ecomonitor.cz
verze pro tisk
19.2.2020 - Zvýšení hladiny VD Nové Mlýny projde procesem EIA
(Děti Země) - Připomínky Dětí Země i České společnosti ornitologické byly důvodné

19.2.2020 - Vykonávat právo myslivosti na cizím, to je to, oč tu běží
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - „Dědictví socialismu se nevzdáme“, to si zřejmě myslí, ale nahlas raději neříkají, v leckterých zemědělských družstvech a zemědělských společnostech, ale také mezi myslivci. Hospodařit na cizím, a bez zodpovědnosti, to je přece nejlepší způsob podnikání. A jelikož je takových lidí stále docela dost, a mají jistý vliv, vymýšlejí vládní tvůrci předpisů všelijaké kličky, jak tento stav zakonzervovat, a tak si zachovat, popřípadě získávat voliče. Nejnověji jde o novelu zákona o myslivosti, kterou připravilo ministerstvo zemědělství. Podle sedláků novela nerespektuje soukromé vlastnictví, nerespektuje jejich právo rozhodovat o vlastním hospodaření. A nejen to zaznělo na tiskové konferenci, kterou 13. února uspořádal Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA.

19.2.2020 - Zázrak na vlastní oči. Jediný pohled ukazuje znovuzrození přírody s pomocí divokých koní
Praha (Česká krajina) - Jeden pohled vydá za tisíc slov. Staré přísloví nejlépe vystihuje porovnání fotografických záběrů z bývalého vojenského prostoru Milovice. První snímek ukazuje bezútěšné porosty agresivní třtiny křovištní, která v těchto místech dominovala v roce 2014. Druhý rozkvetlé louky kopretin a šalvějí, které se vrátily díky pastvě divokých koní a zpětně šlechtěných praturů.

18.2.2020 - Komentář Františka Elfmarka: Nový stavební zákon nevychází z analytických dat, podle MMR by to bylo složité
PRAHA (Česká pirátská strana) - Dnes proběhla již třetí debata nad podklady k novému stavebnímu zákonu poslanecké pracovní skupiny pro elektronizaci stavebního řízení a pro rekodifikaci stavebního zákona, která je nově zřízena pod Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Bohužel se potvrdilo, že zcela chybí analytická data, ze kterých by mohl nový návrh stavebního zákona vycházet. Bez toho však budeme mít zákon, který se nebude opírat o realitu, ale zřejmě jen o domněnky paní ministryně Dostálové. Argument Ministerstva pro místní rozvoj, že analytická data nejsou, protože je celý proces složitý, je alarmující.

18.2.2020 - Komentář Dany Balcarové: Nedostatek vody vyřeší podpora jejího zadržování v krajině, péče o ekosystémy a vývoj nových technologií
PRAHA (Česká pirátská strana) - Pod mou záštitou se dnes na Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny konal seminář s názvem „Cena, kvalita a dostupnost pitné vody“. Seminář jsem uspořádala především proto, abych s pomocí odborníků téma přiblížila také poslancům, kteří budou v příštích týdnech o vodě v České republice rozhodovat. V současné době totiž Sněmovna projednává novelu vodního zákona i návrh na ústavní ochranu vody. Právě novelu vodního zákona zítra projedná také Výbor pro životní prostředí.

18.2.2020 - Senátním kandidátem Pirátů na Teplicku je Tomáš Tožička. Věnovat se chce problematice regionálního rozvoje, dostupného bydlení, exekučních pastí či podpoře malého a středního podnikání
TEPLICE (Česká pirátská strana) - Kandidátem Pirátů v doplňovacích senátních volbách na Teplicku je Tomáš Tožička. Kandidaturu Tožičky potvrdilo i víkendové hlasování Celostátního fóra strany. V Senátu by se chtěl věnovat především problematice regionálního rozvoje, dostupného bydlení, exekučních pastí, posílení participativního rozhodování, podpoře malého a středního podnikání a tématům životního prostředí. Duchcovský rodák pochází z rodiny, která zažila pronásledování jak v době nacistické okupace, tak během komunistických procesů v padesátých letech. V období normalizace vykonával dělnické profese, studovat vysokou školu mohl až po roce 1989. V roce 1996 promoval na evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

18.2.2020 - Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou. Pomyslné žezlo přebírá od hrdličky divoké
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Přesto, že každá z nich vyhledává jiné životní prostředí, plachá hrdlička v zemědělské krajině a jiřička naopak v těsné blízkosti lidí, jedno mají společné. Ohrožuje je lidská činnost, kvůli které jim mizí prostor pro život. Udělením titulu jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.

18.2.2020 - Z ČR se loni zase vyvezlo více elektřiny, než vyrábí uhelné Počerady a Chvaletice dohromady
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!) - Z České republiky se v roce 2019 vyvezlo o 13 TWh více elektřiny, než se dovezlo. Ukazuje to aktuálně zveřejněná Zpráva o provozu elektrizační soustavy Energetického regulačního úřadu [1]. Přebytek přitom odpovídá třetině výroby uhelných elektráren a je ještě o 3 TWh vyšší, než vyrobí zastaralé a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice dohromady (10 TWh) [2].

18.2.2020 - Nečekaný přínos. Divocí koně pomáhají s adaptací krajiny na změny klimatu
Praha (Česká krajina) - Změny klimatu v České republice stále více ovlivňují vývoj krajiny. Pět extrémně suchých let v řadě, které se začaly projevovat od roku 2015, se podepsalo na stavu volné přírody i zemědělských pastvin.

18.2.2020 - Lživá reportáž na TV Seznam
PRAHA (Zemědělský svaz ČR) - Dne 17.2. 2020 TV Seznam zveřejnila v pořadu A DOST reportáž o údajně chystané genocidě připravované ministerstvem zemědělství. Tento naprosto tendenční a jednostranně zaměřený příspěvek za pomoci polopravd a lží vytváří dojem, že se zemědělci chystají zničit českou krajinu. Prakticky celá reportáž je nepravdivá a ke všem bodům jsme připravili komentář, uvádějící vše na pravou míru. Kromě toho jsme podali podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

18.2.2020 - Reakce MZe na pořad A dost! ze 17. 2. 2020
PRAHA (MZe ČR) - Reakce MZe na pořad TV Seznam A dost! věnovaný hraboší kalamitě a možnostem využití přípravku Stutox II k její eliminaci.

17.2.2020 - Do Česka dorazil překlad polského rozhodnutí o Turowu, české ekologické organizace se proti rozhodnutí mohou nyní odvolat
PRAHA/WROCLAW/TURÓW (MŽP ČR) - Do Česka oficiálně dorazilo environmentální rozhodnutí polského Regionálního ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi o posouzení vlivů prodloužení těžby na dole Turow. Stanovisko polského úřadu je kladné. Ministerstvo životního prostředí dnes rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací. Posledním dnem odvolací lhůty je 17. 3. 2020.

17.2.2020 - První čápi se vracejí na hnízdiště. Ohrozit je mohou otrávení hraboši
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství od 13. února povolilo rozsypávání jedu proti hrabošům Stutox II na povrch půdy. Česká společnost ornitologická od loňského léta upozorňuje na nebezpečí tohoto jedu. Granulemi volně rozhozenými po polích se mohou kromě hrabošů otrávit i další živočichové. Kromě toho hrozí také sekundární otrava, když přiotrávené hraboše pozřou predátoři jako sovy, volavky nebo čápi, kteří se v těchto dnech už začínají vracet na hnízdiště. Povolení platí do 11. června, tedy do doby, kdy je v plném proudu hnízdní sezóna a právě v této době budou ptáci shánět vhodnou potravu pro mláďata. Otrávení hraboši pro ně budou snadnou kořistí.

17.2.2020 - Vrchol Sněžky z polské strany je uzavřen
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Vítr, který v posledních dnech bičoval Sněžku, poničil objekt polské meteostanice a protože předpověď počasí slibuje nadále silný vítr, tak ředitel polského Krkonošského národního parku (KPN) na výzvu pracovníků meteostanice (IMGW) uzavřel všechny výstupové cesty na Sněžku z polské strany. Toto radikální řešení přijal tamní ředitel parku vzhledem k situaci, že hrozí reálné riziko rozlomení části střechy meteostanice. Zákaz vstupu na vrchol Sněžky platí až do odvolání.

17.2.2020 - Rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí začíná
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Po dlouhé přípravě začíná rekonstrukce bývalého kláštera augustiniánů ve Vrchlabí. Sídlo Krkonošského muzea Správy KRNAP projde rozsáhnou stavební rekonstrukcí a vznikne zde zcela nové hlavní Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě. Nové návštěvnické centrum by mělo být otevřeno na přelomu let 2022–2023.

17.2.2020 - Reakce na páteční reportáž televize Nova k návrhu na úpravy zákona na ochranu zvířat proti týrání
PRAHA (MŽP ČR) - Páteční reportáž televize Nova byla zcela nepřesná v některých bodech, které vyvolaly tvrdou reakci některých majitelů cirkusů vůči ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi. Uvádíme proto, co a jak přesně ministr Brabec řekl, a uvádíme zkratkovitou zprávu televize Nova na pravou míru.

17.2.2020 - Do krajiny míří dalších 80 milionů korun na adaptaci na změnu klimatu a sucho, ministr Brabec oproti loňsku zdvojnásobil alokaci
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí dnes otevřelo pro příjem žádostí Program péče o krajinu. MŽP jeho prostřednictvím již od roku 1996 přispívá na projekty k udržení a zlepšování dochovaných přírodních i kulturních hodnot krajiny, v posledních letech pomáhá financovat především adaptaci na klimatickou změnu a sucho. Oproti loňsku zamíří do krajiny dvojnásobná výše finančních prostředků - 80 milionů korun. Dotace opět míří i do záchranných stanic, které pečují o zraněné a handicapované živočichy. Tam ministr navýšil alokaci oproti loňsku o 5 milionů korun, na cílových 17 milionů Kč.

17.2.2020 - Třídit jsme se naučili. Bude to ale stačit?
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Od sametové revoluce jsme z domácností zvládli vytvořit perfektní systém na třídění odpadu. Žlutá, modrá a zelená jsou barvy známější než barvy semaforu. Náš problém to ale navzdory všemu nevyřešilo – stále se utápíme v hromadách odpadu. Kam tedy s ním?

17.2.2020 - Vláda schválila základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav v lesích
PRAHA (MZe ČR) - Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen problematice lesů ve vlastnictví státu, ale lesnímu hospodářství jako celku. Koncepci připravovala pracovní skupina, jejíž členy nominovalo na základě žádosti Ministerstva zemědělství (MZe) 23 subjektů, a to dotčená ministerstva, lesnické svazy, univerzity, kraje, obce a nevládní organizace.

15.2.2020 - Senátorka Vítková: Úsilí za zdravé a prosperující lesy pokračuje
PRAHA (KDU-ČSL) - Senátorka Jaromíra Vítková se zúčastnila ve čtvrtek 13. února Valné hromady Komory soukromých lesů v ČR, na které se řešila aktuální kůrovcová kalamita, novela zákona o lesích a zákona o myslivosti a také špatná komunikace mezi jednotlivými příslušnými resorty a institucemi. Některá usnesení Senátu z června 2019 se již podařilo naplnit, například požadavek k sadebnímu materiálu.

14.2.2020 - Kam s nimi? - Léčiva
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Na otázku kam s nimi existuje v případě léků jednoduchá odpověď. Zpátky do lékárny. Patří tam všechna léčiva bez výjimky. Lékárny mají povinnost od Vás nepotřebné léky přijmout, jelikož jim to ukládá zákon o léčivech (378/2007 Sb. § 89).

14.2.2020 - Divoké koně a pratury z Milovic mohou lidé sledovat v přímém internetovém přenosu na iDnes TV
- Pasoucí se stádo divokých koní nebo praturů v milovické rezervaci mohou lidé sledovat v kteroukoli denní či noční hodinu díky přímému přenosu na iDnes TV. Poklidné přecházení nebo pastva zvířat jsou součástí takzvané Slow TV, tedy reálných přímých přenosů, které fungují jako lék na dnešní uspěchanou dobu plnou stresu.

14.2.2020 - Ministr Toman po jednání s eurokomisařem Wojciechowskim: Komisař má pochopení pro naše obavy z nedostatečného rozpočtu SZP a pro strukturu českého zemědělství
BRUSEL (MZe ČR) - O specifické struktuře českého zemědělství, prioritách pro novou Společnou zemědělskou politiku (SZP), jejím financování a přechodném období či předsednictví ČR ve Visegrádské skupině včera v Bruselu jednal ministr zemědělství Miroslav Toman s novým eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim.

13.2.2020 - Odborníci apelují na poslance: zamezte odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech!
Brno (CAZWV) - Na tiskové konferenci České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad odborníci vyzvali poslance, aby zamezili odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Podle nich je v dnešní době využívání zvířat, především volně žijících (tzv. divokých) druhů, pro účely zábavy mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit.


13.2.2020 - Klimatická koalice otevřeným dopisem vyzývá ministryni financí Alenu Schillerovou k odstranění nedostatků v čerpání evropských prostředků na klimatická opatření
PRAHA (Klimatická koalice) - Klimatická koalice se dnes formou otevřeného dopisu obrátila na ministryni financí Alenu Schillerovou s výzvou týkající se v současnosti běžícího procesu nastavování operačních programů pro čerpání EU fondů v nadcházejícím rozpočtovém období. Ministerstvo financí by podle výzvy mělo usilovat o to, aby finanční prostředky dostupné v letech 2021-2027 byly využívány způsobem, který umožní České republice dosáhnout kýženého pokroku v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a energetických úspor, a který je v souladu s národními závazky a příslušnými strategickými dokumenty.

13.2.2020 - Ochránci přírody varují: Novela mysliveckého zákona poškodí naši krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody a Česká společnost ornitologická) - Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA upozorňují, že se ministerstvo zemědělství snaží novelou zákona o myslivosti znefunkčnit systém plánování lovu zvěře. Aby naše krajina nesloužila jen hospodářskému chovu jelenů či srnců, ale byla věkově i druhově pestrou směsicí rostlin a živočichů, je nutné zachovat na sklonku roku schválenou úpravu zákona, která uvedla do praxe princip odvozování plánu lovu zvěře od zdravotního stavu ekosystému.

13.2.2020 - Loňská kampaň Není zvěř jako zvěř je Zlatá pecka
PRAHA/VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Petlahvoň odhozenec, sáčkovec šustilka, vlhčenec ubrouskový a obalík sušenkovitý z čeledi Odpadkoušovitých si v loňském roce získaly pozornost nejenom veřejnosti a médií, ale i odborníků. Ti naší kampani Není zvěř jako zvěř včera při slavnostním vyhodnocení soutěže kreativity v reklamě udělili ocenění Zlatá pecka, které udělují tomu nejlepšímu z české a slovenské reklamy za uplynulé období.

13.2.2020 - Odborníci apelují na poslance: zamezte odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech!
Brno (CAZWV) - Na tiskové konferenci České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad odborníci vyzvali poslance, aby zamezili odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Podle nich je v dnešní době využívání zvířat, především volně žijících (tzv. divokých) druhů, pro účely zábavy mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit.

13.2.2020 - Další ukázka netransparentnosti magistrátní koalice. Neprůhledná zakázka může stát Prahu stovky milionů korun
PRAHA (ODS Praha) - Vedení hlavního města od poloviny loňského roku v tichosti připravuje zásadní změnu vzhledu pražské MHD. Kombinace barev, na kterou jsou obyvatelé metropole desetiletí zvyklí, má ustoupit novému vizuálnímu designu. Podle ODS jde o zbytečné plýtvání stovkami milionů korun, které nezlepší fungování MHD ani komfort cestujících.

13.2.2020 - Nízkopodlažní autobusy a personál informující cestující. Leo Express představil výlukový jízdní řád
LETOHRAD (Pardubický kraj) - Z důvodu dvouměsíční rekonstrukce kolejiště v železniční stanici Letohrad a dalších stavebních prací budou závazkové vlaky Leo Express Tenders, s. r. o. od konce února do 21. dubna nahrazeny moderními nízkopodlažními autobusy. Lidé naleznou výlukový jízdní řád v železničních stanicích a zastávkách, na letáčcích nebo na www.le.cz/orlicko. Podrobnosti jim ochotně sdělí personál Leo Express v autobusech, na pokladnách v Letohradu, Jablonném nad Orlicí a Králíkách nebo přímo koordinátoři přítomní ve vybraných stanicích jako je Letohrad.

13.2.2020 - Polčák: Evropský parlament přijal náš návrh na ukončení kšeftů se zvířaty po Evropě
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament přijal návrh europoslance hnutí STAN na sjednocení pravidel pro registraci a identifikaci psů a koček ve všech členských státech a zavedení propojených elektronických registrů domácích zvířat. Množírny zvířat nepředstavují jen utrpení pro zvířata, ale jsou také jedním z největších zdrojů příjmů nelegálního obchodu v EU. A toto je první krok pro vypořádání se s těmito praktikami v Evropě.

12.2.2020 - Vlci migrují na velké vzdálenosti. Nasvědčuje tomu nález zabitého srnce u Radonic
RADONICE (AOPK ČR) - V pondělí 10. února kontaktoval řešitele projektu OWAD [1] z České zemědělské univerzity v Praze myslivecký hospodář z honitby v Radonicích na severovýchodním okraji Prahy s neobvyklým nálezem – kadáverem srnce, jehož smrtelná zranění ukazují, že je mohl způsobit vlk. Pracovník univerzity odebral ze zabitého srnce vzorky, které nyní putují na genetickou analýzu.

12.2.2020 - Farma Jiřího Marka - další zlatá medaile v programu Pestrá krajina
ÚNANOV (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Zlatou medailí ve druhém ročníku programu ASZ ČR Pestrá krajina se může pochlubit i rodinná farma Jiřího Marka. Tu naleznete v Únanově, starobylé obci písemně zmiňované již za panování krále Přemysla Otakara I. rozložené v údolí potoka Únanovky čtyři kilometry severně od města Znojma. Rodiče současného farmáře zde začali na počátku devadesátých let minulého století hospodařit na 15 hektarech vlastní půdy a na dalších 40 hektarech půdy pronajaté. Statek Přibylových - rodičů matky současného hospodáře, opět ožil. Od počátku se věnovali pestré rostlinné výrobě a také chovu mléčného skotu a výkrmu telat. Se vším jim syn Jiří aktivně pomáhal.

12.2.2020 - Ministr Toman povolí rozsypávání jedu po polích. Co se proti tomu dá dělat?
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství plánuje povolit rozsypávání jedu proti hrabošům na povrch půdy. Považujeme to za velmi nebezpečné kvůli tomu, že volně rozhozenými granulemi jedu se mohou otrávit i ptáci. Zároveň, přiotrávení hraboši budou snadnou kořistí pro ptáky, kteří se hraboši živí. I těm bude hrozit otrava.

12.2.2020 - Chystaná novela zákona o myslivosti dá myslivcům nové možnosti, jak snížit počty spárkaté zvěře a ochránit tak lesy
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o myslivosti, jejímž cílem je zjednodušit lov spárkaté zvěře, která způsobuje v lesích a zemědělství velké škody. Novela chce zavést úpravu plánů lovu podle reálných škod a nově stanovuje sankce za nesplnění plánu. Počítá také s jednodušším prokazováním úlovků pomocí mobilní aplikace a rozšiřuje možnosti lovu.

12.2.2020 - Na ministerstvu jsme se přesvědčili, že hnutí ANO dopravě škodí
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​Poslanci občanských demokratů dnes absolvovali exkurzi na ministerstvu dopravy. V rámci návštěvy tohoto klíčového resortu se přesvědčili o tom, že neustálé změny ministrů a změny názorů ministrů resortu neprospívají a výstavba silnic, dálnic a železnic se kvůli tomu v ČR prakticky zastavila. Neschopnost hnutí ANO se ukazuje ale nejen ve výstavbě infrastruktury, ale také v personálních otázkách nebo vypisování klíčových veřejných zakázek.

12.2.2020 - Dlouhodobé kupóny si nyní koupíte pohodlně z mobilu v aplikaci PID Lítačka
PRAHA (Hl. město Praha) - Uživatelé mobilní aplikace PID Lítačka si nově mohou zakoupit dlouhodobé časové kupóny přímo z mobilního telefonu. Jedná se o další krok k tomu, aby se aplikace PID Lítačka stala kompletním průvodcem a pomocníkem Pražanů a Středočechů při jejich cestách veřejnou dopravou.

12.2.2020 - Další jednání kalamitního štábu kvůli kůrovci. Navíc odborníci upozorňují na rostoucí škody na listnáčích způsobené žírem
JIHLAVA (Kraj Vysočina) - V minulém týdnu zasedal v sídle Kraje Vysočina poprvé v letošním roce kalamitní štáb ke kůrovcové kalamitě. Jednotliví účastníci, včetně zástupce Ministerstva zemědělství, informovali své kolegy o aktuální situaci za příslušnou oblast. Opakovaně byly pojmenovány základní problémy, se kterými se sektor lesního hospodářství potýká. Kromě stále aktuálních škod na lesních porostech v důsledku přemnožení kůrovců byla řešena prognóza vývoje škod způsobených dalším škůdcem, a to bekyní velkohlavou. Škody silným žírem na listnáčích byly v loňském roce na Krajském ředitelství Brno Lesů České republiky, s. p., zaznamenány na neuvěřitelných 4 580 ha lesa. V současné době se škody postupně posunují severozápadním směrem, tedy směrem na Vysočinu.

12.2.2020 - Ministerstvo zemědělství komentuje trávení hrabošů. Protiřečí si a uvádí polopravdy
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství (prostřednictvím Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského) vydalo oficiální vyjádření k trávení hrabošů jedem rozsypávaným na povrch půdy. Obsahuje ale zavádějící informace, které chceme okomentovat. Text je plný logických nesouladů, protiřečících si tvrzení a polopravd. Jasně směřuje k tomu, aby přesvědčil nepozorného čtenáře, že žádné riziko nehrozí.

12.2.2020 - Nová mapová aplikace Vyjmenované zdroje znečištění ovzduší
PRAHA (Středočeský kraj) - Nová mapová aplikace Vyjmenované zdroje znečištění ovzduší s povolením provozu zobrazuje stacionární zdroje znečišťování ovzduší na území Středočeského kraje, ke kterým vydal Krajský úřad Středočeského kraje povolení provozu. Aplikace nabízí nepřeberné množství informací, jako např. název a kategorie zdroje znečištění, název provozovatele, kdo a kdy žádost vyřizoval, pod jakým číslem jednacím atd. Při realizaci této aplikace byla snaha naplnit dva cíle. První cíl se zaměřuje na informovanost a osvětu veřejnosti v otázkách ochrany ovzduší, proto je i aplikace součástí Akčního plánu k implementaci Programu zlepšování kvality ovzduší Zóna Střední Čechy – CZ02. Druhým cílem je zprostředkovat zaměstnancům krajského úřadu odkazy na digitalizované dokumenty Rozhodnutí o povolení provozu k jednotlivým zdrojům.

12.2.2020 - Na střeše sídla Kraje Vysočina budou mít domov včely
JIHLAVA (Kraj Vysočina) - S příchodem jara se na střeše sídla Kraje Vysočina v Jihlavě zabydlí nově tři včelstva, tedy přibližně 200 tisíc včel. O chov v třech úlech se budou starat mladí jihlavští včelaři, jejichž práci můžeme znát z jejich koutku v jihlavské ZOO. Projekt vznikl z iniciativy náměstka hejtmana Kraje Vysočina Martina Kukly, který se včelařství věnuje ve volném čase. „Včely na střeše sídla Kraje Vysočina mají přispět k osvětě a propagaci práce krajských včelařů, projekt má podpořit rozvoj biodiverzity v centru města. Jsme přesvědčeni, že se svým střešním včelařstvím staneme vzorem pro další nejen místní veřejné instituce,“ říká Martin Kukla.

11.2.2020 - Veřejnost má právo vědět co se děje v rezortu dopravy
PRAHA (STAN) - Hnutí STAN podpoří zařazení bodu týkajícího se informace vlády ohledně situace na Ministerstvu dopravy.

11.2.2020 - Sedláci jsou znepokojeni novelou stavebního zákona omezující rozvoj rodinných farem
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) vítá snahy ke zrychlení povolovacích řízení u staveb, nicméně se obává, že tento krok je bohužel pouze populistickou zástěrkou pro zcela jiný záměr novely stavebního zákona. Současný návrh řešení totiž nutně povede k centralizaci rozhodovacích pravomocí a sváže ruce městům a obcím. V neposlední řadě ale také znemožní rozvoj rodinných farem na českém venkově.

11.2.2020 - Krajské zastupitelstvo vyhlásilo dotační program Hospodaření v lesích 2020
JIHLAVA (Kraj Vysočina) - Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes vyhlásilo několik dotačních titulů v rámci Fondu Vysočiny a je mezi nimi i velice žádaný program Hospodaření v lesích 2020. Pro tento rok je kraj připraven ke zmírnění následků kůrovcové kalamity a na podporu obnovy lesních porostů v regionu rozdělit minimálně 30 milionů korun. „Jedná se o nesoutěžní program, to znamená, že žádosti se nehodnotí a vyřizují se průběžně podle času podání. Důležité je však dodržet podmínky výzvy a nejzazší lhůtu pro podání žádosti,“ upozorňuje krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Hyský. Příjem žádostí do aktuální výzvy začne 16. března v 8 hodin.

11.2.2020 - První odhad objemu dříví poškozeného silným větrem
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Ve státních lesích, které podnik spravuje, prozatím odhadujeme, že vítr poškodil asi milion m3 dříví. Stromy zlomil, nalomil nebo vyvrátil. Skutečný rozsah škod upřesníme během několika dnů, až se vítr utiší a lokality budou přístupné. Vstup do lesů nyní rozhodně nedoporučujeme.

11.2.2020 - Praha podpoří Smart Prague projekty městských částí. Získají z městské kasy téměř 12 milionů korun
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy souhlasila s dotací ve výši téměř 12 milionů korun na Smart Prague projekty městských částí. Díky tomu v Praze vznikne například virtuální elektrárna nebo interaktivní mapa zeleně. Rada se rozhodla podpořit deset projektů z šesti městských částí, návrh musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

11.2.2020 - Turów, lávka na Trojmezí, společné policejní hlídky – o tom jednali hejtman a maršálek Dolnoslezského vojvodství
LIBEREC (Liberecký kraj) - V pátek 7. února se sešel hejtman Martin Půta s polským maršálkem Dolnoslezského vojvodství Cesarym Przybylskim. Obě strany se dohodly na zintenzivnění spolupráce v oblasti správy železnic, rekonstrukcí objektů či v problematice dolu Turów.

11.2.2020 - Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru
PRAHA (MD ČR) - 10. února 2020 proběhl workshop k podpoře aktivit Společného podniku Shift2Rail nazvaný „Why and how to invest in Research & Innovation”. Zástupci Společného podniku Shift2Rail a českého železničního sektoru si vyměnili informace z oblasti výzkumu a inovací. Reprezentanti českého železničního sektoru byli seznámeni se záměry současného vedení Shift2Rail v přípravě programu nového partnerství „Transforming Europe’s Rail System“ pro připravovaný rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizon Europe a diskuse o nutnosti, vhodnosti a formě zapojení českého železničního sektoru do tohoto nového evropského partnerství po roce 2021. Setkání se Shift2Rail budou pokračovat i nadále a obě strany se budou snažit o rozvoj a výzkum železničního sektoru sítě i v dalším finančním období 2021-2027.

11.2.2020 - Velké přehrady jsou na sucho připraveny, kvůli nedostatku sněhu může na jaře chybět voda v tocích
PRAHA (MZe ČR) - Přestože deště z posledního týdne na většině území alespoň dočasně zvýšily průtoky ve vodních tocích, zásoby vody ve sněhu zůstávají minimální. V porovnání s loňským rokem jsou celkové zásoby přibližně desetkrát nižší, v okolí některých přehrad dokonce nulové. Silně podnormální zůstávají i hladiny podzemních vod. Na většině vodních děl snížili vodohospodáři odtoky na minimální hodnoty, aby zajistili dostatek vody pro jarní a letní měsíce.

11.2.2020 - Tunel Deboreč je proražen v celé své délce
TÁBOR (SŽDC) - Správa železnic dnes slavnostně ukončila prorážku tunelu Deboreč. Tunel dlouhý 660 metrů, který je důležitou součástí modernizace trati Sudoměřice u Tábora – Votice, v budoucnu přispěje ke zkrácení jízdních dob vlaků. Práce na něm i na celém modernizovaném úseku pokračují dál ve vysokém tempu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 836 | Další

Online diskuse
19.2.2020 - Zvýšení hladiny VD Nové Mlýny projde procesem EIA
(Děti Země) - Připomínky Dětí Země i České společnosti ornitologické byly důvodné

19.2.2020 - Vykonávat právo myslivosti na cizím, to je to, oč tu běží
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - „Dědictví socialismu se nevzdáme“, to si zřejmě myslí, ale nahlas raději neříkají, v leckterých zemědělských družstvech a zemědělských společnostech, ale také mezi myslivci. Hospodařit na cizím, a bez zodpovědnosti, to je přece nejlepší způsob podnikání. A jelikož je takových lidí stále docela dost, a mají jistý vliv, vymýšlejí vládní tvůrci předpisů všelijaké kličky, jak tento stav zakonzervovat, a tak si zachovat, popřípadě získávat voliče. Nejnověji jde o novelu zákona o myslivosti, kterou připravilo ministerstvo zemědělství. Podle sedláků novela nerespektuje soukromé vlastnictví, nerespektuje jejich právo rozhodovat o vlastním hospodaření. A nejen to zaznělo na tiskové konferenci, kterou 13. února uspořádal Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA.

19.2.2020 - Zázrak na vlastní oči. Jediný pohled ukazuje znovuzrození přírody s pomocí divokých koní
Praha (Česká krajina) - Jeden pohled vydá za tisíc slov. Staré přísloví nejlépe vystihuje porovnání fotografických záběrů z bývalého vojenského prostoru Milovice. První snímek ukazuje bezútěšné porosty agresivní třtiny křovištní, která v těchto místech dominovala v roce 2014. Druhý rozkvetlé louky kopretin a šalvějí, které se vrátily díky pastvě divokých koní a zpětně šlechtěných praturů.

18.2.2020 - Komentář Františka Elfmarka: Nový stavební zákon nevychází z analytických dat, podle MMR by to bylo složité
PRAHA (Česká pirátská strana) - Dnes proběhla již třetí debata nad podklady k novému stavebnímu zákonu poslanecké pracovní skupiny pro elektronizaci stavebního řízení a pro rekodifikaci stavebního zákona, která je nově zřízena pod Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Bohužel se potvrdilo, že zcela chybí analytická data, ze kterých by mohl nový návrh stavebního zákona vycházet. Bez toho však budeme mít zákon, který se nebude opírat o realitu, ale zřejmě jen o domněnky paní ministryně Dostálové. Argument Ministerstva pro místní rozvoj, že analytická data nejsou, protože je celý proces složitý, je alarmující.

18.2.2020 - Komentář Dany Balcarové: Nedostatek vody vyřeší podpora jejího zadržování v krajině, péče o ekosystémy a vývoj nových technologií
PRAHA (Česká pirátská strana) - Pod mou záštitou se dnes na Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny konal seminář s názvem „Cena, kvalita a dostupnost pitné vody“. Seminář jsem uspořádala především proto, abych s pomocí odborníků téma přiblížila také poslancům, kteří budou v příštích týdnech o vodě v České republice rozhodovat. V současné době totiž Sněmovna projednává novelu vodního zákona i návrh na ústavní ochranu vody. Právě novelu vodního zákona zítra projedná také Výbor pro životní prostředí.

18.2.2020 - Senátním kandidátem Pirátů na Teplicku je Tomáš Tožička. Věnovat se chce problematice regionálního rozvoje, dostupného bydlení, exekučních pastí či podpoře malého a středního podnikání
TEPLICE (Česká pirátská strana) - Kandidátem Pirátů v doplňovacích senátních volbách na Teplicku je Tomáš Tožička. Kandidaturu Tožičky potvrdilo i víkendové hlasování Celostátního fóra strany. V Senátu by se chtěl věnovat především problematice regionálního rozvoje, dostupného bydlení, exekučních pastí, posílení participativního rozhodování, podpoře malého a středního podnikání a tématům životního prostředí. Duchcovský rodák pochází z rodiny, která zažila pronásledování jak v době nacistické okupace, tak během komunistických procesů v padesátých letech. V období normalizace vykonával dělnické profese, studovat vysokou školu mohl až po roce 1989. V roce 1996 promoval na evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

18.2.2020 - Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou. Pomyslné žezlo přebírá od hrdličky divoké
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Přesto, že každá z nich vyhledává jiné životní prostředí, plachá hrdlička v zemědělské krajině a jiřička naopak v těsné blízkosti lidí, jedno mají společné. Ohrožuje je lidská činnost, kvůli které jim mizí prostor pro život. Udělením titulu jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.

18.2.2020 - Z ČR se loni zase vyvezlo více elektřiny, než vyrábí uhelné Počerady a Chvaletice dohromady
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!) - Z České republiky se v roce 2019 vyvezlo o 13 TWh více elektřiny, než se dovezlo. Ukazuje to aktuálně zveřejněná Zpráva o provozu elektrizační soustavy Energetického regulačního úřadu [1]. Přebytek přitom odpovídá třetině výroby uhelných elektráren a je ještě o 3 TWh vyšší, než vyrobí zastaralé a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice dohromady (10 TWh) [2].

18.2.2020 - Nečekaný přínos. Divocí koně pomáhají s adaptací krajiny na změny klimatu
Praha (Česká krajina) - Změny klimatu v České republice stále více ovlivňují vývoj krajiny. Pět extrémně suchých let v řadě, které se začaly projevovat od roku 2015, se podepsalo na stavu volné přírody i zemědělských pastvin.

18.2.2020 - Lživá reportáž na TV Seznam
PRAHA (Zemědělský svaz ČR) - Dne 17.2. 2020 TV Seznam zveřejnila v pořadu A DOST reportáž o údajně chystané genocidě připravované ministerstvem zemědělství. Tento naprosto tendenční a jednostranně zaměřený příspěvek za pomoci polopravd a lží vytváří dojem, že se zemědělci chystají zničit českou krajinu. Prakticky celá reportáž je nepravdivá a ke všem bodům jsme připravili komentář, uvádějící vše na pravou míru. Kromě toho jsme podali podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

18.2.2020 - Reakce MZe na pořad A dost! ze 17. 2. 2020
PRAHA (MZe ČR) - Reakce MZe na pořad TV Seznam A dost! věnovaný hraboší kalamitě a možnostem využití přípravku Stutox II k její eliminaci.

17.2.2020 - Do Česka dorazil překlad polského rozhodnutí o Turowu, české ekologické organizace se proti rozhodnutí mohou nyní odvolat
PRAHA/WROCLAW/TURÓW (MŽP ČR) - Do Česka oficiálně dorazilo environmentální rozhodnutí polského Regionálního ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi o posouzení vlivů prodloužení těžby na dole Turow. Stanovisko polského úřadu je kladné. Ministerstvo životního prostředí dnes rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací. Posledním dnem odvolací lhůty je 17. 3. 2020.

17.2.2020 - První čápi se vracejí na hnízdiště. Ohrozit je mohou otrávení hraboši
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství od 13. února povolilo rozsypávání jedu proti hrabošům Stutox II na povrch půdy. Česká společnost ornitologická od loňského léta upozorňuje na nebezpečí tohoto jedu. Granulemi volně rozhozenými po polích se mohou kromě hrabošů otrávit i další živočichové. Kromě toho hrozí také sekundární otrava, když přiotrávené hraboše pozřou predátoři jako sovy, volavky nebo čápi, kteří se v těchto dnech už začínají vracet na hnízdiště. Povolení platí do 11. června, tedy do doby, kdy je v plném proudu hnízdní sezóna a právě v této době budou ptáci shánět vhodnou potravu pro mláďata. Otrávení hraboši pro ně budou snadnou kořistí.

17.2.2020 - Vrchol Sněžky z polské strany je uzavřen
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Vítr, který v posledních dnech bičoval Sněžku, poničil objekt polské meteostanice a protože předpověď počasí slibuje nadále silný vítr, tak ředitel polského Krkonošského národního parku (KPN) na výzvu pracovníků meteostanice (IMGW) uzavřel všechny výstupové cesty na Sněžku z polské strany. Toto radikální řešení přijal tamní ředitel parku vzhledem k situaci, že hrozí reálné riziko rozlomení části střechy meteostanice. Zákaz vstupu na vrchol Sněžky platí až do odvolání.

17.2.2020 - Rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí začíná
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Po dlouhé přípravě začíná rekonstrukce bývalého kláštera augustiniánů ve Vrchlabí. Sídlo Krkonošského muzea Správy KRNAP projde rozsáhnou stavební rekonstrukcí a vznikne zde zcela nové hlavní Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě. Nové návštěvnické centrum by mělo být otevřeno na přelomu let 2022–2023.

17.2.2020 - Reakce na páteční reportáž televize Nova k návrhu na úpravy zákona na ochranu zvířat proti týrání
PRAHA (MŽP ČR) - Páteční reportáž televize Nova byla zcela nepřesná v některých bodech, které vyvolaly tvrdou reakci některých majitelů cirkusů vůči ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi. Uvádíme proto, co a jak přesně ministr Brabec řekl, a uvádíme zkratkovitou zprávu televize Nova na pravou míru.

17.2.2020 - Do krajiny míří dalších 80 milionů korun na adaptaci na změnu klimatu a sucho, ministr Brabec oproti loňsku zdvojnásobil alokaci
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí dnes otevřelo pro příjem žádostí Program péče o krajinu. MŽP jeho prostřednictvím již od roku 1996 přispívá na projekty k udržení a zlepšování dochovaných přírodních i kulturních hodnot krajiny, v posledních letech pomáhá financovat především adaptaci na klimatickou změnu a sucho. Oproti loňsku zamíří do krajiny dvojnásobná výše finančních prostředků - 80 milionů korun. Dotace opět míří i do záchranných stanic, které pečují o zraněné a handicapované živočichy. Tam ministr navýšil alokaci oproti loňsku o 5 milionů korun, na cílových 17 milionů Kč.

17.2.2020 - Třídit jsme se naučili. Bude to ale stačit?
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Od sametové revoluce jsme z domácností zvládli vytvořit perfektní systém na třídění odpadu. Žlutá, modrá a zelená jsou barvy známější než barvy semaforu. Náš problém to ale navzdory všemu nevyřešilo – stále se utápíme v hromadách odpadu. Kam tedy s ním?

17.2.2020 - Vláda schválila základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav v lesích
PRAHA (MZe ČR) - Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen problematice lesů ve vlastnictví státu, ale lesnímu hospodářství jako celku. Koncepci připravovala pracovní skupina, jejíž členy nominovalo na základě žádosti Ministerstva zemědělství (MZe) 23 subjektů, a to dotčená ministerstva, lesnické svazy, univerzity, kraje, obce a nevládní organizace.

15.2.2020 - Senátorka Vítková: Úsilí za zdravé a prosperující lesy pokračuje
PRAHA (KDU-ČSL) - Senátorka Jaromíra Vítková se zúčastnila ve čtvrtek 13. února Valné hromady Komory soukromých lesů v ČR, na které se řešila aktuální kůrovcová kalamita, novela zákona o lesích a zákona o myslivosti a také špatná komunikace mezi jednotlivými příslušnými resorty a institucemi. Některá usnesení Senátu z června 2019 se již podařilo naplnit, například požadavek k sadebnímu materiálu.

14.2.2020 - Kam s nimi? - Léčiva
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Na otázku kam s nimi existuje v případě léků jednoduchá odpověď. Zpátky do lékárny. Patří tam všechna léčiva bez výjimky. Lékárny mají povinnost od Vás nepotřebné léky přijmout, jelikož jim to ukládá zákon o léčivech (378/2007 Sb. § 89).

14.2.2020 - Divoké koně a pratury z Milovic mohou lidé sledovat v přímém internetovém přenosu na iDnes TV
- Pasoucí se stádo divokých koní nebo praturů v milovické rezervaci mohou lidé sledovat v kteroukoli denní či noční hodinu díky přímému přenosu na iDnes TV. Poklidné přecházení nebo pastva zvířat jsou součástí takzvané Slow TV, tedy reálných přímých přenosů, které fungují jako lék na dnešní uspěchanou dobu plnou stresu.

14.2.2020 - Ministr Toman po jednání s eurokomisařem Wojciechowskim: Komisař má pochopení pro naše obavy z nedostatečného rozpočtu SZP a pro strukturu českého zemědělství
BRUSEL (MZe ČR) - O specifické struktuře českého zemědělství, prioritách pro novou Společnou zemědělskou politiku (SZP), jejím financování a přechodném období či předsednictví ČR ve Visegrádské skupině včera v Bruselu jednal ministr zemědělství Miroslav Toman s novým eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim.

13.2.2020 - Odborníci apelují na poslance: zamezte odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech!
Brno (CAZWV) - Na tiskové konferenci České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad odborníci vyzvali poslance, aby zamezili odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Podle nich je v dnešní době využívání zvířat, především volně žijících (tzv. divokých) druhů, pro účely zábavy mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit.


13.2.2020 - Klimatická koalice otevřeným dopisem vyzývá ministryni financí Alenu Schillerovou k odstranění nedostatků v čerpání evropských prostředků na klimatická opatření
PRAHA (Klimatická koalice) - Klimatická koalice se dnes formou otevřeného dopisu obrátila na ministryni financí Alenu Schillerovou s výzvou týkající se v současnosti běžícího procesu nastavování operačních programů pro čerpání EU fondů v nadcházejícím rozpočtovém období. Ministerstvo financí by podle výzvy mělo usilovat o to, aby finanční prostředky dostupné v letech 2021-2027 byly využívány způsobem, který umožní České republice dosáhnout kýženého pokroku v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a energetických úspor, a který je v souladu s národními závazky a příslušnými strategickými dokumenty.

13.2.2020 - Ochránci přírody varují: Novela mysliveckého zákona poškodí naši krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody a Česká společnost ornitologická) - Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA upozorňují, že se ministerstvo zemědělství snaží novelou zákona o myslivosti znefunkčnit systém plánování lovu zvěře. Aby naše krajina nesloužila jen hospodářskému chovu jelenů či srnců, ale byla věkově i druhově pestrou směsicí rostlin a živočichů, je nutné zachovat na sklonku roku schválenou úpravu zákona, která uvedla do praxe princip odvozování plánu lovu zvěře od zdravotního stavu ekosystému.

13.2.2020 - Loňská kampaň Není zvěř jako zvěř je Zlatá pecka
PRAHA/VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Petlahvoň odhozenec, sáčkovec šustilka, vlhčenec ubrouskový a obalík sušenkovitý z čeledi Odpadkoušovitých si v loňském roce získaly pozornost nejenom veřejnosti a médií, ale i odborníků. Ti naší kampani Není zvěř jako zvěř včera při slavnostním vyhodnocení soutěže kreativity v reklamě udělili ocenění Zlatá pecka, které udělují tomu nejlepšímu z české a slovenské reklamy za uplynulé období.

13.2.2020 - Odborníci apelují na poslance: zamezte odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech!
Brno (CAZWV) - Na tiskové konferenci České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad odborníci vyzvali poslance, aby zamezili odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Podle nich je v dnešní době využívání zvířat, především volně žijících (tzv. divokých) druhů, pro účely zábavy mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit.

13.2.2020 - Další ukázka netransparentnosti magistrátní koalice. Neprůhledná zakázka může stát Prahu stovky milionů korun
PRAHA (ODS Praha) - Vedení hlavního města od poloviny loňského roku v tichosti připravuje zásadní změnu vzhledu pražské MHD. Kombinace barev, na kterou jsou obyvatelé metropole desetiletí zvyklí, má ustoupit novému vizuálnímu designu. Podle ODS jde o zbytečné plýtvání stovkami milionů korun, které nezlepší fungování MHD ani komfort cestujících.

13.2.2020 - Nízkopodlažní autobusy a personál informující cestující. Leo Express představil výlukový jízdní řád
LETOHRAD (Pardubický kraj) - Z důvodu dvouměsíční rekonstrukce kolejiště v železniční stanici Letohrad a dalších stavebních prací budou závazkové vlaky Leo Express Tenders, s. r. o. od konce února do 21. dubna nahrazeny moderními nízkopodlažními autobusy. Lidé naleznou výlukový jízdní řád v železničních stanicích a zastávkách, na letáčcích nebo na www.le.cz/orlicko. Podrobnosti jim ochotně sdělí personál Leo Express v autobusech, na pokladnách v Letohradu, Jablonném nad Orlicí a Králíkách nebo přímo koordinátoři přítomní ve vybraných stanicích jako je Letohrad.

13.2.2020 - Polčák: Evropský parlament přijal náš návrh na ukončení kšeftů se zvířaty po Evropě
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament přijal návrh europoslance hnutí STAN na sjednocení pravidel pro registraci a identifikaci psů a koček ve všech členských státech a zavedení propojených elektronických registrů domácích zvířat. Množírny zvířat nepředstavují jen utrpení pro zvířata, ale jsou také jedním z největších zdrojů příjmů nelegálního obchodu v EU. A toto je první krok pro vypořádání se s těmito praktikami v Evropě.

12.2.2020 - Vlci migrují na velké vzdálenosti. Nasvědčuje tomu nález zabitého srnce u Radonic
RADONICE (AOPK ČR) - V pondělí 10. února kontaktoval řešitele projektu OWAD [1] z České zemědělské univerzity v Praze myslivecký hospodář z honitby v Radonicích na severovýchodním okraji Prahy s neobvyklým nálezem – kadáverem srnce, jehož smrtelná zranění ukazují, že je mohl způsobit vlk. Pracovník univerzity odebral ze zabitého srnce vzorky, které nyní putují na genetickou analýzu.

12.2.2020 - Farma Jiřího Marka - další zlatá medaile v programu Pestrá krajina
ÚNANOV (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Zlatou medailí ve druhém ročníku programu ASZ ČR Pestrá krajina se může pochlubit i rodinná farma Jiřího Marka. Tu naleznete v Únanově, starobylé obci písemně zmiňované již za panování krále Přemysla Otakara I. rozložené v údolí potoka Únanovky čtyři kilometry severně od města Znojma. Rodiče současného farmáře zde začali na počátku devadesátých let minulého století hospodařit na 15 hektarech vlastní půdy a na dalších 40 hektarech půdy pronajaté. Statek Přibylových - rodičů matky současného hospodáře, opět ožil. Od počátku se věnovali pestré rostlinné výrobě a také chovu mléčného skotu a výkrmu telat. Se vším jim syn Jiří aktivně pomáhal.

12.2.2020 - Ministr Toman povolí rozsypávání jedu po polích. Co se proti tomu dá dělat?
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství plánuje povolit rozsypávání jedu proti hrabošům na povrch půdy. Považujeme to za velmi nebezpečné kvůli tomu, že volně rozhozenými granulemi jedu se mohou otrávit i ptáci. Zároveň, přiotrávení hraboši budou snadnou kořistí pro ptáky, kteří se hraboši živí. I těm bude hrozit otrava.

12.2.2020 - Chystaná novela zákona o myslivosti dá myslivcům nové možnosti, jak snížit počty spárkaté zvěře a ochránit tak lesy
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o myslivosti, jejímž cílem je zjednodušit lov spárkaté zvěře, která způsobuje v lesích a zemědělství velké škody. Novela chce zavést úpravu plánů lovu podle reálných škod a nově stanovuje sankce za nesplnění plánu. Počítá také s jednodušším prokazováním úlovků pomocí mobilní aplikace a rozšiřuje možnosti lovu.

12.2.2020 - Na ministerstvu jsme se přesvědčili, že hnutí ANO dopravě škodí
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​Poslanci občanských demokratů dnes absolvovali exkurzi na ministerstvu dopravy. V rámci návštěvy tohoto klíčového resortu se přesvědčili o tom, že neustálé změny ministrů a změny názorů ministrů resortu neprospívají a výstavba silnic, dálnic a železnic se kvůli tomu v ČR prakticky zastavila. Neschopnost hnutí ANO se ukazuje ale nejen ve výstavbě infrastruktury, ale také v personálních otázkách nebo vypisování klíčových veřejných zakázek.

12.2.2020 - Dlouhodobé kupóny si nyní koupíte pohodlně z mobilu v aplikaci PID Lítačka
PRAHA (Hl. město Praha) - Uživatelé mobilní aplikace PID Lítačka si nově mohou zakoupit dlouhodobé časové kupóny přímo z mobilního telefonu. Jedná se o další krok k tomu, aby se aplikace PID Lítačka stala kompletním průvodcem a pomocníkem Pražanů a Středočechů při jejich cestách veřejnou dopravou.

12.2.2020 - Další jednání kalamitního štábu kvůli kůrovci. Navíc odborníci upozorňují na rostoucí škody na listnáčích způsobené žírem
JIHLAVA (Kraj Vysočina) - V minulém týdnu zasedal v sídle Kraje Vysočina poprvé v letošním roce kalamitní štáb ke kůrovcové kalamitě. Jednotliví účastníci, včetně zástupce Ministerstva zemědělství, informovali své kolegy o aktuální situaci za příslušnou oblast. Opakovaně byly pojmenovány základní problémy, se kterými se sektor lesního hospodářství potýká. Kromě stále aktuálních škod na lesních porostech v důsledku přemnožení kůrovců byla řešena prognóza vývoje škod způsobených dalším škůdcem, a to bekyní velkohlavou. Škody silným žírem na listnáčích byly v loňském roce na Krajském ředitelství Brno Lesů České republiky, s. p., zaznamenány na neuvěřitelných 4 580 ha lesa. V současné době se škody postupně posunují severozápadním směrem, tedy směrem na Vysočinu.

12.2.2020 - Ministerstvo zemědělství komentuje trávení hrabošů. Protiřečí si a uvádí polopravdy
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství (prostřednictvím Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského) vydalo oficiální vyjádření k trávení hrabošů jedem rozsypávaným na povrch půdy. Obsahuje ale zavádějící informace, které chceme okomentovat. Text je plný logických nesouladů, protiřečících si tvrzení a polopravd. Jasně směřuje k tomu, aby přesvědčil nepozorného čtenáře, že žádné riziko nehrozí.

12.2.2020 - Nová mapová aplikace Vyjmenované zdroje znečištění ovzduší
PRAHA (Středočeský kraj) - Nová mapová aplikace Vyjmenované zdroje znečištění ovzduší s povolením provozu zobrazuje stacionární zdroje znečišťování ovzduší na území Středočeského kraje, ke kterým vydal Krajský úřad Středočeského kraje povolení provozu. Aplikace nabízí nepřeberné množství informací, jako např. název a kategorie zdroje znečištění, název provozovatele, kdo a kdy žádost vyřizoval, pod jakým číslem jednacím atd. Při realizaci této aplikace byla snaha naplnit dva cíle. První cíl se zaměřuje na informovanost a osvětu veřejnosti v otázkách ochrany ovzduší, proto je i aplikace součástí Akčního plánu k implementaci Programu zlepšování kvality ovzduší Zóna Střední Čechy – CZ02. Druhým cílem je zprostředkovat zaměstnancům krajského úřadu odkazy na digitalizované dokumenty Rozhodnutí o povolení provozu k jednotlivým zdrojům.

12.2.2020 - Na střeše sídla Kraje Vysočina budou mít domov včely
JIHLAVA (Kraj Vysočina) - S příchodem jara se na střeše sídla Kraje Vysočina v Jihlavě zabydlí nově tři včelstva, tedy přibližně 200 tisíc včel. O chov v třech úlech se budou starat mladí jihlavští včelaři, jejichž práci můžeme znát z jejich koutku v jihlavské ZOO. Projekt vznikl z iniciativy náměstka hejtmana Kraje Vysočina Martina Kukly, který se včelařství věnuje ve volném čase. „Včely na střeše sídla Kraje Vysočina mají přispět k osvětě a propagaci práce krajských včelařů, projekt má podpořit rozvoj biodiverzity v centru města. Jsme přesvědčeni, že se svým střešním včelařstvím staneme vzorem pro další nejen místní veřejné instituce,“ říká Martin Kukla.

11.2.2020 - Veřejnost má právo vědět co se děje v rezortu dopravy
PRAHA (STAN) - Hnutí STAN podpoří zařazení bodu týkajícího se informace vlády ohledně situace na Ministerstvu dopravy.

11.2.2020 - Sedláci jsou znepokojeni novelou stavebního zákona omezující rozvoj rodinných farem
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) vítá snahy ke zrychlení povolovacích řízení u staveb, nicméně se obává, že tento krok je bohužel pouze populistickou zástěrkou pro zcela jiný záměr novely stavebního zákona. Současný návrh řešení totiž nutně povede k centralizaci rozhodovacích pravomocí a sváže ruce městům a obcím. V neposlední řadě ale také znemožní rozvoj rodinných farem na českém venkově.

11.2.2020 - Krajské zastupitelstvo vyhlásilo dotační program Hospodaření v lesích 2020
JIHLAVA (Kraj Vysočina) - Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes vyhlásilo několik dotačních titulů v rámci Fondu Vysočiny a je mezi nimi i velice žádaný program Hospodaření v lesích 2020. Pro tento rok je kraj připraven ke zmírnění následků kůrovcové kalamity a na podporu obnovy lesních porostů v regionu rozdělit minimálně 30 milionů korun. „Jedná se o nesoutěžní program, to znamená, že žádosti se nehodnotí a vyřizují se průběžně podle času podání. Důležité je však dodržet podmínky výzvy a nejzazší lhůtu pro podání žádosti,“ upozorňuje krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Hyský. Příjem žádostí do aktuální výzvy začne 16. března v 8 hodin.

11.2.2020 - První odhad objemu dříví poškozeného silným větrem
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Ve státních lesích, které podnik spravuje, prozatím odhadujeme, že vítr poškodil asi milion m3 dříví. Stromy zlomil, nalomil nebo vyvrátil. Skutečný rozsah škod upřesníme během několika dnů, až se vítr utiší a lokality budou přístupné. Vstup do lesů nyní rozhodně nedoporučujeme.

11.2.2020 - Praha podpoří Smart Prague projekty městských částí. Získají z městské kasy téměř 12 milionů korun
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy souhlasila s dotací ve výši téměř 12 milionů korun na Smart Prague projekty městských částí. Díky tomu v Praze vznikne například virtuální elektrárna nebo interaktivní mapa zeleně. Rada se rozhodla podpořit deset projektů z šesti městských částí, návrh musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

11.2.2020 - Turów, lávka na Trojmezí, společné policejní hlídky – o tom jednali hejtman a maršálek Dolnoslezského vojvodství
LIBEREC (Liberecký kraj) - V pátek 7. února se sešel hejtman Martin Půta s polským maršálkem Dolnoslezského vojvodství Cesarym Przybylskim. Obě strany se dohodly na zintenzivnění spolupráce v oblasti správy železnic, rekonstrukcí objektů či v problematice dolu Turów.

11.2.2020 - Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru
PRAHA (MD ČR) - 10. února 2020 proběhl workshop k podpoře aktivit Společného podniku Shift2Rail nazvaný „Why and how to invest in Research & Innovation”. Zástupci Společného podniku Shift2Rail a českého železničního sektoru si vyměnili informace z oblasti výzkumu a inovací. Reprezentanti českého železničního sektoru byli seznámeni se záměry současného vedení Shift2Rail v přípravě programu nového partnerství „Transforming Europe’s Rail System“ pro připravovaný rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizon Europe a diskuse o nutnosti, vhodnosti a formě zapojení českého železničního sektoru do tohoto nového evropského partnerství po roce 2021. Setkání se Shift2Rail budou pokračovat i nadále a obě strany se budou snažit o rozvoj a výzkum železničního sektoru sítě i v dalším finančním období 2021-2027.

11.2.2020 - Velké přehrady jsou na sucho připraveny, kvůli nedostatku sněhu může na jaře chybět voda v tocích
PRAHA (MZe ČR) - Přestože deště z posledního týdne na většině území alespoň dočasně zvýšily průtoky ve vodních tocích, zásoby vody ve sněhu zůstávají minimální. V porovnání s loňským rokem jsou celkové zásoby přibližně desetkrát nižší, v okolí některých přehrad dokonce nulové. Silně podnormální zůstávají i hladiny podzemních vod. Na většině vodních děl snížili vodohospodáři odtoky na minimální hodnoty, aby zajistili dostatek vody pro jarní a letní měsíce.

11.2.2020 - Tunel Deboreč je proražen v celé své délce
TÁBOR (SŽDC) - Správa železnic dnes slavnostně ukončila prorážku tunelu Deboreč. Tunel dlouhý 660 metrů, který je důležitou součástí modernizace trati Sudoměřice u Tábora – Votice, v budoucnu přispěje ke zkrácení jízdních dob vlaků. Práce na něm i na celém modernizovaném úseku pokračují dál ve vysokém tempu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 836 | Další