ecomonitor.cz
verze pro tisk
Okolnosti úmrtí muže usmrceného lvem budou známy za několik týdnů
7. března 2019 11:00

ZLÍN (ČTK) - Výsledky pitev, které přiblíží okolnosti úmrtí chovatele, jehož usmrtil v úterý ve Zděchově na Vsetínsku lev, budou známy za několik týdnů. Vyšetřování události pokračuje, policie také prověřuje, jestli nebyl spáchán nějaký trestný čin, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. V médiích se objevily informace od otce chovatele, že jeho syn nebyl v kleci ze své vůle a muselo jít o trestný čin.
(Celý text)

Čápi na odstřel. Nebe nad Libanonem se pro chráněné stěhovavé ptáky stává černou dírou
7. března 2019 09:43

PRAHA (Ekolist) - Je snad dokonalejší signál příchodu jara, než každoroční přílet čápů? Návrat těchto ikonických ptáků, z nichž někteří mají ve svých křídlech 20 000 kilometrů vzdušné trasy, je u nás prostě důvodem k veselí. Z jejich průletu mají radost i v Libanonu, ale poněkud odlišně, než je tady v Čechách zvykem. Čápy při tahu tam místní ve velkém odstřelují jen tak, pro zábavu. Informuje o tom ochranářská organizace GreenWorldsWarriors.
(Celý text)

Ministr dopravy Ťok zamítl poslední rozklad proti modernizaci D1
7. března 2019 09:13

BRNO (ČTK) - Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zamítl na konci února rozklad spolku Děti Země proti stavebnímu povolení na modernizaci dálnice D1 v úseku Koberovice - Humpolec. Rozkladové řízení trvalo tři a čtvrt roku, protože stavební povolení bylo vydané, i když Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nedisponovalo všemi pozemky, na kterých chtělo stavět. Šlo o poslední rozklad z 11, které Děti Země podaly při modernizaci D1, uvedl dnes v tiskové zprávě předseda ekologického spolku Miroslav Patrik.
(Celý text)

Olomoucká webová encyklopedie přírody má již více než 2000 odkazů
7. března 2019 07:29

OLOMOUC (ČTK) - Webová encyklopedie české přírody s názvem Natura Bohemica, kterou v roce 2008 založila skupina studentů Univerzity Palackého (UP) v Olomouci, čítá již více než 2000 článků z botaniky, zoologie, mykologie a ochrany přírody. Podle zástupců univerzity se týmu odborníků podařilo za 11 let práce vybudovat cenný zdroj informací, který vyniká v tuzemském i evropském měřítku. Encyklopedie, kterou ocení spíše odborníci, je zdarma dostupná na stránkách www.naturabohemica.cz, informovali zástupci UP.
(Celý text)

I trávník si potřebuje odpočinout, říká Ondřej Fous
7. března 2019 01:04

PRAHA (Ekolist) - Jedním z důvodů, proč obce sekají všechny své travnaté plochy, je zvyk. Podle zahradníka Ondřeje Fouse by ale bylo mnohem vhodnější, kdyby byly intenzivně založeny a opečovávány jen trávníky, u kterých je to účelné. Ostatní plochy lze založit jako sázená či setá společenstva. Od keřů přes záhony až po louky. Podle něho není nutné mít všude hladce posekáno.
(Celý text)

Ekologické organizace: Emisní povolenky mají sloužit všem
6. března 2019 23:10

(ČTK) - Ekologické organizace Duha a Greenpeace nesouhlasí se záměrem, aby se výtěžek státu z emisních povolenek, které platí firmy ve strukturálně postižených krajích, použil přednostně na jejich obnovu. Měly by sloužit stejně pro všechny regiony, míní. Navrhují ale zvýšit poplatky za těžbu a ty pak v postižených regionech využít na jejich přeměnu po těžbě uhlí, uvedly v tiskovém prohlášení.
(Celý text)

Lidé vystoupili proti rozšíření spalovny v Ostravě
6. března 2019 18:59

OSTRAVA (ČTK) - Takřka jednohlasně proti stavbě se postavilo okolo 150 lidí, kteří dnes přišli na veřejné projednání záměru rozšíření spalovny nebezpečného odpadu v Ostravě-Mariánských Horách. Společnost SUEZ Využití zdrojů, která spalovnu s kapacitou 25.000 tun odpadů ročně provozuje od roku 1999, chce ve stejném areálu postavit novou linku s kapacitou 20.000 tun. Záměr zdůvodňuje především rostoucí produkcí odpadu v regionu.
(Celý text)

Nejčastějším hostem krmítek v ČR je podle sčítání sýkora koňadra
6. března 2019 12:23

PRAHA (ČTK) - Sýkora koňadra se stala vítězkou prvního sčítání ptáků, které se v Česku uskutečnilo první lednový víkend. Na svém krmítku ji zaznamenalo přes 85 procent z více než 14.000 lidí, kteří se do akce zapojili. Druhým nejpočetnějším druhem byl vrabec polní a třetí místo obsadil vrabec domácí. Vyplynulo to z konečných výsledků sčítání, o nichž dnes ČTK informovala pořádající Česká společnost ornitologická (ČSO).
(Celý text)

Zlínská zoo vyzvala ke zpřísnění zákona o chovu šelem mimo zoo
6. března 2019 11:39

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada v reakci na úterní událost ve Zděchově na Vsetínsku, kde lev usmrtil svého chovatele, vyzvala ke zpřísnění zákona o chovu šelem mimo zoo. Podle zahrady je zpřísnění nezbytné. Zoo to dnes uvedla na svých webových stránkách a sociálních sítích.
(Celý text)

Ve španělské Córdobě byla utracena nejsmutnější slonice na světě
6. března 2019 10:47

PRAHA (ČTK) - Ve španělské Córdobě byla utracena slonice Flavia, označovaná za nejsmutnějšího slona na světě. V zoo andaluského města žila 43 let o samotě, informoval o smutném příběhu se smutným koncem britský list The Independent.
(Celý text)

WWF na lavici obžalovaných? Prestižní ochranářská organizace je viněna z teroru
6. března 2019 09:30

PRAHA (Ekolist) - Organizace Světového fondu na ochranu přírody (WWF) čelí závažnému obvinění. Podle zpráv sesbíraných investigativními žurnalisty financovala tato environmentální charita nejrůznější militantní bojůvky v Africe a Asii, které se podílely na teroru a vraždách lidí podezřelých z pytláctví. Píše o tom BuzzFeed.


(Celý text)

Pro Grónsko jsou tající ledovce katastrofa. Ale taky by díky nim mohlo zbohatnout
6. března 2019 09:03

PRAHA (Ekolist) - Tání grónských ledovců s sebou nese nejen velké masy vody, ale také písku a jiných sedimentů. Podle mezinárodní skupiny vědců jsou sedimenty dosud nerozpoznanou ekonomickou příležitostí ledovcového ostrova. Poptávka po píscích totiž stoupá a sehnat dobrý stavební písek začíná být problém.
(Celý text)

Co ruský barevný sníh vypovídá o sílícím znečištění?
6. března 2019 08:11

MOSKVA (ČTK) - Případy, kdy sníh zčernal nebo zezelenal, vyvolávají stále větší znepokojení. Jak velké obavy bychom měli mít kvůli čím dál tím víc barevnému sněhu, se ptá britský list The Guardian.
(Celý text)

Co by každý kynolog měl znát o vývojových stádiích a kritických obdobích vývoje psa?
6. března 2019 01:34

PRAHA (Ekolist) - Vývojové teorie známe především z oblasti psychologie člověka. Věnují se rozdílům mezi průměrnými výkony jedinců v závislosti na věku. Poznatky vývojových teorií umožňují pedagogům porozumět lépe dětem nebo žákům a plánovat výuku přiměřeně (a tedy efektivněji). Podívejme se v rychlosti na vývojová stádia člověka, abychom lépe porozuměli vývojovým etapám psa, kterým se budeme věnovat následně a které by měl každý kynolog znát.
(Celý text)

Myslivci v Mníšku uspořádali mimořádný odstřel divokých prasat, střelili jediné zvíře
6. března 2019 01:09

MNÍŠEK P.B. (ČTK) - Myslivci včera v Mníšku pod Brdy u Prahy uspořádali další mimořádný odstřel divokých prasat. Akci nepřálo počasí, které bylo příliš větrné, podařilo se střelit jediné zvíře. Při předchozí naháňce v únoru myslivci skolili dvě prasata, řekl vedoucí odboru kanceláře starostky Jaroslav Pešice.


(Celý text)

Plošnou aplikaci chemie proti kůrovci nenařídíme, říká ministerstvo zemědělství
5. března 2019 14:34

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství neuvažuje o tom, že by vlastníkům lesů nařídilo plošnou aplikaci chemických přípravků proti kůrovci. Informoval o tom mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Ministerstvo podle něj nebude vlastníkům ukládat konkrétní formu asanace. Ochránci přírody z Hnutí Duha v pondělí varovali před plošným užíváním chemie proti kůrovci, které by podle nich zlikvidovalo i další druhy hmyzu.
(Celý text)

Tragédie se lvy ve Zděchově podle Křečka ukazuje selhávání státu
5. března 2019 14:22

BRNO (ČTK) - Tragický případ chovatele lvů ve Zděchově na Vsetínsku ukazuje, jak stát selhává ve vymáhání práva. Tragédie se nemusela stát, kdyby úřady už dříve dokázaly lvy chovateli odebrat, uvedl dnes v tiskové zprávě zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Zvířata by ani nebylo kam umístit kvůli problémům se zajištěním a financováním náhradní péče. Lev dnes ráno ve výběhu napadl a usmrtil chovatele. Policisté ze zásahové jednotky následně obě zvířata usmrtili.
(Celý text)

MZe: Novela zakáže kontaktní zoo, chovatelé budou mít kurz
5. března 2019 14:21

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství dokončuje novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Mohla by částečně zabránit neštěstím, jaké se stalo dnes na Vsetínsku. Vládě chce novelu předložit do konce března, sdělil dnes mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Novela by měla platit od roku 2020. Chovatelé budou muset absolvovat kurz, ministerstvo také chce zákaz "kontaktních" zoo.
(Celý text)

Případy, kdy exotické zvíře v zajetí zabije člověka, jsou výjimečné
5. března 2019 12:24

ZDĚCHOV (ČTK) - Případy, kdy nějaké exotické zvíře zabije svého chovatele, ošetřovatele nebo například návštěvníka zoo, nejsou příliš časté, napadení většinou skončí s různým stupněm zranění. Dnešní zabití chovatele lvem ve Zděchově na Vsetínsku ale není prvním případem, kdy exotická šelma usmrtila v Česku člověka.
(Celý text)

Policisté potvrdili úmrtí chovatele, ve Zděchově ho napadl lev
5. března 2019 12:14

ZDĚCHOV (ČTK) - Policisté potvrdili úmrtí chovatele, kterého dnes ráno ve Zděchově na Vsetínsku napadl lev. Stalo se to v kotci uvnitř oploceného výběhu. Muž choval také lvici. Policisté ze zásahové jednotky obě zvířata zastřelili, řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.
(Celý text)

Policisté potvrdili úmrtí chovatele, ve Zděchově ho napadl lev
5. března 2019 12:14

ZDĚCHOV (ČTK) - Policisté potvrdili úmrtí chovatele, kterého dnes ráno ve Zděchově na Vsetínsku napadl lev. Stalo se to v kotci uvnitř oploceného výběhu. Muž choval také lvici. Policisté ze zásahové jednotky obě zvířata zastřelili, řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1047 | 1048 | 1049 | 1050 | 1051 | .. | 2148 | Další

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další