ČESKÉ ŠVÝCARSKO (EkoList) - Na čtvrtečním výjezdu mohli poslanci posoudit potřebnost tzv. velké varianty národního parku České Švýcarsko. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart na něj pozval všech 200 poslanců, aby problematická území viděli na vlastní oči. " Stanovit hranice národního parku v přírodě je velmi obtížné", konstatoval profesor Jan Jeník z Přírodovědecké fakulty UK, který se výjezdu také zúčastnil. " Hranice velké varianty jsou totožné s hranicí lesa a mají v sobě zahrnutou ekosystémovou realitu. Podle mého názoru je tato varianta optimální."
(Celý text)
Hrozí nám rakovina z mobilů?
19. dubna 1999 09:00
PRAHA (EkoList) - Stále populárnější mobilní telefony se stávají významným prvkem městského životního prostředí. Jde o zdraví neškodnou technickou vymoženost, anebo hračku, která naše zdraví vážně ohrožuje?
(Celý text)
Nálety NATO způsobily ekologickou katastrofu
18. dubna 1999 20:50
BĚLEHRAD (VOA) - Husté mraky černého kouře zahalily severní předměstí Bělehradu v neděli 18. dubna poté, co letadlo NATO zaútočila na největší jugoslávský petrochemický komplex. Jugoslávští představitelé obvinili NATO ze způsobení ekologické katastrofy. Zpravodaj Voice of America Guy Dinmore hlásí z Bělehradu:
(Celý text)
Jihovýchodní Asie se zavazuje bojovat proti smogu během období sucha
16. dubna 1999 20:00
BANDAR SERI BEGAWAN (Reuters) - Vlády států jihovýchodní Asie, zneklidněné novými požáry v Indonésii, se v pátek dohodly na postupu v boji se smogovým znečištěním v nadcházejícím období sucha.
(Celý text)
USA neratifikují Kjótský protokol
13. dubna 1999 09:00
PRAHA (EkoList) - K tzv. kjótskému protokolu o omezení emisí skleníkových plynů se připojilo 84 zemí. 15. března vypršel termín, dokdy bylo možné dohodu v sídle Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku podepsat.
(Celý text)
Selský rozum říká, že dálnice jsou páteří přírody
12. dubna 1999 18:12
PRAHA (EkoList) - S transparentem "Pryč se zeleným fašismem" přišlo dnes před Ministerstvo životního prostředí 12 lidí na demonstraci, kterou svolal petiční výbor Selský rozum. Cílem demonstrace bylo podpořit dostavbu dálnic v České republice. "Podporujeme dálnice, protože jsou ekologické a jsou páteří přírody," řekl mluvčí výboru Jaroslav Jirát.
Nad Temelínem se smráká
12. dubna 1999 18:00
PRAHA (EkoList) - Jak bude vypadat česká energetika, když se dostaví nebo naopak nedostaví jaderná elektrárna Temelín?
(Celý text)
Ke splnění klimatických závazků potřebuje EU podporu veřejnosti
9. dubna 1999 20:00
BRUSEL (Reuters) - Evropská unie nesplní své závazky k redukci emisí skleníkových plynů bez toho, aniž by vynaložila potřebné úsilí a získala na svou stranu veřejnost. V pátek to prohlásil jeden z poradních výborů EU.
(Celý text)
Ambrozek: Pro řešení problému starých ledniček není třeba konkurz
7. dubna 1999 12:19
PRAHA (EkoList) - Podle předsedy parlamentního podvýboru pro životní prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) není třeba vypisovat konkurz na nového zpracovatele celkového řešení sběru, likvidace a recyklace starých ledniček. "Řešení výběrovým řízením se neosvědčilo," komentuje Ambrozek současnou situaci.
(Celý text)
Čínští kritici "Tří soutěsek" vyzývají k diskusi
5. dubna 1999 11:00
PEKING (Reuters) - Přední čínští kritici přehrady "Tři soutěsky" vyzvali k veřejné debatě o tomto projektu výstavby největší hydroelektrárny na světě. Naléhají také na zahraniční investory, aby přestaly do výstavby přehrady investovat.
(Celý text)
Alternativy v architektuře
4. dubna 1999 11:22
(EkoList) - Alternativní směry architektury ve světě existují. Jaká je ale šance, že se rozšíří i v České republice?
(Celý text)
Evropský parlament usiluje o přísnější limity pro spalování odpadů
2. dubna 1999 14:49
BRUSEL (Reuters) - Výbor Evropského Parlamentu hlasoval pro zpřísnění zákonů o ukládání odpadů, aby zajistil maximální ochranu životního prostředí, řekl předseda výboru v čtvrtek 1. dubna.
(Celý text)
Radioaktivní znečištění v Dounreay může zabíjet, říkají vládní experti
2. dubna 1999 13:45
LONDÝN (Reuters) - Radioaktivní znečištění, které se rozptýlilo v okolí problematického nukleárního zařízení v Dounreay může zabít lidi, varoval v úterý 30.března vládní poradce v otázkách zdraví.
(Celý text)
Otázka pro Karla Sehoře, poslance Parlamentu ČR a navrhovatele novely zákona č. 144/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.
31. března 1999 13:13
PRAHA (EkoList) - Otázka pro... Karla Sehoře (ODS), poslance Parlamentu ČR a navrhovatele novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Jak si úsporně zatopit
29. března 1999 15:42
PRAHA (EkoList) - V dalším díle seriálu o úsporách energií se budeme věnovat vytápění. Články připravujeme ve spolupráci s energetickým poradcem Karlem Murtingerem.
(Celý text)
Greenpeace požaduje propuštění svých aktivistů
25. března 1999 16:05
PRAHA (EkoList) - Proti zatčení a zadržování svých tří kolegů v Japonsku protestovali ve středu 24. března před japonským velvyslanectvím v Praze členové české pobočky Greenpeace.
(Celý text)
Jak hnojit rostliny ekologicky
25. března 1999 15:14
PRAHA (Ekolist) - Máte-li zahrádku, jistě se vám bude hodit několik rad jak hnojit šetrně k životnímu prostředí. Každá rostlina odčerpává z půdy živiny. Ve volné půdě rostliny zůstávají na místě, kde rostou, plodí, shazují listy a nakonec odumírají. Tímto koloběhem se živiny zase vracejí do půdy. V zahradě se rostliny nebo jejich části sklízejí, odumřelé rostliny a opadané listí se odklízí, a tak se musí živiny do půdy doplňovat. K tomu se odedávna využívala přírodní organická hnojiva, především hnůj, hnojůvka a močůvka. K radikální změně došlo v minulém století, kdy bylo vědecky zjištěno, že rostliny přijímají živiny pouze ve formě vodného roztoku. Tento objev znamenal počátek průmyslové výroby hnojiv, a tím také začalo jejich využívání až k nadužívání.
(Celý text)
Na klíněnku platí KARATE
25. března 1999 15:12
PRAHA (EkoList) - V EkoListu č. 10/1998 jsme psali o klíněnce jírovcové, která v současné době vážně ohrožuje jírovce v Čechách. Nadační fond "Národní centrum pro trvale udržitelný rozvoj" (Černého 17, 635 00 Brno) se zabývá záchranou těchto stromů. Podle letáků, které rozesílají po městských úřadech, proti škůdci účinkuje insekticid KARATE 2,5 EC, který se aplikuje 10. 4. na kmen stromu do výše prvních větví. Aplikace se opakuje i 25. 4. Na podzim ještě nebyl přípravek schválen rostlinolékařskou správou pro aplikaci na jírovce. Nyní jsou v tomto případě jírovce zařazeny pod okrasné rostliny a KARATE je na ně aplikován v koncentraci, která je určena okrasným rostlinám.
(Celý text)
Pithart lituje, že nezastavil Temelín
24. března 1999 19:04
PRAHA (EkoList) - "Už sedm let lituji, že vláda tehdy po volbách v roce 1992 nenalezla odvahu k tomu, aby stavbu elektrárny zastavila," řekl dnes místopředseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart (klub KDU-ČSL). "Tehdy jsme nechtěli učinit tak závažné rozhodnutí, protože by jeho důsledky nesla až nastupující vláda vzešlá právě z voleb," vysvětlil tehdejší váhání Pithart dnes po setkání s americkými experty na jadernou energetiku Edwardem Smeloffem a Arnie Gundersenem.
(Celý text)
Američtí experti doporučují Temelín zastavit
23. března 1999 18:00
PRAHA (ČTK, EkoList) - Z ekonomických i bezpečnostních důvodů doporučili na dnešní tiskové konferenci dva američtí jaderní fyzici ČR nepokračovat v dostavbě JE Temelín. "Dokončení JETE přinese vážné ekonomické komplikace nejenom ČEZu, ale i ČR. Potenciální zisky tyto komplikace nemohou vyvážit," řekl Edward Smeloff, expert na ekonomiku jaderné energetiky a ředitel energetického projektu na univerzitě Pace v New Yorku.
(Celý text)
Američtí experti doporučují Temelín zastavit
23. března 1999 18:00
PRAHA (ČTK, EkoList) - Z ekonomických i bezpečnostních důvodů doporučili na dnešní tiskové konferenci dva američtí jaderní fyzici ČR nepokračovat v dostavbě JE Temelín. "Dokončení JETE přinese vážné ekonomické komplikace nejenom ČEZu, ale i ČR. Potenciální zisky tyto komplikace nemohou vyvážit," řekl Edward Smeloff, expert na ekonomiku jaderné energetiky a ředitel energetického projektu na univerzitě Pace v New Yorku.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)
V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29
(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)
NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07
(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)
Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00
(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)
V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)
Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16
(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15
PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)
Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59
VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)
V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)
Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35
(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)
V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34
HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)
Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)
Začaly testy volně žijící zvěře kvůli slintavce, všechny vzorky jsou negativní
18. dubna 2025 01:54
(ČTK) - Ve vybraných honitbách v okresech Břeclav a Hodonín začalo v uplynulých dnech preventivní testování ulovené volně žijící zvěře na přítomnost nákazy slintavky a kulhavky. Všechny vzorky jsou negativní, informovali veterináři. Nákazu veterináři nezjistili ani u dosud otestovaných vzorků mléka z jihomoravských farem.
(Celý text)
Rekonstrukce Kyjovské přehrady v Krásné Lípě na Děčínsku je hotová
18. dubna 2025 01:13
KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Rekonstrukce Kyjovské přehrady v Krásné Lípě na Děčínsku je hotová. Voda v ní poslouží hasičům. Město na obnovu nádrže získalo po obřím požáru v národním parku České Švýcarsko dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). V součtu investice vyšla zhruba na 20 milionů korun. ČTK to řekl starosta Jan Kolář (Sdružení 2022).
(Celý text)
Česká firma Battswap uvedla na trh elektromobil s výměnnými bateriemi
18. dubna 2025 01:12
(ČTK) - Původně česká firma Battswap uvedla na trh elektromobil s výměnnými bateriemi. Baterie ve voze určeném pro městský provoz vymění prostřednictvím automatizované výměnné stanice během tří minut. Řešení cílí na firemní flotily určené například k doručování zásilek nebo na městské technické služby. Firma je podle svých znalostí ve své kategorii minimálně v Evropě první, kdo má svá auta s výměnnými bateriemi v běžném provozu.
(Celý text)
S redukcí přemnožených holubů v Lounech pomůže sokol stěhovavý
18. dubna 2025 01:05
LOUNY (ČTK) - Přemnožené stavy holubů v Lounech pomohou snižovat dva samci sokola stěhovavého. Dravci jsou ve výcviku. Holubů je na území města odhadem okolo 3000, jejich trus poškozuje památky i nemovitosti. Místní si na přemnožené ptáky stěžují. ČTK to řekl mluvčí radnice Marcel Mihalik.
(Celý text)
Zoo Praha postaví pavilon Arktida pro lední medvědy a tuleně
18. dubna 2025 00:23
PRAHA (ČTK) - Lední medvědi budou mít v budovaném pavilonu Arktida tři výběhy s bazény i vodotečí. Na to navážou dva další výběhy s bazény pro tuleně obecné, uvedl při zahájení 94. sezony Zoo Praha a položení základního kamene expozičního celku Arktida kurátor chovu savců Pavel Brandl. Lidé budou moci v novém pavilonu například pozorovat medvědy i pod vodou, sdělil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Stavba pavilonu by měla trvat asi tři roky.
(Celý text)
Sucho by při pokračování mohlo ohrozit úrodu peckovin a drobného ovoce
17. dubna 2025 23:04
HOLOVOUSY (ČTK) - Pokud by nynější sucho pokračovalo i v květnu a v červnu, mohlo by snížit úrodu a kvalitu peckovin, jahod a drobného ovoce. Postihnout by mohlo i nové výsadby především z letošního jara. Proto by sadaři měli mladé sady již nyní zavlažovat. Úrodu jablek by mohla ohrozit případná sucha v červenci a srpnu. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Umělou závlahu má v Česku jen zhruba třetina ovocných sadů. V nynějším suchu se podle Ludvíka vedle podprůměrných srážek v březnu a v dubnu projevuje i velmi nízká zásoba vláhy ze zimy.
(Celý text)
V Rumunsku žije více medvědů, než se myslelo. Země zvažuje zavést nové zákony
17. dubna 2025 19:19
(ČTK) - V Rumunsku žije nejspíš až 13 000 medvědů hnědých, což je téměř dvojnásobek proti původním odhadům. Informoval o tom rumunský ústav pro lesnický výzkum. Oficiální činitelé slibují zavést nové zákony, které by místním komunitám umožnily vypořádat se s tím, co označili za krizovou medvědí situaci, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
V Rumunsku žije více medvědů, než se myslelo. Země zvažuje zavést nové zákony
17. dubna 2025 19:19
(ČTK) - V Rumunsku žije nejspíš až 13 000 medvědů hnědých, což je téměř dvojnásobek proti původním odhadům. Informoval o tom rumunský ústav pro lesnický výzkum. Oficiální činitelé slibují zavést nové zákony, které by místním komunitám umožnily vypořádat se s tím, co označili za krizovou medvědí situaci, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)