ecomonitor.cz
verze pro tisk
V kraji se množí vydry
20. června 2008
DVORCE (MF Dnes) - Ochránci zvířat jsou nadšeni. Čistší vody v řekách i potocích a větší hojnost ryb přilákaly zpět do Moravskoslezského kraje téměř vyhubenou vydru říční.

A vše nasvědčuje tomu, že tato kunovitá šelma, která patří mezi ohrožené, a proto i přísně chráněné druhy, tu míní zůstat. Nejvíc se jí daří na Bruntálsku a Jablunkovsku, ale už se rozmnožuje i v Poodří.

„Vyder v našem kraji přibývá. Může už jich tu být téměř sto,“ míní Bohumír Lojkásek z katedry biologie a ekologie Ostravské univerzity.

Rybáři a chovatelé ryb jsou ale zděšeni. „Vydry jsou přemnožené, je to katastrofa,“ tvrdí jednatel územního výboru Českého rybářského svazu Ostrava Přemysl Jaroň. Vydry nepohrdnou škeblí, žábou či ptákem, ale nejvíc jim chutnají ryby. A protože jsou líné a mlsné, rády plení chovné rybníky.

Protože stát vydru chrání, proplácí škody, které šelma působí, ale jen chovatelům ryb, ne rybářům. V regionu i tak letos přibylo lidí, kteří právě kvůli vydře peníze od státu žádají.

Patří k nim i bratři Antonín a Miroslav Hanáčkovi, kteří chtěli ve Dvorcích u Bruntálu chovat pro své potěšení a na prodej kapry i jiné druhy hospodářských, ale také okrasných ryb, například barevného japonského koi kapra.

Kvůli vydře jim ale nezůstalo nic. „Před deseti lety jsme začali budovat okrasnou zahradu s umělou vodní nádrží,“ vzpomíná Miroslav Hanáček. S bratrem tehdy získali do vlastnictví veřejné koupaliště ve Dvorcích, které neplnilo svůj účel už od roku 1973.

Do úprav bývalého koupaliště investoval hlavně Miroslav Hanáček mnoho času i peněz. Když po pěti letech úsilí na hladině konečně kvetly lekníny a ve vodě se kromě dvou stovek malých kaprů lysců, několika sumců a štik proháněly i okrasné rybky, potkala chovatele první rána. Na zeleni si pochutnala ondatra.

Rostliny bratři obnovili a kapříci jim utěšeně rostli. Předloni, když už je mohli pomalu začít lovit pro sebe či na prodej, ryby začaly mizet.

„Pozemek s velkou nádrží i menším jezírkem je oplocený. Proto jsem si nejdříve myslel, že tam pytlačí kočka. Pak mě napadla volavka. Ale ta loví jen menší rybky, navíc je odnese celé, kdežto já nacházel velké mrtvé ryby bez hlavy a ocasu,“ líčí Miroslav Hanáček.

Aby rybník ohlídal, koupil mladou fenu německého ovčáka. Ta ale záhy začala utíkat do domu svého pána a nakonec tam zůstala. Smůlu měl špic Hanáčků, který na vetřelkyni dorážel tak dlouho, až ho zakousla. Z rybníku mezitím dál mizely ryby. Na podzim rybáři usoudili, že pytlákem je vydra, která přichází z potoka, jenž teče vedle zahrady.

„Nejdříve jsme nechtěli uvěřit, ale pak se bratr, který chtěl s rybami podnikat, obrátil na bruntálský odbor životního prostředí se žádostí o náhradu škody,“ líčí Miroslav Hanáček. Podmínku, kterou je potvrzení znalce, Hanáčkovi získali.

Znalec Přemysl Jaroň z Ostravy podezření rybářů potvrdil. Vydru usvědčily stopy, které znalec zdokumentoval a vyhotovil posudek, jejž má dnes k dispozici krajský úřad.

„Vydra nám způsobila škody asi za padesát tisíc korun, ale žádat můžeme jen náhradu období půl roku před ohlášením. Znalec to vyčíslil asi na 26 tisíc,“ říká Hanáček.

Podle Moniky Ryškové z krajského odboru životního prostředí a zemědělství je žádost Hanáčkových teprve v řízení. „Ještě musí doplnit některé doklady,“ uvedla Ryšková.

Podobných žádostí však podle ní přibývá. Zatímco loni proplatil stát lidem z kraje téměř 1,5 milionu korun za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy, nejčastěji kormorány, letos jen v prvním pololetí už lidé žádají o více než 1,7 milionu korun. „Loni jsme řešili jen jeden případ škody způsobené vydrou, letos už evidujeme čtyři takové případy,“ dodala Ryšková.

Hanáčkovi věří, že peníze dostanou, ale jejich problém s vydrou to stejně nevyřeší. „Momentálně nemáme ve vodě nic než pár plevelných rybek. Cokoli tam nasadíme, vydra sežere. Zvažujeme, že rybník na podzim vypustíme, třeba ji to odradí. Nejvíc by ale pomohlo, kdyby ochránci vydru odchytli a přemístili jinam,“ uvažuje Miroslav Hanáček.

Vypuštění rybníka však podle odborníků nepomůže. „Vydra je velmi chytré zvíře, které se zdržuje v jednom teritoriu, takže ve chvíli, kdy se ryby do rybníka vrátí, najde si je,“ říká vedoucí Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích Petr Orel. Podotýká, že s žádostí o odchyt vydry se zatím nesetkal. „Technicky je možný, ale předpokládám, že zákon to neumožňuje,“ líčí. Za pravdu mu dává šéfka Stanice ochrany fauny v Pavlově, která se na vydry specializuje. „Odchyt není možný, výjimku nikdo nepovolí,“ říká s tím, že chovatelé ryb se mohou bránit dvěma osvědčenými způsoby: buď zapustí plot do země, aby se vydra nemohla podhrabat, nebo kolem něj natáhnou při zemi elektrický ohradník. To není tak drahé.“

Podle jednatele rybářského svazu Přemysla Jaroně jsou vydry krásná, inteligentní zvířata, která do přírody patří, ale jejich počet by se měl regulovat. „Jsou přemnožené a decimují pstruhové ryby v revírech. My se o ně musíme starat, ale nemáme nárok na náhrady škod. Obrátili jsme se kvůli tomu na soud,“ líčí.

Ochránci přírody ale regulaci odmítají.

***

„Loni jsme řešili jen jeden případ škody způsobené vydrou, letos už evidujeme čtyři takové případy.“ Monika Ryšková

Tabulka

* Škody způsobené v kraji chráněnými zvířaty

druh zvěře proplaceno 2007 proplaceno 2008 v 2008 řízení

vydry 28 360 48 640 50 040

vlci 9 000 13 500

kormoráni 1 424 141 858 036 746 474

celkem 1 461 501 920 176 796 514

Ivana Lesková

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2100296


Online diskuse
Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné
2. května 2024 21:00

Dolní Lomná (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.
(Celý text)

Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další