ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vědci našli v tělech delfínů u pobřeží Francie směsici chemikálií
14. září 2019 00:30

(ČTK) - Delfíni žijící v Lamanšském průlivu jsou vystaveni směsici chemických látek, které se usazují v jejich tělech. Vyplývá to ze studie, kterou včera zveřejnili vědci po analýze vzorků z více než osmi desítek delfínů skákavých, informovala agentura AFP. V tělech mořských savců žijících u francouzského pobřeží se našla především zvýšená hladina rtuti a polychlorovaných bifenylů (PCB).
(Celý text)

Dobrovolníci z Litoměřicka pokosí louku, zachrání vzácné rostliny
14. září 2019 00:30

MRSKLESY (ČTK) - Louku pod Lipskou horou mezi obcemi Mrsklesy a Lhota v Chráněné krajinné oblasti České středohoří poseče kosami o víkendu čtyřicet dobrovolníků. Rostou tam chráněné rostliny, řekl ve čtvrtek mluvčí organizace Arnika Jiří Kaňa k tomu, proč se louka neseče stroji. Dobrovolníci z Ústeckého kraje a Německa ve spolupráci se správou CHKO České středohoří posečou přibližně hektar louky.
(Celý text)

Boj s kůrovcem má být snadnější, poslanci schválili novelu lesního zákona
13. září 2019 13:22

PRAHA (ČTK) - Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky na obnovu lesů jejich soukromým vlastníkům. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů. Novelu nyní posoudí Senát.
(Celý text)

Startuje velké sázení stromů. Do pěti let se jich má vysadit na 10 milionů
13. září 2019 10:33

PRAHA (Ekolist) - Dnešním dnem startuje celonárodní iniciativa Sázíme budoucnost. Cílem projektu je do pěti let vysázet 10 milionů stromů mimo les. Za každého občana Česka jeden. Počítadlo na stránkách www.sazimebudoucnost.cz tak ode dneška začíná sčítat stromy vysazované po celé České republice. Každý, kdo letos vysadí nebo plánuje vysadit strom ve volné krajině nebo ve městě, má možnost ho zaregistrovat do interaktivního portálu.
(Celý text)

Pražské sady zažijí Jablkobraní a čtyři dny plné moštování
13. září 2019 09:39

PRAHA (Ekolist) - V městských sadech lze nalézt nejen odpočinek v zeleni, rozmanité a často chráněné živočichy, ale i dobré a zdravé ovoce. To budou moci návštěvníci ochutnat a lecčemu se o něm přiučit během čtyřdenního Jablkobraní ve dvou z pražských sadů. Informuje o tom Kateřina Kubánková z iniciativy Na ovoce.
(Celý text)

Bude se ve Fukušimě vypouštět radioaktivní voda do moře? Možné to je
13. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Na tsunami, které se před osmi lety prohnalo jihovýchodní Asii a vyvolalo havárii v jaderné elektrárně Fukušima I. (Fukushima Dai-ichi), jsme ještě úplně nezapomněli. I když se podle slov představitelů japonské vlády podařilo dostat situaci z roku 2011 pod kontrolu, komplikace přibývají. Zdá se, že bude nahromaděnou radioaktivní vodu, užívanou k chlazení reaktoru, třeba upustit. Do moře. Píše o tom EcoWatch.
(Celý text)

Odpůrci návrhu nových zón v KRNAP chtějí pomoc ministra
13. září 2019 00:38

VRCHLABÍ (ČTK) - Odpůrci schváleného návrhu nových zón v Krkonošském národním parku (KRNAP) podali tento týden petici s 1500 podpisy ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Dnes to uvedl předseda petičního výboru Petr Martinov. Ministerstvo životního prostředí v rámci schvalovacího řízení návrh začátkem října pošle k meziresortnímu připomínkování, pak ho vydá jako vyhlášku, řekla Dominika Pospíšilová z ministerstva.
(Celý text)

Dvě třetiny Američanů nesdílí Trumpův názor na klimatické změny
13. září 2019 00:30

(ČTK) - Odmítavý vztah prezidenta USA Donalda Trumpa k ekologii a klimatickým změnám nemá příliš pochopení mezi americkými voliči, potvrdil průzkum společnosti NORC a agentury AP. Prezidentovy názory na klimatické změny, které vyústily v odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015, nesdílejí dvě třetiny Američanů.
(Celý text)

Zdravotní ústav ukončil monitorování lagun v Ostravě
13. září 2019 00:20

OSTRAVA (ČTK) - Zdravotní ústav ukončil téměř po dvou letech monitorování lagun po chemičce Ostramo v Ostravě. Během sanace lagun musely být práce přerušeny v desítkách případů, protože koncentrace škodlivin v ovzduší překročily povolené limity, sdělil dnes mediální zástupce ústavu Michal Pistolas.
(Celý text)

Policie zatkla dva aktivisty protestující na Heathrow
13. září 2019 00:17

LONDÝN (ČTK) - Londýnská policie dnes brzy ráno na letišti Heathrow zatkla dva členy klimatického hnutí, které plánovalo prostřednictvím bezpilotních letounů narušit provoz tohoto rušného dopravního uzlu na protest proti jeho rozšíření. Mluvčí Heathrow uvedla, že letiště funguje normálně, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

MZe: Na zlepšení chovů zvířat půjde letos 1,6 miliardy korun
13. září 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) letos přerozdělí na zlepšení podmínek v chovech hospodářských zvířat 1,6 miliardy korun, podobně jako loni. Na včerejší tiskové konferenci uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Zároveň podpořil aktivitu obchodního řetězce Penny Market, který pro produkty své privátní značky Dobré maso zavádí logo "Správné životní podmínky - animal welfare".
(Celý text)

Volkswagen asi manipuloval s měřením emisí i u novějších motorů
13. září 2019 00:13

BERLÍN (ČTK) - Koncern Volkswagen (VW) zřejmě manipuloval s měřením emisí také u novějších motorů emisní normy Euro 6. Tvrdí to německá televizní a rozhlasová stanice SWR. Daný typ motoru koncern od roku 2012 montoval do statisíců aut, včetně těch, která vyrábí automobilka Škoda. Podle SWR se to zřejmě týká i vozů Volkswagen, Audi a Seat, koncern ale tvrzení SWR popírá. Německé ministerstvo dopravy uvedlo, že podezření nejsou nová, nelegální postup automobilek v tomto případě ale nezjistilo.
(Celý text)

Pět francouzských měst včetně Paříže zakáže užívání pesticidů
13. září 2019 00:11

(ČTK) - Pět velkých francouzských měst včera oznámilo, že na svém území zakážou používání pesticidů. Chtějí tak přispět k debatě o používání chemikálií v zemědělství, která se nyní ve Francii vede, a napomoci ke změně zákona na celostátní úrovni. O kroku, ke kterému přistoupila města Paříž, Lille, Nantes, Grenoble a Clermont-Ferrand, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů chtějí PET lahve zálohovat
13. září 2019 00:08

(ČTK) - Tři čtvrtiny Čechů chtějí zálohovat PET lahve i s vědomím, že by je museli skladovat nezmačkané. Vyplývá to ze dvou průzkumů, které pro iniciativu Zálohujme zpracovaly agentury Kantar TNS a Ipsos. Téměř celá populace podle průzkumů chápe myšlenku, že by se ceny nápojů kvůli zálohám navýšily o vratnou zálohu, tak jako u některých nápojů ve skle. Zhruba 86 procent oslovených respondentů odpovědělo, že by PET lahve vracelo do obchodu. Novinářům průzkumy poskytla iniciativa Zálohujme.
(Celý text)

Havlíčkův Brod koupí od církve 1,3 ha půdy pro vznikající zelený okruh
13. září 2019 00:07

H. BROD (ČTK) - Havlíčkův Brod vykoupí od církve asi 1,3 hektaru pozemků v Ledečské ulici. Procházet by přes ně měl takzvaný zelený okruh sloužící místním k odpočinku a rekreaci, který se radnice postupně snaží vytvořit v centrální části města. Za pozemky směřující podél potoka směrem k Sázavě radnice zaplatí 7,5 milionu korun. Novinářům to v úterý řekl místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).
(Celý text)

Jak zachránit planetu? Je potřeba nechat zdivočet krajinu. A začít jíst koninu
12. září 2019 01:55

PRAHA (Ekolist) - Je prý zapotřebí celosystémových změn, radikálních kroků, odříkání. Stojí totiž před námi úkol: zachránit budoucnost a nepromarnit přitom jedinou planetu, kde žijeme. Naším protivníkem jsou klimatické změny, a trochu nás trestá příroda, ke které jsme se posledních pár století chovali nehezky. Pomoci nám může rewilding a konina k obědu.
(Celý text)

Čistota evropských moří: změny k lepšímu jsou vidět, chce to ale vytrvat
12. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Baltské, Černé a Středozemní moře můžeme s jistou nadsázkou nazvat evropskými, stejně jako severovýchodní region atlantského oceánu. Jak si tyto vodní masy stojí z hlediska čistoty? Evropská komise pro životní prostředí nepřináší úplně pozitivní zprávy. Byť lokálních bodových zdrojů znečištění v posledních letech ubývá, rozhodně nejsou tato „evropská“ moře úplně čistá. Píše o tom portál EEA.europa.eu.
(Celý text)

Vědci díky lidem mapují výskyt exotických klíšťat v Česku
12. září 2019 00:30

BRNO (ČTK) - Stovky nálezů exotických druhů klíšťat zaznamenali vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Umožnil jim to projekt Najdipijaka.cz, který mapuje šíření pijáka lužního v Česku. Univerzita to uvedla v tiskové zprávě.
(Celý text)

Schvalování pravidel pro boj s kůrovcem zbrzdil spor s myslivci
12. září 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Sněmovna o pravidlech pro snazší boj s kůrovcem rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč včera schvalování novely lesního zákona nedokončila, byl hlavně spor o roli státu při regulaci přemnožené zvěře. Tuto poslaneckou úpravu již dříve podpořili akademici a ekologové, proti byly Českomoravská myslivecká jednota nebo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR.
(Celý text)

V Praze by se měl přestat plevel likvidovat chemicky
12. září 2019 00:22

PRAHA (ČTK) - Na městských pozemcích v Praze by se měl přestat k likvidaci plevele přestat používat glyfosát. Městským společnostem a radnicím to chce doporučit výbor pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí pražského zastupitelstva. Členové výboru to odhlasovali na včerejším jednání.
(Celý text)

V Praze by se měl přestat plevel likvidovat chemicky
12. září 2019 00:22

PRAHA (ČTK) - Na městských pozemcích v Praze by se měl přestat k likvidaci plevele přestat používat glyfosát. Městským společnostem a radnicím to chce doporučit výbor pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí pražského zastupitelstva. Členové výboru to odhlasovali na včerejším jednání.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 954 | 955 | 956 | 957 | 958 | .. | 2140 | Další

Online diskuse
V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další