titulní strana > tisková zpráva
Češi zachraňují. Zubři a divocí koně účinkují v seriálu České televize a Zoo Liberec
3. září 2018
PRAHA (Česká krajina) - Premiéra prvního dílu dokumentárního cyklu s názvem Češi zachraňují, ve kterém účinkují také zubři a divocí koně z rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice, se uskuteční ve čtvrtek 6. září ve 21.30 hod. na ČT2. Na vzniku seriálu téměř čtyři roky spolupracovaly také Zoo Liberec, coby koproducent, spolu s nadačním fondem CCBC.

V šestidílném cyklu se diváci vydají společně s průvodcem, známým zpěvákem a entomologem Danem Bártou, po stopách ohrožených druhů zvířat žijících na různých místech naší planety. Každý díl je věnován jiné zemi a jinému českému terénnímu přírodovědci, který svůj život zasvětil ochraně tamní přírody a usiluje o záchranu posledních populací ohrožených druhů žijících v dané oblasti.

„Řada českých přírodovědců se významně podílí na zásadních ochranářských projektech v zahraničí, některé, často ve spolupráci s tuzemskými zoologickými zahradami, dokonce vedou a dosahují ve své práci mezinárodně oceňovaných výsledků. Naše dokumenty ukazují, co tam dělají, jak tam žijí, jaké jsou radosti, úskalí, metody, výsledky a vyhlídky jejich práce,“ vysvětluje Dan Bárta.

Dokumentární cyklus diváky seznámí s životem konkrétních zvířecích druhů, vysvětlí, čím jsou ohroženy a jak jim lze pomoci. Přinese svědectví o životě Čechů žijících tisíce kilometrů od svých domovů, kde založili fungující projekty na ochranu přírodního bohatství. Spolupracují s místními komunitami, bojují s úředníky a politiky, shánějí finance a často žijí v pro nás nepředstavitelných podmínkách. Většina projektů je vedena českými neziskovými organizacemi, se kterými liberecká zoo na záchraně světové přírody aktivně spolupracuje a dlouhodobě je finančně, materiálně i morálně podporuje. Jednou z nich je i nadační fond CCBC, zastřešující 6 projektů na ochranu světové biodiverzity a 7 projektů na rozvoj místních komunit po celém světě. Proto se na třech dílech z tohoto cyklu podílela námětem a produkcí také ředitelka nadace Kristýna Nováková.

„Posláním moderních zoologických zahrad už není jen ukazovat a vystavovat exotická zvířata, jako tomu bývalo kdysi, ale zoo mají funkci především ochranářskou. Kromě záchrany ohrožených druhů v lidské péči se stále více věnujeme i ochraně živočichů ve volné přírodě a snažíme se zabránit jejich vyhubení v jejich přirozeném prostředí. Veřejnost zatím bohužel o těchto našich významných ochranářských aktivitách moc neví. Jsem velmi rád, že je nyní můžeme veřejnosti představit i díky České televizi a tvůrcům tohoto nového cyklu,“ říká David Nejedlo, ředitel Zoo Liberec a odborný poradce seriálu.

Jednotlivé díly jsou natočeny formou zábavného cestopisu a diváci se v nich dozvědí, jak Češi zachraňují mořské želvy v Indonésii, opice kahau na Borneu, zoborožce na Filipínách, antilopy Derbyho v Senegalu, orlosupy v Evropě, nebo zubry u nás v České republice. „Sleduji ochránce přírody už dlouho. Obdivuji zarputilost, s jakou se vrhají do zdánlivě ztracených zápasů. Je to těžká a nekončící práce, které tito lidé obětují téměř vše. Možná je to pošetilé, ale má to smysl," dodává režisér Zdeněk Suchý.

Rezervace se zubry, divokými koňmi a zpětně šlechtěnými pratury mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou je jediným projektem realizovaným v České republice, který byl do seriálu zařazen. „Chtěl bych tvůrcům velmi poděkovat, že z mnoha ochranářských projektů, které se v České republice realizují, vybrali právě ten náš. Je nám nesmírnou ctí, že jsme se ocitli v tak vybrané společnosti,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.
Další tiskové zprávy:
28. března 2024
27. března 2024 16:00
27. března 2024 14:47
27. března 2024 14:46
27. března 2024 14:45

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama