titulní strana > tisková zpráva
Nejvyšší čas uklidit sudy na dešťovou vodu
9. listopadu 2018
Nebílovy (Spolek Ametyst) - I když se teploty drží poměrně vysoko, není dobré už odkládat práce na „zazimování“ zahrady. Kromě ochrany rostlin a dřevin bychom neměli zapomínat ani na sudy, do kterých zachytáváme dešťovou vodu.

Mráz může sudy na vodu poničit, ať už jsou kovové nebo plastové. Kovové sudy se někdy ještě dají opravit u plastových je situace složitější a oprava se obvykle finančně nevyplatí. Plastové sudy (zejména ty z polypropylenu) je potřeba na zimu nejen vyprázdnit, ale také je uložit na místo, kde nezmrznou. Nízké teploty totiž plasty poškozují a zkracují tak jejich životnost. Pokud si nepořídíme kovový nebo dokonce dřevěný sud na vodu, měli bychom se poohlédnout po sudech s vysokohustotního polyetylenu (HDPE), které lépe odolávají povětrnostním podmínkám a můžeme je (prázdné!) nechávat přes zimu venku.

„Na zahrádkách obvykle vidím zelené plastové sudy z polypropylenu, které se při neopatrném zacházení snadno poškodí. Nedoporučuji je při vylévání zkoušet překlopit, sud by tak mohl snadno prasknout. Lepší je, pokud na sudu nemáme výpustný ventil, vybrat vodu kropáčem nebo kbelíkem. Tu můžeme použít třeba na zalití stromů a keřů, nebo na zvlhčení kompostu,“ říká Tomáš Pruner, který v projektu Dešťovka je kamarád instaloval sudy na dešťovou vodu v plzeňských mateřských školách.

Tento projekt podpořil Nadační fond Zelený poklad, který se problematice vody v krajině věnuje ve svém programu „Ani kapka nazmar“. Výstavu se stejnojmenným názvem si můžete prohlédnout do konce roku 2018 před Studijní a vědeckou knihovnou v Plzni ve Smetanových sadech.


Bližší informace o projektu „Dešťovka je kamarád“: http://www.ametyst21.cz/destovka-je-kamarad/

Informace o programu „Ani kapka nazmar“: http://www.zelenypoklad.org/24-ani-kapka-nazmar.aspx
Další tiskové zprávy:
18. dubna 2019 15:28
18. dubna 2019 11:00
17. dubna 2019 21:31
17. dubna 2019 09:46
17. dubna 2019

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama