkladný konec těžby a spalování uhlí. Za zvlášť ostudné považují pondělní udělení výjimky z limitů na ochranu ovzduší, kterou elektrárna dostala od krajského úřadu v Pardubicích. Policie proti nim nijak nezasahuje.

5.7.2019 - Mezinárodní dobrovolníci opět zabydlí hrad Grabštejn
Hrad Grabštejn (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - I tento rok bude skupina dobrovolníků z celého světa pomáhat při údržbě hradu Grabštejn a jeho okolí, a to od 8. do 20 července 2019. Dobrovolnického projektu (workcampu) se letos zúčastní mladí lidé z Česka, Kypru, Španělska, Dánska, Jižní Koreje, Ruska, Taiwanu a Francie, kteří chtějí svými vlastními silami pomoci této kulturní památce.

5.7.2019 - Stovky lidí blokují hlavní vstup do elektrárny Chvaletice. Požadují rychlý konec těžby a spalování uhlí
CHVALETICE (Limity jsme my!) - Stovky lidí právě zablokovaly hlavní vstup do hnědouhelné elektrárny Chvaletice na Pardubicku. Protestují tak proti laxnímu přístupu státu ke snižování skleníkových emisí. Požadují co nejrychlejší uzavření elektrárny Chvaletice a konec těžby a spalování uhlí, které je u nás hlavní příčinou stále se zhoršující klimatické krize. Akce je součástí akčních dnů proti uhlí, které vyhlásila iniciativa Limity jsme my v rámci letošního Klimakempu. K občanské neposlušnosti vyzvala iniciativa Občané za konec doby uhelné (1).

4.7.2019 - Mezinárodní letní workcamp na Hauenštejně
STRÁŽ NAD OHŘÍ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Předloni se zástupci spolku Opři se rozhodli, že chtějí projekt dobrovolnických pobytů na krušnohorském hradě Hauenštejně ještě o něco obohatit. Tak vznikla myšlenka uspořádat zde letní mezinárodní dobrovolnický projekt, workcamp, jehož účastníci budou pomáhat s rekonstrukcí hradu a jeho okolí. Projekt se uskuteční už podruhé ve spolupráci s organizací INEX-SDA v termínu 2. - 18. 7. 2019.

4.7.2019 - Po 30 letech má Safari Park Dvůr Králové nová koťata lvů berberských
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Ve výběhu lvů ve dvorském safari parku začalo být velmi rušno. Před několika dny se tam poprvé vydala dvě osmitýdenní koťata lvů berberských. Ta se v safari parku narodila po třicetileté přestávce.

4.7.2019 - V pátek začínají akční dny proti elektrárně Chvaletice. V plánu je demonstrace i blokády
CHVALETICE (Limity jsme my!) - Protestním pochodem okolo elektrárny Chvaletice začnou v pátek dopoledne akční dny proti uhlí, které vyhlásilo hnutí Limity jsme my v souvislosti s právě probíhajícím Klimakempem ve Veltrubech poblíž Kolína. Demonstrace proti elektrárně začíná v pátek v 10:00 na nádraží v Řečanech nad Labem. K demonstraci, již Limity jsme my svolaly ve spolupráci s místní iniciativou Zastavme elektrárnu Chvaletice, se kromě účastnic a účastníků Klimakempu, přidají také odpůrci elektrárny z regionu.

4.7.2019 - Piráti usedli v silových výborech Evropského parlamentu
BRUSEL (Česká pirátská strana) - Evropští Piráti vedle zisku místopředsedy Evropského parlamentu zasednou také v parlamentních výborech. Dosavadní intenzivní vyjednávání v politické skupině jim vynesla místa v těch nejvíce poptávaných. „Jde o výsledek šesti týdnů plného nasazení a týmové práce všech pirátských europoslanců. Strategie odletět do Bruselu vyjednávat pět hodin po vyhlášení výsledků voleb teď nese svoje ovoce. Mám radost, že náš proaktivní a zároveň vysoce kompetentní přístup přesvědčil ostatní kolegy o tom, že to se změnou poměrů v evropské politice myslíme vážně,“ komentoval dosavadní výsledky pirátské delegace její vedoucí Marcel Kolaja.

4.7.2019 - Nesouhlasíme s konáním akce Prague Harley Days na Praze 7
PRAHA (Strana zelených Praha 7) - Ve dnech 5.–6. července se bude opět po roce konat na území Prahy 7 sraz motorkářů v rámci akce Prague Harley Days 2019. Tato soukromá komerční akce přináší obyvatelům Prahy 7 značné nepříjemnosti – hluk, zvýšené emise a negativní jevy spojené s velkou dopravní zátěží. Konání oslav hlučné individuální motorové dopravy na území první obce v Česku, která vyhlásila stav klimatické nouze, je podle Zelených Praha 7 rovněž nešťastné.

3.7.2019 - Mezinárodní dobrovolnické léto ve Štolmíři
ŠTOLMÍŘ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve Štolmíři u Českého Brodu se letos poprvé pořádá letní mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, pro dobrovolníky z celého světa. Jedná se o společnou aktivitu neziskových organizací INEX-SDA a M´am´aloca o.p.s. Hlavní činností dobrovolníků je pomoc při obnově místní památky, kostela sv. Havla ve Štolmíři a přilehlého hřbitova

3.7.2019 - Vládní program pro snižování znečištění ovzduší je vágní, musí na něj navázat konkrétní kroky. Ekologické organizace připraví komplexní připomínky
PRAHA (Hnutí DUHA) - Návrh aktualizace Národního programu snižování emisí, kterou připravilo Ministerstvo životního prostředí a předložilo aktuálně k připomínkování, neobsahuje popis pokračování programu kotlíkových dotací, nutné zvýšení energetické daně z uhlí, omezení výjimek z emisních limitů pro uhelné elektrárny ani další konkrétní řešení. Dokument, který má Hnutí DUHA k dispozici, se vedle podrobné analýzy výchozího stavu omezuje na obecná "opatření" na úrovni "vytváření podmínek".

3.7.2019 - Divokých koní v Česku je poprvé více než sto, vědci sečetli letošní přírůstky
Praha (Česká krajina) - Stáda divokých koní pocházejících z anglického Exmooru se v Česku rozrůstají. Po sčítání letošních přírůstků vědci napočítali v pěti rezervacích celkem 111 divokých koní. Největší stáda se nacházejí ve středočeských Milovicích, kde je nyní na dvou pastvinách dohromady 71 koní, a v Národním parku Podyjí na Jižní Moravě, kde je na dvou pastvinách celkem 20 koní.

3.7.2019 - Deset kroků pro bezpečný pohyb v lese. Ministerstvo zemědělství vydává doporučení pro návštěvníky
PRAHA (MZe ČR) - Sucho, rozšíření kůrovce a následně i častější a rozsáhlejší těžby dříví v lesích. To jsou důvody, proč by návštěvníci lesa měli více dbát na své bezpečí. Ministerstvo zemědělství vydalo Desatero bezpečného pohybu v lesích. Pokyny upozorňují na největší rizika a nejjednodušší způsoby, jak se jim vyhnout.

3.7.2019 - Rada vyloučila jednoho z uchazečů soutěže na zajištění linkové dopravy
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Rada Královéhradeckého kraje dnes vyloučila jednoho z účastníků veřejné soutěže na zajištění linkové dopravy na Hradecku. Z toho důvodu znovu zasedne hodnotící komise. Až poté bude rada hlasovat o výběru dodavatele v dané oblasti. Kraj v minulých týdnech vysoutěžil již sedm oblastí, kde bude objednávat linkovou dopravu na dalších 10 let.

2.7.2019 - Ministr Brabec: Do obcí míří z MŽP další 2,5 miliardy na dostupnou a čistou vodu
PRAHA (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Richard Brabec rozhodl o uvolnění 2,5 miliardy korun z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR, které poslouží v obcích ke zmírnění negativních dopadů sucha, konkrétně k řešení nedostatku pitné vody a zlepšení kvality podzemních i povrchových vod. Poté, co se pro velký zájem vyčerpaly evropské prostředky z Operačního programu Životní prostředí, uvolňuje rezort MŽP 2,5 miliardy korun na výstavbu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Ministr Brabec to oznámil při dnešní návštěvě Jihomoravského kraje, který patří mezi regiony nejvíce postižené suchem.

2.7.2019 - Veletrh Ecomondo 2019
(Italian Exhibition Group SpA) - Hlavní události evropského veletrhu věnovaného oblasti oběhového hospodářství a organizovaného společností Exhibition Group, se soustřeďují na nejaktuálnější témata: Průmysl 4.0, Středozemní moře a Blue Economy, inovace a balení. To vše ve jménu mezinárodnosti a obchodního potenciálu

Výstaviště Rimini, 5.- 8. listopadu 2019


2.7.2019 - Udělení výjimky elektrárně Chvaletice je nepřípustné selhání státu, říkají účastníci a účastnice Klimakempu
VELTRUBY (Limity jsme my!) - V pondělí udělil krajský úřad Pardubického kraje výjimku z evropských limitů znečištění, čímž elektrárně umožní vypouštět třikrát více emisí rtuti i nadlimitní množství jiných znečišťujících látek. Zároveň tím umožní vlastníkovi elektrárny Severní energetické majitelů Pavla Tykače a Jana Dienstla prodloužit provoz elektrárny Chvaletice o přibližně deset let.

2.7.2019 - V září kraj rozdělí na výměnu kotlů dalších 150 milionů korun
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Zájemci o výměnu nevyhovujícího zdroje vytápění mají další šanci získat dotační podporu již v září. Registrace pořadových čísel proběhne 11. 9. od 10 hodin a následný příjem žádostí s pořadovým číslem 1–1500, bude od 16. do 30. 9. Královéhradecký kraj rozdělí v této vlně mezi žadatele 150 milionů korun. Královéhradecký kraj předpokládá, že do roku 2022 rozdělí až 207 milionů.

2.7.2019 - Výzkum invazivní strategie lýkožrouta smrkového
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Škody způsobené lýkožroutem smrkovým (kůrovcem) jsou v posledních letech velmi diskutované téma. Výzkumem a prognostikou jeho invazivní strategie se zabývali odborníci z Lesů České republiky, s. p., a České zemědělské univerzity v Praze. Článek s výsledky publikovali v časopise Zprávy lesnického výzkumu 1/2019.

1.7.2019 - "Sněmovno, tlumíme dopady lesní krize, vy řešte příčiny" je podtitulem Týdnů pro les a divočinu. Ukážou, jak můžeme lesy obnovit i mnoho dalšího.
STRAKONICE (Hnutí DUHA) - Na Strakonicku startuje už dvacátý druhý ročník Týdnů pro les a divočinu. Během léta se v této součásti kampaně Zachraňme lesy přes sto dobrovolníků zapojí do práce při obnově zdravého lesa, harmonické kulturní krajiny i do vytváření míst pro divočinu. Týdny se letos uskuteční v osmi turnusech v cenných a chráněných územích napříč republikou od Bílých Karpat až po Šumavu. [1]

1.7.2019 - Analýza: Bude Česko popelnicí Evropy?
Brno (chytreodpady.cz ) - Rok 2030 místo roku 2024. O šest let se posune, navzdory původním předpokladům, konec skládkování využitelných odpadů. Tedy pokud projde nová legislativa navržená Ministerstvem životního prostředí (MŽP). Česko by se v takovém případě mohlo stát popelnicí Evropy.

1.7.2019 - Kraj a ministerstvo žádají zrušení nového územního plánu města Bogatynia, který povoluje rozšíření těžby v dolu Turów. Schválení plánu bylo nezákonné
LIBEREC (Liberecký kraj) - O dalším společném postupu v záležitosti rozšiřování těžby v polském hnědouhelném dolu Turów dnes na koordinační schůzce jednali zástupci Libereckého kraje, Ministerstva životního prostředí České republiky (MŽP ČR), právní kanceláře Frank Bold Advokáti a starostové města Frýdlant a Chrastava.

1.7.2019 - U Veltrub táboří stovky lidí. Požadují uzavření elektrárny Chvaletice a rychlý konec uhlí
VELTRUBY (Limity jsme my!) - Přednáškou o historii ekologického hnutí v České republice začala v neděli Letní škola klimatické spravedlnosti, pořádaná hnutím Limity jsme my v rámci letošního Klimakempu. Vzdělávací a protestní tábor proti těžbě a spalování uhlí tentokrát lidé, usilující o řešení neustále se zhoršující klimatické krize, pořádají nedaleko obce Veltruby poblíž středočeského Kolína.

1.7.2019 - Česká republika se ujala předsednictví V4, v zemědělství se zaměří na hospodaření s vodou a půdou a problémy v lesích
PRAHA (MZe ČR) - Dvojí kvalita potravin, budoucí podoba Společné zemědělské politiky (SZP), lesnické otázky včetně řešení následků kůrovcové kalamity a hospodaření s vodou a půdou. Čtyři klíčová témata, kterým se bude Česká republika věnovat během předsednictví Visegrádské skupině, jež začalo dnes a potrvá do konce června 2020.

1.7.2019 - Nový ptačí pavilon nabízí zážitek jako z rovníkové Afriky
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Safari Park Dvůr Králové dokončil přestavbu nového pavilonu zvaného Ptačí svět. Po šesti měsících nákladné rekonstrukce se návštěvníci mohou projít madagaskarským vádí a tropickým pralesem. Nad hlavami jim budou kroužit exotičtí opeřenci. Otevřený je každý den od 9 do 18 hodin.

30.6.2019 - Skupina českých a zahraničních dobrovolníků přijede do Jizbic a Nymburku za dětmi s autismem
NYMBURK (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a spolek CENTRUM PRO VŠECHNY se opět spojili v rámci společného projektu, který se zaměřuje na pomoc dětem s poruchami autistického spektra. Ve dnech 4. 7. – 17. 7. 2019 tak obce Jizbice a Nymburk pohostí mladé dobrovolníky ze Španělska, Itálie, Jižní Koreje a dalších koutů světa, kteří s tímto projektem budou pomáhat.

28.6.2019 - Stáhněte si náš Balíček proti suchu
PRAHA (STAN) - V minulých dnech jsme představili balíček legislativních opatření pro boj se suchem. Celý si jej teď můžete prohlédnout tady, nebo stáhnout PDF verzi na https://www.starostove-nezavisli.cz/info-a-media/tiskove-zpravy/stahnete-si-nas-balicek-proti-suchu

28.6.2019 - Transporty se zvířaty přes letní období musí být zastaveny
Praha (Společnost pro zvířata) - Žádáme skutečné zastavení transportů se zvířaty přes letní období 2019.

28.6.2019 - Horké a suché počasí navyšuje počty požárů
PRAHA (Hasičský záchranný sbor ČR) - Horké a suché počasí navyšuje počty požárů, ke kterým hasiči v posledních dnech vyjíždějí. Zatímco v úterý (25. 6.) bylo požárů 70, ve středu (26. 6.) už jich hasiči likvidovali 78 a včera (27. 6.) jich bylo 106. Přitom dlouhodobý denní průměr je 49 požárů. Dostali jsme se tak již na více než dvojnásobek.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 817 | Další

Online diskuse
12.7.2019 - Dobrovolníci se po roce opět vracejí pomáhat do horských lesů na Králický Sněžník
KRÁLÍKY (Hnutí DUHA) - Od zítřka bude pomáhat při obnově cenného horského lesa v našem třetím nejvyšším a zároveň nejmenším pohoří dvanáct dobrovolníků. V rámci tradičních Týdnů pro divočinu Hnutí DUHA budou natírat mladé stromky proti okusu přemnožené zvěře a čistit potoky v pramenné oblasti řeky Moravy, jež pramení přímo pod vrcholem Sněžníku.

12.7.2019 - Po řetězech od pondělka jenom na Sněžku. Dolů jinudy!
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Od pondělí 15. července zavádí Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego již tradiční opatření, reagující na vysokou letní návštěvnost vrcholu naší nejvyšší hory Sněžky – po tzv. „řetězové“ nebo „Cik-cak“ cestě od Slezského domu se zavádí až do 31. srpna jednosměrný provoz.

11.7.2019 - Nezapomeňte, že do polského Krkonošského národního parku se platí vstupné
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Připomínáme návštěvníkům Krkonošského národního parku, že na polské straně hor platí povinnost platit vstupné do národního parku. Povinnost platby vstupného se netýká pohraniční turistické trasy Česko-polského přátelství, a to ani v úsecích, které procházejí územím Polské republiky.

11.7.2019 - Spouštíme projekt 1000 a 1 cesta pro krajinu
PRAHA (STAN) - Hnutí STAN představilo projekt 1000 a 1 cesta pro krajinu, který má za cíl zefektivnit boj se suchem na obecní úrovni. Jedná se o jednoduchý nástroj obnovy historických polních cest rozdělujících široké polní lány a zmírňujících půdní erozi.

11.7.2019 - Plavební stupeň Srnojedy má od krajského úřadu výjimku
(Děti Země) - Výjimka je bizarní, neboť stavba má nulový užitek, tvrdí Děti Země

11.7.2019 - Na silnicích prvních tříd má zůstat nulové mýtné
PRAHA (TOP 09) - Bývalý ministr dopravy Daniel Ťok v minulosti přislíbil, že na silnicích prvních tříd nebude zavedeno mýto. Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík se nechystá tuto dohodu dodržet a chce zavést mýto na některých silnicích první třídy. Politici TOP 09 trvají na dodržení dohody, protože v opačném případě dojde k výraznému nárůstu dopravy na některých nezpoplatněných hlavních tazích a s tím budou spojeny další komplikace.

10.7.2019 - Zahraniční dobrovolníci opět okusí komunitní život Camphillů
ČESKÉ KOPISTY (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve dnech 14. 7. - 27. 7. 2019 se v Českých Kopistech uskuteční mezinárodní workcamp pro dobrovolníky. Ve spolupráci s neziskovou organizací INEX-SDA budou mít dobrovolníci možnost podílet se na chodu camphillského společenství, zejména prací na farmě, kterou spolek provozuje.

10.7.2019 - Muzejní terasy ožijí šansonovým kabaretem Sylvie Krobové
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi pořádá v pátek 19. července 2019 v rámci letního festivalu kulturních akcí na terasách od 20:00 koncert písničkářky Sylvie Krobové.

10.7.2019 - Odborníci předložili animaci sesuvu, který zasypal dálnici D8
(Děti Země) - Sesuv způsobil nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a vysoké dešťové srážky

9.7.2019 - "Uhelné" regiony mají šanci získat unikátní systémovou podporu EU. Dostanou se mezi šest podpořených i české kraje?
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku) - Šest z 41 regionů Evropské unie, které jsou dlouhodobě postiženy následky těžby a spalování uhlí, získá unikátní podporu v nově otevřeném programu technické pomoci v rámci Evropské platformy pro uhelné regiony [1]. Cílem je zbavit regiony závislosti na uhlí a rozhýbat jejich ekonomický rozvoj. Nepůjde o jednorázovou finanční injekci. Experti a expertky z EU budou pro vybrané regiony hledat možnosti rozvoje navzdory odklonu od uhlí.

9.7.2019 - O umístění odsunutého nádraží rozhodne soud v Brně
(Děti Země) - Soudní spor o poloze nádraží se z Ostravy přesouvá do Brna9.7.2019 - Peníze z těžby musí zůstat v obcích a krajích, kde těžba probíhá
PRAHA (TOP 09) - Poslanecká sněmovna tento týden projedná novelu horního zákona. Poslanci TOP 09 při projednávání tohoto zákona předloží pozměňovací návrh, který upraví systém rozdělování peněz z těžby ve prospěch krajů a obcí, kde těžba probíhá.

8.7.2019 - Udělali jsme další krok ke zvládání sucha. Vláda schválila návrh novely vodního zákona
PRAHA (MŽP ČR) - Díky ní bude moci stát lépe zvládat kritické stavy sucha. Schválený návrh novely vodního zákona (č. 254/2001 Sb.) z dílny ministerstva životního prostředí a zemědělství umožní úřadům větší regulaci odběrů vody v případě sucha. Systém operativního řízení během sucha nastavuje obdobně, jak je tomu již nyní během povodňových situací. Sucho spolu s povodněmi jsou důsledkem probíhající klimatické změny, na níž je třeba se adaptovat a z pozice státu operativně reagovat.

8.7.2019 - Proti Dětem Země byl učiněn nezákonný zásah, říká soud
(Děti Země) - Krajský úřad Královéhradeckého kraje prohrál soudní spor

8.7.2019 - Vládou schválený investorský model pro jaderné bloky je nevhodný
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes rozhodla o investorském modelu pro výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Výstavba má být podložena smlouvou mezi dceřinou společností, státní společností ČEZ a vládou o společném postupu. Piráti tento model nepovažují za nejvhodnější a volají nejen po transparentním procesu výběrového řízení, ale i po jasném investorském modelu. Je třeba, aby takto rozsáhlá investice byla pod maximální veřejnou kontrolou.

8.7.2019 - Vláda dnes schválila novelu vodního zákona pro boj se suchem
PRAHA (MZe ČR) - Každý z krajů vypracuje podrobný postup pro případ déletrvajícího sucha na svém území a vznikne i plán pro celou Českou republiku. Zavádí to novela vodního zákona, kterou vypracovalo Ministerstvo zemědělství (MZe) spolu s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a dnes ji schválila vláda.

8.7.2019 - Ministr Toman: Daří se nám výrazně snižovat používání pesticidů v zemědělství, meziročně celkově o 9 procent, u glyfosátu o 25 procent
PRAHA (MZe ČR) - Celková spotřeba přípravků na ochranu rostlin aplikovaných na zemědělskou půdu klesla v roce 2018 v porovnání s předchozím rokem o 9 procent. Spotřeba účinné látky glyfosát dokonce o 25 procent. Vyplývá to z Výroční zprávy o plnění Národního akčního plánu (NAP) k bezpečnému používání pesticidů v České republice, o které dnes Ministerstvo zemědělství (MZe) informovalo vládu.

8.7.2019 - Liberecký kraj připravuje plán dopravní obslužnosti na následující roky, do konce července se k němu mohou vyjádřit i obce
LIBEREC (Liberecký kraj) - Zástupci obcí se v průběhu července mohou vyjadřovat k připravovanému dopravnímu plánu Libereckého kraje, který je zveřejněn na webových stránkách www.iidol.cz, koordinátora dopravy Libereckého kraje KORID LK.

8.7.2019 - Vratné stravování: jezte, pijte bez zbytečného plastu
PRAHA (MŽP ČR) - Kelímky se točí na 316 místech v ČR, misky vrací 16 restaurací a dalších 14 miluje rekrabičky. Opakovaně použitelné obaly nejsou v Česku žádnou novinkou. Vratné kelímky se v Česku začaly objevovat na hudebních festivalech či sportovních akcích už před sedmi lety. Jednorázové plasty ale nesouvisí jen s jednorázovými událostmi. Vyhnout se každodenní spotřebě plastů nám proto umožňuje několik projektů.

8.7.2019 - Hejtman Martin Půta navštívil polské velvyslanectví v Praze
PRAHA (Liberecký kraj) - Rozvoj česko-polské přeshraniční spolupráce był ve středu 3. července hlavním tématem setkání mezi Chargé d'affaires Antoniegem Wręgim a hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou. Oba si v Praze na polském velvyslanectví vyměnili poznatky o nejdůležitějších česko-polských otázkách. Řešili spolu zejména situaci ohledně plánovaného rozšiřování hnědouhelného dolu Turów. Dalším tématem diskuze byla i dlouhodobá spolupráce mezi Dolnoslezským vojvodstvím a Libereckým krajem v oblasti infrastruktury, turistiky či sportu.

7.7.2019 - Ochránci klimatu po osmačtyřiceti hodinách ukončují blokádu Chvaletic. "Nepřestaneme, dokud uhlí neskončí," slibují
CHVALETICE (Limity jsme my!) - Po necelých osmačtyřiceti hodinách dnes odpoledne ochránci klimatu ukončili nenásilnou blokádu hlavního vjezdu do hnědouhelné elektrárny Chvaletice na Pardubicku. Akce, kterou lidé z celé republiky i zahraničí protestovali proti laxnímu přístupu českého státu k ochraně klimatu a prodlužování provozu starých uhelných elektráren, se obešla bez zásahu policie.

7.7.2019 - Promítání na chvaletickou elektrárnu upozornilo na její vliv na změny klimatu
CHVALETICE (Limity jsme my!) - V noci ze soboty na neděli proběhla v okolí areálu elektrárny Chvaletice umělecká intervence, v rámci níž byly na chladící věže promítány nápisy jako „KONEC UHLÍ TEĎ“ „POD ELEKTRÁRNOU JE NEJVĚTŠÍ TMA“, či „#NOFILTER“. Akce se odehrála ve spojitosti s nedalekým Klimakempem uspořádaným kolektivem Limity jsme my a protestujícím proti těžbě a spalování uhlí, ale zároveň připomněla i rok plánovaných globálních protestů proti změnám klimatu, které se budou odehrávat pod heslem „BY 2020 WE RISE UP“ (česky „V roce 2020 povstaneme“).

6.7.2019 - Blokáda elektrárny Chvaletice pokračuje i dnes. “Stát jde na ruku uhlobaronům, místo aby chránil klima,” říkají její mluvčí
CHVALETICE (Limity jsme my!) - Blokáda elektrárny Chvaletice, kterou včera po poledni zablokovalo několik stovek demonstratů za důslednější ochranu klimatu, pokračuje i v sobotu. Protestující strávili noc ve spacácích přímo na příjezdové cestě před hlavní branou elektrárny. Protestují tak proti prodlužování životnosti starých uhelných elektráren a za bezodkladný konec těžby a spalování uhlí. Za zvlášť ostudné považují pondělní udělení výjimky z limitů na ochranu ovzduší, kterou elektrárna dostala od krajského úřadu v Pardubicích. Policie proti nim nijak nezasahuje.

5.7.2019 - Mezinárodní dobrovolníci opět zabydlí hrad Grabštejn
Hrad Grabštejn (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - I tento rok bude skupina dobrovolníků z celého světa pomáhat při údržbě hradu Grabštejn a jeho okolí, a to od 8. do 20 července 2019. Dobrovolnického projektu (workcampu) se letos zúčastní mladí lidé z Česka, Kypru, Španělska, Dánska, Jižní Koreje, Ruska, Taiwanu a Francie, kteří chtějí svými vlastními silami pomoci této kulturní památce.

5.7.2019 - Stovky lidí blokují hlavní vstup do elektrárny Chvaletice. Požadují rychlý konec těžby a spalování uhlí
CHVALETICE (Limity jsme my!) - Stovky lidí právě zablokovaly hlavní vstup do hnědouhelné elektrárny Chvaletice na Pardubicku. Protestují tak proti laxnímu přístupu státu ke snižování skleníkových emisí. Požadují co nejrychlejší uzavření elektrárny Chvaletice a konec těžby a spalování uhlí, které je u nás hlavní příčinou stále se zhoršující klimatické krize. Akce je součástí akčních dnů proti uhlí, které vyhlásila iniciativa Limity jsme my v rámci letošního Klimakempu. K občanské neposlušnosti vyzvala iniciativa Občané za konec doby uhelné (1).

4.7.2019 - Mezinárodní letní workcamp na Hauenštejně
STRÁŽ NAD OHŘÍ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Předloni se zástupci spolku Opři se rozhodli, že chtějí projekt dobrovolnických pobytů na krušnohorském hradě Hauenštejně ještě o něco obohatit. Tak vznikla myšlenka uspořádat zde letní mezinárodní dobrovolnický projekt, workcamp, jehož účastníci budou pomáhat s rekonstrukcí hradu a jeho okolí. Projekt se uskuteční už podruhé ve spolupráci s organizací INEX-SDA v termínu 2. - 18. 7. 2019.

4.7.2019 - Po 30 letech má Safari Park Dvůr Králové nová koťata lvů berberských
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Ve výběhu lvů ve dvorském safari parku začalo být velmi rušno. Před několika dny se tam poprvé vydala dvě osmitýdenní koťata lvů berberských. Ta se v safari parku narodila po třicetileté přestávce.

4.7.2019 - V pátek začínají akční dny proti elektrárně Chvaletice. V plánu je demonstrace i blokády
CHVALETICE (Limity jsme my!) - Protestním pochodem okolo elektrárny Chvaletice začnou v pátek dopoledne akční dny proti uhlí, které vyhlásilo hnutí Limity jsme my v souvislosti s právě probíhajícím Klimakempem ve Veltrubech poblíž Kolína. Demonstrace proti elektrárně začíná v pátek v 10:00 na nádraží v Řečanech nad Labem. K demonstraci, již Limity jsme my svolaly ve spolupráci s místní iniciativou Zastavme elektrárnu Chvaletice, se kromě účastnic a účastníků Klimakempu, přidají také odpůrci elektrárny z regionu.

4.7.2019 - Piráti usedli v silových výborech Evropského parlamentu
BRUSEL (Česká pirátská strana) - Evropští Piráti vedle zisku místopředsedy Evropského parlamentu zasednou také v parlamentních výborech. Dosavadní intenzivní vyjednávání v politické skupině jim vynesla místa v těch nejvíce poptávaných. „Jde o výsledek šesti týdnů plného nasazení a týmové práce všech pirátských europoslanců. Strategie odletět do Bruselu vyjednávat pět hodin po vyhlášení výsledků voleb teď nese svoje ovoce. Mám radost, že náš proaktivní a zároveň vysoce kompetentní přístup přesvědčil ostatní kolegy o tom, že to se změnou poměrů v evropské politice myslíme vážně,“ komentoval dosavadní výsledky pirátské delegace její vedoucí Marcel Kolaja.

4.7.2019 - Nesouhlasíme s konáním akce Prague Harley Days na Praze 7
PRAHA (Strana zelených Praha 7) - Ve dnech 5.–6. července se bude opět po roce konat na území Prahy 7 sraz motorkářů v rámci akce Prague Harley Days 2019. Tato soukromá komerční akce přináší obyvatelům Prahy 7 značné nepříjemnosti – hluk, zvýšené emise a negativní jevy spojené s velkou dopravní zátěží. Konání oslav hlučné individuální motorové dopravy na území první obce v Česku, která vyhlásila stav klimatické nouze, je podle Zelených Praha 7 rovněž nešťastné.

3.7.2019 - Mezinárodní dobrovolnické léto ve Štolmíři
ŠTOLMÍŘ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve Štolmíři u Českého Brodu se letos poprvé pořádá letní mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, pro dobrovolníky z celého světa. Jedná se o společnou aktivitu neziskových organizací INEX-SDA a M´am´aloca o.p.s. Hlavní činností dobrovolníků je pomoc při obnově místní památky, kostela sv. Havla ve Štolmíři a přilehlého hřbitova

3.7.2019 - Vládní program pro snižování znečištění ovzduší je vágní, musí na něj navázat konkrétní kroky. Ekologické organizace připraví komplexní připomínky
PRAHA (Hnutí DUHA) - Návrh aktualizace Národního programu snižování emisí, kterou připravilo Ministerstvo životního prostředí a předložilo aktuálně k připomínkování, neobsahuje popis pokračování programu kotlíkových dotací, nutné zvýšení energetické daně z uhlí, omezení výjimek z emisních limitů pro uhelné elektrárny ani další konkrétní řešení. Dokument, který má Hnutí DUHA k dispozici, se vedle podrobné analýzy výchozího stavu omezuje na obecná "opatření" na úrovni "vytváření podmínek".

3.7.2019 - Divokých koní v Česku je poprvé více než sto, vědci sečetli letošní přírůstky
Praha (Česká krajina) - Stáda divokých koní pocházejících z anglického Exmooru se v Česku rozrůstají. Po sčítání letošních přírůstků vědci napočítali v pěti rezervacích celkem 111 divokých koní. Největší stáda se nacházejí ve středočeských Milovicích, kde je nyní na dvou pastvinách dohromady 71 koní, a v Národním parku Podyjí na Jižní Moravě, kde je na dvou pastvinách celkem 20 koní.

3.7.2019 - Deset kroků pro bezpečný pohyb v lese. Ministerstvo zemědělství vydává doporučení pro návštěvníky
PRAHA (MZe ČR) - Sucho, rozšíření kůrovce a následně i častější a rozsáhlejší těžby dříví v lesích. To jsou důvody, proč by návštěvníci lesa měli více dbát na své bezpečí. Ministerstvo zemědělství vydalo Desatero bezpečného pohybu v lesích. Pokyny upozorňují na největší rizika a nejjednodušší způsoby, jak se jim vyhnout.

3.7.2019 - Rada vyloučila jednoho z uchazečů soutěže na zajištění linkové dopravy
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Rada Královéhradeckého kraje dnes vyloučila jednoho z účastníků veřejné soutěže na zajištění linkové dopravy na Hradecku. Z toho důvodu znovu zasedne hodnotící komise. Až poté bude rada hlasovat o výběru dodavatele v dané oblasti. Kraj v minulých týdnech vysoutěžil již sedm oblastí, kde bude objednávat linkovou dopravu na dalších 10 let.

2.7.2019 - Ministr Brabec: Do obcí míří z MŽP další 2,5 miliardy na dostupnou a čistou vodu
PRAHA (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Richard Brabec rozhodl o uvolnění 2,5 miliardy korun z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR, které poslouží v obcích ke zmírnění negativních dopadů sucha, konkrétně k řešení nedostatku pitné vody a zlepšení kvality podzemních i povrchových vod. Poté, co se pro velký zájem vyčerpaly evropské prostředky z Operačního programu Životní prostředí, uvolňuje rezort MŽP 2,5 miliardy korun na výstavbu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Ministr Brabec to oznámil při dnešní návštěvě Jihomoravského kraje, který patří mezi regiony nejvíce postižené suchem.

2.7.2019 - Veletrh Ecomondo 2019
(Italian Exhibition Group SpA) - Hlavní události evropského veletrhu věnovaného oblasti oběhového hospodářství a organizovaného společností Exhibition Group, se soustřeďují na nejaktuálnější témata: Průmysl 4.0, Středozemní moře a Blue Economy, inovace a balení. To vše ve jménu mezinárodnosti a obchodního potenciálu

Výstaviště Rimini, 5.- 8. listopadu 2019


2.7.2019 - Udělení výjimky elektrárně Chvaletice je nepřípustné selhání státu, říkají účastníci a účastnice Klimakempu
VELTRUBY (Limity jsme my!) - V pondělí udělil krajský úřad Pardubického kraje výjimku z evropských limitů znečištění, čímž elektrárně umožní vypouštět třikrát více emisí rtuti i nadlimitní množství jiných znečišťujících látek. Zároveň tím umožní vlastníkovi elektrárny Severní energetické majitelů Pavla Tykače a Jana Dienstla prodloužit provoz elektrárny Chvaletice o přibližně deset let.

2.7.2019 - V září kraj rozdělí na výměnu kotlů dalších 150 milionů korun
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Zájemci o výměnu nevyhovujícího zdroje vytápění mají další šanci získat dotační podporu již v září. Registrace pořadových čísel proběhne 11. 9. od 10 hodin a následný příjem žádostí s pořadovým číslem 1–1500, bude od 16. do 30. 9. Královéhradecký kraj rozdělí v této vlně mezi žadatele 150 milionů korun. Královéhradecký kraj předpokládá, že do roku 2022 rozdělí až 207 milionů.

2.7.2019 - Výzkum invazivní strategie lýkožrouta smrkového
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Škody způsobené lýkožroutem smrkovým (kůrovcem) jsou v posledních letech velmi diskutované téma. Výzkumem a prognostikou jeho invazivní strategie se zabývali odborníci z Lesů České republiky, s. p., a České zemědělské univerzity v Praze. Článek s výsledky publikovali v časopise Zprávy lesnického výzkumu 1/2019.

1.7.2019 - "Sněmovno, tlumíme dopady lesní krize, vy řešte příčiny" je podtitulem Týdnů pro les a divočinu. Ukážou, jak můžeme lesy obnovit i mnoho dalšího.
STRAKONICE (Hnutí DUHA) - Na Strakonicku startuje už dvacátý druhý ročník Týdnů pro les a divočinu. Během léta se v této součásti kampaně Zachraňme lesy přes sto dobrovolníků zapojí do práce při obnově zdravého lesa, harmonické kulturní krajiny i do vytváření míst pro divočinu. Týdny se letos uskuteční v osmi turnusech v cenných a chráněných územích napříč republikou od Bílých Karpat až po Šumavu. [1]

1.7.2019 - Analýza: Bude Česko popelnicí Evropy?
Brno (chytreodpady.cz ) - Rok 2030 místo roku 2024. O šest let se posune, navzdory původním předpokladům, konec skládkování využitelných odpadů. Tedy pokud projde nová legislativa navržená Ministerstvem životního prostředí (MŽP). Česko by se v takovém případě mohlo stát popelnicí Evropy.

1.7.2019 - Kraj a ministerstvo žádají zrušení nového územního plánu města Bogatynia, který povoluje rozšíření těžby v dolu Turów. Schválení plánu bylo nezákonné
LIBEREC (Liberecký kraj) - O dalším společném postupu v záležitosti rozšiřování těžby v polském hnědouhelném dolu Turów dnes na koordinační schůzce jednali zástupci Libereckého kraje, Ministerstva životního prostředí České republiky (MŽP ČR), právní kanceláře Frank Bold Advokáti a starostové města Frýdlant a Chrastava.

1.7.2019 - U Veltrub táboří stovky lidí. Požadují uzavření elektrárny Chvaletice a rychlý konec uhlí
VELTRUBY (Limity jsme my!) - Přednáškou o historii ekologického hnutí v České republice začala v neděli Letní škola klimatické spravedlnosti, pořádaná hnutím Limity jsme my v rámci letošního Klimakempu. Vzdělávací a protestní tábor proti těžbě a spalování uhlí tentokrát lidé, usilující o řešení neustále se zhoršující klimatické krize, pořádají nedaleko obce Veltruby poblíž středočeského Kolína.

1.7.2019 - Česká republika se ujala předsednictví V4, v zemědělství se zaměří na hospodaření s vodou a půdou a problémy v lesích
PRAHA (MZe ČR) - Dvojí kvalita potravin, budoucí podoba Společné zemědělské politiky (SZP), lesnické otázky včetně řešení následků kůrovcové kalamity a hospodaření s vodou a půdou. Čtyři klíčová témata, kterým se bude Česká republika věnovat během předsednictví Visegrádské skupině, jež začalo dnes a potrvá do konce června 2020.

1.7.2019 - Nový ptačí pavilon nabízí zážitek jako z rovníkové Afriky
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari Park Dvůr Králové) - Safari Park Dvůr Králové dokončil přestavbu nového pavilonu zvaného Ptačí svět. Po šesti měsících nákladné rekonstrukce se návštěvníci mohou projít madagaskarským vádí a tropickým pralesem. Nad hlavami jim budou kroužit exotičtí opeřenci. Otevřený je každý den od 9 do 18 hodin.

30.6.2019 - Skupina českých a zahraničních dobrovolníků přijede do Jizbic a Nymburku za dětmi s autismem
NYMBURK (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a spolek CENTRUM PRO VŠECHNY se opět spojili v rámci společného projektu, který se zaměřuje na pomoc dětem s poruchami autistického spektra. Ve dnech 4. 7. – 17. 7. 2019 tak obce Jizbice a Nymburk pohostí mladé dobrovolníky ze Španělska, Itálie, Jižní Koreje a dalších koutů světa, kteří s tímto projektem budou pomáhat.

28.6.2019 - Stáhněte si náš Balíček proti suchu
PRAHA (STAN) - V minulých dnech jsme představili balíček legislativních opatření pro boj se suchem. Celý si jej teď můžete prohlédnout tady, nebo stáhnout PDF verzi na https://www.starostove-nezavisli.cz/info-a-media/tiskove-zpravy/stahnete-si-nas-balicek-proti-suchu

28.6.2019 - Transporty se zvířaty přes letní období musí být zastaveny
Praha (Společnost pro zvířata) - Žádáme skutečné zastavení transportů se zvířaty přes letní období 2019.

28.6.2019 - Horké a suché počasí navyšuje počty požárů
PRAHA (Hasičský záchranný sbor ČR) - Horké a suché počasí navyšuje počty požárů, ke kterým hasiči v posledních dnech vyjíždějí. Zatímco v úterý (25. 6.) bylo požárů 70, ve středu (26. 6.) už jich hasiči likvidovali 78 a včera (27. 6.) jich bylo 106. Přitom dlouhodobý denní průměr je 49 požárů. Dostali jsme se tak již na více než dvojnásobek.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 817 | Další