titulní strana > tisková zpráva
Vláda podpořila kolaps veřejné dopravy v Brně
10. července 2018 13:35
BRNO (Strana zelených Brno) - Babišova vláda na svém dnešním jednání opětovně rozhodla o odsunu brněnského hlavního vlakového nádraží z centra města. Zopakovala tak rozhodnutí vlády Miloše Zemana z roku 2002. Nově by cestující měli vystupovat a nastupovat do vlaků až o kilometr dál než dnes. Ministři se tak rozhodli nepřihlížet k názoru Brňanů i mnoha respektovaných odborníků. Podle rozhodnutí ministerstva dopravy dnes potvrzeného vládou současně s novým odsunutým nádražím nevznikne žádný severojižní kolejový diametr.

„Přísliby vlády o tom, že SŽDC má variantu diametru prověřit, jsou zcela nevěrohodné a jsou pouhým předvolebním populismem, který má umlčet kritiky. Má-li mít výstavba brněnského metra smysl pro odvrácení kolapsu, který Brnu po odsunu nádraží hrozí, muselo by být zprovozněno zároveň s odsunem nádraží. To se ale vláda evidentně udělat nechystá. Naopak hrozí stejné desítky let trvající provizorium, jaké si Brňané zažívají už od sedmdesátých let, kdy bylo odsunuto z okraje historického centra autobusové nádraží Zvonařka. Dodnes k němu slibovaná tramvajová trať nevede,“ uvedl náměstek brněnského primátora za Stranu zelených Martin Ander.

Rozhodnutí vlády podle něj není moudré. „Brňanům hrozí citelné prodloužení každodenního cestování a městu kolaps hromadné dopravy, před kterým jsme společně s dopravními experty varovali,“ sdělil Martin Ander. Jeho slova potvrzuje také dopravní expert a spoluautor vítězného návrhu soutěže Budoucnost centra Brna Lukáš Tittl. „Vidím velké riziko v přetížení hromadné dopravy. Podle studie proveditelnosti ji totiž v případě odsunuté varianty nádraží bude využívat pro cestu do centra Brna o čtrnáct tisíc lidí víc než dosud,“ varoval Lukáš Tittl.

Zelení se navíc domnívají, že vláda při svém rozhodování o názor dalších odborníků a zainteresovaných lidí nestojí. „Už od chvíle, kdy brněnské zastupitelstvo schválilo odsun nádraží, komunikujeme s politiky na celostátní úrovni. Poslali jsme například otevřený dopis premiéru Andreji Babišovi. Jeho odpověď ale jasně ukazuje, že premiér o problematice vůbec diskutovat nechce,“ řekl člen Předsednictva Strany zelených a dvojka kandidátky do Zastupitelstva města Brna Jenda Perla.
Další tiskové zprávy:
18. dubna 2019 15:28
18. dubna 2019 11:00
17. dubna 2019 21:31
17. dubna 2019 09:46
17. dubna 2019

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama