LONDÝN (ČTK) - Tání ledovců za poslední desetiletí dramaticky zrychlilo, svět tak přichází o zdroje sladké vody a hladiny oceánů se kvůli tomu zvyšují. Vyplývá to z rozsáhlé mezinárodní studie, jejíž výsledky ve středu zveřejnil odborný magazín Nature.
(Celý text)
Krajská agrární komora na Vysočině odsoudila neetické zacházení se zvířaty
20. února 2025 11:16
(ČTK) - Krajská agrární komora na Vysočině (KAK) se distancuje a nesouhlasí s neetickým zacházením se zvířaty, které na záběrech sdílel spolek Zvířata nejíme. Podporuje vyšetření těchto případů Státní veterinární správou (SVS) a připravuje vzdělávání těch, kteří se zvířaty pracují. V dnešní tiskové zprávě to sdělil předseda komory Jaroslav Michal. Kvůli zveřejněným záběrům nařídilo ministerstvo zemědělství mimořádné kontroly u chovatelů zvířat. Už dřív se kontrolami na základě záběrů zabývala veterinární správa.
(Celý text)
Deset dní zbývá do uzavření letošní výzvy národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity
20. února 2025 06:00
PRAHA (Ekolist) - Národní program Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity již téměř 30 let podporuje drobné projekty na mapování a ochranu přírody a její propagaci. Pomáhá spolkům, kteří nechtějí (nemohou, neumějí) jít do „velkých“ projektů za statisíce či milióny, přesto mají zajímavé nápady, zajímavé cíle a nějakou tu korunu na jejich realizaci by potřebovali. Každoročně takto Česká svaz ochránců přírody díky několika donátorům podpoří přes stovku různorodých projektů v hodnotě kolem 4 miliónů korun. Bude mezi nimi letos u ten váš? To záleží jen na Vás. Na podání projektů je ještě čas do 2. března.
(Celý text)
Podle ornitologů budou havrani a kavky nocovat po celém Brně ještě měsíc. Ptáci se letošní zimu chovají neobvykle
20. února 2025 02:06
BRNO (ČTK) - Velká hejna havranů a kavek budou podle odhadů ornitologů nocovat po celém Brně ještě přibližně měsíc. Letos v zimě se ptáci nečekaně přesunuli ze svého tradičního nocoviště v oblasti mezi Riviérou a univerzitním kampusem v Bohunicích do zástavby. Důvodem jejich neobvyklého chování je údajně úmyslné plašení, které nyní vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). ČTK to řekl předseda jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Jan Sychra.
(Celý text)
NP Křivoklátsko by neměl být vyhlášen proti vůli obcí, míní opoziční poslanci
20. února 2025 01:24
PRAHA (ČTK) - Národní park (NP) Křivoklátsko by neměl být vyhlášen proti vůli obecních samospráv a občanů žijících v regionu. Na jednání sněmovního výboru pro životní prostředí to řekli opoziční poslanci. Kritizovali ministerstvo životního prostředí (MŽP) za postup při přípravě parku, zatímco ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) hájil zákonnost celého procesu. Členové výboru odhlasovali přerušení tohoto bodu jednání, do 10. března je prostor pro podání pozměňovacích návrhů.
(Celý text)
Prouza kritizuje vizi EU pro zemědělství, Výborný ji považuje za solidní základ
19. února 2025 23:26
(ČTK) - Vize pro zemědělství a potraviny, kterou dnes představila Evropská komise, nepřináší podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy potřebné reformy. Strategický dokument Prouza označil za promarněnou příležitost prosadit dlouho odkládané změny, které by posílily odolnost sektoru. Naopak ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sítí X vizi nazval "solidním základem pro nutné změny". Materiál je podle EU odpovědí na protesty zemědělců z loňského roku. Základem má být méně byrokracie, méně regulací, zjednodušení a podpora inovací a digitalizace.
(Celý text)
Správa úložišť přišla o výjimku na geologické práce v Hrádku, uvedl právník obcí
19. února 2025 19:30
JIHLAVA (ČTK) - Krajský úřad na Vysočině po odvolání obcí z lokality Hrádek zrušil výjimku, která umožňovala Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) provádět geologické práce v tomto území. ČTK to sdělil právní zástupce obcí Luboš Kliment. Hrádek patří mezi čtyři území v ČR vytipovaná pro vznik hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Vyjádření správy úložišť ČTK zjišťuje.
(Celý text)
Vláda schválila plán boje proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy
19. února 2025 19:24
PRAHA (ČTK) - Bojovat proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin má akční plán do roku 2028, který dnes schválila vláda. Dokument má zefektivnit boj proti takzvanému wildlife crime, což je kriminalita páchaná na volně žijících druzích zvířat a rostlin. Česká republika patří mezi evropské země s nejvyšším objemem legálního i nelegálního obchodu s exotickými druhy. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se jedná o jeden z nejvýnosnějších druhů organizovaného zločinu, který ohrožuje biodiverzitu i veřejné zdraví. Uvedl to v dnešní tiskové zprávě ministerstva životního prostředí.
(Celý text)
EU představila vizi pro zemědělství: méně regulací, více podpory pro farmáře
19. února 2025 19:14
BRUSEL (ČTK) - Evropská unie má v plánu omezit dovoz zemědělských produktů, které nesplňují stejné ekologické normy jako ty, které pocházejí z EU. Vyplývá to z plánu, který dnes představila Evropská komise. Unijní exekutiva zveřejnila svůj materiál nazvaný Vize pro zemědělství a potraviny, který je odpovědí na protesty zemědělců z loňského roku. Základem má být méně byrokracie, méně regulací, zjednodušení a na druhou stranu podpora inovací a digitalizace.
(Celý text)
Na pláži v Tasmánii uvázlo přes 150 kosatek černých, žijící budou utraceny
19. února 2025 16:18
(ČTK) - Více než 150 kosatek černých uvázlo na pláži na ostrově Tasmánie. S odvoláním na australské úřady o tom informuje agentura AP. Naživu je zatím 90 těchto kytovců, odborníci se je ale rozhodli kvůli nepříznivým podmínkám utratit.
(Celý text)
V Krkonoších zachraňují genofond tamních jedlí
19. února 2025 16:00
PRAHA (Ekolist) - Správa Krkonošského národního parku realizuje projekt zaměřený na uchování a posílení genetické variability jedle bělokoré. Ta patří mezi klíčové dřeviny s meliorační a stabilizační funkcí v ekosystémech. V minulosti byla jednou z nejvýznamnějších dřevin na našem území, avšak její zastoupení výrazně pokleslo v důsledku kombinace negativních faktorů, jako je acidifikace půdy, znečištění ovzduší imisemi, klimatická změna, působení škůdců a houbových patogenů. Zajištění její ochrany a zachování genetické diverzity je proto nezbytné pro budoucnost krkonošských lesů.
(Celý text)
Bojnice: Slovenský klenot, který milují i čeští turisté
19. února 2025 13:53
() - Bojnice patří mezi nejkrásnější místa Slovenska a jsou oblíbenou destinací nejen pro místní, ale i pro zahraniční turisty. Nejvíce jich sem přijíždí z České republiky, což není žádným překvapením – Bojnice totiž nabízejí jedinečnou kombinaci historie a přírody. Jsou také městem, které si zachovalo svůj tradiční charakter a nabízí autentické zážitky pro každého návštěvníka.
(Celý text)
Češi častěji kupují ojeté elektromobily. Jejich prodej loni vzrostl o 74 %
19. února 2025 12:16
PRAHA (Ekolist) - V České republice bylo v loňském roce registrováno téměř 4 tisíce ojetých bateriových elektromobilů, meziročně se zájem o ně zvýšil o 74 %. Na celkových prodejích osobních elektromobilů se ojetá vozidla podílela 26,2 %. Polovina ojetin byla registrovaná na firmy, ta druhá na soukromé osoby, nejčetněji byly zastoupeny 3letá vozidla. Nejvíce ojetin bylo registrováno v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Češi nejčastěji volili Tesly, BMW a Volkswageny, vyplývá z aktualizovaných informací webu cistadoprava.cz, které vycházejí ze zdrojových dat Ministerstva dopravy.
(Celý text)
Vodohospodáři sledují ledové kry v Povodí Ohře, mohou způsobit rychlé záplavy
19. února 2025 10:05
(ČTK) - Vodohospodáři v těchto dnech sledují ledové kry, které se vytvořily na menších tocích v Povodí Ohře. Po náhlém oteplení se mohou uvolnit a krátkodobě zaplavit okolí. Veřejnost nabádají k opatrnosti při pohybu u vodních toků. ČTK o tom informovala mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)
Odbory i zaměstnavatelé podporují vládu ve snaze odložit emisní povolenky pro dopravu a vytápění domácností
19. února 2025 09:59
PRAHA (ČTK) - Odbory i zaměstnavatelé podporují snahu vlády, aby se odložil nebo zrušil evropský systém emisních povolenek ETS 2 pro dopravu a vytápění domácností, který má fungovat od roku 2027. Zároveň chtějí v rámci zaměstnavatelských i zaměstnaneckých organizací v EU jednat o možné koordinaci postupu proti systému, který podle nich zvyšuje ceny a vytváří inflační tlaky. Řekli to dnes večer na tiskové konferenci po jednání tripartity.
(Celý text)
Přezimujících netopýrů v kaňonu Labe od roku 2020 výrazně přibylo. Místy je jich až třikrát víc
19. února 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Počet netopýrů přezimujících v přirozených jeskyních v kaňonu Labe se na vybraných stanovištích od roku 2020 až ztrojnásobil. Potvrdil to dlouhodobý zoologický monitoring, prováděný v Labských pískovcích již od poloviny devadesátých let. Dnes je prováděn pracovníky Správy Národního parku České Švýcarsko.
(Celý text)
V mrazech přilétají ptáci za potravou do měst. Víte, jak správně přikrmovat vodní ptáky?
19. února 2025 04:11
PRAHA (Ekolist) - V únoru je většina rybníků pod ledem, vodním ptákům ubývají přirozené zdroje potravy a proto přilétají na řeky ve městech. Dobře vědí, že je zde tepleji a navíc jim tam lidé nosí potravu.
(Celý text)
Hladík: Změny v Nové zelené úsporám mají lidi vést ke komplexnějším renovacím
19. února 2025 03:25
(ČTK) - Změny v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) mají lidi vést ke komplexnějším renovacím rodinných domů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Nová výzva pro žadatele se spouští tento čtvrtek 20. února a potrvá do 20. února příštího roku. Ministerstvo chce podmínky nastavit stabilně po celý rok a případné změny do budoucna transparentně představit s předstihem. Mezi hlavní změny patří vyplacení dotace před realizací renovace nebo zjednodušení podání žádosti.
(Celý text)
Skládka německého odpadu v Jiříkově na Bruntálsku obsahuje i zbytky autobaterií
19. února 2025 02:05
(ČTK) - Nelegální skládka německého odpadu, která loni v prosinci vznikla v Jiříkově na Bruntálsku, obsahuje i zbytky autobaterií z elektrických automobilů. Potvrdily to rozbory odebraných vzorků, které zpracovala německá společnost Nickelhütte Aue. ČTK to řekla starostka jesenické obce Barbora Šišková (Jiná volba). Podle ní je takový odpad nebezpečný, může začít hořet. Odpad pochází z Bavorska a jeho odvoz řeší ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)
Farmáři vítají mírnější protierozní opatření, přesto se obávají vyšších nákladů
19. února 2025 01:58
PRAHA (ČTK) - Podmínky pro zemědělce, kteří hospodaří na erozně ohrožené půdě, budou sice mírnější, což zemědělci vítají, přesto ale očekávají zvýšení nákladů a administrativy. Na jednání sněmovního zemědělského výboru to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Zároveň tvrdí, že se jedná se o nejpřísnější protierozní ochranu v Evropské unii. Podle zástupce ministerstva zemědělství Miroslava Skřivánka protierozní opatření reagují na klimatickou změnu a zajistí ochranu zemědělské půdy při snížení administrativní zátěže.
(Celý text)
Farmáři vítají mírnější protierozní opatření, přesto se obávají vyšších nákladů
19. února 2025 01:58
PRAHA (ČTK) - Podmínky pro zemědělce, kteří hospodaří na erozně ohrožené půdě, budou sice mírnější, což zemědělci vítají, přesto ale očekávají zvýšení nákladů a administrativy. Na jednání sněmovního zemědělského výboru to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Zároveň tvrdí, že se jedná se o nejpřísnější protierozní ochranu v Evropské unii. Podle zástupce ministerstva zemědělství Miroslava Skřivánka protierozní opatření reagují na klimatickou změnu a zajistí ochranu zemědělské půdy při snížení administrativní zátěže.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)
Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41
(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)
Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou
20. dubna 2025 01:07
(ČTK) - V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
(Celý text)
V Ostravě-Hrabové vzniká relaxační prostor s tůněmi a mokřady
20. dubna 2025 01:01
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)
Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad u zámku Kratochvíle
20. dubna 2025 00:35
(ČTK) - Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad Obůrka u zámku Kratochvíle na Prachaticku. Jde o prostor vedle parkoviště a cyklostezky vedoucí k zámku. Kdysi sloužil k chovu drobné zvěře a poté jako ovocný sad. Donedávna byl zarostlý náletovými dřevinami. Po úpravách vznikne přírodní a odpočinková zóna pro veřejnost. ČTK to řekli jihočeští památkáři a Spolek Víc z Netolic.
(Celý text)
V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky
20. dubna 2025 00:10
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
(Celý text)
Strakonická nemocnice zahájila výstavbu relaxační zahrady
20. dubna 2025 00:01
STRAKONICE (ČTK) - Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř 7000 metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysázejí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončená v dubnu příštího roku, sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
(Celý text)
Vědci z Univerzity Karlovy podnikli pětiletou cestu do pravěku. Zkoumali parožnatku - "sestru" rostlin
19. dubna 2025 02:52
PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)
V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29
(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)
NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07
(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)
Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00
(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)
V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)
Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16
(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15
PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)
Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59
VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)
V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)
Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35
(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)
V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34
HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)
Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)