titulní strana > tisková zpráva
Ekologické organizace vítají rozhodnutí vlády nepřipojit se k žalobě Polsko vs. čisté ovzduší EU
17. ledna 2018 09:00
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Frank Bold) - Vláda právě rozhodla o tom, že se Česká republika nepřipojí ke kontroverzní žalobě Polska proti novým evropským emisním limitů, které mají zlepšit ovzduší a chránit naše zdraví.

Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA toto rozhodnutí vlády vítají a apelují na ni, aby nejen bránila destrukci emisních limitů, ale hlavně aby zajistila, že je budou české elektrárny muset splnit a tím zlepšit ovzduší v ČR. Limity jsou přitom podstatně mírnější, než jaké platí v Číně. [1]

Organizace včera ráno odhalily a zveřejnily informaci o tom, že ministr průmyslu Tomáš Hüner na poslední chvíli předložil vládě návrh na připojení se k polské žalobě, aniž by to bylo ve veřejném programu vlády. Následně požadovaly, aby vláda tento škodlivý krok odmítla.

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR:
"Oceňujeme, že vláda dala přednost ochraně zdraví občanů a čistému vzduchu před zisky Křetínského, Tykače a ČEZu. Doufáme, že pan ministr Hüner se z této zkušenosti poučí a příště se podobných velmi špatných nápadů zdrží."

Laura Haiselová, právnička Frank Bold:
"Z právního hlediska dává rozhodnutí České republiky nepřipojit se k polské žalobě smysl. Argumenty, na kterých Polsko staví svoji žalobu, jsou poměrně slabé, především procedurálního charakteru. Česká republika se dnes zařadila mezi vyspělé evropské země, které mají zájem o čisté ovzduší."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, říká:
"Odmítnutím podpory pro kontroverzní polskou žalobu, která se snaží překazit zlepšování stavu evropského ovzduší složila vláda Andreje Babiše první zkoušku ze své ekologické politiky, kde slibuje útlum uhlí a řešení smogu. Nyní uvidíme, zda dokáže navázat a svoje sliby naplnit. Tedy jestli bude motivovat lidi, aby se zbavili uhelných kotlů a kamen, jestli donutí uhelné elektrárny k snížení znečištění a nebude jim dávat výjimky z evropských limitů či jestli zvýší poplatek z vytěženého hnědého uhlí, aby stát nepřicházel zkrátka a uhlím se přestalo plýtvat."


Kontakty:
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Laura Haiselová, Frank Bold, 720 163 030, laura.haiselova@frankbold.org
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky pro editory:
[1] Nové limity jsou uvedeny v technickém dokumentu Závěry o BAT (Best Available Techniques), který pro modernizaci elektráren bere v potaz nejlepší současně dostupné technologie. Protože uhelné firmy hlasitě promlouvaly už do rozhodování o tomto dokumentu, výsledná verze je kompromisní a k provozovatelům elektráren mírná. Máme tak například mnohem benevolentnější pravidla pro vypouštění škodlivin, než jaké si na ochranu zdraví svých občanů schválila Čína. České uhelné elektrárny nesplňují nové limity především u oxidů dusíku, kde došlo k mírnému snížení z původních 200 na nynějších 175 mg/Nm3. Pro srovnání - v Číně, která je dnes největším znečišťovatelem na světě, platí 100 mg/Nm3. (Podrobnosti v angličitně viz zde.)
Další tiskové zprávy:
19. dubna 2024 12:15
18. dubna 2024 13:30
17. dubna 2024 15:50
17. dubna 2024
16. dubna 2024 17:32

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama