ecomonitor.cz
verze pro tisk
Analytik: Ročně spadne až 30krát více vody, než Češi spotřebují
21. června 2019 00:23

PRAHA (ČTK) - Ročně spadne až třicetkrát větší množství vody, než Češi spotřebují. Česko v budoucnu nevyschne, lidé ale musí udržovat vodu, která naprší, aby neodtekla z krajiny. Na včerejší konferenci Institutu moderní politiky to řekl novinář a ekologický a zemědělský analytik Petr Havel. Dodal, že není třeba šetřit vodou v domácnostech, ale v zemědělství.
(Celý text)

Praha zaplatí za svoz bioodpadu v budoucnu 226 milionu Kč
21. června 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát za svoz bioodpadu v letech 2020 až 2026 zaplatí 226,13 milionu korun. Praha využije opční právo smlouvy s konsorciem Pražské odpady 2016-2025. Rozhodli o tom včera pražští zastupitelé. Od schváleného kroku si město slibuje zlevnění svozu bioodpadu pro obyvatele až o polovinu. Možnost celoplošného sběru bioodpadu městu ukládá zákon, využití kontejneru na bioodpad nebude pro Pražany povinné. Město zároveň zvažuje zdražení svozu komunálního odpadu.
(Celý text)

Pražská zoo úspěšně přepravila do Mongolska tři koně Převalského
21. června 2019 00:17

(ČTK) - Pražské zoo se podařilo úspěšně přepravit do oblasti Tachin Tal na západě Mongolska tři klisny koně Převalského. Pražská zoo o tom včera informovala v tiskové zprávě. Klisny Tárik, Tara a Spina před vypuštěním do volné přírody stráví přibližně rok v aklimatizační ohradě.
(Celý text)

U D11 zasahoval vrtulník u muže uštknutého jedovatým hadem
21. června 2019 00:14

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Královéhradečtí letečtí záchranáři včera v blízkosti dálnice D11 u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku přebírali do péče chovatele, kterého uštknul jedovatý had. U dálničního nájezdu vyzvedli z osobního auta jednapadesátiletého muže. Podle prvotních informací ho uštknula exotická zmije paví. Na svém webu to včera uvedla policie. Vrtulník chovatele přepravil do specializované pražské nemocnice.
(Celý text)

Na Jindřichohradecku se stále pohybuje puma, policie řeší odchyt
21. června 2019 00:12

J. HRADEC (ČTK) - Na Jindřichohradecku se pohybuje velká kočkovitá šelma, puma americká. Jihočeská policie si opatřila odchytové zařízení, o víkendu lidé šelmu spatřili u obcí Deštná a Rosička. Policie, krajský úřad, veterináři ani hygienici neplánují kvůli výskytu pumy žádná omezení letních táborů v regionu. Včera to řekli mluvčí jindřichohradecké policie Hana Millerová, Hana Brožková z oddělení kanceláře hejtmanky, ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba a Marie Nosková z krajské hygienické stanice.
(Celý text)

Národní park Šumava se v programech pro veřejnost zaměří na ptáky
21. června 2019 00:07

SRNÍ (ČTK) - Národní park Šumava se letos při akcích po veřejnost zaměří na ochranu ptactva. Správci parku chtějí lidem přiblížit vývoj populací známých chráněných druhů, jako jsou tetřevi, tetřívci či sokoli, i problematiku méně známých a méně viditelných druhů ptáků, kteří jsou ohroženi úbytkem přirozeného prostředí. Pro návštěvníky jsou připraveny komentované vycházky do přírody za ptačím zpěvem, odborné přednášky, speciální prohlídky sovích voliér, den otevřených dveří v záchranné stanici živočichů v Klášterci, speciální výstavy a další, řekl v úterý mluvčí parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Jednaní pražských zastupitelů narušila skupina aktivistů
21. června 2019 00:06

PRAHA (ČTK) - Jednaní zastupitelů hlavního města včera narušila skupina asi dvou desítek aktivistů, kteří při tzv. interpelacích radních protestovali kvůli zhoršujícímu se klimatu. Na vedení města apelovali, aby se zapojilo do boje za zlepšení klimatu. Protestující si nejdříve lehli na zem. Následně někteří z jejich řečníků nerespektovali jednací řád a do mikrofonu mluvili bez dovolení. Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09), který v té chvíli schůzi předsedal, musel jednání na deset minut přerušit.
(Celý text)

Do deště i za sluníčkem s Naší přírodou 3/19
20. června 2019 10:47

PRAHA (Naše příroda) - V tomto čísle tematicky navážeme na „pylové“ články z čísla minulého a přiblížíme si život včel, tentokrát však těch samotářských. Ty spolu s včelou medonosnou i dalšími opylovači jistě nepohrdnou žádnou „živou“ zahradou – a že z ní bude mít radost a užitek spousta živočichů včetně vás, přibližuje další z článků. Zajdeme i do zoo, ovšem nikoliv za lvy či zebrami, ale za živočichy v našich končinách obvyklými, leč pro poučení o jejich životě ne moc dostupnými. Na výlet se vydáme za Bruntálskými sopkami nebo po našich Blanících – věděli jste, že se mezi lidmi tímto jménem říká mnohem více kopcům, než jen tomu se spícími rytíři? Tak šťastnou cestu a pozor kam šlapete – mohla by se tam vyhřívat zmije… tak jako ve fotočlánku.
(Celý text)

Může za současnou gradaci kůrovce to, že Bursík po Kyrillovi nenechal vytěžit Šumavu? Nesmysl, říká vědec
20. června 2019 01:17

PRAHA (Ekolist) - Česko se několik let potýká se škodami, které způsobuje lýkožrout smrkový. Letos jdou škody způsobené kůrovcem strmě nahoru. Občas se objevuje argument, že za současnou gradací dřevokazných brouků může bývalý ministr životního prostředí za Stranu zelených Martin Bursík, který v roce 2007 nedovolil vytěžit vichřicí Kyrill poničenou Šumavu. Ta se pak stala rájem pro kůrovce, který se z ní pak rozšířil po celé republice. „Je to nesmysl,“ říká biolog Pavel Kindlmann.
(Celý text)

Nezachraňujte prosím ptáčata vypadlá z hnízda. Příroda se o ně postará
20. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zasahovat do probíhajících dějů, kterým sami moc nerozumíme, je ošidné. Zachraňovat ptačí mláďata vypadlá z hnízda je do značné míry bláhové, naivní a může být i vyloženě škodlivé.
(Celý text)

Běluhy držené v zajetí v Číně budou vypuštěny do moře u Islandu
20. června 2019 00:50

(ČTK) - Na Island byly letecky přepraveny dvě běluhy, které doposud bavily obecenstvo v obřím akváriu v Šanghaji. Dvanáctileté samice po letech chovu v zajetí najdou nový domov v přírodní rezervaci u islandských břehů, informoval dnes zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Experti: Z třetiny Řecka se v příštích dekádách může stát poušť
20. června 2019 00:45

ATÉNY (ČTK) - Zhruba třetině řeckého území hrozí, že se z něj v následujících desetiletích stane poušť. Tvrdí to řečtí experti na změny klimatu, které tento týden citoval řecký deník Kathimerini. Ten experty oslovil u příležitosti pondělního Světového dne boje proti rozšiřování pouští a suchu.
(Celý text)

Povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty zrušeno nebude
20. června 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty zrušeno nebude. Sněmovna návrh čtyř desítek poslanců v čele s Piráty odmítla už v prvním kole projednávání v souladu s postojem vlády, byť téměř nejtěsnější většinou. Vládní koalici ANO a ČSSD pomohly až na druhý pokus hlasy části poslanců KSČM.
(Celý text)

ČIŽP dala firmě Fritagro Nížkov pokuty za znečištění potoka
20. června 2019 00:29

NÍŽKOV (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala potravinářské firmě Fritagro Nížkov dvě pokuty v celkové výši 300.000 korun kvůli úniku tuků dešťovou kanalizací do potoka a za to, že nedodržela stanovené limity týkající se vypouštěných odpadních vod. Obě pokuty jsou pravomocné, uvedl ve včerejší tiskové zprávě ředitel havlíčkobrodského inspektorátu ČIŽP Jan Panský. Vyjádření firmy se zatím nepodařilo získat.
(Celý text)

Britský umělec nechá lidi vyzkoušet, jak se dýchá v Pekingu
20. června 2019 00:25

LONDÝN (ČTK) - Britský umělec Michael Pinsky vymyslel originální způsob, jak upozornit na chronicky špatnou kvalitu ovzduší v některých světových velkoměstech, a v rámci svého projektu nechá lidi vyzkoušet, jak se dýchá ve smogem zamořeném Pekingu, Sao Paulu nebo Dillí. V Manchesteru instaloval pětici propojených stanových kupolí, v nichž pomocí přístrojů přesně replikuje složení vzduchu, v němž tamní obyvatelé žijí.
(Celý text)

Madrid zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra města
20. června 2019 00:22

(ČTK) - Nové pravicové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra španělské metropole, které je v platnosti teprve od loňského listopadu. Madrid se stane prvním evropským městem, které takové opatření odvolá, uvedl list El País. Evropská komise varovala, že Španělsko může čelit postihu, pokud nesplní normy pro znečištění ovzduší.
(Celý text)

Studenti v září upřesní své požadavky pro ochranu klimatu
20. června 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - Studenti, kteří v Česku organizují demonstrace za boj proti klimatickým změnám s celosvětovou iniciativou Fridays for Future, chtějí přes prázdniny vypracovat seznam požadavků, které budou prosazovat. Představit by ho chtěli během týdenní protestní akce v druhé polovině září. Na včerejším kulatém stolu společností SKAV a EDUin k tématu klimatických změn to řekla jedna ze zástupkyň stávkujících studentů Anna Mezgerová.
(Celý text)

Děti Země požádaly o přerušení územního řízení na D1 u Přerova
20. června 2019 00:14

PŘEROV (ČTK) - O přerušení územního řízení na dlouho chystanou stavbu úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic požádala v pondělí stavební úřad v Olomouci organizace Děti Země. Ve spisu podle Dětí Země chybí závazné stanovisko na ochranu krajinného rázu a také okraje lesa. Včera to sdělil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
(Celý text)

Hlučínská radnice odmění obyvatele za zaplacení poplatku za odpad
20. června 2019 00:11

(ČTK) - Radní Hlučína na Opavsku odmění obyvatele za včasné zaplacení poplatku za odpad ve výši 550 korun. Mohou získat levnější celosezonní vstupenku do místního Sportovně rekreačního areálu. Úředníci evidují kolem 13.000 poplatníků, každý rok poplatek ve městě nezaplatí více než 1000 lidí. Řekla to mluvčí města Kristina Neničková.
(Celý text)

STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí
20. června 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí. Je to součástí jejich legislativního balíčku proti suchu, který včera představili na tiskové konferenci ve Sněmovně. Kromě novely kompetenčního zákona obsahuje například návrhy na změnu zákona o dani z nemovitých věcí nebo novely vodního zákona a zákona o odpadech.
(Celý text)

STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí
20. června 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí. Je to součástí jejich legislativního balíčku proti suchu, který včera představili na tiskové konferenci ve Sněmovně. Kromě novely kompetenčního zákona obsahuje například návrhy na změnu zákona o dani z nemovitých věcí nebo novely vodního zákona a zákona o odpadech.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 999 | 1000 | 1001 | 1002 | 1003 | .. | 2145 | Další

Online diskuse
Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Saském Švýcarsku o víkendu objevili nepovolené táboráky i lidi pod širákem
15. května 2024 00:52

DRÁŽĎANY (ČTK) - Strážci v německém národním parku Saské Švýcarsko na hranici s Českem o minulém víkendu objevili dva případy, kdy si lidé v rozporu se zákazem rozdělali oheň. Informovala o tom podle portálu Sächsische Zeitung správa rezervace. Hlídky také přistihly 24 lidí, kteří chtěli přespat "pod širákem", což v současné době není možné ani na vyhrazených místech. Dalších osm milovníků přírody ochranáři našli spící na skalách a skalních vyhlídkách.
(Celý text)

Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu
14. května 2024 21:40

(ČTK) - Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
(Celý text)

Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Vizuál festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio tvůrců se znevýhodněním
14. května 2024 19:17

PRAHA (ČTK) - Vizuální styl 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio obecně prospěšného sdružení Maturus, které zaměstnává tvůrce se znevýhodněním. S návrhem šestadvacetiletého Olivera Moučky zvítězilo ve veřejné soutěži, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jubilejní ročník Ekofilmu s podtitulem Jak (ne)zabít přírodu se uskuteční 1. až 6. října v Brně. Zabývat se bude vlivem válečných a jiných konfliktů, katastrof, průmyslu nebo těžby na přírodní bohatství.
(Celý text)

Pražané se mohou v ulicích v horkých dnech osvěžit u mlžítek a osvěžítek
14. května 2024 19:10

PRAHA (ČTK) - Pražané a návštěvníci metropole se mohou v horkých dnech ochladit v ulicích u mlžítek a osvěžítek. V devíti městských částech rozmístili technici Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) 22 zařízení, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Mlžítka ve svém okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
(Celý text)

Letos proběhne 50. ročník filmového festivalu EKOFILM. O čem bude?
14. května 2024 16:15

PRAHA (Ekolist) - Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí EKOFILM představil vizuální styl pro jubilejní 50. ročník. Letos poprvé se na něj vyhlásila veřejná soutěž. Vítězné grafické zpracování letošního tématu Jak (ne)zabít přírodu vybrali organizátoři z dvaceti šesti přihlášených návrhů. Ten vítězný vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem. Autor ilustrací, šestadvacetiletý Oliver Moučka, vsadil ve svém zpracování především na hravost a důvtip. Letošní Ekofilm proběhne 1.–6. října v Brně, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován projektům na ochranu přírody, které zaštiťuje ZOO Brno.
(Celý text)

Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14. května 2024 11:55

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
(Celý text)

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej
14. května 2024 10:37

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla kurátora, který měl v kufru 1500 štírů a pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Kurátor později uvedl, že má na svůj výzkum povolení od vlády, a byl bez obvinění propuštěn, informuje agentura AP.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další