ecomonitor.cz
verze pro tisk
21.2.2020 - Petice proti polskému dolu Turów dostala v europarlamentu zelenou
BRUSEL/LIBEREC (Strana zelených) - Petici proti rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów bude projednávána přednostně. Rozhodl tak petiční výbor Evropského parlamentu. Petici, která upozorňuje na rizika těžby uhlí na samotné hranici Česka, podepsalo přes deset tisíc lidí. „Je skvělé, že se tím Evropský parlament chce zabývat,“ komentuje rozhodnutí Josef Šedlbauer, zelený zastupitel v Libereckém kraji. „Úplně nejlepší by bylo, kdyby to polskou i českou stranu rozhoupalo ke spolupráci při přechodu na obnovitelnou energetiku. Jiné udržitelné řešení nejen pro vodu v našem regionu stejně není,“ dodal.

21.2.2020 - Správa železnic vypisuje tendr na zhotovitele stavby Modernizace železničního uzlu Pardubice
PARDUBICE (Správa železnic) - Modernizace železniční infrastruktury na pardubickém hlavním nádraží přinese snížení hluku a zvýšení rychlosti projíždějících vlaků. Cestujícím budou sloužit opravená ostrovní nástupiště s bezbariérovým přístupem, nový orientační systém, staniční rozhlas, výtahy a eskalátory.

21.2.2020 - Na brněnskou dálnici se vracejí stroje, na konci roku bude hotovo už 127 km nové D1
BRNO (MD ČR) - Po zimní přestávce se postupně vracejí dělníci a stroje na brněnskou dálnici D1. V sobotu 22. února začnou přípravné práce u sjezdu na Benešov na 21. kilometru. V noci ze soboty 29. února na neděli 1. března dojde k noční demolici dvou dálničních nadjezdů u Humpolce. Práce na dalších úsecích budou zahájeny v průběhu března a dubna, celkem se bude najednou pracovat až na 71 kilometrech dálnice mezi Mirošovicemi a Kývalkou.

20.2.2020 - Nález zadáveného srnce u Radonic: pachatel neznámý
RADONICE (AOPK ČR) - Analýza DNA z odebraných vzorků ukázala profil lišky obecné. To samozřejmě neznamená, že srnce zabila liška – vzorky ale neobsahovaly genetický materiál lovce, kterým byl pravděpodobně vlk nebo pes. Liška se pouze přiživila na jeho kořisti.

20.2.2020 - Vrchol Sněžky z polské strany je opět otevřen
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Práce na opravě polské meteorologické stanice na Sněžce byly dokončeny. Ředitel polského Krkonošského národního parku proto s okamžitou platností otevřel trasy vedoucí na vrchol.

20.2.2020 - Kam s nimi? - Pneumatiky
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Starých pneumatik si můžeme všimnout všude okolo nás. V přírodě, na polích, u silnic. V lepším případě tam leží jedna, v tom horším je jich celá hromada. Jen v loňském roce jich dobrovolníci během akce Ukliďme svět, ukliďme Česko posbírali okolo 18 tisíc. Pokud je totiž nikdo neodklidí, budou na svém místě nerušeně ležet ještě stovky let. Existuje však lepší způsob, jak se starých pneumatik zbavit...

20.2.2020 - Ministr zemědělství: Nejsem proti zákazu klecového chovu slepic, musí ale být racionální
PRAHA (MZe ČR) - Diskuze kolem možného ukončení klecového chovu slepic musí mít racionální základ. Pokud nezačne zákaz platit ve všech evropských zemích současně a nebude regulovaný i dovoz ze třetích zemí, pak je z hlediska prospěchu pro zvířata zbytečný. Je o tom přesvědčený ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle něj by nepromyšlené ukončení klecových chovů zhoršilo konkurenceschopnost našich zemědělců.

20.2.2020 - Podporujeme co nejrychlejší výstavbu železničního spojení na Letiště Václava Havla
PRAHA (ČSSD Praha) - Pražská sociální demokracie vítá rozhodnutí Zastupitelstva MČ Praha 6, které podpořilo návrh SŽDC na železniční spojení z centra Prahy na Letiště Václava Havla s využitím tzv. jižní varianty tunelů.

20.2.2020 - Pražští energetici našli společnou řeč a budou spolupracovat v oblasti energetických úspor a služeb
PRAHA (Hl. město Praha) - Společnosti s majetkovou účastí hlavního města Prahy, Pražská plynárenská a Pražská energetika, patřící mezi nejvýznamnější tuzemské dodavatele energií, uzavřely prostřednictvím svých dceřiných společností Prometheus, energetické služby a Frontier Technologies memorandum o spolupráci.

20.2.2020 - Veronika Vrecionová: Postoj vlády při vyjednávání rozpočtu EU je chybný a povede k novým daním
BRUSEL (ODS) - ​​​​​​​Evropská rada dnes na mimořádném summitu projednává podobu tzv. víceletého finančního rámce pro roky 2021-2027. Česká vláda tlačí na navýšení výdajů EU, což podle europoslankyně Veroniky Vrecionové v důsledku povede k zavádění nových evropských daní.

19.2.2020 - Benešík: Vyzvali jsme premiéra Babiše, aby při vyjednávání o rozpočtu EU podpořil navýšení financí na pokrytí bezpečnosti našich a evropských občanů
PRAHA (KDU-ČSL) - Členové sněmovního výboru pro evropské záležitosti (VEZ) souhlasí s posílením bezpečnosti Evropské unie. Podle předsedy výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) musí mít EU adekvátní prostředky a finance k zajištění bezpečnosti svých občanů a efektivní ochrany své vnější hranice. „Proto jsme vyzvali předsedu vlády, aby při vyjednávání o rozpočtu EU na roky 2021 až 2027 podpořil finanční prostředky na pokrytí těchto potřeb,“ řekl poslanec a místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

19.2.2020 - Zvýšení hladiny VD Nové Mlýny projde procesem EIA
(Děti Země) - Připomínky Dětí Země i České společnosti ornitologické byly důvodné

19.2.2020 - Vykonávat právo myslivosti na cizím, to je to, oč tu běží
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - „Dědictví socialismu se nevzdáme“, to si zřejmě myslí, ale nahlas raději neříkají, v leckterých zemědělských družstvech a zemědělských společnostech, ale také mezi myslivci. Hospodařit na cizím, a bez zodpovědnosti, to je přece nejlepší způsob podnikání. A jelikož je takových lidí stále docela dost, a mají jistý vliv, vymýšlejí vládní tvůrci předpisů všelijaké kličky, jak tento stav zakonzervovat, a tak si zachovat, popřípadě získávat voliče. Nejnověji jde o novelu zákona o myslivosti, kterou připravilo ministerstvo zemědělství. Podle sedláků novela nerespektuje soukromé vlastnictví, nerespektuje jejich právo rozhodovat o vlastním hospodaření. A nejen to zaznělo na tiskové konferenci, kterou 13. února uspořádal Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA.

19.2.2020 - Sněmovní výbory nepodpořily zrušení klecových chovů. České zemědělství nemá nakročeno do 21. století, varuje Pošvář
PRAHA (Česká pirátská strana) - Pirátští poslanci se dnes na Zemědělském výboru a na Výboru pro životní prostředí snažili prosadit pozměňovací návrhy ve věci klecových chovů, mrzačení křídel mláďat ptáků a vázných ustájení, které by nasměrovaly české zemědělství do 21. století. Zcela zásadní návrh zrušení klecových chovů však díky hlasování hnutí ANO ani jedním z výborů neprošel. Stejně tak Zemědělský výbor nepodpořil zákaz mrzačení mláďat ptáků. Pouze se pirátskému poslanci Janu Pošvářovi podařilo prosadit zákaz vázného ustájení od roku 2030, který bude platit bez výjimek. „Díky tomuto návrhu dojde k tomu, že převáží dobré životní podmínky zvířat nad majetkovými zájmy chovatelů,” vysvětluje pirátský poslanec Jan Pošvář.

19.2.2020 - Zázrak na vlastní oči. Jediný pohled ukazuje znovuzrození přírody s pomocí divokých koní
Praha (Česká krajina) - Jeden pohled vydá za tisíc slov. Staré přísloví nejlépe vystihuje porovnání fotografických záběrů z bývalého vojenského prostoru Milovice. První snímek ukazuje bezútěšné porosty agresivní třtiny křovištní, která v těchto místech dominovala v roce 2014. Druhý rozkvetlé louky kopretin a šalvějí, které se vrátily díky pastvě divokých koní a zpětně šlechtěných praturů.

19.2.2020 - Premiér Babiš odmítl představit konkrétní návrhy k víceletému finančnímu rámci EU
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na mimořádném summitu Evropské rady bude projednáván návrh víceletého finančního rámce na období 2021-2027, který čelí dlouhodobě kritice premiéra Babiše. Piráti se dnes na Výboru pro evropské záležitosti opakovaně ptali, jaké konkrétní návrhy premiér na summitu představí. Andrej Babiš však nepřednesl jediný konstruktivní návrh a odmítl i žádost o předání informací ze svých podkladů, v nichž údajně konkrétní návrhy má.

18.2.2020 - Komentář Františka Elfmarka: Nový stavební zákon nevychází z analytických dat, podle MMR by to bylo složité
PRAHA (Česká pirátská strana) - Dnes proběhla již třetí debata nad podklady k novému stavebnímu zákonu poslanecké pracovní skupiny pro elektronizaci stavebního řízení a pro rekodifikaci stavebního zákona, která je nově zřízena pod Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Bohužel se potvrdilo, že zcela chybí analytická data, ze kterých by mohl nový návrh stavebního zákona vycházet. Bez toho však budeme mít zákon, který se nebude opírat o realitu, ale zřejmě jen o domněnky paní ministryně Dostálové. Argument Ministerstva pro místní rozvoj, že analytická data nejsou, protože je celý proces složitý, je alarmující.

18.2.2020 - Komentář Dany Balcarové: Nedostatek vody vyřeší podpora jejího zadržování v krajině, péče o ekosystémy a vývoj nových technologií
PRAHA (Česká pirátská strana) - Pod mou záštitou se dnes na Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny konal seminář s názvem „Cena, kvalita a dostupnost pitné vody“. Seminář jsem uspořádala především proto, abych s pomocí odborníků téma přiblížila také poslancům, kteří budou v příštích týdnech o vodě v České republice rozhodovat. V současné době totiž Sněmovna projednává novelu vodního zákona i návrh na ústavní ochranu vody. Právě novelu vodního zákona zítra projedná také Výbor pro životní prostředí.

18.2.2020 - Senátním kandidátem Pirátů na Teplicku je Tomáš Tožička. Věnovat se chce problematice regionálního rozvoje, dostupného bydlení, exekučních pastí či podpoře malého a středního podnikání
TEPLICE (Česká pirátská strana) - Kandidátem Pirátů v doplňovacích senátních volbách na Teplicku je Tomáš Tožička. Kandidaturu Tožičky potvrdilo i víkendové hlasování Celostátního fóra strany. V Senátu by se chtěl věnovat především problematice regionálního rozvoje, dostupného bydlení, exekučních pastí, posílení participativního rozhodování, podpoře malého a středního podnikání a tématům životního prostředí. Duchcovský rodák pochází z rodiny, která zažila pronásledování jak v době nacistické okupace, tak během komunistických procesů v padesátých letech. V období normalizace vykonával dělnické profese, studovat vysokou školu mohl až po roce 1989. V roce 1996 promoval na evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

18.2.2020 - Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou. Pomyslné žezlo přebírá od hrdličky divoké
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Přesto, že každá z nich vyhledává jiné životní prostředí, plachá hrdlička v zemědělské krajině a jiřička naopak v těsné blízkosti lidí, jedno mají společné. Ohrožuje je lidská činnost, kvůli které jim mizí prostor pro život. Udělením titulu jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.

18.2.2020 - Z ČR se loni zase vyvezlo více elektřiny, než vyrábí uhelné Počerady a Chvaletice dohromady
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!) - Z České republiky se v roce 2019 vyvezlo o 13 TWh více elektřiny, než se dovezlo. Ukazuje to aktuálně zveřejněná Zpráva o provozu elektrizační soustavy Energetického regulačního úřadu [1]. Přebytek přitom odpovídá třetině výroby uhelných elektráren a je ještě o 3 TWh vyšší, než vyrobí zastaralé a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice dohromady (10 TWh) [2].

18.2.2020 - Nečekaný přínos. Divocí koně pomáhají s adaptací krajiny na změny klimatu
Praha (Česká krajina) - Změny klimatu v České republice stále více ovlivňují vývoj krajiny. Pět extrémně suchých let v řadě, které se začaly projevovat od roku 2015, se podepsalo na stavu volné přírody i zemědělských pastvin.

18.2.2020 - Lživá reportáž na TV Seznam
PRAHA (Zemědělský svaz ČR) - Dne 17.2. 2020 TV Seznam zveřejnila v pořadu A DOST reportáž o údajně chystané genocidě připravované ministerstvem zemědělství. Tento naprosto tendenční a jednostranně zaměřený příspěvek za pomoci polopravd a lží vytváří dojem, že se zemědělci chystají zničit českou krajinu. Prakticky celá reportáž je nepravdivá a ke všem bodům jsme připravili komentář, uvádějící vše na pravou míru. Kromě toho jsme podali podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

18.2.2020 - Reakce MZe na pořad A dost! ze 17. 2. 2020
PRAHA (MZe ČR) - Reakce MZe na pořad TV Seznam A dost! věnovaný hraboší kalamitě a možnostem využití přípravku Stutox II k její eliminaci.

17.2.2020 - Do Česka dorazil překlad polského rozhodnutí o Turowu, české ekologické organizace se proti rozhodnutí mohou nyní odvolat
PRAHA/WROCLAW/TURÓW (MŽP ČR) - Do Česka oficiálně dorazilo environmentální rozhodnutí polského Regionálního ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi o posouzení vlivů prodloužení těžby na dole Turow. Stanovisko polského úřadu je kladné. Ministerstvo životního prostředí dnes rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací. Posledním dnem odvolací lhůty je 17. 3. 2020.

17.2.2020 - První čápi se vracejí na hnízdiště. Ohrozit je mohou otrávení hraboši
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství od 13. února povolilo rozsypávání jedu proti hrabošům Stutox II na povrch půdy. Česká společnost ornitologická od loňského léta upozorňuje na nebezpečí tohoto jedu. Granulemi volně rozhozenými po polích se mohou kromě hrabošů otrávit i další živočichové. Kromě toho hrozí také sekundární otrava, když přiotrávené hraboše pozřou predátoři jako sovy, volavky nebo čápi, kteří se v těchto dnech už začínají vracet na hnízdiště. Povolení platí do 11. června, tedy do doby, kdy je v plném proudu hnízdní sezóna a právě v této době budou ptáci shánět vhodnou potravu pro mláďata. Otrávení hraboši pro ně budou snadnou kořistí.

17.2.2020 - Vrchol Sněžky z polské strany je uzavřen
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Vítr, který v posledních dnech bičoval Sněžku, poničil objekt polské meteostanice a protože předpověď počasí slibuje nadále silný vítr, tak ředitel polského Krkonošského národního parku (KPN) na výzvu pracovníků meteostanice (IMGW) uzavřel všechny výstupové cesty na Sněžku z polské strany. Toto radikální řešení přijal tamní ředitel parku vzhledem k situaci, že hrozí reálné riziko rozlomení části střechy meteostanice. Zákaz vstupu na vrchol Sněžky platí až do odvolání.

17.2.2020 - Rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí začíná
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Po dlouhé přípravě začíná rekonstrukce bývalého kláštera augustiniánů ve Vrchlabí. Sídlo Krkonošského muzea Správy KRNAP projde rozsáhnou stavební rekonstrukcí a vznikne zde zcela nové hlavní Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě. Nové návštěvnické centrum by mělo být otevřeno na přelomu let 2022–2023.

17.2.2020 - Reakce na páteční reportáž televize Nova k návrhu na úpravy zákona na ochranu zvířat proti týrání
PRAHA (MŽP ČR) - Páteční reportáž televize Nova byla zcela nepřesná v některých bodech, které vyvolaly tvrdou reakci některých majitelů cirkusů vůči ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi. Uvádíme proto, co a jak přesně ministr Brabec řekl, a uvádíme zkratkovitou zprávu televize Nova na pravou míru.

17.2.2020 - Do krajiny míří dalších 80 milionů korun na adaptaci na změnu klimatu a sucho, ministr Brabec oproti loňsku zdvojnásobil alokaci
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí dnes otevřelo pro příjem žádostí Program péče o krajinu. MŽP jeho prostřednictvím již od roku 1996 přispívá na projekty k udržení a zlepšování dochovaných přírodních i kulturních hodnot krajiny, v posledních letech pomáhá financovat především adaptaci na klimatickou změnu a sucho. Oproti loňsku zamíří do krajiny dvojnásobná výše finančních prostředků - 80 milionů korun. Dotace opět míří i do záchranných stanic, které pečují o zraněné a handicapované živočichy. Tam ministr navýšil alokaci oproti loňsku o 5 milionů korun, na cílových 17 milionů Kč.

17.2.2020 - Třídit jsme se naučili. Bude to ale stačit?
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Od sametové revoluce jsme z domácností zvládli vytvořit perfektní systém na třídění odpadu. Žlutá, modrá a zelená jsou barvy známější než barvy semaforu. Náš problém to ale navzdory všemu nevyřešilo – stále se utápíme v hromadách odpadu. Kam tedy s ním?

17.2.2020 - Vláda schválila základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav v lesích
PRAHA (MZe ČR) - Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen problematice lesů ve vlastnictví státu, ale lesnímu hospodářství jako celku. Koncepci připravovala pracovní skupina, jejíž členy nominovalo na základě žádosti Ministerstva zemědělství (MZe) 23 subjektů, a to dotčená ministerstva, lesnické svazy, univerzity, kraje, obce a nevládní organizace.

15.2.2020 - Senátorka Vítková: Úsilí za zdravé a prosperující lesy pokračuje
PRAHA (KDU-ČSL) - Senátorka Jaromíra Vítková se zúčastnila ve čtvrtek 13. února Valné hromady Komory soukromých lesů v ČR, na které se řešila aktuální kůrovcová kalamita, novela zákona o lesích a zákona o myslivosti a také špatná komunikace mezi jednotlivými příslušnými resorty a institucemi. Některá usnesení Senátu z června 2019 se již podařilo naplnit, například požadavek k sadebnímu materiálu.

14.2.2020 - Kam s nimi? - Léčiva
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Na otázku kam s nimi existuje v případě léků jednoduchá odpověď. Zpátky do lékárny. Patří tam všechna léčiva bez výjimky. Lékárny mají povinnost od Vás nepotřebné léky přijmout, jelikož jim to ukládá zákon o léčivech (378/2007 Sb. § 89).

14.2.2020 - Divoké koně a pratury z Milovic mohou lidé sledovat v přímém internetovém přenosu na iDnes TV
- Pasoucí se stádo divokých koní nebo praturů v milovické rezervaci mohou lidé sledovat v kteroukoli denní či noční hodinu díky přímému přenosu na iDnes TV. Poklidné přecházení nebo pastva zvířat jsou součástí takzvané Slow TV, tedy reálných přímých přenosů, které fungují jako lék na dnešní uspěchanou dobu plnou stresu.

14.2.2020 - Ministr Toman po jednání s eurokomisařem Wojciechowskim: Komisař má pochopení pro naše obavy z nedostatečného rozpočtu SZP a pro strukturu českého zemědělství
BRUSEL (MZe ČR) - O specifické struktuře českého zemědělství, prioritách pro novou Společnou zemědělskou politiku (SZP), jejím financování a přechodném období či předsednictví ČR ve Visegrádské skupině včera v Bruselu jednal ministr zemědělství Miroslav Toman s novým eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim.

14.2.2020 - Správa železnic zaznamenala během bouře Sabine 296 událostí
PRAHA (Správa železnic) - V souvislosti s bouří Sabine, která zasáhla většinu území České republiky na počátku tohoto týdne, zaznamenala Správa železnic celkem 296 událostí, z toho ve 192 případech došlo k zastavení provozu. V drtivé většině byl provoz zastaven kvůli popadaným stromům na trati. Dobrou zprávou určitě je to, že pouze v osmi případech došlo k najetí vlaku do stromu. Celkové škody se vyšplhaly na necelých devět milionů korun.

13.2.2020 - Odborníci apelují na poslance: zamezte odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech!
Brno (CAZWV) - Na tiskové konferenci České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad odborníci vyzvali poslance, aby zamezili odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Podle nich je v dnešní době využívání zvířat, především volně žijících (tzv. divokých) druhů, pro účely zábavy mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit.


13.2.2020 - Klimatická koalice otevřeným dopisem vyzývá ministryni financí Alenu Schillerovou k odstranění nedostatků v čerpání evropských prostředků na klimatická opatření
PRAHA (Klimatická koalice) - Klimatická koalice se dnes formou otevřeného dopisu obrátila na ministryni financí Alenu Schillerovou s výzvou týkající se v současnosti běžícího procesu nastavování operačních programů pro čerpání EU fondů v nadcházejícím rozpočtovém období. Ministerstvo financí by podle výzvy mělo usilovat o to, aby finanční prostředky dostupné v letech 2021-2027 byly využívány způsobem, který umožní České republice dosáhnout kýženého pokroku v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a energetických úspor, a který je v souladu s národními závazky a příslušnými strategickými dokumenty.

13.2.2020 - Ochránci přírody varují: Novela mysliveckého zákona poškodí naši krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody a Česká společnost ornitologická) - Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA upozorňují, že se ministerstvo zemědělství snaží novelou zákona o myslivosti znefunkčnit systém plánování lovu zvěře. Aby naše krajina nesloužila jen hospodářskému chovu jelenů či srnců, ale byla věkově i druhově pestrou směsicí rostlin a živočichů, je nutné zachovat na sklonku roku schválenou úpravu zákona, která uvedla do praxe princip odvozování plánu lovu zvěře od zdravotního stavu ekosystému.

13.2.2020 - Loňská kampaň Není zvěř jako zvěř je Zlatá pecka
PRAHA/VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Petlahvoň odhozenec, sáčkovec šustilka, vlhčenec ubrouskový a obalík sušenkovitý z čeledi Odpadkoušovitých si v loňském roce získaly pozornost nejenom veřejnosti a médií, ale i odborníků. Ti naší kampani Není zvěř jako zvěř včera při slavnostním vyhodnocení soutěže kreativity v reklamě udělili ocenění Zlatá pecka, které udělují tomu nejlepšímu z české a slovenské reklamy za uplynulé období.

13.2.2020 - Odborníci apelují na poslance: zamezte odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech!
Brno (CAZWV) - Na tiskové konferenci České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad odborníci vyzvali poslance, aby zamezili odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Podle nich je v dnešní době využívání zvířat, především volně žijících (tzv. divokých) druhů, pro účely zábavy mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit.

13.2.2020 - Další ukázka netransparentnosti magistrátní koalice. Neprůhledná zakázka může stát Prahu stovky milionů korun
PRAHA (ODS Praha) - Vedení hlavního města od poloviny loňského roku v tichosti připravuje zásadní změnu vzhledu pražské MHD. Kombinace barev, na kterou jsou obyvatelé metropole desetiletí zvyklí, má ustoupit novému vizuálnímu designu. Podle ODS jde o zbytečné plýtvání stovkami milionů korun, které nezlepší fungování MHD ani komfort cestujících.

13.2.2020 - Nízkopodlažní autobusy a personál informující cestující. Leo Express představil výlukový jízdní řád
LETOHRAD (Pardubický kraj) - Z důvodu dvouměsíční rekonstrukce kolejiště v železniční stanici Letohrad a dalších stavebních prací budou závazkové vlaky Leo Express Tenders, s. r. o. od konce února do 21. dubna nahrazeny moderními nízkopodlažními autobusy. Lidé naleznou výlukový jízdní řád v železničních stanicích a zastávkách, na letáčcích nebo na www.le.cz/orlicko. Podrobnosti jim ochotně sdělí personál Leo Express v autobusech, na pokladnách v Letohradu, Jablonném nad Orlicí a Králíkách nebo přímo koordinátoři přítomní ve vybraných stanicích jako je Letohrad.

13.2.2020 - Polčák: Evropský parlament přijal náš návrh na ukončení kšeftů se zvířaty po Evropě
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament přijal návrh europoslance hnutí STAN na sjednocení pravidel pro registraci a identifikaci psů a koček ve všech členských státech a zavedení propojených elektronických registrů domácích zvířat. Množírny zvířat nepředstavují jen utrpení pro zvířata, ale jsou také jedním z největších zdrojů příjmů nelegálního obchodu v EU. A toto je první krok pro vypořádání se s těmito praktikami v Evropě.

12.2.2020 - Vlci migrují na velké vzdálenosti. Nasvědčuje tomu nález zabitého srnce u Radonic
RADONICE (AOPK ČR) - V pondělí 10. února kontaktoval řešitele projektu OWAD [1] z České zemědělské univerzity v Praze myslivecký hospodář z honitby v Radonicích na severovýchodním okraji Prahy s neobvyklým nálezem – kadáverem srnce, jehož smrtelná zranění ukazují, že je mohl způsobit vlk. Pracovník univerzity odebral ze zabitého srnce vzorky, které nyní putují na genetickou analýzu.

12.2.2020 - Farma Jiřího Marka - další zlatá medaile v programu Pestrá krajina
ÚNANOV (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Zlatou medailí ve druhém ročníku programu ASZ ČR Pestrá krajina se může pochlubit i rodinná farma Jiřího Marka. Tu naleznete v Únanově, starobylé obci písemně zmiňované již za panování krále Přemysla Otakara I. rozložené v údolí potoka Únanovky čtyři kilometry severně od města Znojma. Rodiče současného farmáře zde začali na počátku devadesátých let minulého století hospodařit na 15 hektarech vlastní půdy a na dalších 40 hektarech půdy pronajaté. Statek Přibylových - rodičů matky současného hospodáře, opět ožil. Od počátku se věnovali pestré rostlinné výrobě a také chovu mléčného skotu a výkrmu telat. Se vším jim syn Jiří aktivně pomáhal.

12.2.2020 - Ministr Toman povolí rozsypávání jedu po polích. Co se proti tomu dá dělat?
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství plánuje povolit rozsypávání jedu proti hrabošům na povrch půdy. Považujeme to za velmi nebezpečné kvůli tomu, že volně rozhozenými granulemi jedu se mohou otrávit i ptáci. Zároveň, přiotrávení hraboši budou snadnou kořistí pro ptáky, kteří se hraboši živí. I těm bude hrozit otrava.

12.2.2020 - Chystaná novela zákona o myslivosti dá myslivcům nové možnosti, jak snížit počty spárkaté zvěře a ochránit tak lesy
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o myslivosti, jejímž cílem je zjednodušit lov spárkaté zvěře, která způsobuje v lesích a zemědělství velké škody. Novela chce zavést úpravu plánů lovu podle reálných škod a nově stanovuje sankce za nesplnění plánu. Počítá také s jednodušším prokazováním úlovků pomocí mobilní aplikace a rozšiřuje možnosti lovu.

12.2.2020 - Na ministerstvu jsme se přesvědčili, že hnutí ANO dopravě škodí
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​Poslanci občanských demokratů dnes absolvovali exkurzi na ministerstvu dopravy. V rámci návštěvy tohoto klíčového resortu se přesvědčili o tom, že neustálé změny ministrů a změny názorů ministrů resortu neprospívají a výstavba silnic, dálnic a železnic se kvůli tomu v ČR prakticky zastavila. Neschopnost hnutí ANO se ukazuje ale nejen ve výstavbě infrastruktury, ale také v personálních otázkách nebo vypisování klíčových veřejných zakázek.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 836 | Další

Online diskuse
21.2.2020 - Petice proti polskému dolu Turów dostala v europarlamentu zelenou
BRUSEL/LIBEREC (Strana zelených) - Petici proti rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów bude projednávána přednostně. Rozhodl tak petiční výbor Evropského parlamentu. Petici, která upozorňuje na rizika těžby uhlí na samotné hranici Česka, podepsalo přes deset tisíc lidí. „Je skvělé, že se tím Evropský parlament chce zabývat,“ komentuje rozhodnutí Josef Šedlbauer, zelený zastupitel v Libereckém kraji. „Úplně nejlepší by bylo, kdyby to polskou i českou stranu rozhoupalo ke spolupráci při přechodu na obnovitelnou energetiku. Jiné udržitelné řešení nejen pro vodu v našem regionu stejně není,“ dodal.

21.2.2020 - Správa železnic vypisuje tendr na zhotovitele stavby Modernizace železničního uzlu Pardubice
PARDUBICE (Správa železnic) - Modernizace železniční infrastruktury na pardubickém hlavním nádraží přinese snížení hluku a zvýšení rychlosti projíždějících vlaků. Cestujícím budou sloužit opravená ostrovní nástupiště s bezbariérovým přístupem, nový orientační systém, staniční rozhlas, výtahy a eskalátory.

21.2.2020 - Na brněnskou dálnici se vracejí stroje, na konci roku bude hotovo už 127 km nové D1
BRNO (MD ČR) - Po zimní přestávce se postupně vracejí dělníci a stroje na brněnskou dálnici D1. V sobotu 22. února začnou přípravné práce u sjezdu na Benešov na 21. kilometru. V noci ze soboty 29. února na neděli 1. března dojde k noční demolici dvou dálničních nadjezdů u Humpolce. Práce na dalších úsecích budou zahájeny v průběhu března a dubna, celkem se bude najednou pracovat až na 71 kilometrech dálnice mezi Mirošovicemi a Kývalkou.

20.2.2020 - Nález zadáveného srnce u Radonic: pachatel neznámý
RADONICE (AOPK ČR) - Analýza DNA z odebraných vzorků ukázala profil lišky obecné. To samozřejmě neznamená, že srnce zabila liška – vzorky ale neobsahovaly genetický materiál lovce, kterým byl pravděpodobně vlk nebo pes. Liška se pouze přiživila na jeho kořisti.

20.2.2020 - Vrchol Sněžky z polské strany je opět otevřen
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Práce na opravě polské meteorologické stanice na Sněžce byly dokončeny. Ředitel polského Krkonošského národního parku proto s okamžitou platností otevřel trasy vedoucí na vrchol.

20.2.2020 - Kam s nimi? - Pneumatiky
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Starých pneumatik si můžeme všimnout všude okolo nás. V přírodě, na polích, u silnic. V lepším případě tam leží jedna, v tom horším je jich celá hromada. Jen v loňském roce jich dobrovolníci během akce Ukliďme svět, ukliďme Česko posbírali okolo 18 tisíc. Pokud je totiž nikdo neodklidí, budou na svém místě nerušeně ležet ještě stovky let. Existuje však lepší způsob, jak se starých pneumatik zbavit...

20.2.2020 - Ministr zemědělství: Nejsem proti zákazu klecového chovu slepic, musí ale být racionální
PRAHA (MZe ČR) - Diskuze kolem možného ukončení klecového chovu slepic musí mít racionální základ. Pokud nezačne zákaz platit ve všech evropských zemích současně a nebude regulovaný i dovoz ze třetích zemí, pak je z hlediska prospěchu pro zvířata zbytečný. Je o tom přesvědčený ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle něj by nepromyšlené ukončení klecových chovů zhoršilo konkurenceschopnost našich zemědělců.

20.2.2020 - Podporujeme co nejrychlejší výstavbu železničního spojení na Letiště Václava Havla
PRAHA (ČSSD Praha) - Pražská sociální demokracie vítá rozhodnutí Zastupitelstva MČ Praha 6, které podpořilo návrh SŽDC na železniční spojení z centra Prahy na Letiště Václava Havla s využitím tzv. jižní varianty tunelů.

20.2.2020 - Pražští energetici našli společnou řeč a budou spolupracovat v oblasti energetických úspor a služeb
PRAHA (Hl. město Praha) - Společnosti s majetkovou účastí hlavního města Prahy, Pražská plynárenská a Pražská energetika, patřící mezi nejvýznamnější tuzemské dodavatele energií, uzavřely prostřednictvím svých dceřiných společností Prometheus, energetické služby a Frontier Technologies memorandum o spolupráci.

20.2.2020 - Veronika Vrecionová: Postoj vlády při vyjednávání rozpočtu EU je chybný a povede k novým daním
BRUSEL (ODS) - ​​​​​​​Evropská rada dnes na mimořádném summitu projednává podobu tzv. víceletého finančního rámce pro roky 2021-2027. Česká vláda tlačí na navýšení výdajů EU, což podle europoslankyně Veroniky Vrecionové v důsledku povede k zavádění nových evropských daní.

19.2.2020 - Benešík: Vyzvali jsme premiéra Babiše, aby při vyjednávání o rozpočtu EU podpořil navýšení financí na pokrytí bezpečnosti našich a evropských občanů
PRAHA (KDU-ČSL) - Členové sněmovního výboru pro evropské záležitosti (VEZ) souhlasí s posílením bezpečnosti Evropské unie. Podle předsedy výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) musí mít EU adekvátní prostředky a finance k zajištění bezpečnosti svých občanů a efektivní ochrany své vnější hranice. „Proto jsme vyzvali předsedu vlády, aby při vyjednávání o rozpočtu EU na roky 2021 až 2027 podpořil finanční prostředky na pokrytí těchto potřeb,“ řekl poslanec a místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

19.2.2020 - Zvýšení hladiny VD Nové Mlýny projde procesem EIA
(Děti Země) - Připomínky Dětí Země i České společnosti ornitologické byly důvodné

19.2.2020 - Vykonávat právo myslivosti na cizím, to je to, oč tu běží
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - „Dědictví socialismu se nevzdáme“, to si zřejmě myslí, ale nahlas raději neříkají, v leckterých zemědělských družstvech a zemědělských společnostech, ale také mezi myslivci. Hospodařit na cizím, a bez zodpovědnosti, to je přece nejlepší způsob podnikání. A jelikož je takových lidí stále docela dost, a mají jistý vliv, vymýšlejí vládní tvůrci předpisů všelijaké kličky, jak tento stav zakonzervovat, a tak si zachovat, popřípadě získávat voliče. Nejnověji jde o novelu zákona o myslivosti, kterou připravilo ministerstvo zemědělství. Podle sedláků novela nerespektuje soukromé vlastnictví, nerespektuje jejich právo rozhodovat o vlastním hospodaření. A nejen to zaznělo na tiskové konferenci, kterou 13. února uspořádal Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA.

19.2.2020 - Sněmovní výbory nepodpořily zrušení klecových chovů. České zemědělství nemá nakročeno do 21. století, varuje Pošvář
PRAHA (Česká pirátská strana) - Pirátští poslanci se dnes na Zemědělském výboru a na Výboru pro životní prostředí snažili prosadit pozměňovací návrhy ve věci klecových chovů, mrzačení křídel mláďat ptáků a vázných ustájení, které by nasměrovaly české zemědělství do 21. století. Zcela zásadní návrh zrušení klecových chovů však díky hlasování hnutí ANO ani jedním z výborů neprošel. Stejně tak Zemědělský výbor nepodpořil zákaz mrzačení mláďat ptáků. Pouze se pirátskému poslanci Janu Pošvářovi podařilo prosadit zákaz vázného ustájení od roku 2030, který bude platit bez výjimek. „Díky tomuto návrhu dojde k tomu, že převáží dobré životní podmínky zvířat nad majetkovými zájmy chovatelů,” vysvětluje pirátský poslanec Jan Pošvář.

19.2.2020 - Zázrak na vlastní oči. Jediný pohled ukazuje znovuzrození přírody s pomocí divokých koní
Praha (Česká krajina) - Jeden pohled vydá za tisíc slov. Staré přísloví nejlépe vystihuje porovnání fotografických záběrů z bývalého vojenského prostoru Milovice. První snímek ukazuje bezútěšné porosty agresivní třtiny křovištní, která v těchto místech dominovala v roce 2014. Druhý rozkvetlé louky kopretin a šalvějí, které se vrátily díky pastvě divokých koní a zpětně šlechtěných praturů.

19.2.2020 - Premiér Babiš odmítl představit konkrétní návrhy k víceletému finančnímu rámci EU
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na mimořádném summitu Evropské rady bude projednáván návrh víceletého finančního rámce na období 2021-2027, který čelí dlouhodobě kritice premiéra Babiše. Piráti se dnes na Výboru pro evropské záležitosti opakovaně ptali, jaké konkrétní návrhy premiér na summitu představí. Andrej Babiš však nepřednesl jediný konstruktivní návrh a odmítl i žádost o předání informací ze svých podkladů, v nichž údajně konkrétní návrhy má.

18.2.2020 - Komentář Františka Elfmarka: Nový stavební zákon nevychází z analytických dat, podle MMR by to bylo složité
PRAHA (Česká pirátská strana) - Dnes proběhla již třetí debata nad podklady k novému stavebnímu zákonu poslanecké pracovní skupiny pro elektronizaci stavebního řízení a pro rekodifikaci stavebního zákona, která je nově zřízena pod Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Bohužel se potvrdilo, že zcela chybí analytická data, ze kterých by mohl nový návrh stavebního zákona vycházet. Bez toho však budeme mít zákon, který se nebude opírat o realitu, ale zřejmě jen o domněnky paní ministryně Dostálové. Argument Ministerstva pro místní rozvoj, že analytická data nejsou, protože je celý proces složitý, je alarmující.

18.2.2020 - Komentář Dany Balcarové: Nedostatek vody vyřeší podpora jejího zadržování v krajině, péče o ekosystémy a vývoj nových technologií
PRAHA (Česká pirátská strana) - Pod mou záštitou se dnes na Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny konal seminář s názvem „Cena, kvalita a dostupnost pitné vody“. Seminář jsem uspořádala především proto, abych s pomocí odborníků téma přiblížila také poslancům, kteří budou v příštích týdnech o vodě v České republice rozhodovat. V současné době totiž Sněmovna projednává novelu vodního zákona i návrh na ústavní ochranu vody. Právě novelu vodního zákona zítra projedná také Výbor pro životní prostředí.

18.2.2020 - Senátním kandidátem Pirátů na Teplicku je Tomáš Tožička. Věnovat se chce problematice regionálního rozvoje, dostupného bydlení, exekučních pastí či podpoře malého a středního podnikání
TEPLICE (Česká pirátská strana) - Kandidátem Pirátů v doplňovacích senátních volbách na Teplicku je Tomáš Tožička. Kandidaturu Tožičky potvrdilo i víkendové hlasování Celostátního fóra strany. V Senátu by se chtěl věnovat především problematice regionálního rozvoje, dostupného bydlení, exekučních pastí, posílení participativního rozhodování, podpoře malého a středního podnikání a tématům životního prostředí. Duchcovský rodák pochází z rodiny, která zažila pronásledování jak v době nacistické okupace, tak během komunistických procesů v padesátých letech. V období normalizace vykonával dělnické profese, studovat vysokou školu mohl až po roce 1989. V roce 1996 promoval na evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

18.2.2020 - Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou. Pomyslné žezlo přebírá od hrdličky divoké
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Přesto, že každá z nich vyhledává jiné životní prostředí, plachá hrdlička v zemědělské krajině a jiřička naopak v těsné blízkosti lidí, jedno mají společné. Ohrožuje je lidská činnost, kvůli které jim mizí prostor pro život. Udělením titulu jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.

18.2.2020 - Z ČR se loni zase vyvezlo více elektřiny, než vyrábí uhelné Počerady a Chvaletice dohromady
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!) - Z České republiky se v roce 2019 vyvezlo o 13 TWh více elektřiny, než se dovezlo. Ukazuje to aktuálně zveřejněná Zpráva o provozu elektrizační soustavy Energetického regulačního úřadu [1]. Přebytek přitom odpovídá třetině výroby uhelných elektráren a je ještě o 3 TWh vyšší, než vyrobí zastaralé a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice dohromady (10 TWh) [2].

18.2.2020 - Nečekaný přínos. Divocí koně pomáhají s adaptací krajiny na změny klimatu
Praha (Česká krajina) - Změny klimatu v České republice stále více ovlivňují vývoj krajiny. Pět extrémně suchých let v řadě, které se začaly projevovat od roku 2015, se podepsalo na stavu volné přírody i zemědělských pastvin.

18.2.2020 - Lživá reportáž na TV Seznam
PRAHA (Zemědělský svaz ČR) - Dne 17.2. 2020 TV Seznam zveřejnila v pořadu A DOST reportáž o údajně chystané genocidě připravované ministerstvem zemědělství. Tento naprosto tendenční a jednostranně zaměřený příspěvek za pomoci polopravd a lží vytváří dojem, že se zemědělci chystají zničit českou krajinu. Prakticky celá reportáž je nepravdivá a ke všem bodům jsme připravili komentář, uvádějící vše na pravou míru. Kromě toho jsme podali podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

18.2.2020 - Reakce MZe na pořad A dost! ze 17. 2. 2020
PRAHA (MZe ČR) - Reakce MZe na pořad TV Seznam A dost! věnovaný hraboší kalamitě a možnostem využití přípravku Stutox II k její eliminaci.

17.2.2020 - Do Česka dorazil překlad polského rozhodnutí o Turowu, české ekologické organizace se proti rozhodnutí mohou nyní odvolat
PRAHA/WROCLAW/TURÓW (MŽP ČR) - Do Česka oficiálně dorazilo environmentální rozhodnutí polského Regionálního ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi o posouzení vlivů prodloužení těžby na dole Turow. Stanovisko polského úřadu je kladné. Ministerstvo životního prostředí dnes rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací. Posledním dnem odvolací lhůty je 17. 3. 2020.

17.2.2020 - První čápi se vracejí na hnízdiště. Ohrozit je mohou otrávení hraboši
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství od 13. února povolilo rozsypávání jedu proti hrabošům Stutox II na povrch půdy. Česká společnost ornitologická od loňského léta upozorňuje na nebezpečí tohoto jedu. Granulemi volně rozhozenými po polích se mohou kromě hrabošů otrávit i další živočichové. Kromě toho hrozí také sekundární otrava, když přiotrávené hraboše pozřou predátoři jako sovy, volavky nebo čápi, kteří se v těchto dnech už začínají vracet na hnízdiště. Povolení platí do 11. června, tedy do doby, kdy je v plném proudu hnízdní sezóna a právě v této době budou ptáci shánět vhodnou potravu pro mláďata. Otrávení hraboši pro ně budou snadnou kořistí.

17.2.2020 - Vrchol Sněžky z polské strany je uzavřen
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Vítr, který v posledních dnech bičoval Sněžku, poničil objekt polské meteostanice a protože předpověď počasí slibuje nadále silný vítr, tak ředitel polského Krkonošského národního parku (KPN) na výzvu pracovníků meteostanice (IMGW) uzavřel všechny výstupové cesty na Sněžku z polské strany. Toto radikální řešení přijal tamní ředitel parku vzhledem k situaci, že hrozí reálné riziko rozlomení části střechy meteostanice. Zákaz vstupu na vrchol Sněžky platí až do odvolání.

17.2.2020 - Rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí začíná
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Po dlouhé přípravě začíná rekonstrukce bývalého kláštera augustiniánů ve Vrchlabí. Sídlo Krkonošského muzea Správy KRNAP projde rozsáhnou stavební rekonstrukcí a vznikne zde zcela nové hlavní Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě. Nové návštěvnické centrum by mělo být otevřeno na přelomu let 2022–2023.

17.2.2020 - Reakce na páteční reportáž televize Nova k návrhu na úpravy zákona na ochranu zvířat proti týrání
PRAHA (MŽP ČR) - Páteční reportáž televize Nova byla zcela nepřesná v některých bodech, které vyvolaly tvrdou reakci některých majitelů cirkusů vůči ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi. Uvádíme proto, co a jak přesně ministr Brabec řekl, a uvádíme zkratkovitou zprávu televize Nova na pravou míru.

17.2.2020 - Do krajiny míří dalších 80 milionů korun na adaptaci na změnu klimatu a sucho, ministr Brabec oproti loňsku zdvojnásobil alokaci
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí dnes otevřelo pro příjem žádostí Program péče o krajinu. MŽP jeho prostřednictvím již od roku 1996 přispívá na projekty k udržení a zlepšování dochovaných přírodních i kulturních hodnot krajiny, v posledních letech pomáhá financovat především adaptaci na klimatickou změnu a sucho. Oproti loňsku zamíří do krajiny dvojnásobná výše finančních prostředků - 80 milionů korun. Dotace opět míří i do záchranných stanic, které pečují o zraněné a handicapované živočichy. Tam ministr navýšil alokaci oproti loňsku o 5 milionů korun, na cílových 17 milionů Kč.

17.2.2020 - Třídit jsme se naučili. Bude to ale stačit?
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Od sametové revoluce jsme z domácností zvládli vytvořit perfektní systém na třídění odpadu. Žlutá, modrá a zelená jsou barvy známější než barvy semaforu. Náš problém to ale navzdory všemu nevyřešilo – stále se utápíme v hromadách odpadu. Kam tedy s ním?

17.2.2020 - Vláda schválila základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav v lesích
PRAHA (MZe ČR) - Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen problematice lesů ve vlastnictví státu, ale lesnímu hospodářství jako celku. Koncepci připravovala pracovní skupina, jejíž členy nominovalo na základě žádosti Ministerstva zemědělství (MZe) 23 subjektů, a to dotčená ministerstva, lesnické svazy, univerzity, kraje, obce a nevládní organizace.

15.2.2020 - Senátorka Vítková: Úsilí za zdravé a prosperující lesy pokračuje
PRAHA (KDU-ČSL) - Senátorka Jaromíra Vítková se zúčastnila ve čtvrtek 13. února Valné hromady Komory soukromých lesů v ČR, na které se řešila aktuální kůrovcová kalamita, novela zákona o lesích a zákona o myslivosti a také špatná komunikace mezi jednotlivými příslušnými resorty a institucemi. Některá usnesení Senátu z června 2019 se již podařilo naplnit, například požadavek k sadebnímu materiálu.

14.2.2020 - Kam s nimi? - Léčiva
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Na otázku kam s nimi existuje v případě léků jednoduchá odpověď. Zpátky do lékárny. Patří tam všechna léčiva bez výjimky. Lékárny mají povinnost od Vás nepotřebné léky přijmout, jelikož jim to ukládá zákon o léčivech (378/2007 Sb. § 89).

14.2.2020 - Divoké koně a pratury z Milovic mohou lidé sledovat v přímém internetovém přenosu na iDnes TV
- Pasoucí se stádo divokých koní nebo praturů v milovické rezervaci mohou lidé sledovat v kteroukoli denní či noční hodinu díky přímému přenosu na iDnes TV. Poklidné přecházení nebo pastva zvířat jsou součástí takzvané Slow TV, tedy reálných přímých přenosů, které fungují jako lék na dnešní uspěchanou dobu plnou stresu.

14.2.2020 - Ministr Toman po jednání s eurokomisařem Wojciechowskim: Komisař má pochopení pro naše obavy z nedostatečného rozpočtu SZP a pro strukturu českého zemědělství
BRUSEL (MZe ČR) - O specifické struktuře českého zemědělství, prioritách pro novou Společnou zemědělskou politiku (SZP), jejím financování a přechodném období či předsednictví ČR ve Visegrádské skupině včera v Bruselu jednal ministr zemědělství Miroslav Toman s novým eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim.

14.2.2020 - Správa železnic zaznamenala během bouře Sabine 296 událostí
PRAHA (Správa železnic) - V souvislosti s bouří Sabine, která zasáhla většinu území České republiky na počátku tohoto týdne, zaznamenala Správa železnic celkem 296 událostí, z toho ve 192 případech došlo k zastavení provozu. V drtivé většině byl provoz zastaven kvůli popadaným stromům na trati. Dobrou zprávou určitě je to, že pouze v osmi případech došlo k najetí vlaku do stromu. Celkové škody se vyšplhaly na necelých devět milionů korun.

13.2.2020 - Odborníci apelují na poslance: zamezte odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech!
Brno (CAZWV) - Na tiskové konferenci České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad odborníci vyzvali poslance, aby zamezili odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Podle nich je v dnešní době využívání zvířat, především volně žijících (tzv. divokých) druhů, pro účely zábavy mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit.


13.2.2020 - Klimatická koalice otevřeným dopisem vyzývá ministryni financí Alenu Schillerovou k odstranění nedostatků v čerpání evropských prostředků na klimatická opatření
PRAHA (Klimatická koalice) - Klimatická koalice se dnes formou otevřeného dopisu obrátila na ministryni financí Alenu Schillerovou s výzvou týkající se v současnosti běžícího procesu nastavování operačních programů pro čerpání EU fondů v nadcházejícím rozpočtovém období. Ministerstvo financí by podle výzvy mělo usilovat o to, aby finanční prostředky dostupné v letech 2021-2027 byly využívány způsobem, který umožní České republice dosáhnout kýženého pokroku v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a energetických úspor, a který je v souladu s národními závazky a příslušnými strategickými dokumenty.

13.2.2020 - Ochránci přírody varují: Novela mysliveckého zákona poškodí naši krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody a Česká společnost ornitologická) - Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA upozorňují, že se ministerstvo zemědělství snaží novelou zákona o myslivosti znefunkčnit systém plánování lovu zvěře. Aby naše krajina nesloužila jen hospodářskému chovu jelenů či srnců, ale byla věkově i druhově pestrou směsicí rostlin a živočichů, je nutné zachovat na sklonku roku schválenou úpravu zákona, která uvedla do praxe princip odvozování plánu lovu zvěře od zdravotního stavu ekosystému.

13.2.2020 - Loňská kampaň Není zvěř jako zvěř je Zlatá pecka
PRAHA/VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Petlahvoň odhozenec, sáčkovec šustilka, vlhčenec ubrouskový a obalík sušenkovitý z čeledi Odpadkoušovitých si v loňském roce získaly pozornost nejenom veřejnosti a médií, ale i odborníků. Ti naší kampani Není zvěř jako zvěř včera při slavnostním vyhodnocení soutěže kreativity v reklamě udělili ocenění Zlatá pecka, které udělují tomu nejlepšímu z české a slovenské reklamy za uplynulé období.

13.2.2020 - Odborníci apelují na poslance: zamezte odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech!
Brno (CAZWV) - Na tiskové konferenci České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad odborníci vyzvali poslance, aby zamezili odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Podle nich je v dnešní době využívání zvířat, především volně žijících (tzv. divokých) druhů, pro účely zábavy mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit.

13.2.2020 - Další ukázka netransparentnosti magistrátní koalice. Neprůhledná zakázka může stát Prahu stovky milionů korun
PRAHA (ODS Praha) - Vedení hlavního města od poloviny loňského roku v tichosti připravuje zásadní změnu vzhledu pražské MHD. Kombinace barev, na kterou jsou obyvatelé metropole desetiletí zvyklí, má ustoupit novému vizuálnímu designu. Podle ODS jde o zbytečné plýtvání stovkami milionů korun, které nezlepší fungování MHD ani komfort cestujících.

13.2.2020 - Nízkopodlažní autobusy a personál informující cestující. Leo Express představil výlukový jízdní řád
LETOHRAD (Pardubický kraj) - Z důvodu dvouměsíční rekonstrukce kolejiště v železniční stanici Letohrad a dalších stavebních prací budou závazkové vlaky Leo Express Tenders, s. r. o. od konce února do 21. dubna nahrazeny moderními nízkopodlažními autobusy. Lidé naleznou výlukový jízdní řád v železničních stanicích a zastávkách, na letáčcích nebo na www.le.cz/orlicko. Podrobnosti jim ochotně sdělí personál Leo Express v autobusech, na pokladnách v Letohradu, Jablonném nad Orlicí a Králíkách nebo přímo koordinátoři přítomní ve vybraných stanicích jako je Letohrad.

13.2.2020 - Polčák: Evropský parlament přijal náš návrh na ukončení kšeftů se zvířaty po Evropě
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament přijal návrh europoslance hnutí STAN na sjednocení pravidel pro registraci a identifikaci psů a koček ve všech členských státech a zavedení propojených elektronických registrů domácích zvířat. Množírny zvířat nepředstavují jen utrpení pro zvířata, ale jsou také jedním z největších zdrojů příjmů nelegálního obchodu v EU. A toto je první krok pro vypořádání se s těmito praktikami v Evropě.

12.2.2020 - Vlci migrují na velké vzdálenosti. Nasvědčuje tomu nález zabitého srnce u Radonic
RADONICE (AOPK ČR) - V pondělí 10. února kontaktoval řešitele projektu OWAD [1] z České zemědělské univerzity v Praze myslivecký hospodář z honitby v Radonicích na severovýchodním okraji Prahy s neobvyklým nálezem – kadáverem srnce, jehož smrtelná zranění ukazují, že je mohl způsobit vlk. Pracovník univerzity odebral ze zabitého srnce vzorky, které nyní putují na genetickou analýzu.

12.2.2020 - Farma Jiřího Marka - další zlatá medaile v programu Pestrá krajina
ÚNANOV (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Zlatou medailí ve druhém ročníku programu ASZ ČR Pestrá krajina se může pochlubit i rodinná farma Jiřího Marka. Tu naleznete v Únanově, starobylé obci písemně zmiňované již za panování krále Přemysla Otakara I. rozložené v údolí potoka Únanovky čtyři kilometry severně od města Znojma. Rodiče současného farmáře zde začali na počátku devadesátých let minulého století hospodařit na 15 hektarech vlastní půdy a na dalších 40 hektarech půdy pronajaté. Statek Přibylových - rodičů matky současného hospodáře, opět ožil. Od počátku se věnovali pestré rostlinné výrobě a také chovu mléčného skotu a výkrmu telat. Se vším jim syn Jiří aktivně pomáhal.

12.2.2020 - Ministr Toman povolí rozsypávání jedu po polích. Co se proti tomu dá dělat?
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ministerstvo zemědělství plánuje povolit rozsypávání jedu proti hrabošům na povrch půdy. Považujeme to za velmi nebezpečné kvůli tomu, že volně rozhozenými granulemi jedu se mohou otrávit i ptáci. Zároveň, přiotrávení hraboši budou snadnou kořistí pro ptáky, kteří se hraboši živí. I těm bude hrozit otrava.

12.2.2020 - Chystaná novela zákona o myslivosti dá myslivcům nové možnosti, jak snížit počty spárkaté zvěře a ochránit tak lesy
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o myslivosti, jejímž cílem je zjednodušit lov spárkaté zvěře, která způsobuje v lesích a zemědělství velké škody. Novela chce zavést úpravu plánů lovu podle reálných škod a nově stanovuje sankce za nesplnění plánu. Počítá také s jednodušším prokazováním úlovků pomocí mobilní aplikace a rozšiřuje možnosti lovu.

12.2.2020 - Na ministerstvu jsme se přesvědčili, že hnutí ANO dopravě škodí
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​Poslanci občanských demokratů dnes absolvovali exkurzi na ministerstvu dopravy. V rámci návštěvy tohoto klíčového resortu se přesvědčili o tom, že neustálé změny ministrů a změny názorů ministrů resortu neprospívají a výstavba silnic, dálnic a železnic se kvůli tomu v ČR prakticky zastavila. Neschopnost hnutí ANO se ukazuje ale nejen ve výstavbě infrastruktury, ale také v personálních otázkách nebo vypisování klíčových veřejných zakázek.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 836 | Další