titulní strana > tisková zpráva
Krkonošské muzeum ve Vrchlabí projde proměnou
12. září 2017 11:37
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které začátkem října uzavře veřejnosti své dveře, zůstane nepřístupné až do roku 2021. Tvůrci mají záměr rekonstrukcí stavby i samotné expozice dostat Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku mezi opět nejlepší a nejnavštěvovanější expozice v Evropě.

Původní expozice byla slavnostně otevřena 28. dubna 1984. „Koncem 70. let minulého století se rekonstruoval bývalý vrchlabský augustiniánský klášter. Tehdejší ředitel Jiří Svoboda přišel s myšlenkou vytvořit zde muzeální expozici o horské přírodě a my jsme navrhli vytvořit netradiční „divadlo horské přírody,“ říká jeden ze dvojice autorů prof. Jan Jeník. „V 17 prostorách jsme se snažili návštěvníkům přiblížit jedinečnost krkonošské přírody. Magnetem expozice Kámen a život byl třeba model doupného stromu s řadou jeho obyvatel nebo model horského potoka. To na tehdejší dobu byla neuvěřitelně pokroková věc. Vždyť návštěvníci tam viděli živé pstruhy, ptáky i rostliny,“ doplňuje druhý autor expozice Jan Štursa. „Chtěli jsme lidem dát expozici, která by přesahovala Vrchlabí i Krkonošský národní park a poskytnout návštěvníkům podívanou i v době, kdy venku bylo špatné počasí,“ doplnil Jeník. 34 let, kdy expozice sloužila veřejnosti, ukázalo, že se to autorům povedlo. Za tuto dobu expozici Kámen a život navštívilo více než 1 milion návštěvníků. Krkonošské muzeum se díky této expozici stalo jedním z největších taháků východních Čech, resp. Královéhradeckého kraje.

Správa KRNAP v příštích letech plánuje objekt bývalého kláštera zrekonstruovat a v jeho interiéru vytvořit expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka. Ke spolupráci na libretu jsme přizvali scénaristu a dokumentaristu, osvědčeného tvůrce muzejních expozic Pavla Štingla (Památník Lidice, Památník Ležáky, Památník šoa v Praze Bubenči; autor řady dokumentárních filmů – filmy Mír jejich duši a Návrat Zapadlých vlastenců jsou o Pasekách nad Jizerou; dále seriál Heydrich – Konečné řešení, film Ghetto jménem Baluty, a další), který do svého týmu pozval architekty Šárku Malou a Romana Kouckého, výtvarníka Pavla Beneše a ve spolupráci s odbornými pracovníky Krkonošského muzea ve Vrchlabí a řadou odborných konzultantů vytvořili technický scénář nové expozice.

V nejbližších týdnech a měsících proběhne stěhování administrativních prostor muzea a části muzejních depozitářů do náhradních prostor. Zároveň se připravuje výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. V současné době dokončujeme žádost o dotaci na novou vnitřní expozici. Nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku plánujeme otevřít do konce roku 2021. Poslední týden provozu, tj. od 3. do 8. října, bude vstup do současné expozice Krkonošského muzea ve Vrchlabí v bývalém augustiniánském klášteře zdarma.

Otevřené návštěvníkům nadále zůstávají expozice Krkonošského muzea ve Čtyřech historických domcích na Náměstí Míru ve Vrchlabí, na zámku v Jilemnici a lesnicko-myslivecká expozice Šindelka v Harrachově. Do konce roku 2018 probíhá celková rekonstrukce Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Další tiskové zprávy:
13. července 2018 06:55
12. července 2018 01:59
12. července 2018
12. července 2018
11. července 2018 09:36

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama