titulní strana > tisková zpráva
Ve Sněmovně vznikla koalice proti zveřejňování smluv ČEZu
9. května 2018
PRAHA (Pirátská strana) - Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dnes doporučil zamítnout návrh Pirátů na zveřejňování smluv ČEZu, a to hlasy všech poslanců kromě Pirátů. Pro zamítnutí hlasovalo i ANO, ačkoliv premiér v demisi Andrej Babiš se ke zveřejňování smluv ČEZu veřejně přihlásil. Pro zamítnutí hlasovali poslanci ANO už dříve na Petičním výboru. Podle výboru se má vláda návrhem dále zabývat.

„Podle hlasování je zřejmé, že Piráti jsou jediná strana, která opravdu prosazuje průhlednost státních firem jako ČEZ. Jde o jednoduchý návrh na zrušení výjimky pro několik málo největších státních firem, které vydaly akcie nebo dluhopisy, jako jsou ČEZ a České dráhy. Babiš veřejně tvrdí, jak zveřejňování ČEZu podporuje, přitom ve skutečnosti jeho poslanci hlasují na výborech proti. Politické strany tak umožnily ČEZu a dalším firmám dál pokračovat v pochybných kšeftech, ve kterých se ztrácejí miliardy korun z peněz občanů,“ komentoval rozhodnutí výboru Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, který je autorem novely zákona.


Přehled kauz ČEZu

* Kauza lobbisty Nue Kalaje - Albánie
* ČEZ platil na základě nejasných důvodů kosovskému lobbistovi za jeho poradenské služby v souvislosti se vstupem ČEZ na albánský trh.
* Solární kauzy - investice s Amun.Re a další (2009/2010)
* Spolupráce na projektech budování solárních elektráren s neprůhlednými společnostmi, jako byla např. společnost Amun.Re, kterou z části vlastnil Martin Shenar, stíhaný za daňové úniky, a dále pak neznámými majiteli, zastupovanými však právníky Iva Rittiga. Podezření, že výstavba sol. elektráren touto společností byly nejen předražené, ale rovněž se skrze ně praly špinavé peníze.
* Prodej podílu v německé elektrárně Mibrag (2011) - ztráta cca 2,5 - 2,7 mld Kč
* ČEZ v roce 2011 prodal svůj poloviční podíl v německé elektrárně Mibrag na základě posudku společnosti Deloitte značně pod cenou druhému společníkovi v této elektrárně.
* Modernizace uhelné el. Prunéřov II (2012) - škoda v řádech desítek mld. Kč
* Neprůhledné podmínky při modernizaci uhelné elektrárny a zajištění budoucích dodávek uhlí.
* Solární el. Ševětín (2015) - škoda cca 48 mil. Kč
* Neprůhledná smlouva na výstavbu sol. el. Ševětín, v jejímž rámci byly fakturovány fiktivní vícepráce společnosti ČEZ.
* Kauza vyplácení odměn pro Kleslovou (2015) - 100 000,- Kč měsíčně
* Místopředsedkyni ANO byly vypláceny vysoké odměny od několika státních, či státem vlastněných, společností na základě nezveřejněných smluv.
* Prodej aktiv ČEZ v Bulharsku společnosti Inercom Bulgaria (2018)
* Netransparentní prodej aktiv ČEZ (nyní v běhu), který kritizuje i bulharský parlament, malé a neznámé společnosti, dost pravděpodobně napojené na ministryni energetiky (nyní již bývalou).
* Proplácení VIP akcí politikům a státním úředníkům přes sponzorování těchto akcí
* ČEZ prostřednictvím podpory Filmovému festivalu v Karlových Varech proplácel politikům a státním úředníkům nejen vstup na festival, ale rovněž luxusní ubytování, stravování atp.
* Smlouvy uzavírané generálním ředitelem v podezření na střet zájmů
* Bratr šéfa ČEZ Daniela Beneše podle zjištění MF DNES rozjel podnikání v technologii, která přeměňuje odpadky na elektřinu. Desítky milionů do firmy investoval Benešův osobní advokát, který zároveň zastupuje v miliardových obchodech i samotný ČEZ
Další tiskové zprávy:
23. dubna 2024 08:00
23. dubna 2024
22. dubna 2024 16:13
22. dubna 2024 10:28
22. dubna 2024

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama