PRAHA (ČTK) - Čeští vědci objevili největší jeskynní termální jezero světa. Nachází se v jižní Albánii v oblasti Vromoner. Velikost jezerního dómu je třikrát větší než hlavní sál Národního divadla v Praze. Na rozsáhlý podzemní systém narazili už v roce 2021, bylo však nutné podrobně ho zmapovat. Podařilo se to ve druhé polovině minulého roku, kdy Nadace Neuron podpořila expedici téměř milionem korun na nákup potřebného vybavení. Neuron podporuje české vědce od roku 2010, finance získává od soukromých mecenášů. Novinářům to dnes řekla ředitelka nadace Monika Vondráková.
(Celý text)
Německo podle odborné rady nesplní do roku 2030 svůj klimatický cíl
5. února 2025 13:37
BERLÍN (ČTK) - Německo při současném tempu nedosáhne do roku 2030 svého cíle snížit emise skleníkových plynů o 65 procent ve srovnání s rokem 1990. Ve své zprávě, kterou představila na tiskové konferenci v Berlíně, to uvedla nezávislá odborná rada pro klimatické otázky. Podle ní z opatření na podporu boje s klimatickými změnami v současnosti v zemi profitují spíše bohatší domácnosti.
(Celý text)
Pracovní skupina řešící dopady trampingu v CHKO Kokořínsko začala fungovat
5. února 2025 11:36
(ČTK) - Pracovní skupina řešící dopady trampingu v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj začala v pátek oficiálně fungovat. Do půl roku má představit návrh doporučení ohledně využívání i případné likvidace trampských nocovišť. Členy skupiny jsou zástupci obcí, vlastníků pozemků, správců lesních majetků, muzeí, vědců, Národního památkového ústavu a státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), odpověděla na dotaz ČTK Karolína Šůlová z AOPK.
(Celý text)
Aktivisté zaplatili škodu způsobenou Severočeským dolům, ty peníze pošlou nadaci
5. února 2025 11:21
(ČTK) - Ekologičtí aktivisté zaplatili těžařům náhradu škody způsobenou při protestu v lomu Bílina na Mostecku. Uhradit škodu, která vznikla zastavením těžby, nařídil soud. Peníze pošlou Severočeské doly Nadaci policistů a hasičů, řekl ČTK mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Způsobenou škodu těžaři vyčíslili na 660 000 korun.
(Celý text)
Milovická rezervace velkých kopytníků si připomíná 10 let existence
5. února 2025 05:15
PRAHA (Ekolist) - Když koncem ledna roku 2015 přijelo do bývalého vojenského prostoru Milovice první stádo divokých koní, byl to nejenom začátek záchrany přírody v této biologicky cenné lokalitě, ale i důležité systémové změny v české ochraně přírody.
(Celý text)
Zjištění vědců potvrdila, že vlci ve střední Evropě pobývají hlavně v lesích
5. února 2025 02:05
(ČTK) - Vlci ve střední Evropě pobývají podle vědců především v odlehlých lesích a například na pastviny míří lovit zejména v noci. Průměrná rozloha domovského okrsku vlčí smečky je 213 kilometrů čtverečních, přičemž v době rozmnožování se zvířata pohybují na menším území, zatímco na počátku zimy na největším. Mezinárodní tým odborníků pod vedením zoologů z České zemědělské univerzity v Praze to zjistil na základě dat z GPS obojků, které nasadili dvacítce vlků v ČR, Německu, Polsku, Rakousku a Slovensku. ČTK to sdělili zástupci univerzity, podle nichž zjištění vědců publikoval i vědecký časopis Wildlife.
(Celý text)
Nová strategie zavazuje Lesy ČR k pěstování pestrých porostů a přirozené obnově
5. února 2025 01:17
PRAHA (ČTK) - Lesy ČR se zavázaly k pěstování prostorově i druhově pestrých lesních porostů, k podpoře přirozené obnovy lesů a zajišťování dostatku kvalitních semen či plodů k obnově lesa a zalesňování. Závazky vyplývají z Koncepce strategického rozvoje podniku Lesy ČR na roky 2025 až 2029, kterou ve středu projedná vláda. Státní podnik očekává, že ve zmíněném období vytvoří zisk v souhrnné výši 11,33 miliardy korun.
(Celý text)
Nové požadavky Evropské komise na kotle ohrožují trh, míní výrobci. ČR s návrhem nesouhlasí
4. února 2025 19:08
(ČTK) - Nové emisní a technické požadavky Evropské komise (EK) pro kotle a kamna na biomasu ohrožují trh, tvrdí tuzemští výrobci. Podle nich by návrh vyřadil až 90 procent produktů na současném trhu, další by pak výrazně zdražil. Apelují proto na významnou revizi návrhu. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci oborových svazů a asociací. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu ČTK sdělilo, že s návrhem EK nesouhlasí a bude prosazovat jeho revizi.
(Celý text)
Lidé mohou hlasovat o Evropský strom roku. Za ČR soutěží dub na Chrudimsku
4. února 2025 18:52
(ČTK) - Lidé mohou hlasovat o Evropský strom roku. Mezi 15 soutěžními stromy napříč Evropou o titul usiluje i český dub z Lukavice na Chrudimsku, který se stal tuzemským stromem roku 2024. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Nadace Partnerství, která české i evropské kolo organizuje.
(Celý text)
Škod v zemědělství bylo loni meziročně až o polovinu víc, dosahují miliard Kč
4. února 2025 17:55
(ČTK) - Škod v zemědělství způsobených nepřízní počasí bylo loni až o polovinu více než v předchozích letech. Uvedly to pojišťovny, které ČTK oslovila. Uplynulý rok označily pojišťovny za extrémní, nejvíce škod na plodinách způsobilo krupobití a mrazy, pojišťovny zaznamenaly také nárůst škod způsobených zaplavením. Celkové škody za celý loňský rok dosahují podle údajů pojišťoven miliard korun.
(Celý text)
U Vimperku srazilo dnes ráno auto vlka, šelma po střetu zemřela
4. února 2025 13:34
(ČTK) - U Vimperku na Prachaticku srazilo dnes ráno auto vlka. Šelma po střetu zemřela. Nehoda se stala na silnici II/145 poblíž odbočky na Kvildu. ČTK to řekl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Střety aut s vlkem jsou podle něj na jihu Čech spíše sporadické. Loni se taková nehoda stala také na Prachaticku a v roce 2021 na Táborsku.
(Celý text)
Ornitologové v Brně pořádají kulturní akce upozorňující na vliv lanovky na ptáky
4. února 2025 11:25
BRNO (ČTK) - V Brně dnes začíná série akcí, které připomenou význam cenné přírodní lokality na pravém břehu Svratky v Brně. Oblast, která je největším nocovištěm havranů a kavek na jihu Moravy, ohrožuje záměr výstavby lanovky. Loni se ochráncům přírody podařilo projekt dočasně zastavit, avšak obávají se, že to není definitivní konec. Akce pořádá jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické (ČSO).
(Celý text)
Modulární čistírna pomůže malým obcím s úsporou energie a nákladů
4. února 2025 11:21
(ČTK) - Nová modulární čistírna vod může pomoct malým obcím s úsporou energie a nákladů. Vývoj nové čistírny podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR), podle které malé obce v Česku čelí dlouhodobým problémům s odváděním a čištěním odpadních vod. Čistírna, testovaná v obci Moravičany, je pro obce do 2000 obyvatel a má snížit energetické nároky i provozní náklady. Pilotní provoz podle autorů projektu ukázal, že technologie může být přínosná pro obce s obdobnými problémy.
(Celý text)
Senát schválil šéfa těžařské firmy Wrighta jako Trumpova ministra energetiky
4. února 2025 11:13
(ČTK) - Novým americkým ministrem energetiky bude šéf firmy těžící fosilní paliva Chris Wright. Nominaci významného přispěvatele kampaně prezidenta Donalda Trumpa a odpůrce boje proti změnám klimatu schválil v pondělí Senát výraznou většinou hlasů. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
(Celý text)
Klimatická politika se Česku ekonomicky vyplatí
4. února 2025 05:29
PRAHA (Ekolist) - Stále extrémnější výkyvy počasí a nejteplejší roky v historii měření vyžadují zavedení klimatických opatření, které pomohou zmírňovat nepříznivé dopady na veřejné zdraví i státní rozpočet. Jak vyčísluje odborná mezinárodní studie, na níž se podílelo Centrum pro dopravu a energetiku, rychlé snižování emisí skleníkových plynů by už do roku 2030 České republice přinesly až 439 miliard korun, což odpovídá 6,8 % našeho ročního HDP. Přestože náklady na zavedení klimatických opatření do praxe budou krátkodobě vysoké, zdrženlivost či úplná nečinnost nás bude stát ještě daleko více. Oproti tomu každá koruna, kterou ČR investuje do energetické efektivity a úspor, se podle studie vrátí 3,6krát.
(Celý text)
Kraj Vysočina vyzývá lesníky, aby netěžili dřevo při hnízdění orlů mořských
4. února 2025 01:22
(ČTK) - Kraj Vysočina vyzývá lesníky, aby těžbu v okolí hnízd orlů mořských a jiných chráněných druhů ptáků citlivých na rušení neprováděli zejména v prvních měsících jejich hnízdění. Časná doba hnízdění orlů se často setkává s obdobím těžebních prací. Krajský úřad požádal hospodáře o to, aby v širším okolí hnízd těžili od konce června do začátku ledna. Orel mořský je kriticky ohrožený druh, vloni zaznamenali ornitologové na Vysočině 32 hnízdišť.
(Celý text)
FT: Nedostatek elektrikářů v Austrálii ohrožuje investice do obnovitelné energie
4. února 2025 01:04
(ČTK) - Australská ekonomika se potýká s nedostatkem kvalifikovaných elektrikářů, což ohrožuje investice do obnovitelné energie. Díky velké poptávce si přitom mohou zájemci vydělat výrazně nadprůměrné mzdy. Pozitivní vzor představuje Jordan Dowsett, účastník australského vydání reality show Love Island, který se místo kariéry v televizi vydal právě na dráhu elektrikáře, všímá si server listu Financial Times (FT).
(Celý text)
ČEZ v EPO Trutnov postaví kotle na biomasu a plyn. Zcela skončí s uhlím
4. února 2025 00:38
TRUTNOV (ČTK) - Skupina ČEZ v Elektrárně Poříčí u Trutnova (EPO) postaví dva kotle na spalování biomasy a dva kotle na zemní plyn a zcela odejde od spalování uhlí. Nové zdroje chce ČEZ v elektrárně vybudovat v letech 2026 až 2029. Vyplývá to z oznámení záměru pro posouzení vlivů na životní prostředí (EIA), který společnost ČEZ Teplárenská zveřejnila na portálu EIA. EPO kromě výroby elektřiny zásobuje dálkovým teplem třicetitisícový Trutnov a další obce a města v okrese. Soustava je po Hradci Králové největší v hradeckém kraji.
(Celý text)
SZIF vyzval zemědělce k doplnění údajů o škodách po loňských povodních
3. února 2025 19:23
(ČTK) - Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyzval zemědělce postižené loňskou zářijovou povodní, aby přes aplikaci v Portálu farmáře doplnili údaje týkající se odhadu škod. Zpřesnění údajů si vyžádala Evropská komise, aby mohla přesně vyčíslit škody po povodních a následně rozhodnout o vyplacení podpory.
(Celý text)
Žábám pomohou překonat silnici přerovští studenti
3. února 2025 19:14
PŘEROV (ČTK) - Studenti Střední zemědělské školy v Přerově se chystají zajistit stovkám až tisícům zvláště chráněných žab bezpečnost při překonání silnice na okraji Přerova. Od poloviny února do konce května budou přenášet v nádobách z jedné strany na druhou ropuchu zelenou, rosničku zelenou, skokana štíhlého, skokana zeleného i skřehotavého či kuňku obecnou. Umožní jim tak bezpečně překonat cestu z jejich zimoviště u lužního lesa Žebračka směrem k malé Laguně, kde se rozmnožují, informovali ČTK zástupci přerovské radnice.
(Celý text)
Žábám pomohou překonat silnici přerovští studenti
3. února 2025 19:14
PŘEROV (ČTK) - Studenti Střední zemědělské školy v Přerově se chystají zajistit stovkám až tisícům zvláště chráněných žab bezpečnost při překonání silnice na okraji Přerova. Od poloviny února do konce května budou přenášet v nádobách z jedné strany na druhou ropuchu zelenou, rosničku zelenou, skokana štíhlého, skokana zeleného i skřehotavého či kuňku obecnou. Umožní jim tak bezpečně překonat cestu z jejich zimoviště u lužního lesa Žebračka směrem k malé Laguně, kde se rozmnožují, informovali ČTK zástupci přerovské radnice.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)
Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41
(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)
Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou
20. dubna 2025 01:07
(ČTK) - V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
(Celý text)
V Ostravě-Hrabové vzniká relaxační prostor s tůněmi a mokřady
20. dubna 2025 01:01
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)
Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad u zámku Kratochvíle
20. dubna 2025 00:35
(ČTK) - Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad Obůrka u zámku Kratochvíle na Prachaticku. Jde o prostor vedle parkoviště a cyklostezky vedoucí k zámku. Kdysi sloužil k chovu drobné zvěře a poté jako ovocný sad. Donedávna byl zarostlý náletovými dřevinami. Po úpravách vznikne přírodní a odpočinková zóna pro veřejnost. ČTK to řekli jihočeští památkáři a Spolek Víc z Netolic.
(Celý text)
V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky
20. dubna 2025 00:10
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
(Celý text)
Strakonická nemocnice zahájila výstavbu relaxační zahrady
20. dubna 2025 00:01
STRAKONICE (ČTK) - Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř 7000 metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysázejí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončená v dubnu příštího roku, sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
(Celý text)
Vědci z Univerzity Karlovy podnikli pětiletou cestu do pravěku. Zkoumali parožnatku - "sestru" rostlin
19. dubna 2025 02:52
PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)
V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29
(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)
NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07
(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)
Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00
(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)
V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)
Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16
(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15
PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)
Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59
VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)
V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)
Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35
(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)
V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34
HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)
Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)
Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06
PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)