ecomonitor.cz
verze pro tisk
Testy ryb z jezera u Hustopečí nad Bečvou neprokázaly přítomnost benzenu v mase
17. března 2025 19:20

(ČTK) - Testy ryb ulovených v pískovně blízko Hustopečí nad Bečvou neprokázaly přítomnost benzenu v rybím mase. Na síti X o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Testy měly vyloučit případné toxické postižení ryb kvůli úniku 1020 tun benzenu při nehodě vlaku. Nákladní vlak vykolejil a začal hořet.
(Celý text)

Mimořádné kontroly veterinářů odhalily porušení zákona v jednom z 59 chovů skotu
17. března 2025 19:19

(ČTK) - Životní podmínky zvířat v chovech mléčného skotu jsou na vysoké úrovni, zjistila Státní veterinární správa (SVS) při mimořádných kontrolách. Z 59 zkontrolovaných farem zjistili inspektoři porušení zákona v jednom případě, a to na farmě na Vysočině. Vyplývá to z předběžných výsledků kontrol, které ČTK poskytl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Mimořádné kontroly nařídil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci na záběry hrubého zacházení se zvířaty odvysílané už dříve Českou televizí.
(Celý text)

Brněnský start-up představil prototyp generátoru vodíku s vyšší účinností
17. března 2025 19:18

BRNO (ČTK) - Brněnský start-up Nano Advanced představil minulý týden funkční laboratorní prototyp generátoru vodíku. Podle spoluzakladatele a vědce Jakuba Drnce se jedná o revoluční novinku díky tomu, že generátor řídí umělá inteligence podle aktuálního příkonu a je sestavený z více elektrolytických svazků. Díky modularitě a použitým materiálům má až pětinásobně delší životnost než dosud existující zařízení a elektrolyzér dosahuje účinnosti 70 až 85 procent proti běžným 55 až 65 procentům.
(Celý text)

Do čela ekologického Hnutí Duha nastoupila nová ředitelka Zuzana Lenhartová
17. března 2025 19:01

(ČTK) - Ekologická organizace Hnutí Duha má novou ředitelku Zuzanu Lenhartovou. Jmenována do funkce byla ve středu 12. března. Má zkušenosti s vedením týmů, řízením projektů a fundraisingem, tedy sháněním financí. Ve funkci nahradila dosavadní ředitelku Annu Kárníkovou, která vedla organizaci šest let.
(Celý text)

Stát rozdělí 300 milionů korun na energeticky úsporné školy, nemocnice i úřady
17. března 2025 10:43

(ČTK) - Stát letos rozdělí 300 milionů korun na energetické úspory veřejných budov. Peníze z Národního plánu obnovy pomůžou školám, nemocnicím, úřadům i dalším institucím s výměnou oken, zateplením nebo instalací solárních panelů. Žádosti o dotace mohou zájemci podávat do 31. října 2025, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Záplavy způsobily na vodovodech a kanalizacích na Jesenicku škody za 260 milionů korun
17. března 2025 10:32

JESENÍK (ČTK) - Záplavy loni v září způsobily na vodohospodářské infrastruktuře provozované společností Vodovody a kanalizace Jesenicka (VaK Jesenicka) škody za 260 milionů korun. Kvůli poničené vodovodní síti byli obyvatelé Jesenicka bez dodávky pitné vody z vodovodu 19 dní, jejich zásobování tehdy zajišťovaly cisterny. Dodávky pitné vody se v tomto horském okrese od podzimu podařilo obnovit, odstraňování povodňových škod ale pokračuje. ČTK to sdělil technický ředitel VaK Jesenicka Robert Černý.
(Celý text)

Češi zaostávají u třídění průmyslových baterií, malé naopak třídí dobře
17. března 2025 10:25

(ČTK) - Češi úspěšně třídí malé přenosné baterie, jako jsou tužkové a mikrotužkové. Jejich sběr v loňském roce činil 2142 tun, což byl téměř dvojnásobek oproti roku 2015. Míra recyklace těchto baterií tak vzrostla na 48 procent a Česko již splňuje současné cíle EU. Výrazně horší je však situace u baterií z elektrokol, skútrů a domácích solárních elektráren, kde se k ekologické likvidaci vrací jen tři až pět procent zařízení. Vyplývá to z tiskové zprávy neziskové organizace Ecobat, která v Česku zajišťuje sběr baterií.
(Celý text)

Letošní požáry v Los Angeles a změna klimatu: Riziko rozsáhlých požárů zvyšuje střídání velmi deštivých a suchých období
17. března 2025 05:31

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna významně zvyšuje pravděpodobnost a intenzitu extrémních požárů, jakými byly nedávné požáry v oblasti Los Angeles. Riziko rozsáhlých požárů v měsících s nedostatkem srážek je větší, pokud mu předchází období naopak na srážky vydatné, ve kterém se rozrůstá vegetace.
(Celý text)

Vědci v Doupovských horách odchytili historicky prvního samce kočky divoké. Jeho další pohyb bude sledovat telemetrický obojek
17. března 2025 04:49

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR odchytili na konci února ve vojenském újezdu Hradiště v Doupovských horách historicky prvního samce kočky divoké na území ČR. Dostal jméno Matěj. Po uspání mu odborníci nasadili telemetrický obojek a kolem jedenácté večer z místa odchytu sám odběhl zpět do volné přírody. Zoologové tak budou mít šanci sledovat pohyb kriticky ohroženého druhu savce. Zároveň žádají veřejnost o pomoc při monitoringu.
(Celý text)

Vědci volají po mezinárodní úmluvě o otevřeném přístupu k datům o klimatu
17. března 2025 01:20

(ČTK) - Současná globální politická nestabilita a geopolitické napětí společně s rostoucím nacionalismem, byrokracií a ekonomickým tlakem stále více omezují volný přístup k datům potřebným ke studiu klimatické změny a komplikují jejich výměnu. Podle vědců, kteří se zabývají změnou klimatu a jejími dopady, by vznikaly lepší a reprezentativnější výsledky, kdyby existovala mezinárodní úmluva zajišťující otevřený přístup ke všem datům. V článku v časopise npj Climate Action to uvedla čtveřice evropských vědců. Jedním ze spoluautorů je bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Brazílie vykácela pás v Amazonii, aby postavila cestu pro klimatickou konferenci
17. března 2025 00:56

(ČTK) - Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás v Amazonském pralese, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice. Po ní se mají lidé dostat do města Belém, kde se v listopadu koná klimatická konference COP30. Někteří místní a ochránci přírody varují před dalekosáhlými důsledky pro životní prostředí, napsal web stanice BBC. Podle ní kvůli konferenci dorazí do Belému na 50 000 lidí.
(Celý text)

V Austrálii vytáhli z kanalizace rekordně velký tukovec vážící 30 tun
16. března 2025 23:24

SYDNEY (ČTK) - Rekordně velký tukovec vážící 30 tun vytáhli dělníci z odpadního systému v Západní Austrálii. Informoval o tom server deníku The Guardian. Tukovce, známé také pod anglickým označením fatberg, se vyskytují v kanalizaci po celém světě. Vznikají, když tuk, olej a mastnota ztuhnou a spojí se s dalšími předměty, jako jsou hadry nebo vlhčené ubrousky.
(Celý text)

Mravenci, lososi nebo bobři. Zvířecí architekti ovlivňují krajinu podobně výrazně jako třeba povodně
16. března 2025 19:44

LONDÝN (ČTK) - Někteří živočichové, jako jsou mravenci, bobři, lososi, krtci či hroši, budují nory a hráze nebo se prostě jen pohybují, čímž utvářejí krajinu a společně ji mění, ukázala studie londýnské univerzity. "Vždy jsme se zajímali o jednotlivé živočichy. Díky této studii jsme objevili kolektivní význam zvířecích architektů," řekla agentuře AFP vědecká pracovnice v oboru fyzické geografie Gemma Harveyová, která vedla studii londýnské univerzity Queen Mary, zveřejněnou letos 18. února.
(Celý text)

Občané Týčku na Rokycansku v referendu souhlasili s výstavbou větrné elektrárny
16. března 2025 19:40

TÝČEK (ČTK) - V Týčku na Rokycansku v sobotu občané v referendu podpořili možnou výstavbu větrné elektrárny v katastru obce. Pro jich bylo 75 a proti 40, hlasovalo necelých 61 procent obyvatel. Jeden větrník chtějí v obci vybudovat dvě firmy - PV Consulting Praha nebo energetická skupina EnercoNet z Varšavy. ČTK to řekl starosta Zdeněk Hruška (nezávislý).
(Celý text)

Dvacet let úklidové akce Čistá řeka Sázava připomíná putovní výstava
16. března 2025 19:36

KÁCOV (ČTK) - Dvacet let úklidové akce Čistá řeka Sázava připomíná putovní výstava, která začala v těchto dnech v Kácově na Kutnohorsku a v dalších měsících se přemístí do Sázavy a Týnce nad Sázavou na Benešovsku. Další akcí, která připomene dvacetiletí Čisté řeky Sázavy, bude otevření dětské naučné stezky v kempu v Týnci nad Sázavou, informovala ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví. Dvacátý ročník úklidové akce se letos uskuteční od 11. do 13. dubna.
(Celý text)

Ministerstvo zahraničí varuje před nebezpečím sopečné erupce u islandského Grindavíku
16. března 2025 19:34

(ČTK) - Ministerstvo zahraničí varuje před vysokým nebezpečím sopečné erupce u islandského města Grindavík. Tamní úřady nedoporučují návštěvu města, uvedl úřad na síti X. Seismická aktivita podle něj sílí i pod lokalitou Sundhnúkagígar, což je oblast sopečných kráterů.
(Celý text)

Jaké budou lesy budoucnosti? Hůř se v nich budou sbírat houby, ale budou odolnější než ty dnešní
16. března 2025 05:12

PRAHA (Ekolist) - Lesnictví v Česku čelí zásadním výzvám. Klimatická změna, kůrovcová kalamita, přemnožená spárkatá zvěř i dlouhodobá orientace na smrkové monokultury ukázaly, že dosavadní přístup k hospodaření v lesích není odolný a s postupnou změnu klimatu bude čím dál více labilnější, pokud se lesy, lesnictví a navazující dřevařský průmysl výrazně nepromění. Odborníci, jako je Aleš Erber, proto volají po změně paradigmatu – od monokultur ke druhově i věkově pestřejším lesům, které budou lépe plnit své funkce a tím lépe odolávat environmentálním hrozbám přes zajištění bezpečné dřevní produkce pro domácí dřevozpracující odvětví až po schopnost zvyšovat výrobkům z jehličnatého a hlavně listnatého dříví přidanou hodnotu. Aleš Erber o tématu hovořil v rámci své přednášky u příležitosti představení knihy Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb.
(Celý text)

Jak bude vypadat Česko na konci století? Nový web CzechGlobe ukazuje modely, dopady a řešení klimatické změny
16. března 2025 04:19

PRAHA (Ekolist) - Jaké jsou poznatky o klimatické změně, jaké jsou její dopady a jaké se nabízejí možnosti jejich řešení, ukazuje přehledně inovovaný web Klimatická změna (www.klimatickazmena.cz). Představuje podobu Česka až do konce tohoto století, jak ji vědci modelovali na základě naměřených dat a předpokládaného vývoje emisí skleníkových plynů v atmosféře. Jelikož vývoj jeho množství nelze přesně predikovat, nabízí web vizualizaci jak středního odhadu očekávané změny, tak i její méně pravděpodobné varianty.
(Celý text)

Vědci si na rybičkách vyzkoušeli, jak zobrazit mikroplasty v tkáních
16. března 2025 01:14

(ČTK) - Vědci hledají způsob, jak zobrazit mikroplasty v biologických vzorcích, aniž by při tom poškodili tkáň. Jednou z možností je mikrotomografie, metoda používaná pro vizualizaci vnitřní struktury. Výzkumníci z institutu CEITEC Vysokého učení technického v Brně ji vyzkoušeli na akvarijních rybkách zebřičkách. Metodu lze potenciálně aplikovat i na jiné biologické vzorky, uvedl institut. Studii publikoval časopis Journal of Hazardous Materials.
(Celý text)

Rybí přechod na píseckém jezu bude monitorovat ryby v Otavě
16. března 2025 01:02

PÍSEK (ČTK) - Na píseckém Václavském jezu je speciální rybí přechod, kterým budou ryby proplouvat. Zařízení má pomáhat určit druhové složení ryb v Otavě. Testuje jej Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. ČTK o tom informovala mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
(Celý text)

Rybí přechod na píseckém jezu bude monitorovat ryby v Otavě
16. března 2025 01:02

PÍSEK (ČTK) - Na píseckém Václavském jezu je speciální rybí přechod, kterým budou ryby proplouvat. Zařízení má pomáhat určit druhové složení ryb v Otavě. Testuje jej Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. ČTK o tom informovala mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
(Celý text)


Online diskuse
Studenti před úřadem vlády kritizovali vliv vládní politiky na klimatickou krizi
11. dubna 2025 19:33

PRAHA (ČTK) - Desítky studentů a studentek dnes protestovaly před úřadem vlády v Praze. Chtěli poukázat na dopady vládní politiky na klimatickou krizi. Upozorňovali například na rostoucí vliv fosilních korporací a jejich majitelů, konkrétně Daniela Křetínského a Pavla Tykače, na českou a evropskou politiku. Apelovali na českou vládu, aby neupouštěla od současných klimatických opatření a naopak se zasadila o ambicióznější, spravedlivější transformaci. Informace zjistila na místě zpravodajka ČTK. Protest organizovalo hnutí Fridays for Future.
(Celý text)

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky
11. dubna 2025 19:31

ČEPERKA (ČTK) - Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, řekla ČTK mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Náklady stavby se odhadují na sedm miliard korun. Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje, proti povolení se možná odvolá.
(Celý text)

Hygienické požadavky loni neplnilo 96 pct vzorků ze studní v Praze, podíl stoupl
11. dubna 2025 19:30

PRAHA (ČTK) - Hygienické požadavky nesplňovalo loni přes 96 procent vzorků ze studní v Praze. Městská společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto doporučuje jejich pravidelnou kontrolu, informoval ČTK mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. V roce 2023 nevyhovělo 93 procent vzorků testované vody ze studní, podíl tedy meziročně stoupl. Kontrola by se měla provádět minimálně jednou ročně, společnost nechá rozbor za poplatek provést.
(Celý text)

Nespí se mi dobře, přiznal se muž z oblasti nádraží v Hustopečích nad Bečvou
11. dubna 2025 12:38

HUSTOPEČE N.BEČVOU (ČTK) - Obavy ze znečištěného ovzduší, odpařování benzenu během teplého počasí, ale i z možné kontaminace půdy zazněly včera v Hustopečích nad Bečvou při informační schůzce k havárii cisteren s toxickým benzenem, která se odehrála nedaleko bydlišťě těchto lidí. Na setkání přišli nejen obyvatelé městyse, ale i zahrádkáři či zemědělci zastupující místní farmy. V sále kulturního domu naplněného zhruba 200 lidmi z obce i širokého okolí byly patrné emoce, a to navzdory ujišťování ze strany zástupců České inspekce životního prostředí (ČIŽP) či ministerstva životního prostředí. "Nespí se mi dobře," postěžoval si jeden z obyvatel ulice v těsné blízkosti nádraží.
(Celý text)

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského
11. dubna 2025 12:37

(ČTK) - Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
(Celý text)

ČIŽP: Na místě havárie v Hustopečích nad Bečvou leží 12 tun benzenu nasáklého v zemině
11. dubna 2025 11:50

HUSTOPEČE N.BEČVOU (ČTK) - Na místě havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku leží podle současných odhadů přibližně 12 tun benzenu nasáklého v zemině. Na hladině podzemní vody, tedy 2,5 až tři metry hluboko na ploše 25 000 metrů čtverečních, je vrstva benzenu o celkové hmotnosti 260 tun. Podle ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petra Bejčka jde o povlak, který se na hladině drží. Třetí forma kontaminace je v podobě rozpuštěného benzenu v podzemní vodě, řekl obyvatelům městyse Bejček. Zhruba 200 obyvatel však na včerejším setkání ujistil, že je situace pod kontrolou.
(Celý text)

Nákaza slintavky a kulhavky. Národní park Šumava prosí návštěvníky o zodpovědné chování
11. dubna 2025 08:59

PRAHA (Ekolist) - Nepřibližovat se k pasoucím se stádům krav a ovcí, neprocházet pastvinami, nesnažit se o kontakt s hospodářskými zvířaty pasoucími se na šumavských loukách. Právě taková jednoduchá opatření by v současné době, kdy hrozí vysoká míra nákazy slintavkou a kulhavkou i v České republice, měli dodržovat všichni návštěvníci Šumavy.
(Celý text)

Vědci z UJEP se podílí na vývoji bezpečnější lithiové baterie
11. dubna 2025 03:46

PRAHA (Ekolist) - Když začnou hořet, dosahují velmi vysokých teplot. Vědci z Fakulty životního prostředí UJEP pracují s mezinárodním týmem na tom, aby požáry lithiových baterií v autech nebyly pro hasiče noční můrou.
(Celý text)

Ve vnitrozemských vodách ubývá kyslíku. A na vině je člověk
11. dubna 2025 02:45

PRAHA (Ekolist) - Nová studie pod vedením vědců z utrechtské univerzity odhalila významné změny v globálním koloběhu kyslíku ve sladkých vodách. Výzkum, který byl minulý týden zveřejněn v časopise Science Advances, odhaluje, že způsob produkce a využívání kyslíku ve vnitrozemských vodách se od roku 1900 dramaticky změnil. A na vině je lidská činnost.
(Celý text)

Temná diverzita: V místech silně ovlivněných člověkem chybí rostlinné druhy, které by se tam jinak přirozeně vyskytovaly
11. dubna 2025 01:50

(ČTK) - V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. O této "neviditelné krizi biodiverzity" mluví vědci jako "temné diverzitě". Zkoumají ji nyní dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
(Celý text)

Z britských vod mizí dříve hojné makrely, ochranáři doporučili neprodávat je
11. dubna 2025 01:41

(ČTK) - Kvůli nadměrnému rybolovu mizí z britských vod dříve hojné makrely. Ochranáři proto doporučili restauracím a obchodům, aby je přestaly prodávat, a také vyzvali Brity, aby jedli jiné ryby, například sledě nebo sardinky, píší britská média.
(Celý text)

Trump podepsal výnos, kterým zrušil omezení proudu vody ve sprchách
10. dubna 2025 22:53

(ČTK) - Americký prezident Donald Trump podepsal výnos, kterým zrušil omezení tlaku vody tekoucí ze sprchových hlavic, což podle Bílého domu "učiní sprchy v Americe opět skvělé," píše agentura AFP. Trump si dlouhodobě stěžuje na nedostatečný proud vody v amerických koupelnách, z čehož viní federální předpisy o šetření vodou.
(Celý text)

ČIŽP: Podzemní vodu znečištěnou benzenem budou v Hustopečích čistit obří filtry s aktivním uhlím
10. dubna 2025 20:16

HUSTOPEČE N.BEČVOU (ČTK) - Podzemní vodu, kterou v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku kontaminoval po havárii cisteren toxický benzen, by měly od příštího týdne čistit obří dvacetitunové filtry s aktivním uhlím. Jde o jedno ze zásadních opatření, které navrhla ve svém plánu sanační firma. Souhrn opatření by měla na začátku příštího týdne schválit Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ředitel ČIŽP Petr Bejček dnes v Hustopečích nad Bečvou ČTK řekl, že opatření jsou navrhovaná na několik měsíců. Náklady odhadl až na 750 milionů korun.
(Celý text)

Oděvní banka: Loni se vybralo 90 tun oblečení, oděvy dostalo 12 000 potřebných
10. dubna 2025 20:05

PRAHA (ČTK) - Oděvní banka v Česku loni přijala a zpracovala 90 tun darovaného oblečení. Krizové balíčky s ošacením dostává ročně přes 12 000 potřebných. ČTK to sdělila ředitelka banky Dana Pavlousková. Oděvní banku v září 2022 otevřel a poté provozoval Klub svobodných matek, nyní funguje samostatně. Vybírá dámské, pánské a dětské oblečení od firem i jednotlivých dárců.
(Celý text)

Společné bavorsko-české vyšetřování skládky v Jiříkově má zatím tři obviněné
10. dubna 2025 19:57

ŘEZNO (ČTK) - Státní zastupitelství v bavorském Weidenu a v Bruntále ustavila společnou vyšetřovací skupinu kvůli nelegální skládce odpadu v Jiříkově. ČTK dnes informaci zpravodajského portálu Oberpfalz Echo potvrdil mluvčí weidenského státního zastupitelství Matthias Bauer. Podle něj jsou v případu zatím tři obvinění. Část odpadu z Jiříkova na Bruntálsku je zpět v Bavorsku, zbývající pak bavorské ministerstvo životního prostředí slíbilo odvézt.
(Celý text)

Olovnaté nanočástice pronikají po vdechnutí do mozku a poškozují nervové buňky
10. dubna 2025 14:40

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Olovo v podobě nanočástic, které se vyskytuje ve znečištěném ovzduší, může čichem pronikat do mozku a vyvolávat změny spojené s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. K tomuto závěru dospěli vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Ústavem analytické chemie AV ČR. Studie zároveň upozorňuje na rizika spojená s olovnatými nanočásticemi v ovzduší a otevírá nové možnosti pro terapeutické zásahy.
(Celý text)

Vědci zkoumali ptačí hnízda - a našli v nich všudypřítomné lidské odpadky
10. dubna 2025 12:30

AMSTERODAM (ČTK) - Lysky černé jsou podsadití vodní ptáci s velkýma nohama, kteří nevypadají jako tvor schopný opanovat vodní toky. Ale od doby, co se před více než třemi desítkami let přistěhovali do nizozemského Amsterodamu u okolních farem, stali se z nich "gangsteři místních kanálů", napsal server National Geographic.
(Celý text)

Nástup rašení rostlin a hnízdění ptáků je čím dál časnější. Trend zesiluje, říká vědkyně
10. dubna 2025 12:13

(ČTK) - Nástup fenologických fází rostlin a ptačích populací je na jaře v důsledku klimatické změny stále časnější a trend v posledních letech ještě zesiluje, řekla v rozhovoru s ČTK Petra Dížková z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. Již osmým rokem tyto fáze monitoruje a od konce února do začátku května až čtyřikrát týdně objíždí čtyři lokality na jižní Moravě, aby zaznamenávala, kdy začínají stromy rašit a olisťovat se, kdy kvetou které byliny a kdy si ptáci staví v připravených budkách hnízda a snášejí do nich vejce.
(Celý text)

Soul od léta zakáže krmení holubů v desítkách parků pod pokutou milion wonů
10. dubna 2025 12:05

(ČTK) - Jihokorejský Soul schválil novou vyhlášku, která od léta zakáže v desítkách městských parků krmení holubů pod pokutou až jeden milion wonů (přes 15 000 Kč). Napsal o tom web The Korea Times.
(Celý text)

Sumeček černý: Invazní druh ohrožuje vodní ekosystémy v Česku
10. dubna 2025 05:58

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Invazní ryba sumeček černý je v České republice stále vážnější hrozbou pro místní ekosystémy a působí ekologické i ekonomické problémy. Vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR proto sumečka černého monitorují a spolupracují s místními rybářskými podniky a rybářskými svazy na účinných metodách regulace. Cílem je chránit původní biodiverzitu vodních ekosystémů a zároveň minimalizovat ekonomické ztráty, které tento invazní druh způsobuje. Zapojit se může i veřejnost.
(Celý text)

Sumeček černý: Invazní druh ohrožuje vodní ekosystémy v Česku
10. dubna 2025 05:58

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Invazní ryba sumeček černý je v České republice stále vážnější hrozbou pro místní ekosystémy a působí ekologické i ekonomické problémy. Vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR proto sumečka černého monitorují a spolupracují s místními rybářskými podniky a rybářskými svazy na účinných metodách regulace. Cílem je chránit původní biodiverzitu vodních ekosystémů a zároveň minimalizovat ekonomické ztráty, které tento invazní druh způsobuje. Zapojit se může i veřejnost.
(Celý text)