PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí za finanční podpory EU, pravidelně vydává měsíční klimatické bulletiny, v nichž informuje o pozorovaných změnách globálních povrchových teplot vzduchu a moří, pokrytí moří ledem a hydrologických proměnných. Většina uváděných zjištění vychází ze souboru dat reanalýzy ERA5, který využívá miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.
(Celý text)
Na Šumavě úspěšně skončil velký projekt na zadržení vody v krajině. Revitalizace mokřadů budou dál pokračovat
7. února 2025 05:44
PRAHA (Ekolist) - Po sedmi letech skončil velký projekt na opětovné zavodnění šumavské krajiny LIFE for Mires (Život pro mokřady). Unikátní projekt za více než 150 milionů korun nemá podle zástupců národního parku ve střední Evropě obdoby.
(Celý text)
Češi mohou třídit kovové obaly také do žlutých kontejnerů ve více obcích
7. února 2025 05:06
PRAHA (ČTK) - Češi mohou třídit kovové obaly také do žlutých kontejnerů určených na plasty ve více obcích. Historicky kovové obaly správně patřily k vytřídění pouze do šedých sběrných nádob, kterých ale není v regionech tolik. Na zjednodušení systému třídění se dohodly svazy svozových a třídicích firem a sdružení obcí. Očekávají, že rozšíření povede k vyšší míře třídění a recyklace kovových obalů. Konkrétní termín zavedení v jednotlivých obcích závisí na dohodě s jejich samosprávou. V Česku je nyní k dispozici půl milionu žlutých kontejnerů, které tvoří polovinu všech nádob na tříděný odpad.
(Celý text)
Vědci zkouší rekultivovat plochy po těžbě výsadbou rychlerostoucích dřevin
7. února 2025 01:43
(ČTK) - Čeští výzkumníci se zaměřili na rekultivaci ploch po povrchové těžbě výsadbou energetických plodin, jako jsou rychlerostoucí topoly, vrby nebo vytrvalé traviny. K zúrodnění půdy by mohla přispět rychlá tvorba kořenů, větví a listů zmíněných dřevin. Měly by mít při pěstování v pásech v kombinaci s pšenicí také pozitivní vliv na okolní pozemky a plodiny díky částečnému stínění, zmírnění větrů nebo vyššímu zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě o tom informovalo Národní centrum kompetence BIOCIRKL, které sdružuje zástupce odborných pracovišť a firem.
(Celý text)
VUT v Brně bude pracovat na snižování emisí, které jeho provozem vznikají
7. února 2025 01:13
(ČTK) - Vysoké učení technické v Brně (VUT) bude pracovat na zvyšování udržitelnosti svého provozu. Od loňského podzimu škola vypracovala metodologii pro měření vlastní uhlíkové stopy a také strategii, která má pomoci postupně emise vznikající provozem univerzity snižovat.
(Celý text)
Soud zamítl kasační stížnost MŽP ohledně námitek Nižboru k NP Křivoklátsko
6. února 2025 15:54
(ČTK) - Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ministerstva životního prostředí ohledně dřívějšího soudního verdiktu o námitkách Nižboru k NP Křivoklátsko. Námitky podle říjnového rozsudku nejsou vypořádané a je třeba je v řízení ještě projednat. Podle Svazku obcí Křivoklátska by tedy do vypořádání námitek mělo být zastaveno jednání o novele v Parlamentu, uvedla pro ČTK předsedkyně Svazku obcí Křivoklátska a starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová. Ministerstvo obec vyzve k doplnění námitek a pak o nich rozhodne, odpověděla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
(Celý text)
SVS: V ČR je zájem o vznik nových jatek, chybí ale veterinární lékaři k dozoru
6. února 2025 15:15
PRAHA (ČTK) - Podniky v Česku mají zájem rozšiřovat a budovat nová jatka, Státní veterinární správa (SVS) ale nemá dostatek zaměstnanců, kteří by jatka kontrolovali. Nedostatek pracovníků řeší SVS dlouhodobě, důvodem je snížení rozpočtu, kvůli kterému správa loni zrušila 50 míst, i malý zájem o práci. V ČR loni fungovalo 343 jatek včetně drůbežích, dozor na nich zajišťovalo přes 400 veterinárních lékařů a techniků, což už je podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda pod hranicí únosnosti. Řekl to dnes na konferenci v Praze.
(Celý text)
Vlci v Brdech podle správy CHKO dosud nezpůsobili žádnou prokazatelnou škodu
6. února 2025 12:37
LÁZ (ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy je potvrzen výskyt vlka od léta 2023 a dosud tato zvířata podle správy CHKO nezpůsobila žádnou prokazatelnou škodu. V případě mrtvého telete objeveného nedávno u Lázu na Příbramsku nelze říct, zda ho má na svědomí vlk, nebo šlo o přirozený úhyn a následně kořist dravců, uvedl dnes na dotaz ČTK vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer. Lidé ve stejné oblasti objevili také jednu zardoušenou laň, ta podle Fišera zřejmě kořistí vlka byla.
(Celý text)
Evropská komise nenavrhla nové požadavky na kotle, konzultace pokračují, uvedla mluvčí
6. února 2025 11:00
(ČTK) - Evropská komise nenavrhla žádné nové požadavky na kotle a kamna, v současnosti je teprve na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami, uvedla na dotaz ČTK mluvčí komise Anna-Kaisa Itkonenová. Unijní exekutiva má podle ní v plánu prostudovat veškeré návrhy a chce se zejména vyhnout negativnímu dopadu na spotřebitele. Čeští výrobci v uplynulých dnech uváděli, že nové emisní a technické požadavky EK ohrožují trh.
(Celý text)
V Praze budou do soboty veletrhy dřevostaveb a nízkoenergetických budov
6. února 2025 10:54
PRAHA (ČTK) - Na výstavišti v pražských Letňanech dnes začíná veletrh zaměřený na dřevěné stavby, konstrukce a materiály For Wood. Souběžně s jeho 17. ročníkem bude do soboty 8. února otevřen také veletrh For Pasiv specializující se na nízkoenergetické, pasivní a nulové budovy a For Therm s krby, kamny a kotly. Kromě těch se v Letňanech představí i novinky týkající se střech, střešních solárních panelů a jejich dodavatelů.
(Celý text)
Zoo Praha nadále pomáhá chránit přírodu v Kamerunu a učí místní děti ohleduplnému přístupu k ní
6. února 2025 08:50
PRAHA (Ekolist) - Zoo Praha podepsala s kamerunským Ministerstvem lesů a fauny memorandum o další spolupráci na ochraně tamní přírody. To se týká zejména Biosférické rezervace Dja, kterou obývají kriticky ohrožené gorily nížinné, šimpanzi, sloni pralesní či luskouni. Právě v oblasti kolem tohoto chráněného území se pražská zoo významně angažuje prostřednictvím svého projektu Toulavý autobus. Minulý týden zde zástupci Zoo Praha také distribuovali množství vzdělávacích materiálů a v záchranné stanici pro primáty v Méfou poblíž metropole Yaoundé upřesňovali plán výstavby ubytovacích kapacit pro děti, které sem přijíždějí Toulavým autobusem.
(Celý text)
Farmáři budou moct na půdě mírně ohrožené erozí sami zvolit postupy hospodaření
6. února 2025 01:47
PRAHA (ČTK) - Zemědělci, kteří hospodaří na půdě mírně ohrožené erozí, se budou moci sami rozhodnout, jaké technologie a postupy mají používat, aby se vyhnuli odnosu části půdy vlivem srážek. Původní návrh počítal s tím, že dodržování určitých postupů bude povinné. Ministerstvo zemědělství ke zmírnění přistoupilo na základě nové analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), podle které by původní pravidla s povinnými postupy donutila například pěstitele brambor omezit produkci. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ekologické organizace se ale obávají, aby změna nepřispěla k už tak podle nich slabé ochraně půdy. Zemědělci mírnější pravidla vítají.
(Celý text)
Bezosův fond končí podporu iniciativy stanovující klimatické standardy pro firmy
6. února 2025 01:25
(ČTK) - Klimatický fond Earth Fund zakladatele americké společnosti Amazon Jeffa Bezose ukončil podporu iniciativy Science Based Targets (SBTi), která stanovuje globální standardy pro klimatické cíle firem, jako jsou Apple nebo H&M. Upozornil na to server listu Financial Times (FT). Podle informovaných zdrojů FT může krok souviset s Bezosovou strategií vyhnout se konfliktům s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se ke snaze zmírnit změny klimatu staví kriticky.
(Celý text)
Zemědělské organizace vyzývají k podpoře petice k označování původu potravin
6. února 2025 00:41
(ČTK) - České zemědělské nevládní organizace vyzývají k podpoře evropské petice, která usiluje o jasné uvedení původu každé potraviny na evropském trhu. Petice s názvem Stop falšovaným potravinám měla k dnešnímu poledni 243000 podpisů. Aby se peticí zabývala Evropská komise a přistoupila ke změnám v legislativě, musí ji podepsat milion lidí v alespoň sedmi členských zemích. České zemědělské nevládní organizace o tom informovaly ve společné tiskové zprávě.
(Celý text)
Na opatření proti suchu dal loni Zlínský kraj 7,5 milionu, peníze uvolní i letos
6. února 2025 00:41
ZLÍN (ČTK) - Na zmírnění dopadů sucha v lesích uvolnil v loňském roce Zlínský kraj téměř 7,5 milionu korun. Dotaci rozdělil mezi 14 žadatelů. Peníze hejtmanství poskytne také letos, na dotační program vyčlenilo opět 7,5 milionu korun, uvedla Alena Železníková z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.
(Celý text)
Protiprašná opatření v kladenské teplárně nově vylepšila mlžicí jednotka
6. února 2025 00:07
KLADNO (ČTK) - Protiprašná opatření v kladenské teplárně na konci loňského roku vylepšila mlžicí jednotka neboli atomizér. Zvyšuje ochranu čtvrti Dubí před vlivy provozu teplárny. Zařízení vyvinul výzkumný ústav pro hnědé uhlí. Mobilní mlžicí jednotka je instalovaná na skládce uhlí. Skupina Sev.en Česká energie, do níž teplárna patří, s ní má už dobré zkušenosti z uhelných lomů na Mostecku, informovala dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí společnosti Eva Maříková.
(Celý text)
Lesy ČR budou v příštích pěti letech pěstovat druhově pestré porosty
5. února 2025 23:22
PRAHA (ČTK) - Státní podnik Lesy ČR bude v příštích pěti letech pokračovat v pěstování druhově pestrých lesů, které budou odolné vůči klimatické změně. Vyplývá to ze strategie Lesů ČR (LČR) do roku 2029, kterou dnes projednala vláda. Koncepce zavazuje podnik k přirozené obnově lesů a popisuje nakládání s penězi tak, aby byl podnik schopný plnit předmět své činnosti. Lesy ČR zvládnou podle generálního ředitele Dalibora Šafaříka letos do státního rozpočtu odvést maximálně zhruba čtyři miliardy korun, aby to neohrozilo jeho další hospodaření, podle schváleného státního rozpočtu by měl odvést na sedm miliard.
(Celý text)
MŽP: Na sanaci znečištěných lokalit lze čerpat dalších 500 milionů korun
5. února 2025 22:45
(ČTK) - Na odstranění starých ekologických zátěží, které ohrožují lidské zdraví, vodní zdroje a ekosystémy, lze z Operačního programu životního prostředí (OPŽP) čerpat dalších 500 milionů korun. Žádosti o dotaci mohou vlastníci postižených pozemků nebo obce či kraje podávat od 29. ledna do 14. listopadu 2025. Na jeden projekt mohou vlastníci pozemků žádat až milion korun, uvedlo dnes ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě. Peníze mají primárně pomoci s odstraněním znečištění, které vzniklo před sametovou revolucí.
(Celý text)
Platanová alej v jihočeském Protivíně získala titul Alej roku 2024
5. února 2025 18:55
(ČTK) - Vítězkou 14. ročníku ankety Alej roku, pořádané organizací Arnika, se stala Platanová alej v jihočeském Protivíně. V internetovém hlasování získala 1024 hlasů, čímž v tomto ročníku jako jediná překročila hranici 1000 hlasů. Na druhém místě skončila Alej habrů na Hlavní třídě v Havířově s 701 hlasy, třetí místo obsadila Kouzelná Habrová alej v Rokytnici s 514 hlasy.
(Celý text)
Pěstitelé asi budou evidovat užití přípravků na ochranu rostlin elektronicky
5. února 2025 18:01
PRAHA (ČTK) - Pěstitelé či botanici by měli nově dostat povinnost vést elektronické záznamy o používání přípravků na ochranu rostlin. Vyplývá to z návrhu zákona o rostlinolékařské péči, který schválila vláda. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) novinářům po zasedání kabinetu řekl, že jde o součást digitalizace v rámci jeho úřadu. Prostřednictvím zákona chce ministerstvo zavést do české legislativy také některé evropské předpisy, například ohledně evidence používání přípravků nebo nakládání s osivem a sadbou ošetřenou přípravkem na ochranu rostlin.
(Celý text)
Pěstitelé asi budou evidovat užití přípravků na ochranu rostlin elektronicky
5. února 2025 18:01
PRAHA (ČTK) - Pěstitelé či botanici by měli nově dostat povinnost vést elektronické záznamy o používání přípravků na ochranu rostlin. Vyplývá to z návrhu zákona o rostlinolékařské péči, který schválila vláda. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) novinářům po zasedání kabinetu řekl, že jde o součást digitalizace v rámci jeho úřadu. Prostřednictvím zákona chce ministerstvo zavést do české legislativy také některé evropské předpisy, například ohledně evidence používání přípravků nebo nakládání s osivem a sadbou ošetřenou přípravkem na ochranu rostlin.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)
Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41
(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)
Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou
20. dubna 2025 01:07
(ČTK) - V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
(Celý text)
V Ostravě-Hrabové vzniká relaxační prostor s tůněmi a mokřady
20. dubna 2025 01:01
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)
Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad u zámku Kratochvíle
20. dubna 2025 00:35
(ČTK) - Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad Obůrka u zámku Kratochvíle na Prachaticku. Jde o prostor vedle parkoviště a cyklostezky vedoucí k zámku. Kdysi sloužil k chovu drobné zvěře a poté jako ovocný sad. Donedávna byl zarostlý náletovými dřevinami. Po úpravách vznikne přírodní a odpočinková zóna pro veřejnost. ČTK to řekli jihočeští památkáři a Spolek Víc z Netolic.
(Celý text)
V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky
20. dubna 2025 00:10
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
(Celý text)
Strakonická nemocnice zahájila výstavbu relaxační zahrady
20. dubna 2025 00:01
STRAKONICE (ČTK) - Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř 7000 metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysázejí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončená v dubnu příštího roku, sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
(Celý text)
Vědci z Univerzity Karlovy podnikli pětiletou cestu do pravěku. Zkoumali parožnatku - "sestru" rostlin
19. dubna 2025 02:52
PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)
V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29
(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)
NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07
(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)
Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00
(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)
V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)
Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16
(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15
PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)
Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59
VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)
V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)
Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35
(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)
V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34
HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)
Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)