ecomonitor.cz
verze pro tisk
V Brně bude pokračovat sběr věcí vyrobených před rokem 1989
3. ledna 2020 00:08

BRNO; (ČTK) - Brno bude nadále spolupracovat s provozovatelem sběrných středisek nazvaných Retro-Use pro sběr a opětovné použití historických věcí vyrobených především před rokem 1989. V tiskové zprávě to uvedla Zuzana Gregorová z brněnského magistrátu. Město se společností Amerfo spolupracuje čtvrtým rokem, smlouvu prodloužilo na dobu neurčitou. Firma zajišťuje dvě střediska ve Francouzské a Husově ulici.
(Celý text)

Nové číslo časopisu Ochrana přírody: vliv krajníků v ochraně dřevin
2. ledna 2020 15:48

() - Prosincovou Ochranu přírody otvířá úvodník Michala V. Marka, ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který mimo jiné konstatuje, že změna klimatu zásadně mění naše pozemské bytí.
(Celý text)

Vánoční stromky Pražanů poputují do kompostáren a spalovny
2. ledna 2020 09:12

PRAHA (ČTK) - Vánoční stromky, které Pražané odloží u popelnic, odvezou popeláři do kompostáren, případně malešické spalovny. Dříve si je podle mluvčího Pražských služeb Radima Many přebíral zpracovatel dřeva, uvedl na dotaz novinářů. Suché vánoční stromky budou popeláři odvážet v lednu i únoru. Počítají, že jich svezou přibližně stejně jako v předchozích letech, tedy zhruba 300.000.
(Celý text)

Za svět zelenější? Stromy mají v přírodě své místo. Ale ne všude
2. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Odložte prosím rýče a krumpáče. Studie, kterou nám letos v červenci představili švýcarští badatelé prostřednictvím žurnálu Nature, rozhodně patřila mezi nejdiskutovanější témata roku. Odhalovala totiž potenciál klimatické obnovy, který se skrývá v celoplanetární výsadbě stromů a mnoho lidí učinilo z jejích závěrů svůj program do budoucích let. Nature World News nám teď vysvětluje, proč to není úplně šťastný nápad.
(Celý text)

Ve věku 57 let zemřela Fausta, nejstarší nosorožec černý na světě
2. ledna 2020 00:40

DODOMA (ČTK) - Ve věku 57 let zemřela samice nosorožce černého Fausta, jež byla považována za nejdéle žijící zástupkyni tohoto druhu. V sobotu to podle agentury AFP oznámili činitelé tanzanského národního parku Ngorongoro, kde zvíře volně žilo po většinu svého života.
(Celý text)

Národní park Podyjí má od včerejška čtyři zóny ochrany místo tří
2. ledna 2020 00:35

ZNOJMO (ČTK) - Národní park Podyjí má od včerejška čtyři zóny ochrany místo dosavadních tří. Změna takzvané zonace v parku vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017, platí pro všechny čtyři české národní parky. Počínaje včerejškem se mění zóny i v NP České Švýcarsko. U zbylých dvou národních parků, tedy u NP Šumava a Krkonošského národního parku, ještě nebyly vydány potřebné vyhlášky.
(Celý text)

Velká belgická města zakázala vjezd starším dieselovým vozům
2. ledna 2020 00:28

(ČTK) - Velká belgická města zakázala vjezd starším dieselovým vozům, uvedla dnes belgická rozhlasová stanice BRF. Do Bruselu, Antverp a Gentu nemohou od začátku letošního roku moct vjíždět auta, která nesplňují vyšší emisní normu než Euro 3, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Kašperským Horám se vinou kůrovce výrazně sníží rozpočtové příjmy
2. ledna 2020 00:25

KAŠPERSKÉ HORY (ČTK) - Kašperské Hory, třetí největší vlastník městských lesů v ČR, budou mít příští rok vinou kůrovcové kalamity výrazně nižší rozpočtové příjmy. Zatímco v minulých letech zajišťovaly lesy zhruba čtvrtinu, příští rok to bude kvůli velmi nízkým cenám dřeva výrazně méně, řekla starostka Bohuslava Bernardová (BEZPP, SNK Nové Kašperské Hory). Dřevo leží v lesích a nikdo ho nechce.
(Celý text)

Ekologové kritizují změnu majitele elektrárny Počerady
2. ledna 2020 00:22

PRAHA (ČTK) - Ekologové považují změnu majitele hnědouhelné elektrárny Počerady od roku 2024 za nezodpovědnou, skupina Sev.en Energy ji podle nich bude chtít provozovat dlouhodobě. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě poté, co společnost ČEZ, dosavadní majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. Minoritní akcionář a kritik současného vedení ČEZ Michal Šnobr kritizoval to, že ČEZ za elektrárnu od konkurence obdrží pouze dvě miliardy korun.
(Celý text)

Halda Heřmanice nezhoršuje významně ovzduší, vyplývá z hodnocení
2. ledna 2020 00:20

OSTRAVA (ČTK) - Halda v Ostravě-Heřmanicích ani její sanace ve městě nijak významně nezhoršují ovzduší ani zdravotní rizika. Vyplývá to z odborného hodnocení, které si nechal zpracovat státní podnik Diamo, jenž má na starosti zahlazování následků hornické činnosti. Sdělila to mluvčí Diama Jana Dronská. Heřmanická halda patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji.
(Celý text)

Od včerejška musí obce zajistit místo na třídění jedlých olejů
2. ledna 2020 00:18

(ČTK) - Ode včerejška by se měl zlepšit sběr jedlých olejů a tuků. Obce musí od Nového roku celoročně zajistit místa, kam tento odpad budou moci občané odkládat. Musí buď přistavit speciální kontejnery, anebo umožnit třídění ve sběrných dvorech.
(Celý text)

Kvůli kůrovci lze některé druhy spárkaté zvěře lovit déle
2. ledna 2020 00:15

PRAHA (ČTK) - Myslivci mohou od včerejška lovit některé druhy zvěře více dní v roce než dosud. Úprava doby lovu se týká jelenů evropských, siků japonských, daňků, muflonů, srnců a kamzíků. Důvodem je snaha pomoci obnově lesů po kůrovcové kalamitě, zvířata okusují sazenice nově vysázených stromů.
(Celý text)

Od včerejška musí být psi starší než čtvrt roku být očipovaní
2. ledna 2020 00:13

(ČTK) - Od včerejška musí být všichni psi starší tří měsíců očipovaní, jinak majitelům hrozí pokuta až 20.000 korun. Zavádí to novela veterinárního zákona. Centrální registr psů však zatím neexistuje, vznikne až od roku 2022. Prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Radka Vaňousová v druhé polovině prosince řekla, že je očipováno kolem 70 procent psů. Veterináři zájem majitelů psů očekávají i v lednu.
(Celý text)

Pratuři z Milovic pocestují na Josefovské louky, zubři do rezervace u Rokycan
1. ledna 2020 00:47

PRAHA (Ekolist) - Do nové lokality se v polovině ledna vydají pratuři odchovaní v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice. Stanou se novými obyvateli Ptačího parku Josefovské louky, kde budou spásáním křovin i rostlin a rozdupáváním podmáčených luk pomáhat s vytvářením vhodných podmínek pro mokřadní a luční ptáky.
(Celý text)

Vědci: DNA může pomoci rozklíčovat délku života vyhynulých druhů
1. ledna 2020 00:45

CANBERRA (ČTK) - Australští vědci propočítali průměrnou délku života vyhynulých druhů včetně předchůdců moderních lidí na základě analýzy části jejich DNA. Naši vyhynulí příbuzní neandrtálci se podle jejich odhadů dožívali zhruba 38 let. Mamut srstnatý se naproti tomu mohl dožít i 60 let. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
(Celý text)

Suchem sužované Polsko hledá způsob, jak mu čelit
1. ledna 2020 00:30

(ČTK) - Polsko za poslední dva roky zažilo sucho, kvůli němuž klesly výnosy z polí a lidem vyschly vodovodní kohoutky. Nyní země hledá způsoby, jak situaci čelit ještě před tím, než podle odborníků opravdu pocítí změny klimatu a vše se dál zhorší, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Centrální registr psů vznikne od roku 2022
1. ledna 2020 00:10

(ČTK) - Centrální registr psů vznikne od roku 2022. Zavádí to novela veterinárního zákona, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Ministerstvo zemědělství již dříve odhadlo náklady na jeho vytvoření na 50 až 60 milionů korun. Novela už od ledna 2020 zavádí povinnost nechat očipovat psa nejpozději do tří měsíců jeho věku, jinak bude majitelům hrozit pokuta až 20.000 korun.
(Celý text)

Francie zakázala neonikotinoidy před šesti lety. Opylovače zabíjí pořád
31. prosince 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - V roce 2013 EU přistoupila na zákaz používání tří chemických insekticidů na bázi neonikotinoidů u zemědělských kvetoucích rostlin a od roku 2018 jej plošně rozšířila na veškeré použití. Mohlo by se tedy zdát, že za uplynulá léta už mohla obdělávaná pole „vyčpět“ a být zase čistá. Monitoring ale potvrdil opak. Píše o tom ScienceDaily.
(Celý text)

Od začátku roku vejde v platnost několik vyhlášek Ministerstva životního prostředí
31. prosince 2019 00:42

(ČTK) - Obce budou nově od 1. ledna podle vyhlášky ministerstva životního prostředí (MŽP) povinně zajišťovat celoroční svoz použitých jedlých olejů a tuků. Zpřísní se také požadavky na stálé spalovací zdroje, protože vstoupí v účinnost požadavky takzvaného ekodesignu, což je soubor požadavků, které musí výrobce nebo dovozce dodržet při uvedení výrobku spojeného se spotřebou energie na evropský trh. Účinné budou od 1. ledna též vyhlášky, jež nově člení národní parky České Švýcarsko a Podyjí do čtyř zón. Na dotaz novinářů o tom informovalo tiskové oddělení MŽP.
(Celý text)

Palírna Jim Beam dostala pokutu 600.000 USD za uhynulé ryby
31. prosince 2019 00:35

(ČTK) - Palírna Jim Beam v americkém státě Kentucky dostala pokutu 600.000 dolarů (13,7 milionu Kč) za tisíce ryb, které zabila pálenka uniklá ze skladu při požáru. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní tisk. Majitel palírny, společnost Beam Suntory, také nahradí 112.000 dolarů státnímu úřadu za sanaci škod.
(Celý text)

Palírna Jim Beam dostala pokutu 600.000 USD za uhynulé ryby
31. prosince 2019 00:35

(ČTK) - Palírna Jim Beam v americkém státě Kentucky dostala pokutu 600.000 dolarů (13,7 milionu Kč) za tisíce ryb, které zabila pálenka uniklá ze skladu při požáru. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní tisk. Majitel palírny, společnost Beam Suntory, také nahradí 112.000 dolarů státnímu úřadu za sanaci škod.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 912 | 913 | 914 | 915 | 916 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další