ecomonitor.cz
verze pro tisk
25.5.2020 - Nová zonace KRNAP začne platit 1. července
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Ministr životního prostředí Richard Brabec v závěru minulého týdne podepsal novou vyhlášku o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského národního parku. Ta vstoupí v platnost 1. července 2020.

25.5.2020 - Společně za zážitky do Chrudimi i na Vysočinu
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Jedny z nejnavštěvovanějších turistických cílů na východě Čech, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi a Muzeum v přírodě Vysočina, lákají v letošním roce návštěvníky propagační kampaní nazvanou Společně za zážitky.

23.5.2020 - Soucitem k vyhubení?!
JAROMĚŘ (ZO ČSOP Jaro Jaroměř) - V českém prostředí v současné době začíná narůstat odpor části veřejnosti vůči způsobu chovu ohrožených druhů zvířat v zoologických zahradách. Už v jiných částech světa, především pak na západě, aktivisté bojující za práva a pohodu jednotlivých zvířat chovaných v lidské péči, v posledních letech a měsících dokázali svými kroky ochromit, nebo dokonce zcela zlikvidovat záchranné chovy ohrožených druhů zvířat budované i dlouhá desetiletí. Tím ale zásadně ohrožují hlavní cíl těchto chovů: budoucí návrat geneticky zdravých a životaschopných zvířat ze zoo do volné přírody, kde byly jejich populace vinou člověka zdecimovány, nebo dokonce zcela vyhubeny.

22.5.2020 - Studenti a studentky se vracejí do ulic. S rozvolňujícími se opatřeními proti koronaviru startují štafetu za klima
BRNO (Fridays for Future) -

22.5.2020 - Těžba štěrkopísku v Uherském Ostrohu se má stát skutečností? Je písek vzácnější než pitná voda?
UHERSKÝ OSTROH (František Elfmark, poslanec za Piráty) - Je naprosto neuvěřitelné, že Český báňský úřad povolil dobývací prostor pro těžbu štěrkopísku v době, kdy se v médiích nemluví o ničem jiném než o suchu, které je dle odborníků největší za posledních 500 let. Proto je více než kdy dříve nutné snažit se vodu, kterou máme k dispozici, využívat co nejefektivněji.

22.5.2020 - Slavíme Evropský den chráněných území
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku se připojuje k celoevropským oslavám Evropského dne chráněných území [1], které připadají na neděli 24. května.

22.5.2020 - Táta na hraní. Čeští vědci publikovali překvapivé výsledky o chování hřebců divokých koní
PRAHA (Česká krajina) - Velký úspěch si připsal tříčlenný tým vědců z Jihočeské univerzity a České zemědělské univerzity. Prestižní časopis Animal Cognition jim vydal článek přinášející překvapivé výsledky ve výzkumu chování koní, konkrétně v otcovském chování hřebců.

21.5.2020 - Škodováci vysadili 2 000 bříz
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Pracovníci závoduspolečnosti ŠKODA AUTO ve Vrchlabí dnes v Krkonošském národním parku v prostoru mezi Martinovkou a Medvědí boudou nad Špindlerovým Mlýnem vysadili 2 000 bříz bělokorých. Výrazně tím přispěli k postupné změně druhové skladby místních lesů.

21.5.2020 - Lidovci požadují ústavní ochranu vody a půdy. Sesbírali již 20 tisíc podpisů
PRAHA (KDU-ČSL) - S návrhem na ústavní ochranu vody a půdy přišli lidovci již před rokem. Tehdy jejich návrh vláda zamítla. Zástupci KDU-ČSL proto vytvořili petici, pod kterou již sesbírali více než 20 tisíc podpisů. Potřebnost ústavní ochrany si postupně začíná uvědomovat i vláda, i když před rokem lidovecký návrh shodila ze stolu. Nový návrh na ústavní ochranu vody připravuje Ministerstvo zemědělství.

21.5.2020 - Praha spustí projekt adopce stromů
PRAHA (Piráti) - Piráti na úterním jednání Výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí doporučili radě spustit projekt Adopce stromu. Projekt má za úkol zapojit veřejnost do péče o životní prostředí a najít v řadách Pražanů aktivní dobrovolníky, kteří se budou stromům ve svém okolí věnovat.


21.5.2020 - Jak se proměňuje učitelské povolání?
PRAHA (Fakulta humanitních studií UK) - Jedinečná kniha, která v angličtině přibližuje proměny českého učitelského povolání v posledních generacích, vychází v angličtině. Autorkou knihy Teachers on the Waves of Transformation (česky Učitelé na vlnách transformace) je Dana Moree.

20.5.2020 - Zelené organizace přivítaly plány EU v ochraně přírody a zemědělství (EU nature and farming plans welcomed by green groups)
BRUSEL (EEB) - The EU Commission has today set out its vision for the future of nature and farming policies, as it prepares to put the European Green Deal at the heart of its corona recovery plan.

20.5.2020 - Do školy a hned zas ven, uklidit s žáky Česko!
BRNO (Ukliďme Česko z.s.) - Školy otvírají třídy žákům, ti ovšem nemusí zůstat celý den zavření v budově. Ukliďme svět, ukliďme Česko cíleně podpoří dobrovolné úklidy pořádané školami ještě do konce června.

20.5.2020 - Posílení odolnosti Evropy: zastavení úbytku biologické rozmanitosti a budování zdravého a udržitelného potravinového systému (Reinforcing Europe's resilience: halting biodiversity loss and building a healthy and sustainable food system)
BRUSEL (Evropská komise) - Today, the European Commission adopted a comprehensive new Biodiversity Strategy to bring nature back into our lives and a Farm to Fork Strategy for a fair, healthy and environmentally friendly food system. The two strategies are mutually reinforcing, bringing together nature, farmers, business and consumers for jointly working towards a competitively sustainable future.

20.5.2020 - Otvíráme okna do přírody
PRAHA (MŽP ČR a AOPK ČR) - Tipy na výlety na zajímavá místa, především do chráněných krajinných oblastí. Akce pro veřejnost, kde se lidé mohou dozvědět, jaká tajemství naše příroda skrývá. To je nová inciativa "Pojďte s námi do přírody" [1], kterou právě dnes představil ministr životního prostředí Richard Brabec. Zároveń otevřel novou naučnou stezku okolím Padrťských rybníků v chráněné krajinné oblasti Brdy [2].
"Tuzemskou přírodu letos nejspíš čeká rekordní návštěvnost. Právě proto jsme připravili tipy na pozoruhodná místa a také akce s průvodci, na kterých se lidé mohou dozvědět celou řadu zajímavostí. Chceme ukázat, že naše příroda je krásná, a také, jakým způsobem se o ni pečuje. Brdy jsme si pro start naší iniciativy nezvolili náhodou - je to naše nejmladší chráněná krajinná oblast, která je atraktivní i tím, že do řady míst tu lidé v posledních desetiletích vůbec nesměli, " vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.


20.5.2020 - Právě vzniká Jelení hravá naučná stezka Správy KRNAP nad Špindlerovým Mlýnem
ŠPINDLERŮV MLÝN (Správa KRNAP) - Na Přední Planině nad Špindlerovým Mlýnem právě v tyto dny roste nová hravá naučná stezka zaměřená na největší zvíře, které v Krkonoších můžete potkat – jelena. Návštěvníky nečeká záplava vědeckých informací, ale sedm jednoduchých aktivit, při kterých jelena zažijí. Stezka nabízí lidem zážitek z přírody a poznání, současně je láká do měně navštěvovaných míst Krkonošského národního parku.

20.5.2020 - Báňský úřad povolil těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu, ohrožení pitné vody pro desetitisíce lidí je blíže
UHERSKÝ OSTROH (Strana zelených) - Báňský úřad v úterý 19. května zamítl odvolání desítek obcí, spolků a občanů proti svému rozhodnutí o povolení těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu. „Desítky námitek upozorňovaly na problémy v procesu povolování, nesoulad s územním plánem nebo pochybnou kvalitu posudků. Úřad ani jednu z nich neakceptoval a rizikovou těžbu povolil. Ohrozil tak pitnou vodu pro desetitísce lidí,“ komentoval rozhodnutí spolupředseda Strany zelených Michal Berg.

20.5.2020 - Jaké jsou náklady na obnovu lesa v oblastech postižených chřadnutím smrku?
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Na základě současného klimatického vývoje s častými teplotními výkyvy a dlouhodobým srážkovým deficitem lze předpokládat, že dosavadní druhová skladba našich lesů se bude muset zásadně změnit a více se blížit skladbě přirozené s vyšším zastoupením listnáčů, vycházející z vegetační stupňovitosti a konkrétních stanovištních podmínek.

20.5.2020 - Unijní normy zafungovaly – Evropa se ve sběru baterií výrazně zlepšuje. Čeká nás však obtížný rok
PRAHA (ECOBAT) - V zemích Evropské unie a Švýcarska se v roce 2018 vytřídilo rekordních 110 000 tun baterií. Celková účinnost sběru baterií dosáhla úrovně 47,4 %. To znamená, že již téměř polovina baterií, které se v kontinentální Evropě dostaly do oběhu, skončily na recyklaci. Vyplývá to z aktuálních statistik zveřejněných Evropskou asociací přenosných baterií (EPBA)*. Vedle odpovědného přístupu Evropanů zafungovaly i přísné normy. Počínaje rokem 2016 mají členské státy EU povinnost zabezpečit, že účinnost sběru baterií bude minimálně 45 %. Česká republika kvóty zatím vždy splnila. Podle kvalifikovaných odhadů lze však letos kvůli koronaviru očekávat propad ve sběru baterií až o jednu pětinu.

20.5.2020 - Býk Tábor dnes založil novou zubří dynastii. V rezervaci u Rokycan se připojil k samicím odchovaným u Milovic
PRAHA (Česká krajina) - Bez jediného problému se dnes dopoledne podařil transport zubřího býka ze Zoologické zahrady Tábor do přírodní rezervace nedaleko Rokycan. Tříletý samec, který nese jméno města, kde se narodil, se vydal na cestu před desátou hodinou dopoledne. „Naložení proběhlo naprosto hladce,“ uvedl hlavní zoolog táborské zoo Ondřej Kott.

19.5.2020 - Alarmující zpráva o životním prostředí: vláda českou přírodu nezvládá chránit
PRAHA (Strana zelených) - Senát dnes projednával oficiální zprávu vlády o stavu životního prostředí ČR. „Je zarážející, že stav přírodních ekosystémů se ve většině parametrů zhoršil nebo stagnoval. Vláda si ve vlastním dokumentu potvrzuje, že způsob, jakým se stará o naše životní prostředí, je alarmující,“ komentuje zjištění spolupředseda Zelených Michal Berg. Zpráva potvrzuje dlouhodobé problémy se suchem i se ztrátou biodiverzity. Podívejte se na podrobný výpis nejzávažnějších zjištění.

19.5.2020 - Bianko šek na stavbu jaderných elektráren zaplatí české domácnosti. A poslanci do toho nemají mluvit, navrhuje ministr průmyslu
PRAHA (Hnutí DUHA, Calla a Zelený kruh) - Ministerstvo průmyslu zpracovalo návrh zákona, kterým se vytváří podpora nových jaderných reaktorů, a plánuje jej ve zrychleném režimu protlačit vládou i parlamentem - bez možnosti podávání pozměňovacích návrhů a odborné diskuse na výborech [1]. Byl také neobvykle omezen počet ministerstev, která mohou zákon s potenciálně obrovskými finančními dopady na spotřebitele elektřiny připomínkovat [2]. Hlavním principem zákona jsou garantované výkupní ceny pro elektřinu z jaderných reaktorů, které se následně rozpočítají do účtů za elektřinu všem jejím odběratelům. [3]

19.5.2020 - Konec ropy, konec Shellu. Dvacítka lidí obsadila střechy třech pražských benzinových stanic
PRAHA (Limity jsme my, Extinction Rebellion ČR a Univerzity za klima) -

19.5.2020 - V neděli 14. června vyjíždíme na Plzeňsku, podívejte se na jízdní řády
PLZEŇ (Arriva) - První den pro Vás vypravíme 577 spojů!

19.5.2020 - Piráti ve spolupráci s Prahou sobě doporučili doporučuje zakládání květinových pásů a luk v Praze
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na úterním jednání Výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí Zastupitelstva hlavního města Prahy, doporučil zastupitel Tomáš Murňák (Piráti) ve spolupráci s Evou Tylovou (Piráti), místostarostkou Prahy 12 a zároveň členkou tohoto výboru, společně s Vítem Zemanem (Praha sobě), orgánům města, městským organizacím a městským částem realizovat na svých pozemcích či pozemcích svěřených do správy tzv. květnaté pásy a květnaté louky.


19.5.2020 - Hlavní město nabídne cyklistům zdarma servis
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha se rozhodla podat pomocnou ruku cyklistům, kteří v době rostoucího zájmu o individuální dopravu kvůli koronavirové epidemii chtějí začít více jezdit na kole. Na třech nejoblíbenějších městských cyklotrasách nabídne město do 21. května 2020 servisní prohlídky zdarma vždy od 16:00 do 19:00 hodin.

19.5.2020 - Na Smetanově nábřeží vznikne nový veřejný prostor, Praha tím láká lidi do centra města
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha po vzoru Barcelony, Paříže, Bruselu, New Yorku, Berlína a dalších desítek měst reaguje na „koronakrizi“ zpřístupňováním ulic a otevíráním veřejného prostoru ve prospěch chodců. První z nich bude část Smetanova nábřeží, kde se automobilová doprava směrem ke Křížovnickému náměstí u Karlova mostu svede do ulic Divadelní a Karoliny Světlé. Podle vedení města je při postupném uvolňování opatření proti koronaviru třeba hledat cesty, jak znovu oživit centrum města i ekonomiku. Pilotní dopravní režim začne platit od soboty 23. května 2020 minimálně do konce letních prázdnin.

19.5.2020 - Další papírový tygr je na světě
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Strana zelených Jihočeský kraj) - Program rozvoje kraje je koncepční dokument, který má nastínit budoucnost Jihočeského kraje v letech 2021 – 2027 a který právě prochází procesem posuzování vlivů na životní prostředí.

19.5.2020 - Zítřejší převoz zubřího samce Tábora završí založení nového stáda zubrů v rezervaci u Rokycan
PRAHA (Česká krajina) - Nové chovné stádo ohrožených zubrů evropských vznikne zítra v rezervaci nedaleko Rokycan. Zubří býk Tábor ze stejnojmenné zoologické zahrady se tam připojí ke třem samicím, které do rezervace přijely letos v lednu.

19.5.2020 - Rozpočet Správy železnic pro letošní rok se zvýšil na 47 miliard
PRAHA (Správa železnic) - Správa železnic disponuje v letošním roce částkou 46,9 miliardy korun, která bude směřovat zejména na rekonstrukce, opravy a údržbu tratí. Tato suma zahrnuje navýšení rozpočtu manažera infrastruktury o 3,5 miliardy korun, které nedávno schválila vláda. Jde o druhou nejvyšší částku v historii Správy železnic. Z tohoto pohledu rekordní byl rok 2015, kdy díky konci prvního období unijního Operačního programu Doprava měla k dispozici 50,2 miliardy korun.

19.5.2020 - Petr Hlaváček: Vnímám nutnost vést další diskuzi o Smetanově nábřeží
PRAHA (Hl. město Praha) - Hlavní město se postupně snaží vracet život do míst, která Pražanům vzal turismus nebo doprava. Praha v minulosti odstranila parkoviště z Malostranského náměstí a v loňském roce udělala pěší zónu z Mariánského náměstí přímo před magistrátem. Z pohledu urbanismu je důležité, aby všechny skupiny obyvatel, tedy například řidiči, cyklisté a chodci, mohli koexistovat na jednom místě. Vedení města se proto nyní zabývá i otázkou provozu na Smetanově nábřeží. Podle 1. náměstka primátora hlavního města Petra Hlaváčka je však nutné tento záměr ještě blíže prodiskutovat, vnímá také nutnost vést další diskuzi například s městskou částí Praha 1.

18.5.2020 - Krkonošskému národnímu parku je 57 let
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem slavila úspěch v pátek 17. května 1963, kdy byl oficiálně vyhlášení Krkonošský národní park. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor o čtyři roky dříve (1959).

18.5.2020 - Začíná rekonstrukce výpravní budovy v Českých Budějovicích
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Správa železnic) - Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce českobudějovické výpravní budovy. Stala se jím Společnost Metrostav – EDIKT – AVERS, tvořená uvedenými firmami. Celková renovace památkově chráněného objektu, který si i po dokončení prací zachová historizující ráz a bude důstojnou vstupní branou do jihočeské metropole, přijde na 689 485 000 Kč bez DPH.

18.5.2020 - Chceme Prahu udržitelnou a sousedskou, žádá kolem čtyřiceti spolků a organizací po zkušenosti s koronavirovou pandemií
PRAHA (Arnika) - Dopis, čítající osm bodů na zlepšení kvality života v Praze, zaslali signatáři pražskému Magistrátu, městským částem i Institutu plánování a rozvoje. Žádají řešení přebujelého turismu, nerozšiřování letiště nebo dostupnější bydlení.

18.5.2020 - Sucho v krajině jako důsledek nenasytnosti systému
PRAHA (Levice) - Tak nás letos opět překvapilo sucho. V zimě nenapadl sníh, neprší. Podzemní vody jsou na dlouhodobém minimu. Lesy tvořené převážně nevhodnými dřevinami chřadnou a umírají. Výnosy polních plodin klesají, vzácné druhy rostlin i živočichů mizí z krajiny. Zahrádkáři nemohou zalévat své sazeničky, celým obcím dochází zásoby pitné vody. Nemáme ale proč být překvapeni, klimatičtí vědci, zabývající se předpověďmi vývoje globální změny, již před několika desítkami let poukazovali na to, že bude ubývat srážek, a to právě na jaře, kdy je třeba vody nejvíce. Stejně tak v nadprůměrně teplé zimě padaly spíše srážky dešťové než sněhové, a tudíž nemohl pomalu odtávající sníh dotovat podzemní vody na horší časy letních veder a sucha. Ale to už dávno víme, stačí se podívat do výstupů Mezinárodního klimatického panelu (IPCC). Politici se plni nadějí scházejí a zase rozcházejí s pokrčením ramen na klimatických summitech. Vždy vítězí „business as usual“.

18.5.2020 - Vít Rakušan: 7 ponaučení z krize
PRAHA (STAN) - Napsal jsem si 7 malých ponaučení, které by nám mohla tahle krize přinést. Možná se vás také dotýkají.

18.5.2020 - Boj Prahy s opuštěnými autovraky bude jednodušší
PRAHA (Hl. město Praha) - Díky změně zřizovací listiny příspěvkové organizace Správa služeb hl. m. Prahy v návaznosti na novelu zákona o pozemních komunikacích, která koncem dubna vešla v účinnost, by měl být odtah opuštěných autovraků z pražských ulic do budoucna jednodušší. Zákon totiž v minulosti nejasně definoval výklad pojmu „vrak“, nyní zákon pracuje i s termíny odstavených silničních vozidel v rozporu s právními předpisy nebo technicky nezpůsobilých k provozu na pozemních komunikacích.

18.5.2020 - Praha se připravuje na přechod na cirkulární ekonomiku
PRAHA (Hl. město Praha) - Nastupující ekonomická recese způsobená epidemií COVID-19 nabízí příležitost pro rozvoj města na principu cirkulární ekonomiky, ve kterém jsou odpady vnímány jako zdroj pro další využití. Město nyní zadá vypracování Strategie pro přechod hlavního města Prahy na cirkulární ekonomiku, která navrhne opatření a ověří závazné a měřitelné cíle, jež může město svou činností podpořit a naplnit.

16.5.2020 - Europoslankyně Šojdrová: Třetí „distanční“ zasedání EP a COVID-19
BRUSEL (KDU-ČSL) - Ohlédnutí za tím, o čem se tento týden (11.5. - 15.5.) hlasovalo a debatovalo v Evropském parlamentu.

16.5.2020 - VIZE: Zelená Dohoda (Green Deal) – cesta k zelené budoucnosti?
PRAHA (František Elfmark, poslanec za Piráty) - Zelená dohoda pro Evropu je pojem, který nyní slýcháme stále častěji. Ne všem je ale jasné, co si pod tímto pojmem představit. Proto jsem se rozhodl zde na blogu tento dokument jednoduše představit a vysvětlit, proč ho považuji za důležitý.

15.5.2020 - Obnovme společnost k lepšímu: Výzva za udržitelnější a spravedlivější svět po koronavirové krizi
PRAHA (Diakonie ČCE) - Epidemie koronaviru odhalila v mnoha oblastech zranitelnost a nerovnosti naší společnosti a poukázala na potřebu silnějšího zdravotnického systému, zajištění práva na zdravotní a sociální péči pro všechny bez rozdílu a dlouhodobé udržitelnosti, tak, jak je zakotvena v Cílech udržitelného rozvoje. Společně s dalšími 400 organizacemi z celého světa jsme se připojili k výzvě světovým lídrům a OSN a žádáme je o spravedlivou a udržitelnou obnovu společnosti po koronavirové krizi.

15.5.2020 - Série fotografií o ochraně outloňů váhavých v rámci záchranného programu Kukang vyhrála v nové „ochranářské“ kategorii soutěže Czech Nature Photo 2020!
PRAHA (The Kukang Rescue Program) - Koordinátorka veterinární péče a welfare organizace The Kukang Rescue Program, terénní zooložka Zoo Olomouc a zároveň fotografka Lucie Čižmářová získala 1. místo v prestižní české fotografické soutěži Czech Nature Photo 2020. Se svou sérií snímků dokumentujících práci záchranného programu Kukang v ochraně ohrožených a chráněných poloopic outloňů váhavých na Sumatře uspěla ve zcela nové speciální kategorii „Ohrožené druhy a jejich ochrana“, kterou v rámci soutěže vypsala Zoo Praha.

15.5.2020 - V ohrožené rezervaci velkých kopytníků se narodilo první zubří mládě letošního roku
Praha (Česká krajina) - Stádo vzácných zubrů v unikátní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se rozrostlo o první letošní přírůstek. Mládě přišlo na svět včera v podvečer. Zvířata v rezervaci jsou přitom v současnosti ohrožená kvůli několikaletému zpoždění dokončení rezervace.

15.5.2020 - Vitula chce „jihomoravský NERV“. Pozval by do něj podnikatele ve školství Kaniu či sociologa Prokopa
BRNO (TOP 09) - Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula chce společně se čtrnácti odborníky a institucemi vytvořit orgán, který pomůže Jihomoravskému kraji. Cílem jeho projektu Cesta ven je zachování jihomoravských firem v co nejlepší kondici, restart ekonomiky i pomoc lidem v sociálních problémech. „Musíme z gruntu změnit přemýšlení o krajských a brněnských penězích. Je čas zapomenout na stavbu našich politických pomníčků a začít přemýšlet, jak zapojit veřejné finance,“ vysvětluje starosta a náměstek hejtmana Vitula.

15.5.2020 - Od 15. května znovu vyjely rychlovlaky Pendolino z Ostravy do Prahy, na tratě se vrátily další vlaky
PRAHA (České dráhy) - Postupné rušení epidemiologických opatření a návrat cestujících do vlaků znamená také postupný návrat k normálu na železnici. Od 15. května se tak na tratích objeví další dálkové spoje. V případě spojů SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem a Jižních expresů mezi Prahou a Českými Budějovicemi půjde o návrat prvních spojů na těchto linkách, v případě jiných, již provozovaných linek pak půjde o ukončení zbývajících omezení a návrat k plánovaným jízdním řádům.

14.5.2020 - Posílení Zelené dohody pro Evropu a dlouhodobé klimatické strategie jsou nejlepší cestou k obnovení ekonomiky
PRAHA (Klimatická koalice) - Evropská komise dokončuje úpravy dlouhodobého rozpočtu Evropské unie pro období 2021-2027, které mají řešit ekonomický šok způsobený pandemií COVID-19. V situaci nečekané recese představují rozpočet a investice EU na příštích 7 let klíčový nástroj pro řešení jak ekonomické, tak i klimatické krize. Některé obrysy plánu obnovy ekonomik byly představeny ve středu 13. 5. 2020 (1).

14.5.2020 - Aktuální komentář Jiřího Beneše k předložení novely mysliveckého zákona
PRAHA (Hnutí DUHA) -

14.5.2020 - Lesní hospodáři potřebují seriózní scénáře a prognózy klimatických změn
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Vlastníci lesů, správci, lesní hospodáři i úředníci státní správy lesů potřebují pro dlouhodobé, koncepční, strategické plánování, jak v budoucnosti pečovat o naše lesy, spolehlivé prognostické nástroje klimatických změn.

14.5.2020 - Akademie věd vytvořila pořady pro on-line vzdělávání, školy je mohou využít při výuce na dálku
Praha (Česká krajina) - Nejnovější vědecké poznatky o velkých kopytnících zpracované populární formou přístupnou pro mládež přinášejí pořady z cyklu Zvěd, které připravila Akademie věd České republiky. Jejich průvodcem je youtuber Vojtěch Klinger.


14.5.2020 - Praha nabízí zájemcům pozemky pro ekologicky šetrné hospodaření
PRAHA (Hl. město Praha) - Ekologické zemědělství je celosvětově vnímáno jako klíčová alternativa pro zemědělskou výrobu budoucnosti. Nyní spouští pilotní projekt ekologicky šetrného zemědělství i hlavní město Praha. Systém hospodaření by se také mohl stát dobrým příkladem i pro další česká města a obce. Hlavní město vyčlenilo 398 hektarů svých zemědělských pozemků, které nabízí k pronájmu za podmínek ekologického hospodaření. Možnost ucházet se o pronájem pozemků potrvá do 29. června 2020 a nabídka pozemků k pronájmu je dostupná na úřední desce a na webu https://realitniportalpraha.cz/.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 843 | Další

Online diskuse
25.5.2020 - Nová zonace KRNAP začne platit 1. července
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Ministr životního prostředí Richard Brabec v závěru minulého týdne podepsal novou vyhlášku o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského národního parku. Ta vstoupí v platnost 1. července 2020.

25.5.2020 - Společně za zážitky do Chrudimi i na Vysočinu
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Jedny z nejnavštěvovanějších turistických cílů na východě Čech, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi a Muzeum v přírodě Vysočina, lákají v letošním roce návštěvníky propagační kampaní nazvanou Společně za zážitky.

23.5.2020 - Soucitem k vyhubení?!
JAROMĚŘ (ZO ČSOP Jaro Jaroměř) - V českém prostředí v současné době začíná narůstat odpor části veřejnosti vůči způsobu chovu ohrožených druhů zvířat v zoologických zahradách. Už v jiných částech světa, především pak na západě, aktivisté bojující za práva a pohodu jednotlivých zvířat chovaných v lidské péči, v posledních letech a měsících dokázali svými kroky ochromit, nebo dokonce zcela zlikvidovat záchranné chovy ohrožených druhů zvířat budované i dlouhá desetiletí. Tím ale zásadně ohrožují hlavní cíl těchto chovů: budoucí návrat geneticky zdravých a životaschopných zvířat ze zoo do volné přírody, kde byly jejich populace vinou člověka zdecimovány, nebo dokonce zcela vyhubeny.

22.5.2020 - Studenti a studentky se vracejí do ulic. S rozvolňujícími se opatřeními proti koronaviru startují štafetu za klima
BRNO (Fridays for Future) -

22.5.2020 - Těžba štěrkopísku v Uherském Ostrohu se má stát skutečností? Je písek vzácnější než pitná voda?
UHERSKÝ OSTROH (František Elfmark, poslanec za Piráty) - Je naprosto neuvěřitelné, že Český báňský úřad povolil dobývací prostor pro těžbu štěrkopísku v době, kdy se v médiích nemluví o ničem jiném než o suchu, které je dle odborníků největší za posledních 500 let. Proto je více než kdy dříve nutné snažit se vodu, kterou máme k dispozici, využívat co nejefektivněji.

22.5.2020 - Slavíme Evropský den chráněných území
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku se připojuje k celoevropským oslavám Evropského dne chráněných území [1], které připadají na neděli 24. května.

22.5.2020 - Táta na hraní. Čeští vědci publikovali překvapivé výsledky o chování hřebců divokých koní
PRAHA (Česká krajina) - Velký úspěch si připsal tříčlenný tým vědců z Jihočeské univerzity a České zemědělské univerzity. Prestižní časopis Animal Cognition jim vydal článek přinášející překvapivé výsledky ve výzkumu chování koní, konkrétně v otcovském chování hřebců.

21.5.2020 - Škodováci vysadili 2 000 bříz
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Pracovníci závoduspolečnosti ŠKODA AUTO ve Vrchlabí dnes v Krkonošském národním parku v prostoru mezi Martinovkou a Medvědí boudou nad Špindlerovým Mlýnem vysadili 2 000 bříz bělokorých. Výrazně tím přispěli k postupné změně druhové skladby místních lesů.

21.5.2020 - Lidovci požadují ústavní ochranu vody a půdy. Sesbírali již 20 tisíc podpisů
PRAHA (KDU-ČSL) - S návrhem na ústavní ochranu vody a půdy přišli lidovci již před rokem. Tehdy jejich návrh vláda zamítla. Zástupci KDU-ČSL proto vytvořili petici, pod kterou již sesbírali více než 20 tisíc podpisů. Potřebnost ústavní ochrany si postupně začíná uvědomovat i vláda, i když před rokem lidovecký návrh shodila ze stolu. Nový návrh na ústavní ochranu vody připravuje Ministerstvo zemědělství.

21.5.2020 - Praha spustí projekt adopce stromů
PRAHA (Piráti) - Piráti na úterním jednání Výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí doporučili radě spustit projekt Adopce stromu. Projekt má za úkol zapojit veřejnost do péče o životní prostředí a najít v řadách Pražanů aktivní dobrovolníky, kteří se budou stromům ve svém okolí věnovat.


21.5.2020 - Jak se proměňuje učitelské povolání?
PRAHA (Fakulta humanitních studií UK) - Jedinečná kniha, která v angličtině přibližuje proměny českého učitelského povolání v posledních generacích, vychází v angličtině. Autorkou knihy Teachers on the Waves of Transformation (česky Učitelé na vlnách transformace) je Dana Moree.

20.5.2020 - Zelené organizace přivítaly plány EU v ochraně přírody a zemědělství (EU nature and farming plans welcomed by green groups)
BRUSEL (EEB) - The EU Commission has today set out its vision for the future of nature and farming policies, as it prepares to put the European Green Deal at the heart of its corona recovery plan.

20.5.2020 - Do školy a hned zas ven, uklidit s žáky Česko!
BRNO (Ukliďme Česko z.s.) - Školy otvírají třídy žákům, ti ovšem nemusí zůstat celý den zavření v budově. Ukliďme svět, ukliďme Česko cíleně podpoří dobrovolné úklidy pořádané školami ještě do konce června.

20.5.2020 - Posílení odolnosti Evropy: zastavení úbytku biologické rozmanitosti a budování zdravého a udržitelného potravinového systému (Reinforcing Europe's resilience: halting biodiversity loss and building a healthy and sustainable food system)
BRUSEL (Evropská komise) - Today, the European Commission adopted a comprehensive new Biodiversity Strategy to bring nature back into our lives and a Farm to Fork Strategy for a fair, healthy and environmentally friendly food system. The two strategies are mutually reinforcing, bringing together nature, farmers, business and consumers for jointly working towards a competitively sustainable future.

20.5.2020 - Otvíráme okna do přírody
PRAHA (MŽP ČR a AOPK ČR) - Tipy na výlety na zajímavá místa, především do chráněných krajinných oblastí. Akce pro veřejnost, kde se lidé mohou dozvědět, jaká tajemství naše příroda skrývá. To je nová inciativa "Pojďte s námi do přírody" [1], kterou právě dnes představil ministr životního prostředí Richard Brabec. Zároveń otevřel novou naučnou stezku okolím Padrťských rybníků v chráněné krajinné oblasti Brdy [2].
"Tuzemskou přírodu letos nejspíš čeká rekordní návštěvnost. Právě proto jsme připravili tipy na pozoruhodná místa a také akce s průvodci, na kterých se lidé mohou dozvědět celou řadu zajímavostí. Chceme ukázat, že naše příroda je krásná, a také, jakým způsobem se o ni pečuje. Brdy jsme si pro start naší iniciativy nezvolili náhodou - je to naše nejmladší chráněná krajinná oblast, která je atraktivní i tím, že do řady míst tu lidé v posledních desetiletích vůbec nesměli, " vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.


20.5.2020 - Právě vzniká Jelení hravá naučná stezka Správy KRNAP nad Špindlerovým Mlýnem
ŠPINDLERŮV MLÝN (Správa KRNAP) - Na Přední Planině nad Špindlerovým Mlýnem právě v tyto dny roste nová hravá naučná stezka zaměřená na největší zvíře, které v Krkonoších můžete potkat – jelena. Návštěvníky nečeká záplava vědeckých informací, ale sedm jednoduchých aktivit, při kterých jelena zažijí. Stezka nabízí lidem zážitek z přírody a poznání, současně je láká do měně navštěvovaných míst Krkonošského národního parku.

20.5.2020 - Báňský úřad povolil těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu, ohrožení pitné vody pro desetitisíce lidí je blíže
UHERSKÝ OSTROH (Strana zelených) - Báňský úřad v úterý 19. května zamítl odvolání desítek obcí, spolků a občanů proti svému rozhodnutí o povolení těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu. „Desítky námitek upozorňovaly na problémy v procesu povolování, nesoulad s územním plánem nebo pochybnou kvalitu posudků. Úřad ani jednu z nich neakceptoval a rizikovou těžbu povolil. Ohrozil tak pitnou vodu pro desetitísce lidí,“ komentoval rozhodnutí spolupředseda Strany zelených Michal Berg.

20.5.2020 - Jaké jsou náklady na obnovu lesa v oblastech postižených chřadnutím smrku?
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Na základě současného klimatického vývoje s častými teplotními výkyvy a dlouhodobým srážkovým deficitem lze předpokládat, že dosavadní druhová skladba našich lesů se bude muset zásadně změnit a více se blížit skladbě přirozené s vyšším zastoupením listnáčů, vycházející z vegetační stupňovitosti a konkrétních stanovištních podmínek.

20.5.2020 - Unijní normy zafungovaly – Evropa se ve sběru baterií výrazně zlepšuje. Čeká nás však obtížný rok
PRAHA (ECOBAT) - V zemích Evropské unie a Švýcarska se v roce 2018 vytřídilo rekordních 110 000 tun baterií. Celková účinnost sběru baterií dosáhla úrovně 47,4 %. To znamená, že již téměř polovina baterií, které se v kontinentální Evropě dostaly do oběhu, skončily na recyklaci. Vyplývá to z aktuálních statistik zveřejněných Evropskou asociací přenosných baterií (EPBA)*. Vedle odpovědného přístupu Evropanů zafungovaly i přísné normy. Počínaje rokem 2016 mají členské státy EU povinnost zabezpečit, že účinnost sběru baterií bude minimálně 45 %. Česká republika kvóty zatím vždy splnila. Podle kvalifikovaných odhadů lze však letos kvůli koronaviru očekávat propad ve sběru baterií až o jednu pětinu.

20.5.2020 - Býk Tábor dnes založil novou zubří dynastii. V rezervaci u Rokycan se připojil k samicím odchovaným u Milovic
PRAHA (Česká krajina) - Bez jediného problému se dnes dopoledne podařil transport zubřího býka ze Zoologické zahrady Tábor do přírodní rezervace nedaleko Rokycan. Tříletý samec, který nese jméno města, kde se narodil, se vydal na cestu před desátou hodinou dopoledne. „Naložení proběhlo naprosto hladce,“ uvedl hlavní zoolog táborské zoo Ondřej Kott.

19.5.2020 - Alarmující zpráva o životním prostředí: vláda českou přírodu nezvládá chránit
PRAHA (Strana zelených) - Senát dnes projednával oficiální zprávu vlády o stavu životního prostředí ČR. „Je zarážející, že stav přírodních ekosystémů se ve většině parametrů zhoršil nebo stagnoval. Vláda si ve vlastním dokumentu potvrzuje, že způsob, jakým se stará o naše životní prostředí, je alarmující,“ komentuje zjištění spolupředseda Zelených Michal Berg. Zpráva potvrzuje dlouhodobé problémy se suchem i se ztrátou biodiverzity. Podívejte se na podrobný výpis nejzávažnějších zjištění.

19.5.2020 - Bianko šek na stavbu jaderných elektráren zaplatí české domácnosti. A poslanci do toho nemají mluvit, navrhuje ministr průmyslu
PRAHA (Hnutí DUHA, Calla a Zelený kruh) - Ministerstvo průmyslu zpracovalo návrh zákona, kterým se vytváří podpora nových jaderných reaktorů, a plánuje jej ve zrychleném režimu protlačit vládou i parlamentem - bez možnosti podávání pozměňovacích návrhů a odborné diskuse na výborech [1]. Byl také neobvykle omezen počet ministerstev, která mohou zákon s potenciálně obrovskými finančními dopady na spotřebitele elektřiny připomínkovat [2]. Hlavním principem zákona jsou garantované výkupní ceny pro elektřinu z jaderných reaktorů, které se následně rozpočítají do účtů za elektřinu všem jejím odběratelům. [3]

19.5.2020 - Konec ropy, konec Shellu. Dvacítka lidí obsadila střechy třech pražských benzinových stanic
PRAHA (Limity jsme my, Extinction Rebellion ČR a Univerzity za klima) -

19.5.2020 - V neděli 14. června vyjíždíme na Plzeňsku, podívejte se na jízdní řády
PLZEŇ (Arriva) - První den pro Vás vypravíme 577 spojů!

19.5.2020 - Piráti ve spolupráci s Prahou sobě doporučili doporučuje zakládání květinových pásů a luk v Praze
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na úterním jednání Výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí Zastupitelstva hlavního města Prahy, doporučil zastupitel Tomáš Murňák (Piráti) ve spolupráci s Evou Tylovou (Piráti), místostarostkou Prahy 12 a zároveň členkou tohoto výboru, společně s Vítem Zemanem (Praha sobě), orgánům města, městským organizacím a městským částem realizovat na svých pozemcích či pozemcích svěřených do správy tzv. květnaté pásy a květnaté louky.


19.5.2020 - Hlavní město nabídne cyklistům zdarma servis
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha se rozhodla podat pomocnou ruku cyklistům, kteří v době rostoucího zájmu o individuální dopravu kvůli koronavirové epidemii chtějí začít více jezdit na kole. Na třech nejoblíbenějších městských cyklotrasách nabídne město do 21. května 2020 servisní prohlídky zdarma vždy od 16:00 do 19:00 hodin.

19.5.2020 - Na Smetanově nábřeží vznikne nový veřejný prostor, Praha tím láká lidi do centra města
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha po vzoru Barcelony, Paříže, Bruselu, New Yorku, Berlína a dalších desítek měst reaguje na „koronakrizi“ zpřístupňováním ulic a otevíráním veřejného prostoru ve prospěch chodců. První z nich bude část Smetanova nábřeží, kde se automobilová doprava směrem ke Křížovnickému náměstí u Karlova mostu svede do ulic Divadelní a Karoliny Světlé. Podle vedení města je při postupném uvolňování opatření proti koronaviru třeba hledat cesty, jak znovu oživit centrum města i ekonomiku. Pilotní dopravní režim začne platit od soboty 23. května 2020 minimálně do konce letních prázdnin.

19.5.2020 - Další papírový tygr je na světě
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Strana zelených Jihočeský kraj) - Program rozvoje kraje je koncepční dokument, který má nastínit budoucnost Jihočeského kraje v letech 2021 – 2027 a který právě prochází procesem posuzování vlivů na životní prostředí.

19.5.2020 - Zítřejší převoz zubřího samce Tábora završí založení nového stáda zubrů v rezervaci u Rokycan
PRAHA (Česká krajina) - Nové chovné stádo ohrožených zubrů evropských vznikne zítra v rezervaci nedaleko Rokycan. Zubří býk Tábor ze stejnojmenné zoologické zahrady se tam připojí ke třem samicím, které do rezervace přijely letos v lednu.

19.5.2020 - Rozpočet Správy železnic pro letošní rok se zvýšil na 47 miliard
PRAHA (Správa železnic) - Správa železnic disponuje v letošním roce částkou 46,9 miliardy korun, která bude směřovat zejména na rekonstrukce, opravy a údržbu tratí. Tato suma zahrnuje navýšení rozpočtu manažera infrastruktury o 3,5 miliardy korun, které nedávno schválila vláda. Jde o druhou nejvyšší částku v historii Správy železnic. Z tohoto pohledu rekordní byl rok 2015, kdy díky konci prvního období unijního Operačního programu Doprava měla k dispozici 50,2 miliardy korun.

19.5.2020 - Petr Hlaváček: Vnímám nutnost vést další diskuzi o Smetanově nábřeží
PRAHA (Hl. město Praha) - Hlavní město se postupně snaží vracet život do míst, která Pražanům vzal turismus nebo doprava. Praha v minulosti odstranila parkoviště z Malostranského náměstí a v loňském roce udělala pěší zónu z Mariánského náměstí přímo před magistrátem. Z pohledu urbanismu je důležité, aby všechny skupiny obyvatel, tedy například řidiči, cyklisté a chodci, mohli koexistovat na jednom místě. Vedení města se proto nyní zabývá i otázkou provozu na Smetanově nábřeží. Podle 1. náměstka primátora hlavního města Petra Hlaváčka je však nutné tento záměr ještě blíže prodiskutovat, vnímá také nutnost vést další diskuzi například s městskou částí Praha 1.

18.5.2020 - Krkonošskému národnímu parku je 57 let
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem slavila úspěch v pátek 17. května 1963, kdy byl oficiálně vyhlášení Krkonošský národní park. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor o čtyři roky dříve (1959).

18.5.2020 - Začíná rekonstrukce výpravní budovy v Českých Budějovicích
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Správa železnic) - Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce českobudějovické výpravní budovy. Stala se jím Společnost Metrostav – EDIKT – AVERS, tvořená uvedenými firmami. Celková renovace památkově chráněného objektu, který si i po dokončení prací zachová historizující ráz a bude důstojnou vstupní branou do jihočeské metropole, přijde na 689 485 000 Kč bez DPH.

18.5.2020 - Chceme Prahu udržitelnou a sousedskou, žádá kolem čtyřiceti spolků a organizací po zkušenosti s koronavirovou pandemií
PRAHA (Arnika) - Dopis, čítající osm bodů na zlepšení kvality života v Praze, zaslali signatáři pražskému Magistrátu, městským částem i Institutu plánování a rozvoje. Žádají řešení přebujelého turismu, nerozšiřování letiště nebo dostupnější bydlení.

18.5.2020 - Sucho v krajině jako důsledek nenasytnosti systému
PRAHA (Levice) - Tak nás letos opět překvapilo sucho. V zimě nenapadl sníh, neprší. Podzemní vody jsou na dlouhodobém minimu. Lesy tvořené převážně nevhodnými dřevinami chřadnou a umírají. Výnosy polních plodin klesají, vzácné druhy rostlin i živočichů mizí z krajiny. Zahrádkáři nemohou zalévat své sazeničky, celým obcím dochází zásoby pitné vody. Nemáme ale proč být překvapeni, klimatičtí vědci, zabývající se předpověďmi vývoje globální změny, již před několika desítkami let poukazovali na to, že bude ubývat srážek, a to právě na jaře, kdy je třeba vody nejvíce. Stejně tak v nadprůměrně teplé zimě padaly spíše srážky dešťové než sněhové, a tudíž nemohl pomalu odtávající sníh dotovat podzemní vody na horší časy letních veder a sucha. Ale to už dávno víme, stačí se podívat do výstupů Mezinárodního klimatického panelu (IPCC). Politici se plni nadějí scházejí a zase rozcházejí s pokrčením ramen na klimatických summitech. Vždy vítězí „business as usual“.

18.5.2020 - Vít Rakušan: 7 ponaučení z krize
PRAHA (STAN) - Napsal jsem si 7 malých ponaučení, které by nám mohla tahle krize přinést. Možná se vás také dotýkají.

18.5.2020 - Boj Prahy s opuštěnými autovraky bude jednodušší
PRAHA (Hl. město Praha) - Díky změně zřizovací listiny příspěvkové organizace Správa služeb hl. m. Prahy v návaznosti na novelu zákona o pozemních komunikacích, která koncem dubna vešla v účinnost, by měl být odtah opuštěných autovraků z pražských ulic do budoucna jednodušší. Zákon totiž v minulosti nejasně definoval výklad pojmu „vrak“, nyní zákon pracuje i s termíny odstavených silničních vozidel v rozporu s právními předpisy nebo technicky nezpůsobilých k provozu na pozemních komunikacích.

18.5.2020 - Praha se připravuje na přechod na cirkulární ekonomiku
PRAHA (Hl. město Praha) - Nastupující ekonomická recese způsobená epidemií COVID-19 nabízí příležitost pro rozvoj města na principu cirkulární ekonomiky, ve kterém jsou odpady vnímány jako zdroj pro další využití. Město nyní zadá vypracování Strategie pro přechod hlavního města Prahy na cirkulární ekonomiku, která navrhne opatření a ověří závazné a měřitelné cíle, jež může město svou činností podpořit a naplnit.

16.5.2020 - Europoslankyně Šojdrová: Třetí „distanční“ zasedání EP a COVID-19
BRUSEL (KDU-ČSL) - Ohlédnutí za tím, o čem se tento týden (11.5. - 15.5.) hlasovalo a debatovalo v Evropském parlamentu.

16.5.2020 - VIZE: Zelená Dohoda (Green Deal) – cesta k zelené budoucnosti?
PRAHA (František Elfmark, poslanec za Piráty) - Zelená dohoda pro Evropu je pojem, který nyní slýcháme stále častěji. Ne všem je ale jasné, co si pod tímto pojmem představit. Proto jsem se rozhodl zde na blogu tento dokument jednoduše představit a vysvětlit, proč ho považuji za důležitý.

15.5.2020 - Obnovme společnost k lepšímu: Výzva za udržitelnější a spravedlivější svět po koronavirové krizi
PRAHA (Diakonie ČCE) - Epidemie koronaviru odhalila v mnoha oblastech zranitelnost a nerovnosti naší společnosti a poukázala na potřebu silnějšího zdravotnického systému, zajištění práva na zdravotní a sociální péči pro všechny bez rozdílu a dlouhodobé udržitelnosti, tak, jak je zakotvena v Cílech udržitelného rozvoje. Společně s dalšími 400 organizacemi z celého světa jsme se připojili k výzvě světovým lídrům a OSN a žádáme je o spravedlivou a udržitelnou obnovu společnosti po koronavirové krizi.

15.5.2020 - Série fotografií o ochraně outloňů váhavých v rámci záchranného programu Kukang vyhrála v nové „ochranářské“ kategorii soutěže Czech Nature Photo 2020!
PRAHA (The Kukang Rescue Program) - Koordinátorka veterinární péče a welfare organizace The Kukang Rescue Program, terénní zooložka Zoo Olomouc a zároveň fotografka Lucie Čižmářová získala 1. místo v prestižní české fotografické soutěži Czech Nature Photo 2020. Se svou sérií snímků dokumentujících práci záchranného programu Kukang v ochraně ohrožených a chráněných poloopic outloňů váhavých na Sumatře uspěla ve zcela nové speciální kategorii „Ohrožené druhy a jejich ochrana“, kterou v rámci soutěže vypsala Zoo Praha.

15.5.2020 - V ohrožené rezervaci velkých kopytníků se narodilo první zubří mládě letošního roku
Praha (Česká krajina) - Stádo vzácných zubrů v unikátní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se rozrostlo o první letošní přírůstek. Mládě přišlo na svět včera v podvečer. Zvířata v rezervaci jsou přitom v současnosti ohrožená kvůli několikaletému zpoždění dokončení rezervace.

15.5.2020 - Vitula chce „jihomoravský NERV“. Pozval by do něj podnikatele ve školství Kaniu či sociologa Prokopa
BRNO (TOP 09) - Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula chce společně se čtrnácti odborníky a institucemi vytvořit orgán, který pomůže Jihomoravskému kraji. Cílem jeho projektu Cesta ven je zachování jihomoravských firem v co nejlepší kondici, restart ekonomiky i pomoc lidem v sociálních problémech. „Musíme z gruntu změnit přemýšlení o krajských a brněnských penězích. Je čas zapomenout na stavbu našich politických pomníčků a začít přemýšlet, jak zapojit veřejné finance,“ vysvětluje starosta a náměstek hejtmana Vitula.

15.5.2020 - Od 15. května znovu vyjely rychlovlaky Pendolino z Ostravy do Prahy, na tratě se vrátily další vlaky
PRAHA (České dráhy) - Postupné rušení epidemiologických opatření a návrat cestujících do vlaků znamená také postupný návrat k normálu na železnici. Od 15. května se tak na tratích objeví další dálkové spoje. V případě spojů SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem a Jižních expresů mezi Prahou a Českými Budějovicemi půjde o návrat prvních spojů na těchto linkách, v případě jiných, již provozovaných linek pak půjde o ukončení zbývajících omezení a návrat k plánovaným jízdním řádům.

14.5.2020 - Posílení Zelené dohody pro Evropu a dlouhodobé klimatické strategie jsou nejlepší cestou k obnovení ekonomiky
PRAHA (Klimatická koalice) - Evropská komise dokončuje úpravy dlouhodobého rozpočtu Evropské unie pro období 2021-2027, které mají řešit ekonomický šok způsobený pandemií COVID-19. V situaci nečekané recese představují rozpočet a investice EU na příštích 7 let klíčový nástroj pro řešení jak ekonomické, tak i klimatické krize. Některé obrysy plánu obnovy ekonomik byly představeny ve středu 13. 5. 2020 (1).

14.5.2020 - Aktuální komentář Jiřího Beneše k předložení novely mysliveckého zákona
PRAHA (Hnutí DUHA) -

14.5.2020 - Lesní hospodáři potřebují seriózní scénáře a prognózy klimatických změn
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Vlastníci lesů, správci, lesní hospodáři i úředníci státní správy lesů potřebují pro dlouhodobé, koncepční, strategické plánování, jak v budoucnosti pečovat o naše lesy, spolehlivé prognostické nástroje klimatických změn.

14.5.2020 - Akademie věd vytvořila pořady pro on-line vzdělávání, školy je mohou využít při výuce na dálku
Praha (Česká krajina) - Nejnovější vědecké poznatky o velkých kopytnících zpracované populární formou přístupnou pro mládež přinášejí pořady z cyklu Zvěd, které připravila Akademie věd České republiky. Jejich průvodcem je youtuber Vojtěch Klinger.


14.5.2020 - Praha nabízí zájemcům pozemky pro ekologicky šetrné hospodaření
PRAHA (Hl. město Praha) - Ekologické zemědělství je celosvětově vnímáno jako klíčová alternativa pro zemědělskou výrobu budoucnosti. Nyní spouští pilotní projekt ekologicky šetrného zemědělství i hlavní město Praha. Systém hospodaření by se také mohl stát dobrým příkladem i pro další česká města a obce. Hlavní město vyčlenilo 398 hektarů svých zemědělských pozemků, které nabízí k pronájmu za podmínek ekologického hospodaření. Možnost ucházet se o pronájem pozemků potrvá do 29. června 2020 a nabídka pozemků k pronájmu je dostupná na úřední desce a na webu https://realitniportalpraha.cz/.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 843 | Další