ecomonitor.cz
verze pro tisk
Den za obnovu lesa přilákal po celé ČR 31.000 dobrovolníků
21. října 2019 00:12

KOMORNÍ HRÁDEK (ČTK) - Zhruba 31.000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhali s obnovou lesů poničených kůrovcem a seznamovali se s budoucí podobou českých lesů, které mají mít jiný charakter a druhovou skladbu než současné porosty. Státní podnik Lesy ČR akci pořádal v každém regionu vyjma Prahy, v Jihočeském kraji se konala na dvou místech. Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové účastníci během soboty vysadili stovky tisíc stromků.
(Celý text)

Sousední parky Šumava a Bavorský les pět let spolupracují
21. října 2019 00:10

ŽELEZNÁ RUDA (ČTK) - Sousední národní parky Šumava a Bavorský les už pět let intenzivně spolupracují. Mají společné projekty, vyměňují si zkušenosti i strážce. Parky si dnes rozumí jako nikdy předtím, což pomáhá sousedským vztahům i turismu, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kooperují v odborné rovině, v rozvojových projektech i v propagaci.
(Celý text)

Severočeská vodárenská postaví v Příšovicích novou čističku
21. října 2019 00:07

PŘÍŠOVICE (ČTK) - Severočeská vodárenská společnost (SVS) postaví v Příšovicích na Liberecku novou čistírnu odpadních vod. Ta současná, která je v provozu od roku 1985, je ve špatném technickém stavu a potřebám nestačí. Práce na nové čistírně by měly začít tento týden, řekl mluvčí SVS Mario Böhme. Dodavatelem čistírny je společnost VHS stavby, projekt za 43 milionů korun by měl být hotový v listopadu příštího roku.
(Celý text)

Vojenské lesy a statky vrátily do šumavských lesů splavovací nádrž, bude zadržovat vodu v krajině
20. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Před sto lety sloužil jako zásobník vody pro plavení dříví na řece Blanici, nyní bude obnovený rybník na Pucheřském potoce na Šumavě především zadržovat vodu pro okolní lesy a zvěř. A také by měl zlepšit podmínky pro největší populaci kriticky ohrožené perlorodky říční ve střední Evropě, která v jeho povodí žije. Obnovu Puchárenský rybníka v minulých dnech dokončily Vojenské lesy a statky a v těchto dnech historické vodní dílo, které se vrátilo do šumavské krajiny, začínají napouštět.
(Celý text)

Evropská agentura pro životní prostředí: Špinavý vzduch může v EU za 400.000 předčasných úmrtí
20. října 2019 00:50

(ČTK) - Špinavé ovzduší bylo v roce 2016 v Evropě příčinou 400.000 předčasných úmrtí, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), na kterou se ve středu odvolala agentura Reuters. Novější data nejsou k dispozici. Téměř každý Evropan, který bydlí ve městě, je navíc vystaven úrovni znečištění, která přesahuje příslušné limity.
(Celý text)

Madridská radnice se chystá vyhubit v parcích papoušky mniší
20. října 2019 00:30

MADRID (ČTK) - Madridská radnice vyvolala v těchto dnech žhavou debatu záměrem vyhubit v městských parcích na 12.000 mníšků šedých - papoušků, kteří podle radních představují riziko pro bezpečnost obyvatel a ohrožují původní druhy ptactva, včetně vrabců. Na vyhubení zářivě zelenožlutých papoušků, jejichž počet se ve španělské metropoli za poslední tři roky zvýšil zhruba o třetinu, hodlá radnice vynaložit 100.000 eur (2,6 milionu Kč). Plán, který chce radnice realizovat napřesrok, kritizují ochránci zvířat.
(Celý text)

Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu. Občané, kteří třídí bioodpad, ušetří
19. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 % směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce rostlinný bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na pondělním zasedání souhlasila se zněním vyhlášky, která upravuje ceny za svoz komunálního odpadu a rozšiřuje službu svozu bioodpadu rostlinného původu.
(Celý text)

Ve španělských horách se medvědům už dnes daří dobře
19. října 2019 00:50

(ČTK) - Úsvit sotva osvětluje vrcholky, ale desítka nadšenců už pozoruje, jestli se na svazích Kantaberského pohoří v severním Španělsku objeví medvěd. Tato zvířata tu znovu začínají žít poté, co téměř vymizela, píše agentura AFP.
(Celý text)

Zemřel bývalý ministr ochrany životního prostředí Jan Szyszko
19. října 2019 00:30

(ČTK) - Bývalý polský ministr životního prostředí Jan Szyszko, který svého času povolil rozsáhlé kácení v jednom z posledních nedotčených pralesů v Evropě, minulý týden náhle zemřel ve věku 75 let. Oznámil to polský prezident Andrzej Duda.
(Celý text)

Studánka „U cesty“ zpříjemní cestu na hrad Radyně
18. října 2019 14:42

PRAHA (ČSOP) - Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Spálené Poříčí obnovila díky programu NET4GAS Blíž přírodě studánku „U cesty“, nacházející se u velmi vyhledávané turistické trasy na hrad Radyně na Plzeňsku. V rámci tohoto programu už se tak podařilo podobným způsobem obnovit a zastřešit již 10 studánek napříč Českou republikou.
(Celý text)

Elektromobily už máme, ale fosilní paliva budeme potřebovat ještě dlouho
18. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Způsob, jakým přepravujeme lidi nebo zboží na větší vzdálenosti, si pořádnou inovaci jistě zaslouží. Aby ne, transportní sektor je odpovědný za více než 14 % globálních emisích oxidu uhličitého. Zapomínat bychom ale neměli na to, že ani elektromobilita není samospasitelným řešením a nějakou modifikovanou formu fosilních paliv budeme ještě opravdu dlouhou dobu potřebovat. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Začala druhá část summitu EU, jednat se bude o rozpočtu i klimatu
18. října 2019 00:27

BRUSEL (ČTK) - S hodinovým zpožděním dnes začala druhá část dvoudenního summitu zemí Evropské unie v Bruselu. Na programu dnešního jednání, kterého se účastní i předsedkyně budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová, je mimo jiné debata o víceletém rozpočtu EU či o strategických prioritách na příštích pět let. Prezidenti a premiéři zemí evropské sedmadvacítky budou hovořit také o boji s klimatickými změnami.
(Celý text)

BASF chce postavit petrochemičku v Indii na obnovitelnou energii
18. října 2019 00:20

(ČTK) - Německý chemický koncern BASF plánuje zbudovat s partnery petrochemický závod v Indii za čtyři miliardy dolarů (92,4 miliardy Kč), která bude jako první na světě poháněna obnovitelnou energií. Informovala o tom včera agentura Reuters s odvoláním na prohlášení koncernu.
(Celý text)

ČEZ a Sev.en EC: Elektrárny nepřekračují imisní limity
18. října 2019 00:19

PRAHA (ČTK) - Energetické společnosti ČEZ ani Sev.en EC u žádných znečišťujících látek nepřekračují imisní limity. Obě společnosti to uvedly v reakci pro novináře na žebříčky za rok 2018, které čerpají z dat Integrovaného registru znečišťování a které v úterý prezentovala organizace Arnika. Podle ekologů Elektrárna Chvaletice, která patří pod Sev.en EC, loni výrazně zvýšila emise rakovinotvorných látek, skleníkových plynů a rtuti. Elektrárny ČEZ - Počerady, Prunéřov a Tušimice - pak vypustily do ovzduší nejvíce skleníkových plynů. Počerady a Prunéřov jsou také v čele ohledně vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy.
(Celý text)

Nebezpečné chemické látky v Berounce připluly do středních Čech
18. října 2019 00:17

ROZTOKY (ČTK) - Nebezpečné chemické látky, které minulý týden unikly do vody v Klatovech, připluly v Berounce do středních Čech. Včera ráno je monitoring zachytil v Roztokách, v pátek zřejmě dorazí do Berouna, informovalo včera na svém webu středočeské hejtmanství. Látky se do vody dostaly minulý týden z výrobní firmy v Klatovech, nejprve do Drnového potoka a postupně pak do Úhlavy a do Berounky.
(Celý text)

Německo kvůli klimatu zdraží letenky a zlevní lístky na vlak
18. října 2019 00:15

(ČTK) - Německá vláda ve středu schválila kroky, které tvoří důležitou část jejího programu ochrany klimatu. Má se zvýšit například zdanění letenek, jízdenky na vlak mají naopak zlevnit, informovala agentura DPA o opatřeních, která by ještě do Vánoc měl potvrdit parlament. Svým balíčkem opatření na ochranu klimatu, schváleným už před týdnem, chce spolková vláda docílit splnění ambiciózních klimatických cílů, které si předsevzala k roku 2030.
(Celý text)

Na citlivé komodity má jít 3,3 miliardy korun, méně na telata, více na řepu
18. října 2019 00:15

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství snížilo meziročně sazby dotací na masná telata o zhruba 600 Kč na velkou dobytčí jednotku, tedy 500 kilogramů živé váhy. Naopak více peněz získají pěstitelé cukrovky. Vyplývá to z nastavení sazeb na tzv. citlivé komodity, ze kterých letos zemědělci, stejně jako loni, získají 3,3 miliardy korun. O sazbách evropských dotací včera úřad informoval v tiskové zprávě.
(Celý text)

V Čertově rokli na Lesné je kůrovec, město plánuje nové stromy
18. října 2019 00:12

(ČTK) - V Čertově rokli v brněnské čtvrti Lesná se chystá výsadba stromů a další vegetace, která zlepší vsakování vody do půdy. Jehličnany v rekreačním areálu uprostřed sídliště napadl kůrovec. Brněnští radní navrhli poskytnout městské části Brno-sever 1,2 milionu korun. Zastupitelé o přidělení peněz rozhodnou v listopadu, uvedl v tiskové zprávě brněnský magistrát.
(Celý text)

Vlekaři z Bílé mají zaplatit dvě pokuty za odběr vody z potoka
18. října 2019 00:10

(ČTK) - Provozovatel vleků v Bílé na Frýdecko-Místecku společnost Ski Bílá Služby dostal od České inspekce životního prostředí dvě pokuty ve výši přes 500.000 korun za údajně nelegální odběr vody z potoka Bílá. Vodu používal na zasněžování sjezdovek. Řekla to mluvčí inspekce Jana Jandová. Provozovatel střediska Jaroslav Vrzgula s pokutou nesouhlasí. Tvrdí, že se jednalo pouze o administrativní pochybení.
(Celý text)

Sanace haldy Heřmanice neohrožuje ovzduší, ukázalo měření
18. října 2019 00:06

OSTRAVA (ČTK) - Při sanaci haldy v Ostravě-Heřmanicích, jež patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji, nejsou překračovány limity pro znečištění ovzduší nebo hodnoty, které jsou ve městě obvyklé. Vyplývá to z mimořádného měření, které zadal státní podnik Diamo, jenž má na starosti zahlazování následků hornické činnosti. Výsledky potvrzuje i pravidelný monitoring škodlivin. Včera to sdělila mluvčí Diama Jana Dronská. Měření provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě.
(Celý text)

Sanace haldy Heřmanice neohrožuje ovzduší, ukázalo měření
18. října 2019 00:06

OSTRAVA (ČTK) - Při sanaci haldy v Ostravě-Heřmanicích, jež patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji, nejsou překračovány limity pro znečištění ovzduší nebo hodnoty, které jsou ve městě obvyklé. Vyplývá to z mimořádného měření, které zadal státní podnik Diamo, jenž má na starosti zahlazování následků hornické činnosti. Výsledky potvrzuje i pravidelný monitoring škodlivin. Včera to sdělila mluvčí Diama Jana Dronská. Měření provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 930 | 931 | 932 | 933 | 934 | .. | 2133 | Další

Online diskuse
U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Padesátka CHKO Slavkovský les v novém čísle časopisu Ochrana přírody
24. dubna 2024 10:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Padesáti letům CHKO Slavkovský les se věnuje hned několik článků. Číslo otvírá úvodník Vzpomínky ze Slavkovského lesa od Tomáše Pačese, ve kterém se vyznává z lásky k tomuto tajemnému kraji.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 07:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Zajímají vás praktická řešení adaptace města na změnu klimatu? Přijďte na konferenci Urbanscapes Praha 21. - 22. května 2024
24. dubna 2024 05:40

() - Podoba a funkčnost městské krajiny a veřejných prostranství budou hrát klíčovou roli v adaptaci našich měst na přicházející změnu klimatu. Česká asociace pro krajinářskou architekturu za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, ve spolupráci s Ústavem krajinářské architektury FA ČVUT a společně s dalšími partnery proto připravila dvoudenní mezioborovou konferenci s mezinárodní účastí Urbanscapes Praha. Seznámíte se s nejnovějšími přístupy k řešení praktických problémů a výzev spojených s adaptací městské krajiny na klimatické extrémy. Dozvíte se více o naplňování strategie města na změnu klimatu a inspiraci pro vaši práci přinese řada ukázek konkrétních projektů vzniklých v Česku i zahraničí. Vybrány byly ty, na nichž pracují mezioborové týmy. Dobrou zprávou je, že bylo z čeho vybírat.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

Za postříkání Braniborské brány barvou padly podmíněné tresty
23. dubna 2024 23:20

BERLÍN (ČTK) - Za postříkání Braniborské brány barvou dnes třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110.000 eur (2,8 milionu Kč).
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další