ecomonitor.cz
verze pro tisk
Brabec dnes bude Schillerovou žádat o další peníze na sucho
22. srpna 2019 00:12

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by chtěl navýšit rozpočet na příští rok na boj proti suchu. O penězích pro svůj resort bude dnes v poledne jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Prioritou MŽP je sucho, určitě bychom si představili navýšení rozpočtu pro tuto oblast, řekla ČTK jeho mluvčí Petra Roubíčková. Mělo jít podle ní alespoň o stovky milionů korun.
(Celý text)

Do sporu o těžbu u Moravského Písku se vložila ombudsmanka
22. srpna 2019 00:10

BRNO (ČTK) - Do sporu o těžbu štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku se z vlastní iniciativy vložila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. S průběžnými závěry své zprávy seznámila dotčené úřady a čeká na jejich vyjádření. ČTK to řekla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Deník Mladá fronta Dnes (MfD) v regionálním vydání uvedl, že ombudsmanka našla v postupech úřadů, které těžbu povolují, nedostatky.
(Celý text)

Alej sakur v Praze 10 napadl škůdce, musí se kácet
21. srpna 2019 14:43

PRAHA (ČTK) - Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je napadení škůdcem bělokazem, kvůli kterému už v aleji osm stromů pokácely Lesy hlavního města. V tiskové zprávě o tom informovala radnice městské části. V aleji je přes 70 sakur. V poslední době vyvolalo kácení stromů odpor místních v Praze 2.
(Celý text)

Plzeň chce od ledna zdražit svoz odpadu, město na něj moc doplácí
21. srpna 2019 14:01

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň chce od ledna zdražit poplatky za svoz komunálního odpadu. Lidé by mohli zaplatit až dvojnásobek dnešní ceny, poplatky se ale vrátí zhruba na úroveň cen z roku 2014. Město totiž od září 2015 poplatky výrazně zlevnilo, když přebralo svoz odpadu od soukromých firem. Radnice tehdy slíbila, že na nákladech se bude z poloviny podílet město a z poloviny občané. Mezitím ale stouply náklady a nynější propočty ukazují, že příští rok by poplatky od obyvatel činily jen čtvrtinu, řekl ČTK náměstek pro ekonomiku David Šlouf (ODS).
(Celý text)

Vysadit bilion stromů? Hezký nápad, který ale nemá oporu v realitě
21. srpna 2019 08:00

PRAHA (Ekolist) - Podle údajů z roku 2015 bychom teď na planetě Zemi napočítali asi 3 biliony stromů. Přidat k nim další, nový bilion se na první pohled jeví jako svůdná cesta k řešení problémů klimatických změn, hnaných emisemi oxidu uhličitého. Jeden bilion stromů by totiž mohl „vymazat“, respektive zafixovat ve své přirůstající biomase posledních pětadvacet let naší emisní produkce. Jenže podle Michaela Barnarda na tom něco nesedí.
(Celý text)

Uklízet se bude i na podzim. V září pořádají dobrovolníci další akce Ukliďme Česko
21. srpna 2019 07:10

PRAHA (Ekolist) - Přesně za měsíc proběhne hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí, tentokrát opět u příležitosti celosvětové akce World cleanup day. Oznámili to organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko, kteří vyzývají veřejnost k aktivnímu zapojení do úklidu.
(Celý text)

Sao Paulo kvůli dýmu zahalila uprostřed odpoledne tma
21. srpna 2019 06:16

(ČTK) - Špatné počasí společně s dýmem z rozsáhlým lesních požárů ponořilo Sao Paulo uprostřed odpoledne do tmy, napsal včera list El País. Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) v zemi od čtvrtka identifikoval 9507 nových požárů, většinu z nich Amazonii, která je od Sao Paula vzdálená téměř 3000 kilometrů.
(Celý text)

Náklady na povolenky rostou, dle analytiků systém konečně funguje
21. srpna 2019 01:45

(ČTK) - Vyšší cena emisních povolenek zvyšuje náklady tuzemských energetických a průmyslových firem, které platí za jejich pořízení. Vyplývá to z jejich vyjádření ČTK. Podle analytiků systém povolenek konečně začíná fungovat a do budoucna může splnit účel za kterým byl zřízen - tj. přispět k odstavení nejšpinavějších zdrojů na trhu. Evropského systému obchodování s emisemi EU ETS se v Česku povinně účastní asi 250 zařízení.
(Celý text)

Kam odletěli čápi ze západních Čech?
21. srpna 2019 01:10

PLZEŇ (Ekolist) - Zatímco na Moravě se čápi zatím na cestu do zimovišť teprve posilují (hraboši), dva naši západočeští jsou již druhý týden v pohybu a každý den urazí několik desítek kilometrů na jih. Letos jsme společně se společností Anitra vybavili satelitními vysílačkami celkem tři čápy bílé.
(Celý text)

Klimatická krize je jako rakovina, říkají lékaři z iniciativy Doctors for Future
21. srpna 2019 00:55

PRAHA (Ekolist) - Iniciativa Doctors for Future Česká republika vydala otevřený dopis, ve kterém vyzývá k bezodkladnému a účinnému řešení klimatické krize. Vyjadřuje v něm také podporu protestům studentů proti ignoraci environmentální katastrofy, ve které se jako lidstvo nacházíme.
(Celý text)

Kočkodani na karibském ostrůvku Svatý Kryštof početně převýšili lidi
21. srpna 2019 00:31

BASSETERRE (ČTK) - Kočkodani červenozelení jsou velkou turistickou atrakcí karibského ostrůvku Svatý Kryštof, v posledních letech ale dělají těžkou hlavu místním farmářům. Ohrožují totiž jejich úrodu i místní vegetaci. Počet kočkodanů na tomto ostrově v posledních letech vzrostl odhadem na 60.000, což je téměř dvojnásobek počtu tamních obyvatel, uvedl server BBC.
(Celý text)

Shell a British Airways plánují výrobu leteckého paliva z odpadu
21. srpna 2019 00:20

LONDÝN (ČTK) - Ropná společnost Shell, letecký přepravce British Airways a firma Velocys plánují postavit první evropskou továrnu pro masovou výrobu leteckého paliva z domácího a průmyslového odpadu. Pohonné hmoty z této továrny by letadla mohla začít využívat od roku 2024, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Jak velké sucho je po minulém týdnu?
21. srpna 2019 00:15

PRAHA (Ekolist) - Poslední týden byl opět příznivý pro zmírnění sucha, jelikož přes nás přecházelo dost frontálních systémů a hlavně počátek týdne byl deštivý. V následujícím období bude nejvíce srážek počátkem tohoto týdne, poté nastane spíše srážkově chudší období a teploty o víkendu se dostanou k tropickým hodnotám. Informuje o tom portál Intersucho.cz.
(Celý text)

Hasiči likvidovali ropnou skvrnu na Orlíku na Příbramsku
21. srpna 2019 00:10

VYSTRKOV (ČTK) - Hasiči včera odpoledne likvidovali na vodní nádrži Orlík na Příbramsku ropnou skvrnu. Ropa byla asi na kilometrovém úseku a zatím není jasné, odkud unikla. Zásah trval zhruba tři hodiny. ČTK to řekli mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán a mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.
(Celý text)

Jak si vede první solární silnice světa?
20. srpna 2019 15:00

PRAHA (Ekolist) - Chybami se prý člověk učí. V tomto smyslu se první solární silnice v normandském Tourouvre au Perche dnes jeví jako opravdu obsáhlý zdroj poznání. Dílo, dohotovené v roce 2016, je dnes označováno za katastrofu. Smutné je, že hrubý neúspěch této vozovky zastiňuje jiné, skromnější, ale o poznání více funkční projekty. Píše o tom Business Insider.
(Celý text)

Studie neprokázala, že by kouř z OKK Koksoven zvyšoval imise
20. srpna 2019 13:36

OSTRAVA (ČTK) - Nepodařilo se prokázat, že by mimořádné události v podniku OKK Koksovny měly vliv na zvýšení imisí škodlivých látek v Ostravě-Přívoze, kde se koksovna nachází. Z dlouhodobého pohledu koksovna určitý vliv na znečištění má, není to ale vliv nijak zásadní a podnik nepatří mezi nejvýraznější znečišťovatele. Vyplývá to ze studie, kterou dnes v Ostravě představili novinářům zástupci firmy a společnosti E-expert, která ve spolupráci se státním Zdravotním ústavem v Ostravě vlivy vyhodnocovala. Zadavatelem studie byla firma OKK Koksovny.
(Celý text)

Zoo Plzeň má zpět pandu červenou, která byla přes týden na útěku
20. srpna 2019 10:38

PLZEŇ (ČTK) - Plzeňská zoo má od pondělního večera zpět samce pandy červené, který byl víc než týden na útěku. Podařilo se ho najít díky informacím svědka. Panda byla odchycena a v pořádku odvezena do zoo, informoval ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba. Podrobnosti zoo zveřejní dnes dopoledne. S odchytem pomáhali lidé z plzeňské záchranné stanice živočichů.
(Celý text)

Obce mohou vyměnit veřejné osvětlení za úsporné a bránit světelnému znečištění
20. srpna 2019 09:55

PRAHA (Ekolist) - Obce a města mohou získat až dva miliony korun podpory na energeticky úsporná řešení při rekonstrukci veřejného osvětlení. Jejich smyslem je snížit spotřebu energie a zároveň zlepšit kvalitu života v obci díky snížení světleného znečištění.
(Celý text)

Největší plně elektrický trajekt dokončil svoji první plavbu
20. srpna 2019 07:37

KODAŇ (ČTK) - Plně elektrický trajekt Ellen, který je největší na světě, dokončil svoji první plavbu mezi dánskými ostrovy Aero a Als. Informovala o tom na svých internetových stránkách CNBC. Trajekt může převézt zhruba 30 automobilů a 200 cestujících.
(Celý text)

Tanzanie chce prodat deset procent všech krokodýlů, útočí na lidi
20. srpna 2019 01:51

(ČTK) - Tanzanie chce prodat deset procent všech volně žijících krokodýlů, a vyřešit tak jejich problematické soužití s lidmi, na které plazi často útočí. S odvoláním na místní média o tom informoval server BBC. Plán na prodej krokodýlů by měla vláda představit tento týden.
(Celý text)

Tanzanie chce prodat deset procent všech krokodýlů, útočí na lidi
20. srpna 2019 01:51

(ČTK) - Tanzanie chce prodat deset procent všech volně žijících krokodýlů, a vyřešit tak jejich problematické soužití s lidmi, na které plazi často útočí. S odvoláním na místní média o tom informoval server BBC. Plán na prodej krokodýlů by měla vláda představit tento týden.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 972 | 973 | 974 | 975 | 976 | .. | 2148 | Další

Online diskuse
Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (Ekolist) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další