ecomonitor.cz
verze pro tisk
Environmentální dokumenty online na DAFilms.cz
14. září 2019 01:52

PRAHA (Ekolist) - Jak se proměňuje vztah člověka s přírodou? To ve svém novém speciální programu O přírodě a lidech zkoumá online dokumentární kino DAFilms.cz. Ve výběru dokumentů objevíte nové pohledy na říši zvířat, rostlin, ale i lidí. Mezi novinkami jsou nejnovější film Petera Mettlera a Emmy Davies Stát se zvířetem, osobní zpověď farmáře z Keni ve filmu Děkujeme za déšť, který zkoumá dopady klimatické změny na životy obyčejných lidí, nebo divácký hit Planeta Česko.
(Celý text)

V německých Alpách nejsou mnohým elektrická kola po chuti
14. září 2019 00:50

LENGGRIES (ČTK) - Za lehkého vrčení motoru zdraví Robert a Ursula Wernerovi ze sedel svých kol výletníky, které potkávají. Ale v bavorských Alpách není stále větší počet elektrických jízdních kol mnohým po chuti, píše agentura AFP.
(Celý text)

Vědci našli v tělech delfínů u pobřeží Francie směsici chemikálií
14. září 2019 00:30

(ČTK) - Delfíni žijící v Lamanšském průlivu jsou vystaveni směsici chemických látek, které se usazují v jejich tělech. Vyplývá to ze studie, kterou včera zveřejnili vědci po analýze vzorků z více než osmi desítek delfínů skákavých, informovala agentura AFP. V tělech mořských savců žijících u francouzského pobřeží se našla především zvýšená hladina rtuti a polychlorovaných bifenylů (PCB).
(Celý text)

Dobrovolníci z Litoměřicka pokosí louku, zachrání vzácné rostliny
14. září 2019 00:30

MRSKLESY (ČTK) - Louku pod Lipskou horou mezi obcemi Mrsklesy a Lhota v Chráněné krajinné oblasti České středohoří poseče kosami o víkendu čtyřicet dobrovolníků. Rostou tam chráněné rostliny, řekl ve čtvrtek mluvčí organizace Arnika Jiří Kaňa k tomu, proč se louka neseče stroji. Dobrovolníci z Ústeckého kraje a Německa ve spolupráci se správou CHKO České středohoří posečou přibližně hektar louky.
(Celý text)

Boj s kůrovcem má být snadnější, poslanci schválili novelu lesního zákona
13. září 2019 13:22

PRAHA (ČTK) - Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky na obnovu lesů jejich soukromým vlastníkům. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů. Novelu nyní posoudí Senát.
(Celý text)

Startuje velké sázení stromů. Do pěti let se jich má vysadit na 10 milionů
13. září 2019 10:33

PRAHA (Ekolist) - Dnešním dnem startuje celonárodní iniciativa Sázíme budoucnost. Cílem projektu je do pěti let vysázet 10 milionů stromů mimo les. Za každého občana Česka jeden. Počítadlo na stránkách www.sazimebudoucnost.cz tak ode dneška začíná sčítat stromy vysazované po celé České republice. Každý, kdo letos vysadí nebo plánuje vysadit strom ve volné krajině nebo ve městě, má možnost ho zaregistrovat do interaktivního portálu.
(Celý text)

Pražské sady zažijí Jablkobraní a čtyři dny plné moštování
13. září 2019 09:39

PRAHA (Ekolist) - V městských sadech lze nalézt nejen odpočinek v zeleni, rozmanité a často chráněné živočichy, ale i dobré a zdravé ovoce. To budou moci návštěvníci ochutnat a lecčemu se o něm přiučit během čtyřdenního Jablkobraní ve dvou z pražských sadů. Informuje o tom Kateřina Kubánková z iniciativy Na ovoce.
(Celý text)

Bude se ve Fukušimě vypouštět radioaktivní voda do moře? Možné to je
13. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Na tsunami, které se před osmi lety prohnalo jihovýchodní Asii a vyvolalo havárii v jaderné elektrárně Fukušima I. (Fukushima Dai-ichi), jsme ještě úplně nezapomněli. I když se podle slov představitelů japonské vlády podařilo dostat situaci z roku 2011 pod kontrolu, komplikace přibývají. Zdá se, že bude nahromaděnou radioaktivní vodu, užívanou k chlazení reaktoru, třeba upustit. Do moře. Píše o tom EcoWatch.
(Celý text)

Odpůrci návrhu nových zón v KRNAP chtějí pomoc ministra
13. září 2019 00:38

VRCHLABÍ (ČTK) - Odpůrci schváleného návrhu nových zón v Krkonošském národním parku (KRNAP) podali tento týden petici s 1500 podpisy ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Dnes to uvedl předseda petičního výboru Petr Martinov. Ministerstvo životního prostředí v rámci schvalovacího řízení návrh začátkem října pošle k meziresortnímu připomínkování, pak ho vydá jako vyhlášku, řekla Dominika Pospíšilová z ministerstva.
(Celý text)

Dvě třetiny Američanů nesdílí Trumpův názor na klimatické změny
13. září 2019 00:30

(ČTK) - Odmítavý vztah prezidenta USA Donalda Trumpa k ekologii a klimatickým změnám nemá příliš pochopení mezi americkými voliči, potvrdil průzkum společnosti NORC a agentury AP. Prezidentovy názory na klimatické změny, které vyústily v odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015, nesdílejí dvě třetiny Američanů.
(Celý text)

Zdravotní ústav ukončil monitorování lagun v Ostravě
13. září 2019 00:20

OSTRAVA (ČTK) - Zdravotní ústav ukončil téměř po dvou letech monitorování lagun po chemičce Ostramo v Ostravě. Během sanace lagun musely být práce přerušeny v desítkách případů, protože koncentrace škodlivin v ovzduší překročily povolené limity, sdělil dnes mediální zástupce ústavu Michal Pistolas.
(Celý text)

Policie zatkla dva aktivisty protestující na Heathrow
13. září 2019 00:17

LONDÝN (ČTK) - Londýnská policie dnes brzy ráno na letišti Heathrow zatkla dva členy klimatického hnutí, které plánovalo prostřednictvím bezpilotních letounů narušit provoz tohoto rušného dopravního uzlu na protest proti jeho rozšíření. Mluvčí Heathrow uvedla, že letiště funguje normálně, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

MZe: Na zlepšení chovů zvířat půjde letos 1,6 miliardy korun
13. září 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) letos přerozdělí na zlepšení podmínek v chovech hospodářských zvířat 1,6 miliardy korun, podobně jako loni. Na včerejší tiskové konferenci uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Zároveň podpořil aktivitu obchodního řetězce Penny Market, který pro produkty své privátní značky Dobré maso zavádí logo "Správné životní podmínky - animal welfare".
(Celý text)

Volkswagen asi manipuloval s měřením emisí i u novějších motorů
13. září 2019 00:13

BERLÍN (ČTK) - Koncern Volkswagen (VW) zřejmě manipuloval s měřením emisí také u novějších motorů emisní normy Euro 6. Tvrdí to německá televizní a rozhlasová stanice SWR. Daný typ motoru koncern od roku 2012 montoval do statisíců aut, včetně těch, která vyrábí automobilka Škoda. Podle SWR se to zřejmě týká i vozů Volkswagen, Audi a Seat, koncern ale tvrzení SWR popírá. Německé ministerstvo dopravy uvedlo, že podezření nejsou nová, nelegální postup automobilek v tomto případě ale nezjistilo.
(Celý text)

Pět francouzských měst včetně Paříže zakáže užívání pesticidů
13. září 2019 00:11

(ČTK) - Pět velkých francouzských měst včera oznámilo, že na svém území zakážou používání pesticidů. Chtějí tak přispět k debatě o používání chemikálií v zemědělství, která se nyní ve Francii vede, a napomoci ke změně zákona na celostátní úrovni. O kroku, ke kterému přistoupila města Paříž, Lille, Nantes, Grenoble a Clermont-Ferrand, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů chtějí PET lahve zálohovat
13. září 2019 00:08

(ČTK) - Tři čtvrtiny Čechů chtějí zálohovat PET lahve i s vědomím, že by je museli skladovat nezmačkané. Vyplývá to ze dvou průzkumů, které pro iniciativu Zálohujme zpracovaly agentury Kantar TNS a Ipsos. Téměř celá populace podle průzkumů chápe myšlenku, že by se ceny nápojů kvůli zálohám navýšily o vratnou zálohu, tak jako u některých nápojů ve skle. Zhruba 86 procent oslovených respondentů odpovědělo, že by PET lahve vracelo do obchodu. Novinářům průzkumy poskytla iniciativa Zálohujme.
(Celý text)

Havlíčkův Brod koupí od církve 1,3 ha půdy pro vznikající zelený okruh
13. září 2019 00:07

H. BROD (ČTK) - Havlíčkův Brod vykoupí od církve asi 1,3 hektaru pozemků v Ledečské ulici. Procházet by přes ně měl takzvaný zelený okruh sloužící místním k odpočinku a rekreaci, který se radnice postupně snaží vytvořit v centrální části města. Za pozemky směřující podél potoka směrem k Sázavě radnice zaplatí 7,5 milionu korun. Novinářům to v úterý řekl místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).
(Celý text)

Jak zachránit planetu? Je potřeba nechat zdivočet krajinu. A začít jíst koninu
12. září 2019 01:55

PRAHA (Ekolist) - Je prý zapotřebí celosystémových změn, radikálních kroků, odříkání. Stojí totiž před námi úkol: zachránit budoucnost a nepromarnit přitom jedinou planetu, kde žijeme. Naším protivníkem jsou klimatické změny, a trochu nás trestá příroda, ke které jsme se posledních pár století chovali nehezky. Pomoci nám může rewilding a konina k obědu.
(Celý text)

Čistota evropských moří: změny k lepšímu jsou vidět, chce to ale vytrvat
12. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Baltské, Černé a Středozemní moře můžeme s jistou nadsázkou nazvat evropskými, stejně jako severovýchodní region atlantského oceánu. Jak si tyto vodní masy stojí z hlediska čistoty? Evropská komise pro životní prostředí nepřináší úplně pozitivní zprávy. Byť lokálních bodových zdrojů znečištění v posledních letech ubývá, rozhodně nejsou tato „evropská“ moře úplně čistá. Píše o tom portál EEA.europa.eu.
(Celý text)

Vědci díky lidem mapují výskyt exotických klíšťat v Česku
12. září 2019 00:30

BRNO (ČTK) - Stovky nálezů exotických druhů klíšťat zaznamenali vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Umožnil jim to projekt Najdipijaka.cz, který mapuje šíření pijáka lužního v Česku. Univerzita to uvedla v tiskové zprávě.
(Celý text)

Vědci díky lidem mapují výskyt exotických klíšťat v Česku
12. září 2019 00:30

BRNO (ČTK) - Stovky nálezů exotických druhů klíšťat zaznamenali vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Umožnil jim to projekt Najdipijaka.cz, který mapuje šíření pijáka lužního v Česku. Univerzita to uvedla v tiskové zprávě.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 954 | 955 | 956 | 957 | 958 | .. | 2142 | Další

Online diskuse
Ministerstva poskytla za tři roky pět miliard korun na ochranu před povodněmi
10. května 2024 01:50

PRAHA (ČTK) - Na ochranu před povodněmi poskytla mezi lety 2021 a 2023 ministerstva zemědělství (MZe) a životního prostředí (MŽP) téměř pět miliard korun, méně než mezi lety 2018 a 2020. Příjemci peníze využili například na zvyšování kapacity koryt vodních toků nebo budování ochranných protipovodňových hrází. Dotační titul na podporu prevence před povodněmi fungoval mezi lety 2014 a 2022 a za dobu jeho trvání se dále postavilo například 17 kilometrů ochranných hrází. Ze státního rozpočtu šlo téměř 2,8 miliardy korun. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstev.
(Celý text)

V Horním Benešově má vzniknout Recypark, dosud nevyužitý odpad přemění v metanol
10. května 2024 01:49

(ČTK) - Skupina Smolo chystá v Horním Benešově na Bruntálsku stavbu závodu Recypark, který bude zpracovávat komunální odpad a vyrábět z něj nové suroviny. Závod má vzniknout mimo obytnou zástavbu na pětiapůlhektarovém brownfieldu přiléhajícímu ke skládce odpadů. Nová technologie bude dosud nevyužitý odpad přeměňovat v metanol pro využití v chemickém průmyslu a strusku vhodnou pro stavebnictví, sdělila mluvčí projektu Ivana Kubacká.
(Celý text)

Rakouští celníci objevili v kufru slovenského auta 30 štěňat v zuboženém stavu
10. května 2024 01:36

Arnoldstein (Rakousko) (ČTK) - Třicet štěňat objevili celníci při namátkové kontrole osobního vozidla se slovenskou poznávací značkou v rakouské spolkové zemi Korutany. Muž předložil falšované očkovací průkazy zvířat, která byla na transport ještě moc mladá, informuje agentura APA.
(Celý text)

Drůbežářská unie: Až 80 procent drůbežího masa prodají řetězce za podnákladové ceny
9. května 2024 23:18

PRAHA (ČTK) - Zhruba 80 procent drůbežího masa prodávají obchodní řetězce podle Gabriely Dlouhé z Českomoravské drůbežářské unie (ČMDU) v akcích za podnákladové ceny. Právě drůbežímu masu pak dávají lidé přednost z důvodu levnější ceny a jeho spotřeba roste. Z údajů českého statického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že ceny jatečných kuřat meziročně klesly, byly nižší o 7,7 procenta. Problém pro chovatele je podle unie také to, že obchodníci často upřednostňují levnějšímu drůbeží maso ze zahraničí.
(Celý text)

V Českém Švýcarsku zasahovali hasiči kvůli požáru od ohňostroje
9. května 2024 21:46

PRAHA (ČTK) - V národním parku České Švýcarsko dnes večer zasahovali hasiči kvůli požáru, který s největší pravděpodobností vznikl v souvislosti s odpalováním ohňostroje. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus. Hořelo na malé ploše na skále nad parkovištěm u hotelu Klepáč. Dnes je přitom v terénu s ohledem na státní svátek v Německu a zvýšenou návštěvnost oblasti více policistů a strážců.
(Celý text)

Z PETky zase PETka. Zálohování slibuje výrazný pokles odpadů. Podpoří cirkularitu a udržitelnost
9. května 2024 13:18

PRAHA (MŽP) - Aby se v příkopech nepovalovaly plasty a z „PETek“ nebyly jen koberce do aut. Zavedení zálohového systému nabízí další cestu, jak lépe a efektivně třídit některé jednorázové nápojové obaly – PET lahve a plechovky. Zálohování má podpořit recyklaci, zvýšit sběr, snížit množství odpadu a zredukovat jeho odhazování v přírodě i ve městě. Kromě toho reaguje na evropské nařízení, které pro členské státy navrhuje povinný zálohový systém na PET lahve a plechovky, pokud země nebudou do roku 2026 schopny vysbírávat 90 % nápojových obalů. Neřešíme tedy, jestli ano, nebo ne, ale jak. Nový systém zálohování doplní stávající systém třídění.
(Celý text)

České SÚRAO bude u zkušebního provozu prvního hlubinného úložiště ve Finsku
9. května 2024 12:52

(ČTK) - Češi se zúčastní zkušebního provozu celosvětově prvního hlubinného úložiště radioaktivních odpadů ve Finsku. Zástupci české Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) budou na místě od podzimu sbírat zkušenosti pro přípravu úložiště v Česku. V tuzemsku správa zatím připravuje geologický průzkum čtyř vyhlédnutých lokalit pro úložiště. Původně měl průzkum začít na začátku letošního roku, SÚRAO však dosud čeká na vyřízení povolení k průzkumu od ministerstva životního prostředí (MŽP). Zpoždění v celé přípravě úložiště, které by mělo být v provozu od roku 2050, ale podle správy zatím nehrozí, sdělili zástupci SÚRAO. Finské úložiště by mělo zahájit ostrý provoz v příštím roce, Češi ho chtějí využít jako vzor.
(Celý text)

Do Česka přiletěla slavná britská bioložka a znalkyně primátů Jane Goodallová
9. května 2024 12:50

PRAHA (ČTK) - Slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová přiletěla do Česka. V pátek mohou zájemci přijít na přednášku, která se bude týkat mimo jiné 60 let její práce nebo jejího výzkumu chování šimpanzů. Akce se uskuteční v aule České zemědělské univerzity (ČZU) od 17:00 a vstup je zdarma, informoval Filip Mašek, mluvčí Zoo Praha, která přednášku pořádá.
(Celý text)

Thunbergová odešla od soudu s pokutou za neuposlechnutí příkazů policie
9. května 2024 12:38

STOCKHOLM (ČTK) - Švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou potrestal stockholmský soud pokutou za neuposlechnutí příkazů policie. Jednalo se o dva případy z letošního března, kdy mladá aktivistka blokovala vstup do švédského parlamentu a policie ji musela společně s dalšími protestujícími odtáhnout. O výsledku soudu informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Japonsko přidá plejtváky myšoky na seznam komerčně lovených velryb
9. května 2024 09:55

TOKIO (ČTK) - Japonsko zařadí plejtváky myšoky na seznam komerčně lovených velryb. Informoval o tom dnes mluvčí japonské vlády Jošimasa Hajaši. Japonsko obnovilo komerční lov velryb před pěti lety poté, co země vystoupila z Mezinárodní velrybářské komise (IWC), napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Volkswagen a BMW varují před cly na dovoz elektromobilů z Číny do EU
9. května 2024 09:54

(ČTK) - Vedoucí představitelé německých automobilek Volkswagen a BMW varovali před zavedením nových cel na dovoz elektromobilů od čínských výrobců do Evropské unie. Takový krok by podle nich mohl vést k odvetným opatřením, ohrozit ekologické plány EU a poškodit automobilky, které do EU dovážejí auta vyrobená v Číně. Informovaly o tom agentura Reuters a list Financial Times (FT).
(Celý text)

Evropská komise vyhlásila ceny LIFE. Mezi nejlepšími je i český projekt LIFE Tree Check
9. května 2024 05:39

PRAHA (Ekolist) - Velkého úspěchu dosáhl český projekt LIFE Tree Check, který se dostal do každoročního finále Občanské ceny #LIFEAwards24, kterou od roku 2006 uděluje Evropská komise nejinovativnějším, nejinspirativnějším a nejefektivnějším projektům z programu LIFE.
(Celý text)

Obnovitelné zdroje loni měly na výrobě elektřiny podíl rekordních 30,3 procenta
9. května 2024 02:18

LONDÝN (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie měly na celosvětové výrobě elektřiny loni rekordní podíl 30,3 procenta. To bylo o 0,9 procentního bodu více než v roce předchozím. Příčinou je zvýšení kapacit solárních a větrných elektráren, vyplývá ze zprávy, kterou zveřejnil institut Ember.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Soud přikázal smazat z webu záběry z chovu kuřat farmy Rabbit
9. května 2024 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Krajský soud v Českých Budějovicích v předběžném opatření přikázal spolku Obránci zvířat (Obraz), aby z internetových stránek vymazal záběry tajně pořízené v chovu kuřat na farmě Rabbit Trhový Štěpánov. Soudce tak vyhověl žádosti Rabbitu. Obránci zvířat, kteří kritizují podmínky chovu rychle rostoucích kuřat a vymezují se zejména proti řetězci Albert, podali proti verdiktu odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Napsal to server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Stavební firmy snižují produkci CO2, neutrální chtějí být před rokem 2050
9. května 2024 01:35

(ČTK) - Největší české stavební firmy se postupně snaží snižovat ekologickou náročnost a produkci skleníkových plynů. Úplné uhlíkové neutrality chtějí dosáhnout několik let před závazkem Evropské unie učinit tak do roku 2050. Snižování emisí je podle stavebních firem oslovených ČTK ale postupný proces a ve většině případech se tak na přechod připravují už nyní. Nejčastěji se snaží negativní dopad na prostředí omezit využíváním recyklovaných materiálů či využíváním udržitelných zdrojů energie a moderních technologií.
(Celý text)

Plzeňská zoo postaví nový skleník s tropickým pralesem a africkými motýly
8. května 2024 23:53

PLZEŇ (ČTK) - Nový skleník s tropickým pralesem, želvami obřími a s pestrými africkými motýly postaví plzeňská zoologická zahrada. Má ji to umožnit zhruba jednadvacetimilionová investice jejího zřizovatele, města Plzně, z přebytku loňského hospodaření.
(Celý text)

Na Přerovsku se nečekaně objevili arktičtí ptáci kamenáčci pestří
8. května 2024 18:09

PRAHA (Ekolist) - V těchto dnech se na podmáčeném poli u obce Vlkoš objevilo hejnko osmi kamenáčků pestrých. Jde o bahňáky kteří žijí v arktidě na pobřeží Skandinávského poloostrova a jen velmi vzácně se objevují v době tahu ve střední Evropě.
(Celý text)

Majitelé arény v Seville chtějí dávat dětem lístky na býčí zápasy zdarma
8. května 2024 18:05

SEVILLA (ČTK) - Firma Pagés, která pořádá býčí zápasy v proslulé sevillské aréně, bude poskytovat dětem mladším osmi let vstupenky zdarma. Chce je tak od útlého věku seznámit se španělskou tradicí, o jejímž zachování se v zemi v poslední době vede velmi vášnivá debata, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Vědkyně: Z evoluce rostlin je možné předpovídat, jak se adaptují jiné organismy
8. května 2024 13:19

(ČTK) - Na rostlinách je možné zkoumat takzvanou opakovanou adaptaci, která je důležitá pro pochopení a následné předvídání toho, jak se budou organismy přizpůsobovat svému okolí v budoucnosti, řekla v rozhovoru s ČTK evoluční genetička Magdalena Bohutínská. V současné době pracuje na výzkumu na univerzitě v Bernu, kde opakovanou adaptaci zkoumá na vysokohorských rostlinách.
(Celý text)

Letošní duben byl nejteplejším v historii měření, uvádí unijní služba Copernicus
8. května 2024 11:55

(ČTK) - Letošní duben se jako 11. měsíc v řadě stal nejteplejším v historii měření. V prohlášení to uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, podle které průměrná dubnová teplota u zemského povrchu činila 15,03 stupně Celsia, a byla tak o 0,67 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020.
(Celý text)

Letošní duben byl nejteplejším v historii měření, uvádí unijní služba Copernicus
8. května 2024 11:55

(ČTK) - Letošní duben se jako 11. měsíc v řadě stal nejteplejším v historii měření. V prohlášení to uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, podle které průměrná dubnová teplota u zemského povrchu činila 15,03 stupně Celsia, a byla tak o 0,67 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2142 | Další