PODĚBRADY (ČTK) - Ekocentrum Huslík připravuje ve svém areálu u Poděbrad, kde sídlí i záchranná stanice pro zvířata, vybudování lesní mateřské školy. V provozu by mohla být od září 2027. Zastupitelé města schválili ve středu zahájení zadání změny územního plánu, díky které může v areálu zázemí pro školku vzniknout. Lesní školka naváže na lesní klub, který zahájí provoz letos v září, řekl ČTK předseda Huslíku Jakub Vaněk.
(Celý text)
Železité konkrece přináší překvapivé zjištění o minulosti Země i Marsu
2. března 2025 05:56
PRAHA (Ekolist) - V průběhu milionů let se v sedimentárních horninách formovaly železité konkrece – malé kulovité útvary bohaté na železo, o velikosti od několika milimetrů až po několik centimetrů. Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří studovali tyto konkrece v pískovcích Utahu, objevili překvapivě složité magnetické vzorce. Výzkum ukázal, že tyto útvary obsahují různé magnetické složky s odlišnou orientací, což naznačuje, že během svého dlouhodobého vývoje postupně zaznamenávaly změny zemského magnetického pole. Tento objev přináší nejen pohled na geologické procesy na Zemi, ale má význam i pro pochopení podobných struktur nalezených na Marsu.
(Celý text)
Britská vláda natře lopatky větrných turbín načerno, chce omezit střety s ptáky
2. března 2025 02:20
(ČTK) - Britská vláda v pilotním projektu natře načerno lopatky větrných turbín, které jsou příčinou smrti velkého množství ptáků. Černá barva totiž podle jedné ze studií snižuje riziko střetu o 70 procent. Ministerstvo životního prostředí spustilo projekt tento týden, píše server deníku The Times.
(Celý text)
V CHKO Žďárské vrchy se zlepší stav rašelinišť, vracejí se vlci, bobři a orli
2. března 2025 02:00
(ČTK) - V chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy letos začnou práce na zlepšení stavu cenných rašelinišť u Velkého Dářka. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) se i v souvislosti s klimatickou změnou věnuje stále víc obnovování vodního režimu, který byl dřív narušený odvodňováním pozemků a regulací toků. Změny se v CHKO projevují i u živočichů a rostlin. Některé druhy vymizely, v nedávných letech například motýl modrásek černoskvrnný. Jiné se začaly vracet, mezi nimi vlci, bobři evropští a orli mořští. ČTK to sdělil ředitel regionálního pracoviště AOPK Vysočina Václav Hlaváč.
(Celý text)
Budějovický Samorost je prvním domem, který má izolaci z podhoubí
2. března 2025 01:39
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V Česku vznikla první stavba s izolací z podhoubí. Projekt Samorost je experimentální domek ze dřeva, složený ze dvou místností, které spojuje chodba. Desky z mycelia, tedy podhoubí, uvnitř slouží jako izolant a dekorativní obložení. Izolační vlastnosti jsou podobné jako u polystyrenu, navíc jsou téměř nehořlavé, jen doutnají. Novinářům to na prezentaci objektu v Českých Budějovicích řekli architekti projektu ze spolku Mymo. Přesnou investici nesdělili, pohybuje se v řádu milionů korun.
(Celý text)
Ekologické olivovníkové farmě na Kypru zlepšují výnosy vynesené slepice
2. března 2025 00:59
(ČTK) - Majitelé olivovníkové farmy na Kypru zachránili stovky slepic, které už nesnášejí vejce a mohly tak skončit na pekáči, a využili je pro projekt ekologického zemědělství. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)
Španělští farmáři si mohou vzít dovolenou díky pastevecké pohotovosti
2. března 2025 00:23
(ČTK) - V severošpanělské Aragonii fungují dva relativně nové projekty, které mají usnadnit život farmářům chovajícím ovce. Jedním z nich je jakási pastevecká pohotovost a druhým "sdílený pastýř". Díky tomuto podnikání si tak mohou pastevci vzít dovolenou nebo mít alespoň den v týdnu volno, informoval deník El País.
(Celý text)
U Vřídelní kolonády v Karlových Varech roste socha Krasavec z vřídlovce
2. března 2025 00:13
KARLOVY VARY (ČTK) - U Vřídelní kolonády v Karlových Varech roste zkušební model skulptury, která by mohla stát před kolonádou na Divadelním náměstí. Socha nazvaná Krasavec vzniká samovolným rozrůstáním vřídlovce, který je v rozpuštěném stavu hojně obsažen ve vřídelní vodě. Zkušební model je nutný, aby bylo možné netradiční výtvarný objekt umístit do veřejných prostor bez obav z ohrožení lidí, řekl ČTK ředitel Správy lázeňských zdrojů a kolonád (SPLZAK) Václav Benedikt.
(Celý text)
Dobrovolníci se chystají na jarní úklid Česka, nahlášeno je 2000 akcí
1. března 2025 23:01
(ČTK) - Do dobrovolnické akce spolku Ukliďme Česko, která se uskuteční v sobotu 29. března, se zapojí více než 2000 úklidových skupin po celé republice. Akce se zaměřuje na likvidaci černých skládek i drobného odpadu v přírodě, městech a obcích. Zájemci se mohou registrovat k úklidu na webu akce a do 9. března si zažádat o rukavice, pytle a další pomůcky. Organizátoři o tom informovali v tiskové zprávě.
(Celý text)
CHKO Labské pískovce a České středohoří chybí strážci přírody
1. března 2025 19:34
DĚČÍN (ČTK) - Nastavená ochrana přírody v chráněných krajinných oblastech (CHKO) Labské pískovce a České středohoří v Ústeckém kraji funguje dobře. Zlepšit je nutné informovanost turistů a problémem je nedostatek strážců, kteří dohlížejí na dodržování zákonů. Shodli se na tom správci oblastí. Návštěvnost chráněných oblastí roste, vytváření zázemí pro cestovní ruch je na samosprávách a soukromým subjektech.
(Celý text)
Počty čmeláků v Británii loni klesly nejníže za dobu záznamů, tvrdí ochranáři
1. března 2025 18:59
(ČTK) - Počty čmeláků v Británii loni klesly nejníže za dobu záznamů, vyplývá z údajů fondu, který se zabývá ochranou tohoto hmyzu. Proti průměru z období mezi roky 2010 a 2023 se loni počet čmeláků v zemi celkově snížil téměř o čtvrtinu. Podle vědců to pravděpodobně zavinilo studené a vlhké jarní počasí. Čmeláci jsou stejně jako včely klíčoví pro opylování rostlin. Píše o tom server deníku The Guardian.
(Celý text)
Plocha vinic v ČR byla loni nejmenší za 13 let, ubylo pěstitelů a klesla výsadba
1. března 2025 18:46
(ČTK) - Rozloha vinic v České republice se v loňském roce opět zmenšila. Celková rozloha vinohradů se snížila o 431 hektarů na 17 304 hektarů, což bylo nejméně za posledních 13 let. Ubylo pěstitelů révy a vinaři také vysadili méně vinohradů než v roce 2023, informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který plochu vinic sleduje a výsadbu nových vinic na základě kvót povoluje. Registrováno bylo loni 12.688 pěstitelů vinné révy, což je o 575 méně než v roce 2023.
(Celý text)
Re-use centra v Ústeckém kraji se těší oblibě, mají ho i dvoutisícové Povrly
1. března 2025 18:45
POVRLY (ČTK) - Re-use centra, tedy sběrná místa, kam mohou lidé odnášet nepotřebné věci, které využije někdo další, se v Ústeckém kraji těší oblibě. Dnes své centrum otevřely také zhruba dvoutisícové Povrly na Ústecku. Je u sběrného dvora a náklady na jeho zřízení byly téměř tři miliony korun. Většinu pokryje dotace. Úřad si od nové služby slibuje, že díky ní ročně předejde vzniku téměř 50 tun odpadu.
(Celý text)
Vysychání vodních ploch urychluje vývoj larev čolků. Konkurence měla vliv na jejich velikost
1. března 2025 05:59
PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Kombinace vysychání vodních ploch a přítomnosti konkurenčního druhu významně ovlivňuje životní strategie čolků a jejich chování po metamorfóze. Ukázal to výzkum vědců z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zatímco vysychání vody urychlilo vývoj larev, konkurence měla vliv na velikost čolků při jejich přechodu na souš.
(Celý text)
Vodní elektrárny Kořensko a Lipno II projdou největší modernizací v historii
1. března 2025 03:48
PRAHA (Ekolist) - Největší modernizací za celou historii svého provozu projdou v následujících dvou letech malé vodní elektrárny Vltavské kaskády Lipno II a Kořensko. Akci s celkovými náklady přes 200 milionů korun odstartoval ČEZ vypsáním výběrových řízení na dodavatele, která právě finišují. Díky kompletní výměně turbín, generátorů a řídicích systémů bude provoz obou bezemisních zdrojů bezpečnější, ekologičtější a efektivnější. Investice je částečně financována díky dotacím z Operačního programu TAK (Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost).
(Celý text)
Příroda je v Česku chráněná správně, míní šéf CHKO Pálava. Ocenil CHKO Soutok
1. března 2025 01:06
(ČTK) - Nastavení ochrany přírody v tuzemsku považuje vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava Jiří Kmet za principiálně správné. Každá kategorie zvláště chráněného území má svůj účel a pro různé typy území se hodí různé kategorie, míní. Tím, že se podařilo schválit vznik CHKO Soutok na Břeclavsku a Hodonínsku, byl smazán velký dluh ve vztahu k ochraně lužní krajiny, řekl v rozhovoru s ČTK. V Jihomoravském kraji jsou dosud tři CHKO, v celé zemi jich je 26. Tou nejstarší je CHKO Český ráj, která byla vyhlášena 1. března 1955.
(Celý text)
Dům přírody Soutok by měl vzniknout v břeclavském zámku
1. března 2025 00:58
BŘECLAV (ČTK) - Dům přírody Soutok spojený se vznikem nové chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok od 1. července letošního roku by měl vzniknout na břeclavském zámku. Vedení města o tom informovalo na internetových stránkách. Oprava potřebných prostor zámku a vybudování expozice by měly vyjít na 180 milionů korun.
(Celý text)
Generálním ředitelem státního podniku Povodí Odry se v stal Petr Birklen
1. března 2025 00:51
OSTRAVA (ČTK) - Funkce generálního ředitele státního podniku Povodí Odry se od 1. března ujímá Petr Birklen. V sídle podniku v Ostravě ho do ní tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dosavadní generální ředitel Jiří Tkáč skončil po vzájemné dohodě, Birklen poté vyhrál výběrové řízení.
(Celý text)
Chraňte planetu a jezte méně masa, doporučují Britům klimatologové
1. března 2025 00:45
(ČTK) - Aby Británie dosáhla v roce 2050 uhlíkové neutrality, měli by její obyvatelé v mnoha ohledech změnit svoje chování. Například týdně omezit konzumaci masa v množství, které se rovná dvěma kebabům. Ve své zprávě to vládě doporučil Výbor pro změnu klimatu.
(Celý text)
Ostravská zoo po deseti letech obnovila chov manulů, koček s nejdelší srstí
1. března 2025 00:10
OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada po deseti letech obnovila chov manula, otužilé kočkovité šelmy s dlouhou srstí. Ze Zooparku Chomutov získala čtyřletou samici a do budoucna počítá i s dovozem samce. Návštěvníci mohou novou kočku vidět v upraveném výběhu po rysech karpatských v blízkosti pavilonu Indických šelem, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Ostravská zoo po deseti letech obnovila chov manulů, koček s nejdelší srstí
1. března 2025 00:10
OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada po deseti letech obnovila chov manula, otužilé kočkovité šelmy s dlouhou srstí. Ze Zooparku Chomutov získala čtyřletou samici a do budoucna počítá i s dovozem samce. Návštěvníci mohou novou kočku vidět v upraveném výběhu po rysech karpatských v blízkosti pavilonu Indických šelem, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)
Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41
(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)
Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou
20. dubna 2025 01:07
(ČTK) - V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
(Celý text)
V Ostravě-Hrabové vzniká relaxační prostor s tůněmi a mokřady
20. dubna 2025 01:01
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)
Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad u zámku Kratochvíle
20. dubna 2025 00:35
(ČTK) - Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad Obůrka u zámku Kratochvíle na Prachaticku. Jde o prostor vedle parkoviště a cyklostezky vedoucí k zámku. Kdysi sloužil k chovu drobné zvěře a poté jako ovocný sad. Donedávna byl zarostlý náletovými dřevinami. Po úpravách vznikne přírodní a odpočinková zóna pro veřejnost. ČTK to řekli jihočeští památkáři a Spolek Víc z Netolic.
(Celý text)
V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky
20. dubna 2025 00:10
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
(Celý text)
Strakonická nemocnice zahájila výstavbu relaxační zahrady
20. dubna 2025 00:01
STRAKONICE (ČTK) - Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř 7000 metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysázejí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončená v dubnu příštího roku, sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
(Celý text)
Vědci z Univerzity Karlovy podnikli pětiletou cestu do pravěku. Zkoumali parožnatku - "sestru" rostlin
19. dubna 2025 02:52
PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)
V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29
(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)
NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07
(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)
Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00
(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)
V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)
Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16
(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15
PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)
Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59
VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)
V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)
Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35
(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)
V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34
HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)
Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)