ecomonitor.cz
verze pro tisk
Čína zakázala prodej volně žijících zvířat
27. ledna 2020 00:30

(ČTK) - Čína včera oznámila dočasný zákaz prodeje volně žijících zvířat jako další z preventivních opatření, jejichž cílem je zastavit šíření nového typu koronaviru. Podle čínských úřadů je původcem viru patrně divoká zvěř, která se nelegálně prodávala na tržnici s mořskými produkty ve Wu-chanu. Nemoci dosud podlehlo 56 lidí a potvrzených případů nákazy je nejen v Číně celkem přes 2000.
(Celý text)

Netopýrům se v jeskyni Na Turoldu líbí, přezimuje jich tam více
27. ledna 2020 00:24

MIKULOV (ČTK) - Přezimujících netopýrů v jeskyni Na Turoldu u Mikulova na Břeclavsku poslední roky přibývá, letos v polovině ledna jich odborníci napočítali asi 640. Ještě loni jich bylo kolem 600. Jde především o vrápence malé, ale také o netopýry brvité, řekl vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Kmet.
(Celý text)

Z horního zákona možná zmizí pětiletá fixace poplatků za těžbu
27. ledna 2020 00:22

PRAHA (ČTK) - Z horního zákona možná zmizí ustanovení, které znemožňuje vládě po dobu pěti let měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. Předpokládá to vládní novela, kterou v pátečním úvodním kole podpořila Sněmovna. Předlohou se budou zabývat hned čtyři výbory v čele s hospodářským.
(Celý text)

Hasiči na Přerovsku zachránili srnky uvízlé na zamrzlém rybníku
27. ledna 2020 00:20

PŘEROV (ČTK) - Dvě srny uvízlé na zamrzlých rybnících u Tovačova na Přerovsku zachránili postupně v neděli večer hasiči. K prvnímu případu bezmocného zvířete se vydali na člunech, prosekat se k zaklíněné srnce museli ledovou krustou. Sotva skončili jeden zásah a zvíře dostali do bezpečí, vydali se k podobnému zásahu k vedlejšímu rybníku, řekl dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.
(Celý text)

Podpora Thunbergové od manželky ministra Mnuchina trvala krátce
27. ledna 2020 00:19

(ČTK) - Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou. Na instagramu v sobotu napsala, že souhlasí s tím, za co sedmnáctiletá Švédka bojuje. Jak informovala stanice CNN, vzkaz tam vydržel jenom několik minut, než byl smazán. Mnuchin předtím Thunbergové doporučil, aby nejprve vystudovala ekonomii a pak poučovala ostatní.
(Celý text)

Průzkum: Proti encefalitidě bylo očkováno loni 29 procent Čechů
27. ledna 2020 00:17

PRAHA (ČTK) - Proti klíšťové encefalitidě bylo v loňském roce podle průzkumu společnosti Ipsos očkováno asi 29 procent Čechů. Mezi mladými dospělými se chrání každý druhý, u starších 55 let každý pátý. Nemoc má ve vyšším věku horší průběh. Podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) by bylo výhodnější, kdyby byla vakcína hrazená ze zdravotního pojištění, uvedl to v pátek v tiskové zprávě. V současné době si ji musí lidé zaplatit, část ceny jim poté na vyžádání vrátí zdravotní pojišťovna.
(Celý text)

Na pomoc Austrálii lidé do sbírky Zoo Praha poslali 13,5 milion Kč
27. ledna 2020 00:15

PRAHA (ČTK) - Na pomoc Austrálii postižené požáry lidé do sbírky, kterou vyhlásila Zoo Praha, k pátku poslali bezmála 13,5 milionu korun, tedy zhruba 840.000 australských dolarů. Aktuální částku včera zveřejnil ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek, zástupci hlavního města a australského konzulátu v Praze. První statisíce dolarů už zoologická zahrada do Austrálie poslala.
(Celý text)

Sloni utekli z cirkusu - přímo do závějí v ruském městě
27. ledna 2020 00:12

JEKATĚRINBURG (ČTK) - O Rusku se říká, že tam lze na ulici potkat medvěda - ale obyvatelé Jekatěrinburgu se takto mohli seznámit i se dvěma slony. Bylo to sice jen nakrátko, ale zcela zdarma, povšimla si včera agentura AP čtvrtečního útěku dvou slonů z cirkusu do zasněžených ulic uralské metropole.
(Celý text)

Úřad: Dva modely značek Jeep a Suzuki porušují emisní pravidla EU
27. ledna 2020 00:10

AMSTERODAM (ČTK) - Automobily Jeep Grand Cherokee italsko-americké společnosti Fiat Chrysler a vozy Vitara japonské firmy Suzuki porušují emisní pravidla Evropské unie. Uvedl to minulý týden nizozemský úřad pro silniční dopravu (RDW). Podle agentury Reuters také sdělil, že automobily musejí projít úpravou, jinak budou v Evropě čelit zákazu prodeje.
(Celý text)

Mobilní aplikace umí rozpoznávat houby a mapovat je
26. ledna 2020 07:32

PLZEŇ (ČTK) - Student Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU) Lukáš Picek se podílel na vývoji mobilní aplikace Svampeatlas, která umí rozpoznávat houby, mapovat je a sdílet souřadnice s ostatními uživateli. Aplikace je výstupem stejnojmenného projektu s dánskými kolegy z kodaňské university, dokáže rozpoznat 1400 druhů hub. V Dánsku, pro které vznikla, se díky ní a jejím uživatelům dokonce podařilo zachytit i vzácné druhy, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.
(Celý text)

Rakouští vědci přišli na to, jak recyklovat textil. Bavlnu rozpustí a polyster znovu použijí
26. ledna 2020 04:44

PRAHA (Ekolist) - Evropané ročně vyhodí pět milionů tun textilu. Vědci z rakouských univerzit proto společně vyvinuli způsob, jak efektivně recyklovat smíšené textilie. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
(Celý text)

Na Galapágách vypustí želvího samce, který zachránil vlastní druh
26. ledna 2020 00:47

(ČTK) - V tichomořském souostroví Galapágy bude do volné přírody vypuštěn samec želvy sloní, jehož legendární libido pomohlo zachránit vlastní poddruh před vyhynutím. S odvoláním na správu Galapážského národního parku o tom informoval server BBC.
(Celý text)

V Přerově se na krmítku objevila vzácně zbarvená sýkora
25. ledna 2020 00:50

PŘEROV (ČTK) - Na raritně zbarvenou sýkoru narazil jeden z ochránců přírody v Přerově v oblasti místní Laguny. Neobvyklá barva zaskočila i ornitology, neboť takto zbarvenou sýkoru modřinku ještě nikdy neviděli. Pták, který byl na krmítku, má podle nich vzácnou pigmentovou vadu - melanismus, při níž na rozdíl od albinismu převládají tmavé barvy. Na přerovském krmítku se sýkora zdržela pouze jeden den, podle ornitologů je na tahu. Informoval o tom místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
(Celý text)

Thajský premiér vyzval obyvatele Bangkoku, aby se méně sprchovali
25. ledna 2020 00:20

BANGKOK (ČTK) - Do zdrojů pitné vody v thajské metropoli Bangkoku proniká kvůli stoupající hladině oceánu a dlouhotrvajícímu suchu stále více mořské vody. Thajské úřady proto musí do některých čtvrtí dovážet pitnou vodu v cisternách a premiér Prajutch Čan-Oča předminulý týden občany vyzval, aby vodu šetřili tím, že se budou méně sprchovat. Informaci přinesla agentura Reuters.
(Celý text)

Kvůli továrně na baterie a elektromobily Tesla má padnout německá přírodní rezervace
24. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Když se kácí les, létají třísky. A když společnost Tesla staví svou továrnu, kácí se les. Proti této posloupnosti však v Německu, v Grünheide, na dohled od Berlína, protestují místní občané. Nelíbí se jim, že by nová Gigafactory měla nahradit starou přírodní rezervaci. Píše o tom BussinesInsider.
(Celý text)

Moderní technika odhalila letitou záhadu tygřího zbarvení
24. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ochrana přírody) - Na první pohled nápadné zbarvení tygra zaujalo již antické přírodovědce, kteří tyto šelmy znali ze zápasů v cirku. Podle vžitých názorů funguje zdánlivě dobře viditelné pruhování v husté vegetaci, navíc plné stínů, jako dokonalé maskování. Základní zbarvení a tmavé pruhy na srsti tygra ussurijského (P. t. altaica) podle pozorování v terénu při rychlejším pohybu zvířete i v otevřené krajině splývají a vytvářejí dojem hnědavě šedé hmoty do značné míry se ztrácející v okolním prostředí: silueta šelmy se tak pro případné pozorovatele zcela rozostří. Obdobné rozčlenění obrysů těla do okolí označujeme jako disruptivní zbarvení neboli somatolýzu. Jiní badatelé zase tvrdí, že tygří zbarvení má přesně opačnou, a to vnitrodruhovou funkci: upozorňuje určitého příslušníka druhu na to, že se ocitl v teritoriu jiného. Tygři na rozdíl od lvů nevytvářejí smečky, ale většinu roku žijí samotářsky.
(Celý text)

Sedlák: Možnost zásahu proti hrabošům přichází na poslední chvíli
24. ledna 2020 00:30

TĚŠETICE (ČTK) - Možnost rozhazovat jed proti hrabošům na pole, a ne povinnost vkládat jej pouze do nor přichází podle předsedy zemědělského podniku Pomona Těšetice ze Znojemska Iva Pokorného na poslední chvíli. Přesné podmínky aplikace rodenticidu mají být jasné do konce února, a to považuje za nejvyšší čas, řekl. Plošné užití může podle něj leccos zachránit, odhaduje ale, že některým škodám v letošním roce už nebude možné zabránit.
(Celý text)

Merkelová v Davosu: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití
24. ledna 2020 00:26

DAVOS (ČTK) - Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to včera řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Velké naděje vkládá předsedkyně německé vlády v oblasti ochrany životního prostředí do spolupráce s Čínou. Dodržení klimatických cílů, které si stanovila EU, bude podle Merkelové vyžadovat transformaci gigantických rozměrů.
(Celý text)

Aktivisté vyjádřili solidaritu s Austrálií, zkritizovali politiky
24. ledna 2020 00:23

PRAHA (ČTK) - Více než tři desítky ekologických aktivistů včera dorazily na náměstí Republiky v Praze. Akce, kterou organizovala hnutí Fridays For Future (FFF) a Limity jsme my a organizace Greenpeace, měla vyjádřit solidaritu s obyvateli Austrálie sužované rozsáhlými požáry. Účatníci také kritizovali chování australské vlády. Protest zakončili před australským konzulátem v Klimentské ulici.
(Celý text)

Svaz vítá rozhodnutí o hraboších, způsobili škody za 2 miliardy
24. ledna 2020 00:20

PRAHA (ČTK) - Zemědělský svaz ČR uvítal, že stát povolí hubit přemnožené hraboše rozhazováním jedu na pole. Zda není na zastavení hlodavčí kalamity už příliš pozdě, se podle předsedy svazu Martina Pýchy teprve zjistí, řekl včera na tiskové konferenci. Zdokumentované škody podle něj už dosáhly 1,7 miliardy korun. Protože je ne všichni zemědělci hlásí, reálné poškození přesáhlo podle něj dvě miliardy. Hraboš se podle svazu už rozšířil z Moravy také do Čech, zasažené plochy představují kolem 150.000 hektarů.
(Celý text)

Svaz vítá rozhodnutí o hraboších, způsobili škody za 2 miliardy
24. ledna 2020 00:20

PRAHA (ČTK) - Zemědělský svaz ČR uvítal, že stát povolí hubit přemnožené hraboše rozhazováním jedu na pole. Zda není na zastavení hlodavčí kalamity už příliš pozdě, se podle předsedy svazu Martina Pýchy teprve zjistí, řekl včera na tiskové konferenci. Zdokumentované škody podle něj už dosáhly 1,7 miliardy korun. Protože je ne všichni zemědělci hlásí, reálné poškození přesáhlo podle něj dvě miliardy. Hraboš se podle svazu už rozšířil z Moravy také do Čech, zasažené plochy představují kolem 150.000 hektarů.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 903 | 904 | 905 | 906 | 907 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další