ecomonitor.cz
verze pro tisk
Z plastu mohou být čluny, ze žvýkaček boty
23. června 2019 01:00

(ČTK) - Planetu ohrožuje plastový odpad, každý rok ho v oceánech skončí 12 milionů tun. Kamerunec Ismael Essoume a Britka Anna Bullusová pro plast nabízejí nové použití. První z nich staví čluny z plastových lahví odklizených z řek, Bullusová dokáže dát novou podobu použité žvýkací gumě - její firma z ní vyrábí kelímky na kávu, boty nebo kroužky ke klíčům. Informuje o tom server stanice Al-Džazíra.
(Celý text)

Firma v Německu uvařila pivo z odpadní vody
23. června 2019 00:50

BERLÍN (ČTK) - Vodohospodářská a technologická společnost Xylem ze západoněmeckého Herfordu představila pivo uvařené z odpadní vody. Zakoupit si ho ale možné nebude, sloužit bude totiž k reklamním účelům jako ukázka recyklačních možností. Agentura DPA poznamenala, že myšlenka vaření chmelového nápoje z odpadní vody není nová, neboť obdobné projekty se uskutečnily již v USA a také v takové pivní zemi, jakou je Česká republika.
(Celý text)

Zítra proběhne největší přesun nosorožců z Evropy do Afriky
22. června 2019 01:19

PRAHA (Ekolist) - Zítra přepraví Safari Park Dvůr Králové do Rwandy pět nosorožců černých východního poddruhu, jež jsou v přírodě kriticky ohrožení. Jedná se o největší transport nosorožců z Evropy do Afriky v historii. Cesta pěti zvířat, z nichž tři pocházejí ze safari parku a dvě z dalších evropských zahrad, začne v časných ranních hodinách ve Dvoře Králové, kde se na přesun od listopadu 2018 připravuje celá pětice společně. Informuje o tom Safari Park Dvůr Králové.
(Celý text)

Studie: Vozidla bez řidiče mohou způsobit větší přetížení měst
22. června 2019 00:59

(ČTK) - Příchod samořízených taxíků i soukromých vozů s autonomním řízením do ulic může vést k většímu přetížení městské dopravy, pokud nebude správně regulována. K tomuto závěru dospěla studie Spolkové vysoké školy technické v Curychu financovaná Spolkovým silničním úřadem.
(Celý text)

Summit nenašel shodu na klimatické neutralitě EU k roku 2050
21. června 2019 12:13

BRUSEL (ČTK) - Začátek diskuse o přeobsazení vrcholných funkcí v EU včera na summitu v Bruselu zdržel spor o formulaci části závěrů, souvisejících se snahou o uhlíkovou neutralitu společenství k roku 2050. Z diplomatických informací plyne, že proti pohledu většiny států EU, které podobnou zmínku v usnesení chtěly, vystupoval především polský premiér Mateusz Morawiecki, námitky měla i ČR. Státy se tak po několika hodinách debaty nedokázaly dohodnout, že by v roce 2050 měla mít EU nulové čisté emise, v přijatých závěrech nakonec jen poznámka pod čarou uvádí, že to tak má být "podle velké většiny členských zemí".
(Celý text)

Na většinu plašičů si zvěř brzy zvykne, dobře funguje zvuk ulovení prasete divokého
21. června 2019 01:25

PRAHA (Ekolist) - Plašičů, které mají za úkol ochránit zvěř před zemědělskou technikou a také úrodu před zvěří, existuje celá řada. Liší se provedením i účinností. Jejich cílem je vytvořit u zvěře pocit neklidu a strachu a docílit tím, aby pozemek opustila. Účinnost různých druhů plašičů testovali odborníci na myslivost. Ti také vyvinuli velmi účinný plašič nové generace. Informuje o tom Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
(Celý text)

V Německu je záchrana potravin z popelnic nelegální
21. června 2019 00:30

(ČTK) - Vyzbrojen čelní svítilnou a tvář zakrytou kapucí se Andrea v noci protahuje pod mohutnou mříží chránící přístup do zadního traktu berlínského supermarketu. Několik kroků a dosahuje svého cíle: kontejneru plného ještě poživatelných potravin. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

Himálajské ledovce rychle tají, odhalily staré špionážní snímky
21. června 2019 00:29

(ČTK) - Špionážní fotografie z dob studené války odhalily vědcům, že himálajské ledovce nyní tají téměř dvakrát rychleji než dříve. Od roku 1975 se zmenšily o více než čtvrtinu. Vyplývá to z uveřejněné studie ve vědeckém časopise Science Advances, na kterou upozornila agentura AP.
(Celý text)

Analytik: Ročně spadne až 30krát více vody, než Češi spotřebují
21. června 2019 00:23

PRAHA (ČTK) - Ročně spadne až třicetkrát větší množství vody, než Češi spotřebují. Česko v budoucnu nevyschne, lidé ale musí udržovat vodu, která naprší, aby neodtekla z krajiny. Na včerejší konferenci Institutu moderní politiky to řekl novinář a ekologický a zemědělský analytik Petr Havel. Dodal, že není třeba šetřit vodou v domácnostech, ale v zemědělství.
(Celý text)

Praha zaplatí za svoz bioodpadu v budoucnu 226 milionu Kč
21. června 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát za svoz bioodpadu v letech 2020 až 2026 zaplatí 226,13 milionu korun. Praha využije opční právo smlouvy s konsorciem Pražské odpady 2016-2025. Rozhodli o tom včera pražští zastupitelé. Od schváleného kroku si město slibuje zlevnění svozu bioodpadu pro obyvatele až o polovinu. Možnost celoplošného sběru bioodpadu městu ukládá zákon, využití kontejneru na bioodpad nebude pro Pražany povinné. Město zároveň zvažuje zdražení svozu komunálního odpadu.
(Celý text)

Pražská zoo úspěšně přepravila do Mongolska tři koně Převalského
21. června 2019 00:17

(ČTK) - Pražské zoo se podařilo úspěšně přepravit do oblasti Tachin Tal na západě Mongolska tři klisny koně Převalského. Pražská zoo o tom včera informovala v tiskové zprávě. Klisny Tárik, Tara a Spina před vypuštěním do volné přírody stráví přibližně rok v aklimatizační ohradě.
(Celý text)

U D11 zasahoval vrtulník u muže uštknutého jedovatým hadem
21. června 2019 00:14

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Královéhradečtí letečtí záchranáři včera v blízkosti dálnice D11 u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku přebírali do péče chovatele, kterého uštknul jedovatý had. U dálničního nájezdu vyzvedli z osobního auta jednapadesátiletého muže. Podle prvotních informací ho uštknula exotická zmije paví. Na svém webu to včera uvedla policie. Vrtulník chovatele přepravil do specializované pražské nemocnice.
(Celý text)

Na Jindřichohradecku se stále pohybuje puma, policie řeší odchyt
21. června 2019 00:12

J. HRADEC (ČTK) - Na Jindřichohradecku se pohybuje velká kočkovitá šelma, puma americká. Jihočeská policie si opatřila odchytové zařízení, o víkendu lidé šelmu spatřili u obcí Deštná a Rosička. Policie, krajský úřad, veterináři ani hygienici neplánují kvůli výskytu pumy žádná omezení letních táborů v regionu. Včera to řekli mluvčí jindřichohradecké policie Hana Millerová, Hana Brožková z oddělení kanceláře hejtmanky, ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba a Marie Nosková z krajské hygienické stanice.
(Celý text)

Národní park Šumava se v programech pro veřejnost zaměří na ptáky
21. června 2019 00:07

SRNÍ (ČTK) - Národní park Šumava se letos při akcích po veřejnost zaměří na ochranu ptactva. Správci parku chtějí lidem přiblížit vývoj populací známých chráněných druhů, jako jsou tetřevi, tetřívci či sokoli, i problematiku méně známých a méně viditelných druhů ptáků, kteří jsou ohroženi úbytkem přirozeného prostředí. Pro návštěvníky jsou připraveny komentované vycházky do přírody za ptačím zpěvem, odborné přednášky, speciální prohlídky sovích voliér, den otevřených dveří v záchranné stanici živočichů v Klášterci, speciální výstavy a další, řekl v úterý mluvčí parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Jednaní pražských zastupitelů narušila skupina aktivistů
21. června 2019 00:06

PRAHA (ČTK) - Jednaní zastupitelů hlavního města včera narušila skupina asi dvou desítek aktivistů, kteří při tzv. interpelacích radních protestovali kvůli zhoršujícímu se klimatu. Na vedení města apelovali, aby se zapojilo do boje za zlepšení klimatu. Protestující si nejdříve lehli na zem. Následně někteří z jejich řečníků nerespektovali jednací řád a do mikrofonu mluvili bez dovolení. Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09), který v té chvíli schůzi předsedal, musel jednání na deset minut přerušit.
(Celý text)

Do deště i za sluníčkem s Naší přírodou 3/19
20. června 2019 10:47

PRAHA (Naše příroda) - V tomto čísle tematicky navážeme na „pylové“ články z čísla minulého a přiblížíme si život včel, tentokrát však těch samotářských. Ty spolu s včelou medonosnou i dalšími opylovači jistě nepohrdnou žádnou „živou“ zahradou – a že z ní bude mít radost a užitek spousta živočichů včetně vás, přibližuje další z článků. Zajdeme i do zoo, ovšem nikoliv za lvy či zebrami, ale za živočichy v našich končinách obvyklými, leč pro poučení o jejich životě ne moc dostupnými. Na výlet se vydáme za Bruntálskými sopkami nebo po našich Blanících – věděli jste, že se mezi lidmi tímto jménem říká mnohem více kopcům, než jen tomu se spícími rytíři? Tak šťastnou cestu a pozor kam šlapete – mohla by se tam vyhřívat zmije… tak jako ve fotočlánku.
(Celý text)

Může za současnou gradaci kůrovce to, že Bursík po Kyrillovi nenechal vytěžit Šumavu? Nesmysl, říká vědec
20. června 2019 01:17

PRAHA (Ekolist) - Česko se několik let potýká se škodami, které způsobuje lýkožrout smrkový. Letos jdou škody způsobené kůrovcem strmě nahoru. Občas se objevuje argument, že za současnou gradací dřevokazných brouků může bývalý ministr životního prostředí za Stranu zelených Martin Bursík, který v roce 2007 nedovolil vytěžit vichřicí Kyrill poničenou Šumavu. Ta se pak stala rájem pro kůrovce, který se z ní pak rozšířil po celé republice. „Je to nesmysl,“ říká biolog Pavel Kindlmann.
(Celý text)

Nezachraňujte prosím ptáčata vypadlá z hnízda. Příroda se o ně postará
20. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zasahovat do probíhajících dějů, kterým sami moc nerozumíme, je ošidné. Zachraňovat ptačí mláďata vypadlá z hnízda je do značné míry bláhové, naivní a může být i vyloženě škodlivé.
(Celý text)

Běluhy držené v zajetí v Číně budou vypuštěny do moře u Islandu
20. června 2019 00:50

(ČTK) - Na Island byly letecky přepraveny dvě běluhy, které doposud bavily obecenstvo v obřím akváriu v Šanghaji. Dvanáctileté samice po letech chovu v zajetí najdou nový domov v přírodní rezervaci u islandských břehů, informoval dnes zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Experti: Z třetiny Řecka se v příštích dekádách může stát poušť
20. června 2019 00:45

ATÉNY (ČTK) - Zhruba třetině řeckého území hrozí, že se z něj v následujících desetiletích stane poušť. Tvrdí to řečtí experti na změny klimatu, které tento týden citoval řecký deník Kathimerini. Ten experty oslovil u příležitosti pondělního Světového dne boje proti rozšiřování pouští a suchu.
(Celý text)

Experti: Z třetiny Řecka se v příštích dekádách může stát poušť
20. června 2019 00:45

ATÉNY (ČTK) - Zhruba třetině řeckého území hrozí, že se z něj v následujících desetiletích stane poušť. Tvrdí to řečtí experti na změny klimatu, které tento týden citoval řecký deník Kathimerini. Ten experty oslovil u příležitosti pondělního Světového dne boje proti rozšiřování pouští a suchu.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 996 | 997 | 998 | 999 | 1000 | .. | 2144 | Další

Online diskuse
Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla muže, který pašoval 1500 štírů a jedovatých pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Na západě Kanady se kvůli lesním požárům evakuovaly tisíce lidí
12. května 2024 20:15

OTTAWA (ČTK) - Tisíce lidí se kvůli šířícím se lesním požárům na západě Kanady musely evakuovat v provinciích Alberta a Britská Kolumbie, informuje web stanice BBC. Kanadská vláda varovala, že letošní klimatické podmínky patrně přinesou zvýšené riziko požárů. Už loni požáry v Kanadě pohltily na 15 milionů hektarů vegetace.
(Celý text)

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
12. května 2024 02:31

PRAHA (Ekolist) - Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další