ecomonitor.cz
verze pro tisk
Botanici: Dusík z fosilních paliv způsobuje posun rostlinných druhů na západ
21. října 2024 14:08

PRAHA (ČTK) - Vědci zjistili, že sloučeniny dusíku vytvořené člověkem, které se z atmosféry dostávají na zem, způsobují posun rostlinných druhů na západ a pokles rozmanitosti bobovitých rostlin. Výsledky studií na nichž se podíleli vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) publikoval vědecký časopis Science a Science Advances.
(Celý text)

Praha využije geotermální energii z metra D v nových domech plánovaných na Nových Dvorech
21. října 2024 13:59

PRAHA (ČTK) - Praha využije geotermální energii získanou z budovaného metra D na Nových Dvorech na pomezí Prahy 4 a 12. Pomocí tepelných čerpadel ji použije k vytápění či chlazení v domech, které mají v této lokalitě vzniknout. Čerpadla budou umístěna v konstrukci metra.
(Celý text)

V Kolumbii začala konferenci OSN o ubývající celosvětové biologické rozmanitosti
21. října 2024 11:04

CALI (ČTK) - V kolumbijském Cali dnes začala konference OSN o biodiverzitě, která potrvá do 1. listopadu. Sjeli se na ni vedoucí představitelé světové ekologické scény, aby zhodnotili klesající úroveň biologické rozmanitosti ve světě a závazky zemí k ochraně rostlin, zvířat a kritických stanovišť, informovala agentura AP.
(Celý text)

V hongkongské zoo uhynulo 11 opic na nákazu z kontaminované půdy
21. října 2024 11:01

(ČTK) - Už 11 opic uhynulo od minulého týdne v hongkongské zoo. Místní veterináři už ale zjistili příčinu - opice nejméně čtyř druhů uhynuly na melioidózu, bakteriální infekci šířící se kontaminovanou půdou, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Jak by měla vypadat péče o náhradní porosty modřínu opadavého
21. října 2024 05:47

PRAHA (Ekolist) - Modřín opadavý je perspektivní dřevinou pro tvorbu smíšených lesních porostů. Jeho současné zastoupení v našich lesích se pohybuje okolo 3,9 %, navrhuje se zvýšení na 5 %. Jeho výhodou je schopnost růst na bohatém spektru stanovišť od nížin do nižšího stupně horských poloh. Vzhledem k pionýrské strategii růstu jej lze využít jako přípravnou dřevinu na kalamitních holinách, kde se dobře zmlazuje a odrůstá. Díky opadavým jehlicím je poměrně odolný vůči imisní zátěži, a proto byl v minulosti využíván při zakládání porostů náhradních dřevin.
(Celý text)

Lékař: Prach v ovzduší může přispět ke vzniku nemocí srdce či demenci
21. října 2024 01:35

PRAHA (ČTK) - Dlouhodobé vdechování prachu z ovzduší může podle lékařů kromě onemocnění plic, dýchacích cest nebo astmatu přispívat také ke vzniku chorob srdce, cév nebo demence. V tiskové zprávě o tom informovala Česká pneumologická a ftizeologické společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. V legislativním procesu je v současné době novela zákona, která má za cíl prašnost, například ze staveb či demolic, omezit.
(Celý text)

O záruku za úvěr a dotaci na nákup elektromobilů požádalo 5907 podnikatelů
21. října 2024 00:45

(ČTK) - O záruku za úvěr a dotaci na pořízení elektromobilu požádalo 5907 podnikatelů, kteří chtěli pořídit 6100 elektrických nebo vodíkových aut. To je o 2000 více, než byl závazek Česka z Národního plánu obnovy. Podnikatelé rovněž požádali o podporu na instalaci 2696 dobíjecích stanic. Oznámila to Národní rozvojová banka (NRB), která záruky a dotace ve spolupráci s ministerstvem průmyslu poskytovala.
(Celý text)

V Česku ubývá pěstíren hub, problém je především levný dovoz z Polska
20. října 2024 23:40

(ČTK) - V Česku ubývá pěstíren hub, zatímco před 20 lety jich bylo zhruba 30, aktuálně se pěstováním hub zabývají tři pěstírny. Vyplývá to z odpovědí odborníků a pěstitelů, které ČTK oslovila. Podle nich způsobil pokles zejména levný dovoz z Polska. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že dovoz hub loni přesahoval 8,5 milionu kilogramů, produkci českých pěstíren odhadují odborníci na 4,5 milionu kilogramů hub ročně. Dovoz hub z Polska činí 8,3 milionu kilogramů.
(Celý text)

Ostrava rozšiřuje systém třídění odpadu do jedné nádoby
20. října 2024 23:23

OSTRAVA (ČTK) - V Ostravě se zvýší počet lokalit, kde budou lidé z rodinných domů moci odevzdávat tříděný odpad pouze do jedné popelnice. V minulosti už si město tento způsob otestovalo v městské části Bartovice. Od listopadu se rozšíří do celého městského obvodu Radvanice a Bartovice a také do části obvodu Slezská Ostrava, konkrétně do Heřmanic. Obyvatelé tam budou do společné nádoby sbírat papír, plast, nápojové kartony a kovové obaly. Městu společný sběr separovaného odpadu umožňuje provoz moderní třídicí linky.
(Celý text)

Na jihozápadě Francie pěstují buráky a zázvor. Umožnila to změna klimatu
20. října 2024 20:24

Soustons (Francie) (ČTK) - Arašídy, zázvor, sladké brambory... Ve snaze o inovaci pěstují nyní zemědělci v jihozápadní Francii tyto tropické nebo subtropické plodiny. Přizpůsobují se tak globálnímu oteplování, píše agentura AFP.
(Celý text)

Společnost Pražské služby napadli hackeři, svoz odpadu ve městě to neohrozilo
20. října 2024 20:08

PRAHA (ČTK) - Městská společnost Pražské služby (PSAS), která zajišťuje například svoz a zpracování odpadu pro většinu hlavního města, se od čtvrtka po rozsáhlém hackerskému útoku potýká s výpadkem některých systémů. Dopady incidentu na občany a chod města jsou ale minimální. ČTK to sdělil mluvčí firmy Alexandr Komarnický.
(Celý text)

Londýnská Národní galerie po protestech aktivistů zakazuje přinášet tekutiny
20. října 2024 20:07

(ČTK) - Návštěvníci londýnské Národní galerie si od pátku do výstavních prostor nebudou smět nosit tekutiny. Jde o reakci na sérii protestů klimatických aktivistů, kteří například předloni v říjnu potřísnili rajskou polévkou obraz Slunečnice Vincenta van Gogha.
(Celý text)

Sto zelených oáz ve vídeňských ulicích
20. října 2024 06:14

PRAHA (Ekolist) - Malá zelená oáza na parkovacím místě přímo před domovními dveřmi, místo k odpočinku na venkovním vzduchu, prostor na setkávání nebo pro hry – to vše může být takzvaný parklet. V ulicích Vídně jich najdete už více než stovku a obyvatelé se nyní mohou hlásit o další. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
(Celý text)

U solární elektrárny na Sokolovsku bude žít vzácná ropucha krátkonohá
20. října 2024 01:33

NOVÉ SEDLO (ČTK) - V blízkosti desítek tisíc panelů fotovoltaické elektrárny Pražské energetiky (PRE) u Nového Sedla na Sokolovsku bude žít i vzácná ropucha krátkonohá. Žábu zde objevili při průzkumu pozemků a nenápadnému obojživelníkovi se musel přizpůsobit projekt stavby za zhruba 400 milionů korun. Se stavbou elektrárny na asi 20 hektarech, která tak bude jedna z největších v Česku, začala PRE v červenci. Do konce roku chce mít stavbu dokončenou, řekl novinářům Aleš Hradecký ze společnosti Solarinvest, která je součástí PRE.
(Celý text)

ČEZ modernizuje elektrárnu na Hracholuskách, největší západočeské vodní ploše
20. října 2024 00:58

HRACHOLUSKY (ČTK) - ČEZ modernizuje vodní elektrárnu na přehradě Hracholusky na Plzeňsku, největší západočeské vodní ploše. Jeřáb v pátek vyzvedl z šachty čtrnáctitunový rychlouzávěr, který se musí opravit. Tato tabule, která je klíčovým prvkem zdroje a funguje už 60 let, umí v případě nouze za 20 vteřin uzavřít přívod vody k turbíně. Kvůli přístupu specialistů k rychlouzávěru byla snížena hladina přehrady o více než pět metrů, řekl ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. Tříměsíční oprava elektrárny bude hotová na konci listopadu.
(Celý text)

V pražské zoo mohou i na podzim lidé vidět mláďata, třeba kotulů veverovitých, plameňáků nebo jelenů barmských
20. října 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou lidé nově vidět mláďata jelenů barmských, opic kotulů nebo plameňáků. Při nynějších teplotách je navíc mnoho zvířat aktivnějších než v létě, a návštěvníci je tak mohou snáze vidět. ČTK o tom informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Lanovka v areálu bude v provozu každý den do konce roku, doteď fungovala jen o víkendech.
(Celý text)

Čeští farmáři brzy využijí data z projektu, jenž má stabilizovat kvalitu ječmene
20. října 2024 00:31

PLZEŇ (ČTK) - Čeští pěstitelé ječmene budou moci od listopadu využívat zanalyzovaná data projektu Pro ječmen, která jim pomohou stabilizovat kvalitu a výnosy této plodiny. Pomohou jim potlačit velké výkyvy kvality dané vlhkem a suchem. Projekt využívá high-tech měřicí technologie, které kombinuje s prvky regenerativního zemědělství, řekl ČTK vedoucí projektu Ivan Tučník z Plzeňského Prazdroje. Vědci z České zemědělské univerzity (ČZÚ) a Mendelovy univerzity srovnávají tato data s tradičně obdělávanými poli. Výzkum zajistí farmářům vyšší zisky, protože za sladovnický ječmen dostanou dvakrát tolik než za běžný, přitom nebudou muset půdu tolik hnojit.
(Celý text)

Čínský mořský svět ukazoval největšího žraloka na světě, šlo o robotickou atrapu
20. října 2024 00:18

(ČTK) - Mořský svět na jihovýchodě Číny kritizovali návštěvníci za to, že místo žraloka obrovského byla v zařízení pouze robotická atrapa. Důvodem byl zákaz obchodování s těmito živými parybami, uvedl web The Times.
(Celý text)

Francouzská obec se rozhodla bojovat s psím trusem za pomoci DNA
20. října 2024 00:05

(ČTK) - Majitelé psů v obci L'Escarène, čítající asi 2500 obyvatel a ležící nedaleko Nice na jihovýchodě Francie, si zakrátko budou muset dvakrát rozmyslet, než dovolí svému nejlepšímu příteli, aby si ulevil na ulici, aniž by po něm uklidili. Obec totiž vydala vyhlášku zavádějící registraci psů podle DNA, a tak zakrátko bude možné přesně určit, čí pes spáchal hromádku na chodníku, informoval list Le Figaro na svém webu.
(Celý text)

C-Energy rozebírá komín bývalé teplárny v Táboře, potrvá to zhruba měsíc
19. října 2024 23:19

(ČTK) - Firma C-Energy Planá, která vyrábí teplo pro obce na Táborsku a elektřinu, rozebírá komín a kotle v areálu bývalé teplárny v Táboře. Práce by měly trvat přibližně měsíc. Revitalizace celého táborského areálu začala před dvěma lety, během kterých odstranili staré nádrže na mazut, objekty palivového a popílkového hospodářství, chladicí věže a kotel na spalování dehtu. Do areálu postupně instalují moderní technologie pro ekologickou výrobu tepla a elektřiny, řekl ČTK mluvčí firmy Miroslav Beneš.
(Celý text)

C-Energy rozebírá komín bývalé teplárny v Táboře, potrvá to zhruba měsíc
19. října 2024 23:19

(ČTK) - Firma C-Energy Planá, která vyrábí teplo pro obce na Táborsku a elektřinu, rozebírá komín a kotle v areálu bývalé teplárny v Táboře. Práce by měly trvat přibližně měsíc. Revitalizace celého táborského areálu začala před dvěma lety, během kterých odstranili staré nádrže na mazut, objekty palivového a popílkového hospodářství, chladicí věže a kotel na spalování dehtu. Do areálu postupně instalují moderní technologie pro ekologickou výrobu tepla a elektřiny, řekl ČTK mluvčí firmy Miroslav Beneš.
(Celý text)


Online diskuse
Návrh předsednictví COP29 zvýšit příspěvek bohatých zemí čelí dle médií kritice
22. listopadu 2024 18:24

BAKU (ČTK) - Návrh, který dnes předložilo předsednictví konference OSN o změnách klimatu v ázerbájdžánské metropoli Baku, čelí kritice ze všech stran, uvedla agentura Reuters. Na konferenci COP29 není v poslední plánovaný den vidět pokrok ohledně dohody o finančních závazcích nejbohatších vůči nejzranitelnějším, uvedla agentura AP. Konference by měla skončit dnes večer, ale pravděpodobně se protáhne, míní agentura DPA.
(Celý text)

Sněmovna schválila využití výnosů z povolenek jen na následky změny klimatu
22. listopadu 2024 17:59

PRAHA (ČTK) - Výnosy z prodeje emisních povolenek bude možné využít pouze na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Počítá s tím novela zákona, kterou schválila Sněmovna. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení. Část peněz bude možné využít například na administrativní náklady spojené s fungováním systému emisních povolenek nebo na příspěvky některým mezinárodním organizacím v souvislosti se závazky v ochraně klimatu. Předloha zamíří k posouzení do Senátu.
(Celý text)

Entomologové oceňují péči o louky v Krkonoších
22. listopadu 2024 16:32

PRAHA (Ekolist) - Odborníci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR, kteří již dvě desetiletí monitorují výskyt a rozšíření denních motýlů v centrálních Krkonoších, ve své letošní zprávě z monitoringu okáčů rodu Erebia v Krkonoších a v Jeseníkách vysoce kladně ocenili péči o krkonošské louky. „Vysoce kladně hodnotíme péči o krkonošské luční enklávy přiléhající k vysokohorským polohám,“ uvedli.


(Celý text)

Hasič u soudu: Cesty v Českém Švýcarsku při požáru v roce 2022 byly neprůjezdné
22. listopadu 2024 15:59

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Páteřní cesty pro integrovaný záchranný systém v Českém Švýcarsku byly při požáru v roce 2022 neprůjezdné, trvalo dlouho, než se k němu dostala technika. Řekli to dnes hasiči u soudu v Ústí nad Labem, který pokračoval v líčení s bývalým dobrovolným strážcem národního parku obžalovaným ze založení požáru. Jiří Lobotka se u soudu doznal k zapálení menších požárů na Děčínsku v roce 2023, založení největšího požáru v Česku v roce 2022 odmítá. Doznal se k němu v léčebně. Hořet zřejmě začalo na jiném místě, než ukázal Lobotka při svém přiznání. Hrozí mu 15 let vězení.
(Celý text)

Na klimatické konferenci v Baku zatím žádný viditelný pokrok, píše AP
22. listopadu 2024 15:51

BAKU (ČTK) - Státy, které se účastní konference OSN o změnách klimatu COP29 v ázerbájdžánské metropoli Baku, dnes zvýšily tlak samy na sebe tím, že vstoupily do posledního plánovaného dne bez viditelného pokroku ve svých hlavních cílech, napsala ráno agentura AP. Očekává se, že se konference v Baku protáhne do víkendu, včetně vyčerpávajících nočních jednání, poznamenala agentura DPA.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství zjednoduší žádosti o dotace, zemědělcům ubude byrokracie
22. listopadu 2024 15:39

(ČTK) - Zemědělcům v příštím roce ubude byrokracie, pro získání některých národních dotací nebudou muset posílat veškeré dokumenty jako doposud. Ministerstvo zemědělství (MZe) zároveň představilo novou podporu pro zlepšení podmínek v chovech koz a ovcí nebo na hubení odolných plevelů na polích s cukrovou řepou. Celkem půjde z národního rozpočtu do zemědělství více než 3,7 miliardy korun, z toho 2,94 miliardy korun budou směřovat do živočišné výroby a necelá půl miliarda do rostlinné výroby.
(Celý text)

Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě
22. listopadu 2024 09:20

(ČTK) - Mezinárodní tým vědců vyvinul nový typ umělé hmoty, která se dokáže rozkládat v mořské vodě. Objev může přispět ke snaze o snížení znečištění životního prostředí při hromadění plastů v oceánech. Svá zjištění publikovali ve vědeckém časopisu Science, informovala agentura Kjódó.
(Celý text)

ČEZ zmodernizoval elektrárnu na Hracholuskách, největší západočeské vodní ploše
22. listopadu 2024 09:19

(ČTK) - ČEZ ukončil modernizaci vodní elektrárny na přehradě Hracholusky na Plzeňsku, největší západočeské vodní ploše. Po výměnách turbíny a vysokotlaké regulace v minulých letech skončila poslední fáze - tříměsíční oprava 14tunového rychlouzávěru elektrárny. Kvůli tomu se snížila hladina přehrady zhruba o šest metrů. Teď se začne po dohodě s vodohospodáři postupně vracet do normálu, řekl ČTK regionální mluvčí ČEZ Karel Samec.
(Celý text)

Vánoční dárky, které ničí planetu. Jaká je odvrácená strana “rychlé módy”?
22. listopadu 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Nakupování oblečení jako dárků k Vánocům se stalo pro mnoho lidí tradicí. Prodejci navíc v tomto období nabízejí slevy a akční nabídky, které lákají k hromadnému nakupování. Nakupování levných módních kousků má však výrazně negativní dopady na životní prostředí, především kvůli rychlé módě, známé jako „fast fashion“.
(Celý text)

Důsledky klimatické krize dopadají více na ženy. Přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry jen 8 žen
22. listopadu 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Ženy a dívky nesou hlavní tíhu klimatické krize a často navrhují řešení, přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry pouze 8 žen. Ačkoli se konference COP snaží být inkluzivním summitem, jednací stůl zůstává daleko od rozmanitosti.
(Celý text)

Nová soustava tří tůní má na Jindřichohradecku zadržovat vodu v krajině
21. listopadu 2024 19:10

(ČTK) - Nová soustava tří tůní má u Matějovce na Jindřichohradecku zadržovat vodu v krajině. Vodní plochy s celkovou výměrou více než 3000 metrů čtverečních vytvořil státní podnik Lesy ČR. Tůně vznikly v místě, kde v minulosti bývala vodní nádrž. V tiskové zprávě o tom informovaly firma.
(Celý text)

V Peru zadrželi muže, který na těle pašoval přes 300 tarantulí a 100 stonožek
21. listopadu 2024 18:58

LIMA (ČTK) - Na letišti v Peru zadrželi muže, který pašoval přes 300 živých tarantulí a stovku stonožek, na těle je měl připevněné v uzavíratelných sáčcích. Chtěl je nelegálně prodat, úřady jej proto zadržely a zvířata ošetřily. S odkazem na organizaci věnující se životnímu prostředí to uvedl web CNN.
(Celý text)

Policejní střelci odlovili v Libereckém kraji od pondělí dalších šest divočáků
21. listopadu 2024 18:49

LIBEREC (ČTK) - Policejní střelci odlovili od pondělí v Libereckém kraji dalších šest divokých prasat, celkem jde o třetí turnus. Na kontě mají 24 odlovených zvířat, řekla ČTK Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Střelci podle ní lovili v oblasti Vratislavic nad Nisou a Vesce na Liberecku i v oblasti Rádla na Jablonecku, ve stejných honitbách budou i v příštím týdnu. Cílem akce, která začala 4. listopadu, je zastavit šíření nebezpečného afrického moru prasat.
(Celý text)

Bohumín zavede nákladní taxi. Velkoobjemový odpad se bude za poplatek odvážet přímo od domů
21. listopadu 2024 18:43

BOHUMÍN (ČTK) - Bohumín na Karvinsku od nového roku změní dosavadní systém sběru velkoobjemového odpadu. Po 16 letech skončí provoz mobilní sběrný dvůr. Kontejnery určené k odložení objemného odpadu, které město pravidelně umisťovalo po městských částech, nahradí takzvané nákladní taxi. Za poplatek 200 korun si lidé budou moci nechat odpad odvézt přímo od domu. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
(Celý text)

Chovateli na Českolipsku uhynuly všechny slepice, příčinou je ptačí chřipka
21. listopadu 2024 18:36

KAMENICKÝ ŠENOV (ČTK) - Chovateli v Kamenickém Šenově na Českolipsku uhynuly všechny slepice, laboratoř potvrdila ptačí chřipku. Vzhledem k tomu, že jde o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty na trh, krajská veterinární správa okolo zasažených chovů proto nevymezí uzavřená pásma. O ohnisku však již informovala okolní obce, komerční chovy a další instituce, řekl ČTK zastupující mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
(Celý text)

Lesní školkaři připravili miliony sazenic na zalesnění lesů. Není o ně ale zájem
21. listopadu 2024 12:12

(ČTK) - Lesní školkaři připravili stovky milionů kusů sazenic pro obnovu lesů, které poničil kůrovec. O sazenice ale podle nich není zájem a pokud se nevyužijí nejpozději při jarním zalesnění v příštím roce, budou muset být zlikvidovány. Tím by ale školkaři přišli o miliony korun investovaných do technologií, vybavení či strojů, a ocitli by se v existenční krizi. Na kritickou situaci v oboru lesního školkařství a semenářství upozornilo Sdružení lesních školkařů ČR v otevřeném dopise ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Ministerstvo v reakci uvedlo, že si složitou situaci uvědomuje, ale nemá zákonnou možnost řešit odbyt vyprodukovaného sadebního materiálu.
(Celý text)

Spotřeba veterinárních léčiv v Česku klesla od roku 2008 o dvě třetiny
21. listopadu 2024 12:03

(ČTK) - Od roku 2008 klesla v Česku spotřeba veterinárních léčiv u zvířat téměř o dvě třetiny z 95,5 tuny na 35,7 tuny v roce 2022. Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi má ČR podle Státní veterinární správy (SVS) podprůměrnou spotřebu. Na pozitivním vývoji se podle veterinářů podílí zejména proaktivní přístup chovatelů, veterinárních lékařů i státních institucí a dlouhodobá osvěta.
(Celý text)

Vulkanický systém na jihozápadě Islandu se opět probudil k životu. Láva zalila i Modrou lagunu
21. listopadu 2024 12:01

REYKJAVÍK (ČTK) - Na jihozápadě Islandu na poloostrově Reykjanes nastala ve středu pozdě večer v tamním puklinovém vulkanickém systému sedmá erupce od prosince. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Německé národní parky Bavorský les a Berchtesgaden jsou ze tří čtvrtin bezzásahové. Dostaly se do nejvyšší ligy světových parků
21. listopadu 2024 11:57

PRAHA (Ekolist) - Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy tak probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal 18. listopadu 2024 prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.
(Celý text)

Ruměnice turňanská, pelyněk Pančičův, jazýček východní. Jak ochránit vzácné byliny?
21. listopadu 2024 06:39

PRAHA (Ekolist) - Ruměnice turňanská je kriticky ohrožená bylina. Její přirozený výskyt je omezený na velmi specifické lokality s vápenitým podkladem, kde se jí daří na suchých a slunných stanovištích, často na skalnatých svazích a v suchých trávnících.
(Celý text)

Ruměnice turňanská, pelyněk Pančičův, jazýček východní. Jak ochránit vzácné byliny?
21. listopadu 2024 06:39

PRAHA (Ekolist) - Ruměnice turňanská je kriticky ohrožená bylina. Její přirozený výskyt je omezený na velmi specifické lokality s vápenitým podkladem, kde se jí daří na suchých a slunných stanovištích, často na skalnatých svazích a v suchých trávnících.
(Celý text)