ecomonitor.cz
verze pro tisk
Medvěd na Slovensku napadl rodinu při procházce v lese, matka je lehce zraněná
17. února 2025 11:15

(ČTK) - Medvěd napadl rodinu, která byla o víkendu na procházce v lese v okrese Liptovský Mikuláš na Slovensku, informují slovenská média. Rodiče před ním své děti ochránili a žena vyvázla s lehkým poraněním.
(Celý text)

Zoo v zimě: Sloni vycházejí v poledne, otužilí plameňáci zvládnou i větší mrazy
17. února 2025 04:41

PRAHA (Ekolist) - Zoologické zahrady mají otevřené své brány po celý rok. Jak to uvnitř vypadá během nejchladnějších měsíců v roce? Jak zvládají naši zimu zvířata z teplých oblastí? Oslovené zoologické zahrady napříč republikou boří představy mnoha lidí, že během zimy nejsou zvířata v zoo vidět, protože jsou schovaná v teple. I v zimě vychází ven velká část zvířat, některé druhy zimu zvládají mnohem lépe než vysoké letní teploty.
(Celý text)

Zvládnete tři měsíce bez auta? 40 domácností se ve Vídni zúčastní výzvy dopravního podniku
17. února 2025 04:33

PRAHA (Ekolist) - Vzdali byste se na tři měsíce svého auta? Vídeňský dopravní podnik Wiener Linien nyní hledá 40 domácností, které by tuto výzvu přijaly. Od května do července plánuje experiment v oblasti mobility. Čtyřicet domácností se zaváže nevyužívat svůj osobní automobil. Na oplátku obdrží měsíční rozpočet, který mohou využít na alternativní formy dopravy.
(Celý text)

AP: Téměř každý na světě dýchá špatný vzduch. Jak se dá snížit riziko?
17. února 2025 02:41

(ČTK) - Každý miluje doušek čerstvého vzduchu. Bohužel až příliš často je vzduch, který vdechujeme, cokoli, jen ne čerstvý a čistý, napsala agentura AP.
(Celý text)

Záměru na výrobu energií z odpadu v Třebíči dal úřad souhlasné stanovisko
17. února 2025 01:13

TŘEBÍČ (ČTK) - Záměr na stavbu kotle v Třebíči, který bude vyrábět teplo a elektřinu ze směsného komunálního odpadu a z biomasy, získal úřední souhlas z hlediska dopadu na životní prostředí. Stavbu multipalivového kotle připravuje třebíčský dodavatel tepla TTS energo. Závěrečné vyjádření krajského odboru životního prostředí je zveřejněné v informačním systému EIA.
(Celý text)

U řeky v Pardubicích žijí bobři, jsou to ekosystémoví inženýři, říká odborník
16. února 2025 19:10

PARDUBICE (ČTK) - Návštěvníci přírodního parku Červeňák v Pardubicích mohou v posledních týdnech sledovat množství ohlodaných stromů, které nasvědčují přítomnost bobří rodinky. ČTK to řekl předseda spolku Pestré Polabí Martin Trávníček. Podle něj je bobr pro oblast dobrou zprávou.
(Celý text)

Chrudim plánuje v městských lesích Dům přírody Železných hor
16. února 2025 19:09

CHRUDIM (ČTK) - Město Chrudim požádá o dotaci na Dům přírody Železných hor, který chce postavit v městských lesích Podhůra. Náklady odhaduje na 92 milionů korun, finanční podpora může být až 90 procent. Stavební povolení má radnice od roku 2014. ČTK to řekl místostarosta Zdeněk Kolář (ANO).
(Celý text)

V olomoucké zoo se loni a letos narodila čtyři mláďata žirafy Rothschildovy
16. února 2025 19:05

OLOMOUC (ČTK) - Čtyři mláďata žirafy Rothschildovy se loni a na začátku letošního roku narodila po předchozí několikaleté pauze v Zoologické zahradě Olomouc. Porod zhruba 70 kilogramů těžkých mláďat byl bez problémů, a to i díky měkké podestýlce, kterou ošetřovatelé předem připravili, aby žirafí novorozenci spadli do měkkého. Novinářům to řekla zooložka Eliška Veselá. Olomoucká zoo nyní chová 14 žiraf Rothschildových a patří mezi jejich největší chovatele v Česku.
(Celý text)

Mariánské Lázně začaly na své objekty instalovat solární panely
16. února 2025 19:05

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ (ČTK) - Mariánské Lázně začaly instalovat fotovoltaické panely na své budovy. V první etapě se solární elektrárny objeví na Městském domu dětí a mládeže Dráček a na hale stadionu Viktoria. Postupně by město chtělo připravit pro komunitní energetiku i další objekty. Počítá s tím, že na jejich pořízení získá státní dotace, řekl starosta města Martin Hurajčík (ANO).
(Celý text)

Nový Bor připravuje revitalizaci Lesního hřbitova, který je častým cílem turistů
16. února 2025 18:59

NOVÝ BOR (ČTK) - V Novém Boru na Českolipsku připravují revitalizaci Lesního hřbitova, který je nejen pietním místem, ale pro svou unikátnost i častým cílem turistů. Obnova by měla respektovat historickou podobu areálu z roku 1930, počítá se také s novými místy pro urnové hroby, doplněním veřejného osvětlení, vodovodu a výstavbou nových cest. S ohledem na nákladnost se budou úpravy dělat postupně po etapách, řekla ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná.
(Celý text)

Jeskyně v Moravském krasu loni znovu navštívilo přes 300 000 lidí
16. února 2025 18:20

(ČTK) - Pět běžně přístupných jeskyní v Moravském krasu loni navštívilo bezmála 335 000 lidí, o rok dříve to bylo 343 000. Návštěvnost se tak po covidových letech stále drží nad 300 000 lidí. ČTK to řekl mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš. Ve dvou covidových letech 2020 a 2021 návštěvnost jeskyní klesla zhruba na 210 000 lidí. V letech před tím ale dosahovala i 370 000.
(Celý text)

Pták roku 2025, konipas horský, je hojným obyvatelem Krkonoš
16. února 2025 12:15

PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlásila ptákem roku 2025 konipasa horského (Motacilla cinerea). Tento elegantní pěvec s dlouhým ocasem je neodmyslitelně spjatý s vodními toky, včetně těch horských. V Krkonoších patří mezi běžné druhy a hnízdí od podhůří až po nejvyšší vrcholy, včetně svahů Sněžky ve výšce 1500 m n. m.
(Celý text)

Pestrá krajina 2024: Šest farem získalo ocenění za šetrné hospodaření a přínos pro českou krajinu
16. února 2025 05:38

PRAHA (Ekolist) - Péče o přírodu a zemědělství nemusí být v žádném případě protiklady. Skvělou ukázkou toho je program Pestrá krajina. Letos již posedmé ocenila Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) hospodářství, která jdou v tomto ohledu příkladem. Šest vítězů si cenu převzalo 6. února v aule České zemědělské univerzity v Praze. Stalo se tak v rámci konference, nad níž převzali záštitu manželka prezidenta republiky paní Eva Pavlová, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, ministr zemědělství Marek Výborný a ministr životního prostředí Petr Hladík, přičemž první tři jmenovaní se akce zúčastnili osobně a promluvili k přítomným.
(Celý text)

V údolí potoka Pohora nedaleko Boskovic vznikly dvě nové vodní nádrže
16. února 2025 02:14

(ČTK) - Státní firma Lesy České republiky vybudovala v údolí potoka Pohora nedaleko Boskovic za 12,5 milionů korun dvě nové vodní nádrže a deset tůní. Jde o další opatření v dlouhodobém programu podniku Vracíme vodu lesu, který má vrátit vodní prvky do lesní krajiny a pomoci tak lesům adaptovat se na změny klimatu. Projekt spolufinancovala dotace z Evropské unie, informovala mluvčí firmy Eva Jouklová..
(Celý text)

V hodonínském lesoparku přibude přes 70 laviček ze stromů, které poničilo tornádo
16. února 2025 01:03

HODONÍN (ČTK) - K odpočinku či třeba jídlu poslouží v hodonínském lesoparku mobiliář vyrobený ze stromů, které poškodilo v roce 2021 tornádo. V plánu je přibližně 72 laviček s opěradly i bez, sedm stolů a 16 dalších kusů určených k sezení i ležení. ČTK to řekl mluvčí radnice Josef Horníček.
(Celý text)

Hradec Králové zvažuje rozšíření re-use projektu o bazar s použitým textilem
16. února 2025 00:55

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Radnice stotisícového Hradce Králové zvažuje rozšíření re-use projektu o bazar s použitým textilem a oděvy. Vede ji k tomu rostoucí zájem lidí o využívání použitých věcí. Zatím jsou ve městě dva re-use bazary, jeden je zaměřený na různé použité věci, druhý na elektrospotřebiče a nábytek. Uvedl to náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09). Princip bazaru spočívá v tom, že nepotřebné funkční věci, které lidé nosí do sběrných dvorů nebo přímo do bazaru, získají za zlomek ceny další zájemci.
(Celý text)

AFP: Američané se při prudkém nárůstu ceny vajec dávají na chov slepic
16. února 2025 00:30

(ČTK) - Zatímco ve Spojených státech prudce narůstají ceny vajec, obchodníkům s domácími zvířaty roste prodej slepic. Někteří Američané si pořizují drůbež domů ve snaze vytvořit si vlastní zdroj vajíček, popisuje v reportáži agentura AFP.
(Celý text)

Lidé mohou v Zoo Praha vidět skupinu čtyř nových ďáblů medvědovitých z Tasmánie
15. února 2025 20:13

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě v Troji mohou návštěvníci ode dneška nově vidět chovnou skupinu čtyř masožravých vačnatců ďáblů medvědovitých. Jedná se o dva samce a dvě samice. Tříleté vačnatce, kteří jsou známí též jako tasmánští čerti, Zoo Praha získala na konci loňského roku z chovného zařízení Cressy v Tasmánii, doposud však byli v karanténě. Lidé je mohou vidět v expozici Darwinův kráter. Novinářům dnes tasmánské čerty představili zástupci Zoo Praha. Trojská zahrada chová ďábly medvědovité od roku 2019, nyní jich lidé v zahradě mohou vidět sedm.
(Celý text)

Podnik Povodí Odry 22. března otevře běžně nepřístupná místa některých přehrad
15. února 2025 19:53

(ČTK) - Vodohospodáři ze státního podniku Povodí Odry v březnu na jeden den otevřou lidem běžně nepřístupná místa přehrad Slezská Harta, Šance a Morávka. Zájemci si v sobotu 22. března budou moci prohlédnout také vodohospodářský dispečink a laboratoře podniku ve Varenské ulici v Ostravě. ČTK to řekla mluvčí podniku Šárka Vlčková.
(Celý text)

V Číně uhynul 32letý samec pandy velké, většinu života strávil v Japonsku
15. února 2025 19:51

ŠANGHAJ (ČTK) - V Číně na konci ledna zemřel 32letý samec pandy velké jménem Ej-mej, jehož věk odpovídá zhruba 96 lidským rokům. Většinu života strávil v Japonsku, kde zplodil téměř dvě desítky mláďat, napsala s odvoláním na čínské Centrum pro výzkum a chov pand velkých v Čcheng-tu agentura Kjódó. Ej-mej byl podle ní považován za nejstarší pandu velkou v zajetí, která zplodila potomky přirozenou cestou.
(Celý text)

V Číně uhynul 32letý samec pandy velké, většinu života strávil v Japonsku
15. února 2025 19:51

ŠANGHAJ (ČTK) - V Číně na konci ledna zemřel 32letý samec pandy velké jménem Ej-mej, jehož věk odpovídá zhruba 96 lidským rokům. Většinu života strávil v Japonsku, kde zplodil téměř dvě desítky mláďat, napsala s odvoláním na čínské Centrum pro výzkum a chov pand velkých v Čcheng-tu agentura Kjódó. Ej-mej byl podle ní považován za nejstarší pandu velkou v zajetí, která zplodila potomky přirozenou cestou.
(Celý text)


Online diskuse
Brouci chrání svou potravu podobně jako lidé konzervují své potraviny
20. dubna 2025 01:56

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)

Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41

(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou
20. dubna 2025 01:07

(ČTK) - V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
(Celý text)

V Ostravě-Hrabové vzniká relaxační prostor s tůněmi a mokřady
20. dubna 2025 01:01

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)

Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad u zámku Kratochvíle
20. dubna 2025 00:35

(ČTK) - Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad Obůrka u zámku Kratochvíle na Prachaticku. Jde o prostor vedle parkoviště a cyklostezky vedoucí k zámku. Kdysi sloužil k chovu drobné zvěře a poté jako ovocný sad. Donedávna byl zarostlý náletovými dřevinami. Po úpravách vznikne přírodní a odpočinková zóna pro veřejnost. ČTK to řekli jihočeští památkáři a Spolek Víc z Netolic.
(Celý text)

V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky
20. dubna 2025 00:10

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
(Celý text)

Strakonická nemocnice zahájila výstavbu relaxační zahrady
20. dubna 2025 00:01

STRAKONICE (ČTK) - Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř 7000 metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysázejí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončená v dubnu příštího roku, sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
(Celý text)

Vědci z Univerzity Karlovy podnikli pětiletou cestu do pravěku. Zkoumali parožnatku - "sestru" rostlin
19. dubna 2025 02:52

PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)

V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29

(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)

NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07

(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00

(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)

V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)

Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16

(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)

Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15

PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)

Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59

VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35

(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)

V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34

HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)

Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)

Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06

PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)

Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06

PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)