titulní strana > tisková zpráva
Národní přírodní rezervace Soos nabídne návštěvníkům nové zázemí
30. srpna 2018 15:34
FRANTIŠKOVY LÁZNĚ (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes slavnostně zahájil výstavbu návštěvnického centra v národní přírodní rezervaci Soos u Františkových Lázní. Součástí nově budovaného návštěvnického centra budou vstupní prostory s pokladnami, venkovní altán určený jako přírodní učebna pro školní programy, dvě badatelny pro studenty vysokých škol a konferenční místnost pro širokou veřejnost a studenty ze škol. Areál nabídne také nové venkovní toalety pro návštěvníky.

"Oblastí Soosu projde ročně více než 60 000 lidí. Značka národní přírodní rezervace veřejnost přitahuje a je dobře, že se do péče aktivně zapojují i místní samosprávy. Mám radost, že se do sebe neuzavírá ani státní ochrana přírody, pro kterou je jednou z priorit právě zdejších přírodních krás návštěvníkům," uvedl při zahájení ministr životního prostředí Richard Brabec.

Nové centrum, které začne návštěvníkům sloužit v příštím roce, poskytne potřebné zázemí včetně informací o ochraně zdejší jedinečné přírody. Součástí dnešního slavnostního zahájení stavby byl i podpis smlouvy mezi městem Františkovy Lázně a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, která se týká spolupráce v oblasti ekologické výchovy a ochrany životního prostředí na území národní přírodní rezervace Soos a Národní přírodní památky Komorní hůrka. Zahájení výstavby se zúčastnili také němečtí partneři projektu, zástupci Karlovarského kraje, města Františkovy Lázně nebo Lesů ČR.

"Zdejší krajina je učebnicí geologie, ekologie i historie v jednom. Už sedm let při péči o zdejší přírodu aktivně spolupracujeme s Karlovarským krajem, vydáváme společně časopis Arnika a organizujeme vzdělávací akce. Smlouva, kterou jsme dnes uzavřeli s městem Františkovy Lázně, pomůže společně a aktivně pečovat o zdejší cenná území, jako jsou národní přírodní rezervace Soos a přírodní památka Komorní hůrka," vypočítává ředitel AOPK ČR František Pelc.

Výstavba návštěvnického centra nijak neomezí přístup do přírodní rezervace Soos, která nabízí turistům více než kilometr dlouhou naučnou stezku po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera. Dnes je z něj rozsáhlé rašeliniště známé díky bublajícím bahenním sopkám, které vytváří unikající oxid uhličitý jako pozůstatek vulkanické činnosti. Ostatně slovo "Soos" znamená v chebském německém nářečí "močál".

Navržené architektonické řešení návštěvnického centra vychází z myšlenky, co nejvíce nechat novostavby splynout s okolní krajinou. Proto mají všechny tři nové budovy jednotný tvar oválů a stejnou fasádu v odstínech zelené barvy a využívají přírodní materiály.

Finanční prostředky na nové centrum ve výši 18 milionů korun poskytne projekt Brána do nitra Země, který je hrazený z programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Bavorsko.

Cílem projektu je obnova kulturního a přírodního dědictví v konkrétních lokalitách - Fichtelberg, Cheb a Františkovy Lázně. Tato tři místa by měla propojit naučná stezka, stejně jako společná prezentace využívající moderní technologie.
Další tiskové zprávy:
18. dubna 2024 13:30
17. dubna 2024 15:50
17. dubna 2024
16. dubna 2024 17:32
16. dubna 2024 14:44

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama