ecomonitor.cz
verze pro tisk
22.9.2020 - Zelený plán obnovy: Povzbudí ekonomiku, vyčistí energetiku a ozdraví krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí DUHA ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů a experty SPOT - Centra pro společenské otázky dnes představili stínový návrh opatření, která by neměla chybět v Národním plánu obnovy. Česká republika by díky němu mohla posílit svoji energetickou soběstačnost, snížit emise, ozdravit krajinu a získat desítky tisíc nových pracovních míst.

22.9.2020 - Místní už nechtějí čekat. Požadují bezodkladné ukončení těžby starých stromů v Moravské Amazonii
Brno (Hnutí Brontosaurus) - (Břeclav, 21. září 2020) – Jihomoravští občané nechtějí dále tolerovat liknavý postup státních orgánů, a proto nedávno spustili petici za ukončení bezohledných zásahů v cenném lužním lese Moravské Amazonie na soutoku řek Moravy a Dyje. Stalo se tak poté, co přes šest tisíc vědců z odborných společností, státní ochrana přírody, orgány Evropské unie i běžní občané marně požadovali po státním podniku Lesy ČR, aby splnil požadavky ochrany přírody a začal zde hospodařit jako řádný správce státního majetku.

22.9.2020 - Nevyhazujeme, opravujeme a zachraňujeme užitečné věci
Praha (Pražské služby) - Ve sběrných dvorech i velkoobjemových kontejnerech často končí věci, které by nadále mohly plnit svou funkci. Nejčastěji se jedná o dřevěné kusy nábytku a další vybavení domácností. Pražské služby se v posledním spotu kampaně „Jde to i jinak“ zaměřují na opravu a opětovné využívání věcí.

22.9.2020 - Divocí koně a zubři z unikátní české rezervace znovu zaujali svět. Od USA, přes Rusko, Čínu a Indii až po Nový Zéland nebo Saúdskou Arábii
Praha (Česká krajina) -

21.9.2020 - Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat
BAD SCHANDAU (Správa NP České Švýcarsko) - Ve druhém zářiovém týdnu podepsali během odborného semináře pořádaného Centrem Národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau na téma “Labe – společné přírodní dědictví” představitelé osmi českých a německých chráněných území ležících podél toku Labe memorandum představující základní kámen jejich nadcházející přeshraniční spolupráce. Memorandum zakládá iniciativu nazvanou Elbe Parks (tzn. Labská chráněná území či "Labské parky"), sdružení chráněných území podél celého toku Labe sdílejících řadu společných cílů v oblasti ochrany vod, přírody a krajiny.

21.9.2020 - Ohlédnutí za letní turistickou sezónou v KRNAP
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - S ohledem na jarní situaci s koronavirem mnozí předpovídali, že v průběhu letních měsíců poklesnou počty zahraničních výjezdů a výrazně stoupne návštěvnost českých regionů. Tuto situaci jsme očekávali i v Krkonoších. Čísla, která má Správa KRNAP k dispozici ze svých sčítačů to potvrzují.

18.9.2020 - Na nejlepší půdě se budou dál stavět obchodní centra! Lidovecký návrh, který to zakazoval, ve Sněmovně neprošel
PRAHA (KDU-ČSL) - Poslanci v pátek dopoledne schválili návrhy předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky na větší ochranu cenných vodních zdrojů a také podporu budování krajinných prvků, jako jsou remízky, mokřady, rašeliniště atd. Bohužel neprošel další z lidoveckých návrhů, který zakazuje stavět obchodní a logistická centra na nejkvalitnější zemědělské půdě.

18.9.2020 - Den čisté mobility
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Celodenní akce s programem pro děti i dospělé - 22.9.2020 - od 9 - 18 hodin - náplavka u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích.

18.9.2020 - Piráti prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i zveřejňování dat o jejích zásobách. Plní tak svůj plán na boj se suchem
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i lepší informování o stavu spodních a povrchových toků. Dolní komora totiž schválila spolu s vládní novelou vodního zákona i pozměňovací návrhy pirátského poslance Radka Holomčíka. „Jeden z našich návrhů má podpořit snazší využití takzvané šedé vody v budovách. Jde o vodu třeba z umyvadel nebo sprch. Pokud se hygienicky upraví, bude možné ji využívat pro splachování, úklid nebo třeba mytí aut,“ uvedl Holomčík, který se problematice dlouhodobě věnuje. Piráti již v červnu představili svůj třífázový plán „Vodu řešíme teď“. Ten přináší celou řadu ucelených záměrů, jak se v Česku vypořádat s extrémními projevy změny klimatu.

18.9.2020 - Martin Kupka: Není na co čekat, proto podporuji petici za dostavbu D3!
PRAHA (ODS Středočeský kraj) - Komentář Martina Kupky k petici jihočeské ODS.

18.9.2020 - Sněmovna odmítla pirátské návrhy na rychlejší konec skládkování. Nová oběhová legislativa je málo ambiciózní
PRAHA (Česká pirátská strana) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení vyslovila souhlas se zákony z tzv. oběhového balíčku, které mají zlepšit nakládání s odpady. Piráti ale upozorňují na to, že je schválená legislativa nedostatečná. Předložili k ní proto téměř třicet pozměňovacích návrhů, mimo jiných na dřívější zákaz skládkování, zvýšení bezpečnosti na skládkách nebo zavedení poplatku za spalování. Ty ale plénum odmítlo. „Zákony dle mého názoru postrádají prvky, které by napomohly větší recyklaci a byly opravdu pokrokové. Skládkovat tak budeme až do roku 2030 a monopol firmy EKO-KOM na sběr a recyklaci obalových odpadů také jen tak neskončí. Piráti ve svém úsilí ale nepoleví a budeme se i nadále zasazovat o recyklaci a maximální využívání materiálů, co máme. Pirátským mottem je: nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne,” komentoval pirátský poslanec František Elfmark, který je autorem zmiňovaných návrhů a problematice se dlouhodobě věnuje.

18.9.2020 - Pot, tvrdá práce a kamera. Revitalizovali jsme polní cestu a zasázeli zeleň
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Několik hodin práce ve svém volném čase mají za sebou naši členové, kteří o předminulém víkendu revitalizovali polní cestu u obce Nepřívěc. Při práci nás sledoval štáb České televize, který natáčel pořad Náš venkov.

17.9.2020 - Vlčata se letos v ČR narodila minimálně v 10 smečkách
PRAHA (Hnutí DUHA) - Nejméně u desíti vlčích smeček zaznamenali zoologové letos v létě úspěšnou reprodukci. A to v oblasti Šumavy, Krušných hor, Lužických hor, Ralska, Broumovska, Slezských Beskyd a Javorníků. Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená přímo v rámci aktivit v terénu [1].

17.9.2020 - Pozor! Slyším medvěda!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - "Dobrý den, rád bych oznámil, že jsem zrovna pod Sněžkou a slyším tady řvát medvědy. Musejí být alespoň tři!" Podobné maily či telefonáty na tísňovou linku Správy KRNAP v posledních dnech dostáváme opakovaně. Rádi bychom znepokojené návštěvníky uklidnili. Nejsou to medvědi, ale jeleni.

17.9.2020 - Na jaře příštího roku se cyklisté dočkají nového úseku na trase Odra–Nisa
CHOTYNĚ (Liberecký kraj) - V pondělí 14. září začala kácením lesního porostu výstavba cyklotrasy Odra–Nisa v úseku Chotyně – Bílý Kostel nad Nisou. Celkové náklady dosahují 18.529.019,57 korun včetně DPH. Stavba je spolufinancována z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury. Celková doba výstavby je 185 dní.

17.9.2020 - Městské včely nalezly nové útočiště ve výukovém včelíně
Praha (ZŠ Dědina, Praha 6) - V srpnu byl na zahradě ZŠ Dědina na Praze 6 dokončen neobvyklý šestiboký včelín, který byl spolu s dalšími výukovými prvky postaven v rámci projektu Zahrada dvanácti smyslů, podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR. Školní zahrada se tak stává přívětivějším místem pro výuku – a to je v době pandemie obzvlášť potřebné.

17.9.2020 - Evropský parlament připravil transformační podporu pro regiony
BRUSEL (Česká pirátská strana) - V Evropském parlamentu se včera ve večerních hodinách odhlasovalo zřízení Fondu spravedlivé transformace (JTF), který v příštích deseti letech přivede do Česka miliardy – Česko bude čtvrtý největší příjemce peněz v Evropské unii. Prostředky se využijí na zavedení čistých technologií, vybudování infrastruktury pro cenově dostupnou energii, snižování emisí skleníkových plynů, digitalizaci, zakládání nových firem, zvyšování kvalifikace pracovníků, a i na jejich rekvalifikaci v regionech nejsilněji postižených restrukturalizací průmyslu. V Česku se to týká zejména Ostravska, Ústecka a Karlovarska.

17.9.2020 - Martin Kuba reaguje na prohlášení premiéra Andreje Babiše
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ODS Jihočeský kraj) - Předseda jihočeské ODS a krajský zastupitel Martin Kuba ve čtvrtek reagoval na prohlášení premiéra Andreje Babiše. Ten se počátkem září sešel s odpůrci tzv. západní varianty D3 a prodiskutoval s nimi jiné silniční varianty. Kubu vyděsilo především prohlášení premiéra, že o návrzích prý bude přemýšlet a znovu se má s odpůrci stavby potkat v říjnu. Podle Martina Kuby ale žádné jiné silniční varianty neexistují a premiér naslouchá křičící menšině na úkor Jihočechů, kteří na dálniční spojení s hlavním městem čekají desítky let.

17.9.2020 - Rezervace divokých koní dnes večer získala prestižní cenu za udržitelnost SDGs v katergorii Změna klimatu
Praha (Česká krajina) -

16.9.2020 - Fond pro spravedlivou transformaci využijme pro přeměnu našich uhelných regionů. Vybudujme na Karvinsku „Ráj“
BRUSEL (ODS) - ​​​​​​​Evropský parlament dnes schvaluje vznik tzv. Fondu pro spravedlivou transformaci (Just transition fund). Jeho cílem je poskytnout peníze regionům, které budou nejvíce zasaženy přechodem na bezuhlíkovou ekonomiku. V České republice se to týká Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

16.9.2020 - Místo posilování konkurenceschopnosti EU představila Ursula von der Leyen návrhy na nové daně a větší integraci
BRUSEL (ODS) - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen dnes na půdě Evropského parlamentu přednesla „Zprávu o stavu Unie“. V ní se věnovala řadě otázek, které trápí nejen Evropskou unii, ale celý svět.

16.9.2020 - Sněmovna podpořila zákaz klecového chovu slepic
PRAHA (Česká pirátská strana) - Poslanecká sněmovna dnes schválila pozměňovací návrh o zákazu klecového chovu slepic od roku 2027. „Těší mě, že poslanci podpořili náš pozměňovací návrh podaný společně s poslancem Chvojkou, Elfmarkem, Maříkovou a Pekarovou Adamovou, a vyslyšeli tak volání veřejnosti i mnoha odborníků. Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic,” okomentoval výsledek hlasování poslanec Pirátů Jan Pošvář.

16.9.2020 - Poslanci odsouhlasili konec drezury divokých druhů zvířat v cirkusech
Praha (Svoboda zvířat) - Dobrý den,
máme pro Vás aktuální zprávu, Poslanecká sněmovna projednala zákaz drezury divokých druhů zvířat v cirkusech. Vládní novela zákona na ochranu zvířat proti týrání tak právě prošla třetím čtením.

Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat


16.9.2020 - Petr Bendl: Vyzvali jsme vládu, aby řešila klecový chov na úrovni EU
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté podpořili konec klecového chovu. Zároveň prostřednictvím usnesení vyzvali vládu, aby klecový chov řešila na úrovni Evropské unie a nedocházelo tak k dovážení klecových vajec ze zahraničí. Čeští zemědělci nesmí být znevýhodněni a konkurenceschopnost českých firem se musí zachovat. Navrhované usnesení ale vládní většina nepodpořila.

16.9.2020 - Evropská komise navrhuje zvýšit klimatický cíl EU pro rok 2030 na 55 %. Dle stanoviska Klimatické koalice je cíl nízký, ale akceptovatelný
PRAHA (Klimatická koalice) - Ve středu 16. září 2020 Evropská komise prostřednictvím projevu své předsedkyně Ursuly von der Leyen představila návrh, aby Evropská unie do roku 2030 snížila emise skleníkových plynů o alespoň 55 % oproti roku 1990. Vyjádřila tak podporu méně ambicióznímu snižování emisí skleníkových plynů než výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, který minulý týden podpořil snížení emisí o 60 %. O konečném cíli pro rok 2030, který má nahradit stávající nedostatečnou 40 % redukci emisí oproti roku 1990, pak bude v říjnu rozhodovat Evropská rada. Klimatická koalice k revizi cílů EU pro snížení emisí do roku 2030 vydala stanovisko, podle kterého je cíl navržený Evropskou komisí tím nejnižším možným, který umožňuje dosažení klimatické neutrality do roku 2050 a který by v ideálním případě měl být navýšen na 65 %.

16.9.2020 - O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po "koronaturistické" sezóně
PRAHA (Ukliďme Česko, MŽP ČR a ČSOP) - Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu (19. září) na úklid po nepořádných turistech. Akce proběhne již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se koná ve více než 150 zemích. Letos jeho hlavním tématem jsou cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků.

16.9.2020 - O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po „koronaturistické“ sezóně
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu (19. září) na úklid po nepořádných turistech. Akce proběhne již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se koná ve více než 150 zemích. Letos jeho hlavním tématem jsou cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků.

16.9.2020 - DEN ČISTÉ MOBILITY
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Celodenní zábavně-vzdělávací akce nejen pro školy, zaměřená na ekologické cestování. Na náplavce Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. V úterý 22.9.2020, od 9 - 18:00 hodin.

16.9.2020 - Další beskydský mokřad hlásí uklizeno
(Crest Communications) - Mokřady pomáhají k lepšímu zadržování vody v krajině. Je ale nutné je pravidelně čistit a uklízet. Další na řadě byla oblast Plucnarka na Čeladné. O mokřady v Beskydech pečují odborníci z Českého svazu ochránců přírody Salamandr za podpory pivovaru Radegast.

16.9.2020 - Ředitelé nadnárodních korporací i českých firem společně prohlašují, že cirkulární ekonomika je jejich odpovědností
Praha (CIRA Advisory) - Středa 9. září se nesla ve znamení cirkulární ekonomiky na nejvyšších místech byznysu. Ředitelé českých poboček nadnárodních korporací jakými jsou Coca-Cola HBC, IKEA či Nestlé, společně s předními představiteli tuzemského udržitelného byznysu – Nafigate Cosmetics, Nano Energies, Impact Hub či CIRAA se potkali na konferenci Circular Economy, It’s CEO’s Agenda! (Cirkulární ekonomika je záležitostí generálních ředitelů). Společně ukázali, že oběhové hospodářství a udržitelnost pro ně už dávno nejsou pouze trendem, ale dlouhodobou strategií, skrze kterou už teď řídí svoje firmy. Odbornou garanci nad programem konference držel Institut cirkulární ekonomiky, který v Česku už více než pět let pracuje s korporacemi i samosprávami a radí jim v otázkách oběhového hospodářství.

16.9.2020 - Díky deštivém roku se v rezervaci divokých koní poprvé rozmnožily dva druhy žab, další se zabydlel
Praha (Česká krajina) -

16.9.2020 - Evropský parlament schválil naši zprávu o obnově lesů
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament dnes výraznou většinou hlasů schválil zprávu Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin iniciovanou a připravenou Stanislavem Polčákem (STAN), která upozorňuje na dopady odlesňování jak v EU, tak ve světě, a navrhuje opatření, která jej mají výrazně omezit.

16.9.2020 - Mykologové našli vzácný hřib rudonáchový
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Velký úspěch zaznamenali naši mykologové z Mykologického klubu Ryzec. Našli totiž vzácný a jeden z našich nejkrásnějších hřibů - hřib rudonachový.

15.9.2020 - Slow market Plzeň
PLZEŇ (ENVIC, občanské sdružení) - Zažijte den jinak. Zažijte první plzeňský Slow market, který v sobotu 19. září od 10 do 18 hodin nabídne pohodovou atmosféru nabitou vůněmi, chutěmi a kreativitou. Organizátoři akce přes deset let pečlivě vybírali ty nejzajímavější řemeslníky a designéry na těch nejkrásnějších akcích po celé naší zemi.

15.9.2020 - Čeští vědci a vědkyně vyzývají Uhelnou komisi české vlády k rychlému útlumu uhelných elektráren. Jedině rychlý přechod na obnovitelné zdroje nám dává šanci zabránit klimatickému rozvratu
PRAHA - 83 českých vědců a vědkyň z oborů sahajících od medicínských věd přes klimatologii až po hydrobiologii, geofyziku či environmentální psychologii sepsali výzvu adresovanou členům a členkám Uhelné komise, poradnímu orgánu české vlády, který má letos rozhodnout o termínu ukončení těžby a spalování uhlí v Česku. Výzva požaduje, aby Uhelná komise vzhledem k závazkům vyplývajícím z Pařížské dohody i k rychle se prohlubující klimatické krizi zvolila ten nejrychlejší zvažovaný scénář konce uhlí v Česku.

15.9.2020 - „Papoušci severu“ osidlují rezervaci. Vlha pestrá je novým společníkem divokých koní
PRAHA (Česká krajina) - Zákonem chráněná vlha pestrá, která nepřehlédnutelnou pestrostí svého zbarvení připomíná tropické papoušky, začíná osidlovat rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ornitologové tam opakovaně tyto atraktivní opeřence pozorovali v rámci probíhajícího biologického monitoringu.

15.9.2020 - Mravenec dřevokaz ve smrkových lesích: škůdce nebo pomocník?
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - V současné době vrcholí ve středoevropských lesích kůrovcová kalamita. Její následky budou dlouhodobé, možná i trvalé. Proto si vědci a odborná veřejnost kladou otázku, jak v budoucnu bránit lesy proti biotickým činitelům tak, aby nepůsobily rozsáhlé škody na hospodářských lesích. Musíme však také porozumět tomu, v jakých situacích jsou biotičtí činitelé (hmyz a houby) škůdci a v jakých ne, protože například ne všechen dřevokazný hmyz způsobuje v lesních porostech škody.

15.9.2020 - Přátelé přírody oslaví 125. výročí založení svého hnutí
PRAHA/OLOMOUC (Přátelé přírody, z. s.) - Před jeden a čtvrt stoletím, 16. září 1895, byla v rakouské Vídni založena turistická skupina Přátelé přírody (Naturfreunde), z níž se velmi rychle rozrostlo stejnojmenné mezinárodní hnutí, jehož členové dnes působí na všech obydlených světadílech naší společné planety. O víkendu 18. – 20. září si toto výročí nejrůznějšími způsoby připomenou.

15.9.2020 - V Kambodži byl zahájen projekt ČRA, který zajistí obyvatelům 45 vesnic přístup k pitné vodě
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Pouze zhruba polovina obyvatel kambodžské provincie Kampong Chhnang má přístup k nezávadné pitné vodě. Počet míst s přístupem k ní je nedostatečný a nepokrývá celkovou potřebu obyvatel. 8. září byl proto v Kambodži slavnostně zahájen čtyřletý projekt, jehož cílem je zajistit přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě, sanitaci a hygieně ve dvou oblastech provincie Kampong Chhnang, stejně jako přispět k šíření osvěty a budování kapacit místních obyvatel a poskytovatelů vody. Slavnostního zahájení projektu se zúčastnil vedoucí zastupitelského úřadu ČR v Phnompenhu Vlastimil Tesař a zástupce guvernéra provincie Kampong Chhnang H.E. Am Sophea.

15.9.2020 - V Kambodži byl zahájen projekt ČRA, který zajistí obyvatelům 45 vesnic přístup k pitné vodě
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Pouze zhruba polovina obyvatel kambodžské provincie Kampong Chhnang má přístup k nezávadné pitné vodě. Počet míst s přístupem k ní je nedostatečný a nepokrývá celkovou potřebu obyvatel. 8. září byl proto v Kambodži slavnostně zahájen čtyřletý projekt, jehož cílem je zajistit přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě, sanitaci a hygieně ve dvou oblastech provincie Kampong Chhnang, stejně jako přispět k šíření osvěty a budování kapacit místních obyvatel a poskytovatelů vody. Slavnostního zahájení projektu se zúčastnil vedoucí zastupitelského úřadu ČR v Phnompenhu Vlastimil Tesař a zástupce guvernéra provincie Kampong Chhnang H.E. Am Sophea.

14.9.2020 - Komentář Dany Balcarové: Ochranu přírody musí podpořit jasně stanovené financování
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes projedná závěry kontroly Nejvyššího kontrolní úřad (NKÚ) o hospodaření národních parků. Audit, který mám rovněž k dispozici, odhalil závažná systémová pochybení, která jdou na vrub Ministerstva životního prostředí. Jde zejména o problematiku financování správ národních parků. Ty si dnes 44 procent svých nákladů kryjí prodejem dřeva a dalších 20 procent pomocí evropských fondů. Současný stav je podle Pirátů neudržitelný. Ceny dřeva v důsledku kůrovcové gradace klesají a národní parky nemohou krýt své náklady prodejem toho, co mají chránit. Pokud stát zákonem ukládá správě národních parků péči o chráněné území, musí jí k tomu poskytnout prostředky.

14.9.2020 - Evropský týden mobility v Kopřivnici
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - V tradičním termínu 16.–22. září se také letos uskuteční Evropský týden mobility (ETM), jehož součástí je i Den bez aut. Kopřivnice k této události připravila pestrý program akcí, jejichž smyslem je podpořit udržitelné formy dopravy, a vytvářet tak příjemnější a zdravější město pro život.

14.9.2020 - Ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí mají odpovědnost za probíhající ničení evropsky výjimečné přírody Králického Sněžníku
KRÁLÍKY (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a Společnost přátel Jeseníků) - Ekologické organizace upozorňují na probíhající nevratné poškození evropsky mimořádné přírody na vrcholu Králického Sněžníku, které způsobuje již zahájená výstavba rozhledny na polské straně, bezprostředně u hranice České republiky. Jak dokládají záběry přímo z místa, na vrcholu hory se pohybuje bagr a nakladač a provádí se výkopové práce pro základy objektu [1]. Vybudováním rozhledny a jejím provozováním dojde k výraznému nárůstu počtu turistů na vrcholu hory s mnoha negativními dopady v prostředí unikátního ekosystému alpínského bezlesí. Ochranářské organizace proto zvažují podání stížnosti k Evropské komisi, protože pravidla pro umisťování takových staveb do chráněné přírody podle všeho nebyla dodržena.

14.9.2020 - Podklady pro Babišův pořad Čau lidi nejsou z úřadu vlády
(Děti Země) - Své promluvy říká Andrej Babiš jako politik, nikoliv jako předseda vlády

14.9.2020 - Nedachlebice budou mít ekologičtější odpadové hospodářství
ZLÍN (meneodpadu.cz) - Proměnu odpadového hospodaření spustila obec Nedachlebice ve Zlínském kraji. Ta představila chytré řešení odpadů. Již nyní, krátce po zavedení nových technologií, zaznamenala obec úspory. Například množství komunálního odpadu kleslo o 20 procent, zatímco příspěvky od společnosti EKO-KOM vzrostly o více než třetinu! Zástupci samosprávy očekávají jak zlepšení efektivity nakládání s odpady, tak i další finanční úsporu.

14.9.2020 - Mezinárodní výstava politických karikatur 2020 před Národní technickou knihovnou Praha 6, v úterý, 15.9.2020 o 15:00 hod.
PRAHA (OZ Euforion) - OZ Euforion Vás srdečně zve na další zastávku putovní výstavy politických karikatur. Otevření se uskuteční před Národní technickou knihovnou
Praha 6, v úterý, 15.9.2020 o 15:00 hod.


14.9.2020 - Pozvánka na BRUNCH a představení nového komunitního centra v Dobříši
DOBŘÍŠ (Brdy-Vltava o.p.s.) - Dobříš – nové místo pro setkávání a společné sdílení nejenom pro dobříšské se pro Vás exluzivně otevře již 30. září 2020 v 10 hodin skvělým brunchem, který ve 13 hodin zakončíme zážitkovou ochutnávkou na naší nové adrese Pionýrů 892, Dobříš.


13.9.2020 - Mezinárodní Den ekologie 14. září poprvé v České republice
Praha (Česká společnost pro ekologii) - Česká republika se potýká se současnými výzvami jako je sucho, kůrovcová kalamita nebo úbytek opylujícího hmyzu. Tuto situaci vnímá každý při procházce přírodou, městem nebo přímo na vlastní zahradě. Souvisí to s klimatickou změnou nebo spíš s velkoplošným intenzivním zemědělstvím? A je správnou cestou stavba nových přehrad nebo pěstování řepky? Zeptali jsme se předních českých odborníků. Ekologie jako věda nám může pomoci porozumět tomu, co se kolem nás děje. Výsledky výzkumů můžeme využít při rozhodování, jaká opatření přijímat na úrovni obcí, co udělat přímo se svým domem nebo zahradou a co požadovat po politicích na krajské nebo celostátní úrovni. Mezinárodní Den ekologie se slaví ve světě letos již počtvrté, u nás se k němu připojuje Česká společnost pro ekologii.

11.9.2020 - KDU-ČSL odstartovala závěrečnou fázi volební kampaně s heslem „Máme klíčová řešení“
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci v pátek ve velkém sále Paláce Charitas zahájili závěrečnou část kampaně před krajskými a senátními volbami. Moderátorského žezla se ujal europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. V úvodu tiskové konferece ukázali lidovci několik klipů z plánované kampaně „Rozumíme rodičům“, poté už došlo na představení jednotlivých kandidátů a jejich krajů. Předseda lidovců a kandidát na hejtmana Olomouckého kraje Marian Jurečka zdůraznil, že KDU-ČSL je stranou, která je v krajích silná. „Tam, kde jsme ve vedení, ukazujeme, že kraje spravovat umíme,“ řekl při zahájení.

11.9.2020 - Stopovat vlky se budou už za měsíc učit noví dobrovolníci Vlčích hlídek v Lužických horách
PRAHA (Hnutí DUHA) - Noví dobrovolníci se již brzy začnou učit jak poznat vlčí stopu, jak zjistit, zda v lese žije rys či jak vypadá medvědí strom. To vše je totiž součástí seminářů pro zájemce o účast v tzv. Vlčích a Rysích hlídkách. Školení plná přednášek i praktických ukázek stopování se rozjíždí již v říjnu!

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 851 | Další

Online diskuse
22.9.2020 - Zelený plán obnovy: Povzbudí ekonomiku, vyčistí energetiku a ozdraví krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí DUHA ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů a experty SPOT - Centra pro společenské otázky dnes představili stínový návrh opatření, která by neměla chybět v Národním plánu obnovy. Česká republika by díky němu mohla posílit svoji energetickou soběstačnost, snížit emise, ozdravit krajinu a získat desítky tisíc nových pracovních míst.

22.9.2020 - Místní už nechtějí čekat. Požadují bezodkladné ukončení těžby starých stromů v Moravské Amazonii
Brno (Hnutí Brontosaurus) - (Břeclav, 21. září 2020) – Jihomoravští občané nechtějí dále tolerovat liknavý postup státních orgánů, a proto nedávno spustili petici za ukončení bezohledných zásahů v cenném lužním lese Moravské Amazonie na soutoku řek Moravy a Dyje. Stalo se tak poté, co přes šest tisíc vědců z odborných společností, státní ochrana přírody, orgány Evropské unie i běžní občané marně požadovali po státním podniku Lesy ČR, aby splnil požadavky ochrany přírody a začal zde hospodařit jako řádný správce státního majetku.

22.9.2020 - Nevyhazujeme, opravujeme a zachraňujeme užitečné věci
Praha (Pražské služby) - Ve sběrných dvorech i velkoobjemových kontejnerech často končí věci, které by nadále mohly plnit svou funkci. Nejčastěji se jedná o dřevěné kusy nábytku a další vybavení domácností. Pražské služby se v posledním spotu kampaně „Jde to i jinak“ zaměřují na opravu a opětovné využívání věcí.

22.9.2020 - Divocí koně a zubři z unikátní české rezervace znovu zaujali svět. Od USA, přes Rusko, Čínu a Indii až po Nový Zéland nebo Saúdskou Arábii
Praha (Česká krajina) -

21.9.2020 - Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat
BAD SCHANDAU (Správa NP České Švýcarsko) - Ve druhém zářiovém týdnu podepsali během odborného semináře pořádaného Centrem Národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau na téma “Labe – společné přírodní dědictví” představitelé osmi českých a německých chráněných území ležících podél toku Labe memorandum představující základní kámen jejich nadcházející přeshraniční spolupráce. Memorandum zakládá iniciativu nazvanou Elbe Parks (tzn. Labská chráněná území či "Labské parky"), sdružení chráněných území podél celého toku Labe sdílejících řadu společných cílů v oblasti ochrany vod, přírody a krajiny.

21.9.2020 - Ohlédnutí za letní turistickou sezónou v KRNAP
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - S ohledem na jarní situaci s koronavirem mnozí předpovídali, že v průběhu letních měsíců poklesnou počty zahraničních výjezdů a výrazně stoupne návštěvnost českých regionů. Tuto situaci jsme očekávali i v Krkonoších. Čísla, která má Správa KRNAP k dispozici ze svých sčítačů to potvrzují.

18.9.2020 - Na nejlepší půdě se budou dál stavět obchodní centra! Lidovecký návrh, který to zakazoval, ve Sněmovně neprošel
PRAHA (KDU-ČSL) - Poslanci v pátek dopoledne schválili návrhy předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky na větší ochranu cenných vodních zdrojů a také podporu budování krajinných prvků, jako jsou remízky, mokřady, rašeliniště atd. Bohužel neprošel další z lidoveckých návrhů, který zakazuje stavět obchodní a logistická centra na nejkvalitnější zemědělské půdě.

18.9.2020 - Den čisté mobility
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Celodenní akce s programem pro děti i dospělé - 22.9.2020 - od 9 - 18 hodin - náplavka u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích.

18.9.2020 - Piráti prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i zveřejňování dat o jejích zásobách. Plní tak svůj plán na boj se suchem
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i lepší informování o stavu spodních a povrchových toků. Dolní komora totiž schválila spolu s vládní novelou vodního zákona i pozměňovací návrhy pirátského poslance Radka Holomčíka. „Jeden z našich návrhů má podpořit snazší využití takzvané šedé vody v budovách. Jde o vodu třeba z umyvadel nebo sprch. Pokud se hygienicky upraví, bude možné ji využívat pro splachování, úklid nebo třeba mytí aut,“ uvedl Holomčík, který se problematice dlouhodobě věnuje. Piráti již v červnu představili svůj třífázový plán „Vodu řešíme teď“. Ten přináší celou řadu ucelených záměrů, jak se v Česku vypořádat s extrémními projevy změny klimatu.

18.9.2020 - Martin Kupka: Není na co čekat, proto podporuji petici za dostavbu D3!
PRAHA (ODS Středočeský kraj) - Komentář Martina Kupky k petici jihočeské ODS.

18.9.2020 - Sněmovna odmítla pirátské návrhy na rychlejší konec skládkování. Nová oběhová legislativa je málo ambiciózní
PRAHA (Česká pirátská strana) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení vyslovila souhlas se zákony z tzv. oběhového balíčku, které mají zlepšit nakládání s odpady. Piráti ale upozorňují na to, že je schválená legislativa nedostatečná. Předložili k ní proto téměř třicet pozměňovacích návrhů, mimo jiných na dřívější zákaz skládkování, zvýšení bezpečnosti na skládkách nebo zavedení poplatku za spalování. Ty ale plénum odmítlo. „Zákony dle mého názoru postrádají prvky, které by napomohly větší recyklaci a byly opravdu pokrokové. Skládkovat tak budeme až do roku 2030 a monopol firmy EKO-KOM na sběr a recyklaci obalových odpadů také jen tak neskončí. Piráti ve svém úsilí ale nepoleví a budeme se i nadále zasazovat o recyklaci a maximální využívání materiálů, co máme. Pirátským mottem je: nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne,” komentoval pirátský poslanec František Elfmark, který je autorem zmiňovaných návrhů a problematice se dlouhodobě věnuje.

18.9.2020 - Pot, tvrdá práce a kamera. Revitalizovali jsme polní cestu a zasázeli zeleň
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Několik hodin práce ve svém volném čase mají za sebou naši členové, kteří o předminulém víkendu revitalizovali polní cestu u obce Nepřívěc. Při práci nás sledoval štáb České televize, který natáčel pořad Náš venkov.

17.9.2020 - Vlčata se letos v ČR narodila minimálně v 10 smečkách
PRAHA (Hnutí DUHA) - Nejméně u desíti vlčích smeček zaznamenali zoologové letos v létě úspěšnou reprodukci. A to v oblasti Šumavy, Krušných hor, Lužických hor, Ralska, Broumovska, Slezských Beskyd a Javorníků. Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená přímo v rámci aktivit v terénu [1].

17.9.2020 - Pozor! Slyším medvěda!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - "Dobrý den, rád bych oznámil, že jsem zrovna pod Sněžkou a slyším tady řvát medvědy. Musejí být alespoň tři!" Podobné maily či telefonáty na tísňovou linku Správy KRNAP v posledních dnech dostáváme opakovaně. Rádi bychom znepokojené návštěvníky uklidnili. Nejsou to medvědi, ale jeleni.

17.9.2020 - Na jaře příštího roku se cyklisté dočkají nového úseku na trase Odra–Nisa
CHOTYNĚ (Liberecký kraj) - V pondělí 14. září začala kácením lesního porostu výstavba cyklotrasy Odra–Nisa v úseku Chotyně – Bílý Kostel nad Nisou. Celkové náklady dosahují 18.529.019,57 korun včetně DPH. Stavba je spolufinancována z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury. Celková doba výstavby je 185 dní.

17.9.2020 - Městské včely nalezly nové útočiště ve výukovém včelíně
Praha (ZŠ Dědina, Praha 6) - V srpnu byl na zahradě ZŠ Dědina na Praze 6 dokončen neobvyklý šestiboký včelín, který byl spolu s dalšími výukovými prvky postaven v rámci projektu Zahrada dvanácti smyslů, podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR. Školní zahrada se tak stává přívětivějším místem pro výuku – a to je v době pandemie obzvlášť potřebné.

17.9.2020 - Evropský parlament připravil transformační podporu pro regiony
BRUSEL (Česká pirátská strana) - V Evropském parlamentu se včera ve večerních hodinách odhlasovalo zřízení Fondu spravedlivé transformace (JTF), který v příštích deseti letech přivede do Česka miliardy – Česko bude čtvrtý největší příjemce peněz v Evropské unii. Prostředky se využijí na zavedení čistých technologií, vybudování infrastruktury pro cenově dostupnou energii, snižování emisí skleníkových plynů, digitalizaci, zakládání nových firem, zvyšování kvalifikace pracovníků, a i na jejich rekvalifikaci v regionech nejsilněji postižených restrukturalizací průmyslu. V Česku se to týká zejména Ostravska, Ústecka a Karlovarska.

17.9.2020 - Martin Kuba reaguje na prohlášení premiéra Andreje Babiše
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ODS Jihočeský kraj) - Předseda jihočeské ODS a krajský zastupitel Martin Kuba ve čtvrtek reagoval na prohlášení premiéra Andreje Babiše. Ten se počátkem září sešel s odpůrci tzv. západní varianty D3 a prodiskutoval s nimi jiné silniční varianty. Kubu vyděsilo především prohlášení premiéra, že o návrzích prý bude přemýšlet a znovu se má s odpůrci stavby potkat v říjnu. Podle Martina Kuby ale žádné jiné silniční varianty neexistují a premiér naslouchá křičící menšině na úkor Jihočechů, kteří na dálniční spojení s hlavním městem čekají desítky let.

17.9.2020 - Rezervace divokých koní dnes večer získala prestižní cenu za udržitelnost SDGs v katergorii Změna klimatu
Praha (Česká krajina) -

16.9.2020 - Fond pro spravedlivou transformaci využijme pro přeměnu našich uhelných regionů. Vybudujme na Karvinsku „Ráj“
BRUSEL (ODS) - ​​​​​​​Evropský parlament dnes schvaluje vznik tzv. Fondu pro spravedlivou transformaci (Just transition fund). Jeho cílem je poskytnout peníze regionům, které budou nejvíce zasaženy přechodem na bezuhlíkovou ekonomiku. V České republice se to týká Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

16.9.2020 - Místo posilování konkurenceschopnosti EU představila Ursula von der Leyen návrhy na nové daně a větší integraci
BRUSEL (ODS) - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen dnes na půdě Evropského parlamentu přednesla „Zprávu o stavu Unie“. V ní se věnovala řadě otázek, které trápí nejen Evropskou unii, ale celý svět.

16.9.2020 - Sněmovna podpořila zákaz klecového chovu slepic
PRAHA (Česká pirátská strana) - Poslanecká sněmovna dnes schválila pozměňovací návrh o zákazu klecového chovu slepic od roku 2027. „Těší mě, že poslanci podpořili náš pozměňovací návrh podaný společně s poslancem Chvojkou, Elfmarkem, Maříkovou a Pekarovou Adamovou, a vyslyšeli tak volání veřejnosti i mnoha odborníků. Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic,” okomentoval výsledek hlasování poslanec Pirátů Jan Pošvář.

16.9.2020 - Poslanci odsouhlasili konec drezury divokých druhů zvířat v cirkusech
Praha (Svoboda zvířat) - Dobrý den,
máme pro Vás aktuální zprávu, Poslanecká sněmovna projednala zákaz drezury divokých druhů zvířat v cirkusech. Vládní novela zákona na ochranu zvířat proti týrání tak právě prošla třetím čtením.

Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat


16.9.2020 - Petr Bendl: Vyzvali jsme vládu, aby řešila klecový chov na úrovni EU
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté podpořili konec klecového chovu. Zároveň prostřednictvím usnesení vyzvali vládu, aby klecový chov řešila na úrovni Evropské unie a nedocházelo tak k dovážení klecových vajec ze zahraničí. Čeští zemědělci nesmí být znevýhodněni a konkurenceschopnost českých firem se musí zachovat. Navrhované usnesení ale vládní většina nepodpořila.

16.9.2020 - Evropská komise navrhuje zvýšit klimatický cíl EU pro rok 2030 na 55 %. Dle stanoviska Klimatické koalice je cíl nízký, ale akceptovatelný
PRAHA (Klimatická koalice) - Ve středu 16. září 2020 Evropská komise prostřednictvím projevu své předsedkyně Ursuly von der Leyen představila návrh, aby Evropská unie do roku 2030 snížila emise skleníkových plynů o alespoň 55 % oproti roku 1990. Vyjádřila tak podporu méně ambicióznímu snižování emisí skleníkových plynů než výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, který minulý týden podpořil snížení emisí o 60 %. O konečném cíli pro rok 2030, který má nahradit stávající nedostatečnou 40 % redukci emisí oproti roku 1990, pak bude v říjnu rozhodovat Evropská rada. Klimatická koalice k revizi cílů EU pro snížení emisí do roku 2030 vydala stanovisko, podle kterého je cíl navržený Evropskou komisí tím nejnižším možným, který umožňuje dosažení klimatické neutrality do roku 2050 a který by v ideálním případě měl být navýšen na 65 %.

16.9.2020 - O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po "koronaturistické" sezóně
PRAHA (Ukliďme Česko, MŽP ČR a ČSOP) - Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu (19. září) na úklid po nepořádných turistech. Akce proběhne již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se koná ve více než 150 zemích. Letos jeho hlavním tématem jsou cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků.

16.9.2020 - O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po „koronaturistické“ sezóně
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu (19. září) na úklid po nepořádných turistech. Akce proběhne již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se koná ve více než 150 zemích. Letos jeho hlavním tématem jsou cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků.

16.9.2020 - DEN ČISTÉ MOBILITY
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Celodenní zábavně-vzdělávací akce nejen pro školy, zaměřená na ekologické cestování. Na náplavce Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. V úterý 22.9.2020, od 9 - 18:00 hodin.

16.9.2020 - Další beskydský mokřad hlásí uklizeno
(Crest Communications) - Mokřady pomáhají k lepšímu zadržování vody v krajině. Je ale nutné je pravidelně čistit a uklízet. Další na řadě byla oblast Plucnarka na Čeladné. O mokřady v Beskydech pečují odborníci z Českého svazu ochránců přírody Salamandr za podpory pivovaru Radegast.

16.9.2020 - Ředitelé nadnárodních korporací i českých firem společně prohlašují, že cirkulární ekonomika je jejich odpovědností
Praha (CIRA Advisory) - Středa 9. září se nesla ve znamení cirkulární ekonomiky na nejvyšších místech byznysu. Ředitelé českých poboček nadnárodních korporací jakými jsou Coca-Cola HBC, IKEA či Nestlé, společně s předními představiteli tuzemského udržitelného byznysu – Nafigate Cosmetics, Nano Energies, Impact Hub či CIRAA se potkali na konferenci Circular Economy, It’s CEO’s Agenda! (Cirkulární ekonomika je záležitostí generálních ředitelů). Společně ukázali, že oběhové hospodářství a udržitelnost pro ně už dávno nejsou pouze trendem, ale dlouhodobou strategií, skrze kterou už teď řídí svoje firmy. Odbornou garanci nad programem konference držel Institut cirkulární ekonomiky, který v Česku už více než pět let pracuje s korporacemi i samosprávami a radí jim v otázkách oběhového hospodářství.

16.9.2020 - Díky deštivém roku se v rezervaci divokých koní poprvé rozmnožily dva druhy žab, další se zabydlel
Praha (Česká krajina) -

16.9.2020 - Evropský parlament schválil naši zprávu o obnově lesů
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament dnes výraznou většinou hlasů schválil zprávu Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin iniciovanou a připravenou Stanislavem Polčákem (STAN), která upozorňuje na dopady odlesňování jak v EU, tak ve světě, a navrhuje opatření, která jej mají výrazně omezit.

16.9.2020 - Mykologové našli vzácný hřib rudonáchový
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Velký úspěch zaznamenali naši mykologové z Mykologického klubu Ryzec. Našli totiž vzácný a jeden z našich nejkrásnějších hřibů - hřib rudonachový.

15.9.2020 - Slow market Plzeň
PLZEŇ (ENVIC, občanské sdružení) - Zažijte den jinak. Zažijte první plzeňský Slow market, který v sobotu 19. září od 10 do 18 hodin nabídne pohodovou atmosféru nabitou vůněmi, chutěmi a kreativitou. Organizátoři akce přes deset let pečlivě vybírali ty nejzajímavější řemeslníky a designéry na těch nejkrásnějších akcích po celé naší zemi.

15.9.2020 - Čeští vědci a vědkyně vyzývají Uhelnou komisi české vlády k rychlému útlumu uhelných elektráren. Jedině rychlý přechod na obnovitelné zdroje nám dává šanci zabránit klimatickému rozvratu
PRAHA - 83 českých vědců a vědkyň z oborů sahajících od medicínských věd přes klimatologii až po hydrobiologii, geofyziku či environmentální psychologii sepsali výzvu adresovanou členům a členkám Uhelné komise, poradnímu orgánu české vlády, který má letos rozhodnout o termínu ukončení těžby a spalování uhlí v Česku. Výzva požaduje, aby Uhelná komise vzhledem k závazkům vyplývajícím z Pařížské dohody i k rychle se prohlubující klimatické krizi zvolila ten nejrychlejší zvažovaný scénář konce uhlí v Česku.

15.9.2020 - „Papoušci severu“ osidlují rezervaci. Vlha pestrá je novým společníkem divokých koní
PRAHA (Česká krajina) - Zákonem chráněná vlha pestrá, která nepřehlédnutelnou pestrostí svého zbarvení připomíná tropické papoušky, začíná osidlovat rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ornitologové tam opakovaně tyto atraktivní opeřence pozorovali v rámci probíhajícího biologického monitoringu.

15.9.2020 - Mravenec dřevokaz ve smrkových lesích: škůdce nebo pomocník?
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - V současné době vrcholí ve středoevropských lesích kůrovcová kalamita. Její následky budou dlouhodobé, možná i trvalé. Proto si vědci a odborná veřejnost kladou otázku, jak v budoucnu bránit lesy proti biotickým činitelům tak, aby nepůsobily rozsáhlé škody na hospodářských lesích. Musíme však také porozumět tomu, v jakých situacích jsou biotičtí činitelé (hmyz a houby) škůdci a v jakých ne, protože například ne všechen dřevokazný hmyz způsobuje v lesních porostech škody.

15.9.2020 - Přátelé přírody oslaví 125. výročí založení svého hnutí
PRAHA/OLOMOUC (Přátelé přírody, z. s.) - Před jeden a čtvrt stoletím, 16. září 1895, byla v rakouské Vídni založena turistická skupina Přátelé přírody (Naturfreunde), z níž se velmi rychle rozrostlo stejnojmenné mezinárodní hnutí, jehož členové dnes působí na všech obydlených světadílech naší společné planety. O víkendu 18. – 20. září si toto výročí nejrůznějšími způsoby připomenou.

15.9.2020 - V Kambodži byl zahájen projekt ČRA, který zajistí obyvatelům 45 vesnic přístup k pitné vodě
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Pouze zhruba polovina obyvatel kambodžské provincie Kampong Chhnang má přístup k nezávadné pitné vodě. Počet míst s přístupem k ní je nedostatečný a nepokrývá celkovou potřebu obyvatel. 8. září byl proto v Kambodži slavnostně zahájen čtyřletý projekt, jehož cílem je zajistit přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě, sanitaci a hygieně ve dvou oblastech provincie Kampong Chhnang, stejně jako přispět k šíření osvěty a budování kapacit místních obyvatel a poskytovatelů vody. Slavnostního zahájení projektu se zúčastnil vedoucí zastupitelského úřadu ČR v Phnompenhu Vlastimil Tesař a zástupce guvernéra provincie Kampong Chhnang H.E. Am Sophea.

15.9.2020 - V Kambodži byl zahájen projekt ČRA, který zajistí obyvatelům 45 vesnic přístup k pitné vodě
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Pouze zhruba polovina obyvatel kambodžské provincie Kampong Chhnang má přístup k nezávadné pitné vodě. Počet míst s přístupem k ní je nedostatečný a nepokrývá celkovou potřebu obyvatel. 8. září byl proto v Kambodži slavnostně zahájen čtyřletý projekt, jehož cílem je zajistit přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě, sanitaci a hygieně ve dvou oblastech provincie Kampong Chhnang, stejně jako přispět k šíření osvěty a budování kapacit místních obyvatel a poskytovatelů vody. Slavnostního zahájení projektu se zúčastnil vedoucí zastupitelského úřadu ČR v Phnompenhu Vlastimil Tesař a zástupce guvernéra provincie Kampong Chhnang H.E. Am Sophea.

14.9.2020 - Komentář Dany Balcarové: Ochranu přírody musí podpořit jasně stanovené financování
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes projedná závěry kontroly Nejvyššího kontrolní úřad (NKÚ) o hospodaření národních parků. Audit, který mám rovněž k dispozici, odhalil závažná systémová pochybení, která jdou na vrub Ministerstva životního prostředí. Jde zejména o problematiku financování správ národních parků. Ty si dnes 44 procent svých nákladů kryjí prodejem dřeva a dalších 20 procent pomocí evropských fondů. Současný stav je podle Pirátů neudržitelný. Ceny dřeva v důsledku kůrovcové gradace klesají a národní parky nemohou krýt své náklady prodejem toho, co mají chránit. Pokud stát zákonem ukládá správě národních parků péči o chráněné území, musí jí k tomu poskytnout prostředky.

14.9.2020 - Evropský týden mobility v Kopřivnici
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - V tradičním termínu 16.–22. září se také letos uskuteční Evropský týden mobility (ETM), jehož součástí je i Den bez aut. Kopřivnice k této události připravila pestrý program akcí, jejichž smyslem je podpořit udržitelné formy dopravy, a vytvářet tak příjemnější a zdravější město pro život.

14.9.2020 - Ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí mají odpovědnost za probíhající ničení evropsky výjimečné přírody Králického Sněžníku
KRÁLÍKY (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a Společnost přátel Jeseníků) - Ekologické organizace upozorňují na probíhající nevratné poškození evropsky mimořádné přírody na vrcholu Králického Sněžníku, které způsobuje již zahájená výstavba rozhledny na polské straně, bezprostředně u hranice České republiky. Jak dokládají záběry přímo z místa, na vrcholu hory se pohybuje bagr a nakladač a provádí se výkopové práce pro základy objektu [1]. Vybudováním rozhledny a jejím provozováním dojde k výraznému nárůstu počtu turistů na vrcholu hory s mnoha negativními dopady v prostředí unikátního ekosystému alpínského bezlesí. Ochranářské organizace proto zvažují podání stížnosti k Evropské komisi, protože pravidla pro umisťování takových staveb do chráněné přírody podle všeho nebyla dodržena.

14.9.2020 - Podklady pro Babišův pořad Čau lidi nejsou z úřadu vlády
(Děti Země) - Své promluvy říká Andrej Babiš jako politik, nikoliv jako předseda vlády

14.9.2020 - Nedachlebice budou mít ekologičtější odpadové hospodářství
ZLÍN (meneodpadu.cz) - Proměnu odpadového hospodaření spustila obec Nedachlebice ve Zlínském kraji. Ta představila chytré řešení odpadů. Již nyní, krátce po zavedení nových technologií, zaznamenala obec úspory. Například množství komunálního odpadu kleslo o 20 procent, zatímco příspěvky od společnosti EKO-KOM vzrostly o více než třetinu! Zástupci samosprávy očekávají jak zlepšení efektivity nakládání s odpady, tak i další finanční úsporu.

14.9.2020 - Mezinárodní výstava politických karikatur 2020 před Národní technickou knihovnou Praha 6, v úterý, 15.9.2020 o 15:00 hod.
PRAHA (OZ Euforion) - OZ Euforion Vás srdečně zve na další zastávku putovní výstavy politických karikatur. Otevření se uskuteční před Národní technickou knihovnou
Praha 6, v úterý, 15.9.2020 o 15:00 hod.


14.9.2020 - Pozvánka na BRUNCH a představení nového komunitního centra v Dobříši
DOBŘÍŠ (Brdy-Vltava o.p.s.) - Dobříš – nové místo pro setkávání a společné sdílení nejenom pro dobříšské se pro Vás exluzivně otevře již 30. září 2020 v 10 hodin skvělým brunchem, který ve 13 hodin zakončíme zážitkovou ochutnávkou na naší nové adrese Pionýrů 892, Dobříš.


13.9.2020 - Mezinárodní Den ekologie 14. září poprvé v České republice
Praha (Česká společnost pro ekologii) - Česká republika se potýká se současnými výzvami jako je sucho, kůrovcová kalamita nebo úbytek opylujícího hmyzu. Tuto situaci vnímá každý při procházce přírodou, městem nebo přímo na vlastní zahradě. Souvisí to s klimatickou změnou nebo spíš s velkoplošným intenzivním zemědělstvím? A je správnou cestou stavba nových přehrad nebo pěstování řepky? Zeptali jsme se předních českých odborníků. Ekologie jako věda nám může pomoci porozumět tomu, co se kolem nás děje. Výsledky výzkumů můžeme využít při rozhodování, jaká opatření přijímat na úrovni obcí, co udělat přímo se svým domem nebo zahradou a co požadovat po politicích na krajské nebo celostátní úrovni. Mezinárodní Den ekologie se slaví ve světě letos již počtvrté, u nás se k němu připojuje Česká společnost pro ekologii.

11.9.2020 - KDU-ČSL odstartovala závěrečnou fázi volební kampaně s heslem „Máme klíčová řešení“
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci v pátek ve velkém sále Paláce Charitas zahájili závěrečnou část kampaně před krajskými a senátními volbami. Moderátorského žezla se ujal europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. V úvodu tiskové konferece ukázali lidovci několik klipů z plánované kampaně „Rozumíme rodičům“, poté už došlo na představení jednotlivých kandidátů a jejich krajů. Předseda lidovců a kandidát na hejtmana Olomouckého kraje Marian Jurečka zdůraznil, že KDU-ČSL je stranou, která je v krajích silná. „Tam, kde jsme ve vedení, ukazujeme, že kraje spravovat umíme,“ řekl při zahájení.

11.9.2020 - Stopovat vlky se budou už za měsíc učit noví dobrovolníci Vlčích hlídek v Lužických horách
PRAHA (Hnutí DUHA) - Noví dobrovolníci se již brzy začnou učit jak poznat vlčí stopu, jak zjistit, zda v lese žije rys či jak vypadá medvědí strom. To vše je totiž součástí seminářů pro zájemce o účast v tzv. Vlčích a Rysích hlídkách. Školení plná přednášek i praktických ukázek stopování se rozjíždí již v říjnu!

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 851 | Další