PRAHA (Ekolist) - Yvonna Gaillyová v pondělí 28. 10. převzala z rukou prezidenta republiky medaili Za zásluhy I. stupně, a to za zásluhy o stát v oblasti vědy. Yvonna Gaillyová byla nominována Zeleným kruhem, který zastřešuje významné české ekologické organizace. V nominaci mimo jiné stojí, že „Yvonna Gaillyová je mimořádnou osobností, která se svým dlouhodobým nezměrným úsilím výrazně podílí na formování občanské společnosti po roce 1989, utváření odpovědného vztahu k ochraně přírody, krajiny, klimatu i celé planety Země. Svým skromným přístupem ke spotřebě je obdivuhodným příkladem zodpovědného usilování o udržitelný život. Environmentální osvěta se v jejím pojetí za všech okolností vyznačuje vysokou odbornou úrovní, ale i srozumitelností, aktuálností i patřičnou naléhavostí.“
(Celý text)
České firmy budou muset poprvé nahlásit reálné emise pro uhlíkové clo
29. října 2024 01:20
(ČTK) - V říjnu budou muset české firmy poprvé přiznat skutečné emise z dovezených produktů. Regulaci, kterou přijala Evropská unie (EU), začala pro podniky platit již loni v říjnu, kdy musely začít čtvrtletně hlásit emise dovezených produktů, ale zjednodušeným způsobem. Takzvané uhlíkové clo (CBAM) má za cíl vyrovnat ceny za emise uhlíku mezi domácími a importovanými produkty.
(Celý text)
Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat se budou dále snižovat
29. října 2024 00:20
(ČTK) - Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat budou v Česku dále klesat. Chov se pro většinu z nich nevyplácí, což způsobuje, že zemědělci upouští od živočišné výroby. Vyplývá to z odpovědí svazů a odborníků, které ČTK oslovila. Pokles má podle nich následně vliv i na soběstačnost ČR v produkci zemědělských surovin, což způsobí vyšší dovozy ze zahraničí a navýšení cen masa. Podle Českého statistického úřadu poklesl počet farmářů, kteří se zabývají pouze živočišnou výrobou, z 913 podniků v roce 2000 na 445 v loňském roce.
(Celý text)
Vědec objevil u Mochova vzácnou škeblovku, ve středním Polabí je to první nález
28. října 2024 10:49
(ČTK) - Přírodovědec Martin Šandera objevil u Mochova vzácného korýše, škeblovku rovnohřbetou. K prvnímu nálezu došlo už v červenci a k dalším tento týden v úterý a v sobotu. Unikátnost objevu se ukázala až při zpracování záznamů.
(Celý text)
Unie: Klimatické výkyvy letos komplikovaly pěstování dýní
28. října 2024 10:25
(ČTK) - Letošní rok plný klimatických výkyvů komplikoval podle zelinářské unie pěstování dýní. Výskyt virových chorob některé dýně zdeformoval, což může podle unie mírně zvýšit dovoz ze zahraničí v porovnání s loňskem. ČTK to řekla Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy. V posledních letech profesionální pěstitelé pěstují dýně průměrně na 500 až 700 hektarech, letos podle odhadu unie plocha vzroste o 23 hektarů na 650. Česko je v produkci dýní soběstačné zhruba z poloviny.
(Celý text)
Rozkvět života na Zemi způsobila planetka o velikosti čtyř Mount Everestů
28. října 2024 02:45
(ČTK) - Planetka, která se srazila se Zemí před 66 miliony let, způsobila celoplanetární pohromu a vyhubila kromě dinosaurů i další formy života. Vědci však v roce 2014 zjistili, že daleko větší kosmické těleso - konkrétně až 200 krát větší - zasáhlo naši planetu před třemi biliony lety. Tato srážka napomohla rozvoji života na Zemi, píše ve studii vědecký tým pod vedením profesorky Nadjy Drabonové z Harvardské univerzity.
Povodí Ohře instalovalo na přehradě Skalka opravený jezový uzávěr
28. října 2024 01:32
CHEB (ČTK) - Na přehradě Skalka minulý týden Povodí Ohře instalovalo sedmnáctitunový klapkový jezový uzávěr, který po 24 letech provozu absolvoval kompletní opravu. Prostor demontované klapky dočasně na několik měsíců zahradily tři ocelové desky. Práce za tři miliony korun provedla společnost MVS Walter s. r. o., informovala mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)
Neratovice chystají obnovu tůní, práce by mohly začít příští rok na podzim
28. října 2024 01:20
NERATOVICE (ČTK) - Neratovice chystají obnovu Kozelské a Lobkovicko-Jiřické tůně. Úpravy prospějí místním ekosystémům, spočívat budou především v odbahnění. Náklady dosáhnou desítek milionů korun u každé z tůní. Práce by mohly začít příští rok na podzim, řekl ČTK Jakub Duchoslav z neratovického městského úřadu.
(Celý text)
Sady Schwarz u Rokycan kvůli neúrodě rozšířily obchod v sadech na farmářský krám
28. října 2024 00:51
VRANOV (ČTK) - Sady Schwarz z vesničky Vranov na Rokycansku, jeden z největších pěstitelů jablek v Plzeňském kraji, kvůli letošní katastrofální neúrodě rozšířily prodejnu v sadech na farmářský krám. Kromě jablek, pro něž si tam jezdí lidé z Plzně i Berounska, nabízí přes stovku produktů - zeleninu, ovoce, koření, slunečnice, zavařeniny, med a květiny - vše od malopěstitelů, hlavně z regionu. ČTK to řekl Richard Schwarz z třicetihektarových sadů, Firmě letos pomrzlo 80 procent jabloní, nejvíc v historii.
(Celý text)
V ostravské zoo se narodila kriticky ohrožená prasata visajánská
27. října 2024 23:27
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata kriticky ohrožených prasat visajánských. Jejich pohlaví zatím není známé, ale obě se mají čile k světu a jejich matka o ně příkladně pečuje, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)
Slavnost zakončila sezonu v krušlovském včelíně na Strakonicku
27. října 2024 19:37
ČESTICE (ČTK) - Machův včelín v Krušlově, místní části městyse Čestice na Strakonicku, už 16 let přispívá k popularizaci včelařství. Stal se navíc vyhledávaným místem kulturních akcí. Za sezonu malovanou a řezbami zdobenou stavbu navštíví více než 2000 lidí. Láká je i naučná stezka nebo program spojený s ukončením sezony, který se u včelína konal dnes. Po poledni už měl asi 150 návštěvníků, řekl ČTK Dan Havlík ze sdružení Krušlovský včelín.
(Celý text)
V dvorské zoo začal Týden duchů, v areálu jsou dýňová strašidla
27. října 2024 19:27
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Tisícovka oranžových a strašidelně ozdobených dýní zaplnila zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. V sobotu začal v Safari parku Týden duchů, akci inspirovanou anglosaskou halloweenskou tradicí zoo pořádá od roku 2001. ČTK to řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.
(Celý text)
V Ujčově na Žďársku lidé sebrali pět tun jablek, výtěžek z prodeje jde na kroje
27. října 2024 19:25
UJČOV (ČTK) - V Ujčově na Žďársku sesbírali dobrovolníci 5,1 tuny jablek. Výtěžek z jejich prodeje dají na obnovu krojů, které se v obci používají při hodech. Stejná jablečná brigáda před čtvrt stoletím vynesla peníze na pořízení krojů, aby si je tamní mládež nemusela složitě půjčovat odjinud. K letošnímu dobrému výdělku pomohlo to, že výkupní cena jablek byla vyšší než minulé roky. ČTK to řekl František Bureš (nestraník), starosta obce s 500 obyvateli.
(Celý text)
Zahradou vily Stiassni mohli lidé letos naposledy projít s výkladem zahradníka
27. října 2024 19:23
BRNO (ČTK) - Naposledy v tomto roce měli dnes lidé příležitost projít se zahradou vily Stiassni s výkladem místního zahradníka Libora Janovského. Zahrada vily je otevřená celoročně, stejně jako samotná vila, od pátku do pondělí. Komentované prohlídky ale pořádá správa památky jen několikrát do roka, řekla ČTK kastelánka vily Kateřina Konečná.
(Celý text)
Turistická trasa bývalé Zlaté stezky se u Strážného vyhne frekventované silnici
27. října 2024 01:17
VIMPERK (ČTK) - Část turistické trasy v místech bývalé Zlaté stezky se u Strážného na Prachaticku vyhne frekventované silnici. Šumavský národní park upravil terén poblíž vozovky a turisté tak mohou úsek projít mimo silnici, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)
Veselí nad Moravou vysadí na polích 4500 stromů a téměř 3000 keřů. Cílem je zabránit větrné erozi
27. října 2024 01:15
VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Na polích v lokalitě Předměstí nechá Veselí nad Moravou na Hodonínsku vysadit 4500 stromů a téměř 3000 keřů. K tomu zatravní plochu o výměře osmi hektarů. Cílem projektu, který hradí evropská dotace, je zabránit větrné erozi, řekla ČTK mluvčí města Olga Svoják. Výsadbu radnice plánuje na jaro příštího roku.
(Celý text)
Na území Hongkongu poprvé objevili zkamenělinu dinosaura. Druh je zatím neznámý
27. října 2024 01:03
(ČTK) - Paleontologové poprvé na území Hongkongu objevili zkamenělinu dinosaura. Zatím ale není jasné, o jaký druh se jedná. Fosilie nalezené na odlehlém a neobydleném ostrově nedaleko města čeká důkladný průzkum, veřejnost si je ale může prohlédnout v kulturním středisku v centru města, informoval list The Guardian.
(Celý text)
Moštárna v Hostětíně letos ukončí sezonu zpracování jablek dříve než obvykle
27. října 2024 00:14
HOSTĚTÍN (ČTK) - Moštárna v Hostětíně na Uherskohradišťsku letos ukončí sezonu zpracování jablek dříve než obvykle. Stane se tak v nejbližších dnech, v minulosti se jablka v podniku běžně moštovala i v listopadu, řekl ČTK jednatel moštárny Radim Machů. Důvodem je nebývale teplý rok, který uspíšil sklizeň. Z vykoupených jablek zařízení vyrábí mošty a také jablečný ocet, které následně pod vlastní značkou dodává na trh. Svá jablka si mohou v moštárně nechat zpracovat pro vlastní potřebu i drobní pěstitelé.
(Celý text)
Geoprostorová umělá inteligence zlepší předpovědi počasí a ochranu přírody
26. října 2024 18:31
PRAHA (ČTK) - Díky spojení umělé inteligence (AI) a geoprostorových dat vznikly v Česku inovace, které mají přímé využití v zemědělství, lesnictví, krizovém řízení, veřejném zdraví, územním plánování nebo ochraně životního prostředí. Objevů v geoprostorové umělé inteligenci (GeoAI) se podařilo dosáhnout díky projektům evropského výzkumného projektu PoliRuralPlus a národního výzkumného projektu Aliance. Podílí se na nich Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze (FIT ČVUT) a sdružení Plan4all (P4A).
(Celý text)
Polární záře? Britku zmátlo osvětlení z pěstírny rajčat
26. října 2024 18:24
(ČTK) - Britka Dee Harrisonová nahrála na sociální síť tři snímky noční zbarvené oblohy, kterou přisuzovala polární záři. Komentáře pod fotkou ji ale opravili - jednalo se o světla z nedaleké pěstírny rajčat, píše server BBC.
Polární záře? Britku zmátlo osvětlení z pěstírny rajčat
26. října 2024 18:24
(ČTK) - Britka Dee Harrisonová nahrála na sociální síť tři snímky noční zbarvené oblohy, kterou přisuzovala polární záři. Komentáře pod fotkou ji ale opravili - jednalo se o světla z nedaleké pěstírny rajčat, píše server BBC.
PRAHA (Ekolist) - Odborníci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR, kteří již dvě desetiletí monitorují výskyt a rozšíření denních motýlů v centrálních Krkonoších, ve své letošní zprávě z monitoringu okáčů rodu Erebia v Krkonoších a v Jeseníkách vysoce kladně ocenili péči o krkonošské louky. „Vysoce kladně hodnotíme péči o krkonošské luční enklávy přiléhající k vysokohorským polohám,“ uvedli.
Hasič u soudu: Cesty v Českém Švýcarsku při požáru v roce 2022 byly neprůjezdné
22. listopadu 2024 15:59
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Páteřní cesty pro integrovaný záchranný systém v Českém Švýcarsku byly při požáru v roce 2022 neprůjezdné, trvalo dlouho, než se k němu dostala technika. Řekli to dnes hasiči u soudu v Ústí nad Labem, který pokračoval v líčení s bývalým dobrovolným strážcem národního parku obžalovaným ze založení požáru. Jiří Lobotka se u soudu doznal k zapálení menších požárů na Děčínsku v roce 2023, založení největšího požáru v Česku v roce 2022 odmítá. Doznal se k němu v léčebně. Hořet zřejmě začalo na jiném místě, než ukázal Lobotka při svém přiznání. Hrozí mu 15 let vězení.
(Celý text)
Na klimatické konferenci v Baku zatím žádný viditelný pokrok, píše AP
22. listopadu 2024 15:51
BAKU (ČTK) - Státy, které se účastní konference OSN o změnách klimatu COP29 v ázerbájdžánské metropoli Baku, dnes zvýšily tlak samy na sebe tím, že vstoupily do posledního plánovaného dne bez viditelného pokroku ve svých hlavních cílech, napsala ráno agentura AP. Očekává se, že se konference v Baku protáhne do víkendu, včetně vyčerpávajících nočních jednání, poznamenala agentura DPA.
(Celý text)
Ministerstvo zemědělství zjednoduší žádosti o dotace, zemědělcům ubude byrokracie
22. listopadu 2024 15:39
(ČTK) - Zemědělcům v příštím roce ubude byrokracie, pro získání některých národních dotací nebudou muset posílat veškeré dokumenty jako doposud. Ministerstvo zemědělství (MZe) zároveň představilo novou podporu pro zlepšení podmínek v chovech koz a ovcí nebo na hubení odolných plevelů na polích s cukrovou řepou. Celkem půjde z národního rozpočtu do zemědělství více než 3,7 miliardy korun, z toho 2,94 miliardy korun budou směřovat do živočišné výroby a necelá půl miliarda do rostlinné výroby.
(Celý text)
Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě
22. listopadu 2024 09:20
(ČTK) - Mezinárodní tým vědců vyvinul nový typ umělé hmoty, která se dokáže rozkládat v mořské vodě. Objev může přispět ke snaze o snížení znečištění životního prostředí při hromadění plastů v oceánech. Svá zjištění publikovali ve vědeckém časopisu Science, informovala agentura Kjódó.
(Celý text)
ČEZ zmodernizoval elektrárnu na Hracholuskách, největší západočeské vodní ploše
22. listopadu 2024 09:19
(ČTK) - ČEZ ukončil modernizaci vodní elektrárny na přehradě Hracholusky na Plzeňsku, největší západočeské vodní ploše. Po výměnách turbíny a vysokotlaké regulace v minulých letech skončila poslední fáze - tříměsíční oprava 14tunového rychlouzávěru elektrárny. Kvůli tomu se snížila hladina přehrady zhruba o šest metrů. Teď se začne po dohodě s vodohospodáři postupně vracet do normálu, řekl ČTK regionální mluvčí ČEZ Karel Samec.
(Celý text)
Vánoční dárky, které ničí planetu. Jaká je odvrácená strana “rychlé módy”?
22. listopadu 2024 05:15
PRAHA (Ekolist) - Nakupování oblečení jako dárků k Vánocům se stalo pro mnoho lidí tradicí. Prodejci navíc v tomto období nabízejí slevy a akční nabídky, které lákají k hromadnému nakupování. Nakupování levných módních kousků má však výrazně negativní dopady na životní prostředí, především kvůli rychlé módě, známé jako „fast fashion“.
(Celý text)
Důsledky klimatické krize dopadají více na ženy. Přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry jen 8 žen
22. listopadu 2024 05:04
PRAHA (Ekolist) - Ženy a dívky nesou hlavní tíhu klimatické krize a často navrhují řešení, přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry pouze 8 žen. Ačkoli se konference COP snaží být inkluzivním summitem, jednací stůl zůstává daleko od rozmanitosti.
(Celý text)
Nová soustava tří tůní má na Jindřichohradecku zadržovat vodu v krajině
21. listopadu 2024 19:10
(ČTK) - Nová soustava tří tůní má u Matějovce na Jindřichohradecku zadržovat vodu v krajině. Vodní plochy s celkovou výměrou více než 3000 metrů čtverečních vytvořil státní podnik Lesy ČR. Tůně vznikly v místě, kde v minulosti bývala vodní nádrž. V tiskové zprávě o tom informovaly firma.
(Celý text)
V Peru zadrželi muže, který na těle pašoval přes 300 tarantulí a 100 stonožek
21. listopadu 2024 18:58
LIMA (ČTK) - Na letišti v Peru zadrželi muže, který pašoval přes 300 živých tarantulí a stovku stonožek, na těle je měl připevněné v uzavíratelných sáčcích. Chtěl je nelegálně prodat, úřady jej proto zadržely a zvířata ošetřily. S odkazem na organizaci věnující se životnímu prostředí to uvedl web CNN.
(Celý text)
Policejní střelci odlovili v Libereckém kraji od pondělí dalších šest divočáků
21. listopadu 2024 18:49
LIBEREC (ČTK) - Policejní střelci odlovili od pondělí v Libereckém kraji dalších šest divokých prasat, celkem jde o třetí turnus. Na kontě mají 24 odlovených zvířat, řekla ČTK Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Střelci podle ní lovili v oblasti Vratislavic nad Nisou a Vesce na Liberecku i v oblasti Rádla na Jablonecku, ve stejných honitbách budou i v příštím týdnu. Cílem akce, která začala 4. listopadu, je zastavit šíření nebezpečného afrického moru prasat.
(Celý text)
Bohumín zavede nákladní taxi. Velkoobjemový odpad se bude za poplatek odvážet přímo od domů
21. listopadu 2024 18:43
BOHUMÍN (ČTK) - Bohumín na Karvinsku od nového roku změní dosavadní systém sběru velkoobjemového odpadu. Po 16 letech skončí provoz mobilní sběrný dvůr. Kontejnery určené k odložení objemného odpadu, které město pravidelně umisťovalo po městských částech, nahradí takzvané nákladní taxi. Za poplatek 200 korun si lidé budou moci nechat odpad odvézt přímo od domu. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
(Celý text)
Chovateli na Českolipsku uhynuly všechny slepice, příčinou je ptačí chřipka
21. listopadu 2024 18:36
KAMENICKÝ ŠENOV (ČTK) - Chovateli v Kamenickém Šenově na Českolipsku uhynuly všechny slepice, laboratoř potvrdila ptačí chřipku. Vzhledem k tomu, že jde o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty na trh, krajská veterinární správa okolo zasažených chovů proto nevymezí uzavřená pásma. O ohnisku však již informovala okolní obce, komerční chovy a další instituce, řekl ČTK zastupující mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
(Celý text)
Lesní školkaři připravili miliony sazenic na zalesnění lesů. Není o ně ale zájem
21. listopadu 2024 12:12
(ČTK) - Lesní školkaři připravili stovky milionů kusů sazenic pro obnovu lesů, které poničil kůrovec. O sazenice ale podle nich není zájem a pokud se nevyužijí nejpozději při jarním zalesnění v příštím roce, budou muset být zlikvidovány. Tím by ale školkaři přišli o miliony korun investovaných do technologií, vybavení či strojů, a ocitli by se v existenční krizi. Na kritickou situaci v oboru lesního školkařství a semenářství upozornilo Sdružení lesních školkařů ČR v otevřeném dopise ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Ministerstvo v reakci uvedlo, že si složitou situaci uvědomuje, ale nemá zákonnou možnost řešit odbyt vyprodukovaného sadebního materiálu.
(Celý text)
Spotřeba veterinárních léčiv v Česku klesla od roku 2008 o dvě třetiny
21. listopadu 2024 12:03
(ČTK) - Od roku 2008 klesla v Česku spotřeba veterinárních léčiv u zvířat téměř o dvě třetiny z 95,5 tuny na 35,7 tuny v roce 2022. Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi má ČR podle Státní veterinární správy (SVS) podprůměrnou spotřebu. Na pozitivním vývoji se podle veterinářů podílí zejména proaktivní přístup chovatelů, veterinárních lékařů i státních institucí a dlouhodobá osvěta.
(Celý text)
Vulkanický systém na jihozápadě Islandu se opět probudil k životu. Láva zalila i Modrou lagunu
21. listopadu 2024 12:01
REYKJAVÍK (ČTK) - Na jihozápadě Islandu na poloostrově Reykjanes nastala ve středu pozdě večer v tamním puklinovém vulkanickém systému sedmá erupce od prosince. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)
Německé národní parky Bavorský les a Berchtesgaden jsou ze tří čtvrtin bezzásahové. Dostaly se do nejvyšší ligy světových parků
21. listopadu 2024 11:57
PRAHA (Ekolist) - Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy tak probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal 18. listopadu 2024 prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.
(Celý text)
Ruměnice turňanská, pelyněk Pančičův, jazýček východní. Jak ochránit vzácné byliny?
21. listopadu 2024 06:39
PRAHA (Ekolist) - Ruměnice turňanská je kriticky ohrožená bylina. Její přirozený výskyt je omezený na velmi specifické lokality s vápenitým podkladem, kde se jí daří na suchých a slunných stanovištích, často na skalnatých svazích a v suchých trávnících.
(Celý text)
Administrativní budově z palet na životním prostředí záleží. Oceňují to zaměstnanci i Adapterra Awards
21. listopadu 2024 06:38
PRAHA (Ekolist) - Místo demolice a nové výstavby raději rekonstrukce, řekli si v Paskově. Výsledkem je úsporná a ekologická administrativní budova.
(Celý text)
Průzkum: Lidé se obávají změny klimatu. Podle třetiny je ale na opatření pozdě
21. listopadu 2024 02:00
PRAHA (ČTK) - Většina Čechů si stále myslí, že pokud lidé rychle nezmění návyky, čeká zemi ekologická katastrofa. V porovnání s rokem 2021 ale takto smýšlejících ubylo o šest procentních bodů na 67 procent. Celosvětově jsou o ekologické katastrofě v případě neměnnosti návyků obyvatel přesvědčeny čtyři pětiny občanů. Zhruba třetina lidí v ČR i na světě si ale myslí, že je příliš pozdě na to, aby se se změnou klimatu něco udělalo. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos, která zpracovala data od více než 50 000 respondentů z 50 zemí světa. ČTK má výsledky k dispozici.
Průzkum: Lidé se obávají změny klimatu. Podle třetiny je ale na opatření pozdě
21. listopadu 2024 02:00
PRAHA (ČTK) - Většina Čechů si stále myslí, že pokud lidé rychle nezmění návyky, čeká zemi ekologická katastrofa. V porovnání s rokem 2021 ale takto smýšlejících ubylo o šest procentních bodů na 67 procent. Celosvětově jsou o ekologické katastrofě v případě neměnnosti návyků obyvatel přesvědčeny čtyři pětiny občanů. Zhruba třetina lidí v ČR i na světě si ale myslí, že je příliš pozdě na to, aby se se změnou klimatu něco udělalo. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos, která zpracovala data od více než 50 000 respondentů z 50 zemí světa. ČTK má výsledky k dispozici.