ecomonitor.cz
verze pro tisk
Inspekce uložila firmě GIFF pokutu 270 000 korun, firma se odvolá
29. dubna 2016 12:59

FRÝDLANT N.O. (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 270 000 korun společnosti GIFF z Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku za prohřešky, které zjistila při loňské kontrole. Slévárenská firma podle inspektorů z oddělení ochrany ovzduší neplnila hned několik podmínek integrovaného povolení. ČTK to sdělila mluvčí ČIŽP Radka Burketová. Zástupci firmy řekli ČTK, že výše pokuty byla vzhledem k závadám neadekvátní a že se společnost odvolá.
(Celý text)

V chráněných územích na jižní Moravě chtějí rozdrobit velká pole
29. dubna 2016 11:48

BLANSKO (ČTK) - Národní park Podyjí a chráněné krajinné oblasti Moravský kras a Pálava chtějí změnit v nejbližších letech ta místa, na nichž jsou velké bloky orné půdy. Měly by se výrazně rozdrobit, aby byla příroda pestřejší a atraktivnější pro živočichy. Zároveň chtějí rozšířit území, která budou spásat hospodářská či polodivoká zvířata, řekli dnes na tiskové konferenci zástupci tří jihomoravských chráněných území.
(Celý text)

Pestří a zelení po 24 letech: Výstava přibližuje život skromných domácností
29. dubna 2016 10:45

PRAHA (Ekolist) - Rodiny žijící v takzvané dobrovolné skromnosti označila socioložka Hana Librová před 24 roky za pestré a zelené. A pojmenovala tak i svou publikaci. Znovu se jim věnovala v roce 2002, kdy vznikla kniha Vlažní a váhaví. A naposledy se jim spolu se svými kolegy Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity věnovala loni. První výstup z poslední fáze výzkumu představuje výstava ve foyer Sálu Břetislava Bakaly s názvem Pestří: skromné domácnosti pod tlakem doby. Výstava je otevřena do 11. května. Dvanáct fotografických panelů mapuje osudy lidí, kteří se dobrovolně zřekli některých výdobytků moderní společnosti.
(Celý text)

Ploch s geneticky modifikovanými plodinami ve světě v roce 2015 poprvé ubylo
29. dubna 2016 01:27

PRAHA (Ekolist) - Loňský rok byl dvacátý rok, kdy se na polích pěstovaly geneticky modifikované plodiny (GMO). Zároveň to byl první rok, kdy ploch, na kterých jsou pěstovány, celosvětově ubylo. Zatímco v roce 2014 byly GMO pěstovány na 181,5 milionech ha, loni na 179,7 mil. ha, informuje organizace BIOTRIN.
(Celý text)

TOP 09 chce mimořádnou schůzi Sněmovny k EIA a dopravním stavbám
28. dubna 2016 23:57

PRAHA (ČTK) - Opoziční TOP 09 požádala o svolání mimořádné schůze Sněmovny k výstavbě dopravní infrastruktury. Vláda podle ní svojí nečinností ohrozila výstavbu projektů za víc než 261 miliard korun. TOP 09 to uvedla v dnešní tiskové zprávě s tím, že svolání schůze potvrdila i ODS. Předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát řekl, že žádost o svolání schůze je už podaná.
(Celý text)

Do rezervace v JAR převezou 33 lvů z cirkusů v Peru a Kolumbii
28. dubna 2016 23:41

LIMA (ČTK) - Třiatřicet lvů, kteří bývali atrakcí v cirkusech v jižní Americe, bude v pátek převezeno do přírodní rezervace v Jihoafrické republice. Informovala o tom agentura DPA. Devět z těchto šelem zachránili mezinárodní aktivisté z cirkusů v Kolumbii a 24 dalších v Peru. Podle agentury AP jde o největší transport svého druhu.
(Celý text)

Do řeky Olše v Třineckých železárnách bylo vypuštěno 400 pstruhů
28. dubna 2016 20:12

TŘINEC (Ekolist) - Řeka Olše protékající Třineckými železárnami se dnes odpoledne stala domovem pro čtyři stovky pstruhů potočních. Do řeky Olše je nedaleko vysoké pece vypustili rybář a hokejista Jiří Polanský, šéf odboru životní prostředí Třineckých železáren Radim Klimša a šéf provozu výroby železa a oceli Tadeáš Banaś. Ryby pochází z umělého chovu v Domašově, odkud je přivezl Český rybářský svaz za prostředky darované z hutě.
(Celý text)

Novela zákona o ovzduší možná zlepší ochranu před zápachy
28. dubna 2016 16:38

PRAHA (ČTK) - Novela zákona o ochraně ovzduší by mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy, které vypouštějí různé provozy a firmy. Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes doporučil poslancům pozměňovací návrh senátorky Jitky Seitlové (za SZ), který předložil předseda výboru Robin Böhnisch (ČSSD). Podle Seitlové jde o posílení státní správy při vymáhání ochrany před zápachem, přestože podle ní výbor schválil jen minimalistickou variantu. Ministerstvo životního prostředí se nejprve stavělo k návrhu zdrženlivě, dnes k němu zaujalo neutrální postoj.
(Celý text)

Medvědice Kamčatka porodila v Brně medvídě
28. dubna 2016 14:53

BRNO (ČTK) - Medvědice Kamčatka z brněnské zoologické zahrady ukázala návštěvníkům medvídě, které se jí narodilo na konci ledna. Jelikož si vybrala pro porod brloh vyhloubený samcem Jelizarem, a ne porodní box, ukázalo se až v polovině dubna, že mládě je jedno, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel zoo Martin Hovorka. Do té doby byla medvědice s mládětem schovaná v brlohu.
(Celý text)

Jak jsme vypouštěli zmije obecné
28. dubna 2016 14:31

(Ekolist) - Pět zmijí obecných, já a kameraman. Minulý pátek jsem spolu s kameramanem, kamarádem a kolegou Vláďou Novým jeli vypustit pět zmijí obecných na svobodu.
(Celý text)

Keňa spálí rekordních 105 tun slonoviny. Jako symbol, že slonovina není na prodej
28. dubna 2016 13:04

PRAHA (Ekolist) - V africké Keni bude v sobotu 30. dubna spáleno 105 tun slonoviny a tuny nosorožčích rohů, zabavených pytlákům a pašerákům, či získaných z přirozeně uhynulých zvířat. Množství pálené suroviny je přitom rekordní - asi osm krát větší než jaké kdy bylo spáleno. Na černém trhu by kly měly hodnotu 30 milionů amerických dolarů. Akce se zúčastní i ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas, který v roce 2014 inicioval spálení slonoviny a rohoviny ze skladů zoo.
(Celý text)

V Česku se pohybuje 80 rysů. Fotopasti zachytily i unikátní záběry rysí říje
28. dubna 2016 12:57

PRAHA (Ekolist) - Podle posledních odhadů žije na území České republiky zhruba osm desítek rysů ostrovidů. Stálým či přechodným domovem této skrytě žijící kočkovité šelmy je Šumava, Beskydy, Javorníky, Novohradské hory a nově také Jeseníky či Jizerské hory, uvedlo Hnutí DUHA. Jeho fotopasti navíc nedávno přinesly unikátní záběry z rysí říje.
(Celý text)

Jihlavská zoo rozšířila chov babirus, vzácných indonéských prasat
28. dubna 2016 11:51

JIHLAVA (ČTK) - Jihlavská zoologická zahrada rozšířila chov babirus celebeských o mladou samici pocházející z Velké Británie, aby se dočkala mláďat. Zoo chová tato indonéská prasata jako jediná v Česku, a to od roku 2001. Dosavadní pár zatím mláďata neměl, řekl mluvčí zoo Martin Maláč. Nová dvouletá samice Ndari si teď zvyká na venkovní výběh v asijském pavilonu.
(Celý text)

Zahradníci vrací okolí Čapkovy vily původní podobu ze 30. let
28. dubna 2016 10:52

PRAHA (ČTK) - Zahradníci vracejí okolí pražské Čapkovy vily původní podobu ze 30. let. V plánu je od podzimu také oprava domu, muzeum se v něm má otevřít v roce 2018. Budovu od dědiců koupila za 44 milionů korun Městská část Praha 10.
(Celý text)

Pod hranicemi čarodějnických ohňů mohou umírat zvířata, varují ochránci přírody
28. dubna 2016 10:09

PRAHA (Ekolist) - Blíží se 30. duben a s ním vrcholí přípravy na tradiční pálení čarodějnic. Velké vatry, které vyrůstají u mnoha obcí a měst i týdny před filipojakubskou nocí, se mohou po zapálení stát smrtelnou pastí pro volně žijící zvířata, upozorňuje ČSOP Vlašim. Hromady dřeva a větví si totiž mohou vyhlédnout ježci nebo ptáci jako místo k hnízdění či úkryt, ze kterého není po zapálení ohně úniku.
(Celý text)

Miroslav Sedláček vynalezl vodní turbínu, která využije energii z potoka či stoky
28. dubna 2016 10:06

PRAHA (Ekolist) - Miroslav Sedláček si kdysi všiml, že listy stromů se ve vodním víru točí podél své osy proti směru otáčení víru. Tento jev můžete pozorovat i doma ve své vaně při vypouštění vody. V určitém okamžiku vznikne vír a voda se začne točit. Právě tuto hydrokinetickou energii přeměňuje Sedláčkova turbína na elektrickou energii. Její přednostmi je, že je možné ji využít i na potocích či kanalizacích. Za svůj vynález je vědec z Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze nominován v kategorii výzkum na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016.
(Celý text)

Laboratoř ticha z výstavy Expo vystavuje Národní zemědělské muzeum v Praze
28. dubna 2016 09:54

PRAHA (ČTK) - Národní zemědělské muzeum ve své budově v Praze na Letné představí novou expozici nazvanou Laboratoř ticha, která pochází ze světové výstavy Expo 2015 v Miláně. Speciální světla a akustické efekty v ní navozují atmosféru lesního ticha se vší jeho silou a magií. Expozice chce poukázat na život, který obklopuje hluk, a nutnost člověka se vrátit ke kořenům. Veřejnosti se poprvé otevře tento pátek.
(Celý text)

V Mikulčicích znečistila vodu nebezpečná látka,obec má jiný zdroj
28. dubna 2016 07:58

MIKULČICE (ČTK) - Vodu v Mikulčicích na Hodonínsku znečistila látka trichlorethen, která je zdraví nebezpečná a používá se do rozpouštědel. Obec nemůže vodu používat, řekl ČTK starosta Jan Vlašic (KDU-ČSL). Podle něj mají Mikulčice náhradní zdroj, protože se mohou připojit na vodovod Podluží. Voda je však dražší. Česká inspekce životního prostředí hledá zdroj kontaminace. Na případ upozornila Česká televize.
(Celý text)

Za nelegální skládku v Rádle uložila ČIŽP pokuty za 1,2 milionu
28. dubna 2016 06:31

LIBEREC (ČTK) - V souvislosti s nelegální skládkou stavebního odpadu v Rádle na Jablonecku vyměřila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě FAMACHALA pokutu 450 000 korun a vede řízení i s dalšími firmami, které do Rádla odpady vozily. Inspektoři už uložili dalších sedm pokut dohromady za 745 000 korun. Šetření nekončí, v této věci jsou zahájena další řízení a případ šetří i policie, sdělila dnes novinářům ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci Hana Kolářová. Stanovisko firmy ČTK zjišťuje.
(Celý text)

Poslanci ve prospěch životního prostředí hlasovali jen v polovině případů
28. dubna 2016 01:41

PRAHA (Ekolist) - Od voleb před dvěma a půl lety prošlo Poslaneckou sněmovnou 29 hlasování, která měla významný dopad na životní prostředí. V jeho prospěch hlasovali poslanci v polovině případů. Podpořili například kontroly ilegálního spalování odpadků v domácích kotlech či společná pravidla pro národní parky. Na druhou stranu usnadnili zástavbu zemědělské půdy, snížili ochranu před hlukem, umožnili rizikovou těžbu ohrožující zdroje pitné vody a komplikují recyklaci komunálních odpadů. Informuje o tom Zelený kruh, který provedl analýzu hlasování poslanců.
(Celý text)

Poslanci ve prospěch životního prostředí hlasovali jen v polovině případů
28. dubna 2016 01:41

PRAHA (Ekolist) - Od voleb před dvěma a půl lety prošlo Poslaneckou sněmovnou 29 hlasování, která měla významný dopad na životní prostředí. V jeho prospěch hlasovali poslanci v polovině případů. Podpořili například kontroly ilegálního spalování odpadků v domácích kotlech či společná pravidla pro národní parky. Na druhou stranu usnadnili zástavbu zemědělské půdy, snížili ochranu před hlukem, umožnili rizikovou těžbu ohrožující zdroje pitné vody a komplikují recyklaci komunálních odpadů. Informuje o tom Zelený kruh, který provedl analýzu hlasování poslanců.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1452 | 1453 | 1454 | 1455 | 1456 | .. | 2132 | Další

Online diskuse
Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 01:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

Za postříkání Braniborské brány barvou padly podmíněné tresty
23. dubna 2024 23:20

BERLÍN (ČTK) - Za postříkání Braniborské brány barvou dnes třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110.000 eur (2,8 milionu Kč).
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi
23. dubna 2024 19:03

(ČTK) - Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.
(Celý text)

MŽP: Sedm projektů pro transformaci uhelných regionů čerpá evropské dotace
23. dubna 2024 19:02

PRAHA (ČTK) - Sedm projektů čerpá finanční podporu z evropských peněz v programu Spravedlivá transformace (OPTS), který se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je v něm 39,4 miliardy korun, z toho 31,7 miliardy jde na aktuální výzvy. Odstraňování negativních dopadů odklonu od uhlí se týká v Česku Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kupříkladu v Karviné vznikne ze staré konírny nové komunitní centrum a v Ústeckém kraji budou moderní řemeslné dílny pro vysokoškoláky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) o tom dnes informoval novináře.
(Celý text)

Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou
23. dubna 2024 15:13

() - Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
(Celý text)

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených
23. dubna 2024 13:42

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

Olomoucká přírodověda dostavěla v botanické zahradě novou budovu
23. dubna 2024 10:33

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká přírodovědecká fakulta získá nové zázemí, v botanické zahradě dostavěla budovu s přednáškovým sálem a zimní zahradou. Víceúčelový objekt, jehož stavba vyšla na 31 milionů korun, bude sloužit akademické obci i veřejnosti. Slavnostní otevření včetně doprovodného programu proběhne ve středu 24. dubna, informovala ČTK mluvčí fakulty Šárka Chovancová. Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou začala před třemi roky.
(Celý text)

První spolupráce svého druhu. FlixBus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů
23. dubna 2024 10:08

() - FlixBus nepropojuje pouze velké metropole. Naopak – polovinu destinací, které v Česku obsluhuje, tvoří obce a města do 20 tisíc obyvatel. I regionální centra totiž můžou být centrem rozmanitosti a života pro široké okolí. Podobně to vnímá environmentální společnost Refugium. Místo dopravní sítě ale buduje síť malých přírodních útočišť, takzvaných refugií, kde se může dařit ohroženým druhům zvířat a rostlin, které by jinde nepřežily. Jedno z těchto vzácných útočišť leží u obce Jakubov nedaleko Karlových Varů. FlixBus do obnovy této přírodní lokality investuje milion korun a stal se tak jejím patronem.
(Celý text)

Buky a smrky nakládají s vodou jinak. Ovlivňuje to i zásoby podzemních vod
23. dubna 2024 01:01

(ČTK) - Po kůrovcové kalamitě se mnohdy místo smrků vysázely buky, které jsou více odolné a do české přírody přirozeně patří. Zároveň se umí lépe přizpůsobit klimatické změně než právě smrky, jelikož umí dobře nakládat s vodou v létě. To, jak buky nebo smrky nakládají s vodou a jaký vliv to má na zásoby podzemních vod, řeší tým expertů z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.
(Celý text)

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody
23. dubna 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
(Celý text)

Nástup dubnového sucha přerušily deště a chladnější počasí minulého týdne
23. dubna 2024 00:41

(ČTK) - Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

Indické bažiny před miliony let obýval jeden z největších kdy objevených hadů
22. dubna 2024 18:40

(ČTK) - Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. A stejně jako tito dnešní hadi nebyl jedovatý, ale své oběti dusil svým mocným sevřením. Napsala to agentura Reuters, podle které by se mohlo jednat o největšího kdy objeveného hada.
(Celý text)

Botanik: Cizokrajné rostliny mohou mít problém zvládat nynější noční mrazy
22. dubna 2024 18:37

(ČTK) - Rostliny, které původně do české krajiny patří, jsou na jarní mrazy zvyklé a z dlouhodobého hlediska jim neublíží. Problematické jsou mrazy pro dovezené kontinentální rostliny jako například nyní hojně pěstované okrasné česneky, řekl v rozhovoru s ČTK František Krahulec z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
(Celý text)

Evropský účetní dvůr je ohledně nulových emisí z automobilů v EU opatrný
22. dubna 2024 18:29

LUCEMBURK (ČTK) - Cíl nulových emisí z automobilů je chvályhodný, je ale třeba zajistit aby Evropská unie za tento plán nezaplatila příliš vysokou cenu, jak z hlediska průmyslové nezávislosti Unie, tak pro její občany. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD), který se zabývá kontrolou finančních prostředků Evropské unie.
(Celý text)

V JAR veterináři opět uřezávají nosorožcům rohy, aby je zachránili před pytláky
22. dubna 2024 11:05

PRETORIA (ČTK) - V jihoafrické provincii KwaZulu-Natal začali tento měsíc veterináři uřezávat nosorožcům rohy, aby jim zachránili život před pytláky. Přistoupili k tomu proto, že počet nosorožců zabitých pytláky se v JAR loni zvýšil na 499 oproti předchozímu roku, kdy pytláci zabili 448 těchto ohrožených zvířat právě zejména kvůli jejich rohům. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)

V JAR veterináři opět uřezávají nosorožcům rohy, aby je zachránili před pytláky
22. dubna 2024 11:05

PRETORIA (ČTK) - V jihoafrické provincii KwaZulu-Natal začali tento měsíc veterináři uřezávat nosorožcům rohy, aby jim zachránili život před pytláky. Přistoupili k tomu proto, že počet nosorožců zabitých pytláky se v JAR loni zvýšil na 499 oproti předchozímu roku, kdy pytláci zabili 448 těchto ohrožených zvířat právě zejména kvůli jejich rohům. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2132 | Další