ecomonitor.cz
verze pro tisk
Česká Lípa omezila kvůli suchu sekání trávy i ořezávání keřů
30. července 2019 00:10

Č. LÍPA (ČTK) - V České Lípě kvůli suchu dál koriguje péči o městskou zeleň. Nově přestali sekat trávu kolem stromů, keře nechává město ořezávat jenom v místech, kde je to nezbytně nutné kvůli bezpečnosti provozu. Řada stromů už přesto na dlouhotrvající sucha doplatila. Proto odborníci označují suché stromy, které budou v zimním období pokáceny, řekl včera místostarosta Martin Brož (ANO).
(Celý text)

Geologie doby plastové
29. července 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - O tom, že jedna PET láhev se může v přírodě rozkládat 300 a více let, jste nejspíš už slyšeli. Oceánografové z Portugalska teď upozorňují na „geologické“ formace z odpadních plastů, které se nejspíš nerozloží nikdy a zůstanou na Zemi i poté, co tu už lidé dávno nebudou. Píše o tom ScienceAlert.
(Celý text)

V Indii přibývá tygrů, podle loňského sčítání už je jich asi 3000
29. července 2019 00:35

(ČTK) - Počet tygrů v Indii se za uplynulé čtyři roky výrazně zvýšil a dosáhl téměř 3000. Výsledky loňského sčítání oznámil dnes na tiskové konferenci indický premiér Naréndra Módí. Připomněl zároveň, že před 15 lety v zemi žilo jen kolem 1400 tygrů. Indie nyní představuje jednu z nejbezpečnějších oblastí pro tyto ohrožené kočkovité šelmy na světě, uvedl předseda vlády.
(Celý text)

Finská policie varovala řidiče před žíznivými losy
29. července 2019 00:26

HELSINKY (ČTK) - Finská policie varovala řidiče před žíznivými losy, kteří bloumají po lesích a hledají nové zdroje vody, neboť jejich dosavadní napajedla kvůli vedrům vysychají. Informovala o tom v pátek televize YLE.
(Celý text)

Ve Vietnamu našli v autě sedm zmražených mladých tygrů
29. července 2019 00:25

(ČTK) - Ve vietnamské metropoli Hanoji našli v autě na parkovišti sedm zmražených tygrů a zatkli muže podezřelého z obchodování s divokými zvířaty. Oznámil to minulý týden list ministerstva pro veřejnou bezpečnost Cong An Nhan Dan.
(Celý text)

Pasažéři metra v Římě můžou směnit lístek za 30 plastových lahví
29. července 2019 00:23

(ČTK) - Do tří stanic římského metra byly umístěny automaty, v nichž mohou lidé směnit plastové lahve za jízdenku na veřejnou dopravu. Informoval o tom list The Local s odvoláním na místní úřady. Ty po testovacím roce rozhodnou, zda systém rozšíří, anebo od něj odstoupí.
(Celý text)

Kalifornie zavádí navzdory tlaku Bílého domu přísné emisní limity
29. července 2019 00:20

(ČTK) - Čtyři velké automobilky se minulý čtvrtek dohodly s vedením amerického státu Kalifornie na nových emisních limitech a na omezení spotřeby pohonných hmot vyráběných automobilů. Stalo se tak navzdory snaze federální vlády zmrazit tyto hodnoty na úrovni stanovené pro rok 2021. Rozhodnutí kalifornských regulačních úřadů je podle médií projevem vzdoru proti politice Bílého domu, který nejlidnatější americký stát obviňuje z obcházení federálních zákonů a směrnic.
(Celý text)

Hasiči v Ostravě zachraňovali srnce z bazénu u rodinného domu
29. července 2019 00:17

(ČTK) - Napilno mají v posledních dnech profesionální hasiči ze stanice v Ostravě-Přívoze, která se specializuje na záchranu zvěře. Minulý čtvrtek ve Slezské Ostravě lovili z venkovního bazénu u rodinného domu statného srnce. Záchrana zabrala hasičům sedm minut a srnec své ochlazení v tropickém vedru přežil bez větší úhony. Novináře o tom minulý týden informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.
(Celý text)

Richard Brabec: Bavorský park byl inspirací pro novou zonaci české Šumavy
29. července 2019 00:16

LINDBERG (ČTK) - Nová zonace Národního parku Šumava (NPŠ), kterou v červnu schválila rada parku, ještě více podpoří spolupráci se sousedním Národním parkem Bavorský les. Německý park, který má třetinovou rozlohu vůči NPŠ a téměř 60 procent bezzásahové divočiny, českou stranu při tvorbě zonace hodně inspiroval. Společně řeší přeshraniční projekty za stovky milionů korun, například obnovy mokřadů, díky nimž se Šumava více zavodní, a monitoring rysa. Po jednání s ministrem životního prostředí Thorstenem Glauberem to řekl jeho český protějšek Richard Brabec (ANO).
(Celý text)

Policie podezírá traktoristu, že schválně přejel selata divočáků
29. července 2019 00:13

KLATOVY (ČTK) - Z úmyslného usmrcení 12 selat divokých prasat podezírají policisté na Klatovsku osmapadesátiletého traktoristu. Muž údajně ve čtvrtek večer na posekaném řepkovém poli nedaleko Klatov traktorem úmyslně najížděl na pobíhající selata, která nebyla starší čtyř měsíců. Policii na to upozornili svědci. V pátek to řekla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.
(Celý text)

Praha chce regulovat lodní provoz na Vltavě
29. července 2019 00:10

PRAHA (ČTK) - Hlavní město plánuje od příštího roku zakázat na Vltavě kotvení lodí, které nebudou splňovat emisní normu Euro 5. Sdělil to mluvčí magistrátu Vít Hofman. U lodních motorů není na rozdíl od automobilů měření emisí povinné a lodě nepodléhají žádné kontrole, řada z nich má velmi staré motory produkující velké množství zplodin. Radní Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že v rámci smluv na kotvení chce město zajistit také například to, aby plavidla nevypouštěla do řeky fekálie.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství chce půl miliardy navíc na vodohospodářství, projedná to vláda
29. července 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce uvolnit půl miliardy korun na vodohospodářská opatření, která by pomohla bojovat s klimatickou změnou. Návrh, kterým by se peníze převedly z rozpočtové kapitoly státního dluhu do rozpočtu zemědělského úřadu, projedná v úterý vláda.
(Celý text)

Vikingové vykáceli lesy, Island je intenzivně vysazuje
28. července 2019 02:30

REYKJAVÍK (ČTK) - Před osídlením Vikingy měl Island hojnost lesů, které byly ochranou proti bouřím. Obávaní válečníci ale všechno vykáceli. Ostrov dnes ve jménu biodiverzity a klimatu lesy znovu intenzivně vysazuje. Island je považován za nejméně zalesněnou zemi z celé Evropy - lesy zaujímají sotva 0,5 procenta území Islandu, uvádí se ve zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
(Celý text)

Osm desítek syslů má nový domov v Českém středohoří
28. července 2019 01:20

PRAHA (Ekolist) - Na osm desítek syslů bylo v úterý vypuštěno pod vrchem Milá v chráněné krajinné oblasti České středohoří. V předchozích dvou letech byli tito vzácní hlodavci vypouštěni na nedalekém Písečném vrchu. Akce je součástí záchranného programu, který pro sysla před více jak deseti lety připravila a koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Policie bude v Praze pravidelně kontrolovat emise aut v ulicích
28. července 2019 00:59

PRAHA (ČTK) - Dopravní policisté budou pravidelně měřit emise automobilů v pražském provozu. Praha k tomu pro policii koupí mobilní měřicí zařízení. Vyplývá to z memoranda, které minulý týden podepsali zástupci hlavního města, policie a stanic státní technické kontroly (STK). Cílem je odhalit auta s odmontovaným filtrem pevných částic, což je problém, který podle odborníků způsobuje velkou část škodlivých emisí v ovzduší. Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) by kontroly měly být zpravidla jednou týdně.
(Celý text)

V Kamerunu se snaží zachránit ohroženého papouška šedého
28. července 2019 00:56

YAOUNDÉ (ČTK) - Ochránci přírody v Kamerunu se snaží zachránit ohroženého papouška šedého, zvaného také žako, který je jedním z nejvíce pašovaných zvířat kvůli své dovednosti napodobovat lidskou řeč. Jeho počty ve volné přírodě klesají kvůli pytláctví. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Letos vykvetlo vzácného hvozdíku písečného českého dvakrát víc než loni
27. července 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Letošní sčítání kriticky ohrožené rostliny – hvozdíku písečného českého – potvrdilo, že záchranný program pro tento kriticky ohrožený druh je úspěšný. Hvozdík roste na jediném místě na světě, v národní přírodní památce Kleneč nedaleko hory Říp. V roce 2005 tu přežívalo posledních dvě stě trsů. Letos tu experti našli zhruba 3800 kvetoucích rostlinek, dvojnásobek předloňského počtu, kdy sčítání proběhlo naposledy. Záchranný program, který má zajistit, aby hvozdík z přírody úplně nezmizel, koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Srážky na sucho nestačily
27. července 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Srážky z minulého týdne napomohly zvýšit vlhkost povrchové vrstvy půdy. Avšak v případě hlubších půdních vrstev a průtoků na řekách významnější zlepšení nepřinesly. V případě podzemních vod se dokonce počet míst, kde je pozorován stav silného a mimořádného sucha, zvýšil. Momentálně panuje na 56 % pramenů a dokonce na 68 % mělkých vrtů. Vzhledem k výhledu počasí lze očekávat spíše další pozvolné zhoršování parametrů sucha.
(Celý text)

Keňa oficiálně uvedla do provozu největší větrnou farmu v Africe
27. července 2019 00:30

NAIROBI (ČTK) - Keňský prezident Uhuru Kenyatta minulý týden slavnostně uvedl do provozu rozsáhlou větrnou farmu, zřejmě největší v Africe. Farmu tvoří 365 větrných turbín v údolí u jezera Turkana na severozápadě země, které mají zemi dodávat až 17 procent veškeré elektrické energie. Jejich provoz má také snížit cenu elektřiny a přilákat do východoafrické země zahraniční investory, píší zahraniční agentury.
(Celý text)

Sibiřská chemička může způsobit "ekologický Černobyl"
27. července 2019 00:21

(ČTK) - Opuštěná chemická továrna v Irkutské oblasti na Sibiři by mohla způsobit ekologickou katastrofu podobnou havárii v černobylské jaderné elektrárně, pokud se rychle nic neudělá k jejímu vyčištění. V rozhovoru poskytnutém listu Izvestija na to upozornila šéfka státního úřadu na ochranu přírody Rosprirodnadzor Světlana Radionovová.


(Celý text)

Sibiřská chemička může způsobit "ekologický Černobyl"
27. července 2019 00:21

(ČTK) - Opuštěná chemická továrna v Irkutské oblasti na Sibiři by mohla způsobit ekologickou katastrofu podobnou havárii v černobylské jaderné elektrárně, pokud se rychle nic neudělá k jejímu vyčištění. V rozhovoru poskytnutém listu Izvestija na to upozornila šéfka státního úřadu na ochranu přírody Rosprirodnadzor Světlana Radionovová.


(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 978 | 979 | 980 | 981 | 982 | .. | 2141 | Další

Online diskuse
Plzeňská zoo postaví nový skleník s tropickým pralesem a africkými motýly
8. května 2024 23:53

PLZEŇ (ČTK) - Nový skleník s tropickým pralesem, želvami obřími a s pestrými africkými motýly postaví plzeňská zoologická zahrada. Má ji to umožnit zhruba jednadvacetimilionová investice jejího zřizovatele, města Plzně, z přebytku loňského hospodaření.
(Celý text)

Na Přerovsku se nečekaně objevili arktičtí ptáci kamenáčci pestří
8. května 2024 18:09

PRAHA (Ekolist) - V těchto dnech se na podmáčeném poli u obce Vlkoš objevilo hejnko osmi kamenáčků pestrých. Jde o bahňáky kteří žijí v arktidě na pobřeží Skandinávského poloostrova a jen velmi vzácně se objevují v době tahu ve střední Evropě.
(Celý text)

Majitelé arény v Seville chtějí dávat dětem lístky na býčí zápasy zdarma
8. května 2024 18:05

SEVILLA (ČTK) - Firma Pagés, která pořádá býčí zápasy v proslulé sevillské aréně, bude poskytovat dětem mladším osmi let vstupenky zdarma. Chce je tak od útlého věku seznámit se španělskou tradicí, o jejímž zachování se v zemi v poslední době vede velmi vášnivá debata, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Vědkyně: Z evoluce rostlin je možné předpovídat, jak se adaptují jiné organismy
8. května 2024 13:19

(ČTK) - Na rostlinách je možné zkoumat takzvanou opakovanou adaptaci, která je důležitá pro pochopení a následné předvídání toho, jak se budou organismy přizpůsobovat svému okolí v budoucnosti, řekla v rozhovoru s ČTK evoluční genetička Magdalena Bohutínská. V současné době pracuje na výzkumu na univerzitě v Bernu, kde opakovanou adaptaci zkoumá na vysokohorských rostlinách.
(Celý text)

Letošní duben byl nejteplejším v historii měření, uvádí unijní služba Copernicus
8. května 2024 11:55

(ČTK) - Letošní duben se jako 11. měsíc v řadě stal nejteplejším v historii měření. V prohlášení to uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, podle které průměrná dubnová teplota u zemského povrchu činila 15,03 stupně Celsia, a byla tak o 0,67 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020.
(Celý text)

Vědci poprvé popsali "fonetickou abecedu" komunikace mezi velrybami
8. května 2024 09:00

ROSEAU (ČTK) - Vědci zkoumající vorvaně žijící v okolí karibského ostrova Dominika poprvé popsali základní prvky jejich vzájemné komunikace, což by jednou mohlo přispět k lepší ochraně tohoto druhu, píše agentura AP.
(Celý text)

V Libereckém kraji vznikají nové mokřady a tůně
8. května 2024 01:18

LIBEREC (ČTK) - Nové mokřady a tůně vzniknou v Libereckém kraji díky takzvaným norským fondům. Cílem projektu libereckého Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) je zpestřit krajinu a zlepšit podmínky pro život více než 20 chráněných druhů rostlin a živočichů. Jeho klíčovým výstupem je 77 nových tůní na území kraje, nejvíc jich krajinu zpestří v okolí Jablonného v Podještědí a u Nového Boru, sdělil ČTK za institut Jan Korytář. Z norských fondů získala organizace na projekt 5,2 milionu korun.
(Celý text)

Táborská zoo v červnu otevře záchranné centrum pro chladnomilné šelmy
8. května 2024 01:09

TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada v červnu otevře záchranné centrum pro chladnomilné šelmy. Náklady činí 13 milionů korun. Centrum CITES poskytne zázemí pro zvířata, jejichž majitelé se o ně z různých důvodů nedokážou postarat. Záchranné centrum zahájí provoz 12. června, informoval mluvčí táborské zoo.
(Celý text)

Pařížské muzeum vystavuje tapiserie, které se lidským dotekem rozsvítí
8. května 2024 01:04

PAŘÍŽ (ČTK) - V pařížském muzeu moderního umění Palais de Tokyo v těchto dnech návštěvníci dostávají pro muzeum neobvyklé instrukce: sahejte na exponáty. V prostoru totiž visí tapisérie, které se pod lidským dotekem rozsvítí a začnou hrát, láká na výstavu agentura AFP.
(Celý text)

Vojenské lesy otevřou v Brdech opravené interiéry loveckého zámečku Tři Trubky
8. května 2024 00:54

STRAŠICE (ČTK) - Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) otevře v září v Brdech opravené interiéry romantického loveckého zámečku Tři Trubky u Strašic na Rokycansku. Vznikne tam 14 lůžek k ubytování turistů. Úpravy zámečku za více než 20 milionů korun uhradí lesy. Loni v srpnu otevřely v opravených přiléhajících bývalých hospodářských objektech Dům přírody Brd a myslivnu, kde je v šesti pokojích 11 lůžek. ČTK to řekl ředitel hořovické divize VLS David Novotný.
(Celý text)

Kraj opraví střechy v areálu Letiště K. Vary, počítá s nimi pro solární panely
8. května 2024 00:29

KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovarský kraj opraví v areálu Letiště Karlovy Vary střechy dvou vedlejších budov. Kromě oprav technického stavu střechy upraví tak, aby na ně bylo možné umístit i solární panely, které by vyráběly elektřinu pro provoz letiště. S rostoucím počtem linek, které na letiště létají, se připravuje i rozšíření přilehlého parkoviště, řekl ČTK hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).
(Celý text)

Sasko hlásí úspěch v boji s africkým morem prasat, poprvé zmenší uzavřené zóny
7. května 2024 23:11

BERLÍN (ČTK) - Sasko poprvé zmenší takzvané uzavřené zóny, které zřídilo kvůli boji proti nákaze afrického moru prasat (AMP). Saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, jejíž úřad má boj s infekcí na starosti, to označila za milník a možný začátek konce AMP v Sasku. Nemoc, proti které neexistuje vakcína a která je velkou hrozbou pro hospodářské chovy prasat, se dostala i do Česka.
(Celý text)

Handelsblatt: Tesla přeruší v závodě u Berlína na čtyři dny výrobu
7. května 2024 19:32

(ČTK) - Americký výrobce elektromobilů Tesla přeruší ve svém závodě v Grünheide u Berlína na čtyři dny výrobu. V pátek budou všichni zaměstnanci povinně pracovat z domova. Je to preventivní opatření kvůli demonstracím, které se chystají na protest proti plánovanému rozšíření továrny. S odkazem na interní e-mail zaměstnancům o tom informuje web německého deníku Handelsblatt.
(Celý text)

Odborník: Ve městech se potkávají původně lesní, skalní i zahradní druhy ptáků
7. května 2024 17:47

PRAHA (ČTK) - Ve městech se potkávají původně lesní, skalní druhy ptáků, které se jim přizpůsobily, se zahradními druhy. Hnízdí třeba i na nečekaných místech v centru Prahy, například jiřičky na Staroměstském náměstí, pěnice u nové budovy Národního muzea nebo ledňáček na Čertovce. Účastníkům nedávné ornitologické vycházky v pražské Hostivaři to řekl vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea (NM) Jaroslav Cepák.
(Celý text)

MŽP dává obcím druhou šanci získat podporu na výstavbu vodovodů a kanalizací
7. května 2024 17:38

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo deset miliard korun na projekty přihlášené do výzev Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), které ale kvůli vyčerpané alokaci na podporu nedosáhly. Ministerstvo pro ně prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR) nově otevírá dvě dotační výzvy. Financování cílí na projekty k vybudování kanalizace, čistírny odpadních vod nebo vodovodních řadů.
(Celý text)

Jatka by měla mít povinnost zavést kamerové systémy, novelu schválila vláda
7. května 2024 17:32

PRAHA (ČTK) - Jatka by měla mít od roku 2026 povinnost zavést kamerové systémy pro sledování zacházení se zvířaty. Novelu zákona o veterinární péči dnes schválila vláda. Úprava, kterou připravilo ministerstvo zemědělství, reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči, ruší také například povinnost aktualizovat pohotovostní plány pro případ mimořádných nákaz jednou za rok.
(Celý text)

Výborný: Výše podpory pro pěstitele zasažené mrazem se bude odvíjet od pomoci Evropské komise
7. května 2024 17:31

PRAHA (ČTK) - Vláda je připravena na podporu pěstitelů, jejichž produkci letos poškodily silné mrazy, uvolnit peníze ze státního rozpočtu. Konkrétní částku ale na dnešním jednání nedohodla, řekl novinářům ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Jeho úřad podle něj aktuálně čeká na odpověď od Evropské komise, kterou požádal o příspěvek 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Právě od této podpory se bude odvíjet množství peněz poskytnutých státem, doplnil Výborný. Už dříve avizoval, že prioritu budou mít ovocnáři.
(Celý text)

dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2141 | Další