ecomonitor.cz
verze pro tisk
Je lepší izolovat strop, či stavět podkroví?
27. ledna 1999 14:24
PRAHA (EkoList) - Ve třetím díle našeho seriálu článků o tom, jak zabránit únikům tepla, se podíváme na to, jak proti ztrátám správně zabezpečit stropy. Tuto sérii připravujeme společně s Karlem Murtingerem z Ligy energetických alternativ.

V zásadě existují dvě základní možnosti, jak zabránit únikům tepla stropem. První z nich, zaizolování stropu, je levnější co do absolutních nákladů. Ovšem dražší varianta, vybudování půdní vestavby, je podle slov Karla Murtingera relativně výhodnější: "Náklady na tepelnou izolaci půdní vestavby budou přibližně 1,5 krát vyšší, než na prostou izolaci stropu, získáme ale efektivně využitelný prostor o půdorysu stejném, jako dům."

Izolace stropu
Jak tedy postupovat, zvolíme-li si možnost první, levnější, tedy izolaci stropu. Nejčastějším typem stropu je dřevěná trámová konstrukce, z obou stran (zespod - strop obytné místnosti i svrchu - podlaha půdy) krytá prkenným bedněním. Na svrchních prknech je často položena ještě škvára a půdní podlahová vrstva z dlaždic, cihel či tenkého betonového nátěru.

Prvním krokem, který musíme udělat, je rozebrání půdní podlahy a vyčištění až na svrchní, podlahová prkna. Ta odstraníme rovněž a vyčistíme vzniklý prostor až na spodní prkna stropu přízemních místností. Na ně položíme tenkou parotěsnou zábranu (prodává se pod tímto označením ve stavebninách, dříve se používala běžná černá folie), jejíž okraje zahneme nahoru a vytvoříme tak jakousi "vanu". Prostor potom vyplníme izolační hmotou. Ať zvolíme jakoukoli izolační hmotu z níže vyjmenovaných, sníží se tepelné ztráty až na 25% původní hodnoty. Tepelná vodivost těchto hmot se totiž blíží tepelné vodivosti nehybného vzduchu.

Nejčastějšími izolačními hmotami jsou:
Minerální vaty (např. Orsil, Prefisol) - jejich výhoda je, že jsou relativně levné a také tvoří nehořlavou vrstvu v dřevěné konstrukci stropu.
Climatizer - jde o celulózová vlákna, vyráběná recyklací starého papíru a impregnovaná proti plísním a hlodavcům a kvůli hořlavosti roztokem kyseliny borité a boraxu. Výhodou tohoto materiálu je, že jej lze nafoukat do nepřístupných prostor (například nízké půdy) a nebo do stropu, který pak není třeba celý rozebírat. Nevýhodou je, že snáze navlhá a je třeba jej dobře odvětrávat.
Pěnový polystyren (PS) - lze používat jak PS desky, tak odpad - samotné PS kuličky, které lze, podobně jako climatizer do stropu nafoukávat.
Odřezky koberců vzniklé jako odpad při výrobě - jde o materiál relativně velice účinný (jedná se vlastně o jakousi cupaninu z plastů) a přitom levný.
Ovčí vlna je dobrým izolačním materiálem, ale je dosti drahá.
Poté již můžeme strop opět uzavřít podlahou - například dlaždice, prkna či betonový potěr. V případě, že zvolíme beton, nesmíme zapomenout na odvětrávání - alespoň jeden větrací otvor na jedno trámové pole.

Hurdiskové stropy
Dříve oblíbeným materiálem, zvláště kvůli nízkým nákladům, byly stropy z tzv. "hurd" či "hurdisek"¨, položených mezi železné traverzy, tzv. "íčka". Tyto stropy obvykle izolují velice špatně. Zde volíme jako izolační materiál desky z izolační hmoty (obvykle minerální vata či polystyren) se zásadou čím silnější vrstva, tím lepší. Minimální síla desek v tomto případě je 15 cm. desky položíme na vrchní stranu stropu. Pokud půdu nebudeme používat, je vše v pořádku. Pokud ano, musíme použít dražší tvrzené izolační desky (Orsil, Rockwool). Někdy se používá vrstva PS desek s betonovým nátěrem. V případě nízkých půdiček, obvyklých v sídlištních objektech, lze použít metodu zafoukání půdy climatizerem, či kuličkami PS. Tuto metodu použily např. Děti Země pro školu v Bohumilicích.

Podkroví
Stavba podkroví je, jak jsme již řekli, cca o polovinu dražší, než izolace stropu. Tato cena je ovšem relativní, neboť praktický výtěžek ze získání nových obytných prostor obvykle výrazně zvyšuje návratnost investice. V případě, že stavíme podkroví, neizolujeme už strop přízemí, tedy podlahu půdy, ale strop podkroví, tedy střechu.

Rozlišujeme dva základní typy střešní konstrukce. Starší typ představují tašky, položené přímo na střešní latě, pod nimiž je již přímo prostor půdy. Nověji se na trámy krovu natlouká nejprve bednění a teprve na ně se přibíjejí střešní latě pro položení tašek, či jiná krytina.

Pokud máme střechu novější konstrukce, můžeme začít s izolací přímo na bednění. Na něj pokládáme obvykle izolační desky, nejčastěji ze skelné vaty (Isover) či z PS. Je dobré udělat izolační vrstvu silnější, než je výška trámu, protože vlastní trám tvoří tzv. "tepelný můstek". To znamená, že jeho tepelná vodivost je výrazně vyšší, než vodivost izolace. Lze to provést zvětšením hloubky mezitrámového prostoru pomocí latě či prkna připevněného z boku na trám. Na vnitřní stranu izolační vrstvy, pod povrchovou úpravu, položíme ještě parotěsnou zábranu (viz izolace stropů).

Pokud máme střechu starší konstrukce, je třeba, abychom mezi taškami a izolací vytvořili odvětrávací prostor široký od 2 do 2,5 cm. Vytvoříme ho například tak, že přišroubujeme ke střešním (horizontálním) latím ještě několik latí vertikálních. Na ně připevníme vodovzdornou pojistnou vrstvu. Dnes se již vyrábějí speciální folie pro tento účel, fungující na podobném principu jako známý Gore-tex. Propouští směrem ven vodní páru, ale dovnitř nepropustí velké kapky vody. Na tuto pojistnou vrstvu potom můžeme pokládat vlastní izolační vrstvu, přičemž postupujeme podobně jako v případě novějšího typu střechy.

Pokud se bude podkroví obývat, doporučuje se ještě položit na jeho podlahu (respektive pod ni) desky z minerální vaty, které zabezpečí zvukovou izolaci nových prostor.

Jakub Kašpar

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=156191


Online diskuse
Alijev: Hostitelský Ázerbájdžán bude na COP 29 hájit investice do ropy a plynu
26. dubna 2024 17:10

BERLÍN (ČTK) - Ázerbájdžán, který letos hostí klimatickou konferenci OSN, bude hájit právo zemí produkujících ropu a plyn dále investovat do těchto odvětví. Řekl to dnes podle agentury Reuters ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Podle něj svět fosilní paliva potřebuje. Na loňské klimatické konferenci státy schválily usnesení, v němž se zavázaly přispívat k postupnému odklonu od fosilních paliv s cílem dosáhnout v roce 2050 uhlíkové neutrality.
(Celý text)

Noční mrazy posledních dnů poškodily i polní plodiny, upozornili odborníci
26. dubna 2024 17:07

BRNO (ČTK) - Noční mráz, který se vyskytoval v noci na území Česka v minulých dvou týdnech, poškodil nejen ovoce a révu vinnou, ale také ozimou řepku i ozimé obiloviny a další polní plodiny. Extrémní průběh jarního počasí už se na polích projevil brzkým nástupem škůdců a také mimořádným rozsahem virové zakrslosti, vyplývá z informací, které dnes zveřejnili tvůrci webu AgroRisk na sociální síti X a odborníci na webu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ).
(Celý text)

Průzkum: Za polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem
26. dubna 2024 11:04

(ČTK) - Za více než polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem. Z toho šest jich ke znečištění planety přispívá z jedné čtvrtiny a s odstupem největší podíl má na tom společnost Coca-Cola. Zjistil to průzkum, jehož výsledky na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian.
(Celý text)

Ve Skotsku bude vládnout menšinový kabinet. Kvůli sporům ohledně ochrany klimatu
26. dubna 2024 11:01

(ČTK) - Skotsko povede menšinový kabinet poté, co dnes premiér Humza Yousaf ukončil koaliční spolupráci se stranou Zelených kvůli sporu o cílech v oblasti ochrany klimatu. Krok, který je podle Yousafa v nejlepším zájmu Skotska, mu může zkomplikovat další vládnutí, píše agentura Reuters. Příští týden by se totiž mělo hlasovat o vyjádření nedůvěry Yousafovi a není vyloučené, že mu bude vyslovena.
(Celý text)

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
26. dubna 2024 01:58

PRAHA (ČTK) - Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější. Na semináři to řekli zástupci Hospodářské komory, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jim oponuje Iniciativa pro zálohování, která uvádí, že digitální systém není nikde na celostátní úrovni vyzkoušený a zvýšil by cenu nápojů.
(Celý text)

Greenpeace: Lesy ČR možná pokácejí přes 15 000 starých stromů v Krušných horách
26. dubna 2024 01:31

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR podle organizace Greenpeace možná pokácí odhadem víc než 15 000 starých stromů v Krušných horách. K pokácení zhruba 3800 z nich dal svolení Krajský úřad Ústeckého kraje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) později zamítlo odvolání Greenpeace a kácení starých bučin v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří tak posvětilo, uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová pro ČTK sdělila, že zásahy v bučinách spočívají v jejich prosvětlení, aby se vytvořily podmínky pro jejich přirozenou obnovu.
(Celý text)

Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další