ecomonitor.cz
verze pro tisk
Na střední Moravu a do Slezska se zatoulali dva losi
7. listopadu 2017 11:30

OLOMOUC (ČTK) - Dva losi evropští se při migračním tahu těchto statných paroháčů z Polska na jihozápad zatoulali na střední Moravu a do Slezska. Jeden los byl spatřen v okolí Olomouce a druhý nedaleko Opavy, řekl dnes Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Lidé by při setkání s losem měli být opatrní a zbytečně se ke zvířeti nepřibližovat.
(Celý text)

ČR podpoří prodloužení evropské licence herbicidu glyfosát
7. listopadu 2017 09:03

BRUSEL (ČTK) - Česká republika bude ve čtvrtek na expertním jednání podporovat prodloužení licence kontroverzního herbicidu glyfosát. Novinářům to včera řekl český ministr zemědělství Marian Jurečka, podle kterého by bylo správné získaný čas využít k dohodě o dalším postupu, například o tom, jak používání glyfosátu do budoucna výrazně omezit.
(Celý text)

Brno zpřísnilo pravidla pro pálení listí, má to zlepšit ovzduší
7. listopadu 2017 08:33

BRNO (ČTK) - Brno zpřísněním městské vyhlášky omezí pálení listí a jiných suchých rostlinných materiálů. Schválili to dnes zastupitelé. Vyhláška zkrátí počet dní pro pálení listí a zakáže pálení o nedělích a státem uznaných svátcích. Je to jedno z 20 opatření, která město připravilo pro zlepšení ovzduší.
(Celý text)

Poradcem americké Agentury pro ochranu prostředí je autor věty "současné ovzduší je až příliš čisté"
7. listopadu 2017 01:48

PRAHA (Ekolist) - Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) si za své poslání vytýčila ochranu lidského zdraví a životního prostředí; vzduchu, vody, země. Od února tohoto roku se ale soustředí spíše na personální čistky. Stávající ředitel Scott Pruitt nyní nahradil 66 odborníků třech různých výborů lidmi s vazbami na průmysl. Za zvláště kontroverzní je považováno jmenování Roberta Phalena, muže, který tvrdí: „stávající ovzduší je pro lidské zdraví až příliš čisté“. Píše o tom například britský Independent.
(Celý text)

Česko má první částečně bezobalový farmářský trh - Heřmaňák
7. listopadu 2017 01:39

PRAHA (Ekolist) - První farmářský trh se sníženou produkcí potravinových obalů zahájil provoz 9. září v Praze 7 na Řezáčově náměstí. Jedná se o první farmářský trh takového druhu v Česku a zároveň jde o první pravidelný farmářský trh pod širým nebem na území sedmé městské části. V provozu bude "Heřmaňák" do konce roku, v plánu už je ale jeho plynulé pokračování v roce 2018.
(Celý text)

Z londýnské Oxford Street bude pěší zóna možná už za rok
6. listopadu 2017 23:16

LONDÝN (ČTK) - Už v prosinci příštího roku by z velkého úseku obchodní ulice Oxford Street v Londýně mohla zmizet motorová vozidla. Takový je alespoň nový záměr londýnského starosty Sadiqa Khana, informovala BBC. Záměr vytvořit pěší zónu dlouhou zhruba 800 metrů a vedoucí od stanice metra Oxford Circus po křižovatku s Orchard Street počítá i se zákazem vjezdu pro cyklisty.
(Celý text)

Zoo Ostrava poskytla k vypuštění do přírody tři ibisy skalní
6. listopadu 2017 23:00

OSTRAVA (ČTK) - Z ostravské zoologické zahrady dnes do jižního Španělska odcestovala tři mláďata ibisů skalních, kteří se v zahradě vylíhli v květnu. Zoo se zapojila do dalšího repatriačního projektu a jeden samec a dvě samice jednoho z nejohroženějších ptáků světa by tak měli posílit divokou populaci ibisů v Andalusii, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Muž neopatrně čistil sud od mořidla, zabarvil červenou vodou celý potok
6. listopadu 2017 15:00

PROSTĚJOV (ČTK) - Krvavě červená voda vytékající z místní kanalizace vyděsila v pátek krátce před polednem obyvatele malé vesnice Jednov na Prostějovsku. Na místo byli povoláni hasiči i policisté a nakonec se zjistilo, že výrazně červené zabarvení vody má na svědomí neopatrný muž, který čistil sud od mořidla na obilí a vodu z něj vylil do kanálu. Podle odborníků látka není nebezpečná životnímu prostředí. Hasiči už zásah ukončili a voda v obecní kanalizaci by s klesající koncentrací mořidla měla postupně dostat zpět původní barvu.
(Celý text)

Vyliž to! Instagramová soutěž upozorní teenagery na plýtvání jídlem
6. listopadu 2017 13:24

PRAHA (Ekolist) - Podzim na Instagramu bude patřit prázdným talířům, a to díky soutěži, kterou pořádá iniciativa Zachraň jídlo. Upozorní na plýtvání jídlem mladou generaci ve věku 13 – 18 let, která se sice zajímá o lifestyle, méně ale už o dopady svého spotřebitelského chování. V rámci propagace soutěže se Zachraň jídlo spojí s hvězdami Instagramu a Youtube.
(Celý text)

U Stojic vjel v noci řidič do stáda divočáků, osm jich zabil
6. listopadu 2017 12:05

STOJICE (ČTK) - Do stáda divočáků narazil v noci z pátku na sobotu řidič osobního auta Mazda u obce Stojice na Pardubicku. Osm divočáků usmrtil. Řidič jedoucí po státní silnici si stáda ve tmě nevšiml. Při nehodě se mu nic nestalo, vozidlo však ze střetu vyšlo silně poškozené, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.
(Celý text)

K čištění vod od pesticidů lze využít mokřady, zjistili v Liberci
6. listopadu 2017 11:15

PRAHA (ČTK) - Mokřady dokážou vodu nejen zadržet, ale také vyčistit od škodlivých látek. Výzkumníci z Technické univerzity v Liberci (TUL) to zjistili ve Zlatých Horách a v lokalitě Hájek na Karlovarsku. Nyní chtějí postavit a otestovat velký mokřadní systém, který by se dal použít pro čištění vod od pesticidů. Řekl to v rozhovoru s Miroslav Černík z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace na TUL.
(Celý text)

Vládní zpráva USA popírá tvrzení Trumpa, že klimatické změny jsou "čínský výmysl"
6. listopadu 2017 10:31

PRAHA (ČTK) - Globální oteplování je s největší pravděpodobností důsledkem lidské činnosti, zejména emisí skleníkových plynů. Uvádí to zpráva amerických vládních agentur a vědeckých institucí, která byla v pátek zveřejněna ve Washingtonu. Dokument je v přímém protikladu s tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, který ve volební kampani klimatické změny označil za "čínský výmysl," který má poškodit americké hospodářství.
(Celý text)

Zoo Praha povede plemennou knihu gaviála indického a přímorožce
6. listopadu 2017 10:00

PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada nově povede evropské plemenné knihy zaměřené na gaviála indického a přímorožce beisa. Indické krokodýly gaviály, kteří patří ve volné přírodě mezi nejohroženější druhy, chová zahrada od roku 2008. První přímorožce beisa měla v letech 1960 až 1963, na chov pak navázala po téměř čtyřicetileté přestávce v roce 2000. Informovali o tom zástupci zahrady.
(Celý text)

Praha vyhlašuje granty na rok 2018
6. listopadu 2017 09:48

PRAHA (Magistrát hl. m. Prahy) - Hlavní město Praha vyhlásilo grantový program na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2018 (s ukončením realizace v roce 2019).
(Celý text)

V Bonnu začíná světová konference o klimatu
6. listopadu 2017 03:16

BONN (ČTK) - V západoněmeckém Bonnu dnes dopoledne začne světová konference o klimatu, která má přinést pokrok v naplňování pařížské dohody o klimatu. Zvláštní pozornost bude upřena na Spojené státy, které se od této dohody rozhodly odstoupit. Pařížskou dohodu o klimatu v roce 2015 podepsalo 195 zemí.
(Celý text)

V Amazonii se chystá největší zalesňovací akce: vyseto bude 73 milionů stromů
6. listopadu 2017 01:35

PRAHA (Ekolist) - Snahy o velkoplošnou reforestaci, tedy opětovné zalesňování půdy zbavené pokryvu stromů, jsou v posledních letech velmi populární. Často ale bývají kritizovány pro svou nízkou efektivitu. Projekt neziskové organizace Conservation International, který plánuje osadit plochu 28 350 hektarů v brazilské Amazonii, má být jiný. Jak z hlediska druhového spektra stromů, tak metody výsevu. Referuje o tom například FastCompany.
(Celý text)

V ulicích Prahy 7 bude vysázena stovka nových stromů
5. listopadu 2017 16:10

PRAHA (ČTK) - V ulicích Prahy 7 bude vysázena stovka nových stromů. První výsadby se mají uskutečnit letos, další budou pokračovat v příštím roce. Informoval o tom mluvčí radnice Martin Vokuš. Stromy by se měly objevit například v Argentinské nebo Bondyho ulici. Dřeviny v Praze sází Technická správa komunikací (TSK), která se o stromořadí rovněž stará.
(Celý text)

Odpůrci energie z uhlí vnikli v Německu do povrchového dolu
5. listopadu 2017 15:06

BONN (ČTK) - Odpůrci uhlí dnes vnikli do prostor povrchového dolu Hambach západně od Kolína nad Rýnem. Oddělili se asi od 2500 demonstrantů, kteří den před začátkem klimatické konference v Bonnu protestovali proti využívání hnědého uhlí k výrobě elektrické energie. S odvoláním na policii o tom informuje agentura DPA.
(Celý text)

Kypr zaplavovaný turisty se snaží recyklovat odpad
5. listopadu 2017 02:58

DAMMÁM (ČTK) - Na pláži kyperského letoviska Agia Napa odhazují turisté plechovky do kontejnerů na tříděný odpad. Středomořský ostrov navštěvuje více turistů než kdy dříve a jejich příliv přiměl zdejší úřady, aby se pustily do recyklace odpadu, píše agentura AFP.
(Celý text)

Tisíce lidí v Bonnu demonstrovaly před akcí OSN za lepší ovzduší
4. listopadu 2017 15:12

BONN (ČTK) - Tisíce lidí dnes v německém Bonnu demonstrovaly za účinnější boj proti globálnímu oteplování a za konec využívání uhlí, informovala agentura AFP. V Bonnu za dva dny začne konference OSN o ochraně ovzduší, která je druhá od přijetí klíčové klimatické dohody z Paříže o omezení skleníkových plynů po roku 2020. Pro Českou republiku platí dohoda z roku 2015 ode dneška.
(Celý text)

Tisíce lidí v Bonnu demonstrovaly před akcí OSN za lepší ovzduší
4. listopadu 2017 15:12

BONN (ČTK) - Tisíce lidí dnes v německém Bonnu demonstrovaly za účinnější boj proti globálnímu oteplování a za konec využívání uhlí, informovala agentura AFP. V Bonnu za dva dny začne konference OSN o ochraně ovzduší, která je druhá od přijetí klíčové klimatické dohody z Paříže o omezení skleníkových plynů po roku 2020. Pro Českou republiku platí dohoda z roku 2015 ode dneška.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1233 | 1234 | 1235 | 1236 | 1237 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další