ecomonitor.cz
verze pro tisk
Senát možná odmítne rituální porážky zvířat pro obchod s jejich masem
24. února 2025 00:24

PRAHA (ČTK) - Senát by měl podle svých výborů odmítnout uzákonění rituálních porážek zvířat pro komerční účely i jejich omračování elektrickým proudem. K úternímu doporučení sociálního výboru se připojil rovněž výbor zemědělský. Halal či košer porážky by tak podle nich měly být nadále možné pouze pro potřeby náboženských společností.
(Celý text)

U záměru na výrobu energií z odpadu v Třebíči dal úřad souhlasné stanovisko
24. února 2025 00:13

TŘEBÍČ (ČTK) - Záměr na stavbu kotle v Třebíči, který bude vyrábět teplo a elektřinu ze směsného komunálního odpadu a z biomasy, získal úřední souhlas z hlediska dopadu na životní prostředí. Stavbu multipalivového kotle připravuje třebíčský dodavatel tepla TTS energo. Závěrečné vyjádření krajského odboru životního prostředí je zveřejněné v informačním systému EIA.
(Celý text)

Plzeň znovu podpoří odstřel divočáků, schválila tzv. zástřelné za prase
23. února 2025 23:37

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň znovu finančně podpoří odstřel divočáků na území plzeňských honiteb. Radní schválili dotační program, takzvané zástřelné za prase divoké. Program má motivovat myslivce k odstřelům divokých prasat na územích, jež navazují na zastavěnou část Plzně. Při splnění dalších podmínek bude zástřelné za jedno prase činit 3000 korun. Dotaci poprvé město vyhlásilo loni a počty divočáků se daří snižovat, řekl ČTK náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN). Loni zastřelili myslivci v Plzni na 500 divočáků, výrazně víc než předloni.
(Celý text)

AFP: Nájin a Fatu jsou poslední zástupci nosorožců bílých severních na světě
23. února 2025 17:43

OL PEJETA (ČTK) - Nájin je v těchto dnech úplně sama, její vzpurná dcera dává přednost nejlepší kamarádce. Takový je úděl mnoha rodičů, ale matka nosorožců má pádný důvod, proč chce mít své dítě blízko sebe: jsou posledními příslušníky svého druhu, kteří na Zemi zbyli. Severní bílí nosorožci jsou od smrti Sudána, posledního samce tohoto poddruhu a otce Nájin a dědečka Fatu, v březnu 2018 považováni za technicky vyhynulé. Začátkem února se agentura AFP setkala s oběma samicemi v jejich výběhu v keňské rezervaci Ol Pejeta, která je pod 24hodinovým dohledem.
(Celý text)

Dům přírody Jeseníků v Karlově Studánce má vzniknout podle architektů z Brna
23. února 2025 17:39

(ČTK) - Plánovaný Dům přírody Jeseníků, který má v Karlově Studánce na Bruntálsku návštěvníkům přiblížit krásy a zajímavosti jesenických hor, by mohl vzniknout podle návrhu brněnského architektonického studia P. P. Architects. Právě tato společnost zvítězila ve vyhlášené architektonické soutěži. Sešly se v ní tři desítky návrhů. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR čeká, zda na projekt asi za 125 milionů korun získá dotaci ze Švýcarských fondů. ČTK to dnes řekla mluvčí agentury Karolína Šůlová.
(Celý text)

V lokalitě Na Skřivánku objevili vzácné mokřadní i horské brouky. Žije tu i jeden z mála slepých druhů brouků u nás
23. února 2025 05:59

PRAHA (Ekolist) - Loni Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil 7,6 ha pozemků v lokalitě Na Skřivánku na Jihlavsku. Jde z hlediska přírody o velmi zajímavou lokalitu, jak potvrdily i přírodovědné průzkumy, které zde probíhají. Hned několik druhů brouků zde bylo objeveno pro Českomoravskou vrchovinu vůbec poprvé. Nyní se ČSOP snaží rozšířit lokalitu o dalších 2,7 ha.
(Celý text)

Nacisté chtěli továrny v pěti jeskyních v Moravském krasu, nevratně je poškodili
23. února 2025 01:27

(ČTK) - Nacisté si v závěru druhé světové války vybrali pětici jeskyní v Moravském krasu, kde chtěli vybudovat své továrny. Jejich umístění v podzemních prostorách mělo chránit válečnou výrobu před spojeneckými nálety. Ve čtyřech jeskyních se jim továrnu zbudovat podařilo, prostory tím ale nevratně poznamenali. ČTK to řekl dokumentarista Správy jeskyní ČR Jan Flek. Letos uplyne 80 let od konce války.
(Celý text)

Australští vědci vytvořili klokaní embrya pomocí umělého oplodnění
23. února 2025 01:02

(ČTK) - Australští vědci vytvořili více než dvacet klokaních embryí poprvé pomocí umělého oplodnění. Spermie klokana obrovského byly injekcí vpraveny do zralého vajíčka, což je technika používaná u lidí. Může to pomoci k záchraně ohrožených druhů dalších vačnatců, napsal list The Guardian.
(Celý text)

Útulek z Brna přijímá psy z fronty na Ukrajině, dorazilo jich už více než 150
23. února 2025 00:54

BRNO (ČTK) - Brněnský útulek Interpespenzion na Kociánce dosud přijal desítky opuštěných psů z válečné zóny na Ukrajině, dorazilo jich už více než 150. Jejich původní majitelé nejsou známi. Naprostá většina z dovezených psů už si ale našla nové majitele v tuzemsku, řekla majitelka útulku Ivana Štolpa.
(Celý text)

Postup při likvidaci skládky u Nelahozevsi určí písemný rozsudek, začala jednání
22. února 2025 22:20

(ČTK) - Postup při likvidaci skládky sudů se styrenem u Nelahozevsi na Mělnicku určí písemný rozsudek krajského soudu, který obec i úřady obdrží koncem února. Zástupci několika institucí i obec tento týden poprvé společně na středočeském krajském úřadu jednali o možných krocích. Podle krajské radní pro životní prostředí Jindřišky Romby (STAN) se musí ale vše odehrát podle zákona a příslušných lhůt. Krajský soud v Praze na začátku února rozhodl o tom, že nebezpečná skládka chemikálií se musí zlikvidovat, protože jde o havarijní stav, nikoliv starou ekologickou zátěž. Zatím ale není jasné, zda proces zahájí Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), nebo Středočeský kraj.
(Celý text)

Botanická zahrada Praha připravila přednášky o zajímavostech z říše rostlin
22. února 2025 17:40

PRAHA (ČTK) - Zajímavosti o tom, jak komunikují bakterie a kořeny rostlin, jak se pěstují bambusy nebo z čeho jsou parfémy se zájemci mohou dozvědět na přednáškách, které pro veřejnost tradičně připravila botanická zahrada v pražské Troji. Přednášky s názvem Tajemství rostlin napříč kontinenty a historií se budou konat vždy v sobotu a v neděli od 8. do 23. března. Vstupné je v ceně lístku do botanické zahrady, tedy 180 Kč za dospělého a 120 Kč za dítě.
(Celý text)

Ve Vídni narůstá díky nové infrastruktuře počet cyklistů
22. února 2025 12:34

PRAHA (Ekolist) - Rakouská metropole intenzivně investuje do výstavby nových cyklostezek a pozitivní výsledky na sebe nenechávají dlouho čekat. Počet cyklistů v roce 2024 vzrostl o 5 % oproti předchozímu roku, což potvrzuje stále větší oblibu udržitelné dopravy mezi obyvateli města.
(Celý text)

Zámecký park Konopiště získá zpět svou historickou podobu
22. února 2025 05:22

(Ekolist) - Na Konopišti se bude kácet. Není ale důvod k panice. Rozsáhlý přírodně krajinářský park obklopující romantický zámek čeká kýžená revitalizace, která mu navrátí jeho historickou podobu. Kácení se soustředí na náletové dřeviny v zanedbávaných oblastech s cílem záchrany historických starých stromů a posílení ekologické stability i biologické rozmanitosti parku. Omezení pro návštěvníky parku budou minimální.
(Celý text)

Mrazivé počasí vytvořilo v pískovcových skalách v Českém Švýcarsku ledopády
22. února 2025 01:44

BRTNÍKY (ČTK) - Mrazivé teploty pomohly vytvořit uprostřed pískovcových skal v Českém Švýcarsku pozoruhodné ledové útvary. Brtnické ledopády jezdívali obdivovat lidé už za první republiky, v posledních letech je kvůli teplu v zimě turisté vidět nemohli. Dlouho nevydrží s ohledem na ohlašovaný razantní růst teplot ani tentokrát.
(Celý text)

Ředitel ČIŽP: Chceme se zaměřit na lepší využití moderních technologií
22. února 2025 01:00

PRAHA (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) chce více využívat moderní technologie ke kontrole životního prostředí. Na jednání sněmovního výboru pro životní prostředí to řekl její ředitel Petr Bejček. Kromě dronů plánuje inspekce využít data z české družice TROLL, která umožní monitorovat skládky a analyzovat chemické složení odpadů. ČIZP se podle ředitele zaměří také na efektivnější řešení havárií na vodách a přísnější vymáhání nápravných opatření u firem porušujících zákony.
(Celý text)

Středočeská nábytková banka loni přijala 52 tun vybavení, zájem roste
22. února 2025 00:45

(ČTK) - Nábytková banka Středočeského kraje přijala loni, za první rok plného provozu, 52 tun vybavení, z toho 40 tun bylo opětovně využito na podporu nízkopříjmových domácností. Zájem dárců i žadatelů postupně roste. Další rozvoj, například rozšíření ze tří na čtyři výjezdní dny nebo navýšení kapacity skladu, je podmíněn dostatkem peněz na provoz. Největším přispěvatelem banky je Středočeský kraj, zapojují se ale i města. ČTK to řekla předsedkyně spolku Nábytková banka Středočeského kraje Pavla Campodonicová.
(Celý text)

Vzácná voduška abok má v ostravské zoo adoptivní matku
22. února 2025 00:43

OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se daří odchovávat mládě vzácné vodušky abok, kterému po porodu uhynula matka. Adoptovala ho samice, která naopak přišla po porodu o své mládě. ČTK to sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková. Voduška abok je nejvzácnější z pěti druhů afrických antilop vodušek a v ostravské zoo se už podařilo odchovat čtyři desítky mláďat.
(Celý text)

Arboretum Řícmanice na Brněnsku po roce přivítá milovníky přírody
22. února 2025 00:29

(ČTK) - Arboretum Řícmanice na Brněnsku v sobotu po roce přivítá milovníky přírody, zejména exotických dřevin. Dny otevřených dveří se konají vždy v únoru, loni přišlo 2000 lidí. Komentované prohlídky připravuje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny ve spolupráci s Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity. Při procházce mohou návštěvníci pro získání informací o dřevinách využít nové cedulky s QR kódy, informovala mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
(Celý text)

Most u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku z roku 1902 čeká oprava. Kvůli hnízdění sokola se stavba může přerušit
22. února 2025 00:19

JETŘICHOVICE (ČTK) - Most u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku na Děčínsku se bude opravovat. Pokud v tu dobu bude hnízdit sokol, stavba se přeruší. Hotovo bude do konce června. Náklady jsou kolem čtyř milionů korun, řekl ČTK mluvčí Správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
(Celý text)

Plzeň a Plzeňský kraj chtějí zajistit veterinární pohotovost v nočních hodinách
22. února 2025 00:15

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň a Plzeňský kraj chtějí společně zajistit pro majitele psů, koček a dalších zvířat v zájmových chovech veterinární pohotovost v nočních hodinách. Radní města schválili uzavření smlouvy o společném financování služby. Magistrát a hejtmanství poskytnou letos každý po třech milionech korun, s podobnými částkami se počítá i ve výhledech na další roky. Město a kraj v nejbližších týdnech podepíšou smlouvu, veřejnou zakázku na provozování služby vypíše hejtmanství.
(Celý text)

Plzeň a Plzeňský kraj chtějí zajistit veterinární pohotovost v nočních hodinách
22. února 2025 00:15

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň a Plzeňský kraj chtějí společně zajistit pro majitele psů, koček a dalších zvířat v zájmových chovech veterinární pohotovost v nočních hodinách. Radní města schválili uzavření smlouvy o společném financování služby. Magistrát a hejtmanství poskytnou letos každý po třech milionech korun, s podobnými částkami se počítá i ve výhledech na další roky. Město a kraj v nejbližších týdnech podepíšou smlouvu, veřejnou zakázku na provozování služby vypíše hejtmanství.
(Celý text)


Online diskuse
Brouci chrání svou potravu podobně jako lidé konzervují své potraviny
20. dubna 2025 01:56

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)

Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41

(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou
20. dubna 2025 01:07

(ČTK) - V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
(Celý text)

V Ostravě-Hrabové vzniká relaxační prostor s tůněmi a mokřady
20. dubna 2025 01:01

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)

Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad u zámku Kratochvíle
20. dubna 2025 00:35

(ČTK) - Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad Obůrka u zámku Kratochvíle na Prachaticku. Jde o prostor vedle parkoviště a cyklostezky vedoucí k zámku. Kdysi sloužil k chovu drobné zvěře a poté jako ovocný sad. Donedávna byl zarostlý náletovými dřevinami. Po úpravách vznikne přírodní a odpočinková zóna pro veřejnost. ČTK to řekli jihočeští památkáři a Spolek Víc z Netolic.
(Celý text)

V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky
20. dubna 2025 00:10

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
(Celý text)

Strakonická nemocnice zahájila výstavbu relaxační zahrady
20. dubna 2025 00:01

STRAKONICE (ČTK) - Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř 7000 metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysázejí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončená v dubnu příštího roku, sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
(Celý text)

Vědci z Univerzity Karlovy podnikli pětiletou cestu do pravěku. Zkoumali parožnatku - "sestru" rostlin
19. dubna 2025 02:52

PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)

V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29

(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)

NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07

(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00

(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)

V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)

Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16

(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)

Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15

PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)

Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59

VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35

(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)

V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34

HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)

Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)

Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06

PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)

Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06

PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)