ecomonitor.cz
verze pro tisk
Sněmovna podpořila návrh na rychlejší výstavbu paroplynových elektráren
3. února 2025 19:12

PRAHA (ČTK) - Sněmovna minulý týden v úvodním kole podpořila poslanecký návrh novely energetického zákona a zákona o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury, který má přispět k rychlejší výstavbě paroplynových elektráren. Tyto zdroje by měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném nadcházejícím útlumu uhlí. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) se Česko díky tomu vyhne závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí. Návrh, přezdívaný lex plyn, by mohl zkrátit povolovací procesy až o pět let.
(Celý text)

Šéf žalobců trvá na potrestání pracovníka útulku, který usmrtil dvě koťata
3. února 2025 19:10

(ČTK) - Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby případ usmrcení dvou koťat v královéhradeckém útulku skončil jen jako přestupek. Podal proto dovolání k Nejvyššímu soudu. Trvá na tom, aby někdejší pracovník útulku, který s nemocnými koťaty prudce mrštil o betonovou podlahu, dostal trest za týrání zvířat. Dovolání je dostupné na webu veřejné žaloby, spis tento týden převzal Nejvyšší soud, zjistila ČTK ze soudní databáze.
(Celý text)

Středočeský kraj letos na podporu malých vodních ploch rozdělí 20 milionů
3. února 2025 17:37

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos na podporu rybníků a malých vodních nádrží rozdělí 20 milionů korun. Dotace mohou být využity například na budování nebo obnovu rybníků a malých vodních nádrží. Projekty mají přispět zejména k zadržování vody v krajině a zvýšení její retenční schopnosti. Zastupitelé kraje schválili vyhlášení dotačního programu. V tiskové zprávě o tom za hejtmanství informovala Zuzana Žídková.
(Celý text)

MŽP stvrdilo pokutu Lesům ČR za kácení v Krušných horách, podnik chce jít k soudu
3. února 2025 12:19

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí potvrdilo pokutu Lesům ČR (LČR) za kácení starých stromů v chráněném území v Krušných horách na Mostecku. ČTK o tom dnes informovalo hnutí Greenpeace. Státní podnik pokácel zhruba 400 stromů v prosinci 2021. Státní podnik Lesy ČR se proti rozhodnutí ministerstva chce bránit u soudu správní žalobou, řekla ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Hladina podzemních vod u podzemní stěny dolu Turów podle ministerstva stoupá
3. února 2025 12:11

(ČTK) - Hladina podzemních vod podle pravidelných měření u podzemní stěny v hnědouhelném povrchovém dole Turów u česko-polské hranice stoupá. Měření si může česká strana ověřovat díky dohodě o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti, kterou česká a polská vláda podepsaly 3. února 2022. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Právě ztráty podzemních vod se obyvatelé na české straně hranice obávají nejvíce. Expertní skupina Frank Bold, která na ministerstvo podala správní žalobu, uvedla, že není jisté, jak dobře a zda vůbec funguje podzemní bariéra, která má zabránit odtékání vody z českého území.
(Celý text)

Záměr na tři větrníky na Žďársku žádají dál prověřovat obce i ochránci přírody
3. února 2025 12:10

SAZOMÍN (ČTK) - Možné dopady tří větrných elektráren plánovaných u Sazomína na Žďársku budou úřady dál posuzovat, protože se podle nich nedá vyloučit významný vliv větrníků na okolí. Vyplývá to ze záměrů zjišťovacího řízení v informačním systému EIA. Obyvatelé Sazomína jednání o stavbě větrníků v místním referendu předloni podpořili, námitky proti němu ale mají obce v širším okolí, i kvůli možnému dopadu na vzhled krajiny. Další prověřování záměru žádají například i ochránci přírody, kraj, hygienici a myslivci.
(Celý text)

Ochránci přírody letos zmapují 26 tisíc km vodních toků. Přidat se může každý
3. února 2025 05:14

PRAHA (Ekolist) - To, v jakém stavu jsou naše řeky a potoky, zjišťuje tým odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Získané údaje o výpustích, příčných překážkách, nevhodném opevnění či zatrubnění koryt i o jiných problémech se ukládají do databáze. Ta se stane podkladem pro plánování vhodné péče o naše vodní toky i jejich blízké okolí. Mapování se může zúčastnit každý, kdo si stáhne aplikaci HydroMAP. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ji spustila při příležitosti Světového dne mokřadů, který připadl na neděli 2. února.
(Celý text)

Tání arktického ledu může mít zásadní geopolitický význam, míní experti
3. února 2025 01:40

(ČTK) - Tání arktického mořského ledu, způsobené změnami klimatu, přináší nejen environmentální, ale i geopolitické důsledky. Podle britské armádní analýzy se Arktida v příštích 30 letech může stát strategickým bojištěm mezi Ruskem, Čínou a Západem. Experti, které oslovila ČTK, se shodují v tom, že kontinent může být potenciálním nalezištěm dalších nerostných surovin. Rozchází se nicméně v otázce, zda skutečně do budoucna na Arktidě hrozí vojenské střety.
(Celý text)

Řečtí zemědělci se obávají o závlahu po konci dohody o reparacích s Bulharskem
3. února 2025 00:34

(ČTK) - Řečtí zemědělci v oblasti Evros na severovýchodě země se obávají o letošní závlahu svých polí poté, co vloni vypršela dohoda s Bulharskem o válečných reparacích z roku 1964. Ta zajišťovala této oblasti přísun vody v řece Arda od května do září, píše agentura Reuters. Zemědělci se domnívají, že vláda v Aténách se dost nesnaží o obnovení dohody. Jednání ale podle ministerstev ztěžovala komplikovaná politická situace v Bulharsku.
(Celý text)

Mrtvé moře dále vysychá, zachránit by ho mohla mezinárodní spolupráce, píše AFP
2. února 2025 17:16

(ČTK) - Mrtvé moře kvůli změnám klimatu i značnému odběru vody z přítoků dále vysychá. Slané jezero, jehož břehy se dotýkají Izraele, palestinských území a Jordánska, by mohla zachránit silnější mezinárodní spolupráce, která je však v současné době značně komplikovaná. Napsala to agentura AFP. Úpadek jezera, které by mohlo zaniknout do roku 2050, představuje i těžkou ránu pro tamní cestovní ruch.
(Celý text)

Turisté by se neměli strážců přírody bát, říká nový ředitel NP Podyjí
2. února 2025 12:50

ZNOJMO (ČTK) - Hlavním cílem nastupujícího ředitele národního parku Podyjí Pavla Müllera zůstane ochrana krás Podyjí. Mezi další patří například rozvoj práce s veřejností či vzdělávání turistů. Ti by se podle něj neměli strážců přírody bát, ale měli by se u nich ujistit, že se v přírodě chovají správně. Müller to řekl v rozhovoru s ČTK. V čele nejmenšího ze čtyř národních parků ČR 1. února 2025 nahradil dlouholetého ředitele Tomáše Rothröckla, který odešel do důchodu.
(Celý text)

Benátky zvažují, že v kanálech nasadí lodě s podvodním tryskovým pohonem
2. února 2025 12:49

(ČTK) - Italské Benátky zvažují, že místo plavidel se spalovacími motory v kanálech nasadí lodě s podvodním tryskovým pohonem. Změna by přinesla čistší vzduch a tišší provoz lodí, autoři projektu ale na široké využití pohonu potřebují peníze, napsala agentura EFE.
(Celý text)

V Zoo Brno se narodila čtyřčata vlků hřivnatých
2. února 2025 10:41

BRNO (ČTK) - V brněnské zoo se narodila čtyřčata vlků hřivnatých, dva samci a dvě samice. Při troše štěstí je návštěvníci už mohou zahlédnout v expozici. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí zařízení Věra Müllerová. Zoo chová vlky hřivnaté od roku 2000.
(Celý text)

Elektrických dodávek v Česku loni přibylo, registrací bylo o 76,2 procenta více
2. února 2025 09:17

(ČTK) - Zájem o elektrické dodávky v Česku roste, lidé loni registrovali 622 takových automobilů, což je meziročně o 76,2 procenta více. Podíl elektrických dodávek na trhu vzrostl na 2,9 procenta. Informuje o tom web Čistá doprava Centra dopravního výzkumu, data vycházejí z údajů Evropského sdružení výrobců automobilů.
(Celý text)

Bojkovice letos začnou zachytávat dešťovou vodu ze střech veřejných budov
2. února 2025 00:42

BOJKOVICE (ČTK) - Bojkovice na Uherskohradišťsku letos začnou zachytávat dešťovou vodu, která naprší na střechy veřejných budov ve městě. Dosud z nich většina vody odtéká bez užitku do kanalizace, což pro město navíc znamená náklady na stočném. Radnice proto nechá u pěti objektů vybudovat vsakovací jímky. Nashromážděnou vodu, která se nevsákne, využije k zalévání, řekl ČTK a Českému rozhlasu starosta Petr Viceník (ODS).
(Celý text)

Liberecká zoo připravuje rozšíření svého areálu o Údolí ohrožené divočiny
2. února 2025 00:26

LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoologická zahrada připravuje rozšíření areálu o Údolí ohrožené divočiny. Díky novým pozemkům v Lidových sadech by se měla rozšířit o dalších 13 hektarů, tedy zhruba na dvojnásobek. Zahrada v lednu představila studie nové části, které vzešly z architektonicko-krajinářského soutěžního dialogu, do něhož se přihlásilo pět zájemců. Zvítězil návrh kolektivu architektů a krajinářů z firem AND a K2N Landscape, řekla novinářům náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Policisté loni ve středočeské části Brd rozdali méně pokut za vjezd do CHKO
1. února 2025 23:24

PŘÍBRAM (ČTK) - Policisté loni ve středočeské části Brd rozdali méně pokut kvůli vjezdu do chráněné krajinné oblasti (CHKO). Uložili jich 159, předloni to bylo 413. Případů neoprávněného parkování bylo 100, což je obdobný počet jako předloni. Nejvíc pokut policisté udělili v říjnu v souvislosti s houbařskou sezonou. Někteří lidé nevědí, že i když u lesa není zákazová dopravní značka, nemohou podle zákona do lesa vjíždět ani v něm parkovat, uvedla Monika Schindlová z příbramské policie.
(Celý text)

Na Slovensku napadl medvěd muže
1. února 2025 21:55

(ČTK) - Řadu zranění utrpěl podle slovenských médií muž, kterého v sobotu odpoledne napadl medvěd v blízkosti obce Fačkov v okrese Žilina. Na místo zamířila policie, záchranáři zraněného vrtulníkem převezli do nemocnice v Žilině.
(Celý text)

Nejstarší důkazy o znečištění olovem pocházejí z antického Řecka, tvrdí vědci
1. února 2025 17:49

(ČTK) - Z antického Řecka pocházejí nejstarší záznamy o demokracii, západní filozofii - a jak se nyní ukázalo, také o znečištění olovem. Vyplývá to z nové studie vědců z univerzity v německém Heidelbergu, o které informovala agentura AP.
(Celý text)

Po útocích kosatek zmizeli z jihoafrického zálivu žraloci bílí
1. února 2025 17:22

Gansbaai (JAR) (ČTK) - Před deseti lety žilo ve vodách u pobřežního městečka Gansbaai, které leží na samém jihu Jihoafrické republiky, až tisíc žraloků bílých. To se ale změnilo poté, co na tohoto predátora začaly útočit kosatky dravé, jež si rády pochutnávají na jejich játrech. Žraloci před nimi proto prchli. Jejich zmizení ale podle vědců narušilo tamější ekosystém a potravní řetězec, píše server The Guardian.
(Celý text)

Po útocích kosatek zmizeli z jihoafrického zálivu žraloci bílí
1. února 2025 17:22

Gansbaai (JAR) (ČTK) - Před deseti lety žilo ve vodách u pobřežního městečka Gansbaai, které leží na samém jihu Jihoafrické republiky, až tisíc žraloků bílých. To se ale změnilo poté, co na tohoto predátora začaly útočit kosatky dravé, jež si rády pochutnávají na jejich játrech. Žraloci před nimi proto prchli. Jejich zmizení ale podle vědců narušilo tamější ekosystém a potravní řetězec, píše server The Guardian.
(Celý text)


Online diskuse
Brouci chrání svou potravu podobně jako lidé konzervují své potraviny
20. dubna 2025 01:56

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)

Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41

(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou
20. dubna 2025 01:07

(ČTK) - V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
(Celý text)

V Ostravě-Hrabové vzniká relaxační prostor s tůněmi a mokřady
20. dubna 2025 01:01

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)

Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad u zámku Kratochvíle
20. dubna 2025 00:35

(ČTK) - Památkáři s dobrovolníky obnoví historický sad Obůrka u zámku Kratochvíle na Prachaticku. Jde o prostor vedle parkoviště a cyklostezky vedoucí k zámku. Kdysi sloužil k chovu drobné zvěře a poté jako ovocný sad. Donedávna byl zarostlý náletovými dřevinami. Po úpravách vznikne přírodní a odpočinková zóna pro veřejnost. ČTK to řekli jihočeští památkáři a Spolek Víc z Netolic.
(Celý text)

V ostravské zoo vzniká pavilon pro obojživelníky
20. dubna 2025 00:10

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba 8000 druhů je jich vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě.
(Celý text)

Strakonická nemocnice zahájila výstavbu relaxační zahrady
20. dubna 2025 00:01

STRAKONICE (ČTK) - Strakonická nemocnice zahájila výstavbu rehabilitačně relaxační zahrady. Vznikne v severní části nemocničního areálu na ploše téměř 7000 metrů čtverečních a bude stát 12 milionů korun. Pracovníci vysázejí novou zeleň, upraví terén a instalují rehabilitační prvky. Vytvoří se tak nový prostor pro odpočinek pacientů, návštěvníků i zaměstnanců. Zahrada by měla být dokončená v dubnu příštího roku, sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Koželuhová.
(Celý text)

Vědci z Univerzity Karlovy podnikli pětiletou cestu do pravěku. Zkoumali parožnatku - "sestru" rostlin
19. dubna 2025 02:52

PRAHA (Ekolist) - “Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese: výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti,” shrnuje Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK v kostce výzkum, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist.
(Celý text)

V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině
19. dubna 2025 01:29

(ČTK) - V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
(Celý text)

NP Šumava opraví svou záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata
19. dubna 2025 01:07

(ČTK) - Šumavský národní park opraví záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku. Náklady činí více než 10 milionů korun. Kvůli generální rekonstrukci bude stanice do konce srpna uzavřená pro veřejnost. ČTK to řekl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů
19. dubna 2025 01:00

(ČTK) - Každé jaro už šest let sledují miliony lidí nepřetržitý živý přenos migrace losů na severu Švédska. Pořad Velká losí migrace je na stopě zvířatům, která plavou přes řeku Ångerman a vydávají se na každoroční cestu k zelenějším, letním pastvinám, píše server BBC.
(Celý text)

V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových
19. dubna 2025 00:39

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
(Celý text)

Lenochod v britské zoo podstoupil operaci, která jej zbavila bolesti zubů
19. dubna 2025 00:16

(ČTK) - Lenochod v britské zoologické zahradě podstoupil průkopnický lékařský zákrok, který jej zbavil bolesti zubů. Informoval o tom web stanice BBC.
(Celý text)

Studenti ZČU z Plzně vystavují oděvy, kožené doplňky a obuv s dlouhou životností
19. dubna 2025 00:15

PLZEŇ (ČTK) - Patnáct studentů ateliéru módního designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vystavuje v centru Plzně kolekci oděvů, kožených doplňků a obuvi s dlouhou životností. Výstava Less is more but that’s not ALL! (Méně je více, ale to není VŠE!) se věnuje estetické udržitelnosti a reaguje na výzvy současné módy spojené s nadprodukcí a vizuální inflací. Hledá odpovědi pomocí kvalitních materiálů, chytrých střihů a upcyclingu, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová. Upcycling se kvůli zlepšení životního prostředí zaměřuje na přeměňování odpadu a nepotřebných věcí na nové materiály a produkty.
(Celý text)

Povodí upravilo koryto Malé Hané v místní části Vyškova, pomůže to při povodních
18. dubna 2025 18:59

VYŠKOV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy po dohodě s Vyškovem upravili koryto Malé Hané v místní vyškovské části Opatovice. Loni v září se tam při povodních voda vylila z břehů a zaplavila několik objektů. Právě dokončené úpravy místa nedaleko zvonice uprostřed Opatovic mají zlepšit protipovodňovou ochranu území. Radnice o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
18. dubna 2025 18:49

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se 19. března poprvé v historii zoo vylíhlo mládě volavky obrovské, která je největší volavkou na světě. O výjimečnou událost jde i v celosvětovém měřítku. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen jedno mládě, a to ve Francii. Dvorská zoo vede pro volavky obrovské Evropský chovný program.
(Celý text)

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené
18. dubna 2025 18:35

(ČTK) - Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
(Celý text)

V hodonínské zoo začala stavba pavilonu akvárií
18. dubna 2025 18:34

HODONÍN (ČTK) - V hodonínské zoo po předloňské demolici původního objektu začala stavba nového pavilonu akvárií. Má se stát jednou z největších sladkovodních expozic v republice. ČTK to řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. Investice je za 68,4 milionu korun, dokončení je v plánu v létě 2026.
(Celý text)

Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných
18. dubna 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
(Celý text)

Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06

PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)

Úspěch českého know-how: Síť monitorující ovzduší má v Gruzii už stovku stanic
18. dubna 2025 02:06

PRAHA (Ekolist) - Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.
(Celý text)