PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna významně zvyšuje pravděpodobnost a intenzitu extrémních požárů, jakými byly nedávné požáry v oblasti Los Angeles. Riziko rozsáhlých požárů v měsících s nedostatkem srážek je větší, pokud mu předchází období naopak na srážky vydatné, ve kterém se rozrůstá vegetace.
(Celý text)
Vědci v Doupovských horách odchytili historicky prvního samce kočky divoké. Jeho další pohyb bude sledovat telemetrický obojek
17. března 2025 04:49
PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR odchytili na konci února ve vojenském újezdu Hradiště v Doupovských horách historicky prvního samce kočky divoké na území ČR. Dostal jméno Matěj. Po uspání mu odborníci nasadili telemetrický obojek a kolem jedenácté večer z místa odchytu sám odběhl zpět do volné přírody. Zoologové tak budou mít šanci sledovat pohyb kriticky ohroženého druhu savce. Zároveň žádají veřejnost o pomoc při monitoringu.
(Celý text)
Vědci volají po mezinárodní úmluvě o otevřeném přístupu k datům o klimatu
17. března 2025 01:20
(ČTK) - Současná globální politická nestabilita a geopolitické napětí společně s rostoucím nacionalismem, byrokracií a ekonomickým tlakem stále více omezují volný přístup k datům potřebným ke studiu klimatické změny a komplikují jejich výměnu. Podle vědců, kteří se zabývají změnou klimatu a jejími dopady, by vznikaly lepší a reprezentativnější výsledky, kdyby existovala mezinárodní úmluva zajišťující otevřený přístup ke všem datům. V článku v časopise npj Climate Action to uvedla čtveřice evropských vědců. Jedním ze spoluautorů je bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)
Brazílie vykácela pás v Amazonii, aby postavila cestu pro klimatickou konferenci
17. března 2025 00:56
(ČTK) - Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás v Amazonském pralese, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice. Po ní se mají lidé dostat do města Belém, kde se v listopadu koná klimatická konference COP30. Někteří místní a ochránci přírody varují před dalekosáhlými důsledky pro životní prostředí, napsal web stanice BBC. Podle ní kvůli konferenci dorazí do Belému na 50 000 lidí.
(Celý text)
V Austrálii vytáhli z kanalizace rekordně velký tukovec vážící 30 tun
16. března 2025 23:24
SYDNEY (ČTK) - Rekordně velký tukovec vážící 30 tun vytáhli dělníci z odpadního systému v Západní Austrálii. Informoval o tom server deníku The Guardian. Tukovce, známé také pod anglickým označením fatberg, se vyskytují v kanalizaci po celém světě. Vznikají, když tuk, olej a mastnota ztuhnou a spojí se s dalšími předměty, jako jsou hadry nebo vlhčené ubrousky.
(Celý text)
Mravenci, lososi nebo bobři. Zvířecí architekti ovlivňují krajinu podobně výrazně jako třeba povodně
16. března 2025 19:44
LONDÝN (ČTK) - Někteří živočichové, jako jsou mravenci, bobři, lososi, krtci či hroši, budují nory a hráze nebo se prostě jen pohybují, čímž utvářejí krajinu a společně ji mění, ukázala studie londýnské univerzity. "Vždy jsme se zajímali o jednotlivé živočichy. Díky této studii jsme objevili kolektivní význam zvířecích architektů," řekla agentuře AFP vědecká pracovnice v oboru fyzické geografie Gemma Harveyová, která vedla studii londýnské univerzity Queen Mary, zveřejněnou letos 18. února.
(Celý text)
Občané Týčku na Rokycansku v referendu souhlasili s výstavbou větrné elektrárny
16. března 2025 19:40
TÝČEK (ČTK) - V Týčku na Rokycansku v sobotu občané v referendu podpořili možnou výstavbu větrné elektrárny v katastru obce. Pro jich bylo 75 a proti 40, hlasovalo necelých 61 procent obyvatel. Jeden větrník chtějí v obci vybudovat dvě firmy - PV Consulting Praha nebo energetická skupina EnercoNet z Varšavy. ČTK to řekl starosta Zdeněk Hruška (nezávislý).
(Celý text)
Dvacet let úklidové akce Čistá řeka Sázava připomíná putovní výstava
16. března 2025 19:36
KÁCOV (ČTK) - Dvacet let úklidové akce Čistá řeka Sázava připomíná putovní výstava, která začala v těchto dnech v Kácově na Kutnohorsku a v dalších měsících se přemístí do Sázavy a Týnce nad Sázavou na Benešovsku. Další akcí, která připomene dvacetiletí Čisté řeky Sázavy, bude otevření dětské naučné stezky v kempu v Týnci nad Sázavou, informovala ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví. Dvacátý ročník úklidové akce se letos uskuteční od 11. do 13. dubna.
(Celý text)
Ministerstvo zahraničí varuje před nebezpečím sopečné erupce u islandského Grindavíku
16. března 2025 19:34
(ČTK) - Ministerstvo zahraničí varuje před vysokým nebezpečím sopečné erupce u islandského města Grindavík. Tamní úřady nedoporučují návštěvu města, uvedl úřad na síti X. Seismická aktivita podle něj sílí i pod lokalitou Sundhnúkagígar, což je oblast sopečných kráterů.
(Celý text)
Jaké budou lesy budoucnosti? Hůř se v nich budou sbírat houby, ale budou odolnější než ty dnešní
16. března 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Lesnictví v Česku čelí zásadním výzvám. Klimatická změna, kůrovcová kalamita, přemnožená spárkatá zvěř i dlouhodobá orientace na smrkové monokultury ukázaly, že dosavadní přístup k hospodaření v lesích není odolný a s postupnou změnu klimatu bude čím dál více labilnější, pokud se lesy, lesnictví a navazující dřevařský průmysl výrazně nepromění. Odborníci, jako je Aleš Erber, proto volají po změně paradigmatu – od monokultur ke druhově i věkově pestřejším lesům, které budou lépe plnit své funkce a tím lépe odolávat environmentálním hrozbám přes zajištění bezpečné dřevní produkce pro domácí dřevozpracující odvětví až po schopnost zvyšovat výrobkům z jehličnatého a hlavně listnatého dříví přidanou hodnotu. Aleš Erber o tématu hovořil v rámci své přednášky u příležitosti představení knihy Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb.
(Celý text)
Jak bude vypadat Česko na konci století? Nový web CzechGlobe ukazuje modely, dopady a řešení klimatické změny
16. března 2025 04:19
PRAHA (Ekolist) - Jaké jsou poznatky o klimatické změně, jaké jsou její dopady a jaké se nabízejí možnosti jejich řešení, ukazuje přehledně inovovaný web Klimatická změna (www.klimatickazmena.cz). Představuje podobu Česka až do konce tohoto století, jak ji vědci modelovali na základě naměřených dat a předpokládaného vývoje emisí skleníkových plynů v atmosféře. Jelikož vývoj jeho množství nelze přesně predikovat, nabízí web vizualizaci jak středního odhadu očekávané změny, tak i její méně pravděpodobné varianty.
(Celý text)
Vědci si na rybičkách vyzkoušeli, jak zobrazit mikroplasty v tkáních
16. března 2025 01:14
(ČTK) - Vědci hledají způsob, jak zobrazit mikroplasty v biologických vzorcích, aniž by při tom poškodili tkáň. Jednou z možností je mikrotomografie, metoda používaná pro vizualizaci vnitřní struktury. Výzkumníci z institutu CEITEC Vysokého učení technického v Brně ji vyzkoušeli na akvarijních rybkách zebřičkách. Metodu lze potenciálně aplikovat i na jiné biologické vzorky, uvedl institut. Studii publikoval časopis Journal of Hazardous Materials.
(Celý text)
Rybí přechod na píseckém jezu bude monitorovat ryby v Otavě
16. března 2025 01:02
PÍSEK (ČTK) - Na píseckém Václavském jezu je speciální rybí přechod, kterým budou ryby proplouvat. Zařízení má pomáhat určit druhové složení ryb v Otavě. Testuje jej Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. ČTK o tom informovala mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
(Celý text)
Rozvoj okolí toku Ponávka a Zamilovaného hájku v Brně nastíní krajinářská soutěž
16. března 2025 01:01
BRNO (ČTK) - Kancelář architekta města Brna (KAM) organizuje krajinářskou soutěž týkající se rozvoje území kolem vodního toku Ponávka a Zamilovaného hájku. V termínu poslalo svůj návrh deset ateliérů. Porota z nich příští týden vybere pět do druhé fáze soutěže, kde bude nutné témata více rozpracovat, řekla mluvčí KAM Šárka Reichmannová. O proměnu lokality usilují městské části Královo Pole a Řečkovice a Mokrá Hora. Snahou je podpořit přírodní charakter a sportovně rekreační význam lokality a nabídnout atraktivní prostor pro trávení volného času.
(Celý text)
Komunitní zahrada v Chrudimi obnoví historické skleníky
16. března 2025 01:00
CHRUDIM (ČTK) - Spolek, který se stará o komunitní zahradu v Chrudimi, letos obnoví skleníky, které jsou staré desítky let a dříve byly i vytápěné. V jedné části se budou konat přednášky, na druhé ploše bude možné pěstovat rostliny. ČTK to řekl Marek Točoň, zakladatel a koordinátor iniciativy Zahrada ve městě.
(Celý text)
Vinařská unie: Odolnější PIWI odrůdy vína se v náročných podmínkách loňského roku osvědčily
16. března 2025 00:51
(ČTK) - Odolnost takzvaných PIWI odrůd révy vinné, které jsou odolnější vůči chorobám a vhodné pro ekologické pěstování, prověřil loňský rok, který byl z hlediska počasí pro vinaře náročný. Potvrdily svou odolnost i vůči výkyvům počasí, které jsou s klimatickou změnou stále častější, informovala Vinařská unie, která sdružuje největší vinařské firmy v Česku.
(Celý text)
V Ostravě po povodních obnovili provoz reuse centra
15. března 2025 23:26
OSTRAVA (ČTK) - V přívozském areálu městské odpadové společnosti OZO Ostrava se půl roku od zářijových povodní otevřelo reuse centrum. Prodává předměty, které by jinak skončily na skládce. Po opadnutí vody bylo nutné halu centra kompletně vyklidit, vysušit a rekonstruovat. Náklady na obnovu byly zhruba tři miliony korun, řekli zástupci města a OZO Ostrava.
(Celý text)
Revitalizace Žebětínského rybníka v Brně přispěje k druhové biodiverzitě
15. března 2025 18:39
BRNO (ČTK) - Revitalizace přírodní památky Žebětínský rybník v brněnské části Žebětín za více než 7,6 milionu korun je téměř hotová. Práce obnášely hlavně odbahnění. Cílem je především zlepšit ekologickou rovnováhu rybníka. Součástí projektu je i vybudování malé pláže s přístupem do vody. Starosta Žebětína Vít Beran (KDU-ČSL) věří, že rybník bude sloužit i ke koupání, jak si to pamatuje z dětství. V posledních letech rekreaci znemožnily usazeniny, řekl při kontrolním dni na začátku března.
(Celý text)
V Hustopečích odborníci čerpají kontaminovanou vodu ze sond. Hasiči připravili místo na sanaci
15. března 2025 18:19
PŘEROV (ČTK) - Odborníci dnes v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku v okolí místa požáru železničních cisteren s toxickým benzenem pokračovali v čerpání kontaminované vody z hlubinných sond. Hasiči zároveň prováděli preventivní opatření, která mají zabránit průniku benzenu do nedalekého jezera. Při měření koncentrace benzenu v ovzduší zatím nebyly zjištěny zvýšené hodnoty této nebezpečné chemické látky. Na místě nehody dnes zasahuje pět desítek hasičů. ČTK to sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová.
(Celý text)
Zoopark Zájezd odchoval mláďata brokesie růžkaté. Zřejmě jako první zoo vůbec
15. března 2025 18:12
(ČTK) - Zoopark Zájezd na Kladensku odchoval v únoru mláďata brokesie růžkaté, což je jeden z nejmenších druhů chameleonů na světě. Podle dostupných informací jde zřejmě o první odchov v zoo, uvedl mluvčí zooparku Daniel Koleška.
(Celý text)
Zoopark Zájezd odchoval mláďata brokesie růžkaté. Zřejmě jako první zoo vůbec
15. března 2025 18:12
(ČTK) - Zoopark Zájezd na Kladensku odchoval v únoru mláďata brokesie růžkaté, což je jeden z nejmenších druhů chameleonů na světě. Podle dostupných informací jde zřejmě o první odchov v zoo, uvedl mluvčí zooparku Daniel Koleška.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)
V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29
(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)
NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07
(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)
Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00
(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)
V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)
Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16
(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15
PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)
Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59
VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)
V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)
Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35
(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)
V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34
HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)
Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)
Začaly testy volně žijící zvěře kvůli slintavce, všechny vzorky jsou negativní
18. dubna 2025 01:54
(ČTK) - Ve vybraných honitbách v okresech Břeclav a Hodonín začalo v uplynulých dnech preventivní testování ulovené volně žijící zvěře na přítomnost nákazy slintavky a kulhavky. Všechny vzorky jsou negativní, informovali veterináři. Nákazu veterináři nezjistili ani u dosud otestovaných vzorků mléka z jihomoravských farem.
(Celý text)
Rekonstrukce Kyjovské přehrady v Krásné Lípě na Děčínsku je hotová
18. dubna 2025 01:13
KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Rekonstrukce Kyjovské přehrady v Krásné Lípě na Děčínsku je hotová. Voda v ní poslouží hasičům. Město na obnovu nádrže získalo po obřím požáru v národním parku České Švýcarsko dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). V součtu investice vyšla zhruba na 20 milionů korun. ČTK to řekl starosta Jan Kolář (Sdružení 2022).
(Celý text)
Česká firma Battswap uvedla na trh elektromobil s výměnnými bateriemi
18. dubna 2025 01:12
(ČTK) - Původně česká firma Battswap uvedla na trh elektromobil s výměnnými bateriemi. Baterie ve voze určeném pro městský provoz vymění prostřednictvím automatizované výměnné stanice během tří minut. Řešení cílí na firemní flotily určené například k doručování zásilek nebo na městské technické služby. Firma je podle svých znalostí ve své kategorii minimálně v Evropě první, kdo má svá auta s výměnnými bateriemi v běžném provozu.
(Celý text)
S redukcí přemnožených holubů v Lounech pomůže sokol stěhovavý
18. dubna 2025 01:05
LOUNY (ČTK) - Přemnožené stavy holubů v Lounech pomohou snižovat dva samci sokola stěhovavého. Dravci jsou ve výcviku. Holubů je na území města odhadem okolo 3000, jejich trus poškozuje památky i nemovitosti. Místní si na přemnožené ptáky stěžují. ČTK to řekl mluvčí radnice Marcel Mihalik.
(Celý text)
Zoo Praha postaví pavilon Arktida pro lední medvědy a tuleně
18. dubna 2025 00:23
PRAHA (ČTK) - Lední medvědi budou mít v budovaném pavilonu Arktida tři výběhy s bazény i vodotečí. Na to navážou dva další výběhy s bazény pro tuleně obecné, uvedl při zahájení 94. sezony Zoo Praha a položení základního kamene expozičního celku Arktida kurátor chovu savců Pavel Brandl. Lidé budou moci v novém pavilonu například pozorovat medvědy i pod vodou, sdělil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Stavba pavilonu by měla trvat asi tři roky.
(Celý text)
Sucho by při pokračování mohlo ohrozit úrodu peckovin a drobného ovoce
17. dubna 2025 23:04
HOLOVOUSY (ČTK) - Pokud by nynější sucho pokračovalo i v květnu a v červnu, mohlo by snížit úrodu a kvalitu peckovin, jahod a drobného ovoce. Postihnout by mohlo i nové výsadby především z letošního jara. Proto by sadaři měli mladé sady již nyní zavlažovat. Úrodu jablek by mohla ohrozit případná sucha v červenci a srpnu. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Umělou závlahu má v Česku jen zhruba třetina ovocných sadů. V nynějším suchu se podle Ludvíka vedle podprůměrných srážek v březnu a v dubnu projevuje i velmi nízká zásoba vláhy ze zimy.
(Celý text)
V Rumunsku žije více medvědů, než se myslelo. Země zvažuje zavést nové zákony
17. dubna 2025 19:19
(ČTK) - V Rumunsku žije nejspíš až 13 000 medvědů hnědých, což je téměř dvojnásobek proti původním odhadům. Informoval o tom rumunský ústav pro lesnický výzkum. Oficiální činitelé slibují zavést nové zákony, které by místním komunitám umožnily vypořádat se s tím, co označili za krizovou medvědí situaci, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
V Rumunsku žije více medvědů, než se myslelo. Země zvažuje zavést nové zákony
17. dubna 2025 19:19
(ČTK) - V Rumunsku žije nejspíš až 13 000 medvědů hnědých, což je téměř dvojnásobek proti původním odhadům. Informoval o tom rumunský ústav pro lesnický výzkum. Oficiální činitelé slibují zavést nové zákony, které by místním komunitám umožnily vypořádat se s tím, co označili za krizovou medvědí situaci, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)