ecomonitor.cz
verze pro tisk
Města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zádrži vody
22. května 2019 00:12

KLADNO (ČTK) - Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině. Ve vybraných lokalitách se například sníží frekvence sekání a mohou vznikat i květinové louky. Podle některých odborníků by pak v trávnících mohlo být více rostlinných i živočišných druhů, což má přínos pro životní prostředí.
(Celý text)

Cesta od kapličky v Obřím dole do sedla pod Sněžkou je uzavřena
22. května 2019 00:08

PEC P.S. (ČTK) - Frekventovaná modrá turistická cesta Obřím dolem na Sněžku v úseku od kapličky do Obřího sedla je uzavřená. Dřevěný mostek v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky nevydržel nápor sněhu. V pondělí to sdělil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Opravy poničené lávky mají podle něj začít co nejdříve, aby před zahájením letní sezony byla plně funkční.
(Celý text)

Nepodceňujte vnitřní stínění proti slunci – ochrání vás!
21. května 2019 13:20

() - Ostré paprsky, horko a dusno. To všechno se vám může velmi snadno přihodit, opomenete-li interiérové stínění proti slunci. Dejte si záležet na estetice, ale i funkčnosti, a vsaďte na kvalitní stínící římské rolety, které vás ochrání před nechtěným sluncem. Před přímým slunečním svitem vás dobře ochrání vnitřní látkové stínění, se kterým se záhy seznámíme. Ukážeme vám několik druhů - a zdaleka to nejsou všechny! - ze kterých si každý vybere to pravé.
(Celý text)

Bobr evropský na řece Labi – po 23 letech
21. května 2019 08:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Na řece Labi se nacházejí dvě lokality soustavy Natura 2000, ve kterých je bobr evropský (Castor fiber) předmětem ochrany a ve kterých lze očekávat negativní vliv plavebního stupně Děčín v případě jeho výstavby. Konkrétně se jedná o EVL Labské údolí a EVL Porta Bohemica. V návaznosti na tzv. naturové hodnocení Koncepce vodních cest, jejíž součástí je i zmíněný plavební stupeň Děčín, byla mimo jiné posuzována kompenzovatelnost negativního vlivu plánovaného vodního díla na přítomné bobří osídlení.
(Celý text)

Jak se Amazon zbavuje neprodaného zboží? Místo skladování ho skládkuje
21. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Co se děje se zbožím, které včas nenajde svého kupce? Francouzští a britští investigativní žurnalisté nezávisle na sobě přináší velmi zneklidňující odpověď: internetový obchod Amazon nechává takové neprodané výrobky, často v hodnotě statisíců, zničit a pohřbít na skládkách. Píše o tom BussinesInsider.
(Celý text)

Majitele domu v JAR překvapili paviáni, přišli se vykoupat
21. května 2019 00:50

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Majitele domu v Jihoafrické republice překvapila neobvyklá návštěva. Dva paviáni si přišli zadovádět do jeho bazénu, do kterého nadšeně skákali jako malé děti, píše britský bulvární list Daily Mail.
(Celý text)

The Guardian bude místo klimatické změny psát o klimatické krizi
21. května 2019 00:45

PRAHA (ČTK) - Britský deník The Guardian začíná ve svých textech místo obratu "klimatická změna" používat slovní spojení "klimatická krize" či "klimatické zhroucení" a "klimatické skeptiky" bude označovat jako "popírače klimatického výzkumu". Aktualizaci svých stylových zásad redakce zdůvodňuje snahou přesněji popisovat ekologické problémy, kterým dnes svět čelí.
(Celý text)

Vědci: Nárůstem CO2 by mohla do 2070 ubýt desetina hmoty dřevin
21. května 2019 00:35

PRAHA (ČTK) - Do roku 2070 by mohlo zmizet deset procent hmoty dřevin, které jsou vázané na půdní houby především v chladném prostředí, pokud se budou zvyšovat emise oxidu uhličitého (CO2). Uvedli to vědci ze Stanfordovy univerzity, kteří společně s českými vědci z Akademie věd České republiky (AV ČR) a České zemědělské univerzity (ČZU) zmapovali vzájemně prospěšné vztahy mezi stromy, houbami a bakteriemi. V tiskové zprávě o tom v neděli informovala AV ČR. Výsledky studie tým publikoval ve vědeckém časopise Nature.
(Celý text)

NP České Švýcarsko stanovil klidová území, mají tvořit 17 procent
21. května 2019 00:30

KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Rada Národního parku České Švýcarsko se včera dohodla se správou parku na návrhu nových klidových území. Jsou obdobou dřívějších prvních zón národního parku. Pro pohyb návštěvníků zde platí nejpřísnější pravidla. Rozloha takto chráněných míst se má mírně zmenšit z 21 na 17 procent, ale budou celistvější. Materiál nyní postupuje na ministerstvo životního prostředí. Včera o tom informoval mluvčí parku Tomáš Salov.
(Celý text)

Na česko-německé hranici u Aše vznikla odchovna perlorodky říční
21. května 2019 00:27

(ČTK) - Na česko-německé hranici nedaleko Aše byla včera slavnostně otevřena odchovna perlorodky říční. Je součástí společného přeshraničního projektu, který má zvrátit pokles stavu populace tohoto dnes už vzácného mlže. Otevřením odchovny vyvrcholila mnohaletá spolupráce českých a německých ochránců přírody, řekl Miloš Holub z Agentury ochrany přírody ČR.
(Celý text)

Bangladéš vyhlásil 65denní zákaz rybolovu
21. května 2019 00:25

(ČTK) - V Bangladéši včera začal platit 65denní zákaz rybolovu, jímž se místní úřady snaží zvýšit počet ryb v pobřežních vodách této jihoasijské země. Nařízení se vztahuje na všechny druhy rybářských plavidel, uvedl zpravodajský server BBC. Protestovat proti zákazu chtějí tisíce rybářů, podle nichž je opatření ponechá bez zdroje příjmů.
(Celý text)

V lesích Vysočiny myslivci napočítali o něco víc zajíců než loni
21. května 2019 00:20

JIHLAVA (ČTK) - V lesích na Vysočině myslivci letos zjara napočítali okolo 25.300 zajíců, skoro o 1900 víc než vloni. Podle údajů, které včera zveřejnil kraj, stavy dalších sledovaných druhů zvěře mírně rostou nebo se pohybují v přijatelných odchylkách od dlouhodobého průměru. Černé zvěře bylo při posledním sčítání zaznamenáno 2850 kusů, podobný počet jako před rokem. Kraj přispívá na výkup spodních čelistí odlovených bachyní a selat.
(Celý text)

Aktivisté Greenpeace zablokovali ústředí ropné společnosti BP
21. května 2019 00:15

(ČTK) - Aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace včera zablokovali vchody do ústředí britské ropné společnosti BP v Londýně. Tuto protestní akci uspořádali s požadavkem, aby BP ukončila veškeré průzkumy ložisek ropy a plynu, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Kroměříž začne používat podzemní a polopodzemní kontejnery
21. května 2019 00:12

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Kroměřížská radnice připravuje změnu v systému shromažďování odpadů. Plánuje vybudovat polopodzemní a podzemní kontejnery. V příštích letech by se měly objevit na 35 stanovištích ve 13 lokalitách. Investiční záměr přijde podle projektanta zhruba na 25 milionů korun, město by rádo na jeho financování využilo dotace, sdělil včera v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Vondrášek.
(Celý text)

Elektřina v Libereckém kraji pochází hlavně z ekologických zdrojů
21. května 2019 00:10

LIBEREC (ČTK) - Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny. V celém Česku se přitom alternativní zdroje podílejí na výrobě elektřiny jen asi z desetiny. Podle statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se loni v kraji vyrobilo téměř 417 gigawatthodin (GWh) elektrické energie. Největším zdrojem byly solární panely, které v uplynulém roce do sítě dodaly více než 123,5 GWh.
(Celý text)

Pohádka s dobrým koncem: Jak si americký energetický koncern posvítil na jeřáby
20. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Co se stane, když zhruba tříkilový pták, jeřáb kanadský, narazí do vedení vysokého napětí? Nebojte, k výpadku proudu nedojde. Jen je rázem o jednoho jeřába méně. Ano, smrtelné kolize s dráty vysokého napětí jsou po světě jednou z hlavních příčin úbytku jeřábů. A v Nebrasce teď přišli na to, jak to změnit. Píše o tom ENN.com.
(Celý text)

Tenčící se led postihuje čtvrtinu západní Antarktidy
20. května 2019 00:45

(ČTK) - Téměř čtvrtinu ledové pokrývky západní Antarktidy postihuje ztenčení ledu, kvůli kterému jsou ledovce nestabilní. Na některých místech se vrstva ledu ztenčila až o 122 metrů, uvedli vědci z britské Univerzity v Leedsu, kteří oblast západní Antarktidy zkoumají. Informoval o tom zpravodajský server CNN.
(Celý text)

Čína chce rozeznávat pandí obličeje za pomoci aplikace
20. května 2019 00:37

(ČTK) - Čína chce pomocí nové aplikace rozeznávat pandí obličeje. Technologie vyvinutá a užívaná v zemi pro kontrolu lidí má nyní posloužit k ochraně zvířat. Vědcům umožní podle agentury DPA pandy identifikovat a zjistit o životě a chování tohoto ohroženého druhu savců více.
(Celý text)

Tropický ráj je zavalený sandály, plasty jsou i pod povrchem
20. května 2019 00:32

(ČTK) - Téměř 240 tun plastu zaneslo kdysi nedotčené tropické Kokosové ostrovy v Indickém oceánu. Vědci odhadují, že na ostrovech se nachází přes 414 milionů kusů plastového odpadu, včetně milionů umělohmotných bot. Žabky a sandály ale nejsou hlavním problémem, většina odpadu je skryta pod pískem, napsal server BBC.
(Celý text)

Pytlačení a lov pro trofeje decimuje africké žirafy
20. května 2019 00:30

(ČTK) - Přežijí žirafy lidstvo? Jsou stejně kultovní jako lvi, nosorožci a sloni a jejich dlouhodobá existence v divočině je stejně ohrožená - a přesto se těmto nejvyšším pozemským tvorům dostává mnohem méně veřejné pozornosti i ochrany, napsal zpravodajský server iAfrica.
(Celý text)

Pytlačení a lov pro trofeje decimuje africké žirafy
20. května 2019 00:30

(ČTK) - Přežijí žirafy lidstvo? Jsou stejně kultovní jako lvi, nosorožci a sloni a jejich dlouhodobá existence v divočině je stejně ohrožená - a přesto se těmto nejvyšším pozemským tvorům dostává mnohem méně veřejné pozornosti i ochrany, napsal zpravodajský server iAfrica.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1005 | 1006 | 1007 | 1008 | 1009 | .. | 2136 | Další

Online diskuse
Na čem stála slavná Miyawakiho metoda obnovy lesa a proč nefunguje?
29. dubna 2024 05:57

PRAHA (Ekolist) - Se zázračnými metodami je vždycky potíž. Často se rodí z chvályhodných pohnutek, nabízí potřebné řešení a slibují fantastické výsledky. Svým závazkům ale jen málokdy dostojí. S odstupem času se to ukazuje i u tzv. Miyawakiho lesů. Když jim lesk nedodává PR těžkého průmyslu, nejsou zdaleka tak zářivé.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – směrnice CSRD
29. dubna 2024 05:16

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, a v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti. Evropská unie (EU) se snaží situaci sledovat a částečně řešit pomocí tzv. greendealu, jehož součástí je „zelený“ reporting, v rámci kterého musí již od roku 2018 přes šest tisíc podniků v EU vykazovat svůj „zelený“ přístup. Od prosince 2022 se pak díky novým pravidlům nefinančního reportingu číslo takto povinně reportujících, a tedy i hodnocených, podniků v EU zvýšilo na více než 50 tisíc. A další tisícovky až desetitisíce podniků do systému hodnocení zapadnou díky svým obchodním vztahům. Je proto nejvyšší čas se podívat, co se od těchto podniků skutečně očekává, aby nejen přežily, ale zajistily i svůj rozvoj. Proto byl připraven tento článek, který shrnuje vybrané části evropského nařízení o taxonomii EU a standardů pro reporting o udržitelnosti dle směrnice CSRD, z pohledu environmentálních otázek v oblasti hospodaření s vodou.
(Celý text)

MŽP chce více podporovat dřevostavby z programu Nová zelená úsporám
29. dubna 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce více podporovat výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb pomocí dotací po chystaných změnách v programu Nová zelená úsporám. Podle úřadu je dřevo materiálem budoucnosti, protože v sobě ukládá uhlík, a pomáhá tak snížit uhlíkovou stopu. Změny v dotacích by mohly začít platit od příštího roku, uvedlo ministerstvo.
(Celý text)

Plán nakládání s odpady v Jihomoravském kraji závisí na brněnské spalovně, míní opozice
29. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje na svém posledním zasedání schválili aktualizaci plánu odpadového hospodářství s výhledem do roku 2035. Dokument musí být v souladu se strategií České republiky, počítá například s navýšením recyklace komunálních odpadů na 65 procent. Opoziční zastupitelé upozornili na to, že splnění cílů Jihomoravského kraje je závislé na rozvoji brněnské spalovny.
(Celý text)

Turista na Špicberkách dostal vysokou pokutu za to, že se moc přiblížil k mroži
29. dubna 2024 00:59

(ČTK) - Turista z Polska při návštěvě norského arktického souostroví Špicberky dostal pokutu přes 1100 dolarů (téměř 26 000 Kč) za to, že se až moc přiblížil k mroži. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Na Špicberkách platí přísný zákaz přibližovat se k volně žijící zvěři. Incident se stal nedaleko Longyearbyenu, nejseverněji položeném městečku na světě s více než 1000 stálých obyvatel. Místní uvědomili úřady, když si všimli, jak se turista snaží dostat k mroži po ledové kře.
(Celý text)

Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích
28. dubna 2024 22:42

PARDUBICE (ČTK) - Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. Dnes tam sázeli hrušně a jabloně. ČTK to řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2136 | Další