ecomonitor.cz
verze pro tisk
Evropskou komisi znepokojuje šíření prasečího moru v Bulharsku
9. srpna 2019 00:18

SOFIA (ČTK) - Výskyt afrického prasečího moru v Bulharsku je velice znepokojivý, uvedla včera mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová a vyzvala státy k podniknutí kroků proti této "katastrofické zvířecí chorobě". Nemoc už se zde objevila na 30 místech, zlikvidováno muselo být celkem 130.000 prasat, informovala včera agentura Reuters.
(Celý text)

Indonéský prezident vyhlásil trvalé moratorium na kácení lesů
9. srpna 2019 00:16

(ČTK) - Indonéský prezident Joko Widodo včera vyhlásil trvalé moratorium na kácení lesů kvůli zakládání palmových plantáží či těžbě dřeva. Informoval o tom včera ministr životního prostředí, kterého citovala agentura Reuters.
(Celý text)

Praha 10 chce úpravu projektu rozšíření spalovny v Malešicích
9. srpna 2019 00:13

PRAHA (ČTK) - Desátá městská část chce upravit projekt modernizace malešické spalovny o dobrovolná kompenzační opatření proti karcinogenní látce benzo(a)pyren. Požadavek je součástí připomínek, které radnice podala v rámci posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA). V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Radnice také požaduje, aby byl projekt představen na veřejném jednání. Spalovnu provozuje firma Pražské služby, kterou stoprocentně vlastní město.
(Celý text)

Závod přes Beskydy bude ekologičtější, poprvé jdou i jednotlivci
9. srpna 2019 00:11

OSTRAVA (ČTK) - Novinky letos chystají organizátoři extrémního horského závodu Beskydská sedmička (B7). Poprvé v desetileté historii budou moci za překonáním sedmi beskydských vrcholů vyrazit i jednotlivci. Mírně by se měla změnit i trasa závodu a nově bude součástí výbavy závodníků kelímek, aby byl závod vstřícnější k přírodě. Řekl to mluvčí závodu Adam Knesl. Závodníci budou startovat v pátek 30. srpna na atletickém závodu v Třinci na Frýdecko-Místecku.
(Celý text)

Panel OSN: Vedra a sucha budou intenzivnější a delší
8. srpna 2019 11:20

ŽENEVA (ČTK) - V následujících dekádách se zvýší počet, intenzita i trvání veder i sucha nejen ve Středomoří, uvádí se ve zprávě, kterou dnes v Ženevě zveřejnil panel OSN pro změny klimatu (IPCC) a z níž cituje agentura DPA. Zpráva, na níž se podílela více než stovka expertů z několika desítek zemí světa včetně Česka, doporučuje mimo jiné lépe chránit lesy. Mělo by se změnit i chování spotřebitelů, například je žádoucí snížení spotřeby masa.
(Celý text)

Na výsadbu nových stromů, alejí a sadů půjde přes půl milionu
8. srpna 2019 11:13

PRAHA (Ekolist) - Spolky, radnice nebo třeba dobrovolní hasiči vysadí na třiadvaceti místech republiky tisíce nových stromů a keřů. Nadace Partnerství letos rozdělila na podporu výsadeb přes půl milionu korun. Lidé díky tomu budou moci založit i obnovit ovocné sady starých odrůd i aleje kolem místních komunikací, polních cest a cyklostezek. O dalších 150 tisíc aktuálně soutěží v rámci každoroční výzvy Stromy místo letáků dalších jedenáct zájemců. Kdo získá největší podporu veřejnosti a spolu s tím i finance na podzimní výsadby se rozhoduje na webu společnosti MAKRO. Informuje o tom Nadace Partnerství.
(Celý text)

Panel OSN zveřejní zprávu o využívání půdy a změnách klimatu
8. srpna 2019 09:50

ŽENEVA (ČTK) - Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) dnes zveřejní zvláštní zprávu, která na základě vědeckých poznatků ukáže, jak současný způsob využívání půdy přispívá ke změně klimatu. Zpráva má rovněž obsahovat doporučení, jak tyto změny zmírnit. Mnozí experti varují, že je nutná radikální změna ve využívání půdy v zemědělství, je potřeba bránit odlesňování i změnit chování spotřebitelů, třeba v plýtvání potravinami.
(Celý text)

Plošná aplikace jedu proti hrabošům je krok o 50 let zpět, míní ministerstvo životního prostředí
8. srpna 2019 09:37

PRAHA (Ekolist) - Zemědělci se potýkají se zvýšeným výskytem hraboše polního. Na obranu proti němu mohou nyní použít plošnou aplikaci rodenticidu. Vydání povolení plošné aplikace jedu kritizují jak ochránci přírody, tak i ministerstvo životního prostředí. Podle něho jde o extrémně rizikovou věc pro životní prostředí.
(Celý text)

Letecká přeprava nákladů a osob je špinavější, než jsme čekali
8. srpna 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Tým nizozemských badatelů upozornil na to, že počítat u letectví emisní povolenky jen ve vyprodukovaném oxidu uhličitém postihuje nedostatečně to, jak dalece celý letecký průmysl znečišťuje atmosféru. Nejde tu totiž jen o oxid uhličitý, ve kterém jsme si uvykli přepočítávat všechny emise. Píše o tom TransportEnvironment.
(Celý text)

Medvědice na Slovensku napadla fotografa
8. srpna 2019 00:36

(ČTK) - Slovenského fotografa včera v chráněné krajinné oblasti Poľana na středním Slovensku napadla a zranila medvědice. Podle lesní správy ke střetu došlo v lese nedaleko administrativní budovy správy v osadě Kyslinky. Zraněnému muži se tam podařilo utéci a zaměstnanci mu kvůli způsobeným škrábancům a kousnutí zavolali záchrannou službu, informoval server Sme.sk.
(Celý text)

Krkonošské louky zamořuje lupina mnoholistá, jde o invazivní druh
8. srpna 2019 00:30

VRCHLABÍ (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) varuje před šířením invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob mnoholistý. Je původem ze Severní Ameriky, na krkonošské louky nepatří a vytlačuje původní luční druhy. Do volné přírody se šíří hlavně od chalup a zahrádek, jde totiž o oblíbenou okrasnou rostlinou. Včera to sdělili zástupci Správy KRNAP, kteří vyzvali majitele luk a hospodáře, aby se zapojili do boje s touto rostlinou.
(Celý text)

Liberecký kraj se dohodl s hygieniky na měření hluku z dolu Turów
8. srpna 2019 00:22

HRÁDEK N.N. (ČTK) - Liberecký kraj se dohodl s hygieniky na měření hluku, který na české území doléhá z polského hnědouhelného dolu Turów. Cílem je zjistit, zda už dnes nejsou v příhraniční oblasti porušovány hlukové limity. Je to jeden z podkladů pro jednání o povolení další těžby. Polská strana přepokládá, že po plánovaném rozšíření dolu povolené limity pro hluk nepřekročí. Liberecký kraj se ale obává, že je důl a elektrárna překračují už dnes. Včera to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Muž ve Španělsku shodil ze srázu lednici, musel si ji vyzvednout
8. srpna 2019 00:19

(ČTK) - U jihošpanělského města Almería si chtěl muž ulehčit práci s vyhazováním staré lednice tím, že jí shodil ze srázu. To se mu však nevyplatilo. Nejenže dostal pokutu 45.000 eur (1,2 milionu Kč), policie mu také nařídila chladničku z rokle vyzvednout a odvézt na místo k tomu určené. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
(Celý text)

Čeští arboristé prezentují v Ohiu metody péče o stromy
8. srpna 2019 00:17

(ČTK) - Čeští arboristé prezentují v americkém Ohiu svůj výzkum, jak ochraňovat poškozené a ohrožené stromy. Na odborné akci Tree Biomechanics Week je česká delegace jediným zástupcem evropských států, sdělili včera její zástupci. Chtějí si také prohloubit poznatky, jak co nejefektivněji zachovávat hodnotné stromy, které pak pomáhají proti suchu a vedrům ve městech. Budou se snažit zlepšit metody, jak zjistit, zda jsou stromy odolné proti zvratům a zlomení.
(Celý text)

Populaci ohrožených supů v Bulharsku posílí další dva z ČR
8. srpna 2019 00:13

PRAHA (ČTK) - Populaci ohrožených supů mrchožravých v Bulharsku posílí další dva dravci odchovaní v Česku. Tentokrát budou do volné přírody tamních hor vypuštěny dvě samičky supa mrchožravého z pražské a zlínské zoologické zahrady, předtím ale několik dnů stráví na umělém a zabezpečeném hnízdě v pohoří Rodopy. V úterý to sdělili zástupci pražské zoo, která ptáky do Bulharska dopravila a která se zlínskou zoo na jejich chovu a následném vypouštění do přírody spolupracuje.
(Celý text)

Kraj stejně jako město nesouhlasí s rozšířením spalovny v Ostravě
8. srpna 2019 00:11

OSTRAVA (ČTK) - Moravskoslezský kraj nesouhlasí s dalším rozšířením spalovny nebezpečných opadů v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky. Ministerstvu životního prostředí, které v procesu EIA posuzuje vliv rozšíření spalovny na životní prostředí, zaslal nesouhlasné stanovisko. Novináře o tom včera informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová. Před několika dny obdobně postupovala Rada města Ostravy. V reakci na doplněnou dokumentaci rovněž opětovně vydala nesouhlasné stanovisko k záměru společnosti SUEZ Využití zdrojů na rozšíření spalovny.
(Celý text)

Za nepovolené nakládání s odpadem v Ústeckém kraji padla pokuta
8. srpna 2019 00:08

TEPLICE (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila společnosti Purum pokutu 450.000 korun za nepovolené nakládání s nebezpečným odpadem z nemocnic v Ústeckém kraji. Firma v mobilním zařízení ke sběru a výkupu odpadů v Teplicích nakládala s odpady ze zdravotnictví, aniž měla povolení k jejich přijímání a zpracování. V úterý to řekla Jana Jandová z České inspekce životního prostředí. Pokuta je pravomocná. Společnost se k pokutě nevyjádřila.
(Celý text)

Kvůli povolenému trávení hrabošů může zahynout mnoho živočichů a dravců, varují ornitologové
7. srpna 2019 16:47

PRAHA (Ekolist) - Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci totiž dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského podřízeného ministerstvu zemědělství. Informuje o tom Česká společnost ornitologická.
(Celý text)

V Javorníkách se narodila vlčata. Poprvé od devadesátých let
7. srpna 2019 13:08

OLOMOUC (Ekolist) - Malá vlčí smečka, která se na česko-slovenském pomezí v Javorníkách usadila v roce 2018, přivedla letošní jaro na svět vlčata. Jedná se o vůbec první potvrzené rozmnožování vlků v této oblasti od jejich návratu v devadesátých letech minulého století. Na monitoringu a ochraně rysů, vlků a medvědů v pohraničí spolupracuji Správa CHKO Beskydy, Správa CHKO Kysuce a Hnutí DUHA Olomouc.
(Celý text)

Do přírody se vracejí ohrožené jalovce. Otcem zakladatelem je poslední exemplář ztracený v lesích
7. srpna 2019 10:25

PRAHA (Ekolist) - Kdysi hojná, jehličnatá dřevina českých pastvin v posledních desetiletích z velké části vymizela z tuzemské přírody a dostala se na stránky Červeného seznamu ohrožených druhů České republiky. Jalovec obecný tak následoval řadu druhů otevřené krajiny, které jsou kvůli příliš intenzivnímu hospodaření člověka na ústupu. Informuje o tom Dalibor Dostál z České krajiny.
(Celý text)

Do přírody se vracejí ohrožené jalovce. Otcem zakladatelem je poslední exemplář ztracený v lesích
7. srpna 2019 10:25

PRAHA (Ekolist) - Kdysi hojná, jehličnatá dřevina českých pastvin v posledních desetiletích z velké části vymizela z tuzemské přírody a dostala se na stránky Červeného seznamu ohrožených druhů České republiky. Jalovec obecný tak následoval řadu druhů otevřené krajiny, které jsou kvůli příliš intenzivnímu hospodaření člověka na ústupu. Informuje o tom Dalibor Dostál z České krajiny.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 978 | 979 | 980 | 981 | 982 | .. | 2148 | Další

Online diskuse
Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (ČTK) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další