ecomonitor.cz
verze pro tisk
Řeky Úhlava a Berounka jsou znečištěné látkou na impregnaci dřeva
14. října 2019 14:58

PRAHA (Ekolist) - Lidé by neměli jíst ryby ulovené v řece Úhlavě a Berounce, neměli by vodu z řek používat k zalévání zahrad a otužilci by se neměli v řekách koupat, varuje město Rokycany.
(Celý text)

Na lepší využití sluneční energie získal český vědec z Akademie věd 2 500 000 eur
14. října 2019 14:44

PRAHA (Ekolist) - Jak účinněji využívat sluneční energii a zvýšit pohlcování oxidu uhličitého na Zemi? S projektem PhotoRedesign přišel Josef Komenda z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Na pracovišti v Třeboni pracuje se sinicemi, které využívá jako modelový organismus při zkoumání zásadního přírodního procesu – fotosyntézy. V prestižní soutěži o granty ERC Synergy získal pro své pracoviště jednu z nejštědřejších podpor, které kdy český vědec získal: 2 500 000 eur. Informuje o tom Akademie věd ČR.
(Celý text)

Červenohorské sedlo: historie a současnost sledování (nejen) ptačí migrace na našich horách
14. října 2019 01:40

PRAHA (Ochrana přírody) - Západovýchodně orientovaný hlavní hřeben Jeseníků představuje významnou migrační bariéru pro létající živočichy. Zdálky viditelná výrazná sníženina Červenohorského sedla jim umožňuje tuto bariéru překonat s menším úsilím, než kdyby letěli přes výše položené jesenické hřebeny, a není tedy divu, že zejména v období podzimní migrace je do poměrně úzkého koridoru sedla kanalizováno obrovské množství táhnoucích ptáků, netopýrů i různých skupin tažného hmyzu. Toho je od roku 2010 využíváno k monitoringu táhnoucích ptáků, ke kterému se v posledních letech postupně přidalo i sledování průtahu netopýrů a vybraných skupin tažného hmyzu. Zejména v souvislosti s ptačí migrací jde v současnosti o největší takto zaměřený výzkumný projekt na území České republiky a zároveň o jedinou lokalitu, kde lze za vhodných podmínek táhnoucí ptáky sledovat přímo v průběhu nejen denní, ale i noční migrace.
(Celý text)

Student z Irska má nápad, jak z odpadních vod dostat mikroplasty
14. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Irský student během své studijní odborné práce navrhl a v praxi otestoval způsob, jak zbavit odpadní vodu znečištění mikroplasty, předtím, než je z jímek kanalizací a čističek odpadních vod vypuštěna do moře. V jeho neotřelém nápadu se snoubí technická nenáročnost a ryzí praktičnost. Referuje o tom MaterialDistrict.
(Celý text)

Ekologického oskara letos získala aplikace Nesnězeno.cz
14. října 2019 00:30

(ČTK) - Ekologického oskara letos získala aplikace Nesnězeno.cz zachraňující jídlo z českých restaurací. Pomocí mobilní aplikace mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak bylo vyhozeno do odpadkových košů. Výsledky soutěže Energy Globe ČR v sobotu oznámili její organizátoři.
(Celý text)

Carlsberg vyvíjí papírovou lahev na pivo
14. října 2019 00:21

KODAŇ (ČTK) - Dánský pivovar Carlsberg vyvíjí papírovou lahev na pivo vyrobenou z udržitelných zdrojů dřevoviny. Společnost představila dva prototypy, které jsou plně recyklovatelné a mají vnitřní bariéru, která umožňuje, aby pivo zůstalo v lahvi, uvedla agentura AP.
(Celý text)

Senát bude řešit spor o petici kvůli kůrovci a zónám na Šumavě
14. října 2019 00:17

(ČTK) - Senát bude muset rozřešit spor svých výborů o petici, která kvůli šíření kůrovce žádá omezení plánovaných bezzásahových zón v Národním parku Šumava. Zatímco petiční výbor doporučil horní komoře požadavek odmítnout, výbory zemědělský a pro životní prostředí doporučily záměru petice vyhovět. Senát se bude záležitostí zabývat koncem října.
(Celý text)

Na farmě vyrábějící biopotravinu roku začínala majitelka sama
14. října 2019 00:16

ŽELEŠICE (ČTK) - Na farmě U mlsné kozy v Želešicích na Brněnsku začínala Barbora Filípek Spitzová před pěti lety sama. Starala se o zvířata, vyráběla mléčné výrobky a do toho se ještě starala o malého syna, manžel měl práci se svoji firmou. Dnes si práci dělí s kolegy a Kaštánkovo sušené maso letos zvítězilo v celorepublikové soutěži Česká biopotravina roku. Majitelka od začátku hospodařila ekologicky, vidí v tom smysl zemědělství. Řekla to v rozhovoru. Po několika letech získala i certifikát.
(Celý text)

Přes 40 ekologických aktivistů blokovalo pražskou magistrálu
14. října 2019 00:14

PRAHA (ČTK) - Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali v sobotu před 16:00 téměř na 40 minut magistrálu v centru Prahy. Přes 40 lidí si lehlo na přechod pro chodce u Národního muzea. Všechny protestující z místa odnesla policie, jsou podezřelí z přestupku. Akce byla součástí protestní akce Velká rebelie za život, kterou v sobotu uspořádali aktivisté na Václavském náměstí. Organizátoři připravili hudební program, přednášky a workshopy.
(Celý text)

Fotovoltaické panely na Teplu Zlín pokryly třetinu spotřeby
14. října 2019 00:12

ZLÍN (ČTK) - Fotovoltaické panely na střeše správní budovy městské společnosti Teplo Zlín se osvědčily, pokrývají třetinu spotřeby. Společnost proto do své rozvojové koncepce zapracovala další využití obnovitelných zdrojů, sdělil v pátek v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
(Celý text)

První vodíková čerpací stanice vznikne v ČR do pololetí 2020
14. října 2019 00:10

(ČTK) - První veřejná čerpací stanice na vodík vznikne v Česku do pololetí příštího roku. Vybuduje jí společnost Unipetrol v rámci své sítě Benzina. V rámci pilotního projektu by měly následovat další dvě čerpací stanice. V pátek to řekl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Další veřejná stanice na vodík vznikne v ÚJV Řež u Prahy.
(Celý text)

Stavbě nádrže ve Vlachovicích předejde revitalizace krajiny
14. října 2019 00:08

ZLÍN (ČTK) - Stavbě vodního díla Vlachovice na Zlínsku bude předcházet revitalizace krajiny, aby ta byla lépe schopna zadržovat vodu. V pátek to sdělil Petr Chmelař, mluvčí státního podniku Povodí Moravy, investora nádrže. Stavba vodního díla by podle předpokladů měla začít v roce 2026, dokončení je plánováno na rok 2030. Náklady na výstavbu vodního díla Vlachovice se odhadují na 5,36 miliardy korun.
(Celý text)

Firma z Chomutova dostala pokutu za špatné nakládání s odpady
14. října 2019 00:06

CHOMUTOV (ČTK) - Provozovatel třídírny druhotných surovin dostal pokutu 220.000 korun od České inspekce životního prostředí. Podle inspektorů nenakládala firma Ekoselect s odpady v souladu s provozním řádem. Minulý týden o tom informovala mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření společnosti, která odpad vozila i ze zahraničí, novináři zjišťuje.
(Celý text)

Vídeň investuje do zelených fasád
13. října 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Ozeleňování fasád nese celou řadu pozitivních efektů na okolí a zvyšuje kvalitu života a spokojenost s bydlením. Zelené fasády váží polétavý prach a mění CO2 na kyslík. Město Vídeň si je pozitiv zelených fasád vědomo, a tak navýšilo dotace na zelené fasády pro rok 2019 na rekordních 500 000 eur.
(Celý text)

Český vynález přináší revoluci do stavebnictví. Skanska začala používat recyklovaný beton
13. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zbytky ze zdemolovaných staveb představují až polovinu všech odpadů vyprodukovaných v České republice. Kameniva, které je potřeba pro výrobu betonu, přitom rychle ubývá. Společnost Skanska právě přichází s unikátním materiálem, který by oba tyto problémy mohl vyřešit. Začala totiž používat takzvaný recyklovaný beton, vyvinutý ve spolupráci s českou firmou ERC-TECH a vyráběný až ze 100% recyklované stavební suti.
(Celý text)

Studie: Středomoří se otepluje rychleji, než je světový průměr
13. října 2019 00:55

BARCELONA (ČTK) - V oblasti Středomoří roste průměrná teplota o 20 procent rychleji, než je světový průměr. Pokud nebudou přijata opatření na snížení emisí skleníkových plynů, bude 250 milionů lidí v regionu do dvaceti let čelit suchu a nedostatku vody. S odkazem na studii Středomořského institutu pro biodiverzitu a ekologii to píše španělský list El País. Výsledky vědecké zprávy dnes představil její koordinátor Wolfgang Cramer v Barceloně na setkání mezinárodní organizace Unie pro Středomoří.
(Celý text)

Původní obyvatelé brazilské Amazonie se bojí budoucnosti
13. října 2019 00:20

(ČTK) - V brazilské Amazonii, regionu, k němuž dramatické požáry a rychlé odlesňování přitáhly pozornost celého světa, žije 20 milionů lidí. Claudeth Gabriel Sau Mundurukuová má ale o své žáky starost. Tato domorodá učitelka ve škole původní komunity v Praia do Mangue v severobrazilském státě Pará si klade otázku, zda tu amazonský prales ještě bude, až nynější děti vyrostou, píše agentura AFP.
(Celý text)

Nejezděte nám po lese, vzkazují Lesy ČR řidičům
12. října 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Krajina obnažená po kalamitní těžbě láká mnohem víc než dřív příznivce terénní jízdy na motorkách, čtyřkolkách a terénních autech. Často nevědí, že už začala obnova ploch. Do porostů vjíždějí obvykle v početných skupinách a způsobují velké škody. Podnik Lesy České republiky proto s Autoklubem České republiky připravily program #NEpolese.
(Celý text)

Zelenou oázu vyhrál projekt ze Spáleného Poříčí. O další grant můžete žádat do konce října
12. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. "V květnu v květu" je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku. S oceněním přeměny mrtvých trávníků na pestré záhony, které lákají hmyz i lidské oko, dobře zasakují vodu a nevyžadují mnoho údržby, se pojí i finanční odměna 1 000 EUR od společnosti MOL ČR, která pomůže projektu s dalším rozvojem.
(Celý text)

Objev zoologů: zebry bezhřívé jsou v přírodě na dvou místech
12. října 2019 00:30

LIBEREC (ČTK) - Výprava českých zoologů do Ugandy ukázala, že ohrožená zebra bezhřívá nežije ve volné přírodě jen na jednom místě ve světě, v tamním národním parku Kidepo. Několik desítek se jich také nachází v ugandské přírodní rezervaci Pian Upe. Novináře o tom tento týden informoval vedoucí výpravy a liberecký zoolog Luboš Melichar. Ve volné přírodě je do 300 kusů zeber bezhřívých.
(Celý text)

Objev zoologů: zebry bezhřívé jsou v přírodě na dvou místech
12. října 2019 00:30

LIBEREC (ČTK) - Výprava českých zoologů do Ugandy ukázala, že ohrožená zebra bezhřívá nežije ve volné přírodě jen na jednom místě ve světě, v tamním národním parku Kidepo. Několik desítek se jich také nachází v ugandské přírodní rezervaci Pian Upe. Novináře o tom tento týden informoval vedoucí výpravy a liberecký zoolog Luboš Melichar. Ve volné přírodě je do 300 kusů zeber bezhřívých.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 945 | 946 | 947 | 948 | 949 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další