ecomonitor.cz
verze pro tisk
Šumavská rašeliniště a potoky - napravování dávných chyb našich předků
23. března 2016 03:35

PRAHA (NP Šumava) - Až do konce osmdesátých let minulého století docházelo na Šumavě k odvodňování a vysušování mokřadů - a to především kvůli snaze dosáhnout vyšší produkce dřeva, případně kvůli zlepšení půdy pro zemědělství. Jenže tím došlo k poškození značného podílu mokřadů, jen u rašelinišť tvoří tento podíl téměř dvě třetiny jejich celkové plochy na Šumavě. NP Šumava už roky napravuje chyby našich předků.
(Celý text)

Moravskoslezský kraj zastaví příjem žádostí o dotace na kotle
22. března 2016 19:51

FULNEK (ČTK) - Moravskoslezský kraj od středy zastaví příjem žádostí o dotaci na ekologický kotel. Rozhodli o tom krajští radní. Kraj eviduje už více než 4570 žádostí, v nichž obyvatelé regionu požadují dotace v celkové výši 598 milionů korun. Je to o 108 milionů korun více, než měl kraj pro první výzvu k dispozici.
(Celý text)

Kentucky žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu
22. března 2016 18:02

FRANKFORT (ČTK) - Americký stát Kentucky zažaloval německou automobilku Volkswagen kvůli skandálu s měřením emisí. Oznámil to tamní generální prokurátor Andy Beshear. Firma podle něj manipulací s testy emisí porušila zákony o ochraně spotřebitelů. Beshear požaduje, aby firma zaplatila pokutu v řádu milionů dolarů a poskytla odškodné majitelům aut, v nichž je nainstalován software umožňující manipulovat s testy. Podobné žaloby na Volkswagen již dříve podaly čtyři americké státy, uvedla agentura AP.
(Celý text)

V centru Mníšku střelili první prase, série odstřelů pokračuje
22. března 2016 15:00

MNÍŠEK P.B. (ČTK) - V centru Mníšku pod Brdy u Prahy bylo v rámci mimořádné série nočních odstřelů skoleno první divoké prase. Myslivec ho trefil krátce po zahájení akce v pondělí ve 21:00, zbytek stáda se rozprchl, řekl ČTK mluvčí města Miloš Navrátil. Je to poprvé, kdy se v Mníšku střílelo na nehonebních pozemcích. Akce zaměřená na louku Pivovárka uprostřed města pokračuje do pátečního rána.
(Celý text)

V pražské zoo se bude vyrábět papír ze sloního trusu
22. března 2016 14:01

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se bude vyrábět papír ze sloního trusu. Ruční papír z této netradiční suroviny si budou moci vyrobit samotní návštěvníci. Výrobna sloního papíru bude otevřena v pátek při zahájení 85. hlavní sezony, uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
(Celý text)

Na půllitr plzeňského piva je potřeba jeden a půl litru vody
22. března 2016 13:21

PRAHA (Ekolist) - Plzeňský Prazdroj se dlouhodobě snaží o snižování spotřeby vody. Od roku 2010 se spotřeba vody potřebná k výrobě piva snížila o třetinu, uvedla tisková mluvčí pivovaru Judita Urbánková.
(Celý text)

Kutnohorská opozice kritizuje stavbu ekologicky soběstačného domu
22. března 2016 12:48

KUTNÁ HORA (ČTK) - Opozice v Kutné Hoře kritizuje stavbu ekologicky soběstačného domu, kterou chystá ve čtvrti Žižkov občanské sdružení Denemark. Podle opozičních politiků se úředníci k záměru staví vstřícně hlavně proto, že se na projektu podílí starosta Martin Starý (Kutnohorská změna). Kvůli výstavbě budovy z odpadu vznikla i protestní petice. Starosta kritiku odmítá a tvrdí, že svého postavení nezneužil. Poukázal i na to, že už není předsedou, ale jen řadovým členem Denemarku.
(Celý text)

Vyšlo první číslo Pražské evvoluce, nového pražského magazínu o EVVO
22. března 2016 11:20

() - Pražská evvoluce je magazín pro všechny lidi, které zajímá, co se v Praze děje v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO). Své si v něm najde jak laická veřejnost, tak i lidé, kteří se „EVVO“ věnují profesně.
(Celý text)

CHKO Kokořínsko - Máchův kraj zajímá více turistů. I kvůli vlkům
22. března 2016 11:19

MĚLNÍK (ČTK) - Čtyřicet let od vyhlášení oslavila 19. března Chráněná krajinná oblast (CHKO) Kokořínsko. Před dvěma lety se navíc rozrostla o Máchův kraj. Chráněné území láká čím dál více turistů. Důvodem je podle Správy CHKO i potvrzený výskyt vlků. Loni oblast navštívilo minimálně 35 000 návštěvníků.
(Celý text)

Nejlepší adaptační opatření roku 2015 jsou z Moravy a Vysočiny
22. března 2016 11:00

PRAHA (ČTK) - Obnova rašeliniště, využití mokřadů při podnikání v zemědělství, moderní poradenské centrum a alternativní opatření v povodí řeky Moravy - to jsou vítězné projekty soutěže o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu v loňském roce. Do prvního ročníku se dostala téměř třicítka projektů, které řeší negativní dopady teplotních změn na život obyvatel a krajiny. Tři nejlepší pocházely z Moravy a čtvrtý z Vysočiny.
(Celý text)

Ochránci přírody slaví Světový den vody mapováním mokřadů, úklidem a ochranou obojživelníků
22. března 2016 10:24

PRAHA (Ekolist) - Na 22. březen připadá Světový den vody. Jak ho nejlépe oslavit? Vyčištěním studánky, potůčku, koupaliště či říčních břehů od odpadků a nečistot, radí Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Kromě úklidu se ochránci přírody pustili také do stavění zábran ochraňujících táhnoucí obojživelníky před koly automobilů. A dlouhodobě mapují malé a opomíjené mokřady v naší krajině.
(Celý text)

Sloni zabili na východě Indie pět lidí
22. března 2016 09:56

DILLÍ (ČTK) - Celkem pět lidí zabili na dvou místech východní Indie zdivočelí sloni. Způsobili rovněž rozsáhlé materiální škody, informoval server The Indian Express. Při incidentech zahynul i jeden z tlustokožců.
(Celý text)

Přírodu Českého středohoří střeží 40 let ochránci
22. března 2016 08:43

LITOMĚŘICE (ČTK) - Ochrana Českého středohoří za 40 let existence chráněné krajinné oblasti výrazně vzrostla. Díky změně zákonů mohou ochránci zasahovat do podoby plánovaných staveb a bránit devastaci krajiny. Největším problémem jsou představy o exkluzivním, zdaleka viditelném bydlení. ČTK to řekl Petr Kříž z ústeckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Terénní vozidla projedou mokřady na Jihlavsku už na jaře
22. března 2016 07:48

JIHLAVA (ČTK) - Kola terénních aut budou příští víkend rozrývat mokřad v bývalém vojenském areálu Pístov u Jihlavy. Na pořádání pravidelných akcí se s nadšenci pro off-road dohodli ochránci přírody, kteří se o sedmihektarový mokřad starají. Rozrývání půdy podle ochranářů pomáhá řadě rostlin i živočichů. Je potřeba, aby mokřad nezarostl a nestal se z něj les, řekl Jan Dvořák ze spolku Mokřady - ochrana a management pečujícího o mokřad.
(Celý text)

Jak se motýli vyrovnají s městským prostředím v Kuala Lumpur? Špatně
22. března 2016 04:45

PRAHA (Ekolist) - Motýli se řadí mezi živočichy, kteří díky své mobilitě a krátkému životnímu cyklu velmi pohotově reagují na stav okolního životního prostředí. Když jejich biotop zasáhnou nenadálé změny, mohou snadno zmizet. Navždy. Stanovit, v jakém stavu se momentálně nachází populace motýlů hlavní malajské metropole, se nyní pokusil tým entomologů z University Malaya (UM). Výsledky studie publikované v žurnálu Urban Ecosystems mimo jiné varují, že parky neslouží jen jako prostor pro relaxaci lidí, ale také jako důležité útočiště živočichům. Pokud jsou tedy vhodně spravovány. Informoval o tom server ReserchSea.
(Celý text)

O dotaci na výměnu kotle v Praze první den požádalo 18 lidí
21. března 2016 18:51

PRAHA (ČTK) - O dotaci na výměnu kotle v Praze se za první den, kdy bylo možné podávat žádosti, přihlásilo 18 lidí. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Několik zájemců čekalo s dokumenty před magistrátem už od nedělního večera s kempinkovými křesílky a dekami, před otevřením podatelny jich ve frontě byly zhruba dvě desítky. Zájem tak byl výrazně menší než v jiných krajích, kde na podání žádosti čekaly i stovky lidí. Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím hlavního města v Praze rozdělí 23,7 milionu korun, dostane se zhruba na 160 žadatelů.
(Celý text)

Chropyně na Kroměřížsku bude mít nový park u hřbitova
21. března 2016 15:28

CHROPYNĚ (ČTK) - Radnice v Chropyni na Kroměřížsku plánuje úpravu prostor u hřbitova, kde by měl ještě letos vzniknout nový park. Město chce na jeho zřízení získat peníze z evropských fondů, řekla ČTK starostka Věra Sigmundová (ČSSD).
(Celý text)

Velký bariérový útes ztrácí barvu, což značí odumírání korálů
21. března 2016 14:49

SYDNEY (ČTK) - Části Velkého bariérového útesu trpí největším blednutím korálů za 15 let. Ztráta barvy korálů signalizuje podle odborníků obecně jejich postupný úhyn. V severních oblastech útesu je postiženo až 50 procent korálů, uvedly podle agentury DPA australské úřady, které z tohoto důvodu vyhlásily v severních lokalitách nejvyšší stupeň ohrožení této vzácné přírodní památky.
(Celý text)

Greenpeace a německý úřad se neshodly kvůli datům z testů aut
21. března 2016 13:14

BERLÍN (ČTK) - Ekologická organizace Greenpeace a německý úřad pro motorová vozidla KBA se nepohodly kvůli údajům z automobilových testů. Greenpeace má prý k dispozici seznam sestavený tímto regulátorem, podle kterého dva vozy od Daimleru a Opelu nesplňovaly emisní normy. Podle regulátora však jde pouze úvodní měření. Případ podle agentury Reuters poukazuje na napětí ohledně automobilových emisí v důsledku emisního skandálu německého Volkswagenu.
(Celý text)

Na střeše pražského magistrátu budou včelí úly
21. března 2016 12:40

PRAHA (ČTK) - Na střeše historické budovy pražského magistrátu budou včelí úly. Chovatel získá smlouvu na dobu neurčitou. Vyčleněno bude mít šest metrů čtverečních střechy. Vyplývá to ze záměru, který magistrát zveřejnil na úřední desce. V Praze je řada netradičních míst, kde se mohou lidé se včelstvy setkat. Podle odborníků se medonosnému hmyzu v prostředí města daří.
(Celý text)

Na střeše pražského magistrátu budou včelí úly
21. března 2016 12:40

PRAHA (ČTK) - Na střeše historické budovy pražského magistrátu budou včelí úly. Chovatel získá smlouvu na dobu neurčitou. Vyčleněno bude mít šest metrů čtverečních střechy. Vyplývá to ze záměru, který magistrát zveřejnil na úřední desce. V Praze je řada netradičních míst, kde se mohou lidé se včelstvy setkat. Podle odborníků se medonosnému hmyzu v prostředí města daří.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1476 | 1477 | 1478 | 1479 | 1480 | .. | 2139 | Další

Online diskuse
Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další